#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2013 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαράτσι και το 2013 από τον Στουρνάρα



Αν καταλάβαμε καλά, ο Γιάννης Στουρνάρας εισηγείται στην κυβέρνηση να ισχύσει και το 2013 το χαράτσι στα ακίνητα μέσω της ΔΕΗ ώστε να εισπραχθούν τα χρήματα που έχουν προϋπολογιστεί. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο υπουργός Οικονομικών λέει ότι δε μπορεί να υπάρξει άλλη λύση παρά μόνο η διατήρηση του χαρατσιού μέσω της ΔΕΗ μέχρι το τέλος του χρόνου και ο Ενιαίος Φόρος στα Ακίνητα να τεθεί σε ισχύ από την 1η Ιανουαρίου 2014. Επίσης, λέγεται ότι ο κ. Στουρνάρας εισηγήθηκε το μέτρο αυτό, ακόμη κι αν είναι πιο «ήπιος» ο φόρος. Δηλαδή, προφανώς να ισχύσει ο ΕΕΤΗΔΕ αλλά με μικρότερους συντελεστές.

Και για να το λέει αυτό προφανώς θα έχουν κάνει κάποια προετοιμασία. Αλλά αν είναι έτσι τότε γιατί τόσους μήνες δεν ετοιμάστηκαν ώστε να φτιάξουν τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων που θα ισχύσει από το 2013 όπως είχαν υποσχεθεί;

Γιατί η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων δεν είναι έτοιμη; Γιατί τόσο καιρό ακούμε για ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο και τελικά δεν υπάρχει απολύτως τίποτε; Και γιατί στο κάτω – κάτω να πληρώσουν και πάλι οι έχοντες μικρές περιουσίες πέντε φορές μεγαλύτερο φόρο απ’ ότι θα πλήρωναν με το νέο φόρο που μας υποσχέθηκαν;

Υπάρχει και άλλη μια ερώτηση προς τον κ. υπουργό και την κυβέρνηση: Ας πούμε ότι και φέτος «τρώμε στα μούτρα» το χαράτσι της ΔΕΗ. Τι τους κάνει να πιστεύουν ότι του χρόνου θα είναι έτοιμοι ή θα έχουν βρει το κατάλληλο σύστημα ώστε να εισπράξουν τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων; Πώς θα το κάνουν αυτό άραγε, όταν δεν είναι έτοιμοι τώρα;

Όλα αυτά δείχνουν προχειρότητα που εκθέτει την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό ο οποίος έχει πει «όχι άλλα μέτρα». Μήπως η παράταση του χαρατσιού δεν είναι νέο μέτρο ή εμείς δεν καταλαβαίνουμε καλά; Όταν κάθε ιδιοκτήτης είχε υπολογίσει ότι από το 2013 θα περάσει η λαίλαπα του χαρατσιού και θα διευρυνθεί η φορολογική βάση ώστε να πληρώσουν όλοι κι από λίγο, ως τι θα εκλάβει την απόφαση για συνέχιση του ΕΕΤΗΔΕ και το 2013;

Η κατάσταση δεν πάει άλλο. Το λένε και οι αριθμοί, το ομολογούν πλέον και οι ξένοι. Με ανεργία 30% και με 400.000 οικογένειες να μην έχουν ούτε έναν εργαζόμενο, ακόμη κι ένα ευρώ παραπάνω φόρος είναι ασήκωτο βάρος.

Ας αφήσουν λοιπόν τις εύκολες λύσεις κι ας βρουν πιο ρεαλιστικές προτάσεις να κάνουν. Διότι θα εκτεθούν ανεπανόρθωτα. Εμείς τους προειδοποιούμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ ΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ ΔΕΞΙΟΣ 14/03/2013 21:16:50

    ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΟΙ Κ.Κ. ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑΙΚΟΥΡΑΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ?

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/03/2013 21:17:21

    Σας παρακαλούμε, μην μας εμπαίζετε περί του "κακού" Στουρνάρα. Ο φόρος στα ακίνητα μέσω της ΔΕΗ ή μέσω άλλου μηχανισμού είσπραξης ήρθε για να μείνει. Και σας διαβεβαιώ ότι είναι μία από τις κύριες αιτίες φτωχοποίησης των μικρομεσαίων νοικοκυριών και προλεταριοποίησης της μεσαίας τάξης. Και αυτός ο φόρος-χαράτσι θα γίνει ο τάφος της ΝΔ. Σας τα λέω έχοντας μιλήσει με πολύ κόσμο, με ανθρώπους που παραδοσιακά ψήφιζαν ΝΔ και δεν είναι ακραίοι.
    (Σήμερα, τελευταία προθεσμία, πλήρωσα τη δόση και έπονται άλλες δύο, αν δεν απατώμαι, έχω χάσει λογαριασμό...).

  3. oke avatar
    oke 14/03/2013 21:22:45

    Εύγε στον κ. Στουρνάρα. Άξιος ο μισθός του! Και εις ανώτερα!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/03/2013 21:33:26

    ...μα είπαμε: η δέσμευση είναι για νέα μέτρα...όχι για τη διάρκεια το ύψος και την προσαρμογή των ήδη υπαρχόντων....

    ΥΓ

    μου αρέσει περισσότερο που άλλος δεσμεύεται, άλλος αντιδρά άλλος πέφτει από τα σύννεφα ενώ έχουν νομοθετήσει και συμφωνήσει ότι κάθε απόκλιση και υστέρηση απλά φέρνει μέτρα

  5. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 14/03/2013 21:34:39

    Α, όλα κι όλα. Αν ο κ. Γιάννης επικαλεστεί ξανά το .....πατριωτικό μου καθήκον (που είναι να πληρώνω, να πληρώνω, να πληρώνω, να ζω με 580€ αλλά να πληρώνω, να πληρώνω, να πληρώνω, να ...πεθάνω), ότι και να λέτε εσείς, εγώ θα υποκύψω στα ακλόνητα επιχειρήματά του και θα δεχτώ το χαράτσι στη ΔΕΗ και για το 2013 και για το 2014 και για το 2015 και για όσο υπάρχω.
    Άμα είναι πειστικός και αποτελεσματικός ο ''ειδικός'', βουνά μπορεί να κινήσει !!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Queen For The Black Side 14/03/2013 23:54:37

      Πού είναι ο Ακενατών να σου δώσει εύσημα;

      • Queen For The Black Side avatar
        Queen For The Black Side @ Γιάννης 15/03/2013 09:17:30

        :-) Δεν έχω ανάγκη εγώ από εύσημα. Κινούμαι από αγνή.... ανιδιοτέλεια, έμφυτη αφέλεια και δουλική ευπιστία!
        Το τέλειο θύμα ΤΟΥΣ. (Όλων).

  6. ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    ΕΠΙΔΕΞΙΟΣ 14/03/2013 21:41:12

    Μη φοβαστε πατριωτες.
    Θα αντισταθει ο Φωτης μαζι με τον Χατζησωκρατη
    και θα μας σωσουν απ' το χαρατσι.
    Τωρα ξεκιναει η απαγκιστρωση απο το Μνημονιο.

  7. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 14/03/2013 21:45:37

    Πολλά μπράβο για την ανάρτηση! Δεν μπορεί ο κάθε κ. Στουρνάρας να κάνει ότι θέλει. Είμαι σίγουρος ότι ο Πρωθυπουργός θα σταθεί εμπόδιο στα σχέδια του. Άλλωστε υπάρχει και δεσμευτική δήλωση του κ. Σαμαρά, που μέχρι τώρα κρατάει τις υποσχέσεις του!

    • Απλός πολίτης avatar
      Απλός πολίτης @ makis Stefanatos 15/03/2013 08:23:22

      Αλήθεια ο κ. Σαμαράς κρατάει τις υποσχέσεις του? Μάλλον κάτι έχω χάσει. Δεν θυμάμαι να κράτησε και καμιά. Πόσες από τις υποχρεώσεις του δημοσίου πληρώθηκαν με την δόση του Δεκεμβρίου? Ή μήπως δεν είχε δεσμευτεί ο Σαμαράς για την αποπλήρωση αυτών των οφειλών? Ο Στουρνάρας είναι επιλογή του Σαμαρά και τον στηρίζει απόλυτα. Άρα ο Στουρνάρας θα κάνει ό,τι θέλει γιατί τον στηρίζει ο Σαμαράς.

      • Makis Stefanatos avatar
        Makis Stefanatos @ Απλός πολίτης 15/03/2013 10:29:27

        Μα γιατί το λέτε αυτό αγαπητέ? Μήπως όλες οι προγραμματικές δευσμεύσεις του δεν τηρήθησαν?

        • Απλός πολίτης avatar
          Απλός πολίτης @ Makis Stefanatos 15/03/2013 19:51:44

          Ναι σίγουρα. Και επαναδιαπραγματεύτηκε τη σύμβαση, και άλλαξε τη συνταγή, και μόλις σήμερα είπε ότι το χαράτσι θα ισχύσει και φέτος αλλά μικρότερο. Φυσικά το πόσο μικρότερο είναι άγνωστο, αλλά και 1-2 ευρώ μικρότερο να είναι πάλι ελάφρυνση θα το ονομάσουν.

  8. νεφέλη avatar
    νεφέλη 14/03/2013 21:58:26

    Αντώνη
    Ποιός σου τραβάει το χαλί....;;;;

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 14/03/2013 22:08:33

    Γιατί θέλουμε αναγάγουμε τα προβλήματα σε πρόσωπα.
    Δεν βλέπουμε πως το πάρτυ των λαμογιών και ανίκανων συνεχίζεται!

  10. θοδωρης avatar
    θοδωρης 14/03/2013 22:19:48

    Απλως θα μετονομαστει σε ΜΕΤΗΔΕ.Μονιμο.

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 14/03/2013 22:20:17

    ΟΤΑΝ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ(ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.......)14 ΔΙΣ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ, ΤΟΤΕ ΜΟΙΡΑΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΛΑΟΥΝΤΖΙΚΟΣ. ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ................

  12. sceptic avatar
    sceptic 14/03/2013 22:31:27

    Ποιόν Στουρνάρα βρε παιδιά....

  13. kalel avatar
    kalel 14/03/2013 22:42:03

    Ο Μαυραγάνης πρέπει να είναι ο πλέον ανίκανος τεχνοκράτης - α ρε Αντώνη τι διαλέγεις για συνεργάτες.

    • NICKOLAOS avatar
      NICKOLAOS @ kalel 15/03/2013 09:31:40

      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΟ...

  14. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 14/03/2013 22:43:20

    Ἔχουν συναίσθηση στὴν κυβέρνηση τί συμβαίνει στὰ σπίτια ὅταν φτάνει ὁ λογαριασμὸς τῆς «ἐνισχυμένης μὲ χαράτσι» ΔΕΗ; Νομίζουν ὅτι ὁ φόρος πληρώνεται, ἀπὸ ὅσους πληρώνεται, μὲ τοὺς μισθοὺς ἢ μὲ τὶς τελευταῖες ἀποταμιεύσεις τῶν πολιτῶν;

    Τὸ «χαράτσι» εἶναι σύμβολο/σημεῖον τῆς ἀνικανότητας τῆς κυβέρνησης νὰ ἀκυρώσει τὴν ἐλλειμματικότητα τῆς οἰκονομίας, καὶ τὴν μετακυλίει στοὺς πολίτες, εἴτε αὐτοὶ μποροῦν εἴτε ὄχι. Τὸ ἄρχισε ὁ Βενιζέλος, ὁ Σαμαρᾶς ΠΡΕΠΕΙ νὰ τὸ καταργήσει. Τὰ χρήματα ἂς βρεθοῦν ἀπὸ τοὺς ὀργανισμοὺς ποὺ θὰ καταργηθοῦν «κωδικὸ-κωδικό».

    Δημοσίους ὑπαλλήλους δὲν ξέρουν νὰ ἀπολύσουν, εἶναι ἀνάλγητο, ἀλλὰ τὸ χαράτσι ξέρουν νὰ τὸ ἐπιμηκύνουν.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Σωτ Μητραλ 14/03/2013 22:46:48

      Και το παρτυ συνεχίζεται.
      Ερασιτέχνες και λαμόγια στην προβολή του τουρισμού:
      http://peloponnisospress.blogspot.fi/2013/03/blog-post_14.html

  15. ΤΙΜΩΡΟΣ avatar
    ΤΙΜΩΡΟΣ 14/03/2013 22:53:25

    ΖΗΤΩ ΤΑ ΖΑΠΠΕΙΑ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΤΙΜΩΡΟΣ 15/03/2013 13:51:21

      ΤΙΜΩΡΟΣ,

      ῎Επρεπε νά τό πῆς τό 2010, Ζάππειο Ι, τό εἶπες τότε;; :D Πάντως ἔχει "βάθος" τό σχόλιο σου, δέν λέω. :lol:

  16. nikos p. avatar
    nikos p. 14/03/2013 22:55:01

    οι απολυσεις του δημοσιου πηγαν για το 2014 και ξαφνικα μας ηρθε το χαρατσι...τυχαιο?

  17. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 14/03/2013 23:15:57

    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ Δ.ΤΟΜΕΑ ΒΑΖΟΥΝ ΝΕΟ ΧΑΡΑΤΣΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΜΝΗΝΟΝΙΟ ΤΟ ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΦΟΡΩΝ(ΧΑΡΑΤΣΙ), ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΧΟΙ.ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ. ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΛΑΓΚΑΡΝΤ.

  18. χαρης avatar
    χαρης 14/03/2013 23:31:49

    θα μας χαρατσωσουν και το 2013,δεν μειωνουν το φπα σε εστιαση και πετρελαιο,τα εσοδα ολο και λιγοτερα, οι μισοι εργαζομενοι του ιδ.τομεα πληρωνονται εναντι, οι τιμες αντι να πεσουν ανεβαινουν κυριοι ζουμε εναν ολεθρο παμε για μαζικη πεινα και καποιοι μιλανε για αναπτυξη απο τελος του 13

  19. δημης avatar
    δημης 14/03/2013 23:45:34

    ΤΟ...3013...ΕΝΝΟΕΙ....

  20. hgemwn avatar
    hgemwn 14/03/2013 23:49:22

    Γιατί λέτε από τον Στουρνάρα κι όχι από τον Σαμαρά; Ο Στουρνάρας κυβερνάει;

  21. giorgos avatar
    giorgos 14/03/2013 23:49:38

    Θελω να γραψω πολλα γι'αυτο το θεμα αλλα η οργη δεν μ'αφηνει.Το μονο που θα γραψω ειναι οτι μας περνανε για πολυ μεγαλα κοροιδα.

  22. arkoudanews avatar
    arkoudanews 15/03/2013 00:04:25

    Τώρα που η Νέα Δημοκρατία μετατρέπεται σε σοσιαλιστικό κόμμα ενσωματώνοντας τα στελέχη της εποχής Σημίτη με τις πολιτικές της εποχής Γιωργάκη και το πάλαι ποτέ κραταιό ΠΑΣΟΚ μετονομάζεται σε ΣΥΡΙΖΑ, ο πολιτικός χώρος της κεντροδεξιάς – δεξιάς δεν εκπροσωπείται από κανέναν.
    Μου θυμίζει το παράγγελμα στο στρατό: όλοι ένα βήμα αριστερά……
    Υπάρχει πολιτικό κενό το οποίο αργά ή γρήγορα αναγκαστικά θα καλυφθεί

    • HeadWind avatar
      HeadWind @ arkoudanews 15/03/2013 09:35:20

      ....Αριστερά όπως μπαίνουμε ή αριστερά όπως βγαίνουμε;
      Αυτό είν το θέμα.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ arkoudanews 15/03/2013 10:10:41

      Θα ήθελα να σας δώσω άδικο ...

    • hgemwn avatar
      hgemwn @ arkoudanews 15/03/2013 22:03:23

      Ε όχι και δεν αντιπροσωπεύεται από κανέναν. Ο Σαμαράς είναι ο μόνος δεξιός αρχηγός της Ν.Δ. από τη μεταπολίτευση και μετά. Εκτός κι αν θεωρείτε δεξιό τον Καραμανλή τον νεώτερο.

  23. ανδρεας avatar
    ανδρεας 15/03/2013 00:05:28

    ετσι μπραβο συνεχιστε και αλλο........κανενα αλλο χαρατσι θα μπει λιγα ειναι αυτα....!!!

  24. Ανεργος avatar
    Ανεργος 15/03/2013 00:17:44

    Να τους ξαναψηφισετε!

  25. panos2 avatar
    panos2 15/03/2013 00:18:17

    ποσο πιο απλο ειναι να καταλαβει κανεις οτι με φορους σε τοση ανεργια δεν πετυχαινεις τιποτα?
    εγω παντως τετοια μετρα θα ζηταγα εαν ηθελα να "τελειωσω" τον αλλον οχι να τον βοηθησω

    και γιατι η κυβερνηση δεν κανει κατι μαζι με Ισπανια,Ιταλια,Πορτογαλια?παρα ακουμε τις βλακειες τις τροικας

  26. dim avatar
    dim 15/03/2013 00:59:04

    Αυτό θα είναι το τέλος της πατρίδας μας... Ο Στουρνάρας τα έχει πάει περίφημα ως τώρα σε επίπεδο ανάκτησης αξιοπιστίας κλπ, αλλά δεν είναι πολιτικός, και άρα δε μπορεί να αντιληφθεί το παλμό της κοινωνίας... Η κοινωνική συνοχή κρέμεται από μια κλωστή, αρκεί μόνο ένα τέτοιο σημαδιακό γεγονός για να σπάσει η κλωστή, να τιναχθούν όλα στον αέρα...

    Τα άκρα με τέτοιες ειδήσεις τρίβουν τα χέρια τους...

    Μαζική φυγή ψηφοφόρων προς Σύριζα και ΧΑ έτσι και ισχύσει το χαράτσι και για το 2013...

  27. Xrimak avatar
    Xrimak 15/03/2013 01:01:58

    Δεν είναι κάποια εισήγηση του Στουρναρα φιλτατοι. Ας μην είμαστε αφελείς. Είναι θέμα συμφερόντων. Εχει κάποιος σκεφτεί τι θα πληρώσεις κάποιος με μεγάλη ακίνητη περιουσία με το νέο σύστημα; Μεγάλες βιομηχανίες έχουν μεγάλη ακίνητη περιουσία και θα χρειαστεί να πληρώσουν τεράστια ποσα. Οι ίδιοι έχουν τεράστια περιουσία σε αγροτεμάχια ( τουλάχιστον) και θα ανέβαινε κατακόρυφα ο λογαριασμός, η εκκλησία ομοίως. Δεν θέλανε να το κάνουν και το φέρνουν σαν προαπαιτούμενο πλέον. Δεν είναι λοιπόν θέμα Στουρναρα αλλά απόφαση κεντρική.

  28. ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ avatar
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ 15/03/2013 01:09:41

    Συνελληνεs συνελ θετε και δειτε τα πραγματα με ρεαλισμο,ο εργαζομενοs ,ο ανεργοs και ο συνταξιουχοs θα πληρωνουν μια ζωη την ανικανοτητα του πολιτικου κατεστημενου ,την ελλειψη πολιτικηs βουλησηs ναπληρωσουν επιτελουs και οι πλουσιοι.Παρτε για παραδειγμα τη τροπολογια που εφεραν στη βουλη (υπουργοs οικονομικων) ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ για απαλλαγη μεχρι 80/100 του προστιμου και των προσαυξησεων μεχρι το ετοs 2007 του ποσου του φορου που θα επρεπε να πληρωσουν οσοι δεν μπορουσαν να δικαιολογησουν τα χρηματα που ειχαν βγαλει στο εξωτερικο,(ΛΙΣΤΑ ΛΑΓΚΑΡΝΤ),ευτυχωs ατυχησε και τη τελευταια στιγμη απορσυθηκε.Ο Στουρναραs ειχε ηδη αποφαση ωστε ο κοσμα-κηs ναπληρωσει για αυτουs μεσω τηs συνεχισηs του χαρατσιου μεχρι το τελοs του 2013 και ολα μελι γαλα (.ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΦΟΡΟΦΥΓΑ-ΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ) Να τον χαιρονται αυτοι που τον ορισαν .

  29. blue nile avatar
    blue nile 15/03/2013 01:53:37

    Πολλά θα κριθούν στα επόμενα εικοσιτετράωρα.
    Για να δούμε...

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ blue nile 15/03/2013 09:53:41

      Αχ, αυτη η αμφιβολια θα με φαει !

  30. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 15/03/2013 08:15:24

    Κέυνς, Χάγιεκ καί Τραμπάκουλας.

  31. Καλή Σαρακοστή avatar
    Καλή Σαρακοστή 15/03/2013 09:22:33

    Ποιος είναι ο Πατριώτης τελικά;

  32. πολιτης avatar
    πολιτης 15/03/2013 10:58:30

    το χαρατσι , τα χαρατσια.......ολα χαρατσια ειναι. η εισπραξη εσοδων με την εφευρεση φορων για τα παντα. τα παντα ομως που φαινονται και μπορουν να εισπραχθουν ευκολα κι αμεσα με εκβιαστικους τροπους. η παραοικονομια καλα κρατει, η φοροδιαφυγη, η εισφοροδιαφυγη, η φοροκλοπη το ιδιο. εχουν καταντησει το μισθωτο και συνταξιουχο επαιτη.
    το ποσο του ΕΤΗΔΕ σαν αυτοτελες μεγεθος δεν ειναι δυσθεωρητο. συναθροιζομενο ομως με τα λοιπα δεινα χαρατσια, την ανεργια, την υποαπασχοληση και τη γενικοτερη μειωση των εισοδηματων καταληγει τραγικο.
    η καταργηση του δεν θα λυσει τα οικονομικα των ελληνων αλλα θα αποτελεσει μια σημαντικη ελαφρυνση και συναμα θα σηματοδοτησει την απαρχη μιας νεας καλυτερης ημερας.
    πως να το πουμε να το καταλαβουν οι φωστηρες ?? δεν υπαρχουν πλεον χρηματα...

  33. ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ. ΝΤΟΝΤΟΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ. ΝΤΟΝΤΟΣ 15/03/2013 13:50:47

    Γιατί κοιτάτε μόνο το ΒΕΝΙΖΕΛΟΧΑΡΑΤΣΙ και δεν διαμαρτύρεστε για τα χρήματα που πληρώνουμε στην ΔΕΗ για κάποιες χρεώσεις του ΓΑΠ σχετικά με ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
    365 για ΔΕΗ, 280 για ΠΡΑΣΙΝΑΛΟΓΑ και 88 για ΒΕΝΙΖΕΛΟΧΑΡΑΤΣΙ ήταν για το τελευταίο 4μηνο ο λογαριασμός μου σε 1 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 90 τμ.
    Αυτα τα 280 ευρώ ΤΙ ΕΙΝΑΙ και δεν μιλάει ΚΑΝΕΝΑΣ;;;;

  34. Storm.1a avatar
    Storm.1a 15/03/2013 15:01:56

    Είμαι πολύ περίεργος, ποιος και με ποιον τρόπο θα ανακοινώσει - επισήμως - τις αποφάσεις του κ.Στουρνάρα.

  35. νέα της Χαλκίδας avatar
    νέα της Χαλκίδας 15/03/2013 15:27:48

    δεν έχουν μπέσα η πολιτικοί και χαράτσια θα βάλουν και θα μας διαλύσουν και ξέρετε γιατί γιατί δεν έχουν ανάγκη ούτε από χρήματα δεν έχουν ζήσει στην Ελλάδα δεν ξέρουν τη σημαίνει φτωχιά απλά είμαστε πειραματόζωα δικά τούς αλλά έχω μια απορία ρε παιδιά τι ποτίζουν το κόσμο και δεν ξύπνα

  36. παπας avatar
    παπας 15/03/2013 15:38:34

    δεν έχουν μπέσα η πολιτικοί και χαράτσια θα βάλουν και θα μας διαλύσουν και ξέρετε γιατί γιατί δεν έχουν ανάγκη ούτε από χρήματα δεν έχουν ζήσει στην Ελλάδα δεν ξέρουν τη σημαίνει φτωχιά απλά είμαστε πειραματόζωα δικά τούς αλλά έχω μια απορία ρε παιδιά τι ποτίζουν το κόσμο και δεν ξύπνα.http://xalkida-nea.blogspot.gr/

  37. molly avatar
    molly 16/03/2013 07:16:57

    Το χαράτσι ήρθε για να μείνει είτε μέσω ΔΕΗ είτε μέσω φόρου ακινήτων. Μακάρι να διαψευσθώ αλλά δεν είμαι τόσο αφελής για να πιστέψω ότι οι κυβερνώντες θα χάσουν τόσα σίγουρα δις από τον προϋπολογισμό. Αλωστε τον πεινασμένο κανείς δεν κατάλαβε.