#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2011 22:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαριεντισμοί Βενιζέλου εν μέσω ... ελεγχόμενης χρεοκοπίας

[caption id="attachment_111988" align="alignnone" width="600" caption="Δείτε πόσο σοβαρά μας παίρνουν"][/caption]

Το ενδεχόμενο μια ελεγχόμενης χρεοκοπίας, επιλεκτικής, όπως την αναφέρουν, εξετάζουν για πρώτη φορά, ΔΝΤ και Ευρώπη, βλέποντας ότι η υπόθεση της Ελλάδας δε βγαίνει πουθενά.

Το βασικό σενάριο που συζητείται στις Βρυξέλλες είναι αυτό της επαναγοράς του ελληνικού χρέους ή την ανταλλαγή ελληνικών ομολόγων που κατέχουν οι τράπεζες με άλλα μεγαλύτερης διάρκειας. Το Eurogroup συνεδριάζει και θα γίνουν ανακοινώσεις μετά τις 11 το βράδυ, ωστόσο, το παρασκήνιο είναι έντονο και οι συγκρούσεις της ΕΚΤ με τη Γερμανία σφοδρές.

Μέσα σ’ αυτό το κλίμα προσπαθεί ο άμοιρος κ. Βενιζέλος να... ελιχθεί αλλά μόνο σφαλιάρες τρώει, όπως ...διαπιστώνουμε και στην φωτογραφία. Η συνάντησή του το πρωί με τον Ολι Ρεν δεν έβγαλε ειδήσεις απλά ο Ευρωπαίος επίτροπος πίεσε ακόμη περισσότερο για να υλοποιηθεί το μεσοπρόθεσμο, δηλαδή οι αποκρατικοποιήσεις και το ξεπούλημα περιουσίας μαζί με το σκληρό φορολογικό πακέτο.

Οι κ.κ. Βενιζέλος και Ρεν συζήτησαν επίσης για την τεχνική βοήθεια που θα παράσχουν η Επιτροπή και τα κράτη - μέλη στην Ελλάδα για την εφαρμογή του προγράμματος. Πρόκειται δηλαδή για τους τοποτηρητές που θα μπουν και θα κάνουν κουμάντο, αδιαφορώντας ακόμη και για το τι θέλει ο κ. Βενιζέλος.

Την ίδια στιγμή επιμένουν οι Γερμανοί και οι Ολλανδοί στην εθελοντική συμμετοχή των ιδιωτών στο νέο πακέτο στήριξης για την Ελλάδα ενώ ο  Ζαν Κλωντ Τρισέ, επιμένει και αυτός στην σκληρή γραμμή του για άμεσες αποφάσεις αλλά και για αλλαγή κατεύθυνσης που θα οδηγήσει σε ασφαλή απόφαση χωρίς την παραμικρή υπόνοια πιστωτικού γεγονότος.

Η νύχτα ίσως βγάλει πολλά, ίσως δεν βγάλει και τίποτε και πάνε όλα για Σεπτέμβρη αφήνοντας την Ελλάδα να βράζει στο ζουμί της.

Την ώρα που η Ευρώπη παίζει τις κουμπάρες, ο Βενιζέλος αστειεύεται με τον Γιουνκέρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/07/2011 22:30:07

    είναι μια "ωραία ατμόσφαιρα"...

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Κώστας Ροδινός 12/07/2011 16:32:22

      Ανάγκη έχουν;
      Καλά ο "ξένος"..
      Ο δικός μας πήγε εκεί με αποκλειστικό τζετ,
      το οποίο απογειώθηκε από στρατιωτικό αεροδρόμιο,
      στο οποίο τον πήγε αποκλειστική λιμουζίνα, για την αγορά, συντήρηση, κλπ της οποίας ούτε έχει νιώσει τα κόστη να ανεβαίνουν όπως όλοι μας.
      Θα διαμείνει σε πολυτελές δωμάτιο,
      δεν θα ζητήσει λογαριασμό από το φαγητό που θα φάει γιατί θα τον έχει πληρώσει η προσωπική ασφάλεια.
      Θα μιλήσει στο κινητό με την οικογένειά του στην Ελλάδα χωρίς να σκέφτεται(όπως εμείς που τρέμουμε όταν πάμε επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό) τα κόστη...
      Και ο αγώνας συνεχίζεται

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/07/2011 22:40:51

    Εδώ η Ελλάδα μας ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΤΑΙ,ΤΑΠΕΙΝΩΝΕΤΑΙ,ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ και ΣΥΝΘΛΙΒΕΤΑΙ,και ο Βενιζέλος χαριεντίζεται...Τι να πρωτοσχολιάσει κανένας...Η χώρα μας έχει μετατραπεί σε ΑΠΟΙΚΙΑ.....

    • Xmm avatar
      Xmm @ Komis Montechristo 11/07/2011 23:42:14

      Δείξει κατανόηση. Η πίεση του μεγαλοσχημονος κ, καθηγητή πρέπει να έφτασε 50 με την πλακιτσα αυτη του γιουνκερ. Είμαι σίγουρος ότι δίπλοκαταριοταν τον γάπα απο μέσα του εκείνη την ώρα.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/07/2011 22:57:19

    να και τουτη να και η αλλη....

  4. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 11/07/2011 22:59:28

    Ανόητοι ....θέλουν να τα βάλουν και με κερδοσκόπους.....ε ρε κοθώνια σας πουλάνε και σας αγοράζουν....καθυστερημένα

  5. raindog avatar
    raindog 11/07/2011 23:12:53

    Μπορεί ο Γιουνκέρ να χαριεντίζεται, ο Beny όμως του σούφρωσε το πορτοφόλι...!!! Ανάποδα οι τσέπες του Γιουνκέρ, πάνι με πάνι λέμε... χαχαχα

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 11/07/2011 23:13:20

    Ο ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: Σε κάποια παρασκήνια του Θέμου η τηλεόραση είχε δείξει τον Βενιζέλο κάτω από μια ομπρέλλα ενώ ψιλόβρεχε. Την ομπρέλα βέβαια δεν την κράταγε ο Βενιζέλος αλλά κάποιος άλλος. Μόλις όμως πλησίασε ο δημοσιογράφος με το μικρόφωνο στο χέρι για να του πάρει συνέντευξη, αυτός που κρατούσε την ομπρέλλα απομακρύνθηκε και έτσι ο Βενιζέλος εμφανίστηκε στην τηλεόραση να βρέχεται όπως βρεχόταν και ο υπόλοιπος κόσμος. Θυμηθείτε επίσης και το αιμοβόρικο βλέμα που έριξε στον τύπο που του πέταξε έναν φραπέ. Αν δεν υπήρχαν οι κάμερες θα τον πλάκωνε στο ξύλο!!!

  7. drider avatar
    drider 12/07/2011 00:15:00

    Οι Ευρωπαίοι κάνουν ότι μπορούν για να συντηρούν στην επικαιρότητα τις συζητήσεις περί του χρέους των χωρών (να ναι καλά η Ελλάδα). Πιστεύουν ότι έχουν τη πολυτέλεια να αναβάλλουν τις σχετικές αποφάσεις - από Σεπτέμβριο και βάλε.

    Ίσως αυτή τη στιγμή να λοξοκοιτούν και χαιρέκακα προς την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Εκεί τα πράγματα είναι πιο πιεστικά και όποιες αποφάσεις είναι να ληφθούν, θα πρέπει να έχουν ληφθεί μέχρι τον Αύγουστο.

    • drider avatar
      drider @ drider 12/07/2011 00:44:17

      Κατά τα άλλα ο δικός μας δεν έχει πάρει πρέφα. Νομίζει ότι διαπραγματεύεται...

      h**p://www.primeminister.gov.gr/english/2011/07/11/letter-to-the-president-of-the-eurogroup-and-prime-minister-of-luxembourg-jean-claude-juncker/

  8. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 12/07/2011 00:15:47

    συνταγματολογος και υπουργος οικονομικών? ε και? εδω ο ΓΑΠ κοτζαμ κοινωνιολόγος εγινε πρωθυπουργός! Αμα το σκεφτείτε καλύτερα θα καταλάβετε γιατί θα πρέπει να κοιμόμαστε αμέριμνοι!

  9. nestor avatar
    nestor 12/07/2011 00:24:51

    http://www.youtube.com/watch?v=URMJhN6kHAw η καλη γωνία...

    http://www.youtube.com/watch?v=CBInofH5cuc&feature=related η βροχή...

    http://www.youtube.com/watch?v=DwoU5ojkOF8&feature=related ο"ηγετης" που νικηθηκε απο εναν καφε-φραπε σπαστό

  10. Dora avatar
    Dora 12/07/2011 01:11:17

    Δικος μας ο Βενιζελος,εμεις θα τον δειρουμε!
    Ο αλλος να μαζεψει τα ξερα του και να παει στο χωριο του να τα κανει αυτα!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Dora 12/07/2011 11:36:46

      Πρωτοφανείς χαριεντισμοί με τον οικονομικό καρπαζοεισπράκτορα ο οποίος εκπροσωπεί τη δύσμοιρη Ελλάδα σήμερα, Dora.

      Με τη χειρονομία αυτή, ο κατά δήλωσή του «ΦΟΥΣΤΑ» Γιουνγκέρ, «κονταίνει» τον υπερφίαλο και τον κάνει να αισθάνεται, να είναι και να φαίνεται υποδιαίστερος, εφόσον με την άκρατη φαυλότητά του, ο ίδιος την προσβολή, επέτρεψε.

      «Post hoc, ergo propter hoc»
      Κατόπιν αυτού άρα εξαιτίας αυτού
      ~Λατινική ρήση γιά τα Λάθη και Σφάλματα


      «Post hoc, ergo propter hoc»
      Κατόπιν αυτού άρα εξαιτίας αυτού
      ~Λατινική ρήση γιά τα Λάθη και Σφάλματα

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/07/2011 03:22:45

    o Γιουνκερ παντως εχει μαντηλακι για μετα το σεξ... κυριος !

    ΠΠ

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 12/07/2011 13:58:25

    Ε αφού είναι φιλέλληνας ρε παιδιά να μη μας δείξει σε πόση εκτίμηση μας έχει?

  13. dino avatar
    dino 12/07/2011 16:31:01

    Οταν αρχισει ομως να ξεδιπλωνει το πολιτικο του ταλεντο ολοι θα του υποκλινονται και θα του κερνανε καφε.