#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 15:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρειάζονται δύο μόνο μέτρα




Ο κ. Σωκράτης Ξυνίδης, δήλωσε σε συνέντευξή του ότι είναι διατεθειμένος να δεχθεί και το γιαούρτωμα, αφού όπως είπε είναι το τίμημα που πρέπει να πληρώσουν οι πολιτικοί για όσα δεν έκαναν τα προηγούμενα χρόνια.

Για το μόνο που δεν μπορεί να παραπονεθεί κανείς αυτήν την εποχή είναι ότι υπάρχει στασιμότητα στις εξελίξεις.

Οι ένοχοι πολιτικοί, γιατί δεν είναι όλοι το ίδιο, προσαρμόζονται στην περίσταση περνώντας από το ένα στάδιο στο άλλο με τέτοια ταχύτητα, λες και αλλάζουν πίστα σε videogame.

Από τη σιδερόφρακτη Βουλή του Ιουνίου, από τις επιθετικές δηλώσεις Λοβέρδου κατά διαδηλωτών, από τον εμετικό χλευασμό του ελληνικού λαού από τον Πάγκαλο, περάσαμε στην αποδοχή ενοχής και στην ανάγκη κολασμού.

Κάποια πράγματα όμως δεν αλλάζουν.

Στο ίδιο πνεύμα με τον διαβόητο νόμο Βενιζέλου, που ουσιαστικά απέκλειε στην πράξη την δίωξη και τον κολασμό πολιτικών προσώπων για χειρισμό θεμάτων δημοσίου συμφέροντος, ο κος Ξυνίδης «δικάζει» τάχα τον εαυτό του και επιλέγει ο ίδιος την τιμωρία του!

Ίσως βέβαια η στάση του να προέκυψε από την βροντερή προτροπή του Μητροπολίτη Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέα, ο οποίος μιλώντας σε κατοίκους της περιοχής του επιδοκίμασε το γιαούρτωμα πολιτικών.

Αλλά σε κάθε περίπτωση η πονηρή τακτική του κ. Ξυνίδη καταλήγει στο : Γιάννης κερνάει - Γιάννης πίνει.

Μόνο που, αν φιλοδοξεί να καθορίσει ο ίδιος την τιμωρία του, τού έχω δυσάρεστα νέα.

Η κοινωνία τρέχει πιο γρήγορα από τους πολιτικαντισμούς.

Σχολιάζοντας κάποιος τις επαίσχυντες δηλώσεις Βενιζέλου ότι

«ευτυχώς που έχουμε και την τρόικα» και ότι «πρέπει να πάρουμε συμπληρωματικά μέτρα», έγραψε

«Βεβαίως χρειάζονται και άλλα μέτρα. Για την ακρίβεια δυο μέτρα χώμα για τους προδότες».

 Προφήτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 22/09/2011 15:23:28

    Προφήτη, να κάνω μια προφητεία????
    Έρχεται λουτρό αίματος

    • Φίλος avatar
      Φίλος @ Orestios 22/09/2011 16:27:15

      «Φῶς ζητᾶνε τὰ χαϊβάνια
      κι᾿ οἱ ραγιάδες ἀπ᾿ τὰ οὐράνια,
      μὰ θεοὶ κι᾿ ὀξαποδῶ
      κεῖ δὲν εἶναι παρὰ δῶ.

      Ἂν τὸ δίκιο θές, καλέ μου,
      μὲ τὸ δίκιο τοῦ πολέμου
      θὰ τὸ βρῇς. Ὅπου ποθεῖ
      λευτεριά, παίρνει σπαθί.»

      (Κ.Βάρναλης: Ἡ μπαλάντα τοῦ κυρ-Μέντιου)

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Φίλος 22/09/2011 17:30:09

        Ωραία υπενθύμιση

        • ataktos avatar
          ataktos @ Προφήτης 22/09/2011 19:50:32

          στιγματισμό θέλουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Orestios 22/09/2011 17:24:18

      Ορέστιε ξεκίνησαν με τσαμπουκάδες προς τους πολίτες.
      Μετά πήραν προστασία αστυνομίας.
      Ύστερα δεν έβγαιναν πουθενά.
      Τώρα κρύβονται.
      Πού θα πάει...

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Orestios 23/09/2011 13:20:57

      Ακούστε καλά ….

      ….τούτος ο τόπος,γνώρισε πολλούς σαν κι εσάς….
      Ρεμάλια, που τα βύζαξε γάλα και του επέστρεψαν χολή……προδότες της αγκαλιάς της μάνας…..
      μα τους ξέρασε όλους σα βδελύγματα στην άκρη της ιστορίας,σημαδεμένους,ντροπιασμένους και εσαεί ατιμασμένους…..
      Ήρθατε κι εσείς,σκύλλας γέννες,με περίσσιο θράσος να αφήσετε το βρώμικο χνάρι σας πάνω στο κορμί της……
      Tη λερώσατε,την ποδοπατήσατε τη μάνα μας…..
      Ακούγατε “Ελλάδα” και βράζατε……
      Δεν τολμάτε όμως ακόμα και την ώρα που τη στήνετε στο απόσπασμα να την κοιτάξετε στα μάτια,φοβάστε,τρέμετε,μήπως η ιερότητά της σας σημαδέψει τη μαύρη ψυχή σας………
      Χτυπάτε τους γιούς,τις κόρες της κι εκείνη σας κοιτά περήφανα ακόμα και εξοργίζεστε πιο πολύ…….
      Βλέπετε,έχετε γεννηθεί από σκουλήκια και μάθατε να σέρνεστε……Νοιώθετε δυνατοί σα γεμίζετε το περιβάλλον σας με μιζέρια και πόνο…..
      Νομίζετε πως είστε οι μοντέρνοι Θεοί,ενός τόπου γονατισμένου,μα γελιέστε….
      Δε φροντίσατε να μάθετε,ΞΕΝΟΙ,γι αυτόν τον τόπο,γι αυτό το Λαό,
      γι αυτή τη μάνα…………
      Και τώρα,μετά από όσα δοκιμάσατε,αρχίζετε και γονατίζετε μπροστά στο μεγαλείο
      …..δε μπορείτε να κάμψετε το Φως,
      πότε άλλοτε σκουλήκια έκρυψαν τον ήλιο;
      ΠΟΤΕ!
      Μα τώρα είναι η ώρα να πληρώσετε την ασέβειά σας…..να πονέσετε εσείς,να ματώσετε……

      ΞΕΣΚΙΣΑΤΕ ΤΗ ΣΑΡΚΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΑΣ….
      ΤΗ ΧΑΡΙΣΑΤΕ ΣΚΛΑΒΑ,ΣΤΑ ΠΑΖΑΡΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ……
      ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΑΣ……
      ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ……
      ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ…..
      ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ…..
      ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΣ,ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟΣ….
      ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ Μ ΕΝΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙ…..

  2. mlvzeroblogspot avatar
    mlvzeroblogspot 22/09/2011 15:27:35

    BONJOUR!

    Μαντμαζέλ, κοινοβουλευτισιόν χοντροκλεψιόν γκαραντί, απατεών αλέ ρετούρ και μίζα ντούμπλε φας.
    Γκραν σουξέ, κι από μανζέ γκουρμέ... εξοπλισμέ, ζιμενσέ, χρηματιστίκ, βατοπεδουάρ, ολυμπιάντ, ασφαλιστίκ κασέ και ζενερέλ φαταούλ αχορταγιέζ!!!
    Εμείς, ψηφοφορέλ γκραν μαλακιστίκ ξεφτίλ!
    Τώρα, μέσα στο μαιζόν εγκλειστίκ, τρε μπατίρ, καταστασιόν απελπιστίκ, πολύ κοντά σε πεζοδρομουάρ βιζιτέ!!!
    Σακ βουαγιάζ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.................................

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ mlvzeroblogspot 22/09/2011 16:36:42

      χαχα! καλό!

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 22/09/2011 15:28:18

    ...ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΞΙ (6) ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ....

    • thespieys avatar
      thespieys @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 22/09/2011 16:03:05

      ή δυο μέτρα σχοινί και τέσσερα μέτρα συρματόσχοινο....

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ thespieys 22/09/2011 16:38:52

        Μην ξεχνάτε και την γκιλοτίνα...εύχομαι να υπήρχε και...κιλοτίνα για τη γυναικεία ομάδα..

        • καινός avatar
          καινός @ ΕΥΑ 22/09/2011 17:21:55

          Αυτές θα τις δώσουμε στις ορδές των μεταναστών, να τις... "υποστηρίξουν" κατάλληλα.

          Τι, τσάμπα τους υποστηρίζουν αυτές τόσο καιρό;

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ΕΥΑ 22/09/2011 17:27:27

          Εύα, ποιες βάζεις στη ...γυναικεία ομάδα ;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Προφήτης 22/09/2011 19:05:54

            Με σειρά προτεραιότητας...τα χρυσά κορίτσια του υπουργείου ''δια βίου μάθησης''....!Καινέ, σε βρίσκω σατανικό.... αλλά αποτελεσματικό!
            ΥΓ: Θεωρώ ότι η προδοσία μιας γυναίκας προς το Έθνος, έχει μεγαλύτερη ηθική βαρύτητα..( δε μιλάμε για άλλες ''προδοσίες'', χαχα!)

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ΕΥΑ 22/09/2011 20:41:32

            Χμμ...Όλοι Άννα-Θάλεια βάζουμε στο πρώτο σκαλοπάτι.

            Στις πιστές προς το Έθνος επιτρέπονται "άλλες προδοσίες";
            Πονηρά θηλυκά...

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ ΕΥΑ 23/09/2011 00:11:02

            Αμ την Μαρκήσια Νταλ που την βάζεις; Και την αλλοδαπή βουλευτίνα;

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 22/09/2011 17:08:36

      Όχι, τίποτα από αυτά, να σκάψουν μόνοι τους και να μπουν μέσα. Όλα τα άλλα κοστίζουν κι εγώ θα σκεπάσω τον τελευταίο τους.

      • ΕΛΛΑΣ avatar
        ΕΛΛΑΣ @ Nikolas 22/09/2011 18:27:03

        ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  4. ikaros avatar
    ikaros 22/09/2011 15:34:11

    «Βεβαίως χρειάζονται και άλλα μέτρα. Για την ακρίβεια δυο μέτρα χώμα για τους προδότες».
    Εγώ Προφήτη (όπως και η πλειοψηφία του ελληνικού λαού) περιμένω καρτερικά να δω τι θα κάνει η ΝΔ όταν θα έρθει στην εξουσία με το ζήτημα του Τ+10 και αυτό της ΕΛ. ΣΤΑΤ. Από εκεί θα φανούν πολλά για τις προθέσεις του κ. Σαμαρά. Δυστυχώς υπάρχει το κακό προηγούμενο με το χρηματιστήριο όπου δεν άνοιξε μύτη. Θα μου πεις άλλο Σαμαράς άλλο Καραμανλής. Σίγουρα. Καμία σχέση. Όμως....

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ikaros 22/09/2011 17:25:50

      Όλοι περιμένουμε ίκαρε

  5. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 22/09/2011 15:34:43

    "το τίμημα που πρέπει να πληρώσουν οι πολιτικοί για όσα δεν έκαναν τα προηγούμενα χρόνια"?

    Δεν κατάλαβες αγαπητέ... Θα πληρώσετε για αυτά που κάνατε και που ακόμα δεν έχουν βγει στη φόρα ... Αν δεν καταλαβαίνεις ρώτα τον Άκη και τον Τσουκάτο και θα μάθεις...

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Χαζούλης 22/09/2011 16:45:12

      Γιατί να τους ρωτήσει??? Είδες να έχουν πάθει κάτι?
      Ούτε τα σπίτια τους πήραν ούτε το Πασόκ ή ο Τσουκάτος επέστρεψαν το 1 εκατ. ευρώ.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Αληκτώ 22/09/2011 17:32:22

        Αληκτώ, δεν πολυκυκλοφορούνε όμως. Βέβαια αυτό δεν είναι τιμωρία.

  6. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 22/09/2011 15:38:47

    Ληγμένα πλήρη λιπαρών γιαούρτια σε πήλινα κεσεδάκια δέχεται ή θα χαλάσει η σιλουέτα του;

  7. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2011 15:43:05

    αγαπητέ Ορεστιε .. μονό με χιούμορ και σαρκασμό ..και ας τους να σκάσουν!!!

  8. Απορία avatar
    Απορία 22/09/2011 15:52:23

    Δεν κατάλαβαν καλά, σε λίγο ο λαός θα πετάει μόνον πέτρες, τα γιαούρτια και οι ντομάτες θα είναι πολύτιμα με την πείνα που θα πέσει.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Απορία 22/09/2011 17:29:26

      ... και τα ξύλα πολύτιμα για το τζάκι.
      Ναι, μόνο πέτρες.

  9. ο ξένος avatar
    ο ξένος 22/09/2011 16:35:38

    A τον πονηρό! Βρε τον μπαγάσα! Πιστεύει ότι θα τη σκαπουλάρει μ' ένα γιαουρτάκι! Είναι βαθιά νυχτωμένος.

  10. vaggelis avatar
    vaggelis 22/09/2011 16:46:29

    μονο με σταση πληρωμων απο τους πολιτες θα φυγουνε να μην πιασουν τα εσοδα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 22/09/2011 16:49:32

    Αθλιοι, αδίστακτοι , δόλιοι,ξετσίπωτοι! Προκειμένου να μείνουν στην καρέκλα, δίνουν και τον κ........ τους ! Και γι'αυτό δεν έχουν καταλάβει ότι η πραγματικότητα τους ξεπερνάει, μας ξεπερνάει όλους ! Η οικονομική και κοινωνική καταστροφή ,ύπουλη και δόλια , συγκρίνεται μόνο με αυτή των Ναζί. Για την επιβίωσή μας σαν κοινωνία ,πρώτα απ'όλα, ανάγκη και καθήκον μας ,η τιμωρία των προδοτών. Στα 6 μέτρα........!

  12. armagedon avatar
    armagedon 22/09/2011 16:49:48

    ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ .ΟΙ ΧΟΥΝΤΕΣ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΕΤΣΙ....

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 22/09/2011 17:30:26

    ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΙΤΣΑΣ ΤΟ
    ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 1821,
    <Οι Ελληνες ξεχύθηκαν μέσα στή Τριπολιτσά συντρίβοντας παντού τήν αντί-
    σταση τών τούρκων.Δέν ένιωθαν λύπη γιά κανέναν,μέ τήν ίδια μανία πελέκαγαν
    καί τούς αρματωμένους καί τά γυναικόπαιδα.Σ΄'οποιο σπίτι βρίσκανε τήν παρα-
    μικρή αντίσταση,βάζανε φωτιά καί όσοι τρέχανε γιά νά σωθούν από τίς φλόγες
    ξεπαστρεύονταν από τό σπαθί τών χτεσινών ραγιάδων.
    <>γράφει επιγραμματικά ο Σπυρίδων Τρικούπης καί συνεχίζει...<>>>.......

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 20:06:29

    Μόνιμο το χαράτσι..πραγματικά δεν έχω καμία αντίρρηση για οποιοδήποτε βάθος (2,3,4..) ούτε και στη σειρά που θα προσέρχονται...

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2011 20:44:25

    Προφήτη, εγώ νόμιζα ότι από παλιά τα μέτρα ήταν έξι. Τώρα τα κάνανε δύο?

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2011 20:47:18

      Γιάννη, προηγούνται τα 6 και ακολουθούν τα 2

  16. Pluto avatar
    Pluto 23/09/2011 08:41:57

    Λάθος τίτλος ,έξι μέτρα χρειάζονται.Είναι θέμα κανονισμού....

  17. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 24/09/2011 13:10:05

    Ο Ξυνίδης αφού καθόρισε για πάρτη του το είδος της τιμωρίας νομίζει ότι ξεμπέρδεψε απέναντι στους ψηφοφόρους του και την κοινωνία... Το μόνο που δεν μας είπε είναι πόσα λιπαρά το θέλει το γιαουρτάκι του.
    Όσο για τους τρόπους τιμωρίας υπάρχουν και άλλοι...
    Ανατρέξτε στην Τουρκοκρατία (τότε που κατά Βερέμη και Τασόπουλο οι Έλληνες...σφάζανε τους ¨αθώους¨Τούρκους...) και θα ανακαλύψετε πόσο "ευρηματικοί" ήταν οι απόγονοι του Αττίλα. Θα δείτε για τον Ανασκολοπισμό και για το Τσιγγέλωμα (Γ.Βλάχου "Οι τελευταίοι Γαληνότατοι").