25/12/2008 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χριστουγεννιάτικα όνειρα στη Ραφήνα

Για τον επικείμενο ανασχηματισμό και τα παζάρια του Καραμανλή με τον Μητσοτάκη, που θέλει τον γιο του στην κυβέρνηση και άλλα πολλά μπορείτε να διαβάσετε αλλού. Δεν θα μάθετε τίποτα σοβαρό. Ό, τι θέλει γράφει ο καθένας. Αντιθέτως εμείς αναζητήσαμε τον προσωπικό ονειροκρίτη του πρωθυπουργού, που ύστερα από πολλά ποτήρια βότκας μας είπε τι συνέβη πραγματικά:

Παραμονές Χριστουγέννων, ο Επίτιμος πρόεδρος του κυβερνώντος κόμματος περνάει το κατώφλι της πρωθυπουργικής κατοικίας, ύστερα από ραντεβού που ζήτησε με τον πρωθυπουργό της χώρας για να συζητήσει το θέμα της σύνθεσης της κυβερνήσεως. Η σύζυγος του πρωθυπουργού, αφού τον κέρασε γλυκό του κουταλιού στο σαλόνι, τον πέρασε στο πρωθυπουργικό γραφείο. Εκεί ο πρωθυπουργός, χωρίς πολλά - πολλά, μπήκε αμέσως στο ψητό:

«Κοιτάξτε να δείτε κ. Επίτιμε. Ζητήσατε να με δείτε για τον ανασχηματισμό. Κατανοώ βαθύτατα την ανάγκη σας να δείτε την κόρη σας πρωθυπουργό σε αυτό τον κόσμο, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να σας κάνω το χατίρι. Μπορεί να το έχω κάνει καλοκαιρινό το μαγαζί και να με βοηθήσατε κι εσείς λίγο σ΄ αυτό, αλλά το Σύνταγμα λέει ότι ο πρωθυπουργός κάνει μόνος του τον ανασχηματισμό και τα σκυλιά δεμένα. Ούτε τον γιο σας μπορώ να τον κάνω υφυπουργό επειδή, προσωπικώς,  ούτε να μου αγοράσει τσιγάρα στο περίπτερο δεν θα τον έστελνα, ύστερα από εκείνα τα τιμολόγια με την γνωστή εταιρεία. Επειδή μπορεί να έχανε τα ρέστα...»

Στο σημείο εκείνο ο πρωθυπουργός κτύπησε το χέρι του στο γραφείο και συνέχισε:

«Και κοιτάξτε να δείτε κ. Επίτιμε. Ό, τι κι αν κάνετε, εγώ δεν παραιτούμαι. Στο κάτω κάτω, ο λαός με εξέλεξε για μια τετραετία και αφού είμαι που είμαι χαμένος, έτσι που ήρθαν τα πράγματα, θα φέρω τα πάνω κάτω, μπας και με θυμάται κανένας όταν θα έχω φύγει από εδώ. Και επειδή οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους σας λέω και το εξής: Σας εκτιμώ βαθύτατα κι εσάς και την οικογένειά σας. Αλλά δεν βαρεθήκατε να με αμφισβητείτε και να με υπονομεύετε; Λέτε να μην ξέρω τα παιχνίδια που παίζετε με τους εκδότες; Αντί να ανάβετε καθημερινά λαμπάδες στον θείο μου που σας μάζεψε μετά το 1974  και σας έφερε στο κόμμα του, θέλετε να μου το πάρετε;  Εσείς που  ούτε το όνομά σας δεν ήθελε να ακούσει τότε ο λαός και ανδρωθήκατε πολιτικά από την λήθη και την αφάνεια χάρις σε αυτό το κόμμα που  θέλετε τώρα να διαλύσετε; Τους χαιρετισμούς μου στην οικογένειά σας».

Στο σημείο αυτό, ο πρωθυπουργός σηκώθηκε, χτύπησε τον σεβάσμιο επίτιμο στην πλάτη και τον ξεπροβόδισε ως την έξοδο. Και μετά ξύπνησε. Όλοι τώρα προσπαθούν να ερμηνεύσουν το όνειρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 25/12/2008 14:30:18

    Εμ αυτοί δεν είναι όπως ο γάλος χρηματιστής που αυτοκτόνησε(άρε ήθος ;;) http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=18&artId=248096.
    Αυτοί οι δυο έχουν ήθος και αξία …. κληρονομία από τους παππούδες τους βλέπεις ,
    όχι η περιούσια που απέχτησαν τίμια(?) ,και με τεράστιο κόπο και εργασία!!!! χαχαχα
    Μετά μας βάζουν να βλέπουμε εμείς και τα παιδιά μας εφιάλτες στην TV.
    Που να βλέπαμε και εμείς τέτοια όνειρα πολυτέλεια θα ήταν .

  2. ataktos avatar
    ataktos 25/12/2008 14:54:09

    Όπως βλέπεις factorx οι συνομιλητές μας πάγωσαν (;;;) μπροστά στης δυο προτάσεις ,δίλημμα.
    Ποια από της δυο να διαλέξουν και υποστηρίξουν το όνειρο του ΚΚ που πολύ ωραία και γράφηκα κατέγραψες (μην αστοουμε και την πολιτική ευθύνη που ανέλαβε δημόσια) , η το παράδειγμα του γάλου χρηματιστή .
    να δω το αποτέλεσμα ,δημοψήφισμα ,μέρα γιορτής .
    Της ευχές μας της είπαμε χθες όλοι μας .

  3. osaperas avatar
    osaperas 25/12/2008 15:05:28

    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα στο τέλος τι έγινε.

    Ξύπνησε ο Κωστάκης;

  4. kanis avatar
    kanis 25/12/2008 15:52:11

    @5
    ...εμείς ξυπνήσαμε, γιατί δεν γουστάρουμε οι πολιτικοί μας, να μιλάνε έτσι..ντόμπρα κι αντρίκια!

    Γουστάρουμε να ζούμε σε μια χωρα, που θα καθορίζει η Ντόρα την εξωτερική πολιτική κι ο Κυριάκος την οικονομία (μέχρι να καταλάβουν και τα υπόλοιπα)...

    Η ηττοπάθεια άλλωστε, που έχει επιβληθεί απο τη συγκυρία, αναπόφευκτα οδηγεί και σε λύσεις που μοιάζουν ιδανικές, γιατί φοράνε PRADA!

  5. osaperas avatar
    osaperas 25/12/2008 16:10:10

    @6
    Μακάρι εμείς να είχαμε ξυπνήσει.
    αλλά δυστυχώς επειδή κοιμόμαστε και μάλιστα πολύ βαθιά για αυτό έχουμε κωστάκηδες , γιωργάκηδες (συγνώμη τιραμόλα), ντορούλες, κυριακοζίμενσ, παγκαλοβενιζέλους,βουλγαροπελέκηδες, alexis, Ιωσηφίνα Αλέκα σταλινοπαπαρήγα μποντιμπιλντεροκαρατζαφέρηδες, μπουμπουκοπλεύρηδες
    να μας κυβερνάνε.
    Και ακόμη δεν έχουν έλθει τα χειρότερα

  6. Xase avatar
    Xase 25/12/2008 16:50:41

    Μακαρι να του τα ειπε οπως στο ονειρο. Πρωτα θα γλυτωσουμε με αυτον τον τροπο απο τον Ντρακουμελ και λιγο αργοτερα απο τις εξελιξεις και απο τον νωθρο. Με ενα σμπαρο δυο τριγονια.
    Οσαπερα, τον Τσιπρακο τον εκανες γαργαρα μαζι με τον Αλαβανο; η λαθος καταλαβα;;

  7. Provocator. avatar
    Provocator. 25/12/2008 17:09:41

    Βαζω αυτο εδω, γιατι πρεπει να το δειτε.
    Ειναι απο το BBC news,σημερα..
    "If you are coming to Athens in 2009, pack a gas mask with your bikini, just in case" .
    Η καλυτερη διαφημιση του ΥΠΠΟ.
    Καλα,το μπουλο θα παρουμε το καλοκαιρι.Βλεπω κλαμα το φθινοπωρο, και οδυρμο.

  8. osaperas avatar
    osaperas 25/12/2008 17:10:23

    @
    Λάθος κατάλαβες. Έγραψα Alexis.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 25/12/2008 17:44:25

    Εν ταξει, καλο ειναι να μην ειναι κανεις ευχαριστημενος με το στατους κβο, οποιο και να ειναι. Αλλα εμεις οι ελληνες το παρατραβαμε, τοσο που καθε 40-50 χρονια ψιλοαυτοκατασρεφομαστε. Ας οψεται η ιδεολογικη πολυδιασπαση που εντεχνα καλλιεργουν και εκμεταλλευονται οι ξενοι.
    Αν ειχαμε "ελληνικη" αστικη ταξη που σκεφτοταν ελληνικα, αν λεμε...

  10. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 25/12/2008 18:08:23

    Νοκος η“ελληνικη” αστικη ταξη τα εκαμε ολλα λυμπα δεν βλεπεις ....

  11. kanis avatar
    kanis 25/12/2008 18:48:18

    @12
    λύμπα...ναι, "ελληνική" αστική τάξη ..δε βλέπεις!

  12. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 25/12/2008 19:06:36

    δημοσθενης ειπε "η“ελληνικη” αστικη ταξη τα εκαμε ολλα λυμπα δεν βλεπεις ….

    καιρός για "νέα αστική ανανέωση"

  13. PATRA avatar
    PATRA 25/12/2008 19:09:21

    Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΘΑ... ΜΠΕΡΔΕΥΕ ΤΗ ΜΑΡΚΑ
    Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΘΑ... ΞΕΧΝΑΓΕ ΤΑ ΡΕΣΤΑ
    Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΘΑ... ΕΠΕΦΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
    Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΘΑ... ΑΓΟΡΑΖΕ ΤΥΡΟΠΙΤΕΣ
    Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΘΑ... ΕΚΑΙΓΕ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ (ΠΟΥ ΘΑ'ΛΕΓΕ ΚΙ Ο Νίκος)
    Η ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΘΑ... ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΟΥΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΦΕ ΚΟΚΚΙΝΟ
    Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΘΑ... ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΟΥΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΒΑΦΕ ΜΑΥΡΟ

    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΑΜΕ?

  14. t avatar
    t 25/12/2008 20:54:36

    Who is,
    Panos Garganas the career protestor???

  15. Provocator. avatar
    Provocator. 25/12/2008 20:55:40

    Ποιες ελευθεριες σου καταπατουνται ρε συ συντεκνε, και εχεις ανησυχιες;
    Οι ελευθεριες σου, να πινεις και να οδηγεις, η να καπνιζεις μεσα στο σπιτι σου το χειμωνα, και να πνιγεις τα παιδια σου, που υποτιθεται οτι τα αγαπας;
    Η μηπως, να τρως τον αμπακο, και να ανεβαζεις χοληστερινη στο φουλ, και να πιανεις αριθμο προτεραιοτητος για το Ωνασειο;
    Γιατι αλλου ειδους καταπιεση, εγω δε βλεπω.