01/09/2008 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμός, φωνάζουν τον Εφραίμ για ευχέλαιο

Ο γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ κ. Τραγάκης θεωρείται ήδη «φαγωμένος». Ο Σιούφας τον έχει καλέσει στο γραφείο του.

Κυκλοφορεί ότι το θέμα κάρφωσε στο ΠΑΣΟΚ γαλάζιος βουλευτής, από εκείνους που υπήρξαν θύματα της λαθροχειρίας.

Το ΠΑΣΟΚ είχε πάντως το θέμα από τα τέλη Ιουλίου.

Πέφτει δούλεμα στους βουλευτές Σοφία Αμανατίδου του ΣΥΝ και Πλεύρη του ΛΑΟΣ επειδή ήταν στο ημικύκλιο της Βουλής την ώρα του «φόνου» και δεν κατάλαβαν τίποτα.

Ο Κακλαμάνης του ΠΑΣΟΚ κάνει ήδη διαρροή ότι ο Δ. Σιούφας είναι αμέτοχος. Αυτό λέγεται «αλληλεγγύη προέδρων». Αλλά ακόμα και σε μια χώρα της Αφρικής ο πρόεδρος της Βουλής θα είχε ήδη υποβάλει την παραίτησή του. Και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα έκανε δηλώσεις για την προστασία του πολιτεύματος.

Η καταγγελλόμενη μεθόδευση ξεκινούσε από τη στιγμή, που ο βουλευτής της ΝΔ Κώστας Αγοραστός παραλάμβανε ως ψηφοσυλλέκτης τα ψηφοδέλτια και για όποια διαπίστωνε ότι είναι εκτός κομματικής γραμμής ειδοποιούσε τη βουλευτή της ΝΔ Φεβρωνία Πατριανάκου. Εκείνη με τη σειρά της ειδοποιούσε τον κ. Τραγάκη, ο οποίος έπαιρνε τα ανεπιθύμητα ψηφοδέλτια και έδινε άλλα στη θέση τους, που προφανώς υλοποιούσαν την κομματική γραμμή.

Η προσωρινή γραμμή της ΝΔ απέναντι σε όλα αυτά είναι ότι οι βουλευτές είχαν γράψει το «ναι», το «όχι» και το «παρών» εκτός του ειδικού πλαισίου στο οποίο έπρεπε να τα βάλουν και γι αυτό τα …διόρθωσαν.

Η ΝΔ κάνει επίσης «ρουλεμάν» την είδηση ότι η Φεβρωνία Πατριανάκου απλώς μετέφερε ψηφοδέλτια από το καφενείο. Διέπραξε δηλαδή παρατυπία και όχι νοθεία.

Κυκλοφορεί ότι η διαρροή είχε στόχο την ίδια επειδή θα πολιτευτεί στην Β’ Αθηνών. Πρέπει να ήταν πολύ βλάκας αυτός (στην απίθανη περίπτωση που το έκανε γι αυτό το λόγο) επειδή δεν κατάλαβε ότι έδωσε στο ΠΑΣΟΚ το απόλυτο όπλο.

Ο κ. Αγοραστός ισχυρίζεται ότι τάχα κάποιοι βουλευτές δεν είχαν σωστά συμπληρωμένα τα ψηφοδέλτια (βλ. προηγουμένως) και έστελνε την Φεβρωνία να τους φωνάξει.

Ο Εφραίμ που είναι βρε παιδιά να κάνει ευχέλαιο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 19:48:27

    συγνώμη factorx, πιστεύεις ότι τίμια ή μαγειρεμένα η Βουλή των Ελλήνων κάνει διαφορά στην ζωή σου ή την δικιά μου;

  2. factorx avatar
    factorx 01/09/2008 19:50:55

    Δεν σε καταλαβαίνω αρχπτξ τι ενοείς; Δεν πρόκειται για τεράστιο θέμα;

  3. gnikos avatar
    gnikos 01/09/2008 19:57:10

    Δηλαδή να δεχτούμε ότι δεν ήξεραν να συμπληρώσουν ένα ψηφοδέλτιο...
    Με τόσα λεφτά που παίρνουν δεν ξέρουν να διαγραμμίσουν ένα ναι ή ένα όχι σωστά...
    Εντάξει...
    Είμαστε Μ…… αλλά όχι και τόσο !!!!
    Ή μήπως είμαστε περισσότερο ???

  4. Νικόλας avatar
    Νικόλας 01/09/2008 20:11:38

    Τα προσχήματα είναι το ίδιο σημαντικά όσο και η ουσία. Το να μη μπαίνει κανείς στον κόπο να τα κρατά σημαίνει σαπίλα. Τι κυνισμός είναι αυτός ρε archaeopteryx; Να καεί να καεί το μπουρδέλο η βουλή, δεν αντιλέγω. Εδώ όμως τους πιάσανε με ανοιχτά τα πόδια.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 20:11:48

    το θέμα είναι τεράστιο, αλλά δημοκρατία με κομματική πειθαρχία είναι "δημοκρατία", με εισαγωγικά.

    Για μένα είναι άλλο ένα τεστ το πόσο χοντρόπετσοι είναι αυτοί και πόσο κοθώνια (ή υπερχρεωμένοι, κουρασμένοι ή αδιάφοροι) είμαστε οι υπόλοιποι.

    Εδώ και καιρό από την δικιά μου σκοπιά έχω καταλήξει ότι είναι όχι πολύ ικανοί, όχι ιδιαίτερα ευφυείς και φαγάδες. Αλλά θα πέσουν? Θέλουν οι άλλοι? Αν ένας φίλος μου ήθελε να πάει πχ στο ΥπΟικ, τώρα, θα του έλεγα μακριά. Εσύ το έχεις πει: Μήπως αυτούς βολεύει να πέσουν;

    Μπαίνουμε σε οικονομική κρίση, νομίζω (και ελπίζω να είναι μόνο οικονομική). Κανένας δεν θέλει να είναι διαχειριστής κρίσης...θέλει τσαγανό, στομάχι, γνώσεις, εμπνευση, όραμα.

  6. Nick avatar
    Nick 01/09/2008 20:19:59

    archaeopteryx, δεν θα είναι μόνο οικονομική κρίση.

  7. Jiovani avatar
    Jiovani 01/09/2008 20:21:13

    Αν κατάλαβα καλά υπάρχει άποψη πως μια απάτη στην ψηφοφορία για τροποποίηση συντάγματος στη βουλή, δεν πρέπει να έχει συνέπειες για αυτούς που το έκαναν;

    Πολύ βολικό μου ακούγεται αυτό για την κυβέρνηση!
    Το επιχείρημα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία νομίζω...

  8. alex avatar
    alex 01/09/2008 20:21:21

    Δυστυχώς ο Καραμανλής κυβερνά με άτομα που δεν αγαπούν το κόμα αλλά τον ευατό τους ,τον χρηματοδότητους και τίποτε άλλο.Ο ένας πυροβολεί τον άλλον πισώπλατα και βλέποντας τα οι νταβατζήδες που χάσανε την δυνατότητα να κυβερνούν αυτοί και όχι η εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση ,πιέζουν απειλώντας με ανατροπή και εκλογές.
    Κύριε Καραμανλή εσύ έχεις την ευθύνη που τους μάζεψες και τους έδοσες εξουσία ,ας πρόσεχες ,να είχες ξεκαθαρίσει το τοπίο πριν αναλάβεις την εξουσία.
    Τώρα είναι αργά γιατί αυτοί ως επαγγελματίες πολιτικοί θα κάνουν τα δικά τους και δεν τους ενδιαφέρει το κόμα και η χώρα.
    Νοιάζονται μόνο να είναι στο παιχνίδι και να υποστηρίζουν τους χρηματοδότες τους.
    Μήπως νομίζεις ότι έχει αλλάξει κάτι σοβαρό στα κέντρα της δημόσιας διοίκησης που κανονίζουν τα κόλπα ; οι ίδιοι είναι με πρίν και το παιχνίδι γίνεται για την πλήρη υποταγή του πολιτικού συστήματος ,που τους το χάλασες με τις ελληνορωσικές σχέσεις.

  9. Nick avatar
    Nick 01/09/2008 20:29:35

    Κάτι άλλο: Σήμερα δεν ήταν που κλήθηκαν οι πρώτοι μάρτυρες για τη Siemens;;

    Μία σου και μία το έκαναν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ...

  10. σασκα avatar
    σασκα 01/09/2008 22:43:06

    Γκαφα ολκής απο τον Γιωργάκη !!
    Δίχως υπογραφή του ψηφίσαντος δεν περνάνε τα ψηφοδέλτια απο το σκάνερ της βουλής !
    Εκτός αν υπάρχουν τόσοι καλοί πλαστογράφοι που σε 2-3 λεπτά να πλαστογραφήσουν 10 υπογραφές.
    Αντε γειά !

  11. Vass avatar
    Vass 01/09/2008 22:54:05

    σάσκα,
    Επειδή μάλλον γνωρίζεις περισσότερα επί του θέματος, τι ρόλο παίζουν τα σκάνερ σε μια ονομαστική ψηφοφορία;

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/09/2008 23:08:31

    Ο ιθαγενής έγραψε λεπτομερώς τις γκάφες του Γιωργάκη τα τελευταία 4 χρόνια: υποκλοπές, δομημένα ομόλογα, ισορροπημένοι ισολογισμοί, ΟΤΕ, DT, DVD, σεμνά, ταπεινά και με το Βατοπαίδι ευλογημένα.

    Αχ ρε Γιωργάκη, εσύ και το Πασοκ, και αυτος ο Πλαστήρας, μας έχετε απαυτώσει 4 χρόνια τώρα. Ά ξέχασα, και το ποδήλατο.

  13. thanos avatar
    thanos 02/09/2008 08:36:05

    @10.σασκα
    September 1st, 2008 at 10:43 pm

    "Το δις επαναλαμβανειν ουκ ανδρος σοφου"..Εσυ ρε φιλεμου παπαγαλιζεις την ανακοινωση της ΝΔ.Στραβοι ειμαστε και δεν μπορουμε να την διαβασομε μονοι μας?
    Αντε γεια λοιπον και καλα κρασια.

  14. Καρμελιτα avatar
    Καρμελιτα 02/09/2008 09:04:08

    θυμιζει παλιες προστυχες εποχες με αφθονη πολιτικη Βια και αχαλινωτη Νοθεια

  15. ataktos avatar
    ataktos 02/09/2008 09:42:52

    χα χα χα χα

  16. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 02/09/2008 12:27:33

    @ 10 saska
    Εχει και μπλάνκο.

  17. σασκα avatar
    σασκα 02/09/2008 14:24:15

    Χαίρομαι που μερικοί διαβάζουν και τις ανακοινώσεις της Ν.Δ αλλά ειδοκά αυτός ο Θάνος πρέπει το παιδί να είναι σαίνι! Μυαλό ο μπαγάσας;
    Το σκανερ χρειάζεται σε όλες τις ψηφοφορίες μιας και κοιτάζει την γνησιότητα της υπογραφής όσο για το μπλάνκο, μόνο ο Blanco της ΑΕΚ τα πασάρει χωρίς κανείς να τα πάρει είδηση τα ...γκολάκια.