#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χορός εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ στην ΕΡΤ



Χορός εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ στα ταμεία της ΕΡΤ από ανανεώσεις ή εγκρίσεις νέων εκπομπών. Στην καλύτερη περίπτωση κάθε επεισόδιο κοστίζει 3.000 ευρώ (πλέον ΦΠΑ), στη χειρότερη 17.000 ευρώ. Μπορεί το πάρτυ με τις εξωτερικές παραγωγές να έχει ανακοπεί, ωστόσο τα κονδύλια πάλι βγάζουν μάτι και δεν ταιριάζουν στο νοικοκυρεμένο κρατικό μαγαζί που οραματιζόταν το επιτελείο Α.Σαμαρά.

Ας δούμε τις αποφάσεις του Δ.Σ. της ΕΡΤ:

1. Ενέκρινε την ανανέωση της παραγωγής σειράς ντοκιμαντέρ (12 επεισόδια) με τίτλο «ΟΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 17.000 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

2. Ενέκρινε την ανανέωση εκτέλεσης παραγωγής σειράς εκπομπών (12 επεισόδια) με τίτλο «ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 13.133 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

3. Ενέκρινε την ανανέωση εκτέλεσης παραγωγής σειράς εκπομπών (12 επεισόδια) με τίτλο «ΑΠΟ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 11.514 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

4. Ενέκρινε την ανανέωση εκτέλεσης παραγωγής σειράς εκπομπών (11 επεισόδια) με τίτλο «ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 12.397,50 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

5.  Ενέκρινε την ανανέωση εκτέλεσης παραγωγής σειράς εκπομπών (12 επεισόδια) με τίτλο «ΓΕΝΟΥΣ ΘΗΛΥΚΟΥ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 16.869 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

6. Ενέκρινε την ανανέωση εκτέλεσης παραγωγής σειράς εκπομπών (12 επεισόδια) με τίτλο «ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 16.531 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

7.  Αποφάσισε την εκτέλεση παραγωγής σειράς εκπομπών (12 επεισόδια) με τίτλο «ΥΠΕΡ ΑΓΝΩΣΤΩΝ». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 12.000 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

8.  Αποφάσισε την εκτέλεση παραγωγής σειράς παιδικών εκπομπών (40 επεισόδια) με τίτλο «e-Toons». Το προϋπολογισθέν κόστος ανά επεισόδιο ανέρχεται σε 3.135 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/01/2013 09:36:31

    Πές μου άλλο σταθμό που να "φιλοξενεί" τέτοιου είδους παραγωγές στη συχνότητά του. Όταν όλοι πάνε "κατά ΜΕΓΚΑ"...

  2. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 18/01/2013 10:12:14

    Η υποχρεωτική πληρωμή της ΕΡΤ μαζί με τον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι ακόμα ένα κατάλοιπο της πάλαι ποτέ σοβιετοκρατίας της Ελλάδας μας.
    Δεν βλέπω ΕΡΤ και δεν γουστάρω να την πληρώνω.

    Πρόταση: Να γίνει προαιρετική. Και να κουνηθούν να βρουν απ' αλλού χρηματοδότηση, όπως κάνουν όλα τα κρατικά κανάλια παγκοσμίως.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/01/2013 10:58:25

    Έχεις λάθος.
    ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ
    ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ
    ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ
    ΥΠΕΡ ΑΓΝΩΣΤΩΝ

    Όπως βλέπεις δεν έχουν καμία σχέση με:

    ΟΛΑ5,
    Μαγειρεύοντας με τη Λούλα
    Χορεύοντας με τους λύκους

    και τις λοιπές παπαρομαλακίες που - μαζί με τα τούρκικα - γεμίζουν τις τηλεοπτικές συχνότητες. Μόνο η ΕΡΤ έχει απομείνει να χρηματοδοτεί παραγωγές σημαντικού περιεχομένου και μάλλιστα με τα κοστολόγια να έχουν συρρικνωθεί κατα πολύ.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/01/2013 12:55:55

    Εκπομπες για αιθαιροβαμονες χασομεριδες χαζοκουλτουριαριδες της πνευματικης αυτοικανοποιησης απο τον καναπε!Εκπομπες ατελειωτου μονολογου για λιγους που δεν χαλουν την διαθεση ουτε προσφερουν τιποτα στην καθημερινοτητα του ενεργου πολιτη πχ για την οικονομια ,την απασχοληση , την επιχειρηματικοτητα , την γραφειοκρατια ,την δημοσια διοικηση κλπ κλπ και μη μου πειτε οτι αυτα ειναι ρεπορταζ και δεν ειναι σειρες γιατι θα σας πω για την σειρα του BBC ''Μαλιστα κ Υπουργε'' που ''μιλουσε '' για ολα τα κακως κειμενα στην πολιτικη & κοινωνικη ζωη της Βρετανιας και κατ επεκταση σε ολο το πολιτικο στερεωμα ,επισης την πολυ καλη Δανεζικη σειρα ''Συνωμοσιες Εξουσιας '' κλπ κλπ .Θα μου πειτε εδω ειναι Ελλαδα και πρεπει να θρεψουμε την ιερη αγελαδα της ψευτοκουλτουρας !

  5. mxioni avatar
    mxioni 18/01/2013 14:34:29

    Χαλαρωστε το κόστος στην ΔΕΗ για την ΕΡΤ είναι 50€ το χρόνο...και η δημόσια τηλεωραση πρέπει να έχει εκπομπές και για το 3% του πληθυσμού ακόμα και του ψευτοκουλτουριαρη... Τα ιδιωτικά κανάλια τα πληρώνουμε 3πλασια γιατί η συχνότητες που εκπέμπουν είναι δημόσιο αγαθό και τα ιδιωτικά ΔΕΝ έχουν Πληρώσει τίποτα τόσα χρόνια...γιατί εξυπηρετούν " συμφέροντα "... Οπότε καλο το παραμυθακι με την ΕΡΤ...αλλα δεν έχει δράκο.... Ο δράκος είναι τα στελέχη έξω απο την ΕΡΤ που αναλαμβάνουν "πόστα" για να έχουν τον Έλενχο τα κοματα και τα "δικά" μας παιδιά...ακόμα και οι εξωτερικές συνπαραγογες καλο κάνανε στην δήθεν ιδιωτική αγορά των ΜΜΕ(διαφημιστικές ετ παραγωγής κτλ) γιατί το χρήμα δεν θα έπεφτε στην αγορά αφού ακόμα και η ιδιωτική όπως είναι στην Ελλάδα αγορα δεν θα είχε Φραγκο.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ mxioni 18/01/2013 16:46:43

      OK ας δεχτουμε οτι και το 3 % του πληθυσμου εχει δικαιωμα στην πνευατικη τερψη αυτων των εκπομπων θα πρεπει ταυτοχρονα και τα αλλα πολλα 3 % να εχουν μια ενημερωση και αναζητηση λυσεων στα προβληματα τους που τωρα ειναι σχετικα με την οικονομια και την απασχοληση δηλαδη να ακουστουν αποψεις εργαζομενων και επιχειρηματιων για το τι μελλει γενεσθαι επι του θεματος που καιει 1.500.000 ανεργους συνανθρωπους μας!Σημερα το 50 % των νεων δεν εχουν δουλεια δεν εχουν προοπτικη και εμεις ασχολουμεθα με εκπομπες
      ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ
      ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ
      ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ
      ΥΠΕΡ ΑΓΝΩΣΤΩΝ κλπ
      Να παμε και λιγο παραπερα μιας και πληρωνουμε για την Λυρικη Σκηνη & το Μεγαρο Μουσικης κλπ .Γιατι αυτα τα εργαλεια διαδοσης της μουσικης να ειναι στην διαθεση των κατοικων στο κεντρο των Αθηνων και να μην υπαρχει προγραμμα εκδηλωσεων των στην Αττικη και σ'ολη την Ελλαδα ? Πηγαν προχθες μελη της Λυρικης Σκηνης στην Κεντρικη Αγορα των Αθηνων ναι εκει στην Αθηνας και μαζευτηκαν χιλιαδες ανθρωποι να ακουσουν κατι ωραιο κατι πρωτογνωρο !Γιατι να πληρωνω μεσω της φορολογιας και της επιδοτησης αυτων των 2 οργανισμων και να μην εχω την ευκαιρια {μενω στην Νοτια Αττικη } μιας ανταποδοσης με μια στα τοσα εκδηλωσης στα μερη μου ?Ολα λοιπον σημερα πρεπει να κινουνται στην σφαιρα της ανταποδοτικοτητας και οχι της ελιτιστικης νοοτροπιας του τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου δικα μου !

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/01/2013 16:00:44

    Ραβίνε δεν τρως kosher και θολώνει η κρίση σου φαίνεται. Οι παραγωγές της ΕΡΤ που δεν έχουν σχέση με τον ενημερωτικό (και κοματοκρατούμενο) τομέα, είναι απλώς εκτός συναγωνισμού σε σχέση με το τηλεοπτικό τοπίο στη χώρα. Μια ματιά στα ιδιοτικά τσοντοκάναλα δεν έχεις ρίξει; Ή έχεις την εντύπωση πως είναι τζάμπα; Να το ξανασκεφτείς όταν πας στο μεγαλομπακάλικο ν αγοράσεις σουπλίν γιατί πληρώνεις 20% και βάλε παραπάνω λόγω διαφήμισης του προίόντος στον καιρό της πετρούλας... ΟΠΑΠ, ΔΕΗ, ΔΕΚΟ, ΜΕΚΟ... που νομίζεις πως ακουμπάν τα λεφτά τους και τίνος είναι τα λεφτά;

  7. theotokis avatar
    theotokis 18/01/2013 18:36:46

    Αγαπητοί σχολιαστές του Antinews, όχι όλοι, αλλά ορισμένοι, στάζετε χολή για τις εξωτερικές παραγωγές της ΕΡΤ και των "θολοκουλτουριάρηδων".
    Θα μείνω σε μία που τυχαίνει να έχω δεί πολλές φορές σαν "βιβλιομανής που δηλώνω και είμαι", "Οι κεραίες της εποχής μας", η οποία εκπομπή έχει φιλοξενήσει προσωπικότητες των γραμμάτων, που μερικοί εξ' αυτών είναι κάτοχοι του βραβείου Νομπέλ, π.χ. Ναντίν Γκόρντιμερ, Μάριο Βάργκας Λιόσα, Ορχάν Παμούκ, και πολλοί άλλοι που είναι πιθανοί για το ίδιο βραβείο.
    Ένας αριθμός συγγραφέων που άλλο μέσο στον κόσμο ίσως να μην διαθέτει σε αυτό τον βαθμό.
    Χρειάζονται λοιπόν αυτές οι εκπομπές που μόνο η ΕΡΤ μπορεί να παράξει.
    Οι άνθρωποι αυτοί μόνο "θολοκουλτουριάρηδες" δεν είναι και αξίζει κανείς πολύ να τους διαβάζει και να ακούει τις ιδέες τους για τα τρέχοντα ζητήματα του καιρού μας.
    Λοιπόν μην κατηγορείτε την ΕΡΤ για σπατάλη του δημοσίου χρήματος.
    Χρειάζονται αυτές οι εκπομπές, είναι τροφή στην σημερινή εποχή της απουσίας καθε πνευματικότητας, που τα πάντα έχει επισκιάσει η αθλιότητα της πολιτικής.

    "Βιβλιομανής"

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 18/01/2013 21:35:54

    Ερώτηση προς τους επαΐοντες
    Στα ειδησεογραφικά πάνελς, ποιος ορίζει τους συμmετέχοντες? Ο/η παρουσιαστής/τρια ή ο δ/ντής ειδήσεων? Το ρωτώ γιατ΄ί μόλις τώρα στην ΝΕΤ, βλέπω φαντάσματα του Παπαδήμιου και μόνιμα συστημικού παρελθόντος

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/01/2013 10:12:28

    Πε΄ρνω αφορμή από ΝΕΤ που βλέπω τώρα. Όλοι οι νέοι πρωϊνάδες Α-ΡΙ-ΣΤΟΙ. Μπράβο στον Αιμίλιο για αυτά. Με την ιερή αγελάδα όμως του βραδυνού τι θα γίνει? Θα τη τρώμε για πολύ ακόμη στη μάπα???

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/01/2013 12:25:34

    Αληθεύει ότι οι Τουρκικές σειρές δίνονται σχεδόν δωρεάν στους Καναλάρχες με την προϋπόθεση της μη μεταγλώττισης;
    Για την απόδειξη του εναντίον αρκεί να προβάλουν ( και καλλίτερα να ξαναπροβάλουν) μια σειρά μεταγλωττισμένη.
    Εξάλλου το κοινό προς το οποίο απευθύνονται θα το εκτιμήσει δεόντως!
    Έχουν όμως την δυνατότητα και τα κότσια;