#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2008 09:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χοντραίνει η πολιτική και επιχειρηματική κόντρα

Έχουμε γράψει επανειλημμένως ότι ο Κ. Καραμανλής θα επιδιώξει να «κάψει» τον ισχύοντα εκλογικό νόμο με εκλογές εντός του 18μηνου από τις προηγούμενες και πιθανότατα το 2009. Σήμερα δυο εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας επαναφέρουν ξαφνικά τα εκλογικά σενάρια, παρά το γεγονός ότι μετά το βέτο ο Καραμανλής εμφανίζεται κυρίαρχος της πολιτικής ζωής. Με πρωτοσέλιδο δημοσίευμα, ο Ελεύθερος Τύπος κάνει λόγο για ταυτόχρονη διεξαγωγή των εθνικών εκλογών και των ευρωεκλογών», τον Μάιο ή τον Ιούνιο του 2009. «Η παρατεινόμενη ρευστότητα στις δημοσκοπήσεις, σε συνδυασμό με τις δυσοίωνες εκτιμήσεις για την πορεία της διεθνούς και της εθνικής οικονομίας, καθιστά το εν λόγω σενάριο ολοένα και πιθανότερο, γεγονός που έχει σημάνει θερινό συναγερμό σε όλα τα κομματικά επιτελεία» εκτιμά η εφημερίδα.


Τα ΝΕΑ είναι ακόμα πιο σαφή και γράφουν: «… η τροπή που πήρε η υπόθεση της πώλησης του ΟΤΕ με τη μήνυση του επιχειρηματία κατά του προέδρου του ΣΥΝ και τις απειλές εναντίον τού ΠΑΣΟΚ διαμορφώνουν εκρηκτική ατμόσφαιρα εντός και εκτός Βουλής. Τώρα πολλοί αξιωματούχοι- και σωστά - φοβούνται ότι εάν η υπόθεση του ΟΤΕ εξελιχθεί σε δύσκολη άσκηση, θα ακολουθήσει ντόμινο στην Ολυμπιακή και τα λιμάνια, θέματα που η κυβέρνηση θέλει να κλείσουν μέχρι το καλοκαίρι. Επειδή λοιπόν τα πράγματα κινούνται στην κόψη του ξυραφιού, ουδείς μπορεί να αποκλείσει ανατροπές. Μια τέτοια ανατροπή θα ήταν οι διπλές κάλπες στις ευρωεκλογές τον Ιούνιο του 2009».


Θυμάστε τι γράφαμε μόλις πριν από δυο ημέρες στο Τι θα κάνει ο Καραμανλής. Με μια οριακή κοινοβουλευτική πλειοψηφία και με μια κυβέρνηση αλλεπάλληλων σκανδάλων η πολιτική ζωή είναι ουσιαστικά σε ομηρία και όλα αποφασίζονται σε παρασκηνιακά παιχνίδια εξουσίας. Και ισχύει πάντα στην Ελλάδα ότι ο ΟΤΕ ρίχνει κυβερνήσεις. Η κόντρα λοιπόν Βγενόπουλου – Βαρδινογιάννη (πλευρά της ανελέητης σύγκρουσης «παλαιών» και «καινούργιων» επικυρίαρχων) παίρνει πλέον σοβαρές διαστάσεις. Και διακρίνω μια σύμπλευση της κας Γιάννας (παλιάς εχθρού του ομίλου) με τον κ. Βγενόπουλο, ή κάνω λάθος; Διαβάστε και το Η Γιάννα εκστρατεύει. Θυμάστε επίσης εκείνα που λέγαμε για το 25% του ΔΟΛ που επιθυμεί η κα Αγγελοπούλου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Founes avatar
    Founes 12/04/2008 11:39:58

    > «… η τροπή που πήρε η υπόθεση της πώλησης του ΟΤΕ με τη μήνυση του επιχειρηματία κατά του προέδρου του ΣΥΝ και τις απειλές εναντίον τού ΠΑΣΟΚ διαμορφώνουν εκρηκτική ατμόσφαιρα εντός και εκτός Βουλής.

    αυτό δεν το καταλαβαίνω

    πώς διαμορφώνεται η εκρηκτική καάσταση από τη μήνυση ενός ιδιώτη σε άλλον ιδιώτη; Η πρώτη μήνυση είναι ή η τελευταία;

    Θα πάει ο Βγενό με τους μάρτυρές τους, αν καταφέρει να βρει έναν δυο υπαλλήλους του και κανένα δικηγόρο... θα πάνε 500 με τον τσίπρα, βουλευτές, δημοσιογράφοι, δικηγόροι, ψηφοφόροι, υάλληλοι του ΣΥΝ... και κατά 99% θα χάσει τη δίκη ο βγενό... ή θα απαλλαχθεί με κάποιο τρόπο ο τσίπρας και μετά θα φάει κα μια ανταγωγή ο βγενό και θα μπορεί να βγάλει το εξοχικό του ο αλέξης!

    τελικά θα δείξει μεγαλοψυχία!

    προδιαγεγραμμένο σενάριο.

  2. νικος avatar
    νικος 12/04/2008 13:18:14

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=24381104

  3. ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ avatar
    ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ 12/04/2008 13:54:24

    Κατ' αρχήν καλά έπραξε ο Βγενό πολιτικά μιλώντας. Σύρριζα και Βαρδινογιανέϊκο στην ίδια παράταξη ανήκουν με τους ίδιους ξένους πάτρωνες, αλληλοενισχύονται και αλληλοκαλύπτονται. Με την κίνηση αυτή στο επίπεδο των εντυπώσεων "έδειξε" για όσους βλέπουν, τα πέπλα της υποκρισίας. Ο μεν Τσίπρας άπειρος και αποθρασυμένος απ' τη γενική ασυδοσία μίλησε ως παπαγαλάκι μέχρι και για τιμές μετοχών μεγάλου ομίλου στη μέση στρατηγικής κίνησης. Πήρε θέση υπέρ των παραδοσιακών νταβάδων και "πόνεσε" το Βγενόπουλο.
    Στου Βαρδινογιάννη φάνηκε η επικοινωνιακή γύμνια όταν προσπάθησαν στο Σταρ να απαντήσουν με απίστευτα αδέξιο κι εμπαθές τηλεοπτικό υλικό με καρτούν κι επιφωνήματα αμερικανιάς. Μια κουραδομηχανή μόνο με τηλεπερσόνες χωρίς δημοσιογραφους ουσιαστικά είναι ευάλωτη στις πολιτικοοικονιμικές κόντρες. Δεν μπορούν να υπηρετήσουν σωστά τ' αφεντικό τους. Καλά να πάθουν και λίγα τα 150 μύρια που ζητάει...

  4. νικος avatar
    νικος 12/04/2008 14:14:35

    Άρε anonymous 1.54
    σε σένα θα πρέπει να ανήκουν τα 3.000.000 Τ. λαθραίου π…
    Που εδώ και δεκαετία κάλυπτε δια σιωπής το ανθρωπάκι με τα σπυράκια .

  5. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 12/04/2008 15:08:07

    “ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ”, (Γ. Αγγελάκας)

    Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ
    στα όρια του μοναχά να γυροφέρνω.
    Και πως ο κόσμος είν’ ανήμερο θεριό
    κι όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνω.
    Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
    μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
    Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
    είμαι μικρός, πολύ μικρός για να τ’ αλλάξω.

    Μα εγώ μ΄ ένα άγριο περήφανο χορό
    σαν αετός πάνω απ’ τις λύπες θα πετάξω.
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό,
    θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω
    Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ,
    σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ.

    Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
    καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι.
    Και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
    σ’ ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
    Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
    μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
    Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
    είμαι μικρός πολύ μικρός για να τ’ αλλάξω.

    Μα εγώ μ΄ ένα άγριο περήφανο χορό… κλπ

    [Γιάννης Αγγελάκας & Οι Επισκέπτες, cd: “ΑΠΟ’ΔΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ”].

  6. Founes avatar
    Founes 12/04/2008 16:36:48

    γιατί στη ΔΕΗ, θα υπάρχει πάντα κάποιο μεγάλο στέλεχος με εβραίικο επώνυμο;

  7. Τατούλας avatar
    Τατούλας 12/04/2008 16:38:45

    όου νάναι ο συνεπώνυμός μου ξαναγυρνά στο ΕΚΚΕ, το ξαναϊδρύει.

    μετρημένες οι μέρες της κυβέρνησης του καραμανλάκα

  8. Μπούκουρας avatar
    Μπούκουρας 12/04/2008 16:40:45

    > χωσιά" Says:
    April 12th, 2008 at 3:08 pm
    “ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ”, (Γ. Αγγελάκας)

    Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ

    ==============
    Αν του συνταγγραφούσε ο γιατρός ξαναξ για μια βδομάδα, περδίκι θα γινότανε.

  9. νικος avatar
    νικος 12/04/2008 17:06:33

    Τσσσσς
    Από Σ….α
    Συμφώνα με την χειρ..νατάσσα
    Το παιντι κάνει νάνι
    Ο ταξικός μας αγώνας ξεκινά
    Σήμερα ώρα 20
    Από την πλατιά της Κοζ.
    «Συντρ» αλέκα

  10. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 12/04/2008 17:07:31

    Μπούκουρας,
    εσύ, ΟΜΩΣ, κόφτα.

  11. νικος avatar
    νικος 12/04/2008 17:21:38

    Τσσσσσσσσσσσσσς"χωσιά"
    μεχρι τοτε
    πες του
    να διαβάσει
    και Να ηρεμήσει
    Το «εγχειρίδιο
    Βλακείας»
    Του Δ. Χωριατόπουλου
    Άξιο !!!

  12. νικος avatar
    νικος 12/04/2008 17:48:25

    και οι δρομοι δρομοι
    http://e-ptolemeos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7235&Itemid=47

  13. βλάξ avatar
    βλάξ 12/04/2008 22:51:37

    Factor, για βοήθησε λίγο με την αριθμητική.
    ΛΑΟΣ 5%, ΚΚΕ 7%, ΣΥΡΙΖΑ 8% και περισσεύει 80 %, αν κρατηθεί η διαφορά των δύο στο 3%, τότε ο πρώτος 41,5% και ο δεύτερος 38,5%.
    Δεν βλέπω το γιατί τόσος πανικός;
    Λές όμως το 80% να είναι πλέον 70% και να μην υπάρχει πλέον άλλη αριθμητική εκτός από το πρώτος + δεύτερος;
    Οπότε, ας αρχίσουμε τις "διευρύνσεις" για να αναμίξουμε τα πράγματα από τώρα;

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 12/04/2008 23:05:34

    Και από το στόμα(γραπτά) σου ,
    στου Καρόλου τα αυτιά .

  15. νικος avatar
    νικος 13/04/2008 07:33:53

    boukoura-
    Και η καραμέλες της Χαρούλας είναι καλές
    Σου συνιστώ πάντως ...

  16. νικος avatar
    νικος 13/04/2008 07:39:29

    Από τότε που ο πατέρας μου με γνώρισε της κατσίκες
    Μερικές φορές συγχέομαι με τα ανθρωπάκια .

  17. νικος avatar
    νικος 13/04/2008 08:04:58

    Και ένα τελευταίο για σήμερα «μάθημα» προς founes που γράφει «γιατί στη ΔΕΗ, θα υπάρχει πάντα κάποιο μεγάλο στέλεχος με εβραίικο επώνυμο;»
    Κάνεις φίλε λάθος μακάρι να υπήρχαν πολλοί σου διαβεβαιώνω με την εμπειρία μου
    Μας έμειναν δυστυχώς πολλοί ελάχιστοι τώρα
    Πολλοί χειρότερη σε διαβεβαιώνω ότι είναι κάποιοι Ελληνόπαιδες «Ιουβραίοι» όπως τους έλεγε η γιαγιά μου Διαλεκτή αλλά και τώρα το λένε και στο χωρίο μου
    Που όταν λάβουν την εξουσία τους στα χεράκια τους (και εννοώ την κρατική )
    Την καταληστεύουν ,την απαξιώνουν από όλους τους άλλους- Όπως λέμε από το ξύδι λάδι ..
    ξέρουν να την συσσωρεύουν για την ψυχούλα τους
    λες και όταν θα φεύγουν από αυτών το ντουνιά θα τους τα βάνουν στην τσέπη τους
    (και σίγουρα μετά οι απόγονοι τους θα θαυμάζουν της μάπες τους στα διάφορα μουσεία και τούμπες )

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/04/2008 08:29:42

    Καλά, και εγω γράφω αρλούμπες αλλά εσείς το έχετε παρακάνει και ανεβαίνει μία οσμή, που, πώς να το πω ευγενικά, «όζει». Κόφτε το.

  19. Μπούμπουκας avatar
    Μπούμπουκας 13/04/2008 10:54:19

    αγαπητέ νίκο, με καλύτερη γραφή ίσως γινόσασταν κατανοητός. αδυνατώ να σας αποκωδικοποιήσω.

  20. νικος avatar
    νικος 13/04/2008 11:51:54

    Drogi przyjacielu
    list do ciebie pisze
    nie poto ze nie rozumiemy sie
    ale poto zebys zrozumial
    anonimowych
    ktozy kryjac sie
    za tych
    w stanie
    exstazy sa.
    Dziekuje za list

  21. Nick avatar
    Nick 13/04/2008 12:27:25

    Ο νίκος Θέλει να πεί ότι οι Εβραίοι ξέρουν να διαχειρίζονται χρήματα και επιχειρήσεις. Και οι Έλληνες ξέρουν, αρκεί να ανοίξουν βιβλίο και όχι να κολλούν αφίσες...

  22. nestorius avatar
    nestorius 13/04/2008 12:41:47

    Προφανώς οι ελληνοεβραίοι είνια κάπου στη μέση. (και πιθανώς τραβούνε τα μαλλιά τους από αυτά που διαβάζουνε...)

  23. νικος avatar
    νικος 13/04/2008 13:34:39

    Και που να ακούγατε (ευτυχώς γλυτώσαμε ) την αλέκα μας στην Λοζάνη .
    Διαβάστε το μόνοι σας και θα ηρεμήσετε… .στο www.kozani.net

  24. neos pitsirikos avatar
    neos pitsirikos 13/04/2008 13:40:34

    Μας ρώτησε κανείς;;;
    http://pontokomicom.blogspot.com/

  25. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 13/04/2008 14:19:37

    1. April 12th, 2008 at 2:47 am, Άκαβλος Says:
    «Την ώρα που ο μπούλης (νο 2) ξεστόμιζε σε νεανική σύγχρονη παραφθορά το απίθανο “όχι θα κάτσω να σκάσω, τι λες καλέ που θα πεθάνω!”, το σύνθημα της περίφημης πασιονάρας του υπογυφτοτράγουδου των λαϊκών αγώνων της δεκαετίας του 80, Λίτσας Διαμάντη».

    2. April 12th, 2008 at 4:40 pm, Μπούκουρας Says:
    > χωσιά” Says: April 12th, 2008 at 3:08 pm,
    “ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΩ”, (Γ. Αγγελάκας)Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ
    ==============
    Αν του συνταγγραφούσε ο γιατρός ξαναξ για μια βδομάδα, περδίκι θα γινότανε.

    3. April 13th, 2008 at 11:29 am, Μπούμπουκας Says: «Δικής μου πνευματικής ιδιοκτησίας είναι η συσχέτιση τίτλου τραγουδιού σε στίχους του Αγγέλακα με το ανατρεπτικά δημιουργικό “Όχι, θα κάτσω να σκάσω” της αοιδού Λ. Διαμάντη ..

    Ίσως θα πρέπει να επέμβει ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ για όλους αυτούς τους “ποιητές”, που ζαλίζουν κι αποπροσανατολίζουν τον κόσμο».

    Τα σχόλια δικά σας, η υπογράμμιση "ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ" δική μου

  26. Τσιπιρίπο avatar
    Τσιπιρίπο 13/04/2008 16:53:21

    Για τη "Χωσιά", που χρησιμοποιεί παρωνύμιο χωρίς να γνωρίζει ή να ανέχεται τη σημασία του!

    Αν για τους ποιητές θα πρέπει να παρέμβει μια φορά εισαγγελέας ώστε να πάψουν να φτιάχνουν ποιήματα, για σένα θα πρέπει να εκδοθεί διαρκής εισαγγελική εντολή απαγόρευσης χρήσης του πληκτρολογίου σε σύνδεση ίντερνετ.

    Γιατί τόσο καταλαβαίνεις.

    Με τα πόδια πληκτρολογείς;

  27. neos pitsirikos avatar
    neos pitsirikos 13/04/2008 17:21:03

    Και πάλι anonymous
    άλλο Κέρδος και άλλο κερδοσκοπία ,κερδοσκόποι .

  28. Factorx avatar
    Factorx 13/04/2008 19:53:43

    Προς anonymous 34: Για ποιούς διερωτάσαι;

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/04/2008 20:41:49

    factorx, εξομολόγηση αμαρτίας: πολλή ησυχία είδα, άσχετες κουβέντες, και σε διαδικτυακό επίπεδο, ανησύχησα. Ξέρεις, «τακ, τακ» είναι κανείς μέσα; (ή από το τραγούδι...) Άκυρον. Ειδα νεες αναρτήσεις.

    Νέε πιτσιρίκο: Αλλό κερδοσκόπος και άλλο κλέφτης. Ο επενδυτής επενδύει με μακροχρόνιο ορίζοντα. 1 βδομάδα, 10 χρόνια. Ο κερδοσκόπος επενδύει με λεπτά, ώρες, μέρα. Η αγορά για να λειτουργήσει χρειάζεται και επενδυτές και κερδοσκόπους: Η συνύπαρξή τους διαχέει πιό αποτελεσματικά την πληροφόρηση. Αγορά χωρίς κερδοσκόπους δεν έχει ρευστότητα και βάθος. Είτε επενδυτής είσαι είτε κερδοσκόπος, μπορείς να είσαι κλέφτης, λαμόγιο,μαυραγορίτης, λαθρέμπορος. Είναι καιρός να αναθεωρήσουμε τις ταμπέλες μας.

  30. Factorx avatar
    Factorx 13/04/2008 21:07:40

    archaeopteryx: Don’t worry, be happy

  31. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 13/04/2008 23:42:23

    Το Διαδίκτυο προσφέρει έναν καινούργιο τρόπο άμεσης συζήτησης: οι συζητητές δεν έχουν φυσική παρουσία, η συζήτηση δεν γίνεται «πρόσωπο-με-πρόσωπο», face to face. Η εικόνα, η εντύπωση, η άποψη που δημιουργείς για τον συν-ομιλητή σου προέρχεται ΜΟΝΟ απ’ ό,τι προσλαμβάνεις από τον τρόπο εκφοράς του λόγου και τα νοήματα που αυτός περικλείει. Αυτό είναι ευεργετικό από μια άποψη και ...επικίνδυνο απ’ την άλλη.

    Ευεργετικό, διότι εξαλείφει την «ρατσιστική» εκδήλωση συμπάθειας - αντιπάθειας που ενστικτωδώς ξεπετιέται αυτόματα και άμεσα με το που αντικρίζουμε κάποιο ξένο, νέο, άγνωστο άτομο- πρόσωπο. Γιατί μας ΠΡΟ-διαθέτει θετικά, αν μας αρέσει «αυτό» που βλέπουμε, ακούμε, μυρίζουμε, αγγίζουμε ή «νοιώθουμε», και αρνητικά, αν δεν μας αρέσει. Οπότε και η «υποδοχή» που κάνουμε στα λεγόμενά του είναι ανάλογη, αντίστοιχη, συνακόλουθη των υποκειμενικών και, μάλιστα, υποσυνείδητων συν-αισθημάτων μας.
    Έτσι, στο Διαδίκτυο μετράει ΜΟΝΟ αυτό που λες, ανεπηρέαστο από την «εικόνα» του φορέα του. Η ομορφιά και η ασχήμια της μορφής δεν παίζει ρόλο, ούτε αν κάποιος είναι ανάπηρος ή άτομο- πρόσωπο ειδικών δεξιοτήτων. Ούτε αν είναι άνδρας ή γυναίκα, ντόπιος ή ξένος, μικρής ή μεγάλης ηλικίας κλπ. Κατ’ αυτή την έννοια ευεργετείται ο Λόγος, διότι γίνεται αυθ-ύπαρκτος, αυτ-εξούσιος, αυτό-νομος, χωρίς συνεκτιμητέα «εικονικά» δεκανίκια.

    Επικίνδυνο, διότι η απουσία φυσικής παρουσίας αποθρασύνει άτομα μικρονοϊκά, -εκ φύσεως ή παιδείας-, και αγενή, -εξ αγωγής. Αλλιώς μιλάς απέναντι σε έναν σφίχτερμαν δίμετρο, ή κάποιον που κρατάει μπαλτά, αν θες να τον …πείσεις. Διαφορετικά απευθύνεις τον Λόγο σε έναν σεβάσμιο γέροντα ή μια κυρία και διαφορετικά σε έναν νεαρό χούλιγκαν ή μια «επισκέπτρια». Με λίγα λόγια, λειτουργεί και το «κόψε φάτσα και βγάλε συμπέρασμα», και το «ο φόβος φυλάει τα έρμα», με συνέπεια να προλαμβάνονται πολλές δυσάρεστες παρεξηγήσεις.

    Φυσικά, δεν είναι ούτε καν για σύγκριση η ευεργεσία και η επικινδυνότητα στα της συν-ζήτησης στο Διαδίκτυο. Χίλιες φορές καλύτερα «μικροί, μεγάλοι στα καφενεία» του ίντερνετ, μαζί με την …Μυλωνού, τον άνδρα της και τον …χωριάτη π’ ανεβαίνει στο κρεββάτι, αν είναι έστω και μια γνώμη να εκφραστεί, που θα παρέμενε, αλλιώς, ανέκφραστη.

    Στην πορεία, in the long run, στην διάρκεια, το Ίντερνετ θα μας κάνει καλλίτερους ανθρώπους… Μπορεί και Homo Sapien, -εν τέλει!.. Πού ξέρεις; "ΑΝ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΑΝΕΛΠΙΣΤΟ, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΡΕΙ", φίλε μου, είπε ο προ-προ-παππουλίγκος μας, Ηράκλειτος. Αυτός ήξερε, -γιά!

  32. Σφίχτερμαν ή Σφάχτερμαν avatar
    Σφίχτερμαν ή Σφάχτερμαν 14/04/2008 00:52:55

    Ο Σφάχτερμασν με το μπαλτοπρίονο! Γεια σου Χωσιά με τις αναλύσεις σου! Ενισχύεις το αίτημά μου για αφαίρεση πληκτρολόγιου - κάθε πληκτρολόγιου από τους χώρους που κινείσαι!