#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2010 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρυσάφι για την πλουτοκρατία οι συμφωνίες με Κίνα



«Χρυσάφι για ορισμένα τμήματα της πλουτοκρατίας και τίποτα παραπάνω» περιλαμβάνει το καλάθι των συμφωνιών που υπέγραψε η Ελλάδα με την κινεζική κυβέρνηση, εκτιμά το ΚΚΕ σχολιάζοντας την επίσκεψη του Κινέζου Πρωθυπουργού στη χώρα μας.

«Η περιβόητη κινεζική επένδυση 5 δισ. δεν είναι παρά ενίσχυση των Ελλήνων εφοπλιστών που δίνει η κινεζική κυβέρνηση προκειμένου αυτοί να κατασκευάσουν τα εκατοντάδες πλοία τους στην Κίνα, με αντάλλαγμα να γίνει η Ελλάδα πύλη εισόδου της Κίνας προς την Ευρώπη», αναφέρει σε ανακοίνωσή του το κομμουνιστικό κόμμα.

Εκφράζει ακόμη την πεποίθησή του ότι «η παραχώρηση υποδομών, λιμανιών, σιδηροδρόμων, ναυπηγοεπισκευαστικών ζωνών και η αξιοποίησή τους από τις κινεζικές πολυεθνικές για να μεταφέρουν εμπορεύματα θα δημιουργήσουν ελάχιστες θέσεις εργασίας μπροστά στην ανεργία που θα προκαλέσει ο μαζικός εκτοπισμός μικρομεσαίων επιχειρήσεων».

«Η ανάπτυξη που ωφελεί το μεγάλο κεφάλαιο, για το λαό φέρνει φτώχεια και ανεργία. Υπονομεύει τις παραγωγικές δυνατότητες της χώρας, τον εμπλέκει σε επικίνδυνους ιμπεριαλιστικούς ανταγωνισμούς», καταλήγει η ανακοίνωση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. metalhead avatar
    metalhead 04/10/2010 20:00:39

    στα λιμανια θα μας εκτελουν οι κινέζοι με σφαίρα στο κεφάλι..και στο ελληνικό θα μας αποκεφαλίζουν οι άραβες

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ metalhead 04/10/2010 21:25:31

      Ξέχασες τους γερμανικούς θαλάμους αερίων στο νέο αεροδρόμιο και την υπόγεια διάβαση των τσάρων Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, για να περνούν κομητατζήδες (άν τελικά γίνει).

  2. giannis avatar
    giannis 04/10/2010 20:45:50

    Αρκεί να σταματήσει να μας κλέβει το Αμερικανάκι

  3. astris avatar
    astris 04/10/2010 21:11:08

    Να κλείσουν τα σύνορα άμεσα! Φοβόμαστε ρεεε! Πάνε να μας φάνε!

  4. Κάποιος avatar
    Κάποιος 04/10/2010 21:15:35

    Πως και δεν έχουν σκαρφιστεί ακόμα να στείλουν καμια 500αριά χιλιάδες άνεργους να δουλέψουν σε φάμπρικες στην Κίνα και να λυθει το πρόβλημα της ανεργίας στην χώρα μας.
    Εντάξει με 1.5 ευρώ την ώρα δεν θα έχουν και πολλές πολυτέλειες αλλά το ρύζι φτάνει για όλους.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/10/2010 21:16:20

    Πλακώσανε οι σχιστομάτηδες μαοïκοί βουδιστές ρεβιζιονιστές με τις πολεμικές τους τέχνες και τα υπερταχέα ADSL.
    Ζήτω ο Γεωργιανός, κάτω οι Μαντζουριανοί, ο κάπταιν Γουέï και η COSCO δεν θα μας πάρουνε Τρούμπα και Παραλιακή.

  6. Dyer avatar
    Dyer 04/10/2010 21:23:43

    Μη φοβάστε τους κινέζους.
    Τον «λαδώσαμε», του άρεσε, και είπε ότι θα αγοράσει Ελληνικά ομόλογα !!!
    Τυχαίο;
    Δεν νομίζω.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Dyer 04/10/2010 21:27:50

      Πρώτα αγόρασε πολύ φτηνα και μετά το είπε. Οι Κινέζοι είναι κερδοσκόποι, αλογομούρηδες και φανατικοί κομμουνιστές.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Dyer 05/10/2010 02:05:51

      Ποιός σου είπε πως του είπε κάποιος να το πεί:

      Η γνώμη μου είναι ότι ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΔΕΝ ήθελαν να το πεί......
      .......αλλά αυτός το είπε (χωρίς να έχει σκοπό βέβαια να το κάνει)
      Πιστεύεις πως θα μπορούσε κάποιος να πεί του κινέζου τι θα πεί;
      Μην τρελαθούμε!

      Μην ξεχνάτε την συνεργασία & ΚΟΝΤΡΑ : ΗΠΑ - ΚΙΝΑΣ.

      Πιστεύεις ότι το ΔΝΤ θα στηρίξει τα συμφέροντα της ΚΙΝΑΣ ή των ΗΠΑ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ;

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ stroumfaki 05/10/2010 02:11:59

        Το τυχαίο, θα το έβαζα ώς εξής:

        Το CNNN αμέσως μετά τη συνάντηση με τον κινέζο, και τις δηλώσεις του, έβγαλε την οδηγία με τη φωτογραφία του ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ!

        ΤΥΧΑΙΟ! ............. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!


        ... και για να καταλάβαινόμαστε, φαντάσου δυο τενίστες που παίζουν τελικό πρωταθλήματος. Παίρνουν ένα μπαλάκι, ξεκινάνε για τον πόντο στο σέτ, παίζουν, μέχρι να φύγει το μπαλάκι απο την μέση και να χάσει κάποιος απο τους δυο το πόντο. Το παιδάκι που είναι απ' έξω αμέσως τους δίνει άλλο. Ξεκινάνε για τον άλλο πόντο ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΠΑΛΑΚΙ.

  7. Orestios avatar
    Orestios 04/10/2010 21:28:15

    Τί βολικό όμως για το ΚΚΕ!
    Μια χαρά θα βρεί εξαθλιωμένους να εξαπατήσει με σοσιαλιστικά οράματα εξαιτίας των οποίων εξαθλιώθηκαν.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ Orestios 05/10/2010 01:58:19

      Δηλαδή τόσα χρόνια βρήκε πολλούς να εξαπατήσει.....; Γιατί εγώ βλέπω πάντα τους ίδιους και τους ίδιους.
      Τα σοσια-λιστικά οράματα τα χρησιμοποίησαν άλλοι.

      Τον ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟ δεν μπορείς να τον ΕΞΑΠΑΤΗΣΕΙΣ.
      Ο ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ εξαπατάται ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.

      οι ΕΛΛΗΝΕΣ κατάντησαν τα τελευταία χρόνια ΟΛΟΙ κουτοπόνηροι.

      ΛΕΞΙΚΟ: αυτος που εξαπατάται = κορόιδο.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/10/2010 07:43:34

    Μεταναστες στη Χωρα μας. Δεν ειν κακο. Που να τρεχουμε τωρα αρμπαιτ κ χωρις καπνισμα...

    ΠΠ