#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2012 10:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χοντρό παιχνίδι με επίκεντρο την Ελλάδα



Ένα από τα πιο χοντρά παιχνίδια των τελευταίων ετών σε ότι αφορά το ελληνικό πρόβλημα, εξελίσσεται τις τελευταίες ώρες σε Ευρώπη και Αμερική. Κάποιοι πίστεψαν ότι η κατάσταση είχε βελτιωθεί για τη χώρα μας κι ότι απλά θα παίρναμε τα μέτρα, οπότε τα πάντα θα κυλούσαν ομαλά. Ωστόσο, πλέον είναι ξεκάθαρο σε όλους ότι η συνταγή που ακολουθήθηκε την τελευταία τριετία είχε καταστροφικά αποτελέσματα για τη χώρα.

Αντιλαμβάνονται ότι με όσα μέτρα κι αν πάρει η Ελλάδα κι όσες δόσεις κι αν δοθούν το χρέος θα στέκεται στο... ύψος του αφού έχουμε να κάνουμε με μια κατεστραμμένη οικονομία που δεν έχει καμιά τύχη να αναπτυχθεί.

Τσι, σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες, η τελική λύση αναμένεται να δοθεί στις 18 Οκτωβρίου και θα πρόκειται για μια καθαρή πολιτική λύση. Τα δεδομένα είναι δύο:

Είτε θα αφήσουν την Ελλάδα να καταστραφεί ολοσχερώς και απλά θα περιμένουν οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί τα αποτελέσματα της ελληνικής τραγωδίας στην παγκόσμια οικονομία.

Είτε θα δοθεί μια λύση με διπλό χαρακτήρα. Επιμήκυνση και χορήγηση της δόσης μαζί με απόφαση για νέα αναδιάρθρωση του χρέους. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι σήμερα η κ. Λαγκάρντ θα θέσει επισήμως στο ΔΝΤ θέμα αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, δηλαδή νέου κουρέματος. Επίσης, την Πέμπτη αναμένεται από την τρόικα προσχέδιο της έκθεσης για την Ελλάδα το οποίο πιθανότατα θα αναφέρει ότι είναι δύσκολη η βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους. Έτσι, ανοίγει ο δρόμος για μια πολιτική διαπραγμάτευση με τελική λύση στις 18 του Οκτώβρη στη Σύνοδο Κορυφής.

Φυσικά τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά σε διεθνές επίπεδο και, όπως ήδη έχουμε γράψει, είναι σε εξέλιξη πόλεμος του ΔΝΤ με τη Γερμανία για το ποιος θα πληρώσει τη νέα αναδιάρθρωση. Ο Γ. Στουρνάρας στο Reuters είπε ότι το χρηματοδοτικό κενό της Ελλάδας θα είναι την επόμενη διετία έως 15 δισ. ευρώ, ίσως όμως είναι και περισσότερο. Οπότε θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να καλυφθεί. Αν λοιπόν αποφασιστεί παράταση θα πρέπει να υπάρξουν και αυτοί που θα πληρώσουν αν και αυτό μπορεί να καλυφθεί με έντοκα γραμμάτια και με κούρεμα των ομολόγων της ΕΚΤ.

Πάντως, όπως διαρρέουν από τις ΗΠΑ, το ΔΝΤ θα μπλοκάρει την εκταμίευση της δόσης των 31.5 δισ. ώστε να αναγκάσει την ΕΚΤ να πάει σε νέο κούρεμα. Το ΣΚΑΙ μετέδωσε ότι το Ταμείο έχει θέσει ως κεντρικό στόχο την επαναφορά του χρέους της Ελλάδας στο 120% του ΑΕΠ έως το 2020 ώστε να καταστεί βιώσιμο το πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής.

Έτσι το ΔΝΤ φαίνεται πως ετοιμάζεται να θέσει - ή έχει ήδη θέσει - βέτο προς τους Ευρωπαίους ζητώντας μια μόνιμη λύση για το χρέος της Ελλάδας απαιτώντας αποφάσεις για νέα αναδιάρθρωση.

Από την άλλη, το μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΕΚΤ. Γ. Ασμουσεν δήλωσε ότι δεν μπορεί να συμμετάσχει η ΕΚΤ σε αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους. Σε συνέντευξή που παραχώρησε στη γερμανική εφημερίδα Die Welt και η οποία θα δημοσιευτεί την Τετάρτη, ο Ασμουσεν τονίζει πως «μια αναδιάρθρωση σε βάρος της ΕΚΤ δεν είναι δυνατή», διευκρινίζοντας, παράλληλα, πως «η ενδεχόμενη ανάγκη για συμπληρωματική χρηματοδότηση της Ελλάδας μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο από τα μέλη της ζώνης του ευρώ».

«Η ΕΚΤ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε μια τέτοια αναδιάρθρωση, διότι θα ήταν μια νομισματική χρηματοδότηση ενός κράτους, κάτι το οποίο απαγορεύεται από το καταστατικό της Κεντρικής Τράπεζας», εξήγησε ο Ασμουσεν.

Η διελκυστίνδα είναι εμφανής, όμως όπως και στην πρώτη περίπτωση του ελληνικού κουρέματος είχε και πάλι παιχθεί ένας πόλεμος μεταξύ Ευρωπαίων και ΔΝΤ.

Το ζήτημα είναι πλέον αν ένα νέο κούρεμα θα φέρει μεγαλύτερα δεινά στους πολίτες, κάτι που σημαίνει περισσότερα μέτρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 26/09/2012 11:15:55

    "...η τελική λύση αναμένεται να δοθεί στις 18 Οκτωβρίου..."
    Έτσι για να κλείσει οριστικά ο κύκλος των 31 ετών καταστροφής από τις 18 Οχτώβρη 1981...και να θυμούνται όλοι όσοι τους είχαν ψηφίσει κατά της διάκρεια αυτών των 31 ετών πως είναι συνένοχοι...όχι συνυπεύθυνοι...ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ

    • Ἀντρέας avatar
      Ἀντρέας @ Τί να λέμε; 26/09/2012 11:21:08

      Συμφωνώ και ...προσαυξάνω! +1000

    • Graikοs avatar
      Graikοs @ Τί να λέμε; 27/09/2012 11:48:15

      Μπορει να γεννηθηκες το 1981, αλλα η ζημια αρχισε απο το 1974. Οι συναλλαγες αγοραζω πουλαω , κρατος ιδιωτικα συμφεροντα ειχαν αρχισει απο το 1974. Εννοω πουλαει 1 δρχ μια κρατικη εταιρια μετα την αγοραζει 10δρχ κ την ξαναπουλαει 1δρχ!!! Ειναι τρελο και ομως γινοταν.. απο τοτε!
      Συνενοχοι χωρις να δικαστουν? Για ποσες δρχς ειχε γινει το σκανδαλο Κοσκωτα κ το ειδικο δικαστηριο φιασκο? Σημερα αυτα τα λεφτα τα κλεβει ενας απλως διοικητης ΟΑΕΔ, ο οποιος ενοικιαζει -δικο του-ΟΛΟΚΛΗΡΟ κτιριο στον οργανισμο που προϊσταται!!!!!Και επαιρνε επισης παρανομα συνταξη της νεκρης θειας του.

  2. Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
    Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 26/09/2012 11:34:21

    Δυόμιση χρόνια τώρα ΔΝΤ & ΕΕ καταστρέφουν την χώρα, επιβάλλουν μέτρα επί μέτρων τα οποία δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα μέχρι σήμερα και τα οποία κάθε τρίμηνο αναθεωρούνται. Αραγε γιατί να πιστέψουμε το ΔΝΤ ότι με μία επιπλέον αναδιάρθρωση το χρέος θα είναι βιώσιμο? Μέσω ποιάς μεθόδου έχουν καταλήξει σε αυτό, γιατί όλες οι προηγούμενες πήγαν άπατες. Ισως δια του ενστίκτου τους ή του ψηλαφισμού ......... Πέντε μήνες σχεδόν ασχολήθηκε το σύμπαν με το PSI που υποτίθεται θα έλυνε μέρος του προβλήματος, αποτέλεσμα μηδέν και εν τω μεταξύ η Ελληνική οικονομία βούλιαζε στα άπατα, χωρίς ένα χέρι αναπτυξιακής βοήθειας.....
    Εχουμε καταλάβει πλέον ότι όποια Ελληνική κυβέρνηση και αν είναι στην εξουσία αδυνατεί να λάβει μία συγκεκριμένη θέση για το ποιό είναι το σωστό για την χώρα και με νύχια και με δόντια να παλέψει για τις θέσεις της στο ΔΝΤ & ΕΕ.
    Ας πουν την αλήθεια στον λαό, ας μην τον κοροϊδεύουν άλλο ότι δήθεν προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα, άγουν και φέρονται ως γνήσιες μαριονέτες, αν δεν το καταλαβαίνουν έχουν σοβαρό πρόβλημα.

    • voter avatar
      voter @ Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 26/09/2012 12:54:09

      Ακριβώς όπως τα λέτε :

      η οποια Ελληνική κυβέρνηση αδυνατεί να λάβει θέση και να αγωνισθεί απέναντι στην τροικα κλπ , ενώ ψεύδονται στον κόσμο προκειμένουν να ψηφίζουν άχρηστα μέτρα και τον παραπλανούν στρέφοντας την μία επαγγελματική ομάδα απέναντι στην άλλη .

      • skeptical ( ex voter) avatar
        skeptical ( ex voter) @ voter 26/09/2012 13:46:48

        Αγαπητε factor ,
        ειμαι skeptical (ex-voter ) !

  3. franc avatar
    franc 26/09/2012 11:53:52

    "Είτε θα αφήσουν την Ελλάδα να καταστραφεί ολοσχερώς και απλά θα περιμένουν οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί τα αποτελέσματα της Ελληνικής τραγωδίας στην παγκόσμια οικονομία."
    Aυτή η "λύση" είναι προφανές οτι έχει προ πολλού αποκλεισθεί και είναι πιθανότερη η έξοδος της Γερμανίας ή της Ιταλίας απο το Ευρώ παρά "τό πείραμα" καταστροφής της Ελλάδας για να δούμε μέχρι που θα φτάσει το ωστικό κύμα που ίσως και να μη μας φτάσει...
    Δεν τρυπάς το μπουκάλι στη θέση "Ελλάς" ελπίζοντας οτι η τρύπα θα είναι μικρή και δεν θα σου φύγει όλο το νερό...Οι Σόροι αυτά περιμένουν πως και πώς...

    "Είτε θα δοθεί μια λύση με διπλό χαρακτήρα. Επιμήκυνση και χορήγηση της δόσης μαζί με απόφαση για νέα αναδιάρθρωση του χρέους."

    Αυτή είναι η λύση και είναι πραγματικά ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Εχει ήδη ξεκινήσει.

    " είναι σε εξέλιξη πόλεμος του ΔΝΤ με τη Γερμανία για το ποιος θα πληρώσει τη νέα αναδιάρθρωση.Πάντως, όπως διαρρέουν από τις ΗΠΑ, το ΔΝΤ θα μπλοκάρει την εκταμίευση της δόσης των 31.5 δισ. ώστε να αναγκάσει την ΕΚΤ να πάει σε νέο κούρεμα."

    Αφού οι Υπερτραπεζίτες χρησιμοποιώντας την Μέρκελ και τον Jens Weidmann πρόεδρο της Bundesbank, ως 'χρήσιμους ηλιθίους', τους εξαγόρασαν προτείνοντας τη συμμετοχή του ΔΝΤ στα σπασμένα απο την απαγόρευση τυπώματος χρήματος στην ΕΚΤ.

    Tώρα που ολοκλήρωσαν το πλιάτσικο σε βάρος της Ευρώπης και βλέπουν οτι δεν τους παίρνει άλλο, σάλπισαν ελεγχόμενη υποχώρηση στις 6 Σεπτεμβρίου μεσω Ντράγκι. Λογικό για τα συμφέροντά τους είναι να αποσύρουν το ΔΝΤ και να αφήσουν στους Γερμανούς το λογαριασμό. Οι κολλεγιές μεταξύ ληστών πάντα έτσι καταλήγουν. Ο "συνεργάτης" του αρχιληστή εγκαταλείπεται ή και εκτελείται όταν ολοκληρωθεί η "μπάζα"...

    • voter avatar
      voter @ franc 26/09/2012 13:07:18

      Ετσι διαφαίνεται να είναι Franc ,οπως τα επισημαίνεις αλλά εμάς σαν χώρα , με τα όσα έχουμε υποστεί τόσο καιρό από τα Οικονομικο-ευρωπαικά ιερατεία και τις άτολμες και αδύνατες να ορθώσουν ανάστημα πολιτικές ηγεσίες μας ,πως είναι βέβαιο ότι αυτό θα μας βγεί σε καλό ?

  4. decodex avatar
    decodex 26/09/2012 12:06:24

    Ναι, το ΔΝΤ ενδιαφέρεται ειλικρινά για το χρέος της Ελλάδας (!;) Για να εγγράψει μια ακόμη επιτυχία στο ενεργητικό του...Αφού έσωσε όλες τις υπόλοιπες χώρες όπου πάτησε πόδι (και πήρε δρόμο μετά από λίγο) χάριν στο απίστευτα αποδοτικό πλαίσιο μέτρων που εφαρμόζει...
    Ενώ η ΕΕ της αλληλεγγύης (και προπάντων) η Γερμανία στοχεύουν στη καλυτέρευση του επιπέδου διαβίωσης όλων των Ευρωπαίων...
    Η Ελλάδα έχει εγκλωβιστεί σε ένα σύμπλεγμα συμφερόντων πίσω από τις βιτρίνες της ΕΕ και του ΔΝΤ που προς το παρόν καθορίζει μια πορεία προς τη καταστροφή.
    Εμείς "Headless chickens" στο πιο αγγλικό.

  5. Φανη avatar
    Φανη 26/09/2012 12:06:42

    Δηλαδη τι κανουμε σαν λαος; μαζευουμε τροφιμα κι οσο αντεξουμε στη πεινα;
    η αγοραζουμε καλασνικωφ και ετοιμαζομαστε για πολεμο; η και τα δυο;

    Θυμαμαι απ οταν πηγαινα στο σχολειο και μαθαιναμε στην Ιστορια για τις "μεγαλες δυναμεις" που ολο θα μας βοηθαγανε και ολο περιμεναν, κι αφου ειχε χυθει το αιμα ποταμι, ερχοντουσαν στο τελος για τη μοιρασια για τα λαφυρα και για να χορηγησουν δανεια. [πριν λιγα χρονια ξεχρεωσαμε το δανειο του....Κολοκοτρωνη].Αυτες δεν ειναι μεγαλες αλλα συμφεροντολογες δυναμεις....

    Η σοφη γιαγια μου ελεγε παντα -αμα δεν εχεις νυχια να ξυστεις...μη περιμενεις να σε ξυσει αλλος-

    Οι περισσοτεροι [μεσα κι εξω] εχουν πειστει οτι το χρεος δεν ειναι βιωσιμο και πραγματι ετσι ειναι.Αντι λοιπον ν αγωνιζομαστε πως να το εξοφλησουμε, ας προετοιμαστουμε να επιλεξουμε εμεις και συντεταγμενα πως θα πορευτουμε περαιτερω ως προς τη διατροφη, τα καυσιμα τα φαρμακα.Γιατι αυτο που μπορει να συμβει στην Ελλαδα ειναι πολυ πιθανο να το παθουν κι αλλες χωρες και νομιζετε οτι η ΕΕ εμας θα εχει να νοιαστει.Και μονο πως αντιμετωπιζουν την Ισπανια λογω της οικονομικης της διασυνδεσης με τις Ισπανοφωνες χωρες της Αμερικης λεει πολλα για τον τροπο που σκεφτονται για μας.Εν ολιγοις -οσο μπορουμε θα σας ρουφαμε κι αμα δε θελετε αντε και ...στα τσακιδια-, αφου τους δωσαμε και το χρονο να προετοιμαστουνε πληρως για ενα τετοιο ενδεχομενο.
    Η δε "φιλη και συμμαχος" Αμερικη μη μου τους κυκλους ταραττε μεχρι τις εκλογες κι ας πιεζει το "κολληταρι της" το Ισραηλ....
    Οταν λοιπον θεωρησουν οτι τακτοποιησαν τα του οικου τους τοτε θα σκεφτουν ν ασχοληθουν, ΑΛΛΑ υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες και συνηθως αυτοι ειναι που κανουν τις υπογραμμισεις στο βιβλιο της Ιστοριας.

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Φανη 26/09/2012 13:11:00

      Επενδύουμε σε μέταλλα. Χρυσό, κονσέρβες, καραμπίνες.

      Πέρα από την πλάκα. Μην είστε απαισιόδοξοι. Αυτή η χώρα δεν καταστρέφεται (όσο κι αν το θέλουν κάποιοι). Με ΤΙΠΟΤΑ.

      • Graikοs avatar
        Graikοs @ Balafara Hunter 27/09/2012 11:55:24

        Η χωρα δεν καταστρεφεται, σωστη η λεξη που χρησιμοποιησες. Το κρατος και οι νομιμοι πολιτες του?

  6. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 26/09/2012 12:08:56

    Τα Βαλκάνια πιστά στο ραντεβού τους με την Ιστορία θα είναι η αφετηρία μεγάλων γεγονότων...

  7. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 26/09/2012 12:36:54

    Οικονομολογούντες εβροπεήζοντες σπεύσατε, μοιράζονται κουλούρια!

    "direct bank recapitalisation by the ESM should take place based on an approach that adheres to the basic order of first using private capital, then national public capital and only as a last resort the ESM."

  8. Α avatar
    Α 26/09/2012 13:40:29

    Η ΕΚΤ, μπορεί αν θέλει να λύσει τα προβλήματα.
    δηλ. να αναλάβει αυτή την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών (σύμφωνα με πρόσφατη απόφαση που έλαβε ο Ντράγκι), ώστε το ποσόν αυτό να μην εγγραφεί στο χρέος της Ελλάδας. Άρα το ΔΝΤ, δεν θα μπορεί να ισχυρίζεται ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο.

  9. factorx avatar
    factorx 26/09/2012 14:09:14

    Το έχετε κουράσει κι εσύ και οι άλλοι με το "ex-τάδε". Τι παιχνιδάκια είναι αυτά; Όλα τα ex θα κόβονται στο εξής

    • Sofaditis avatar
      Sofaditis @ factorx 28/09/2012 03:06:22

      Δηλαδή το ex θα είναι προνόμιο μόνο των
      ex-ypnon;

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 26/09/2012 14:19:09

    "Είτε θα αφήσουν την Ελλάδα να καταστραφεί ολοσχερώς και απλά θα περιμένουν οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί τα αποτελέσματα της ελληνικής τραγωδίας στην παγκόσμια οικονομία."

    Φαντάζομαι η ¨ολοσχερής καταστροφή" έχει και ένα θετικο: την μονομερή και ολοκληρωτική διαγραφή του ελληνικού χρέους προς άπαντες.

    • GreekinEurope avatar
      GreekinEurope @ Γιώργος Αχαιός 26/09/2012 18:30:14

      Και να συμβεί αυτό, τι θα γίνει με τις Τράπεζες και τις καταθέσεις του κόσμου που χωρίς στήριξη από την ΕΚΤ και χωρίς ανακεφαλαιοποίηση δεν θα υπάρχει "σάλιο"??? Και επίσης τι θα γίνει με τα ασφαλιστικά ταμεία που και αυτά θέλουν ανακεφαλαιοποίηση?

  11. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 26/09/2012 18:28:10

    Ολοι πρέπει να γνωρίζουμε ότι μετά την είσοδό μας στο Ευρώ έγιναν απίστευτες καταχρήσεις και λογιστικές μηχανορραφίες.
    Το πρώτο μέλημα το 2010 που εγινε το Μνημόνιο Ι ήταν να περιοριστεί το έλειμμα. Τώρα μετά τα μετρά των 13,5 δις (εφ'όσον περάσουν) αυτό το πρόβλημα λύθηκε.
    Μένει το ζήτημα της αποπληρωμής του χρέους. Το ΔΝΤ (δηλ.ο αμερικανικος παράγοντας κυρίως) πιέζει επίτηδες για να αλλάξει η ΕΚΤ πολιτική να αλλάξει το καταστατικό της και να χρηματοδοτήσει η ίδια το χρέος, ίσως δε στο τέλος της πουλήσει και το χρέος του (το ΔΝΤ) και φύγει με γεμάτες τις τσέπες. Η ΕΚΤ (κυρίως οι Γερμανόφιλες χώρες) δεν θέλει να ακούει κάτι τέτοιο παρά το γεγονός ότι ο Ντράγκι και άλλοι "νότιοι" δεν θα μπορούσαν να πούν "οχι" στον πειρασμό!....
    Επειδή οι ΗΠΑ δεν θέλουν να ρισκάρουν παιγνίδι ενδεχόμενης ελληνικής τραγτωδίας πριν τις εκλογές τους, θυμηθείτε ότι το ΔΝΤ θα κοιτάξει να "καθυστερήσει" όσο μπορεί την δική του αξιολόγηση των μέτρων της Ελλάδας, να πάει μετά τις αμερικανικές εκλογές και εκεί να διαφωνήσει με τη βιωσιμότητα για να πιέσει την ΕΚΤ και τη Γερμανία. Η Γερμανία δεν θέλει να ματώσει πριν τις δικές της εκλογές και να δανείσει άλλα ποσά,΄οπότε μένει μόνο η ΕΚΤ και το ESM και η επίσπευση της Τραπεζικής ένωσης. Στό τέλος της ημέρας, από τα 31,5 δις, τα 25 δεν θα δοθούν καθόλου γιατί η ανακεφαλειοποίηση θα γίνει απ'ευθείας από το ESM και δεν θα επιβαρυνει το χρέος, ενώ τα 65, (που προορίζονται για αποπληρωμή των ωφειλών στους ιδιώτες) θα δοθούν είτε κανονικά (μετά την υποχώρηση του ΔΝΤ λόγω της μείωση του ελλ.χρέους εξ'αιτίας της μη ανακεφαλαιοποίησης μέσω αυτού), είτε θα δοθούν και αυτά mέσω του ESM με κάποια μεθόδευση.
    Κούρεμα ομολόγων στην τιμή κτήσης τους από την ΕΚΤ και επαναγορά κλπ, θα προκύψει σε επόμενη φάση όταν θα έχουν συσσωρευτεί και ισπανικά και ιταλικά ομόλογα και η ΕΚΤ δεν θα έχει τι να τα κάνει....

  12. Enzo avatar
    Enzo 26/09/2012 20:35:45

    - Κύριε, κύριε, η Πορτογαλία, η Σλοβακία και η Εσθονία είναι στο ευρώ;
    - Ναι παιδί μου.
    - Η Ελβετία, η Δανία, η Σουηδία είναι;
    - Όχι παιδί μου.
    - Και εμείς γιατί καθόμαστε κύριε;

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 28/09/2012 03:08:55

    Τουλάχιστον εφαρμόσαμε τα μέτρα οπότε δε θα μας ρίξουν οι ξένοι το φταίξιμο.

    Δεν κατανοώ την τόση απαισιοδοξία σας πάντως. Μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο το κλίμα μετά τις εκλογές. Μακάρι να βγω ψεύτης.