#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2010 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χοντρό …οικολογικό «δούλεμα» με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ



Δεν λέμε τίποτε το καινούργιο. Απλά, την αγανάκτησή μας εκφράζουμε, για μια ακόμη φορά, ιδιαίτερα τώρα, με τα σοσιαλ-φιλελεύθερα φορομπηχτικά μέτρα. Ο λόγος για τους λογαριασμούς της ΔΕΗ, στους οποίους ενσωματώνονται τα τέλη τόσο για την «πράσινη» ΕΡΤ και για να βομβαρδιζόμαστε καθημερινώς με την ΠΑΣΟΚική φορολογική τρομοκρατία, όσο και για τους Δήμους. Οι τελευταίοι βέβαια, που εισπράττουν αυτά τα τεράστια έσοδα από κάθε νοικοκυριό, θα πρέπει να τα διαθέτουν για να κάνουν τις πόλεις πιο ανθρώπινες. Πόλεις όμως, όπως ειδικά η Αθήνα του κ .Κακλαμάνη, που μόνον τέτοιες δεν είναι.

Έτσι, για έναν λογαριασμό της ΔΕΗ, ύψους 50 ευρώ για ένα διαμέρισμα 40 τετραγωνικών, όπως βλέπετε τα μισά (!!!) πηγαίνουν στην ΕΡΤ και στο Δήμο. Υπολογίστε ότι αντίστοιχα και πάρα πολύ μεγαλύτερα ποσά, πληρώνουν κάθε δίμηνο εκατομμύρια νοικοκυριά σε όλη τη χώρα!

Να σημειωθεί, όπως αναφέρεται στις διευκρινίσεις του λογαριασμού, ότι αν δεν πληρωθούν αυτά τα τέλη (για ΕΡΤ-Δήμο), η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη, βάσει νόμου να διακόψει το ρεύμα. Ωμός εκβιασμός δηλαδή.

Εκτός αυτών όμως, βλέπουμε ότι υπάρχει και ένα ειδικό τέλος για Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ). Μάλιστα, αυτό το «νταβατζιλίκι» είναι από το 1999. Πως είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Ο ελληνικός λαός πληρώνει περισσότερο από μια δεκαετία ένα δήθεν οικολογικό χαράτσι, προκειμένου να αναπτυχθούν οι ΑΠΕ, και τώρα, οι ΠΑΣΟΚοι και η «πράσινη Τίνα», ξαναέρχονται και θέλουν να του επιβάλλουν και νέους κεφαλικούς φόρους για την «πράσινη ανάπτυξη». Ιδού τι λέει για αυτό το τέλος το site της ΔΕΗ: «Το Ειδικό Τέλος για τις Α.Π.Ε έχει επιβληθεί από τον Ν.2773/99, το ύψος του προσδιορίζεται με Υπουργική Απόφαση μετά από πρόταση της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (Ρ.Α.Ε.) και χρεώνεται σε όλους τους πελάτες με βάση το ύψος της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνουν. Σύμφωνα με το Ν.2773/99, η ΔΕΗ καταβάλει το Ειδικό Τέλος ΑΠΕ στο Διαχειριστή του Ελληνικού Συστήματος Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΔΕΣΜΗΕ), προκειμένου αυτός να καλύψει μέρος του απαιτούμενου ποσού που καταβάλλει στους Παραγωγούς ΑΠΕ, για την αγορά από αυτούς ολόκληρης της ηλεκτρικής ενέργειας που παράγουν. Το συγκεκριμένο "τέλος" καλύπτει το ακριβότερο κόστος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ, έναντι παραγωγής από τα συμβατικά καύσιμα. Από ουσιαστική άποψη αυτή η χρέωση αποτελεί ένα "ανταποδοτικό τέλος" που η Πολιτεία δια του Ν.2773/99 έχει επιβάλει για να καλυφθεί το κόστος του περιβαλλοντικού αγαθού που προσφέρει στους πολίτες, δηλαδή της καθαρής ενέργειας».

Χοντρό δούλεμα δηλαδή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tramparifopoulos avatar
    Tramparifopoulos 22/05/2010 23:41:47

    δεν ξεκίνησε η ελεύθερη επιλογή παροχέα ρεύματος; κάποια αυστριακή εταιρεία άρχισε να δέχεται αιτήσεις από καταναλωτές οικιακής χρήσης
    είναι κάμποσο πιο φτηνή. για να δούμε τι θα βγει...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2010 00:05:26

    Διαφωνώ! Δεν είναι δούλεμος, ΚΛΟΠΗ ΕΚ ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΣ είναι. Όταν το συμβατικό ρεύμα το αγοράζει ο ΔΕΣΜΗΕ χοντρική, €35 ή €40 την μεγαβατώρα, και το αιολικό από €90 έως €250... τι περιμένεις. Νά τα τα λεφτά, τα βρήκε ο Γιωργάκης. Τι φωνάζω τόσο καιρό...

    • Koreliς G. avatar
      Koreliς G. @ archaeopteryx 23/05/2010 00:43:40

      Αρχαίε,
      Με το νέο Μπιρμπιλονόμο για τα ΑΠΕ καθορίστηκε σε βάρος του κοσμάκι ότι η παραγόμενη KWh από τα φωτοβολταικά στα νησιά μας θα αποτιμάται στον παραγωγό προς 50 λεπτά,ενώ στο διασυνδεμένο σύστημα προς 40 λεπτά, δηλαδή 3 φορές πιό ακριβά από τη Γερμανία και 5 φορές πιό ακριβά από τη Χαβάη!!!!!
      Προτείνω να καταθέσουμε Μηνυτήρια Αναφορά στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών εναντίον της Μπιρμπίλως για απιστία, σύμφωνα με τις Διεθνείς Ποινικές Συνθήκες για τη Διαφθορά που ενσωματώθηκαν στην Ελληνική Νομοθεσία με τους Ν. 3560 /2007 και 3666/2008 και οι οποίες συνεπώς απολαμβάνουν υπερνομοθετικής ισχύος στην Ελλάδα, σύμφωνα με το άρθρο 28.παρ. 1 του Συντάγματος (υπερισχύουν του Ελληνικού Νόμου - Μαιμού για τη Προστασία των Υπουργών μας!!!).

      Ακούω ιδέες!!!!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Koreliς G. 23/05/2010 00:59:11

        μέσα, και τσοντάρω. Πρόκειται για απροκάλυπτη κλοπή.

      • Koreliς G. avatar
        Koreliς G. @ Koreliς G. 23/05/2010 01:23:41

        σου έχω στείλει μήνυμα από 16 Μαίου 10 στο gmail σου.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Koreliς G. 23/05/2010 08:58:45

        ουπς... δεν το ανοίγω τακτικά, θα το δώ τώρα...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/05/2010 00:09:37

    και μην ξεχνάμε τα πράσινα τέλη κυκλοφορίας. Πράσινες κρεμάλες για τους αλήτες ήθελα να ξέρω πότε θα στήσουμε.

    • JOHN avatar
      JOHN @ archaeopteryx 23/05/2010 20:44:17

      ΣΩΣΤΟΣ!!!

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 23/05/2010 02:19:25

    Υπάρχει και ο πράσινος περιβαλλοντικός φόρος στο πετρέλαιο.

    Δηλαδή, όλοι αυτοί αθροιζόμενοι αποτελούν έναν καταπράσινο κεφαλικό φόρο που δικαιολογημένα θα έκανε κάποιον πράσινο από οργή. Διότι έχει αποδειχθεί ότι οι πράσινοι αυτοί φόροι δεν επηρέασαν καθόλου τις εκπομπές CO2, ούτε τα έσοδα αυτά πήγαν σε έργα βελτίωσης του περιβάλλοντος.

    Είναι και κλοπή, και κοροϊδία.

  5. nyfitsa avatar
    nyfitsa 23/05/2010 09:22:36

    Στο ασφαλιστικό τμήμα της ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα……τμήμα μικροβιολογικό. Εδώ και ένα μήνα έχει κολλημένο ένα χαρτί στην πόρτα που αναγράφεται:
    «ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΙΜΟΛΗΨΙΕΣ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΩΝ»
    Οι εργαζόμενες του μικροβιολογικού έρχονται στο εργασιακό χώρο KANONIKA, πληρώνονται, αλλά ……δυστυχώς εργασία δεν υπάρχει, λόγω έλλειψης του απαραίτητου υλικού!!!
    Στα υπόλοιπα ιατρεία λείπουν οι περισσότεροι ιατροί, για άγνωστους λόγους….και γενικά έχει γίνει αυτό το ασφαλιστικό ένα μπουρδέλο….

    Φανταστείτε έναν ιδιώτη, που έχει μαγαζί χωρίς το εμπόρευμα. Δεν θα το είχε κλείσει το μαγαζάκι του???

    (Και εισφορές για την ασφάλιση παραμένουν στο 1/3 στου μισθού!!!Αίσχος!!!)

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ nyfitsa 23/05/2010 10:35:30

      .....ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΙΩΝ εννοείς και όχι"ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΩΝ".
      Απο αντιδραστικούς...πήξαμε!

      • nyfitsa avatar
        nyfitsa @ εναςάσχετος 23/05/2010 12:26:29

        ….’εχεις δίκαιο, κάναμε ένα λαθάκι. Τώρα, που κοιτάω καλύτερα την φωτογραφία… http://ptolemaida-free.blogspot.com/2010/05/blog-post.html … ?!

    • globek avatar
      globek @ nyfitsa 23/05/2010 12:25:05

      Τώρα που έφυγε ο αγαπητός μου Μιχάλης …λες να βρεθεί ένας βουλευτής από την περιοχή να ενδιαφερθεί ..αίσχος

    • globek avatar
      globek @ nyfitsa 23/05/2010 12:30:40

      Φίλε …Και η σύζυγος του Μουνεα (ΠΑΣΟΚ) θα κλήση το εργαστήριο της καινούργιο είναι

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/05/2010 10:50:33

    Και μια και μιλάμε για λογαριασμούς της ΔΕΗ, έχω μια τεχνική ερώτηση. Έχει ψάξει κανείς με τι (συνφ) υπολογίζεται η κατανάλωση στα σπίτια? Ο δικός μου μετρητής γράφει 0,85. Είναι δυνατόν?

    • globek avatar
      globek @ εναςάσχετος 23/05/2010 12:43:44

      Γνωρίζω ότι στα Ορυχεία δεν ξεπερνά το 0,45 ,τώρα έβαναν κάτι πυκνωτές και το σώνουν τεχνητά …

  7. globek avatar
    globek 23/05/2010 12:39:29

    Διαβάστε και θαυμαστέ το παιδί .. http://kozani.net/points.php?p_id=889 που έχει να πατήσει στη ΔΕΗ /ΛΚΠΑ από το 1989 …και ο μισθός πέφτει κανονικά xixxii

  8. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 24/05/2010 01:01:54

    Δεν θέλω να πληρώνω με το ζόρι την ΕΡΤ ούτε τα αναλογικά και τα ψηφιακά της. Ειδικά στα ψηφιακά δεν δείχνει τίποτε που να μην έχει μέσα μαύρους ή ασιάτες και το πρωί στη παιδική ζώνη τα σαββατοκύριακα οτι τους καπνίσει. Το Σάββατο είχε ενα συγκρότημα μπαλέτου γκέυ. Δε μας χέ.. ρε ΕΡΤ που θα πληρώνουμε τις μαμακίες σου;

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 24/05/2010 07:32:22

    Ορθοτατα Korelis G. υποστηριζετε την νομικη αντιμετωπιση του θεματος. Απλως προσθετω οτι οι νομικοι που ενδιαφερονται πραγματικα για τα κοινα πρεπει να ψαξουν και να βρουν "παραθυρα" για την νομικη αντεπιθεση των πολιτων στον βαρβαρο ετσιθελισμο των κυβερνωντων, υπενθυμιζω δε οτι το Πατριωτικο Μετωπο ειχε κυκλοφορησει προ ημερων ενα σχετικο κειμενο. Δηλαδη, παραλληλα με τις αλλες μορφες παλης εναντιον των προσφατων αντιλαικων μετρων (απεργιες, συλλαλητηρια) πρεπει να υπαρξει και η νομικη προστασια των πολιτων.