#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2013 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρυσή Αυγή: O τιμοκατάλογος για σπάσιμο ποδιών και χεριών!!!



Σπάσιμο ποδιών και χεριών: 300 ευρώ.

Εμπρησμός αυτοκινήτου: 1.000 ευρώ.

Στο νοσοκομείο για ένα μήνα: 1.500 ευρώ.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ του Mark Lowen στο BBC, τα μέλη της Χρυσής Αυγής όχι μόνο εκτελούσαν συμβόλαια, αλλά είχαν και συγκεκριμένη ταρίφα για κάθε βλάβη που θα προκαλούσαν! Για τον τιμοκατάλογο «υπηρεσιών»,  το BBC επικαλείται μαρτυρία πρώην μέλους της οργάνωσης, η οποία περιέχεται σε θέμα με τίτλο « Χρυσή Αυγή: Μην πεις λέξη αλλιώς θα σε κάψω ζωντανό (Greece's Golden Dawn: «Don't say a word or I'll burn you alive»).
Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά το πρώην μέλος που μίλησε στο βρετανικό δίκτυο: «είχαν γκλομπ και ασπίδες. Όλοι στέκονταν προσοχή όταν έμπαινε ο αρχηγός. Μιλούσαν για το πώς έδερναν ομοφυλόφιλους ή μελαψούς ανθρώπους. Εγώ δεν ήθελα τίποτα από όλα αυτά και σταμάτησα να επικοινωνώ μαζί τους. Αργότερα ο ίδιος ήρθε στο σπίτι μου και μου είπε να μην πω τίποτα για όλα αυτά γιατί θα με έκαιγε ζωντανή». Το ρεπορτάζ παραθέτει και την μαρτυρία ενός Πακιστανού ο οποίος υποστηρίζει ότι μαχαιρώθηκε τρεις φορές από μέλη της Χρυσής Αυγής, ενώ κατήγγειλε ότι η Αστυνομία δεν έκανε τίποτα. Από τις αρχές δεν πραγματοποιήθηκε καν έρευνα γιατί είναι ξένος.

Το νεοναζιστικό κόμμα της Ελλάδος είναι σε χαώδη κατάσταση και ακέφαλο, καταλήγει το ρεπορτάζ. Παρόλα αυτά, σημειώνει ο Lowen, «η κυβέρνηση μπορεί να διέλυσε τη δομή του κόμματος, αλλά η απομάκρυνση της ιδεολογίας του και η επαναφορά των οπαδών του από τα άκρα θα είναι η πραγματική πρόκληση».

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24363776

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AΠΟΛΛΩΝ avatar
    AΠΟΛΛΩΝ 03/10/2013 22:56:26

    ΦΠΑ είχε ;

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ AΠΟΛΛΩΝ 03/10/2013 23:45:49

      Απόδειξη έκοβε;

      • GO avatar
        GO @ Γιαδικιάρογλου 04/10/2013 06:38:52

        Όχι, ήταν όλα μαύρα, αλλά πολύ μαύρα, κατάμαυρα.

  2. popaia avatar
    popaia 03/10/2013 23:27:58

    Πάει και το ΒΒC....

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/10/2013 00:36:11

    Ὁ πλήρης τιμοκατάλογος εἶναι διαθέσιμος;
    Ἔχει ἐνδιαφέρον νά μάθουμε ἄν περιέχει ὑπηρεσίες σχετικές μέ προσωρινές ἐξαφανίσεις
    (πεθερῶν ἄς ποῦμε),μέ καταπολέμηση κρεββατομουρμούρας,κουνουπιῶν καί χρόνιας φαγούρας.

    • Μara avatar
      Μara @ Κυθήριος 04/10/2013 07:12:35

      Κυθήριε, παθών... παθών...???

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μara 04/10/2013 13:03:53

        Ὄοοχι,ἔτσι,ἐνημερωτικά ρωτῶ. :-)

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 04/10/2013 01:37:10

    300 ευρώ(!), 1000, 1500 ευρώ ..... ;
    Μα είναι ποσά αυτά ; (!!) ....μάλλον έπεσε η ζήτηση
    ή υπερ-αυξήθηκε η προσφορά υπηρεσιών, του είδους....
    η δεύτερη περίπτωση είναι η πλέον ανησυχητική.

  5. Κώστας Χατζηχρήστος avatar
    Κώστας Χατζηχρήστος 04/10/2013 05:56:15

    To MEGA βλέπουν στο BBC;

  6. alex avatar
    alex 04/10/2013 09:36:14

    παντως πρεπει να παραδεχτουμε οτι στον τιμοκαταλογο δεν υπαρχει διακριση τιμων αναμεσα σε λευκους, μαυρους νομιμους και λαθρομεταναστες..

  7. patriotis avatar
    patriotis 04/10/2013 09:46:32

    Αφου το λέει το BBC είναι έγκυρο.Έλεος πια,τι άλλο θα ακούσουμε

  8. The Camel avatar
    The Camel 04/10/2013 11:24:33

    Aν ήμουν Χρυσή Αυγή θα μήνυα το BBC στην Αγγλία για δυσφήμηση, ζητώντας κάμποσα εκατ. λίρες. Επειδή εκεί η δικαιοσύνη είναι αμερόληπτη, το BBC θα έπρεπε να αποδείξει οτι δεν δυσφήμησε.

    Φυσικά, είμαστε θεατές στο θέατρο του παραλόγου. Η μάρτυς του BBC οφείλει να πάει στον εισαγγελέα και να καταθέσει τα στοιχεία που έχει για όλα αυτά τα απίστευτα που αναφέρει.

    Αν δεν το κανει, αυτό σημαίνει οτι μπορεί να είναι καμμία της ΑΝΤΑΡΣΥΑ ή καμμιάς συνιστώσας που το παίζει πρώην χρυσαυγίτισα για να δυσφημήσει την Χ.Α., ποντάροντας οτι δεν υπάρχει αντίλογος.

    • Tassos avatar
      Tassos @ The Camel 04/10/2013 12:09:54

      Εσένα δεν σε κάνει εντύπωση ότι η ΧΑ δεν κάνει μήνυση? να σε πω εγώ αν δεν καταλαβαίνεις: Γιατί είναι αλήθεια

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar