#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2011 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαστούκι Τρισέ στα κυβερνητικά πανηγύρια!



Μια βόμβα που έσκασε από τη Φραγκφούρτη ακούστηκε άραγε από το Μέγαρο Μαξίμου και τα παπαγαλάκια της κυβέρνησης;

Σε συνέντευξή του στην γερμανική εφημερίδα Süddeutsche Zeitung, ο επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, Ζαν Κλοντ Τρισέ λέει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι το σχέδιο διάσωσης που τόσο πολύ πανηγυρίστηκε δεν είναι σίγουρο ότι θα αποτρέψει την οριστική και χωρίς επιθετικούς περιορισμούς χρεοκοπία της Ελλάδας. Ο Τρισέ δηλώνει μεταξύ άλλων ότι είναι «αβέβαιος για το αν τελικά η Ελλάδα αποφύγει τη στάση πληρωμών».

Τόνισε ότι τα μέτρα στήριξης της χώρας μας είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και θα αποτελέσουν αφετηρία για τη νέα προσπάθεια αναδιάταξης της οικονομίας μας και σίγουρα «σχεδιάστηκαν», ώστε κατά το δυνατόν «να αποφευχθεί η πρόκληση πιστωτικού γεγονότος», όμως κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τα αποτελέσματα αυτών των προσπαθειών, ούτε μπορεί να προδικάσει πως... «αποφεύχθηκε η έστω και μερική στάση πληρωμών».

Έσπευσε να διευκρινίσει πως, στην περίπτωση μίας ενδεχόμενης στάσης πληρωμών, η ΕΚΤ θα ζητήσει την επανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και την αναβάθμιση της φερεγγυότητας για τις εγγυήσεις που της έχουν κατατεθεί, κάτι για το οποίο εν τέλει προβλέφθηκε η εμπλοκή του EFSF.

Δηλαδή η σωτηρία για 40 χρόνια που “πούλησε” το επικοινωνιακό ιερατείο του Μαξίμου, πήγε περίπατο. Ακόμη και με τη συμφωνία μπορούμε ανά πάσα στιγμή να κηρύξουμε στάση πληρωμών, σύμφωνα με τον Τρισέ.

Κατά τα άλλα, η συμφωνία για το χρέος είναι εθνική επιτυχία. Αλλά και η αγορά μυρίστηκε την προβληματικότητα της συμφωνίας γι΄ αυτό και τα spreads ανεβαίνουν και τα χρηματιστήρια υποχωρούν. Ερχεται και η αναταραχή στις ΗΠΑ για να δώσουν τη χαριστική βολή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/07/2011 17:44:26

    Πανωλεθρίαμβος της Κυβέρνησης των Σοσιαλιστών.

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 25/07/2011 17:52:46

    Όσες δηλώσεις και αν έκαναν οι κυβερνώντες,από τότε που ανέλαβαν την εξουσία,οδηγούν στα,ΑΚΡΙΒΩΣ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ αποτελέσματα.Και τώρα το ίδιο έργο βλέπουμε.Οι υποβαθμίσεις σε ''περιορισμένη'' χρεωκοπία έχουν ξεκινήσει,ακολουθούν οι δηλώσεις Τρισέ και έπεται η συνέχεια...Το μαρτύριο της σταγόνας συνεχίζεται έως ότου η χώρα οδηγηθεί στη κανονική χρεωκοπία...

  3. sereos avatar
    sereos 25/07/2011 18:17:56

    όλα τα λεφτά είναι η συνέντευξη το βράδυ εκείνο με τον Βενιζέλο. οι φάτσες τους τα έλεγαν όλα.τα άλλα είναι για κατανάλωση με την βοήθεια των ΜΜΕ.

  4. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 25/07/2011 19:03:05

    Έτσι λοιπόν εξηγούνται τα κατηφή πρόσωπα των ΓΑΠ, Μπένυ και λοιπών κατά τη συνέντευξη τύπου, μετά τη "μεγάλη" επιτυχία!

  5. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 25/07/2011 19:23:37

    Eδώ μέχρι και τα παπαγαλάκια του χουντοκάναλου έβαλαν να διαλαλούν για την ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) υποβάθμιση από τη Moody's. O Kαπούλιας κι αυτός αβανταδόρος του ΓΑΠ δηλώνει ότι ήρθε η ώρα (τώρα άραγε ;;;;;;;) να πληρώσουν όσοι κρύβουν τα εισοδήματά τους. Και ο Λιάκουρας δηλώνει ότι οι διεθνείς οίκοι θα χάσουν τη δουλειά τους !!!!!!!!!!!!!!!!
    Ο Έλληνας ιθαγενής τώρα, εφόσον είναι και χτυπημένος από τη ζέστη, κάποιο από τα τρία θα το χάψει (μπορεί και τα τρία).

  6. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 25/07/2011 19:42:49

    Μα για ποια ανακαμψη και ποια σωτηρια να μιλησουμε?λετε ολοι αυτοι που λιγο μυαλουδακι τους εδωσε ο Θεος να πριμενουμε τον Τρισσε να μας πει για το οικονομικο μας μελλον?Αφου αυτους που θαπρεπε εδω και χρονια να τους βαλλει χερι δεν τολμα να τους ακουμπησει και χασκογελουν με τους χαχολους που χρονια κοροιδευουν.ΟΛΟΙ στην Ευρωπη μας θεωρουν φτωχευμενους κι αυτοι με τα φερεφωνα τους κανουν βεγγερες και αλληλοσυγχερωνται.
    Τετοια πολιτικη απατη και φτωχεια οσο τουλαχιστον εγω θυμαμαι για τα τελευταια 45 χρονια,δεν υπαρχει.Ντροπης νενεκοι.

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 25/07/2011 21:32:02

    "έως ότου η χώρα οδηγηθεί στη κανονική χρεωκοπία…"

    ή μεχρι την οριστικη ευρωπαικη λυση..

    ευρωομολογα πχ..

    παραμενω αισιοδοξος..

  8. Enzo avatar
    Enzo 25/07/2011 21:36:04

    Τα χαστούκια δεν θα έπρεπε να τα ρίχνει ο Τρισε αλλα η αντιπολίτευση.
    Μέσα στην καταστροφή έχουμε και μια αντιπολίτευση ανήμπορη. Τραγικά μόνος ο Σαμαράς , απελπισία σε πιάνει

  9. koinos_nous avatar
    koinos_nous 26/07/2011 07:13:11

    Δεν ειναι και ευκολη η κατασταση εδω που εχουμε φτασει.

  10. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 26/07/2011 08:24:23

    Αυτή ο ψύχραιμος και αντικειμενικός σχολιασμός είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ. Οι "πανηγυρισμοί" είναι για τους πτωχούς τω πνεύματι.

  11. Grigoris avatar
    Grigoris 26/07/2011 13:32:31

    Τραγικα μονος του ο Αντωνης Σαμαρας! Αυτο ειναι που με στεναχωρει περισσοτερο... Πως θα βρεθει στην Εξουσια με το "one man show..."

  12. Dee Jay Stelios avatar