#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2011 18:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρόνια Πολλά, Επίτιμε!



Οφείλουμε προκαταβολικά να ζητήσουμε συγγνώμη από τους ανυποψίαστους αναγνώστες του antinews που έκαναν κλικ και άνοιξαν αυτό το κείμενο.  Πράγματι αντιλαμβανόμαστε ότι δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο να έρχεται κανείς αντιμέτωπος, μέρες που είναι, με τη μεγαλύτερη γρουσουζιά που έλαχε στον τόπο μας.  Όμως, σήμερα ο κ. Μητσοτάκης ο πρεσβύτερος  έχει τα γενέθλιά του, κλείνει αισίως τα 93 του χρόνια (ζωή να χει) και χαίρει άκρας σωματικής και πνευματικής υγείας σε τέτοιο βαθμό, ώστε να βρίσκεται στις πρώτες προτιμήσεις των τοπικών προμηθευτών, ακόμα και για ηγέτης μιας κυβέρνησης εθνικής ‘’σωτηρίας’’!

Εμείς έχουμε ως γνωστόν τεράστια καρδιά και δεν πρόκειται να χαλάσουμε τη γιορτή της Αγίας Οικογένειας.  Δεν σκοπεύουμε να κάνουμε ιστορική αναδρομή, δεν υπάρχει λόγος άλλωστε καθώς όλοι γνωριζόμαστε καλά, δεν θα μιλήσουμε ούτε για ανένδοτους, ούτε για αποστασίες, ούτε για Μακεδονίες, αυτά άλλωστε είναι πράγματα που σε δέκα το πολύ χρόνια, δεν θα τα θυμάται κανείς.

Θα πούμε μόνο χρόνια πολλά στον πρώην πρωθυπουργό και θα του ευχηθούμε υγεία, μακροημέρευση και να ζήσει να δει την πρόοδο της αγαπημένης του θυγατέρας σε ότι τέλος πάντων της επιφυλάσσει αυτός, ο πολλές φορές αχάριστος, λαός.

Και, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, είμαστε εδώ πάντα έτοιμοι να κρίνουμε και τον ίδιο, σε τυχόν βλέψεις που έχει για μια ύστατη θεσούλα στους θεσμούς της χώρας.

Χρόνια Πολλά!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Justice avatar
    Justice 18/10/2011 18:59:38

    Χρόνια Πολλά Πρόεδρε!!!

    Εσύ την υπόσχεση που έδωσες στον Αβέρωφ την κράτησες...

  2. stanley@gr avatar
    stanley@gr 18/10/2011 19:09:15

    Αγαπητε Επιτιμε,
    χρονια σου πολλα!
    Σου ευχομαι να εισαι γερος για να δεις τον Αντωνη Σαμαρα ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ!!!!

    • Y. avatar
      Y. @ stanley@gr 18/10/2011 19:12:12

      ...αυτό μάλον λέγεται ESP

  3. Y. avatar
    Y. 18/10/2011 19:10:56

    Χρόνια πολλά κε Μητσοτάκη
    Ο Θεός να σε έχει γερό, να δεις τον Σαμαρά Πρωθυπουργό

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ Y. 19/10/2011 18:30:49

      Αυτό θα ήταν η μεγαλύτερη κατάρα για δαύτονε.
      Τότε κόβω να τον παίρνει ο Χάρος (θα γλυτώσει και το πολύπαθο κράτος μία παχυλή σύνταξη).

  4. kakofonix avatar
    kakofonix 18/10/2011 19:11:03

    Άντε, να τα εκατοστήσει, ο μπαγάσας

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ kakofonix 19/10/2011 14:07:28

      Μόνο γιά ἐφτά χρόνια ἀκόμη τόν ἒχεις νά ζήσει;;;Μωρέ κουβαρντάς πού εἶσαι!

  5. TED avatar
    TED 18/10/2011 19:13:41

    Πρόβλεψη: ο εορτάζων προτίθεται να επιζητήσει την Προεδρία της Δημοκρατίας γύρω στο 2020, μετά τη θητεία του Αντρίκου "Σπίθα" Παπανδρέου.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/10/2011 19:18:16

    Εγώ πάλι θα διακινδυνεύσω την εξής πρόβλεψη: Όταν αποδημήσει η ελλάδα θα απελευθερωθεί...

  7. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/10/2011 19:18:24

    "...μια καλημέρα ειν' αυτή. πες την κι ας πέσει χάμω..."

    Χρόνια Πολλά κ.Μητσοτάκη!
    Θα ζήσουμε να σας θυμόμαστε, σαν τον Ηρόστρατο ένα πράγμα!!!

  8. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 18/10/2011 19:29:49

    Χρονια Πολλα
    και παρακληση μην του λετε να τα κατοστησει γιατι τον βριζετε,τι μονο εκατο αν ειναι δυνατον!!!Να χαιρεται επισης και τον Κυριακο,μην ξεχνιομαστε,οχι μονο Ντορα.

  9. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 18/10/2011 19:30:32

    Xρόνια Πολλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα...............ωχ μούπεσε το πληκτρολόγιο και μούσπασε το πόοοοοοοοοοοοοοοοοδιιιιιιιιιιιιιιι.

  10. Enzo avatar
    Enzo 18/10/2011 19:31:26

    χρονια πολλα και καλα προεδρε, μονο που θελω και τα μαλλια μου πισω γιατι απο τοτε που σου εδωσα παλια το χερι για να σε χαιρετησω , καραφλιασα!

  11. φωνη avatar
    φωνη 18/10/2011 19:35:17

    Ψάχνω να βρω τον αστρολογικό του χάρτη και δεν είναι διαθέσιμη η χρονολογία γέννησης. Σταματάει στο 1920....

    Βρήκα όμως προσωπικές προβλέψεις. Στις οποίες λέει τα εξής: Η πιο σημαντική εποχή του χρόνου αρχίζει για εσάς αφού ο διελαύνων Ηλιος βρίσκεται στην ίδια θέση με το γενέθλιό σας Ηλιο. Η ημέρα των γενεθλίων σας είναι η αφετηρία που θα προδιαγράψει το σύνολο του έτους που έρχεται. Η ενέργεια που έχετε τώρα είναι στο φόρτε της και η ώθηση που παίρνετε στο ενεργειακό σας κέντρο (τώρα ή η δεξιά ή η αριστερή τσέπη είναι) είναι ιδανική για να προχωρήσετε δυναμικά. Κάθε πρωτοβουλία και νέα επιχείρηση που θα ξεκινήσετε θα συνοδεύετε από τη δυνατή αυτήν....ενέργεια και είναι πολύ πιθανόν να φέρετε το επιθυμητό αποτέλεσμα (Παναγία βόηθα!). Αυτή είναι η πιο κατάλληλη επιρροή για να ξεκινήσετε μια νεά πορεία, να διεκδικήσετε αυτά που επιθυμείτε και σας αξίζουν.

    * Εγώ ποτέ δεν πίστευα στα ζώδια....

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 18/10/2011 21:00:31

      Φωνή ,
      μάλλον αντίθετα τ΄ακούσαμε ,αυτά που γράφω είναι της Μπίλιου.
      Mη παρασύρεστε απο αισιδοξία για τη διαχείρηση των οικονομικών(το ρημάδι το κόμμα μας πήρε τα σώβρακα,ξέρετε ποίο;)
      Τρίτη -Τετάρτη θα ζοριστείτε σε επαγγελματικά θέματα και θα επιρρεαστείτε απο θέματα που αφορούν την οικογένεια(τα παιδιά πάντα βάσανα έχουνε).
      Πέμπτη τα πράγματα βελτιώνονται.
      Λέτε να μη τον θέλει ούτε ο Θεός -ούτε ο Διάβολος για να έχουνε το κεφάλι τους ήσυχο!!!!!!!!!

      • φωνη avatar
        φωνη @ juliet 18/10/2011 21:54:48

        Mάλλον τα δικά σου είναι πιο επιστημονικά. Εγώ τα βρήκα λίγο στο γρήγορο, δεν το βασάνισα και ιδιαίτερα :P

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 18/10/2011 19:39:17

    Εσείς γελάτε

    Αλλά από τότε που έχασε η κόρη και μας καταράστηκε τίποτα δεν πάει καλά στην χώρα.

  13. Αψήφισμος avatar
    Αψήφισμος 18/10/2011 19:55:13

    Κι άλλα;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!
    Πόσα θέλει δλδ..;;;
    Στο τέλος θα τα πάρει όλα (τα χρόνια) και δεν θα μείνει για μάς τίποτε!
    Κάνε και κάνα χρονάκι κατά δώ άρχοντα!

    Τέσπα.. ας δείξουμε μεγαλοψυχία...

    Όσα σου δώσει ο Πανάγαθος να τα χαίρεσαι κ. Επίτιμε!

    Θερμή παράκληση:
    Να τα χαίρεσαι αφήνοντας όμως εμάς ήσυχους να χαιρόμαστε τα δικά μας.
    Δημόσιες εμφανίσεις κλπ δεν χρειάζονται σε τέτοια ηλικία...
    Σε χορτάσαμε..

  14. Δήμος avatar
    Δήμος 18/10/2011 20:01:46

    Αυτό είναι το σωστό, ευχόμαστε καλή υγεία σε όλους, ανεξαρτήτως διαφωνιών. Σε αυτήν την περίπτωση, μάλιστα, η μακροημέρευση μπορεί να φέρει και τη φώτιση :)

  15. popolaros avatar
    popolaros 18/10/2011 20:10:48

    Σας ευχαριστώ παιδιά μου.
    Και εγώ εύχομαι στο antinews ..........

    • Theo avatar
      Theo @ popolaros 18/10/2011 21:09:29

      αυτο δεν μετραει! αλλιως θα επεφτε ο server!

  16. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 18/10/2011 20:20:11

    Εσείς πάτε φιρί φιρί να πέσει ο server...

  17. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/10/2011 20:20:29

    Νομίζω ότι μπερδεύεστε κύριοι, και η μικροπρέπεια έχει και τα όρια της. Αν δεν ήταν ο Μητσοτάκης να κάνει την ΝΔ κυβέρνηση, θα υπήρχε σήμερα Σαμαράς; Εν πάσει περιπτώσει, σε αντίθεση με την Ντόρα, ο Μητσοτάκης υπήρξε ιστορικός αρχηγός της ΝΔ και πρωθυπουργός της. Εκτός κι αν μερικοί εδώ είναι "ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά" κι όχι ΝΔ παντού και πάντα...

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Μάρκος 18/10/2011 20:51:31

      Δεν είναι μικροπρέπεια Μάρκο. Απλά λίγο χαβαλέ κάνουμε. Δεν ευχήθηκε κανείς το θάνατό του.

      Μια και το θύμισες όμως ο Μητσοτάκης χρειάστηκε 2 εκλογικές αναμετρήσεις για να αποκτήσει πλειοψηφία 2 εδρών με ένα σχεδόν διαλυμένο ΠΑΣΟΚ. Το ερώτημα λοιπόν είναι πως θα ήταν η ΝΔ αν δεν υπήρχε ο Μητσοτάκης.

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ Balafara Hunter 19/10/2011 13:20:34

        Εγώ απεχθάνομαι την Ντόρα, αλλά δεν μπορώ να είμαι εμπαθής με την Ιστορία του κόμματος. Δυστυχώς, κάποιοι εδώ δηλώνουν πάντα "ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά". Αλλά ακριβώς όπως λες κι εσύ για τον Μητσοτάκη, ούτε Σαμαράς θα υπήρχε αν δεν υπήρχε ΝΔ, και αποδείχθηκε αυτό, ας σταματήσουν να είναι σαμαρικότεροι του Σαμαρά, γιατί μόνο κακό κάνουν...

    • Y. avatar
      Y. @ Μάρκος 18/10/2011 20:56:03

      Σωστά τα λες. Ο ίδιος όμως στήριξε Έβερτ, ΚΚ, Σαμαρά?
      Μάλον έχεις ασθενή μνήμη

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ Y. 19/10/2011 13:22:12

        Όσο στήριξε ο Έβερτ την Κυβέρνηση Μητσοτάκη εννοείς; Ποιον Έβερτ, αυτόν που ευθύνεται για την επικράτηση του "εκσυχρονιστικού" ΠΑΣΟΚ; Τον Κ.Κ. τον στήριξε και με το παραπάνω. Εγώ αγαπητέ έχω μνήμη, δεν έγινα ΝΔ επειδή εξελέγη ο Σαμαράς πρόεδρος...

        • Y. avatar
          Y. @ Μάρκος 19/10/2011 19:56:55

          Φίλε Μάρκο
          Είμαι στη Παράταξη, από τα 16 μου, εποχής Ιουλαινών, και έπαιζα ξύλο στη Τσιμισκή με τους αντίστοιχους της ΕΣΔΗΝ (..αν τη ξέρεις, γιατί μάλον είσαι νεαρός και δε γνωρίζεις την ιστορία της Παράταξης)
          Επι της ουσίας, ο “καληνύχτα κε Πρόεδρε” θα ήταν από το ’77 στα Χανιά να τρώει τα ντιολμαδάκια της κυρα-Μαρίκας, αν δεν ήταν ο Εθνάρχης να τον κάνει πρώτη μούρη
          Μάθε κάποια πράμματα περισσότερα για τη Παράταξη, τη ΝΔ, που αυτή τη στιγμή άξιος Πρόεδρος της είναι ο Αντώνης Σαμαράς, και όχι η κόρη του μπαμπά!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Μάρκος 18/10/2011 21:10:59

      η ΝΔ τωρα πια ειναι του Σαμαρα, παντου και παντα!!!

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ stanley@gr 19/10/2011 13:23:17

        Η ΝΔ είναι του κόσμου της αγαπητέ μου. Δεν είναι ούτε του Σαμαρά, ούτε της Ντόρας, ούτε του Καραμανλή. Όταν το καταλάβετε αυτό, τότε το κόμμα θα μπορέσει να πάρει τα πάνω του.

  18. alakran avatar
    alakran 18/10/2011 20:29:04

    Χρόνια πολλά, επίτιμε.
    Σε 10 χρόνια,το όνομά σας θα το έχουμε ξεχάσει...

    • juliet avatar
      juliet @ alakran 18/10/2011 21:08:47

      Εχω μια απορία ,πως θα τον ξεχάσουμε αφού θα τον βλέπουμε;όλοι σε τούτο το μάταιο κόσμο έχουνε ένα όνειρο, καλύτερη ήτανε η Μάργκο που είδε το παιντί πρωθυπουργάρα;
      Βάλε κι άλλα και άλλα να είσαι σίγουρος......Σκέψου τον Σαμαρά να τον κυνηγάει ο πιο γκατέμης της Ελλάδος!!!!!

  19. SZAE avatar
    SZAE 18/10/2011 20:37:56

    Επειδη ειμαι γνωστός για την-κληρονομική-κακία που με διατρεχει δεν μπορω να ευχηθω απο καρδιας.
    Λιγο που οταν ηταν πρωθυπουργος και ετυχε να ειμαστε κοντα του οταν ολα πηγαν στραβα στην ΔΕΘ, λιγο που αργοτερα οταν ετυχε παλι να μας επισκεφτεί παλι ολα πηγαν στραβά και διαφορα αλλα περιστατικα....
    Αναγκαστικα ευχομαι τυπικα να ειναι καλα με υγεια για να καμαρωμουμε τι ψηφιζουμε,
    για να δει την κορουλα του οπως επιθυμει στο Μαξιμου
    για να δει τον γιο ceo στην miznes
    μηπως και βρουμε και εμεις την ησυχια μας....
    Υ.Γ. αληθευει οτι η ΕΥΠ ανεβασε στο δικτυο την συνταγη με τα ντολμαδακια της Μαρίκας;

  20. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 18/10/2011 20:48:24

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε έναν απο τους εφυέστερους αλλα ατυχους Ελληνες πολιτικούς της γενιάς του.

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 18/10/2011 21:12:09

      την τυχη την φτιαχνουμε εν πολλοις μονοι μας αγαπητε κε. Αποστολε!

    • ΜΝΒ avatar
      ΜΝΒ @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 18/10/2011 21:54:17

      Να'σαι καλα!!
      Γιά όλα μας φταίει επιτέλους;;
      Όπως έγραψα και σε ποστ μου, μακάρι ο Κ.Κ. να είχε κάνει τα μισά από τον Πρόεδρο.......δεν θα είμασταν εδώ.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/10/2011 21:05:07

    με το που ανέβασες την φωτό του, υποβαθμίστηκαν οι Ιταλικές τράπεζες. Παντσαβόλτα...

    Τουλάχιστον ο Μητσοτάκαρος ήταν ευφυής και μπαλκονάτος. Το Ντοράκι είναι μπαλκονάτο, αλλά κυριολεκτικά. Ο καθείς και τα όπλα του...

  22. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 18/10/2011 21:09:18

    Μα καλά, τόσο αφελής ήταν ο μακαρίτης ο Γιώργος ο Ράλλης, ώστε να προκηρύξει εκλογές την ημέρα των γενεθλίων του Γκαντέμη; Ή ήλπιζε εκείνη τη μέρα ο Γκαντέμης να τρώει ξεροτήγανα και να ξεχάσει να του ευχηθεί (του Ράλλη) "καλή επιτυχία";
    Την ίδια μέρα έχει γενέθλια και η "Αλλαγή" στον τόπο μας. Αυτή η "Αλλαγή" που τελικά μας έφθασε όπου είμαστε σήμερα.............
    Τυχαία;;;;;;;

  23. ΜΝΒ avatar
    ΜΝΒ 18/10/2011 21:49:51

    Χρόνια πολλά καί από εμένα Πρόεδρε!!!!
    Επί τέλους........... τα μισά από τα δικά σας να είχε κάνει ο Καραμανλής δεν θα είμασταν εδώ σήμερα.
    Αντέξατε 3 χρόνια με 151. Τι άλλο??

    • anideos avatar
      anideos @ ΜΝΒ 18/10/2011 22:10:28

      Αλλες εποχες τοτε. Η κυβερνηση της χωρας μετα το 2002 αλλαξε παρονομαστη, δυστυχως δεν το καταλαβε ο λαος και γι αυτο τρεχουμε και δεν φτανουμε σημερα.
      Και οσο για την εξυπναδα που γραφτηκε παραπανω συνφωνω και επαυξανο.
      Ειναι τοσο ευφηεις ο ανθρωπος που στον Παπαχελα συγκρινοντας τον Σαμαρα με τον ΓΑΠ ειπε πως η διαφορα τους ειναι στο οτι ο Σαμαρας ειναι λα΄ι΄κιστης, ξεχνωντας πως ο ΓΑΠ κερδισε τις εκλογες με το λεφτα υπαρχουν και οχι με το μνημονιο που υπερψηφισε η θυγατερα!!!

      Υ.Γ. Χρονια πολλα κ. Μητσοτακη

    • Y. avatar
      Y. @ ΜΝΒ 18/10/2011 22:59:38

      Κούλη, χρόνια πολλά στο μπαμπά

  24. antiMME avatar
    antiMME 18/10/2011 22:24:47

    ΩΧΧΧΧΧ
    Μόλις έπεσα από την καρέκλα...

  25. SAKOULINOS avatar
    SAKOULINOS 18/10/2011 23:00:54

    Ο Κ. Μητσοτάκης έλεγε πάντοτε την αλήθεια, όσο πικρή και αν ήταν.
    Και επειδή, μιλώντας σοβαρά οι αντίπαλοί του δεν μπορούσαν να τον βλάψουν, άρχισαν να του προσάπτουν γελοίες κατηγορίες, όπως του ''γκαντέμη''.
    Αρέσει το παραμύθι από τους καλότυχους. Δεν είναι τυχαίο ότι, το τραγούδι ''τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα'' είναι ελληνικό.
    Ας θυμηθιούμε λίγα από τα πολλά που μας έχουν πει οι καλότυχοι την τελευταία διετία:
    ''Λεφτά υπάρχουν''
    Η Ελλάδα δεν πρόκειται να προσφύγει στο Δ.Ν.Τ.
    Δεν πρόκειται να ληφθούν άλλα μέτρα.
    Δεν θα πουλήσουμε δημόσια περιουσία (θυμόσαστε την επανάσταση της πυτζάμας;)
    Θα κάνουμε επανεκίνηση της οικομονίας (πετώντας 500.000.000 Ευρώ).
    Άν όμως ακούγαμε τον ''γκαντέμη'' την 10ετία του 1990 τα παιδιά μας θα είχαν καλύτερο μέλλον.
    Μακάρι να ήταν όλοι οι πολιτικοί σαν τον Μητσοτάκη....

  26. lianos avatar
    lianos 18/10/2011 23:19:03

    factor τώρα προκαλείς την τύχη μας....
    να γυρίσει να πει κανένα ¨ χρόνια πολλά και μακροημέρευση στους αναγνώστες σας¨ και να φτύνουμε τον κόρφο μας ομαδικά...... αυτό μας έλειπε!!!!

  27. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 19/10/2011 00:48:59

    Λυπάμαι για την κατάντια των σχολιαστών του συγκεκριμένου site .Γίνεσθε γελοιοι όταν γιορτάζει κάποιος τα γεννέθλιά του και βρίσκετε την ευκαιρία να χύσετε λάσπη και δηλητήριο σε ένα πολιτικό που η ιστορία δεν έχει αποφανθεί για την θετική ή αρνητική παρουσία του στην πολιτική. Εγώ ένα θα σημειώσω που έχω ακούσει απο τα πλεον κοφτερά μυαλά ,που δυστυχώς έχει πεθάνει,εάν δεν υπήρχε ο Μητσοτάκης επικεφαλής της ΝΔ θα είχαμε μπααθικο καθεστώς σήμερα στην Ελλάδα ήταν αυτός που κινητοποίησε την Ευρώπη και τη διεθνή κοινότητα για να ξυπνήσουν και να καταλάβουν που το πήγαινε το ΠΑΣΟΚ την εποχή 83-85.

  28. ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ 19/10/2011 06:45:03

    Χρόνια πολλά πρόεδρε,
    Σ έυχαριστώ πού μόνον εσύ γκρέμισες τόν ανδρέα.
    Σ΄ευχαριστώ πού έλεγες χρόνια πίσω γιά τά χάλια τής οικονομίας..
    Νά είσαι καλά..!!!!!!

    • TED avatar
      TED @ ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ 19/10/2011 11:48:34

      Ώστε τον γκρέμισε , ε;

    • Κακαβούλης avatar
      Κακαβούλης @ ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ 20/10/2011 00:18:48

      Μετάλλαξε τη Ν.Δ σε ...δεξιό ΠΑΣΟΚ καταργώντας την αξιοκρατία στο κόμμα και την κυβέρνηση, εφαρμόζοντας το κριτήριο "φίλος της οικογένειας" της φαμίλιας δηλαδή.
      Να μη μιλήσουμε για ....τούβλα, άγνωστα μέχρι τότε στην παράταξη.

  29. aristotelis avatar
    aristotelis 19/10/2011 07:48:15

    Το πρόβλημα της Ν.Δ και η αδυναμία κυριαρχίας της στην πολιτική σκηνή του τόπου απεικονίζεται πλήρως σε αυτήν την δημοσίευση. Ευτυχώς που ο Α.Σ είναι πολύ εξυπνότερος από μερικούς εκ των υποστηρικτών του.

  30. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 19/10/2011 13:56:58

    18 Οκτωβρίου 1981 και με αναριθμητισμό 18/10/1918
    Πρώτη εκλογική νίκη ΠΑΣΟΚ!
    Γενέθλια ημέρα του Επίτιμου!
    Τυχαίο? δε νομίζω...

  31. Χρ.Δ avatar
    Χρ.Δ 19/10/2011 16:24:43

    Εχουν περασει σχεδον 20 χρονια απο την διακυβερνηση Μητσοτακη και μονο ανοητοι και αμνημονες ΝΔ-τες δεν αναγνωριζουν οτι εκεινη η κυβερνηση του 90-93-και καμμια αλλη στην Μεταπολιτευση!!!-δεν προσπαθησε-"με νυχια και με δοντια" να βαλει τον "Τιτανικο" σε σωστη πορεια και να αποφυγουμε την σημερινη οικονομικη,κοινωνικη και πολιτικη τραγικη κατασταση.
    Δυστυχως,αυτη ειναι η αληθεια και η Ιστορια δεν μπορει να χαλκευθει...

    • TED avatar
      TED @ Χρ.Δ 19/10/2011 16:48:02

      Επίσης έχουν περάση δύο φορές 10 χρόνια και "μονο ανοητοι και αμνημονες" έχουν ξεχάσει το Μακεδονικό ζήτημα.

      • TED avatar
        TED @ TED 19/10/2011 16:48:20

        "έχουν περάσει"

  32. TARAMAS avatar
    TARAMAS 19/10/2011 21:32:29

    Χαριτωμένη η πλάκα για τον "γκαντέμη" και τη "γκαντεμιά" του, αλλά πόσες φορές κανείς να γελάσει με το ίδιο αστείο..
    Από κει και πέρα, ένα από τα προβλήματα της ελληνικής πολιτικής ζωής καθρεφτίζεται στις δημοσιεύσεις αυτού του άρθρου. Τι ελπίδες έχει μια παράταξη όταν χαρίζει την πολιτική της, την ιδεολογία της και την ιστορία της στους πολιτικούς της αντιπάλους; Του Μητσοτάκη πολλά μπορεί να του προσάψει κανείς, αλλά όχι ότι χάιδεψε αυτιά, ή ότι δεν προσπάθησε να βάλει μια σειρά στα οικονομικά, κάτι που θα απέτρεπε το σημερινό ναυάγιο. Το Ανδρεικό ΠΑΣΟΚ, στα βάθη της φαυλότητάς του, μπορούσε να τον πολεμήσει μόνο με τις αναδρομές στις αποστασία του ... 1865, την "καλοτυχία" του και τις προεκλογικές φωτογραφίες της φυλλάδας του του Κουρή. Ποτέ δεν κατάλαβα την ευκολία που στα πλαίσια ενός εσωκομματικού αγώνα, νεοδημοκράτες υιοθετούσαν επί χρόνια τα "επιχειρήματα" του ΠΑΣΟΚ. Όπως με την ίδια ευκολία απαρνήθηκαν την ιδεολογία της παράταξης, τον φιλελευθερισμό, και ασπάστηκαν την απολιθωμένη και ξεχασμένη σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο κοινωνική και οικονομική άποψη της αριστεράς. Έτσι φτάσαμε σε μια χώρα που κατοικείται αποκλειστικά από Αριστερούς και αριστερόφρονες Δεξιούς που ντρέπονταν να πουν τις λέξεις "ελεύθερη οικονομία", "κέρδος", "ιδιωτική πρωτοβουλία", αλλά δεν είχαν πρόβλημα με τις λέξεις "ξεπούλημα" "στυγνός καπιταλισμός", "νεοφιλελευθερισμός" . Ποιος να αντιδράσει λοιπόν στην διόγκωση του δημόσιου τομέα και στο πνίξιμο της ιδιωτικής πρωτοβουλίας; Ποιος να προβληματιστεί ότι το κρατικοδίαιτο μοντέλο ανάπτυξης του ελληνικού "καπιταλισμού" θα έφερνε την καταστροφή; Ποιος να ζητήσει ιδιωτικοποιήσεις, αναδιάρθρωση της οικονομίας, επιβράβευση της επιχειρηματικότητας; Ολόκληρες γενιές, όλου του πολιτικού φάσματος γαλουχήθηκαν με τις αριστερές οικονομικές κοσμοθεωρίες που ενώ χρεοκοπούσαν σε όλο τον κόσμο, θριάμβευαν στη Ελλάδα οδηγώντας στην σημερινή ομοφωνία που κατακεραυνώνει οτιδήποτε φιλελεύθερο.
    Τουλάχιστον ο Μητσοτάκης ήξερε τι πρέσβευε η παράταξη του (ακόμη κι αν ήλθε σε αυτή από μεταγραφή), σε αντίθεση με κάτι άλλους που το παίζανε ποπολάροι.

    • τάσος avatar
      τάσος @ TARAMAS 19/10/2011 22:31:28

      αν ετύχε και δουλέψες κάνα μήνα για λογαριασμό δεξιού, επιχειρηματία να τον πούμε; που λειτουργεί στα πλαίσια αυτού που αντιλαμβάνεται ως ιδιωτική πρωτοβουλία, με τη μορφή που έχει εδώ η ελεύθερη οικονομία και με σκοπό αυτό που εδώ πέρα θεωρείται κέρδος, τότε ξέρεις γιατί αυτό όλο το πράγμα εδώ δε φτουράει.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ τάσος 20/10/2011 00:26:13

        Δικαιολογίες. Και τέτοιους γνώρισα, όπως και καλούς επιχειρηματίες. Αυτό δε λέει τίποτα, όπως όλα τα πράγματα, και αυτό εδώ στην Ελλάδα είναι λίγο τριτοκοσμικό, όπως π.χ. και η δημόσια διοίκηση. Το ότι όμως ο Έλληνας ταλαιπωρείται τόσα χρόνια από ένα γραφειοκρατικό και διεφθαρμένο δημόσιο τομέα, δεν τον οδήγησε να στραφεί εναντίον του κρατισμού. Είναι βαθύτερα τα αίτια και έχουν να κάνουν με τη γαλούχηση του Έλληνα από μικρή ηλικία με αξίες που σχεδόν δεν τολμάει να αμφισβητήσει κανείς γιατί μαρκάρεται σαν πουλημένος, νεοφιλελεύθερος και αντιλαϊκός,