#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2013 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρόνια Πολλά Πρόεδρε!



Σήμερα ήρθε στην Αθήνα ο Πρωθυπουργός της Ιρλανδίας.

Χθες ο Σαμαράς ήταν στις Βρυξέλλες.

Την Κυριακή στο Αζερμπαϊτζάν προερχόμενος από ένα σημαντικό ταξίδι την Κίνα.

Τις τελευταίες εβδομάδες, σχεδόν κάθε μέρα, ο ξένος τύπος ασχολείται με τις επιδόσεις του έλληνα Πρωθυπουργού και της Κυβέρνησης του.

Η εικόνα της Ελλάδος στο εξωτερικό αλλάζει άρδην. Προς το καλύτερο.

Τα περίφημα spreads τα οποία είχαν μπει στο καθημερινό μας λεξιλόγιο από τις 3 000 μονάδες, έχουν κατρακυλήσει στην προ μνημονίου εποχή.

Ακόμα και ο εκλεκτός του Σόϊμπλε, ο Πρόεδρος του Eurogroup, ο Νταϊσελμπλούμ, δημοσίως παραδέχεται ότι το 2014 θα έχουμε νέο κούρεμα του δημοσίου χρέους.

Το Grexit δεν υπάρχει πια ως πρόβλεψη.

Εδώ έφτασε η CITI, που περίπου πέρυσι τέτοιον καιρό, στοιχημάτιζε ότι η Ελλάδα θα είναι εκτός ευρώ στις αρχές του 2013, να μας λέει ότι δεν υπάρχει πλέον τέτοιος κίνδυνος.

Ξέρω, ότι η καθημερινότητα του Έλληνα παραμένει αφόρητη και ορισμένα αισιόδοξα νούμερα (αναφέρομαι σε αριθμούς όχι σε ….πρόσωπα) δεν κάνουν κανενός τη ζωή ευκολότερη…..

Όμως, ας σκεφτούμε που βρισκόμασταν ένα χρόνο πριν;

Ο  Σαμαράς αγωνιζόταν για την πολιτική του επιβίωση μετά από τις εκλογές του Μαΐου.

Στην Ευρώπη εθεωρείτο το ατίθασο «μαύρο πρόβατο».

Για την Ελλάδα, δεν είχε προοπτική, ούτε ελπίδα.

Σήμερα, τουλάχιστον, έχουμε κερδίσει με ευκαιρία….

Με πολλές θυσίες, αλλά έχουμε μια ευκαιρία.

Και σ’ αυτήν την ευκαιρία, συνέβαλε τα μέγιστα ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.

Χρόνια πολλά Πρόεδρε!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 23/05/2013 20:04:24

    Χρόνια πολλά στο καλύτερο Πρωθυπουργό εδώ και δεκαετίες..

    • HΛΕΚΤΡΑ avatar
      HΛΕΚΤΡΑ @ Αντιγραικύλος 24/05/2013 10:33:23

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/05/2013 20:15:53

    Αντώνης Σαμαράς, αποτελεσματικός. Ανεξάρτητα από πολιτικές προτιμήσεις ο κατάλληλος άνθρωπος για την ηγεσία της πατρίδας στην παρούσα συγκυρία.

  3. Α avatar
    Α 23/05/2013 20:27:45

    Χρόνια πολλά πρόεδρε ... να κυβερνάς!

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 23/05/2013 20:36:57

    Ακουσα την ομιλια του Πρωθυπουργου της Ιρλανδιας μετα την συναντηση στου Μαξιμου .Επλεξε το εγκωμιο του Σαμαρα ως ενος μελους που το ακουν με σεβασμο στο συμβουλιο ηγετων της Ευρωπης .Οποιος εχει συμμετασχει σε καποια επιτροπη εκπροσωπων της ΕΕ καταλαβαινει πολυ καλα τι σημαινει να σ'ακουν με σεβασμο οταν μαλιστα προερχεσαι απο μια μικρη χωρα οπως η Ελλαδα .Σταθηκε στις Βρυξελλες και μιλησε μπριστα στις καμερες για ΑΟΖ,ενεργειακη διασυνδεση νησιων της Ελλαδας ,ενεργειακο ισοζυγιο για τις χαμηλου εισοδηματος ταξεις ,ανεργια & ενεργεια ,ανταγωνιστικοτητα & ενεργεια κλπ ποιος στον διατανο εχει ξαναμιλησει ετσι στους κραταιους της Ευρωπης για τον Ελληνικο λαο {εκτος του Κ.Καραμανλη } ?Χρονια Πολλα Προεδρε παντα τετοια !

    • leak avatar
      leak @ Ραβινος 24/05/2013 01:40:14

      H Iρλανδία ειναι σαφως μικρότερη από την Ελλάδα...

  5. B.Q avatar
    B.Q 23/05/2013 20:46:53

    ''Ο χρόνος είναι γρήγορος ίσκιος πουλιών
    Τα μάτια μου ορθάνοιχτα μες στις εικόνες του
    Γύρω απ' την ολοπράσινη επιτυχία των φύλλων
    Οι πεταλούδες ζουν μεγάλες περιπέτειες
    Ενώ η αθωότητα
    Ξεντύνεται το τελευταίο της ψέμα
    Γλυκιά περιπέτεια,
    Γλυκιά η Ζωή.''
    Προσανατολισμοί - Οδυσσέας Ελύτης
    Εύχομαι τις ώρες, τις ημέρες, τους μήνες που έρχονται και που περνούν, να τολμήσετε όλα, όσα δεν έχετε ως τώρα τολμήσει.
    Σας εύχομαι να υπερβείτε τα ως χθες ανυπέρβλητα και να επαναστατήσετε σύντομα, ενάντια στο συντηρητικό εαυτό σας.
    Χρόνια συναρπαστικά, επαναστατικά και ανατρεπτικά σας εύχομαι.
    Το κάθε αύριο, να΄ναι καλύτερο απ΄το χθές σας.....

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ B.Q 23/05/2013 22:10:27

      Αρες μαρες κουκουναρες !

      • B.Q avatar
        B.Q @ Ραβινος 23/05/2013 23:29:31

        :-) Ραβίνε, αφιερωμένο :
        ''Η φύση δεν κάνει ποτέ γκάφες.Όταν δημιουργεί έναν ανόητο,το εννοεί.''
        J.Billings

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/05/2013 21:36:44

    Ο Θεός μαζί σου...

  7. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 23/05/2013 22:05:58

    Τα σπρέντ και οι φήμες εξόδου από την ΕΖ μπορεί να καταλάγιασαν αλλά πάντα θα υπάρχει πιθανότητα εξόδου της Ελλάδος από το ευρώ όσο δεν βλέπει σωρευτικό αποπληθωρισμό 30% τουλάχιστον.

    • Geros avatar
      Geros @ Φοιτητης 24/05/2013 00:13:34

      Τα έχεις αναφέρει ξανά νομίζω τα περί αποπληθωρισμού 30% , από που το συμπεραίνεις ότι υπάρχει τέτοιος στόχος?
      Εγώ τελευταία φορά που κοίταξα ο αποπληθωρισμός ήταν κακό πράγμα για την οικονομία.
      Δηλαδή πιστεύεις ότι χάνοντας 30% του ΑΕΠ πρέπει να πέσουν και οι τιμές 30% για να το ισοφαρίσουμε? Με ποια λογική?
      Οι τιμές δεν διαμορφώνονται από τους επιχειρηματίες βάση του πόσα τους λείπουν. Υπάρχουν πραγματικά έξοδα που δεν μειώνονται 30% επειδή το ΑΕΠ έπεσε 30%. Το κράτος δεν μείωσε 30% τους φόρους , οι πρώτες ύλες δεν έπεσαν 30% , το ρεύμα δεν μειώθηκε 30% , οι εισαγωγείς δεν αγοράζουν 30% φτηνότερα τα εισαγόμενα προϊόντα , από που ως που να πέσουν οι τιμές 30% ???
      Επειδή μειώθηκε το κόστος εργασίας? Στα supermarket (που ενδιαφέρουν περισσότερο τον κόσμο) το εργασιακό κόστος είναι το 4%-5% της τιμής , δηλαδή η μείωση του εργασιακού κόστους μπορεί να φέρει μόνο μερικές μονάδες συνολικό αποπληθωρισμό , το 30% που ανέφερες είναι επιστημονική φαντασία , δεν βασίζεται πουθενά.

      Μήπως μπερδεύεις την φράση
      "εσωτερική υποτίμηση" με τον αποπληθωρισμό ?

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Geros 24/05/2013 14:44:24

        Αναπόσπαστο κομμάτι της εσωτερικής υποτίμησης είναι ο αποπληθωρισμός. Μειώθηκαν οι μισθοί πάνω από 30%, σε ποσοστό 50%-75% της μείωσης αυτής πρέπει να πέσουν και οι τιμές. Αλλιώς παραμένει ακριβός άρα μη ανταγωνιστικός άρα η εσωτερική υποτίμηση απέτυχε. Στην Ελλάδα ακόμη κι όλα όσα λες να μειωθούν 90%, δεν θα υπάρξει αποπληθωρισμός πάνω από 1% γιατί είναι έτσι η νοοτροπία. Η Ελλάδα σύμφωνα με την Eurostat έχει τα μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους σε όλη την Ευρώπη και απευθύνεται σε ιδιαίτερα κακοπληρωμένο (εσωτερικό) καταναλωτικό κοινό.

        • Geros avatar
          Geros @ Φοιτητης 24/05/2013 20:21:15

          Δεν είναι έτσι , αποπληθωρισμός 30% θα σήμαινε καταστροφή.
          Η μείωση του κόστους εργασίας δημιουργεί αποπληθωρισμό στο ποσοστό που η εργασία συμμετέχει στο συνολικό κόστος. Στις περισσότερες των περιπτώσεων το κόστος εργασίας δεν μπορεί να δημιουργήσει ούτε κατά διάνοια τον αποπληθωρισμό που ονειρεύεστε. Η αύξηση των φόρων ,του κόστους του χρήματος και η πτώση του τζίρου θα απορροφήσουν και τα αυξημένα περιθώρια κέρδους του παρελθόντος αλλά και το μειωμένο κόστος εργασίας.
          Δεν νομίζω πως μπορεί να υπάρξει αποπληθωρισμός που να ξεπεράσει το 3% συνολικά.

          Θα συμφωνήσω ότι τα περιθώρια κέρδους ήταν μεγάλα και ήταν θέμα νοοτροπίας και τίποτα άλλο. Δεν ήταν όμως η νοοτροπία του πωλητή που ανέβαζε τα πόστα κέρδους αλλά η νοοτροπία του αγοραστή. Όλοι κατηγορούσαν τους κακούς καπιταλιστές που τους ρουφούσαν το αίμα και μετά πήγαιναν και πλήρωναν ξενοδοχείο σε κάποιο κατσικοχώρι 150 ευρώ την βραδιά!
          Όταν πουλάω τον καφέ 4 ευρώ και ο πελάτης μου αφήνει και 3 ευρώ πουρμπουάρ τι θα κάνω? Θα μειώσω τις τιμές?

          • Φοιτητης avatar
            Φοιτητης @ Geros 26/05/2013 16:47:47

            Και η πτώση του ΑΕΠ 25% καταστροφή ήταν αλλά έγινε. Στις ΗΠΑ το 1929-1935, το ΑΕΠ μειώθηκε κατά 25% και ο σωρευτικός αποπληθωρισμός άγγιξε το 20%. Το πραγματικό πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι ο συνδυασμός τεράστιων περιθωρίων κέρδους με καρτέλ. Και στο καφέ που δεν είναι βασικό αγαθό έχετε δίκιο, αλλά στα βασικά είδη υπάρχει καρτέλ όχι μόνο στον κλάδο αλλά διαστρωματικά. Δηλαδή, αν αυξηθεί η τιμή του χοιρινού, θα αυξηθεί και του μοσχαρίσιου και του κοτόπουλου και των μακαρονιών και, και, και... Έτσι και να θες να "τιμωρήσεις" την αύξηση τιμών δεν μπορείς ως καταναλωτής. Εκτός κι αν βρήκαμε τρόπο να ζούμε χωρίς να τρώμε. Στην τελική, ανάγκη έχει ο καταναλωτής τον πωλητή, όχι το αντίστροφο γιατί στο 99% των περιπτώσεων ο πωλητής είναι κάποιος πλούσιος που δεν έχει ανάγκη και αν δεν του αγοράσουν μερικοί τα προϊόντα της μιας από τις πολλές (διαφοροποιημένες) επιχειρήσεις του. Έτσι, ο πωλητής έχει το πάνω χέρι.

        • neos agrotis avatar
          neos agrotis @ Φοιτητης 24/05/2013 22:59:20

          "Αναπόσπαστο κομμάτι της εσωτερικής υποτίμησης είναι ο αποπληθωρισμός"
          Που τα μαθαινεις αυτά?
          Αν ο αποπληθωρισμός ειναι ισος με την αντιστοιχη μειωση των μισθών τότε δεν εχουμε εσωτερική υποτίμηση.

          • Φοιτητης avatar
            Φοιτητης @ neos agrotis 26/05/2013 15:21:52

            Εσύ που τα μαθαίνεις αυτά; Εγώ είμαι φοιτητής σε οικονομική σχολή. Σκοπός της εσωτερικής υποτίμησης δεν είναι να μειωθεί το βιοτικό επίπεδο/αγοραστική δύναμη όπως υποννοείς, αλλά να μειωθεί το επίπεδο των τιμών (αποπληθωρισμός) για να είσαι πιο ανταγωνιστικός (αποπληθωρισμένος) έναντι των υπολοίπων. Επειδή μέρος της διαμόρφωσης τιμής είναι το εργασιακό κόστος, όταν κάνεις εσωτερική υποτίμηση αυτό πρέπει να μειωθεί αλλά όχι γιατί είσαι κακός που θέλεις φτώχεια. Απλά επειδή είσαι βλάκας που προτιμάς την αποτυχημένη εσωτερική υποτίμηση.

  8. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 23/05/2013 22:38:48

    Χρόνια Πολλά και με Υγεία, κ. Πρόεδρε . Να σας χαίρεται η οικογένειά σας και να σας χαιρόμαστε όλοι όσοι σας αγαπάμε και πιστεύουμε στη δυναμική σας.

  9. panos kamp avatar
    panos kamp 23/05/2013 23:15:50

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΕΔΡΕ

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 23/05/2013 23:33:25

    Χρόνια πολλά, Πρόεδρε !!! Οτι καλύτερο για σένα !!!!

  11. Νικήτας avatar
    Νικήτας 23/05/2013 23:53:28

    ΧΡΟΝΙΑ-ΠΟΛΛΑ.
    ΓΕΡΑ-ΜΠΡΟΣΤΑ!

  12. sofia or8h avatar
    sofia or8h 24/05/2013 00:09:43

    Χρόνια πολλά πρόεδρε,να σε χαιρόμαστε όλοι οι Ελληνες.

  13. B.Q avatar
    B.Q 24/05/2013 07:54:49

    E, κι εσείς τώρα!!!! Γιατί του το μαρτυρήσατε;

  14. Ρηνα avatar
    Ρηνα 24/05/2013 09:44:58

    Οταν ο διαολος βαζει τρικλοποδιες, τις κανει να φαινονται απολυτα φυσιολογικες!
    Κανε προεδρε το Σταυρο σου για καλη φωτιση σε ο,τι εχεις μπροστα σου...
    Χρονια Πολλα!

  15. Δικερως avatar
    Δικερως 25/05/2013 23:36:23

    6 / 3 /2012
    Δικερως είπε:
    Λυπαμαι αυτον που θελει να κυβερνησει ενα τετοιο κομμα(ή μια τετοια Χωρα).
    Θαυμαζω αυτον που το επιχειρει και μονον.Πονταρω κι εγω τα ρεστα μου πανω του.Περιμενω,αγωνιζομαι, και στηριζω.
    Ευχομαι να τον οδηγησει ο Θεος,να τον αγαπησει η Τυχη, να τον καταλαβει ο Λαος,να τον δικαιωσει η Ιστορια.

    Χρονια πολλα Αντωνη.