19/07/2009 17:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμός στην μπλογκόσφαιρα. Η Εύα Καιλή στο πλευρό των μπλογκς

Οι πληροφορίες για «μεθοδευμένο διωγμό» των μπλογκς, αλλά και οι μηνύσεις και αγωγές εναντίον επώνυμων «ανώνυμων» μπλογκερς που διάλεξαν το διαδίκτυο για να βγάλουν τα απωθημένα τους και δίνουν το πρόσχημα γι αυτές τις επιθέσεις – και κατά τα άλλα διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ως μωρές παρθένες – προκαλούν κύμα συμπαράστασης από πολιτικούς εν όψει των εκλογών.

Ανάμεσά τους και η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Εύα Καιλή που γράφει στο ιστολόγιό της:  «Ο κόσμος που διαβάζει τα Blogs .... είναι τα Blogs!" Ατομικά δικαιώματα 'λίγο' ή 'πολύ' δεν γίνεται να έχουμε. Ή υπάρχει ελευθερία και δημοκρατία στην ενημέρωση και το διαδίκτυο ή δεν υπάρχει. Ποιός μπορεί να εμπιστευτεί αυτή την κυβέρνηση, όταν προσπαθεί να βάλει το δικό της μέτρο στην ελευθερία, στην πληροφορία, στην ασφάλεια, στο διαδίκτυο; Ποιός τους επιτρέπει να υποθηκεύουν το μέλλον μας με την πολιτική αλλά και οικονομική χρεωκοπία τους τελικά; Ποιός ορίζει την έννοια της ανεξαρτησίας όπως την ορίζει η κυβέρνηση; Ποιός νέος άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοιες νοοτροπίες; Όσοι σκεφτόμαστε διαφορετικά πρέπει να αλλάξουμε τους κανόνες, γιατί το παιχνίδι είναι στημένο στα μέτρα τους τελικά..» http://evakaili.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 19/07/2009 17:58:53

    Σωστά τα λέει η Καϊλή. Γιατί στο ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει ο Σκανδαλίδης, ο Νικητιάδης, ο Κρεμαστινός και οι υπόλοιποι του ιδίου εσμού... Εκανα εγώ λάθος τόσο καιρό, που πίστευα ότι όλοι αυτοί ανήκουν στο ΠΑΣΟΚ...

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/07/2009 19:08:40

    Κανένα πρόβλημα με τα μπλογκς και όσα γράφουν αρκεί να έχουμε τη δυνατότητα να σχολιάζουμε και να απαντάμε όπως με τον antinews. Το τροκτικό τα θέλει όλα δικά του. Και να τα γράφει ότι θέλει αλλά και μην μας δίνει το δικαίωμα απάντησης-σχολιασμού... Φασιστική νοοτροπία. Ας αφήσουν λοιπον τα περί δημοκρατικών δικαιωμάτων.

    • hypo avatar
      hypo @ Γιώργος 19/07/2009 19:34:53

      Το ίδιο έκανε και ο Παπαγιάννης. Το blog του έπρεπε να κλείσει. Καλώς και έγινε λοιπόν. Ή μήπως νομίζουνε κάποιοι έξυπνοι ότι όλα τα blogs έχουν το ήθος του ANTINEWS;

    • antimarkogiannikos avatar
      antimarkogiannikos @ Γιώργος 19/07/2009 19:56:51

      me ta stoixeia tou alexa, ta blogs pou de dinoun dynatothta apanthshs, exoun th megalyterh episkepsimothta

      • anagnostis avatar
        anagnostis @ antimarkogiannikos 19/07/2009 20:01:55

        με "ρομποτάκια" για να ανεβαίνουν οι κυκλοφορίες και ψεύτικα μπλογκς για να ανεβαίνουν τα λινκς, ή οχι; Που ζεις φίλε μου;

  3. Tsertos avatar
    Tsertos 19/07/2009 20:29:01

    Εκανα μια επισκεψη στο ιστολογιο, της κυριας Καιλη
    και αμεσως μετα σε εφημερευων φαρμακειο, λογω οτι
    ειμαι αλλεργικος στο ΛΙΒΑΝΙ.
    Δυο ZIRTEK εχω παρει και ακομα να στανιαρω.
    Πολυ λιβανισμα ρε παιδι μου εκει μεσα, 6 σχολια
    ειχε η αναρτηση και μονο ποσο ομορφη ειναι δεν της ελεγαν.
    Ειπα και εγω να γραψω ενα σχολιο, γιατι κατω απο το λιβανι
    κατι μου βρωμαγε, απο τα καρμπον σχολια και απο τις
    φανφαρες για
    ΄΄ Ο κόσμος που διαβάζει τα Blogs …. είναι τα Blogs!” Ατομικά δικαιώματα ‘λίγο’ ή ‘πολύ’ δεν γίνεται να έχουμε. Ή υπάρχει ελευθερία και δημοκρατία στην ενημέρωση και το διαδίκτυο ή δεν υπάρχει. Ποιός μπορεί να εμπιστευτεί αυτή την κυβέρνηση, όταν προσπαθεί να βάλει το δικό της μέτρο στην ελευθερία, στην πληροφορία, στην ασφάλεια, στο διαδίκτυο; Ποιός τους επιτρέπει να υποθηκεύουν το μέλλον μας με την πολιτική αλλά και οικονομική χρεωκοπία τους τελικά; Ποιός ορίζει την έννοια της ανεξαρτησίας όπως την ορίζει η κυβέρνηση; Ποιός νέος άνθρωπος μπορεί να έχει τέτοιες νοοτροπίες; Όσοι σκεφτόμαστε διαφορετικά πρέπει να αλλάξουμε τους κανόνες, γιατί το παιχνίδι είναι στημένο στα μέτρα τους τελικά..» http://evakaili.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

    ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΕΓΡΑΨΑ ΄΄ΔΙΑΦΩΝΩ΄΄
    ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ.

    Το σχόλιο σας έχει αποθηκευτεί και θα είναι ορατό μετά την έγκριση του ιδιοκτήτη του ιστολογίου.
    Ανάρτηση Σχολίου Για: Εύα Καϊλή
    "Πόση ελευθερία σας βολεύει?!"
    6 Σχόλια ) - Εμφάνιση αρχικής ανάρτησης Σύμπτυξη σχολίων

    ΟΛΑ ΤΑ ΤΑΡΑΤΑΤΖΟΥΜ-ΤΑΡΑΤΑΤΖΟΥΜ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΙΛΗ ΠΗΓΑΝ ΠΕΡΙΠΑΤΟ
    ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ ΤΗΣ.

    Υ.Γ
    Η ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΙΛΗ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ
    ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΑΤΩΣΕΙ(ΠΗΓΕ ΑΠΑΤΟ).

    ΤΖΑΜΠΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΔΩ
    ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΛΙΒΑΝΙΣΜΑ ΠΕΦΤΕΙ.
    http://www.ftiaxto.gr/content/view/119/8/

    • Tsertos avatar
      Tsertos @ Tsertos 19/07/2009 20:37:58

      Your comment is awaiting moderation.

      ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • Ratca avatar
      Ratca @ Tsertos 21/07/2009 18:33:38

      Κάτι δεν έχεις καταλάβει για το www.ftiaxto.gr [κάνεις πλάκα μήπως;]

  4. Factorx avatar
    Factorx 19/07/2009 21:42:37

    Τι είναι αυτό;

  5. Tsertos avatar
    Tsertos 19/07/2009 22:03:55

    Factorx

    ΟΛΑ ΟΚ.

  6. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 19/07/2009 22:10:06

    φάκτωρ, περιμένουμε να ανοίξεις κάποτε τη συζήτηση. Τα υπονοούμενα δέν αρκούν.

    Τα περιστατικά πληθαίνουν και σε λίγο θα γίνουν χιονοστιβάδα. Η ανωνυμία είναι όπλο και ώς τέτοιο χρειάζεται άδεια οπλοφορίας, δέν νομίζεις ;

  7. mus musculus avatar
    mus musculus 19/07/2009 22:55:54

    Με την ευκολία που ο καθένας χαρακτηρίζει "φασιστική" κάθε νοοτροπία που δεν του αρέσει, θα πάθει ότι ο τσοπάνης που φώναζε για το λύκο και στο τέλος τον βαρέθηκαν: όταν θα δείτε το πραγματικό πρόσωπο του φασισμού δεν θα το καταλάβετε, μπορεί και να σας αρέσει κιόλας!

    Το να μην βάζει σχόλια στο μπλογκ του το τρωκτικό ή όποιος άλλος είναι θεμιτό και δικαίωμά του, αν και δεν είναι και πολύ πρέπον για τα δεδομένα του μπλογκινγ. Φασιστικό σίγουρα δεν είναι, χαζό μπορεί. Στο κάτω κάτω τόσα ξέρουν, τόσα κάνουν και αν δεν σου αρέσει σχολίασε κάπου αλλού που τα επιτρέπουν και μη διαβάζεις τους """φασίστες""". Η λέξη είναι βαριά και δεν πρέπει να τη χαραμίζετε χωρίς λόγο

  8. pagouras avatar
    pagouras 19/07/2009 23:59:19

    Ρε παιδια επιδη ο καθενασ φτιαχνει ενα blog και απο εκει μπορει να αρχιζει να βριζει να απειλει να εκβιαζει σημαινει οτι ο θιγομενος δεν πρεπει να κινηθει νομικα.
    Αλλο ελευθερια του λογου και του τυπου και αλλο ασυδωσια.

    Δε καταλαβα γιατι blog με μεγαλη επισκεψιμοτητα να εχουν λογο για ολα και να κανουν κριτικη σε ολους και ενας που θιγεται να μην μπορει να κινηθει δικαστικα.

    Ανωνυμια μεν σεβασμος απο την αλλη.

    • Δημητρης avatar
      Δημητρης @ pagouras 20/07/2009 13:01:19

      Ορθως ομιλείς και έχεις απόλυτο δίκιο. Τα blog δεν είναι ο Παπαγιάννης και το τρωκτικό. Είναι εκατομμύρια απλών χρηστών που επικοινωνούν τις ιδές τις απόψεις τους με απόλυτο σεβασμό στους αναγνώστες τους. Επειδη λοιπόν κάποιοι "κακοι" άνοιξαν ένα blog για δικούς τους προσωπικους λογους τα αποτελέσματα των οποιων φανηκαν πολύ γρηγορα δε σημαίνει οτι για χάρη τους πρέπει να περιοριστεί η ελευθερία ΟΛΩΝ μας. Όσο γι αυτούς που οδηγηθηκαν ή θα οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη νομίζω οτι καλώς έγινε.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/07/2009 15:11:51

    Εύα Καιλή: Από τις σημαντικότερες στοχάστριες της γενιάς μας...
    (Μαζί με την Κιμ Κίλιαν.)

  10. Βασιλική Σιάπκα avatar
    Βασιλική Σιάπκα 21/07/2009 18:49:54

    πλάκα κάνει, αλλά εμένα μου βγήκε σε καλό, έκατσα και το χάζεψα αρκετά, :)