#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2009 22:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χειροκροτήματα για την συναινετική ομιλία Καραμανλή και προβλέψεις για το πολιτικό μέλλον του

 

Γράφει το ΒΗΜΑ για την σημερινή ομιλία του Κ. Καραμανλή στην Βουλή ( βλ. δικός μας για Συναινετική ομιλία Καραμανλή)

Η ομιλία τού κ. Κ. Καραμανλή στη Βουλή ήταν τόσο ασυνήθιστη όσο και η στρατηγική που ακολούθησε κατά τη διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μάθημα εθνικής ομοψυχίας, αλλά και επίδειξη πολιτικού πολιτισμού, στην οποία μπορεί να επενδύσει και η νέα κυβέρνηση για να προσθέσει ακόμη μεγαλύτερη δύναμη στον αέρα που της έδωσε το εκλογικό αποτέλεσμα. Αν στις προγραμματικές δηλώσεις μιας κυβέρνησης ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης αναγνωρίζει ότι η νέα κυβέρνηση πορεύεται σωστά, ο Πρωθυπουργός δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

Το πρόβλημα είναι πως οι δεσμεύσεις που ανέλαβε χθες ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ότι δεν θα ασκεί κριτική και θα αναγνωρίζει ό,τι θετικό πράττει η κυβέρνηση Παπανδρέου, είναι χωρίς αντίκρισμα, αφού ο κ. Καραμανλής αποχωρεί από την ηγεσία της ΝΔ σε επτά εβδομάδες.

Η υπόσχεση του κ. Καραμανλή ότι θα στηρίξει ακόμη και σκληρά μέτρα της νέας κυβέρνησης δεν είναι βέβαιο πως βρίσκει σύμφωνο και τον διάδοχό του, αφού, όποιος και αν είναι αυτός, δεν θα αντισταθεί εύκολα στον πειρασμό της ισοπεδωτικής αντιπολίτευσης, την οποία δεν απέφυγε ούτε το ΠΑΣΟΚ τα δύο τελευταία χρόνια.

Αυτό λοιπόν που με βεβαιότητα θα μπορούσε κανείς να πει είναι ότι ο κ. Καραμανλής με την αγόρευσή του επένδυσε στο δικό του πολιτικό μέλλον που αναμφισβήτητα υπάρχει, παρά την απόφασή του να παραμείνει στο μέλλον απλός βουλευτής.

Αυτό που πέτυχε χθες ο κ. Καραμανλής είναι να ολοκληρώσει το προφίλ που άρχισε να χτίζει πριν από τις εκλογές, στοχεύοντας αποκλειστικά στην περιφρούρηση της υστεροφημίας του. Απλώς τα δικά του σχέδια εξυπηρετούν περισσότερο το ΠΑΣΟΚ και λιγότερο τον διάδοχό του...  http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=294501&ct=6&dt=17/10/2009

(Στην φωτογραφία - απο την Ε- ο κ. Καραμανλής με τον κ. Σιούφα, συγγραφέα ως λέγεται της σημερινής ομιλίας του)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anagnostis avatar
    anagnostis 17/10/2009 22:21:22

    Καλά ρε Καραμανλη, έγινες ...ΠΑΣΟΚ και δεν μας το είπες

  2. Kennan avatar
    Kennan 17/10/2009 22:21:58

    Η ιστορία επαναλαμβάνετε ως φάρσα.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2009 22:24:02

    και εγώ σαν μάθημα ομοψυχίας και πολιτικού πολιτισμού την είδα... Πρώτη φορά στα χρονικά...

    • anagnostis avatar
      anagnostis @ archaeopteryx 17/10/2009 22:27:04

      Ο "πολιτικος πολιτισμός" προβλέπει πρώτα το ξεκ....σμα μιας παραταξης; Γιατί δεν μας είπαν να παρουμε ...λιπαντικο;

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ archaeopteryx 18/10/2009 06:17:24

      Εγώ θυμάμαι οτι και ο ΓΑΠ αμέσως μετά την ανάληψη των καθηκόντων του το 2004, παρόμοιο πολιτικό πολιτισμό επέδειξε ως αντιπολίτευση και μάλιστα στην πράξη, όχι στα λόγια. Δεν έκανε κριτική για την κριτική, δεν πίεζε ούτε λαίκιζε για πρωτοβουλίες της κυβέρνησης με τις οποίες κατά βάση συμφωνούσε κλπ.
      Πάρα πολύ πολιτισμένος ήταν, τόσο πολύ που όλοι οι ΠαΣόΚοι είχαν εκνευριστεί μαζί του και τον έλεγαν ψοφίμι. Η δημοτικότητα του ξεκίνησε να πέφτει και να τον περιγελά ο κόσμος που δεν κατανοούσε αυτή την βορειοΕυρωπαϊκού τύπου αντιπολιτευτική στάση. Οπότε από ένα σημείο κι έπειτα, από το 2005 και μετά, είδαμε έναν άλλον ΓΑΠ, αποφασισμένο να τσαλαβουτίσει σε λασπόνερα παλαιοκομματικής αντιπολιτευτικής ρητορείας και στείρας αντιπαράθεσης. Τότε ήταν που τα σαρδάμ του έγιναν πιο τραγικά από ποτέ και ως φιγούρα έβγαζε πολύ μιζέρια. Έκανε κάτι που δεν πίστευε, κάτι που δεν τον εξέφραζε, που δεν τον εκπροσωπούσε.
      (Εδώ και μια εβδομάδα, δεν ξέρω πόσοι άλλοι το παρατήρησαν, αλλά μιλάει πολύ πιο άνετα και στέκετε πιο αεράτα όταν βγάζει λόγο, αφού όπως δείχνουν τα πράγματα τουλάχιστον για μια τετραετία ακόμη δεν θα είναι αναγκασμένος να καταφύγει σε τέτοια αντιπολιτευτικά καραγκιοζιλίκια που δεν του πάνε).
      Το θέμα λοιπόν δεν είναι να θέλεις απλώς να κάνεις εποικοδομητική αντιπολίτευση, ζητούμενο είναι να έχει ωριμάσει και το εκλογικό σώμα ώστε να είναι κι εκείνο έτοιμο να αγκαλιάσει νέα μοντέλα αντιπολιτευτικού λόγου και κομματική παρουσίας στο κοινοβούλιο. Αν ο λαός θέλει λαϊκισμούς και μια αντιπολίτευση να χτυπιέται υποκριτικά σαν ουρακοτάγκος απέναντι σε κάθε κυβερνητική πρωτοβουλία, δύσκολο να περάσεις «νέα ήθη».

  4. Vachus avatar
    Vachus 17/10/2009 22:29:22

    ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ΑΕ.
    ΑΝ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΦΩΤΙΑ.
    ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ.

  5. mpaxalo avatar
    mpaxalo 17/10/2009 22:45:29

    Αν ο Καραμανλής πιστεύει οτι το ΠΑΣΟΚ θα τον ψηφίσει για πρόεδρο της δημοκρατίας είναι πολύ γελασμένος

    • fantomas avatar
      fantomas @ mpaxalo 17/10/2009 22:51:00

      Μα νομιζω οτι στην ιδια ομηλια ο Κ.Κ. ειπε οτι η Ν.Δ. θα στηριξει τον Παπουλια για Π.Δ. !!!!
      Οποτε ..... μαλλον δεν περιμενει αυτο που λες!!!
      Ισως κατι αλλο.... αλλα σιγουρα οχι αυτο!!!

  6. stam avatar
    stam 17/10/2009 22:56:13

    ....κατι εις Ευρωπας?...ειναι εφικτο?

  7. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 17/10/2009 23:07:24

    Συγνώμη αλλά μετά από ότι έχουμε δει τα τελευταία 5,5 χρόνια είναι καλό να σε επαινεί ο ΚΚ ο Β για τον τρόπο που θα βαδίσεις στον δρόμο που μπροστά σου ανοίγεται;
    Αφήστε που η υπόσχεση "...ότι θα στηρίξει ακόμη και σκληρά μέτρα της νέας κυβέρνησης" του δίνει την ψευδαίσθηση της ικανοποίησης και του χτισίματος της υστεροφημίας ως πολιτικού...

  8. panos avatar
    panos 17/10/2009 23:16:37

    Μα ο Καραμανλής ήταν που έλεγε πριν τις εκλογές ότι χρειάζονται 2 χρόνια λιτότητας για να βγούμε από την κρίση και κατηγορούσε το Πασοκ για παροχολογία!Τώρα που το πασοκ λέει τα ίδια λογικό δεν είναι να συμφωνεί?Δηλαδή θα έπρεπε να τους κατηγορεί ότι θα εφαρμόσουν κάτι το οποίο δεν συμφωνει?Εντάξει μπορεί να φάνηκε λίγο περίεργο, αλλά είναι η πρώτη φορά που ένας άνθρωπος μιλά τόσο υπεύθυνα στη Βουλή!Σκεφτείτε το κι έτσι...

  9. donaE avatar
    donaE 17/10/2009 23:19:41

    Μαλλον εχει πικριες με καποιους στην ΝΔ.

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 17/10/2009 23:33:14

    Αμααααν έχει ανέβει ο Αηδόνης της ΝΔ και ριχνει το ξυλο της αρκούδας στην ΝΔ μιλάμε ξεβράκωνει τις πολιτικες του κόμματος και τα πεπραγμένα των πρωην υπουργων. Μιλάει λες και ειναι σε εσωκομματικο συνέδρειο. Απίστευτο και μπραβο

  11. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 17/10/2009 23:45:52

    Ο Καραμανλής απόδειξε ακόμη μια φορά την πολιτική του οξύνοια, καθώς και την ωριμότητα που απόκτησε από το σφυροκόπημα που δέχθηκε στην διάρκεια των δυο τελευταίων ετών, αποδεικνύοντας ότι έχει διαμορφωθεί σε ένα από τους ελάχιστους Έλληνες πολιτικούς με αυθεντική προσωπικότητα, που δεν διστάζουν να μην αναπαράγουν τα επικείμενα στερεότυπα και να τολμούν να επιθέτουν προσωπική σφραγίδα στα πολιτικά δρώμενα, με όλες τις συνέπειες που αυτό συνεπάγεται.
    Όσοι του απόδωσαν πολιτική οκνηρία, έλλειψη τόλμης και διάθεσης διακινδύνευσης, σήμερα διαψεύδονται, τουλάχιστον από την πρωτοτυπία του. Παραβλέπουν, ότι καθ' όλο το διάστημα της πρωθυπουργικής του θητείας αυτός υπήρξε δέσμιος συμβιβασμών και εσωτερικής πίεσης, τόσο απέναντι στο εξωτερικό καθεστώς, όσο και απέναντι στον ετερόκλητο - και εν τέλει μη αποδοτικό - κομματικό μηχανισμό, του οποίου ακόμη δι' ολίγον προΐσταται. Και η κριτική που ασκήθηκε, για ατυχή επιλογή του στενού του περιβάλλοντος στο Μαξίμου δεν ευσταθεί. Αυτός προτίμησε να κρατήσει τα ηνία στο βαθμό του δυνατού ο ίδιος, με προσωποπαγή αναμφίβολα, αλλά όπου αυτό ήταν επιτεύξιμο, στιβαρό τρόπο. Έτσι με στρατηγική την προώθηση του εκάστοτε εφικτού, αναδείχθηκε σε αρχιτέκτονα της νέας δεξιάς, ή κεντροδεξιάς - ονομάστε το όπως εσείς επιθυμείτε. Διότι το φαινόμενο αυτό φέρει άμεσα την προσωπική του σφραγίδα και δεν διστάζω να το χαρακτηρίσω ως Καραμανλισμό. Άσχετα ποιοι θα το παραλάβουν ως υποθήκη και που θα το κατευθύνουν. Άσχετα πως θα εξελιχθεί και πως - αναμφίβολα - θα αυγατίσει αυτό στο μέλλον. Πάντοτε και μέσα από τις οποιεσδήποτε εξελίξεις διαφαίνεται να παραμείνει πίσω του ο Καραμανλής, για να το εποπτεύει με ένα λόγο, που αυξάνεται καθημερινά σε βαρύτητα.
    Δεν είμαι δεξιός. Μου αρέσουν και με εμπνέουν όμως οι άνθρωποι που τολμούν να επιλέγουν μη συμβατικές οδούς, γιατί μόνο έτσι αναταράσσονται τα λιμνάζοντα ύδατα και προχωράει τελικά η ζωή.
    Επί πλέον πάντοτε διατηρώ την καρδιά μου ανοιχτή για ανθρώπους που έχουν πονέσει. Και διακρίνω μια βαθιά πικρία, πίσω από το χαμόγελο του Καραμανλή. Μια πικρία που διέπεται από επίγνωση και ετοιμότητα.
    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Κώστας Καραμανλής διασύρθηκε. Όχι κύρια με τον συνήθη τρόπο, που είναι επόμενο να προξενεί την αυτονόητη φθορά σε κάθε ένα που κατέχει κάποιο προωθημένο κυβερνητικό πόστο, αλλά με βάναυσα χτυπήματα, που στόχευαν κάτω από την μέση. Χειρότερο όλων στάθηκε το περιβόητο DVD. Το γεγονός ότι ποτέ δεν αποκαλύφθηκε το όποιο περιεχόμενο του, το οποίο δεν μπορούσε παρά να αφορά κάποια θέματα της προσωπικής του σφαίρας, επί των οποίων κάθε πολίτης μπορεί να επικαλεστεί την προστασία του προσωπικού απορρήτου, είτε πρωθυπουργός είναι αυτός, είτε περιπτεράς στα Σεπόλια, ήταν αναμφίβολα ιδιαίτερα οδυνηρό. Διότι έδινε τροφή στην φαντασία μιας κοινωνίας που έχει ποτιστεί από την σκανδολοθηρία και τον βοϊγερισμό του μιντιαλιστικού ξεπεσμού. Σε μια χώρα που η δήθεν ενημέρωση υπόκειται στην συντριπτική της πλειοψηφία στις άνομες διαθέσεις των λεγόμενων νταβατζήδων.
    Όταν υπάρχουν έστω κάποια ψιχία ειλικρινών προθέσεων, δεν μπορεί παρά τα παθήματα να γίνονται μαθήματα. Όποιος δεν είναι σε θέση να διακρίνει ότι ο Καραμανλής έγινε σοφότερος, ας περιμένει και άλλες, ακόμη μεγαλύτερες εκπλήξεις.
    Ο ΚΚ. γνωρίζει ότι η υπάρχουσα κυβέρνηση είναι προσωρινή, μεταβατική και θνησιγενής. Κάποιοι φίλοι του Πασόκ κατάγγειλαν αυτή την άποψη που εκφράζω από τις πρώτες ημέρες της νέας κυβέρνησης, ότι διέπεται από συνωμοσιολογικές θεωρήσεις και κομματική σκοπιμότητα. Ας αφήσουμε όμως κατ' αρχήν εκτός συλλογιστικής το σύμπλεγμα της λεγόμενης υπερεξουσίας, εξωθεσμικών ή παρακράτους και ας εστιάσουμε την προσοχή μας στις απτές συγκυρίες. Ο ίδιος ο κυβερνητικός λόγος τις περιγράφει καθημερινά όλο και πιο έντονα ως συμπληγάδες. Εδώ πρόκειται εξ αντικειμένου για φοβερό τεστ αντοχής για την νέα κυβέρνηση, όπου η έκβαση μπορεί στην κάλλιστη των περιπτώσεων να αποτελεί μεγάλο ερωτηματικό. Και ας μην νομίζουμε ότι το κυβερνητικό κόμμα είναι ενιαίο. Η προσωρινή νηνεμία εσωκομματικών αντιδράσεων, έγκειται στην πρώτη νομή αρμοδιοτήτων και εάν αναλογιστούμε τα ταμπεραμέντα των ευτραφών και μη, μπορούμε να δούμε τι πλησιάζει.
    Σε μια τέτοια κατάσταση, όπου οι κλυδωνισμοί είναι τουλάχιστον αναμενόμενοι, ο Καραμανλής πράττει σοφά, που με ανάπτυξη συναινετικού ρόλου στερεί τα επιχειρήματα από το οπλοστάσιο της κυβέρνησης, ότι η όποια αποτυχία και τα εμπόδια που αντιμετώπισε, ανάγονται και σε έντονη αντιπολιτευτική δραστηριότητα της ΝΔ.
    Το έτερο που θεωρώ ότι ορθώς φοβάται ο Κώστας Καραμανλής και γι αυτό κρατάει τα νώτα του καλυμμένα, είναι η έκβαση της διαδικασίας διαδοχής. Θα σταθεί μελλοντικά δυνατόν οι επίμαχοι διάδοχοι να συνυπάρξουν σε ένα ενιαίο κόμμα; Η τελική αναμέτρηση μεταξύ των δυο επικρατέστερων δεν μπορεί παρά να αποτελέσει κρας τεστ και με επώδυνους εφελκυσμούς για τις ενδιάμεσες δυνάμεις, τάσεις και προσωπικότητες, οι οποίες επιτελούν αναμφίβολα ένα ρόλο ενίσχυσης της κομματικής συνοχής.
    Δεν θέλω να προβώ σε εκτιμήσεις επ' αυτού, σεβόμενος τις εσωτερικές διαδικασίες ενός χώρου στον οποίο δεν ανήκω και ο οποίος δικαιούται να βρει αυτόνομα τους νέους του προσδιορισμούς, από την στιγμή μάλιστα που η οδός που επιλέχθηκε προσβλέπει σε ουσιαστική σύμπραξη της βάσης.
    Παρ' όλα αυτά, ως πολιτικός παρατηρητής, χωρίς συγκεκριμένο κομματικό στίγμα, αλλά ομολογημένα καχύποπτος απέναντι σε όσα προωθούνται παρασκηνιακά και αθεράπευτα ρομαντικός απέναντι στο ανθρώπινο δράμα - ατομικό ή κοινωνικό - και τον τρόπο που αυτό συνέχεται στην ιστορία, αρέσκομαι να είμαι με την μεριά των εκάστοτε χαμένων. Απλά διότι πας ταπεινός υψωθήσεται και τ' ανάπαλιν. Κώστα καλό κουράγιο.

    • panos avatar
      panos @ Μποτίλια στο Πέλαγος 18/10/2009 00:11:21

      Συμφωνώ απόλυτα!

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Μποτίλια στο Πέλαγος 18/10/2009 13:57:08

      Προτρέπω τον ΦΑΚΤΟΡΑ να κάνει κανονική ανάρτηση τις απόψεις αυτές. Ναι υπάρχει και η άλλη άποψη. ΟΧΙ στον κανιβαλισμό των αντιπάλων.

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/10/2009 01:57:18

    Τουλάχιστον απέδειξε πώς δεν υπήρξε μικρόψυχος σαν τον Λογιστή ο Καραμανλής.
    Δυο φορές πήρε εκλογές μέ ένα Κομμα διαλυμένο και Στελέχη κάτω τού Μετρίου έως Μηδενικά...Και έφαγε και δεκα μονάδες στο κεφάλι πηγαίνοντας ως το τέλος και παραιτήθηκε αξιοπρεπώς...
    Δηλαδή η Νεοφιλελευθερη κυρία Ντόρα που τήν ΄ετοιμάζουν΄ως διάδοχο τι ειδους αντιπολίτευση θα κάνει στον Γ.Α.Π.??
    Μήπως θα τον κατηγορήσει γιά ΄αντιλαϊκά μέτρα΄??
    Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος μαζί της...
    Τελικά ας μήν κατηγορείτε ορισμένοι, μονον κάποιους Πασόκους πώς ειναι ΄οπαδοί΄και νοιάζονται νά ΄κερδάει η ομάδα΄ γιατί ακριβώς ιδιοι εμφανίζεστε εδώ.
    Λές και δεν ήξεραν οι οπαδοί τής Ν.Δ. οτι οι εκλογές έχουν χαθεί από το 2008 κιόλας....
    Σε λίγο θα βγεί και ΄προδότης΄ο Κωστάκης επειδή υπήρξε γιά μια φορά ακόμα Αξιοπρεπής.
    Αν ο Γ.Α.Π. κατορθώσει(λέμε άν...) ακόμα και στο εσωτερικό νά εκσυγχρονίσει στοιχειωδώς τήν κόπρο τού Αυγείου θα πρέπει να υποστηριχτεί σέ οτι καλό πετύχει..
    Και η Αριστερά οφείλει να αφήσει τούς Μαξιμαλιστικούς στόχους και να ασχοληθεί και μέ τά ΄μικρά΄που υποτιμά,αλλά πού ανακουφίζουν τον Πολίτη..
    Ας περιμένει γιά την ΄επανάσταση΄γι΄αργότερα...
    Αλλως τε θα περιμένει γιά καμιά χιλιετία ακόμα μέ τα μυαλά που κουβαλάει..

  13. aris53m avatar
    aris53m 18/10/2009 09:17:14

    φάκτορα από το 2004 είναι "συναινετικός" ο Καραμανλής ...

    http://www.hellaswebnews.com/?q=node/516

  14. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 18/10/2009 09:59:32

    Άψογη ομιλία ενός μεγάλου ηγέτη

  15. Υ. avatar
    Υ. 18/10/2009 10:05:09

    Μέσα από αυτό το φόρουμ της ελεύθερης παρέμβασης και των σχολίων, διακρίνω τον πολιτικό πολιτισμό και την ανεξαρτησία σκέψης που διακρίνει πολλούς της απ’ εδώ παράταξης. Σωστά. Οι οπαδοί, υποστηρικτές, φίλοι, συμπαθούντες τον πολιτικό χώρο που καλύπτεται από τη ΝΔ, μπορούν (και το κάνουν) όποτε κρίνουν ότι αυτό βοηθά στο συνολικό καλό του τόπου, να αποβάλουν τη μεροληπτική υποκειμενικότητα (και τα κομματικά γυαλιά), και να στηρίξουν ενέργειες και πλατφόρμες που υποστηρίζονται από άλλους πολιτικούς σχηματισμούς. Άλλο το τι μοιραζόμαστε ως συνοδοιπόροι μιας πολιτικής κοσμοθεωρίας (το ιδεολογικό κομμάτι του εγώ), κι άλλο η αντικειμενική κρίση και συμπέρασμα στη βάση των ανά πάσα στιγμή δεδομένων. Αυτή ήταν πάντα η δύναμη των οπαδών αυτής της παράταξης. Η ελευθερία του σκέπτεσθαι και εκφράζεσθαι.

    Ως εκ τούτου συμφωνώ με την ανάλυση του Μποτίλια (αν και δεν είναι εκ των απ’ εδώ, όπως διατείνεται) και του Σπύρου ομοίως. Η υστεροφημία ενός υποκειμένου (συντακτική και όχι μεταφορική η αναφορά), δεν κρίνεται στο αμεσότερο μέλλον αλλά στο βάθος χρόνου. Και αυτό όχι γιατί ο ΚΚ έβαλε σε σχετική τάξη ένα διαλυμένο κόμμα του 1997, κέρδισε δυο εκλογικές αναμετρήσεις ή έκανε θεσμικές τομές, αλλά γιατί έδειξε ότι δεν λειτουργεί με τον κλασικό τρόπο λειτουργίας των πολιτικών που αλλάζουν σταθμό όταν βρεθούν εκτός εξουσίας. Στο κάτω-κάτω, δεν είπε τίποτα παραπάνω από αυτά που έλεγε διεκδικώντας τρίτη θητεία

    Το μέλλον δείχνει ότι η χθεσινή του ομιλία στις προγραμματικές, είναι παρακαταθήκη για τη μελλοντική λειτουργία του πολιτικού μας συστήματος.

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/10/2009 10:09:06

    Αρχίζουμε ν' αποκτούμε επιτέλους κι εμείς κάτι από το Ευρωπαικό πολιτικό ταμπεραμέντο;
    Το εύχομαι ολόψυχα. Ίδωμεν.
    Σε κάθε περίπτωση ο Καραμανλής αξίζει επαίνου για τη στάση του, δεδομένων των συνθηκών (οικονομία, ηθικό των πολιτών κτλ). Κάτι τέτοιο είχε κάνει και ο Μακ Καίην, άν θυμάστε, και είχε τύχει ευρύτατης αναγνώρισης.
    Νομίζω όμως ότι η στροφή Καραμανλή άρχισε πρίν ακόμη προκηρύξει εκλογές. Η ίδια η προκήρυξη και η (αναμενόμενη) αποχώρηση από την εξουσία ήταν τελικά πράξη πολιτικής και εθνικής ευθύνης, και πιστεύω, έτσι θα κριθεί από την ιστορία: Δεν υπήρχε διακυβέρνηση, ούτε μπορούσε να αποκατασταθεί δίχως εκλογές.
    Είναι νομίζω, μια πολύ καλή και έντιμη επένδυση για το (οποιοδήποτε) πολιτικό του μέλλον, και όχι τόσο επένδυση υστεροφημίας.

  17. grleo avatar
    grleo 18/10/2009 10:26:08

    δεν ξέρω εάν ενδιαφέρει η άποψη ενός τρίτου που δεν ανήκει εύτε στον ένα χώρο ούτε στον άλλο

    εγώ κατάλαβα τα εξής από την ομιλία του, που την άκουσα ολόκληρη.

    στον ΓΑΠ και την παιδική χαρά που τον συνοδεύει είπε πολύ απλά.

    ΣΑΣ ΣΤΗΡΙΖΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

    και μετά πήγε ησυχος στην Ραφίνα και γέλαγε τόσο ώστε το γέλιο του να ακούγεται μέχρι τη Ρηγίλλης και σε αυτούς που τον υπέσκαπταν όχι μόνο για να χάσει αλλά για να συντριβεί οριστικά.

    συμφωνώ απόλυτα με το 2-0 (ΓΑΠ και ΝΤΟΡΑ)

    έχω ξαναγράψει ότι το σενάριο είναι γνωστό εδώ και δύο χρόνια.

    το βλέπουμε να υλοποιείται μπροστά στα μάτια μας και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

    γι αυτό και επαναλαμβάνω ότι συτή τη στιγμή ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΜΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ στη χώρα μας που έχει σχέση με τον καθαρά ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ λειτουργίας των ΜΜΕ, που θα επιλέγουν ανάλογα, όπως έχω ξαναγράψει ΄΄τον κηπουρό τους'' ανάλογα με το ποιός εξυπηρετεί καλύτερα τα συμφέροντα τους.

    ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ.

  18. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 18/10/2009 12:17:10

    Καλές οι αναλύσεις περί "μεγάλου ηγέτη", "υπευθυνότητας" και "πολιτικού πολιτισμού", αλλά η αλήθεια είναι απλώς ότι προσπαθούν να κρατήσουν ανοιχτό το ενδεχόμενο της παράδοσης της Προεδρίας της Δημοκρατίας στον Κ. Καραμανλή. Το να δηλώνουν υποστήριξη στον Παπούλια είναι εύκολο, όσο εύκολο είναι και να τον πιέζουν παρασκηνιακά να αποχωρήσει, ή να γνωρίζουν ήδη ότι θα το κάνει.

    Πονηρευτείτε λίγο! Γιατί νομίζετε ότι ο ΚΚ:
    - Προσπαθούσε να κάνει ηρωική έξοδο (με εκλογές) από την Πρωθυπουργία από τις αρχές του 2009;
    - Έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει (άσχετα αν η διαφορά δεν του βγήκε;)
    - Αποκατέστησε την εικόνα του στο εκσυγχρονιστικό μπλοκ (εντός και εκτός ΠΑΣΟΚ) με το να πάρει μόνος του πίσω τις δηλώσεις περί Σημίτη "αρχιερέα της διαπλοκής", χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος;
    - Υπέδειξε την πολιτική που θα ακολουθούσε (λίγο πιο... light) το ΠΑΣΟΚ μετεκλογικά και τη στηρίζει ανοιχτά;
    - Βιάζεται τόσο πολύ να απαγκιστρωθεί από το κομματικό παιχνίδι;

    Δεδομένου ότι η συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που ήθελαν οι διαπλεκόμενοι δεν γίνεται στην πράξη, βάζουμε Πρόεδρο Δημοκρατίας τον ΚΚ και Πρωθυπουργό τον ΓΑΠ, οι οποίοι ομονοούν πλήρως, και έχουμε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Πάει και η Ντόρα στην αρχηγία της ΝΔ, και το γλυκό "δένει" τέλεια.

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/10/2009 12:48:45

    Τά Μ.Μ.Ε κάνουν την δουλειά τους αλλά νομίζω πώς είναι άδικο να χρεώνεται κάθε φορά ο ΄λαός΄ και να υποτιμάται τόσο πολύ.
    Αν μή τι άλλο ο ελληνικός λαός δέν έδωσε 20% σε κάποιον Λεπέν ,ούτε ανέδειξε Μπερλουσκόνι και Φίνι που αγγίζουν τά ορια τού Φασισμού,μιάς και δεν ειναι ολα τόσο όμορφα εις τάς Ευρώπας ,ούτε οι εκεί ΄λαοί΄επιδεικνύουν κάποια μείζονα ΄ωριμότητα΄ψήφου.
    Στην Ελλάδα περισσότερο πάσχουν οι Πολιτικοί Σχηματισμοί,πού δεν έχουν μπορέσει να επιβάλλουν ουσιαστικές Αρχές.
    Κάποτε θα πρέπει να δημιουργηθούν Κόμματα Αρχών μέ μιά Συντηρητική Παράταξη πού να μήν ντρέπεται γι΄αυτό πού πρεσβεύει,μιά Σοσιαλδημοκρατία πού επίσης νά στηρίζεται στίς διαρθρωτικές αλλαγές ,στίς Κοινωνικές Μεταρρυθμίσεις και στην Μεικτή Οικονομία και μιά Αριστερά απαλλαγμένη απο τούς ΄Μύθους΄τού Παρελθόντος πού να συμβάλλει στην Καθημερινότητα μέ ουσιώδεις προτάσεις και όχι να ειρωνεύεται οιαδήποτε μικρή αλλαγή προκύπτει στην Χώρα ως ανούσια γιατί ΄όλα θα λυθούν μέ την Σοσιαλιστική Αλλαγή΄.
    Η ακροδεξιά και οι αριστεριστές-αντεξουσιαστές πού ξεφεύγουν απο τά ορια τής Δημοκρατίας γίνονται ανεκτοί γιατί το Δημοκρατικό Πολίτευμα οφείλει νά μήν φιμώνει τούς Εχθρούς του όσο τουλάχιστον δέν καταφεύγουν σέ Πράξεις Βίας.
    Τα Μ.Μ.Ε πολλάκις έχουν λειτουργήσει και στην Ευρώπη παραπλανητικά(π.χ. στήριξη Μπλέρ γιά το Ιράκ ενισχύοντας μάλιστα τά ψεύδη πού προέβαλε)και δέν είναι μόνον ελληνικό φαινόμενο.
    Παρότι ουδέποτε ανήκα στην λεγόμενη Συντηρητική Παράταξη ,φυσικά και μέ ενδιαφέρουν οι εξελίξεις και στον Χώρο της ,οπως και στο ΠΑΣΟΚ ή την Ανανεωτική Αριστερά.
    Καλό θάταν λοιπόν οι διάφορες ΄ελίτ΄νά συμβάλλουν ουσιαστικότερα στην εξέλιξη τής Ελληνικής Κοινωνίας απο τό να ΄φτύνουν΄τούς Πολίτες .

  20. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/10/2009 12:49:56

    Ρουά ματ. Αφαίρεσε κάθε άλλοθι για όσα θα επακολουθήσουν.