03/09/2009 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμός στη ΝΔ. Δεν θα είναι υποψήφιος ο Λιάπης. Ακολουθούν βατοπεδινοί και άλλοι



Δεν θα είναι υποψήφιος ο Μιχάλης Λιάπης, «για λόγους πολιτικής αξιοπρέπειας¨, όπως αναφέρει. Η δήλωση του αυτή έγινε πριν από λίγο, προφανώς για να προλάβει την ειλημμένη όπως λέγεται απόφαση του Κ. Καραμανλή να μην τον συμπεριλάβει στα ψηφοδέλτια της ΝΔ.

«Δεν μπορώ να είμαι υποψήφιος. Δεν μπορώ να στηρίξω αποφάσεις που κατά τη γνώμη μου αποτελούν ιστορικό λάθος για τη χώρα και ατόπημα για την παράταξη. Δεν μπορώ να συμμετάσχω σε αυτόν τον παραλογισμό. Η χώρα μπαίνει σε παρατεταμένη κρίση», είπε ο κ. Λιάπης.

Στο μεταξύ πληθαίνουν οι φωνές στη ΝΔ για ξεκαθάρισμα στη σύνθεση των ψηφοδελτίων του κόμματος από τους «Βατοπεδινούς», τον Παυλίδη και όσους «πλήγωσαν το κόμμα». Λέγεται επίσης ότι δεν θα συμπεριληφθεί και ο Κυριάκος Μητσοτάκης λόγω των τιμολογίων της Ζήμενς. 

Ο παλαιότερος βουλευτής της ΝΔ Αναστάσιος Καραμάριος δήλωσε, αναφερόμενος στον Παυλίδη,  ότι «προτιμώ να πάω σπίτι μου αν μπει στα ψηφοδέλτια πρόσωπο που πλήγωσε την παράταξη».

Δηλώσεις

Ο Αντώνης Σαμαράς δήλωσε: « Την ώρα του προβληματισμού είχα άποψη και μάλιστα διαφορετική. Την ώρα όμως της μάχης θα είμαι στην πρώτη γραμμή για τη νίκη της Νέας Δημοκρατίας»

Η Ντόρα Μπακογιάννη αναγνωρίζοντας ότι υπήρξε έκπληξη στη βάση της ΝΔ, απέρριψε ότι υπάρχει ηττοπάθεια και σημείωσε ότι οι πολίτες γνωρίζουν ότι η ΝΔ ήταν υποχρεωμένη λόγω της στάσης του ΠΑΣΟΚ στην προεδρική εκλογή, να κάνει εκλογές το Φεβρουάριο.

«Η Νέα Δημοκρατία θα αποδειχθεί ακόμη μια φορά υπεύθυνη δύναμη του τόπου», τόνισε ο Δημήτρης Αβραμόπουλος. Για νέα αυτοπεποίθηση και νίκη στις εκλογές μίλησε ο Ευριπίδης Στυλιανίδης και τόνισε ότι «στόχος μας είναι να είμαστε χρήσιμοι στον τόπο». «Στη μάχη για τη νίκη», δήλωσε η Φάνη Πάλλη Πετραλιά. «Θα συνεχίσουμε το έργο μας μετά τη νίκη μας στις εκλογές», τόνισε ο Προκόπης Παυλόπουλος. Για «καθαρή και γαλάζια νίκη» της ΝΔ στις επικείμενες εκλογές έκανε λόγο από την πλευρά του ο υφυπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας Πάνος Καμμένος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. eleftheros avatar
    eleftheros 03/09/2009 13:44:12

    Πολύ καπάτσος άνθρωπος και πανέξυπνος πολιτικός.
    Εγώ συγκινήθηκα με τα λόγια του.
    Είναι μάλιστα τόσο έξυπνος που πήγε ταξίδι με το Χριστοφοράκο να δεί την Εθνική στη Γερμανία το 2004.
    Δεν είχε ιδέα για τις σχέσεις του Χριστοφοράκου με το πασόκ.
    Πανέξυπνος πολιτικός σου λέω.
    Γάτα.
    Αρρρρ...

    • kanis avatar
      kanis @ eleftheros 03/09/2009 15:37:43

      Που να φανταστεί ο τάλας τις σχέσεις του Μιζοφοράκου με το ΠΑΣΟΚ, όταν του τον συστήνει το άσπιλο Μητσοτακέικο!!!!!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/09/2009 14:40:46

    Και μες στην τούρλα του Σαββάτου, προσχώρησε στο ΛΑΟΣ κι ο Κωνσταντάρας...

    Φαίνεται ότι κάποιοι μυριστήκανε πως σ' αυτές τις εκλογές ο ΛΑΟΣ πάει για τρίτο κόμμα και για χάρη του εγκαταλείπουν άρον-άρον το μεγάλο καράβι...

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 03/09/2009 14:54:59

    Καλα ο Κωνστανταρας δεν ειχε καμια τυχη με ΝΔ ετσι κι αλλιως. Εχει εκλεγει μονο μια φορα και θελει κ δευτερη για να δικαιουται βουλευτικη συνταξουλα και αυτος!! Οσο για τον ξαδερφο Λιαπη, λογικη και αναμενωμενη η αποφαση του. Ο πρωθυπουργος και πρωτος του ξαδερφος θα τον εκοβε απο το ψηφοδελτιο λογω SIEMENS. Τελικα προλαβε και την εκανε οικιοθελως. Εκτος αν υπηρξε και μυστικη συμφωνια..

    • DIKAIOS avatar
      DIKAIOS @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/09/2009 15:48:12

      Από πού προκύπτει ο "χαμός" του τίτλου? Μάλλον ανακούφιση διέγνωσα....Ανακούφιση, που αν επεκταθεί το μέτρο σε όλους τους βατοπεδινούς, θα μετατραπεί σε αλλαλαγμούς χαράς.

  4. kanis avatar
    kanis 03/09/2009 15:45:58

    Ο Κυριάκος ...θα είναι υποψήφιος, δηλαδή;

    • DIKAIOS avatar
      DIKAIOS @ kanis 03/09/2009 15:48:43

      Δεν είναι βατοπεδινός ο Κυριάκος

      • kanis avatar
        kanis @ DIKAIOS 03/09/2009 15:56:23

        Eίναι όμως ο κύριος Μιζοφοράκος!

  5. sirxar avatar
    sirxar 03/09/2009 16:44:39

    Πολυ μαγκας την εκανε λογο σιμενς.
    Αλλα και πολυ Μισιε αλλα φρανσουα. ΜΡΑΒΟ!

  6. Domos avatar
    Domos 03/09/2009 17:13:18

    ..έχασε η Βενετιά ..βελόνι..
    Εθνικό Πένθος η σημερινή μέρα για τη ΝΔ, μετά τη δήλώση του εξαδέρφου...

  7. Factorx avatar
    Factorx 03/09/2009 17:34:33

    Μπορει όμως να τον έβαλε ο Καραμανλής τον Μισέλ για να ανοίξει ο δρόμος του αποκλεισμού και των άλλων

    • kanis avatar
      kanis @ Factorx 03/09/2009 18:00:24

      Εν τη ενώσει η δύναμις !

      Αρκετά πλέον, με την αλαζονεία, το θράσσος και αρνησιπατρεία της οικογένειας του γουρλωτού χαζού! Τι φταίει πια αυτή η χώρα, να πέσει στα χέρια του Μητσοτακέικου!

    • Xι avatar
      @ Factorx 03/09/2009 18:32:43

      Ακριβώς.

      Τον έβγαλε πρώτη μούρη τον τελευταίο καιρό, ώστε να κάνει το σόου του και με βάση τον εθισμό του κόσμου στην εικόνα του, να φέρει σε δύσκολο θέση τα βαρίδια.

      Βαριεστημένος μπορεί να είναι ο Καραμανλής. Βλάκας δεν είναι.

  8. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 03/09/2009 17:51:32

    Είναι δεδομένο ότι στα ψηφοδέλτια της Νέας Δημοκρατίας θα γίνει μεγάλο πετσόκομμα για πολλούς λόγους.

    Θεωρώντας σίγουρη την πρωτιά ΠΑΣΟΚ (λέω θεωρώντας, γιατί άν κάτσει καμμία δήλωση Καραμανλή ότι αποχωρεί ανεξαρτήτως αποτελέσματος, μπορεί να δούμε τα πάνω κάτω), η Ν.Δ. θα ορκίσει για δύο μήνες ή για 4 χρόνια περίπου 55 βουλευτές λιγώτερους. Και είναι κρίσιμη η σύνθεση τους και ποιοτικά και αριθμητικά για την αναπόφευκτη αλλαγή ή και επιβεβαίωση της ηγεσίας.

    Τώρα όσον αφορά τον εξάδελφο Λιάπη μην ξεχνάμε ότι στην διεκδίκηση της ηγεσίας της Νέας Δημοκρατίας μετά την αποχώρηση Εβερτ, είχε ταχθεί ανεπιφύλακτα υπέρ Σουφλιά και είχε και συνεχή επαφή με την Ντόρα.

    • kanis avatar
      kanis @ γάιδαρος 03/09/2009 18:02:49

      ...την "επαφή" πληρώνει !

  9. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 03/09/2009 18:06:00

    Ο Μ. Λίαπης είναι πολύ bon viveur, για να ασχοληθεί με τις συγκεκριμένες εκλογές που θα έχουν πολύ κόπο.
    Δεν έχει ιδιαίτερες πολιτικές φιλοδοξίες, και αυτό φάνηκε στις εκδηλώσεις του ΥΠΠΟ, όταν περισσότερο τον ενδιέφεραν οι αιθέριες υπάρξεις παρά τα πολιτιστικά δρώμενα.
    Επίσης κάλλιστα μπορεί να ισχύει αυτό που λέει και φάκτορας πιο πάνω.
    Εάν ισχύει όμως δείχνει αντίστοιχα και την δυσκολία του Κ. Καραμανλή να τους βγάλει στην φόρα μόνος του. Δεν θεωρώ ότι επαρκεί αιτιολογία του τύπου πολιτικός ελιγμός με όπλο τον ξάδελφο.

  10. aris53m avatar
    aris53m 03/09/2009 18:57:51

    ο ξάδερφος την έκανε, ο άλλος σύντομα.

    ας μην είμαστε κουτοί. ο λόγος των πρόωρων ήταν και είναι γιατί θα την κάνει.

    μην πιστεύετε τα περι οικονομίας και το πασοκ φταίει που έβαλε τη χώρα σε 6μηνη εκλογολογία και άλλες τέτοιες κουταμάρες. Την κάνουν εν χορώ ...

    • ε ρε γλεντια avatar
      ε ρε γλεντια @ aris53m 04/09/2009 08:39:03

      Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο κύριος Λιάπης δυστυχώς θα σταματήσει να μας υπηρετεί από τα μετερίζια του βουλευτού και του υπουργού. Το πρόβλημα είναι ότι τόσα χρόνια, από το 74 ακόμα, ο άνθρωπος ήταν βουλευτής και υπουργός. Και ότι μετά την αποκάλυψη των ταξιδιών αναψυχής με τον γνωστό χρυσοδάκτυλο, να έχει το θράσος να είναι τιμητής του ξαδέρφου του.