#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2010 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χιλιάδες εργαζόμενοι έξω από την Βουλή



Χιλιάδες εργαζόμενοι βρίσκονται έξω από το κοινοβούλιο και εκφράζουν την αντίθεση τους στις σαρωτικές ανατροπές που έρχονται στα εργασιακά με την αποψινή -εκτός απροόπτου- ψήφιση του επίμαχου πολυνομοσχεδίου.

Κλειστοί λόγω του συλλαλητηρίου της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ είναι όλοι οι δρόμοι γύρω από την πλατεία Συντάγματος, με αποτέλεσμα να παρατηρούνται προβλήματα στην κίνηση των οχημάτων στο κέντρο της Αθήνας.

Πάντως, σημειώνεται ότι λόγω της 24ωρης απεργίας στα μέσα μαζικής μεταφοράς, η συμμετοχή στο συλλαλητήριο είναι μικρότερη από αυτήν που αναμενόταν.

Τα συνδικάτα κατηγορούν την κυβέρνηση ότι υπονομεύει τις συλλογικές συμβάσεις και ανοίγει το δρόμο για μεγάλες περικοπές στους μισθούς στις ΔΕΚΟ και το ιδιωτικό τομέα και κλιμακώνουν τις κινητοποιήσεις με την αυριανή γενική απεργία, στην οποία θα συμμετάσχουν μεταξύ άλλων εργαζόμενοι στα μέσα μαζικής μεταφοράς, στις τράπεζες, γιατροί, δικηγόροι και φαρμακοποιοί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/12/2010 15:35:28

    Αλλο εργαζόμενοι άλλο εργαζόμενοι ΔΕΚΟ, καμιά μα καμιά σχέση με τους πρώτος είμαι μαζί με τους δεύτερους ΌΧΙ.

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 14/12/2010 15:52:57

    Προσεγγιζει το ενα εκατομμυριο ο διαμαρτυρομενος (ενεκα σκληρων μετρων) λαος, εξω απο την Βουλη...Ολοι ορμωμενοι απο το αρθρο του ΚΟΥΡΔΙΣΤΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ "Παπαδοπουλος που σας χρειαζεται", φωναζουν ρυθμικα το ονομα του πρωην Δικτατορα!!!Μαζι και το ΠΑΜΕ σε αυτου του ειδους την πρωτογνωρη διαμαρτυρια....Οι Βουλευτες ενθεν του Κοινοβουλιου, αδυνατωντας να εννοησουν τις πρωτοφανεις αντιδρασεις του "Κυριαρχου Λαου", εχουν ανοιχτη επικοινωνια (για το ου μη γενοιτο), με την 113 ΠΜ η με το πλησιον Δευτερο ΤΕΑΣ, για ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ διαφυγης αν τα πραγματα "εκτροχιαστουν"...Και μετα ηρθε ο ΕΡΩΤΑΣ!!!Και η ληξη του ονειρωδους παραμυθιου.Ονειρο ηταν, τιποτα ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 14/12/2010 16:04:54

      μουχαχαχαχαααααααααα. καλο

  3. χ.... avatar
    χ.... 14/12/2010 15:59:01

    και αυριο να ειμαστε 10 φορες περισσοτεροι και πιο ενεργοι

  4. perastikos avatar
    perastikos 14/12/2010 16:05:09

    Ο Τέλειος συντονισμός στην διοργάνωση την σημερινή ή την αυριανή! Οταν ολα τα ΜΜΜ εχουν απεργία πως θα πάει ο οποιοσδηποτε απο εμας για να συμμετάσχει? Με το αυτοκίνητό του που θα πρέπει να το αφήσει ενα χιλιόμετρο και βάλε μακρυά απο το κεντρο? Ασε που αν βρει parking θα πρέπει να το πληρωσει 10+ ευρω... κι αν δεν βρει θα κινδυνεύει να το βρει σπασμένο ή καμμένο στην επιστροφή!
    Γιατί να πιστέψω οτι οι συνδικαλιστοπατέρες ειναι άσχετοι περι τα οργανωτικά και να μην πιστεύψω οτι όλα ειναι μέρος ενος ευρυτερου εκφυλιστικού σχεδίου κάθε προσπάθειας αντίδρασης?

    • andreou avatar
      andreou @ perastikos 14/12/2010 17:03:42

      αυριο, οπως ξερεις, τα αστικα δεν εχουν απεργια για να διευκολυνουν τους εργαζομενους να κατεβουν στις συγκεντρωσεις.
      Τωρα εαν εσυ θες να βρεις αλλοθι , παει ταμαν το ρητο της κακιας ψ....οι τριχες της φταινε.

  5. man8os avatar
    man8os 14/12/2010 16:07:46

    Να κανει συγκεντρωση- πορεια η ΝΔ.
    Και τεχνογνωσια υαπρχει και κοσμος. Και εαν αισθανονται ανασφαλεις να την κανουν σε συνεργασια με το ΚΚΕ.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ man8os 14/12/2010 16:12:15

      + 1000!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ man8os 14/12/2010 16:24:07

      την ωρα δεν μας ειπες μανθε .

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Enzo 14/12/2010 16:26:55

        Βρε σεις!
        Να δω τους "οικοδόμους" του ΚΚΕ να περιφρουρούν διαδήλωση της ΝΔ, και τι στον κόσμο!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ man8os 14/12/2010 17:49:49

      όπως θα διαβάσατε ήδη σε παρακείμενο άρθρο, η ΔΑΚΕ ιδιωτικού τομέα έχει καλέσει τους εργαζόμενους σε συμμετοχή στη σημερινή 3ωρη στάση, στην αυριανή ολοήμερη απεργία και στις αντίστοιχες διαδηλώσεις

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ man8os 14/12/2010 18:35:16

      Λες τρίχες.... να κάνει συγκέντρωση η ΝΔ.....

      Αν γινόταν θα γέλαγε ο κάθε πικραμένος.

  6. factorx avatar
    factorx 14/12/2010 16:57:51

    Δεν πιστεύω να ...φταίμε εμείς αλλά μόλις τώρα μάθαμε οτι ο υπ.Οικονομικών απέσυρε το άρθρο 7 που προέβλεπε τη διαγραφή χρεών συνολικού ύψους 24 δις ευρώ ως ανεπίδεκτα εισπραξης .
    'Οπως ανέφερε θα επανακαταθέσει σχετική ρύθμιση σε επόμενο νομοσχέδιο που θα προβλέπει ότι το Ελεγκτικο συνέδριο θα έχει την τελική ευθύνη γιά τη διαγραφη αφού πρώτα γίνει αξιολόγηση των χρεών απο τις υπηρεσίες του υπ.Οικονομικών και έχουν δημοσιοποιηθεί τα ονόματα των οφειλετών στο διαδίκτυο .
    Μέχρι να γίνει η νέα ρύθμιση το υπουργείο θα δημοσιοποιήσει τη λίστα όλων των ληξιπρόθεσμων οφειλών.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ factorx 14/12/2010 17:51:31

      Μπράβο φάκτορες! Ακόμη μια φορά στηνπρωτοπορεία...

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/12/2010 17:04:10

    Αν οι εργαζόμενοι εξακολουθούν να αποδέχονται ως αρχηγό τον Παναγόπουλο θα φύγουν απ΄το Σύνταγμα με μπάλα αλυσοδεμένη στο πόδι.

  8. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 14/12/2010 18:47:40

    Κατασκοτώθηκαν να ψηφίσουν τα λεγόμενα τους ακόμα και στις δημοτικές εκλογές που πάντα η ψήφος ήταν ψήφος διαμαρτυρίας και τώρα μιξοκλένε στο σύνταγμα.
    Βρε ούστ απ' εδώ. Παρθένες της παραβολής του ΓΑΠ.

  9. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 14/12/2010 18:52:00

    Συγνώμη για το λάθος.
    Κατασκοτώθηκαν να πάνε να ψηφίσουν τα λεγόμενα τους στις δημοτικές εκλογές που πάντα η ψήφος ήταν ψήφος διαμαρτυρίας και τώρα μιξοκλένε στο σύνταγμα.
    Βρε ούστ απ' εδώ. Παρθένες της παραβολής του ΓΑΠ.

  10. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 14/12/2010 19:04:20

    +100000000000 !!!!!!!

  11. KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    KOKKINOΣ ΑΝΕΜΟΣ 14/12/2010 20:59:10

    Η ξεπουλημένη ηγεσία της Δ.Ο.Ε. σε δράση,,,,,
    http://redwildwind.blogspot.com