#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/06/2012 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαστούκια, καλάσνικοφ και χάος



Του Γιώργου Χαρβαλιά

Είναι δυνατόν τρία χαστούκια ενός… «πυροβολημένου» να ακούγονται περισσότερο από τους πραγματικούς πυροβολισμούς των Καλάσνικωφ που δονούν απ΄άκρη σ΄άκρη την ελληνική επικράτεια; Δυστυχώς στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, όλα μπορούν να συμβούν. Συμβάλλοντας περαιτέρω στην απαξίωση του πολιτικού συστήματος και της νοσηρής τηλεδημοκρατίας μας.

Ηταν ασφαλώς αποκρουστικό το θέαμα ενός εκλεγμένου βουλευτή να χειροδικεί σε…ζωντανή σύνδεση και μάλιστα εις βάρος γυναίκας συναδέλφου του. Ας καταλάβουν όμως οι πολιτικοί ότι στην εποχή πλήρους κατάρρευσης και καταρράκωσης των θεσμών που ζούμε με αποκλειστική δική τους ευθύνη, η αξία της προσωπικότητας τους, δεν είναι μεγαλύτερη από οποιουδήποτε άλλου Έλληνα. Ούτε σε επίπεδο συμβολισμού, γιατί ο τίτλος ή η ιδιότητα του βουλευτή, στις μέρες μας έχει αποκτήσει ιδιαίτερα αρνητική σημειολογία. Τελεία και παύλα.

Την ώρα που δεκάδες συμπολίτες μας γίνονται καθημερινά θύματα χειροδικίας, ληστείας ή και δολοφονίας, από αφηνιασμένους κανίβαλους με καλάσνικωφ, πιστέψτε με, δεν θα κλάψω για το μωλωπισμένο μάγουλο μιάς, δημοφιλούς έστω, εκπροσώπου του αντιδημοφιλούς κατά τα άλλα κοινοβουλίου μας.

Είναι φανερό ότι στη χώρα έχει χαθεί η μπάλα και πρωτίστως την έχουν χάσει οι πολιτικοί που δεν μπορούν να μονοπωλούν την επικαιρότητα με τα παθήματα της αφεντιάς τους, σε μια συγκυρία τόσο τραγική. Ας μαζευτούν σε ένα καφενείο να λύσουν τις διαφορές τους οι Κασιδιάρηδες με τους Τατσόπουλους, γιατί σε ένα άλλο καφενείο που ξέρω εγώ, λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αθήνα συνέβησαν σκηνές πραγματικού φαρ-γουέστ. Όχι με μπάτσες και καταβρέγματα, αλλά με πραγματικά πυρά από Καλάσνικωφ, όταν κάποιοι, άλλου τύπου «γλετζέδες»,  μπούκαραν για να αρπάξουν τον σάκο με τις συντάξεις από μια(γυναίκα επίσης…)ταχυδρομική διανομέα. Δύο τραυματίες ήταν ο απολογισμός των…εκφοβιστικών πυροβολισμών που έριξαν στους τοίχους του ενός επαρχιακού καφενείου στο Μελισσοχώρι, οι σύγχρονοι ντεσπεράντος, αλλά δεν βρέθηκε για αυτούς φιλοξενία, παρά στα μονόστηλα κάποιων εφημερίδων.

Γι αυτό σας λέω, έχει χαθεί η μπάλα σε τούτη την…τιμημένη δημοκρατία. Γιατί έχει καταλυθεί προ πολλού η έννομη τάξη κι εμείς ψάχνουμε να βρούμε τον «οχτρό» στα τηλεοπτικά στούντιο και στα πλατώ της ξιπασιάς, όπου ξεκατινιάζονται οι Κωστόπουλοι με τον Ψινάκηδες…

Η χώρα ζει το πιο άγριο καλοκαίρι στην ιστορία της μεταπολίτευσης. Όχι επειδή δολοφονούνται άνθρωποι στις πυλωτές πολυκατοικιών, χωρίς να ανοίγει μύτη. Όχι επειδή της μοίρας οι κατατρεγμένοι ξεροσταλιάζουν στις ουρές να βρούν το φάρμακο τους. Ούτε επειδή σε λίγο θα ξεχυθούν στον δρόμους οι ψυχασθενείς καθώς δεν θα υπάρχουν δημόσια θεραπευτήρια για να τους φιλοξενούν. Η αγριότητα πηγάζει δυστυχώς από την αμεριμνησία των πολιτικών.  Που ακόμη και τούτες τις ύστατες στιγμές της κατάρρευσης, κοιτούν το εγώ τους, με αθεράπευτο ναρκισσισμό και εξακολουθούν να προσδιορίζουν τον εαυτούς τους ως θεματοφύλακες μιας δημοκρατίας που έχει τραυματιστεί ανεπανόρθωτα με το δικό τους μαχαίρι…

(δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/06/2012 19:10:52

    Κε. Χαρβαλιά, δεν μπορούσε να περιγραφεί καλύτερα. Αλλά, οι έχοντες ώττα -πολιτικοί- ακούσωσιν;

    • πολιτικος avatar
      πολιτικος @ Νίκος Αργεάδης 10/06/2012 10:41:10

      Ειναι ευκολο να ριχνουμε το μπαλακι στους πολιτικους. Ολοι λαμογια κλπ.
      Οπως ολοι ειμαστε φοροφυγαδες , διεφθαρμενοι,τεμπεληδες κ.α.
      Ομως η αποψη αυτη κριθηκε , οπως κριθηκε και αυτος ο πολιτικος καραγκιοζης που θελει να την κανει και βιβλιο .
      Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ φταιει κι αυτοι που την επιβαλουν εν ειδει αυτοκρατορα στο πολιτικο προσωπικο τους.
      Ειδαμε τις ψηφοφοριες στην βουλη για τα μνημονια , τις κωλοτουμπες, τις μεταγραφες ,τις δηλωσεις μετανοιας.
      Το πιο παλαιοκομματικο περιβαλλον ητανε αυτο που ζησαμε τα τελευταια δυο χρονια.
      Κι αποροια του ηταν τα καλασνικοφ και ο τραμπουκισμος του καραφασισταρα , ΚΙ ΟΧΙ ΠΥΡΟΒΟΛΗΜΕΝΟΥ οπως τον αναφερεις.
      Το φιδι κυκλοφορει ηδη με καλασνικοφ στα στενα κι ετοιμαζεται να βγει και στην λεωφορο.
      Δες το χαϊδευεις ουτε το προσπερνας.
      Του κοβεις το κεφαλι με την μια.
      Θα δουμε την Κυριακη τι θελει κι κοσμος.
      Ελπιζω η κλωτσια που εδωσε στους μαυρογιαλουρους ηγετες κι σε δευτερη αναγνωση και στους υπαλληλισκους τους να ολοκληρωθει.
      Οταν γεννιεται κατι καινουργιο ειναι πολλοι αυτοι που το παλευουν, αλλα περισσοτεροι αυτοι που το προστατευουν και το φροντιζουν.
      Να παμε ολοι με το καινουργιο μπας και αλλαξουμε κατι κι εμεις.
      Ετσι κυλαει η ιστορια

  2. Kanaris avatar
    Kanaris 09/06/2012 19:48:31

    Μας επαναφέρει όλους στην τραγική πραγματικότητα.

  3. Neuron avatar
    Neuron 09/06/2012 19:56:05

    Εύγε !!!!

  4. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 09/06/2012 20:30:42

    Tα χαστουκια του "πυροβολημενου" αποτελουν πολιτικο προβλημα (δεδομενου οτι ειναι ... εκπροσωπος κομματος που διεκδικει, δυστυχως, την ψηφο του κοσμου) ενω τα καλασνικωφ των εγκληματιων ειναι προβλημα της εγκληματολογιας. Aς μην μπερδευουμε λοιπον τα πραγματα.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Μ.Γ 09/06/2012 21:11:26

      Ντροπή σου! Αυτό μόνο. Χίλιες φορές ντροπή!

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/06/2012 21:24:38

    Είναι δυνατόν τρία χαστούκια ενός… «πυροβολημένου» να ακούγονται περισσότερο από τους πραγματικούς πυροβολισμούς των Καλάσνικωφ που δονούν απ΄άκρη σ΄άκρη την ελληνική επικράτεια;

    Πες τα άνθρωπε! Μας έχει αποβλακώσει η πολιτική ορθότητα!

  6. alex23 avatar
    alex23 09/06/2012 21:26:10

    εχουμε την δημοκρατια που μας αξιζει, φωτογραφια της κοινωνιας μας και του πνευματικου της επιπεδου

    σε ποια σοβαρη κοινωνια, οσοι διαφωνουσαν με τα υπαρχουσα πολιτικα προσωπα αντι να επιλεξουν νεα και αφθαρτα ατομα ή κομματα, θα ψηφιζαν ειτε τα ιδια ατομα στα κομματα ειτε σαν απατημενοι συζυγοι, θα πηγαιναν με την πρωτη που θα πιστευαν οτι θα στεναχωρησει την πρωην τους ?

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/06/2012 21:58:52

    33 νεκροί από καλάσνικοφ και 45αρια μέχρι σήμερα σε ένα μόλις εξάμηνο. Και το κοντέρ συνεχίζει να γράφει καθημερινά.
    Πόσοι το γνωρίζουν αυτό το νούμερο, και πόσοι την ξόφαλτση σφαλιάρα που έφαγε η πάλαι ποτέ νεοδημοκράτισα, και νυν κόκκινη αντάρτισα των πάνελ Λιάνα;

  8. anonymous avatar
    anonymous 09/06/2012 22:06:04

    Αναφέρω ότι από τα δυο αδέρφια που γάζωσαν στην Καισαριανή, ο ένας απεβίωσε επί τόπου, ο άλλος απεβίωσε στο νοσοκομείο, η μάνα τους όταν το έμαθε έπαθε εγκεφαλικό και πέθανε κι αυτή.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anonymous 09/06/2012 22:12:42

      Χατ τρικ εναντίον της Ελλάδας δηλαδή. Νέα παιδιά και η καψερή η μάνα... Αλλά εμάς μας καίει μην και ρόδισε το μάγουλο της Κανέλλη...

  9. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/06/2012 00:00:04

    Και ποιος ευθύνεται για αυτό;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ιωάννης33 10/06/2012 00:18:19

      Μάντεψε.

  10. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/06/2012 00:04:54

    Οχι δεν μας καίει αυτό.Φυσικά οι δύο ειδήσεις δεν έχουν την ίδια βαρύτητα.Το ελληνικό αίμα ξεκίνησε ρυάκι και είναι ποτάμι αλλά πόσα συλλαλητηρια έγιναν για την οικογένεια;Πόσα για το χαστούκι;
    Ακόμα λυπόμαστε,χαιρόμαστε,αγαπάμε,αυνανιζόμαστε με βάση τις επιθυμίες και τις "λίστες" των δελτίων ειδήσεων.

  11. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/06/2012 00:23:12

    Εγώ ευθύνομαι σίγουρα,εσύ;
    Στην γειτονιά μου,για το χαστουκι συζητάμε,μπας και ψηφίσει κανένας οργισμένος αστός ΝΔ.
    Αν συζητάμε για τους νεκρούς,έχει φύγει στην ΧΑ.
    Το΄πιασες;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ιωάννης33 10/06/2012 00:30:31

      Με τάπωσες. Δηλώνω υποταγή στην υψηλής πολιτικής σκέψη σου.

  12. Γιώργος. avatar
    Γιώργος. 10/06/2012 00:29:12

    Τι Είναι αυτα που γράφεις ρε φίλε. Τι παράπληροφορηση είναι αυτη ; Ημαρτον.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γιώργος. 10/06/2012 00:42:29

      http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=203044

  13. sitting duck avatar
    sitting duck 10/06/2012 01:05:37

    Eυτυχώς αφέθηκε ελεύθερο το παλληκάρι που πυροβόλησε τον Αλβανό ληστή στην Παιανία, με βαριά όμως κατηγορία για φόνο εκ προθέσεως εν βρασμώ ψυχής. Καλά ρε παιδιά. Η αυτοάμυνα δεν υπάρχει, όταν βάζουν μαχαίρι στο λαιμό της μάνας σου;

  14. dorothea avatar
    dorothea 10/06/2012 01:06:54

    H Nέα Δημοκρατία, έσπευσε να καταδικάσει τα...φαινόμενα αυτοδικίας. Να δούμε πώς σκοπεύει να πατάξει ως κυβέρνηση την εγκληματικότητα...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dorothea 10/06/2012 01:40:51

      Θέλω να πιστεύω όχι με εκπτωτικά κουπόνια για αγορά καραμπίνας!

    • Βαγκούκος avatar
      Βαγκούκος @ dorothea 11/06/2012 16:08:06

      Φυσικά με τον Πάκη Υπουργό Δημοσίας Τάξεως. Είναι έμπειρος από τον ΔΕΚ του 2008.

  15. Ιωσήφ avatar
    Ιωσήφ 10/06/2012 02:19:40

    Στο καλό αυτό άρθρο το σημαντικό δεν είναι η σύγκριση των δύο γεγονότων αλλά ( αυτή στερείται σοβαρότητας λόγω του ότι είναι τόσο αυτονόητο) η αντιμετώπιση απο τους δημοσιογράφους και την δικαοσύνη. Εκέι φαίνεται η πραγματική κατάπτωση των ηθών και η άμβλυνση των συνειδήσεων όλων των Ελλήνων (σε ένα βαθμό δικαιολογημένη) Γιά τα χαστούκια στην κα Κανέλη απλώς παρακολουθήστε τα σχόλια στο σιαδύκτιο και θα βγάλετε ασφαλή συμπεράσματα!!!

  16. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 10/06/2012 13:12:05

    Οχι απλα ακουστηκανε περισσοτερο αυτα τα 3 χαστουκια , στην ουσια ηταν η επικρατουσα ειδηση στην Ελλαδα της μεγαλης κρισης επι 3-4 ημερες !!!
    Δηλαδη για ονομα του Θεου.........

  17. Natalia avatar
    Natalia 10/06/2012 16:56:39

    Εξαιρετικό. Αυτή είναι η ουσία του θέματος. Αλλά όπως πάντα, θα ασχοληθούμε τουλάχιστον μία εβδομάδα με αυτά τα χαστούκια και εντωμεταξύ χάνουμε την ουσία

  18. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 11/06/2012 16:13:59

    Εδώ είχαμε πρότυπο τους ντοπαρισμένους και την....Ελλάδα ρε γαμώτο. Δεν θα έχουμε πρότυπο έναν ωραίο τύπο που στο πρόσωπο της κας Κανέλη "συμβολικά" χτύπησε το απεχθές πρόσωπο του πολιτικού συστήματος της διαπλοκής και της λαμογιάς;

    Πουθενά εκτός από τα κανάλια και κάτι αριστερούς με δεξιές τσέπες δεν άκουσα να τον κατακρίνουν. Πολλοί έλεγαν ότι έπρεπε να πλακώσει τον Πάκη που καθόταν φοβισμένος.