#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2011 22:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαρές και πανηγύρια οι εθνικοί κατασκευαστές



Συμφωνία της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ενωσης για ένα αναπτυξιακό πακέτο ύψους περίπου 50 δισ. ευρώ, αναμένεται να συζητήσουν τη Δευτέρα ο Γ. Παπανδρέου και ο Χ. Μπαρόσο. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που επιβεβαιώνουν και οι Ευρωπαίοι αξιωματούχοι, αναμένεται να επιτευχθεί μια μίνιμουμ συναίνεση ώστε να δοθεί στην Ελλάδα το πακέτο σε δύο μέρη. Το πρώτο, ύψους 30 δισ. θα αποτελεί ένα είδος ευρω-ομολόγου αναπτυξιακού χαρακτήρα, δηλαδή να δοθούν για επενδύσεις που θα μπορούσαν να βγάλουν τη χώρα από το τέλμα.

Το δεύτερο αποτελεί το κομμάτι εκείνο του ΕΣΠΑ, ύψους 20 δισ. που έχει κολλήσει γιατί η Ελλάδα δεν είναι σε θέση να δώσει τη δική της, κρατική συμμετοχή.

Πρόκειται για χρήματα που θα κατευθυνθούν σε έργα υποδομής, αυτοκινητόδρομους, έργα στην ενέργεια, άλλες επενδύσεις στην περιφέρεια.

Η Ελλάδα δεν έχει χρήματα, σχεδόν 4-5 δισ. ευρώ να βάλει για να ξεκινήσουν τα έργα, γι' αυτό κι έμεναν κολλημένα. Το σχέδιο, κάτι που επιβεβαίωσε και ο Ζ.Κ.Γιουνκέρ, θα προβλέπει να δοθούν όλα τα χρήματα από τα ευρωπαϊκά ταμεία.

Όπως καταλαβαίνετε, κάποιοι  θα κάνουν χαρές και πανηγύρια μόλις δοθεί αυτή η δυνατότητα στην Ελλάδα. Αν είναι για καλό της χώρας να γίνουν τα έργα κι άμεσα, αρκεί η μοιρασιά να είναι δίκαιη και πάνω από το τραπέζι, που πολύ αμφιβάλλουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. torn avatar
    torn 19/06/2011 22:31:35

    Καλή μου όρεξη. Άντε, για να σας κάνω τη χάρη, λέω να αφήσω το φτερωτό μου άλογο να συνεχίσει να πετάει...

  2. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 19/06/2011 22:32:13

    ...και να δουλέψουν Έλληνες στα έργα, όχι λαθραίοι...

    • Ένας avatar
      Ένας @ Απλά Εγώ 19/06/2011 22:59:18

      Μπα, μάλλον θα δουλέψουν οι νέοι Παπανδρέλληνες με την καινούρια παράνομη ελληνοποίηση ανά χείρας.

      Αυτό θα είναι το σχέδιο και αν στη ΝΔ δεν χτυπήσουν το φαινόμενο στη ρίζα του θα υπάρχει μεγάλο εκλογικό πρόβλημα.

  3. barman avatar
    barman 19/06/2011 22:44:11

    Ασχετο με την ανάρτηση αλλά σόρυ δεν μπορούσα να μη το σχολιάσω.
    Εχουν υπολογίσει και πόσοι συνταξιούχοι θα πεθάινουν έως το 2015 κάθε χρόνο!
    Θα πεθαίνουν 8500 συνταξιούχοι και χωρίς να κάνουν καμμία παρέμβαση? όπως αναφέρουν στο μεσοπρόθεσμο (σύνολο θανόντων 42500)
    Δηλαδή μπορεί να κάνουν και καμμία παρεμβασούλα να πεθάνουν περισσότερους και να τους βγούν τα νούμερα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2011 22:47:01

    Θα δώσουν μόνο ό,τι αντιστοιχεί σε εισαγωγές μας από την "Ευρώπη". Κι αν βγει και κανένα χωματουργικό... Το έχουμε μάθει το ποίημα...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 22:55:01

    μη χαιρεστε !
    Θα ειναι Μνημονιακος ορος ΧΑΛΑΡΑ !! οπως τα 50 δις !... χλωμα κ αυτα !

    Εκβιαστικες Στρακαστρουκες. "Αν δεν υπογραψουμε θα τα χασουμε !!"

    Να τα δωσουν εκτος Μνημονιου ΙΙ/Δανειακης να τους πω μπραβο !! σας κοβει επιτελους !.. ΑΛΛΑ ΔΕΝ !..

    στοιχηματακι??

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 00:18:59

      Μια χαρά θέλουν να τα δώσουν αυτά.

      Αυτά που λένε τώρα ότι θα δώσουν μισά είναι τα λεφτά της 5ης δόσης.
      h**p://www.bloomberg.com/news/2011-06-19/europe-may-withhold-half-of-greek-payment.html

      Θεωρούν ότι την πάτησαν; Πιστεύουν ότι έτσι θα σταματήσει ο κόσμος να αντιδρά; Ή μήπως ότι θα σταματήσει να γεμίζει το Σύνταγμα;

      Γελιώνται!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ drider 20/06/2011 11:17:14

        δεν νομιζω,.... ολα ειναι εξαρτημενα του Μνημονιου ΙΙ !!

        ΠΠ

  6. Aris avatar
    Aris 19/06/2011 23:15:35

    Θα μας πιουν το αίμα με το καλαμάκι... Και θα είναι από τα χοντρά που κάνουν για freddoccino!

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 19/06/2011 23:18:24

    τα εργα πρεπει να γινουν..
    οι δρομοι Πατρων κορινθου πχ ειναι για κλαματα-μιση λωριδα- και εχουν παγωσει..και εχει χυθει τοσο αιμα στην ασφαλτο..

    καποιες εταιριες θα παρουν τα λεφτα,
    αλλα αναπτυξη θα υπαρξει,


    μην ειμαστε αντιδραση τυπου κΚΕ σε όλα..

    μακαρι να δωσουν τα εσπα χωρις ελληνικη εισφορα..

  8. parsifal avatar
    parsifal 19/06/2011 23:25:04

    Το λυπηρό είναι οτι και πάλι η "ανάπτυξη" που θα χρηματοδοτηθεί θα είναι μπετά, δρόμοι και γενικώς οικοδομή... Φράγκο για τις λίγες αλλά υπάρχουσες επιχειρήσεις καινοτομίας, αμυντικού υλικού και υψηλής τεχνολογίας που υπάρχουν αλλά αφήνονται στον μαρασμό.
    Ακουσα εως και ΕΣΠΑ για ...καφετέρια στο Γαλάτσι ! Πόσα ακόμα παράσιτα θα φτιάξωμε ? Γκαρσόνια, καφετζήδες, τηλεπερσόννες της συμφοράς, διασκεδαστές, σκουπιδοτραγουδιστές, εργολάβους, μόνο αυτά παράγει αυτή η χώρα ...

    • Nick avatar
      Nick @ parsifal 19/06/2011 23:47:22

      Εδώ έμαθα από σπόντα σε υποκατάστημα τράπεζας ότι και τα κομμωτήρια μπαίνουν στο ΕΣΠΑ! Έλεος!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ parsifal 20/06/2011 00:21:57

      σεκιουριτάδες - πορτιέρηδες
      σκουλαρικωμένοι barmen-βαποράκια χαπιών στις καφετέριες
      DJs που παίζουν μουσική για πρεζωμένους,
      παρασιτικοί μαύροι λούμπεν που βιάζουν γριούλες

      κι αυτοί που λες παρσιφαλ...

      Το εκλογικό κοινό του ΠΑΣΟΚ.

  9. Πέτρος avatar
    Πέτρος 19/06/2011 23:36:41

    Πές τα Πάρσιφαλ. Πράγματί έτσι είναι. Τσιμέντο-τουρισμός-περίπτερα-τραγουδοτραγουδιστές-και-ό,τι να ναι.

    Επένδυση στην Ποιότητα πότε άραγε θα γίνει; Τα ίδια-και-τα-ίδια. Εάν δεν επενδύσουμε στην ποιότητα θα είμαστε μια ζωή για τα κλάματα.

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 19/06/2011 23:52:47

    Όλα είναι ψέματα. Γιατί; Μα εάν φίλοι μου δώσουν τα χρήματα του ΕΣΠΑ χωρίς την δική μας συμετοχή ΚΟΡΟΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι να βάζουν το ποσοστό τους για να παίρνουν τα χρήματα του δικού τους ΕΣΠΑ ; Μήπως έχουμε ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΟΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΙΒΑΝΙΖΟΥΝ;

  11. drider avatar
    drider 20/06/2011 00:05:23

    Ανακύκλωση χρήματος λέγεται αυτό. Θα μας χρηματοδοτούν για να φτιαχτεί π.χ. ένας αυτοκινητόδρομος, θα βάζουν διόδια και μετά θα τιτλοποιούν τα μελλοντικά έσοδα για να αποπληρώνουμε το δημόσιο χρέος.

    Έτσι οι εταιρίες τους και οι δικοί μας εργολάβοι θα βγάζουν χρήματα, και εμείς θα αποπληρώνουμε μέρος του δημόσιου χρέους (στηρίζοντας στην ουσία το ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα).

    Καλά όλα αυτά, αλλά γιατί νιώθω ότι όλοι εμείς θα είμαστε παρείσακτοι; 10.000.000 ψυχές που ο μόνος λόγος ύπαρξης μας θα είναι για να πληρώνουμε φόρους, για να υποαμοιβόμαστε για την εργασία μας και για να υφιστάμεθα τα διαρκή μέτρα λιτότητας;

    Α ξέχασα, θα έχουμε π.χ. και καινούργιους δρόμους για τους οποίους θα πληρώνουμε υψηλά διόδια...

  12. δημης avatar
    δημης 20/06/2011 00:36:10

    ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΝΑΝΕ ΠΛΑΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ....;;;;;ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ..

  13. geopan avatar
    geopan 20/06/2011 01:31:42

    α ρε πασοκάρα άλλα 20 χρόνια σερί θα βγαίνεις..

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 20/06/2011 08:00:08

    δεν ξερω παντως αν καποιοι ζουν στην Αθηνα,,
    αλλα η επαρχια δεν εει δρομους και συγχρονα ηλεκτρικα τρενα..
    αυτα πρεπει να γινουν ειναι η επενδυση για το μελλον..

    πραματα αυτονοητα για την βορεια ευρωπη..


    πολοι νομιζουν οτι η ελλαδα ειναι μονο η Αθηνα..

  15. nausea avatar
    nausea 20/06/2011 09:49:33

    Η φωτογραφια ειναι ευγλωτη:
    Ο κ.Μπαροζο προσπαθει με νοηματα να εξηγησει στον συνομιλητη του τι θελει να του πει.
    Εχει τις σχετικες πληροφοριες για τον συνομιλητη του...

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 20/06/2011 09:52:17

    «Υπάρχουν δύο τρόποι γιά να κατακτήσεις και να υποδουλώσεις ένα έθνος:
    Ο ένας είναι με το σπαθί. Ο άλλος με τα χρέη.»
    ~John Adams, 2ος Πρόεδρος των ΗΠΑ (1797–1801)