#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2014 20:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμός με το φόρο υπεραξίας. Θα ξυπνήσει ο κ. Θεοχάρης;



Για άλλη μια φορά ο Γενικός Γραμματέας Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης, κάνει φάουλ που προκαλεί σάλο και εμφανίζει στον κόσμο μια εικόνα διάλυσης του κρατικού μηχανισμού.

Ο λόγος για τον φόρο υπεραξίας 15% επί των πωληθέντων ακινήτων. Δηλαδή αν κάποιο ακίνητο πουληθεί 100 ευρώ και είχε αγοραστεί 50 ευρώ, η διαφορά που προκύπτει φορολογείται με 15%, με τις όποιες μειώσεις του φόρου ανάλογα με την παλαιότητα του κτιρίου.

Εν πάση περιπτώσει, η υπόθεση αυτή έχει γίνει γνωστή από το περασμένο Φθινόπωρο και όλοι ήξεραν ότι από την 1η Ιανουαρίου όλες οι αγοραπωλησίες θα γίνονταν με το νέο καθεστώς. Όμως, παρ' ότι η Γενική Γραμματεία γνώριζε ότι πρέπει να ισχύσει ο φόρος και να εισπράττει το κράτος έσοδα, δεν έχει δημοσιεύσει την ερμηνευτική εγκύκλιο η οποία θα ξεκαθαρίζει βασικά σημεία της διαδικασίας. Ούτε ποιος θα υπολογίζει το φόρο δεν έχουν ακόμη αποφασίσει. Οι συμβολαιογράφοι ή η εφορία;

Αλλά το σπουδαιότερο, και για το οποίο ρωτούν ιδιοκτήτες, μεσίτες και συμβολαιογράφοι, είναι ότι ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει ποια θα είναι η αναγραφόμενη τιμή πώλησης στο συμβόλαιο ώστε να υπολογιστεί ο φόρος υπεραξίας. Αρχικά είχε ανακοινωθεί ότι θα είναι η αντικειμενική αξία, στη συνέχεια είπαν ότι θα είναι η αναγραφόμενη στο συμβόλαιο τιμή. Και έχει μεγάλη σημασία το γεγονός διότι όλα τα σπίτια πωλούνται σήμερα ακόμη και πάνω από 50% σε σχέση με την αντικειμενική αξία.

Αν, λοιπόν, το οικονομικό επιτελείο θεωρήσει ότι πρέπει να επιβληθεί ο φόρος επί της αντικειμενικής τότε θα έχουμε ένα ακόμη χαράτσι επί δικαίων και αδίκων.

Εντυπωσιακό είναι επίσης το γεγονός ότι ο νόμος που ισχύει από την 1η Ιανουαρίου 2014 προβλέπει ότι ακόμη και όταν δεν προκύπτει υπεραξία από την πώληση ακινήτου ή όταν ο προσδιορισμός της υπεραξίας καταλήγει σε αρνητικό ποσό (υποαξία) ο συμβολαιογράφος υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση απόδοσης παρακρατούμενου φόρου 15% επί της υπεραξίας από μεταβίβαση ακίνητης περιουσίας.

Αλλά αν θέλουμε να κρίνουμε το σύνολο του νέου φόρου, ουσιαστικά πρόκειται για «δωράκι» στους ιδιοκτήτες ακινήτων το οποίο ακυρώνει το φόρο μεταβίβασης. Η δε γραφειοκρατία είναι απίστευτη με αποτέλεσμα να αντιδρούν όλοι και οι συμβολαιογράφοι να ανακοινώνουν αποχή από τις μεταβιβάσεις ακινήτων.

Άραγε θα ξυπνήσει ο κ. Θεοχάρης ώστε να λύσει θέματα που έπρεπε να έχουν λυθεί εδώ και καιρό; Ή έχει στο νου του μόνο η... αυτοπροβολή του;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαίρη avatar
    Μαίρη 23/01/2014 20:06:30

    Το θέμα είναι να ξυπνήσει ο Πρωθυπουργός και να τον σουτάρει.

    • tak avatar
      tak @ Μαίρη 23/01/2014 21:01:03

      Αμήν! Και πότε!!!

    • δραχμοτρομος avatar
      δραχμοτρομος @ Μαίρη 23/01/2014 22:50:23

      Μαίρη είπε:

      "Το θέμα είναι να ξυπνήσει ο Πρωθυπουργός και να τον σουτάρει."

      Το θέμα είναι αν μπορεί να τον σουτάρει.Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά ο ΓΓ Εσόδων έχει πενταετή θητεία και ανεξαρτησία από τη κυβέρνηση.
      Συν το ότι θα πρέπει (και εδώ) να συνεναίσει η τρόικα.

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ δραχμοτρομος 23/01/2014 23:28:36

        Ετσι ακριβως.

      • leak avatar
        leak @ δραχμοτρομος 23/01/2014 23:44:57

        Και ο τσίπρας αυτόν θα έχει? Σωθήκαμε..

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ leak 24/01/2014 10:47:09

          Ότι δηλαδή το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί επί Τσίπρα είναι η συνέχιση της θητείας Θεοχάρη. Ίσα ίσα θα είναι και ευκαιρία του Θεοχάρη να εμφανίζεται συγκριτικά κάτι ανάμεσα σε Μεσσία και Μέσι.

      • Μαίρη avatar
        Μαίρη @ δραχμοτρομος 24/01/2014 00:06:20

        OK αλλά εν μπορεί να μένει στή θέση του οτιδήποτε κι αν κάνει. Κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Οι περισσότερες εξουσίες που έχει του έχουν δοθεί με υπουργικές αποφάσεις. Σαν πρώτο βήμα θα πρέπει να του αφαιρεθούν.

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ Μαίρη 24/01/2014 11:15:47

          Η σύμβαση του κ. Θεοχάρη προβλέπει την ύπαρξη κάποιων προσόντων, την επίτευξη κάποιων στόχων και την αποτελεσματικότητά του, που οφείλει να ελέγχει ο ΥπΟικ σε ετήσια βάση. Υπογράφει δηλ. συμβόλαιο αποδοτικότητας (βλ. παρ.4 παραπεμπόμενης διάταξης σχετικού νόμου, βλ. http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11238)...
          Το ερώτημα είναι πόσο ελέγχθηκε και ελέγχεται για τα παραπάνω ενόψει σωρείας αστοχιών του συστήματος taxis αλλά και της ευθύνης του για διαρροή στοιχείων φορολογουμένων ως πρώην γγ ΠληρΣυστημάτων βλ. http://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.98.13.htm

  2. πΔπ avatar
    πΔπ 23/01/2014 20:38:03

    Το 1958 η γιαγιά μου κέρδισε σε κλήρωση του Οργανισμού Εργατικής Εστίας μια "εργατική κατοικία". Αυτή την κληρονόμησε η μητέρα μου κι εγώ με την σειρά μου από αυτή.
    Λίγο πριν το 1980 αυτό το σπίτι αγοράστηκε από τον ΟΕΕ, κοντά 100.000 δραχμές.
    Αν εγώ θελήσω να το πουλήσω, για να πληρώσω την υπέρογκη φορολογία ΕΝΦΑ και ότι άλλο, 100.000 Ευρώ θα φορολογηθώ 15% του ποσού πώλησης;
    Κούνια που σας κούναγε!
    Δεξιός είμαι, αλλά και πάρα πολύ πρόθυμος να βρεθώ απέναντί σας!

    • tak avatar
      tak @ πΔπ 23/01/2014 21:03:31

      "Δεξιός είμαι, αλλά και πάρα πολύ πρόθυμος να βρεθώ απέναντί σας!"...
      Μεγάλη, πολύ μεγάλη κουβέντα αδερφέ, με συντάραξες! Εκκωφαντικά σαν να ακούστηκε στα αυτιά μου! Ας την "ακούσει" και ο κατ' εξοχή ενδιαφερόμενος!

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ tak 23/01/2014 21:54:31

        Τάσο, πολλοί υπερβήκαμε εαυτούς για να δώσουμε στήριξη στον ΑΣ.
        Στήριξη όμως, όχι... έδρα!

        Όταν ο Βολευτής και ΥΦΟΙΚ Κουσελάς έψαχνε-έχανε την Λίστα, ήθελα να κατεβάσω τα παντελόνια μου, μέσα στην Κεντρική Πλατεία της Καλαμάτας και να του την δείξω!
        Ευτυχώς γι' αυτόν, τότε με είχε σταματήσει η γυναίκα μου.
        Τα γραφεία της ΝΔ είναι σχεδόν απέναντι και καμία ντροπή δεν θα με σταματήσει αυτήν την φορά.
        Πριν περάσω στο κυρίως πιάτο!

    • bil avatar
      bil @ πΔπ 24/01/2014 11:55:21

      Mε αντικειμενικές στα ουράνια και πραγματικές στην γή είναι καθαρό κλέψειμο του ιδρώτα μας.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/01/2014 21:21:18

    Κύριοι της Κυβέρνησης, γιατί δεν μας λέτε καθαρά ότι επιθυμείτε να παραδώσετε την εξουσία αμαχητί στον ΣΥΡΙΖΑ, ώστε να καθορίσουμε και εμείς την περαιτέρω στάση μας;
    Νομίζω ότι είναι πιο τίμιο να πείτε σε μας, που ακόμα διατηρούμε έστω και ελάχιστες ελπίδες, ότι θα μας σώσετε, ότι δεν τα καταφέρνουμε και να αφήσετε την διακυβέρνηση όπου αλλού, πριν κάνει επέλαση η λαίλαπα του ΣΥΡΙΖΑ!
    Ίσως είναι από τις ελάχιστες φορές που νιώθω αμήχανα μπροστά στο σκεπτικό ανθρώπων που θεσμικά είναι επιφορτισμένοι να ρυθμίζουν την ζωή μου!!!

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/01/2014 21:21:50

    Το χατίρι στον Σκόρδα όμως βρήκε τρόπο να το κάνει.
    ''Ου πειράξεις ΠΑΕ'' ,η ενδέκατη εντολή του Θεού!

  5. foros avatar
    foros 23/01/2014 21:30:52

    Ο ΕΝΦΑ δεν είναι δουλειά του Θεοχάρη αλλά του Στουρνάρα. Ο Θεοχάρης είναι γνωμοδοτικό όργανο!!!

  6. A avatar
    A 23/01/2014 21:32:15

    Oταν ο Τσιπρας μπει στο Μαξιμου το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει ειναι να βγαλει το οποιοδηποτε καντρο υπάρχει πίσω απο το γραφείο και να να βαλει μια τεραστια φωτο του θεοχαρη....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ A 23/01/2014 22:26:08

      Καί γιατί νά μήν κρατήσει τόν ἴδιο.
      Νά μᾶς ἀποτελειώσει...

      • θηραία avatar
        θηραία @ Κυθήριος 24/01/2014 00:09:45

        ...και στη θέση του Στουρνάρα,
        τον Τσακαλώτο που θεωρεί κι αυτός,
        ότι οι έλληνες δεν υπερφορολογούνται!

  7. el eternauta avatar
    el eternauta 23/01/2014 21:54:03

    το κακο με αυτους ειναι οτι δεν φοβουνται κιολας.
    δεν σκεφτονται οτι μπορει μεθαυριο να πανε και φυλακη αυτοι και οι οικογενειες τους?

  8. Yiannis avatar
    Yiannis 23/01/2014 21:54:25

    "Άραγε θα ξυπνήσει ο κ. Θεοχάρης ώστε να λύσει θέματα που έπρεπε να έχουν λυθεί εδώ και καιρό; Ή έχει στο νου του μόνο η… αυτοπροβολή του;".

    Περιμένετε πρώτα να δομήσει το bonus του και μετά θα ξυπνήσει. Προηγουμένως όμως, έχουμε ξυπνήσει πολλοί άλλοι.

  9. El avatar
    El 23/01/2014 22:11:24

    Και εγώ δεξιός είμαι αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν ξέρω να τιμωρώ αυτούς που με οδηγούν απέναντι.
    Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να ανοίξουν τα μάτια τους και τα αυτιά τους?
    Αλλά τι λέω .Εδώ δεν μπορούν ακόμη να αποφασίσουν τι θα γίνει με τις αποδείξεις και φιλοδοξούν να σώσουν την Ελλάδα. Κούνια που μας κουνάει όλους!!!

  10. Οι αστεφάνωτοι avatar
    Οι αστεφάνωτοι 23/01/2014 22:15:27

    Δε νομίζω πως κοιμάται ο πάντα γελαστός κι ευτυχισμένος Χάρης! Μετράει τα Ευρά του όλη τη νύχτα κι η νύχτα δεν του φτάνει....

  11. Αγρότης avatar
    Αγρότης 23/01/2014 22:46:47

    Ένας μηχανογράφος είναι που τον τρέλανε η...καρέκλα. Τι γνωμοδοτικό όργανο; εκτελεστικό είναι.

    • tak avatar
      tak @ Αγρότης 24/01/2014 08:59:56

      Όχι μηχανογράφος! Το σωστό είναι "μηχανορράφος"! Τις μηχανορραφίες του οποίου θα πληρώσει πολύ ακριβά ο τόπος!

  12. καπτεν avatar
    καπτεν 23/01/2014 23:09:18

    Ο φορος υπεραξιας αφορα και στις πωλήσεις ακινητου που αποκτηθηκε πριν 15 χρονια σε χαμηλη Αντικειμενικη τιμη μεσω γονικης παροχης. Με αλλα λογια η ΝΔ αυξανει έμμεσα και το φορο κληρονομιάς! Ο πωλητης (πρωην κληρονομος) θα πληρωσει ένα πρωτογνωρο 10-12% επι της τιμης πωλησης! Εκτος του φορου μεταβίβασης που πληρωνει ο αγοραστης! Και να θελει καποιος να βοηθησει την Ελλαδα και τον Σαμαρα, με τέτοιες ιδεολογικες καρκινογεννεσεις, δυσκολευεται.

    • leak avatar
      leak @ καπτεν 23/01/2014 23:47:49

      Εφαρμοσμένος σοσιαλισμός φίλε μου..ανατολικότατου τύπου..

    • Γιώργος Χρυσάνθου avatar
      Γιώργος Χρυσάνθου @ καπτεν 24/01/2014 14:38:32

      Οτιδήποτε αποκτήθηκε ή κληρονομήθηκε πριν το ευρώ ουσιαστικά θα εμφανιστεί κατά τη μεταβίβαση να έχει μηδενική αρχική αξία (1 εκ δραχμές του 1980, ποσό μεγάλο για την εποχή, είναι 3,000 ευρώ τώρα). Οπότε ο φόρος δεν πάει επί διαφοράς αλλά καθαρά επί της τιμής πώλησης μόνο.

      Εγώ δεν ψήφισα γενικά ΝΔ, εγώ ψήφισα αστικό κόμμα. Εάν αποφάσισε ο κ. Σαμαράς και το φαεινό επιτελείο του να το γυρίσει το κόμμα σε σοβιετικό τότε θα πάνε στα επίπεδα του ΚΚΕ.

      • καπτεν avatar
        καπτεν @ Γιώργος Χρυσάνθου 24/01/2014 17:51:51

        Κι εάν η τιμη πωλησης είναι η αντικειμενικη κι όχι η πραγματικη (δηλ σχεδόν η μιση), τοτε ο φορος θα ειναι ουσιαστικα 30%!!!!

  13. δημης avatar
    δημης 24/01/2014 00:26:06

    ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;
    ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ;;;;;;;;;;;;

  14. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/01/2014 00:46:12

    Αυτή η ιστορια με την αγρια φορολογηση της αστικης ακίνητης περιουσιας, από ένα κεντρο-δεξιο κομμα όπως η ΝΔ, δεν βγαζει νοημα.
    Είναι παραλογο, εκτος αν απλα εχει συμφωνησει να παραδωσει την εξουσια στον αγαπημενο (απ το ξενο παραγοντα) Αλ Τσιπρα...

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/01/2014 04:04:38

    Δυστυχως στις εκλογες που ερχονται, το % που θα συγκεντρωσει η ΝΔ θα είναι στα ορια της απογοήτευσης. Είναι λες και το κανουν επίτηδες...

  16. Συντηρητικός Δημοκράτης avatar
    Συντηρητικός Δημοκράτης 24/01/2014 04:22:57

    Κυριοι της Νεας Δημοκρατιας ΞΥΠΝΗΣΤΕ !!!!!!!!!!!! ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ !!!!!!!!!
    Μα τι εχετε παθει μωρε εχετε τρελαθει τελειως ? Τα εχετε βαλει με ολους και με ολα. Δε λεω οτι δεν εγιναν σωστες κινησεις ΑΛΛΑ εχουν γινει και ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΑ ΛΑΘΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ. Η ιδεολογια που ακολουθειται δεν ειναι ιδεολογια κοινωνικου φιλελευθερισμου, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Η μεσαια ταξη, οι αγροτες, οι αστοι που αποτελουσαν καποτε τη λαικη βαση της ΝΔ εχουν ολοι αγανακτισει με τις μνημονιακες πολιτικες εξοντωσης τους... Για να μην μιλησω για τα τραγικα λαθη που εγιναν οσο αναφορα το θεμα της ΧΑ. ΚΟΥΝΗΘΗΤΕ ΑΜΕΣΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ 18,9% θα φανταζει θριαμβος μπροστα σε αυτα που ερχονται !!! Εκτος αυτου με τις ηλιθιες κινησεις φερνετε συνεχως ενα βημα μπροστα στο κατωφλι της εξουσιας την αλλοπροσαλη συμμορια του ΣΥΡΙΖΑ. ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ !!!! Ακομα κι πιο καλοπιστος υποστηρικτης της κυβερνησης εχει πια αγανακτισει !

    • tak avatar
      tak @ Συντηρητικός Δημοκράτης 24/01/2014 16:52:40

      Εγώ θα τον ψηφίσω, φίλος μου είναι...
      Αλλά η ψήφος μου ούτε το 1% του συνόλου (!) δεν είναι!
      Χώρια που "Ακόμα κι πιο καλόπιστος υποστηρικτής της κυβέρνησης (για μένα το λέει!!!!!) έχει πια αγανακτήσει!
      Αμάν, μας πήρανε χαμπάρι!

  17. kritwn avatar
    kritwn 24/01/2014 09:26:17

    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί υπάρχει τέτοιος φορολογικός παροξυσμός; Εδώ και τρεις-τέσσερις μήνες, σε καθημερινή βάση, δεν ακούμε τίποτα άλλο από νέες φορολογικές αποφάσεις. Για όνομα της Παναγίας τι έχουν πάθει αυτοί οι άνθρωποι; Τι είναι αυτό, προσπάθεια να φτάσει η ΝΔ στο 5%; Γιατί προς τα εκεί πάμε ολοταχώς.

  18. ΟΧΙ avatar
    ΟΧΙ 24/01/2014 09:42:07

    Μη παραπονιέστε καθόλου ... τουλαχιστον τον ΤΕΟ τον βρισκεις στο twitter το 15515 δε το σηκώνει κανένας ...
    Χαρούμενος και γω που δεν θα πρέπει να ξενιτευτω για να πληρώνω εναν προκαταβλητέο καθε τρεις και λίγο μπαινω στο ασπρο-μπλε TAXIS ώρα 13.00
    να βγάλω τον Φόρο να πάω να τον πληρώσω την επόμενη το πρωί ...
    άνετος με την τεχνολογια μετά από λίγο "παιχνίδι"(συντομέυσεις,δηλωση,διαγραφή,κτλ.) 13.15 υποβάλλω την δήλωση ...
    1ο εγκεφαλικό ημερομηνία εξόφλησης η ΙΔΙΑ ημέρα ... σα καλός μπαστουνόβλαχος που είμαι χρισημοποιω ebank ... οπότε τρεχάτε ποδαράκια μου να προλάβω τα γκισέ ...
    2ο εγκεφαλικο μετά από τρεις ημέρες και όλο το τρέξιμο στην κατρέλα χρεωστικό φαίνεται το ποσο οφειλης και έχω και έναν τόκο 1,30 εουρω στα 50 έουρω...
    ΑΥΤΑ ...
    http://www.youtube.com/watch?v=xoVgiVOkdSE

  19. MB avatar
    MB 24/01/2014 11:10:28

    Σε όσους απορούν για την επερχόμενη "φορο/προστιμοκαταιγίδα", υπενθυμίζω πως σχετικά με το εν λόγω golden boy υπάρχει πρόβλεψη στο μεσοπρόθεσμο για την καταβολή ενός τεράστιου BONUS, το οποίο θα υπολογίζεται ως ποσοστό επί των εισπράξεων που υπερβαίνουν τον ετήσιο στόχο!!

    Πιστεύω δε πως και μόνο με την επικέντρωση της επιχειρηματολογίας του

    1) στην κατάργηση (και μάλιστα αναδρομικά) των κάθε είδους ληστρικών φόρων και προστίμων, παρανοϊκών επιβαρύνσεων, καθώς και άδικων και στοχευμένων υπέρογκων χαρατσιών (την ίδια στιγμή που λ.χ. πρόστιμα προς εκδότες εικονικών/πλαστών τιμολογίων "εξορθολογίζονται" ΜΕΙΟΥΜΕΝΑ) και

    2) στην άμεση αποπομπή του ανίδεου, κακεντρεχούς "αρπακτικού" και την αντικατάστασή με ένα ΓΓ δίκαιο, ρεαλιστή και, φυσικά, έμπειρο γνώστη της οδυνηρής πραγματικότητας,

    ο ΣΥΡΙΖΑ έχει βέβαιη την ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ, ακόμη κι αν δεν αναφερθεί σε τίποτε άλλο (ανεργία, ΚΕΠΕ, σκάνδαλα κλπ.) !!!!

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/01/2014 12:21:27

    Δύο διαφορετικοί άνθρωποι που έχουν γνωρίσει από κοντά τον Θεοχάρη και εμπιστεύομαι την κρίση τους, μου τον περιέγραψαν ως "ευήθη" (το λέω στην καθαρεύουσα, ανοίξτε λεξικό Σταματάκου) και "αποτυχημένο του ιδιωτικού τομέα". Απλά σας λέω τι άκουσα, δεν τα υιοθετώ....

  21. Οι αστεφάνωτοι avatar
    Οι αστεφάνωτοι 24/01/2014 12:23:45

    Γειά σου λεβέντη Χάρη! Μην ακούς κανένανε εσύ. Συνέχισε να γράφεις Ιστορία!

    • El Bodeguero avatar
      El Bodeguero @ Οι αστεφάνωτοι 24/01/2014 12:31:23

      http://www.youtube.com/watch?v=733YCwOe8JM

  22. Δημιος avatar
    Δημιος 24/01/2014 13:05:21

    με τόσες κοτσάνες που κάνουν, ο συριζα θα φανεί σα σωτήρας γιατί απλά θα κόψει τόσα και τόσα παράλογα που επιβάλλονται από την κυβέρνηση

    Τσάμπα μάγκες θα τους κάνουμε....

    • θηραία avatar
      θηραία @ Δημιος 24/01/2014 13:29:11

      ...και θα κρατήσουν στα μουλωχτά και το θεοχάρο!

      • tak avatar
        tak @ θηραία 24/01/2014 16:53:39

        Ωραίο! Τέλειο! Χαρακτηρισμός ... κουτί!

      • MB avatar
        MB @ θηραία 27/01/2014 08:04:44

        Πώς το ξέρετε; Ανήκετε στο ΣΥΡΙΖΑ ή το είδατε στη μαγική σας σφαίρα;

        • θηραία avatar
          θηραία @ MB 27/01/2014 10:13:04

          ...το λένε τ΄άστρα!