#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2008 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρειαζόμαστε ευχέλαιο επειγόντως

Μακάβριο αλλά μπορεί και να είναι σημαδιακό. Βίντεο που κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο δείχνει ότι μέσα στην βιασύνη τους έθαψαν τον μακαριστό Χριστόδουλο …ανάποδα (!). Δεν πιστεύω να είναι δάκτυλος του Βελζεβούλη. Διαφορετικά πρέπει να τους καλέσει όλους ο Καραμανλής για να κάνουν επίσημο ευχέλαιο. Θα ήταν επίσης καλό και για τον ίδιο να προσλάβει επειγόντως μια ξεματιάστρα.

Με την ευκαιρία επισημαίνω σε διαφόρους στο διαδίκτυο που θεωρούν ότι τον αποθανόντα αρχιεπίσκοπο έπρεπε να τον τοποθετήσουν «όπως το ιερό της Εκκλησίας, να κοιτάζει δηλαδή προς την ανατολή», ότι κάνουν λάθος. Ο αριστερο- ορθόδοξος που έχουμε ανάμεσα μας δηλώνει κατηγορηματικά ότι «ο νεκρός ενταφιάζεται με το πρόσωπο προς τα ανατολικά με την προσδοκία ότι από εκεί θα φανεί ο Χριστός για να κρίνει τους νεκρούς και τους ζωντανούς». Να υποθέσω τώρα εγώ, ο βλάσφημος, ότι κάποιοι δεν τον ξαναθέλουν ζωντανό με τίποτα τον μακαριστό; Θεός φυλάξει.

Δείτε το βίντεο εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=b1qxgTVaKO0

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ avatar
    ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ 06/02/2008 22:07:14

    από ότι ξέρω Οι Μωαμεθανοί θάβονται ανάποδα..
    Μήπως επειδή ο αξιομάκαρσιτος αδελφός ημών ορισμένες φορές δρούσε σαν ταλιμπάν;

  2. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 06/02/2008 22:18:11

    Τσουκνίδα, οι μουσουλμάνοι θάβονται με το κεφάλι προς τη Μέκκα.

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 06/02/2008 22:38:53

    Οχι μη βιάζεστε δεν είναι έτσι.
    Στο Α νεκροταφείο οι περισσότεροι τάφοι βλέπουν προς ανατολάς όπως πρέπει.
    Υπάρχουν όμως και μερικοί - οι οποίοι για λόγους
    αρχιτεκτονική ή δεν ξέρω τι άλλο βλέπουν προς δυσμάς (λιγώτεροι).
    Όμως και σ' αυτούς οι νεκροί θάβονται ώστε να βλέπουν προς ανατολάς (κανονικά δηλαδή).
    Απλώς ο σταυρός του μνήματος είναι στα πόδια και όχι στο κεφάλι.
    Το μνήμα του Αρχ. Χριστόδουλο λένε ότι είναι ακριβώς απέναντι από του αρχ. Σεραφίμ.
    Αυτά προς διεκρίνιση.
    Συνεπώς δεν θάφτηκε αντίθετα όπως λέγεται.

  4. ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ avatar
    ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ 07/02/2008 00:29:17

    δηλαδή εν Ελλάδι νότια..

  5. JustAnotherGoneOff avatar
    JustAnotherGoneOff 07/02/2008 01:55:31

    «ο νεκρός ενταφιάζεται με το πρόσωπο προς τα ανατολικά με την προσδοκία ότι από εκεί θα φανεί ο Χριστός για να κρίνει τους νεκρούς και τους ζωντανούς»

    Κάτι σαν "εξ ανατολών κίνδυνος", έτσι; :-)

  6. giorgis avatar
    giorgis 07/02/2008 03:07:52

    Tι να πεθάνεις Σάββατο, τι Κυριακή πρωί...

  7. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 07/02/2008 08:16:52

    Η ΑΝΑΡΧΗ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

    Ένας Εβραίος αποφάσισε να γίνει χριστιανός και θέλησε να εξετάσει τις εκδοχές του χριστιανισμού για να επιλέξει.

    Βρίσκει λοιπόν έναν ορθόδοξο, έναν προτεστάντη κι έναν παπικό. Τους λέει τις προθέσεις του κι εκείνοι συμφωνούν να τον "ξεναγήσουν" στις εκκλησίες τους.

    Πάει ο Εβραίος με τον προτεστάντη μια Κυριακή, μπαίνει στο ναό και βλέπει τους ανθρώπους τακτοποιημένους με τα καλά τους ρούχα, ο καθένας στο κάθισμα του, μπροστά από τον κάθε πιστό μια Καινή Διαθήκη, η χορωδία να λέει τους ύμνους αρμονικά, τα πάντα να λάμπουν από καθαριότητα και μετά το τέλος όλοι του φερθήκαν ευγενικά με πολύ καλούς τρόπους.

    Την επόμενη Κυριακή συνεννοήθηκε με τον παπικό να πάει στο δικό του ναό. Μπαίνει μέσα, πλένει τα χεριά ,ρίχνει το κέρμα ν ανάψει το λαμπάκι αντί για κερί και κάθεται. Ούτε εκεί όρθιοι, όλοι στα καθίσματα τους με τάξη και αρμονία. Άκουσε και την εγκύκλιο του Πάπα, είδε και τις φωτογραφίες του που δέσποζαν ακόμα και εντός του ναού. Πέρασε η ώρα, τέλειωσε η λειτουργία ,τον καλοδεχθήκαν, τον κέρασαν κι έφυγε.

    Την τρίτη Κυριακή κανόνισε να πάει στην ορθόδοξη εκκλησία. Μπαίνει μέσα και βλέπει άλλους να μιλάνε μεταξύ τους, πολλούς όρθιους γιατί δεν έφθαναν τα καθίσματα, τη νεωκόρο να μαλώνει με μια κυρία γιατί της έσβησε γρήγορα το κερί που άναψε, άκουγε τα μωρά να τσιρίζουν και να μη τα παρατηρεί κανείς, ο παπάς να φωνάζει στον ψάλτη να τελειώσει τα τεριρέμ κλπ. Μόλις τελείωσε η λειτουργία άρχισαν και τα μνημόσυνα, όπου άλλοι έβγαιναν στην εκκλησία κι άλλοι έμπαιναν με θόρυβο και φασαρία..

    Ο ορθόδοξος απογοητεύτηκε από την εικόνα που είδε ο προσήλυτος Εβραίος…

    Την επόμενη εβδομάδα συναντήθηκαν όλοι για να μάθουν τι αποφάσισε ο Εβραίος.
    Όταν βρεθήκαν όλοι μαζί τους λέει:
    Στην προτεσταντική εκκλησιά είδα μεγάλη τάξη και ευγένεια .
    Στην παπική είδα μεγάλη αφοσίωση στον πνευματικό σας αρχηγό και τις οδηγίες του ιερέα σας.
    Στην ορθόδοξη εκκλησιά είδα τέτοιο μπάχαλο που δεν το περίμενα!!!
    Ο ορθόδοξος σκυθρώπιασε απογοητευμένος, ενώ οι άλλοι δυο αναθάρρησαν.

    Και καταλήγει ο Εβραίος:
    Θα γίνω ορθόδοξος!!!
    Μα πώς?? αναρωτιούνται οι άλλοι
    Ακούστε λέει ο Εβραίος. Τα δικά σας δικαιολογούνται με την τάξη που έχει ο ένας και την πειθαρχία που έχει ο άλλος. Τούτου εδώ -και δείχνει τον ορθόδοξο- δεν δικαιολογείται αλλιώς. Με τέτοιο μπάχαλο μόνο αν έχεις τον Θεό μαζί σου διατηρείσαι 2000 χρονιά!!!

  8. Νυκτερινός Επισκέπτης avatar
    Νυκτερινός Επισκέπτης 07/02/2008 09:55:23

    Ρε Παιδιά αφήστε τον άνθρωπο να αναπαυθεί εν κυρίο