Χαμός και στο υπουργείο Οικονομικών
24/09/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμός και στο υπουργείο Οικονομικών

Σύμφωνα με πληροφορίες του Antinews στο υπουργείο Οικονομικών, το κρισιμότερο υπουργείο αυτή τη στιγμή για τη χώρα, ήδη γίνεται της τρελής καθώς οι σχέσεις Τσακαλώτου – Χουλιαράκη δεν είναι καθόλου καλές.

Τέτοιο τσίρκο δεν έχει ξαναγίνει. Ο Δημήτρης Καμμένος, ο «πόρτα – πόρτα» είδε την... πόρτα της εξόδου από την κυβέρνηση, 12 ώρες από την ώρα που ορκίστηκε, κάνοντας ρεκόρ γκίνες υπουργικών καθηκόντων.

Όμως, μη νομίζετε ότι αυτό το περιστατικό, ενδεικτικό της ψεκασμένης κυβέρνησης που μας κυβερνά, είναι και το μοναδικό. Υπάρχει μεγάλο μπάχαλο και αρκετές κόντρες που ήδη έχουν ξεκινήσει μεταξύ υπουργών, αναπληρωτών ή υφυπουργών.

Πριν καλά – καλά σβήσει το... λιβάνι της ορκωμοσίας άρχισε να «βρομάει» το πολιτικό πτώμα της κυβέρνησης Τσίπρα – Καμμένου.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Antinews στο υπουργείο Οικονομικών, το κρισιμότερο υπουργείο αυτή τη στιγμή για τη χώρα, ήδη γίνεται της τρελής καθώς οι σχέσεις Τσακαλώτου – Χουλιαράκη δεν είναι καθόλου καλές.

Οι πληροφορίες μας λένε ότι από καιρό ο κ. Τσακαλώτος δεν έβλεπε με καλό μάτι την άνοδο του καλού τεχνοκράτη ο οποίος επιβλήθηκε από τους δανειστές καθώς ήταν ο μόνος που εμπιστευόταν από το τσίρκο του ΣΥΡΙΖΑ. Άλλωστε, η επιτυχής ολοκλήρωση της διαπραγμάτευσης το καλοκαίρι ήταν δικό του έργο κι όχι του Τσακαλώτου που απλά πήρε τα εύσημα και υπέγραψε τη συμφωνία.

Λέγεται πως όταν ο Αλέξης Τσίπρας δέχθηκε εισηγήσεις για τη δημιουργία υπουργείου Μνημονίου, στα πρότυπα της Πορτογαλίας, ο Τσακαλώτος τον πήρε τηλέφωνο και του είπε: «Πρόεδρε εμένα να με ξεχάσεις αν φτιάξεις τέτοιο υπουργείο και βάλεις τον Χουλιαράκη επικεφαλής εγώ δεν θα είμαι στο υπουργικό συμβούλιο». Μπροστά στο φόβο να μην είναι αυτός που υπέγραψε το τρίτο Μνημόνιο ο πρωθυπουργός έκανε πίσω και έβαλε τον Χουλιαράκη στο Γενικό Λογιστήριο, κάτω από τον Ευκλείδη. Ωστόσο, οι σημερινές ανακοινώσεις που έκανε ο Χουλιαράκης για τις αλλαγές στις φορολογικές κλίμακες ήταν πέραν των αρμοδιοτήτων του και μάλιστα έμπαινε στα χωράφια του έτερου υπουργού, του Τρύφωνα Αλεξιάδη που είναι αρμόδιος για τους φόρους και τα έσοδα.

Γενικώς γίνεται ένας χαμός στο ίσιωμα στην πλατεία Συντάγματος και δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα με τους απίθανους τύπους οι οποίοι αντί να ετοιμάζουν ένα σχέδιο εξόδου από την κρίση, ετοιμάζονται να φαγωθούν για τις αρμοδιότητες.

Δεν είναι δηλαδή μόνο οι... Καμμένοι εντελώς καμμένοι στα μυαλά. Είναι και οι Συριζαίοι που δεν έχουν καταλάβει ότι παίζεται το μέλλον της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 24/09/2015 01:47:37

    ΑΝ ΔΕΝ ΡΟΚΑΡΕΙ ΤΩΡΑ Η ΝΔ ΠΟΤΕ??????????? ΘΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ, ΣΤΗ ΛΑΘΟΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ, ΣΤΗΝ ΨΕΥΔΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ?????!??!? Μην ξεχνάτε ότι το δημογραφικό, το αξιακό και το εθνικό είναι πολύ πιο πάνω από το οικονομικό γιατί χωρίς αυτά οικονομία δεν υπάρχει και γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ!!! ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ ΣΗΜΕΡΑ

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ λαέρτης 24/09/2015 11:26:36

      Σωστά , να ροκάρει.Μην τους κόβεις και τόσο ορεξάτους όμως...άντε να κάνουν χειραψίες στη Βουλή...

  2. Jim Beam avatar
    Jim Beam 24/09/2015 07:47:15

    Μην τους ενοχλείτε, αφήστε τους να κυβερνήσουν !!!!! Θα κάνουν πάλι εκλογές, δημοψήφισμα και ξανά εκλογές !!!!!

    • George N avatar
      George N @ Jim Beam 24/09/2015 08:22:11

      Ο μόνος τρόπος για να τελειώσεις με αριστερή σοσιαλδημοκρατία είναι αυτή να κυβερνήσει. Στην Σουηδία ακόμα γελάνε με το 105% συνολικές κρατήσεις σε εισοδηματικό κλιμάκιο που είχε καταφέρει η δικιά τους. Στην μισή κεντρική και βόρεια Ευρώπη (γελάνε) με τις μεταναστεύσεις λόγω φορολογίας των πλουσίων κατοίκων τους. Το φοβερό είναι ότι στην Ελλάδα αυτό θα γίνει με ταυτόχρονο περιορισμό του, λέμε τώρα, κράτους πρόνοιας! Ο αυτοκτονικός συνδυασμός του ΣΥΡΙΖΑ αρκεί να μην υπάρχει ακόμα πιο αυτοκτονική "δεξιά"...

      • ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
        ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. @ George N 24/09/2015 09:37:09

        .Και ο καλύτερος τρόπος για να τελειώσεις με ΟΛΟΥΣ τους επαγγελματίες πολιτικούς Δεξιούς και Αριστερούς, σε όλο τον κόσμο, είναι να τα κονομήσεις και να γίνεις νταβατζής τους, φίλτατε George...Στη Σουηδία ακόμα γελάνε όχι μόνο με τη σοσιαλδημοκρατία, αλλά και με τις "λαικές Δεξιές". Στη Νορβηγία δε, γελάνε ακόμα περισσότερο με όλους. Μόνο όταν εμφανίζεται ο Φασίστας και "καθαρίζει" μερικούς κλαίνε. Και μετά φροντίζουν να του έχουν Flat TV στο κελί του για να έχει HD εικόνα...Αλλοι άνθρωποι, άλλα ήθη.

        • Jim Beam avatar
          Jim Beam @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 24/09/2015 11:54:04

          πολιτισμός !!! οχι όπως ο Καμμένος και Καμμένος .... Κασιδιάρης, Τασία, Ζωή κλπ ..... Ευρώπη = πολιτισμός, οργάνωση, τάξη, δημοκρατία !

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 24/09/2015 13:03:24

          Οταν θα τους εμφανιστει στη πορτα ο Πουτιν, να δω τι τηλεοραση θα βλεπουνε..... Παρεμπιπτοντως εχετε ακουσει τι συμβαινει με τα παιδια στη Νορβηγια που μας διαφημιζουν κιολας το συστημα τους. Ετσι και διαμαρτυρηθει παιδι οτι στο σπιτι του του μιλησαν ασχημα το παιρνουν σε οικοτροφειο και μετα οι γονεις πρεπει να κανουν δικαστικο αγωνα για να το παρουν πισω και να αποδειξουν σε ατελειωτους κοινωνικους λειτουργους οτι ειναι καταλληλοι γονεις.....

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ρηνα 24/09/2015 21:15:55

            Χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται όπως είχε πει ο Φίοντορ, αφού κυβερνάει ο διάβολος, θα πρόσθετα.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ George N 24/09/2015 11:41:17

        ..."γελάνε" με το κράτος πρότυπο μιάς υποδειγματικής μικτής οικονομίας, για πάνω απο 40 χρόνια παρουσίας ;... απο τον Τάγκε Ερλάντερ στον Ούλαφ Πάλμε!...ένα εμβληματικό"κράτος πρόνοιας" σε απρόσκοπτη συνύπαρξη με την"οικονομία της αγοράς" και ένα"κοινωνικό συμβόλαιο" γενικής αποδοχής... τα επανεπενδυόμενα κέρδη των επιχειρήσεων,με ελάχιστη φορολογία... τα ατομικά κέρδη: απο 0 έως και 60%.... πολύ λογικό,για μιά κοινωνία που διασφάλιζε παιδεία, υγεία και πρόνοια τόσο υψηλού επιπέδου... Μετά τη δραματική αλλαγή των διεθνών συσχετισμών και την κατάρρευση των σταλινικών,στη δεκαετία '90, όλα αλλάζουν σε πρακτική και θεωρία... μέχρι και τα "principles of economics" του Alfred Marshall και των νεοκλασσικών οικονομολόγων θεωρούνται περίπου θέσφατα... μή συγκρίνετε το Σύριζα με την "αριστερή σοσιαλδημοκρατία"... οι ρίζες τους διαφέρουν καίρια... αφήστε,που- τούτοι'δώ- ακόμη ψαρεύουν στα θολά...! Το κόστος της βιαίως παγκοσμιοποιημένης "free market economy" είναι ανυπολόγιστο: διάλυση της κοινωνικής συνοχής, υπονόμευση των εθνικών κρατών... "questionable whether we have democracy"...Tony Benn, λίγο πρίν πεθάνει....! Ζείτε και βιώνετε έναν απολύτως εργαλειακό κόσμο κι΄ωστόσο ακόμη θεωρείτε πώς οι "βόρειοι" γελούν... με τί ακριβώς;

        • George N avatar
          George N @ βαγόνι 24/09/2015 12:40:44

          Σαφώς και υπήρξε κοινωνικό κράτος μετά τον Πόλεμο εν μέρει και ως ανταμοιβή για μια μια κοινωνία που πέρασε από ένα απίστευτο σφαγείο. Το έχω ξαναγράψει με πρωτοπόρο τον Clement Attlee που κατάφερε να μετατρέψει μια καπιταλιστική υπερδύναμη σε σοσιαλιστική χώρα μέσα σε 3 χρόνια και χωρίς να ανοίξει μύτη. Χάρη στην απίστευτη προετοιμασία που είχε γίνει με 200 έτοιμα νομοσχέδια. Σε αυτό κριτικάρω και την δικιά μας αριστερά που προφανώς έχει άλλες καταβολές αλλά προσπαθεί να γίνει τώρα αριστερή σοσιαλδημοκρατία. Εκτός από τα θετικά που αναφέρετε όμως υπήρξε και η αρνητική πλευρά. Αν δεν υπήρχε άλλωστε θα είμαστε όλοι Σοσιαλιστές εκτός από τους παράφρονες. Επιγραμματικά η διατήρηση του κοινωνικού κράτους έφτασε να απαιτεί μεγάλο τμήμα του ΑΕΠ. Από εκεί και οι ακρότητες στην φορολογία. Με τις οποίες ναι τώρα γελάνε γιατί καταλαβαίνουν το παράλογο. Γιατί σταμάτησε την ανάπτυξη της οικονομίας. Αλλά η χειρότερη πλευρά είναι άλλη: Είναι τα 15χρονα κοριτσάκια που σταματούν το σχολείο για να μείνουν έγκυες ώστε να πάρουν housing benefit ή σπίτι. Που θα είναι πάντα με income support και που τα παιδιά τους θα κάνουν το ίδιο. Kids with kids όπως λέγονται. Που οι συνοικίες που κτίστηκαν για να στεγάσουν εργαζόμενους έχουν μετατραπεί σε γκέτο αέργων. Με απίστευτη εγκληματικότητα. Και άλλα πολλά. O Tony Benn ήταν δημιούργημα μιας άλλης εποχής. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ειλικρίνειά του και την ακεραιότητά του. Ούτε την προσφορά της οικογένειάς του. Δεν καταλάβαινε όμως το τέρας που είχε δημιουργηθεί πάντα από καλές προθέσεις. Το 76 μας λέει ότι δεν υπάρχει δημοκρατία, ότι τα unions δεν έχουν δύναμη συγκριτικά με τους καπιταλιστές (όταν όλη η Αγγλική βαριά βιομηχανία έχει γίνει κρατική!) και τον χειμώνα του 79, αυτά τα ίδια unions ρίχνουν ουσιαστικά την κυβέρνηση Labour στην οποία συμμετείχε με τον winter of discontent. Θεία δίκη.

        • Μπάμπης avatar
          Μπάμπης @ βαγόνι 24/09/2015 12:55:39

          Η Σουηδία θα έπρεπε κανονικά να ήταν μια τριτοκοσμική σοσιαλιστική μπανανία και εκεί αναπόδραστα θα καταλήξει με τους αριστερούς που την κυβερνούσαν τόσα χρόνια (ανάμεσά τους και ο εν Ελλάδι αγιοποιηθείς Πάλμε) αν και τα τελευταία χρόνια το εκλογικό σώμα αρχίζει να αλλάζει πορεία. Το ότι εμφανίζονταν ως "υπόδειγμα" παρά τις παρανοϊκές οικονομικές πολιτικές αναδιανεμητικής λύσσας και εξισωτικού παροξυσμού που ακολουθούσε οφείλεται σε ακριβώς τρεις και μόνο τρεις λόγους: (α) τεράστιες πλουτοπαραγωγικές πηγές και σχετικά μικρός και "μαζεμένος" πληθυσμός, (β) ομοιογενής πολιτισμικά κοινωνία με "protestant work ethic" (γ) μείνανε έξυπνα στην απέξω και στους δύο Παγκοσμίους Πολέμους και ιδίως στον Β' θησαύριζαν πουλώντας πρώτες ύλες στο Γ' Ράιχ και έτσι βρέθηκαν το '45 με τα θησαυροφυλάκια τίγκα στο χρυσό, με την βιομηχανία τους άθικτη και την υπόλοιπη Ευρώπη (και κυρίως την Γερμανία, τον μεγάλο τους ανταγωνιστή) στάχτες και αποκαϊδια. Ο λόγος (β) σιγά-σιγά εκλείπει, ο (γ) χάνει πια την σημασία του, οπότε η Σουηδία αναγκαστικά θα στραφεί πολύ, πολύ δεξιότερα προς την κατεύθυνση μιας καθαρά ανοικτής, ελεύθερης και ανταγωνιστικής οικονομίας (στην βάση ισότητας ευκαιριών και όχι στην σταλινιστική βάση ισότητας αποτελέσματος) για να διατηρήσει τα ίδια επίπεδα οικονομικής ευημερίας. Οι μετακινήσεις του εκλογικού σώματος τα τελευταία χρόνια αυτό καταδυκνείουν.

          • Πυθία avatar
            Πυθία @ Μπάμπης 24/09/2015 13:52:07

            Πιο κομπλεξική ανάλυση πραγματικά δύσκολα θα βρω. Μια πανδαισία αχταρμά και τρικυμίας. Εύγε νεανία μου. πραγματικά κατάφερες να πείσεις άσχετους ότι έχεις δίκιο ενώ κάνεις μια ανάλυση εντελώς λάθος.....

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Μπάμπης 24/09/2015 13:56:12

            @Μπάμπη, θερμά συγχαρητήρια. Σε 200 λέξεις έκλεισες περίπου έναν αιώνα ιστορίας. Αυτό ήταν η Σουηδία. Απλά είναι συμπαθείς επειδή ελάχιστοι γνωρίζουν ότι το κοινωνικό τους κράτος χρηματοδοτήθηκε, από χρυσό έναντι μεταλλευμάτων, από τον Αδόλφο.

          • UncleStgm avatar
            UncleStgm @ Μπάμπης 24/09/2015 15:31:42

            Αγαπητέ Μπάμπη, ...η Σουηδία αναγκαστικά θα στραφεί πολύ, πολύ δεξιότερα προς την κατεύθυνση μιας καθαρά ανοικτής, ελεύθερης και ανταγωνιστικής οικονομίας (στην βάση ισότητας ευκαιριών και όχι στην σταλινιστική βάση ισότητας αποτελέσματος)... Ναι, ίσως γίνει και αυτό. Όταν το Πανεπιστήμιο της Uppsala θα γίνει ΤΕΙ ελληνικού τύπου, σίγουρα.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ UncleStgm 24/09/2015 17:09:06

            Χα χα, σου θίξανε τα όσια και πετάχτηκες από το μνήμα! Πάντως, ούτε ο Μπάμπης έχει δίκιο, και το (όντως αξιόλογο) Πανεπιστήμιο της Ουψάλας θα γίνει μαντράσα να βγάζει μουλάδες.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ UncleStgm 24/09/2015 18:31:33

            Συριζαίοι, Θείε κλπ, τώρα που συνήλθατε από τον προεκλογικό αγώνα για τον ΣΥΡΙΖΑ με σκοπό να κάνετε την Ελλάδα "Σουηδία του Νότου", και επανεμφανιστήκατε, μάθετε ότι ένας από τους λίγους οι οποίοι έχουν επισημάνει στο δημόσιο λόγο την ιστορική σύνδεση Χιτλερικής Γερμανίας - Σουηδίας είναι ο Περικλής Κοροβέσης.

          • ορεσείβιος avatar
            ορεσείβιος @ Μπάμπης 24/09/2015 17:18:55

            Πριν λύσουμε τα προβλήματα της Σουηδίας, δεν λύνουμε τα δικά μας πρώτα? Κάθε φορά που δοκιμάζουμε να δούμε το δικό μας πρόβλημα, καταλήγουμε να συζητάμε για τον Πούτιν, τους πορδέμος της ισπανίας, την Βενεζουέλα.. Κανείς από τις χώρες αυτές δεν πρόκειται να ασχοληθεί με τα δικό μας.

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ ορεσείβιος 24/09/2015 18:24:44

            Ας δηλωσουν οι πολιτικοι οτι οι νομοι θα εφαρμοζονται απαρεγκλιτα και ας κλεισουν τις πορτες των γραφειων τους για τον οποιονδηποτε, ας κατεβασουν οι τραπεζιτες τα τηλεφωνα και οι συνδικαλιστες ας σταματησουν τις απεργιες, οχι για παντα για τρια χρονια μονο κι ας υπαρχει ενας ανωτατος δικαστης που θα εξεταζει οποιον καταγγελει παραβαση η ακομα και υποψια δωροδοκιας και να δεις πως λυνονται τα περισσοτερα προβληματα. Μπορει και να γλυτωσουμε και το ξεπουλημα μας στη Γερμανια αλλιως θαχουν καταφερει αυτο που χρονια διαλαλουσαν, να γινουμε τα γκαρσονια της Ευρωπης....

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ Μπάμπης 24/09/2015 18:24:43

            α./...η Σουηδία μεταλεύματα-και όχι μόνο στον Αδόλφο- η Νορβηγία πετρέλαιο, η Δανία αρκετά λιγότερα...και οι μεγαλύτερες δυνάμεις, στο δυτικό κόσμο, απο ιδιοποίηση του παγκόσμιου πλούτου "manu militari"...η ιστορία της συσσώρευσης πλούτου χάνεται στα βάθη των αιώνων...η λογική της κοινωνικής χειραφέτησης προϋποθέτει πολιτισμό...! β../ η "ισότητα των ευκαιριών" και η ουσία του "ελευθέρως επιχειρείν" συνυπάρχουν"εν αρμονία", στα πλαίσια "κοινωνικών συμβολαίων"...οι αναδιανεμητικές λειτουργίες δεν θίγουν τα επενδυόμενα κέρδη αλλά περιορίζουν τα δυσθεώρητα ατομικά κέρδη....κάνουν το 1 πρός 1000, ένα πρός 200,300,400...θέμα πολιτισμού και ειρηνικής συνυπάρξεως ανθρώπων και ψυχών..! καμμία σχέση με την "σταλινιστική ισότητα αποτελέσματος"... πώς σας ήρθε;...ο Στάλιν έκανε συσσώρευση κεφαλαίου με γενικευμένο δημοσιο-υπαλληλισμό...ο Μάρξ προανήγγειλε τον "ιδεατό" σοσιαλισμό, ώς "συνασπισμό των ελευθέρων παραγωγών"...οι Κινέζοι έχουν savage capitalism υπο την ηγεσία του ενός κομμουνιστικού κόμματος..δεν έχουν τέλος οι αντιφάσεις ιδεολογημάτων και πράξης... γ.../ "συντηρητικοί" και "φιλελεύθεροι" υποχρεώνονται να συστεγαστούν,ασφυκτιώντας στο μεταξύ: Milton Freedman-Πινοσέτ... να ένας υποχρεωτικός γάμος του όλο και "δεξιότερα", που προβλέπετε για τους Σκανδιναυούς... Τέλος, άν σας ενδιαφέρει η,εν τόπω και παραδόσει, συνέχεια του ανθρώπου στον πλανήτη, δείξτε μιά συγκατάνευση σ'αυτούς που προσπαθούν να βρούν ηπιότερες μορφές συνυπάρξεως,απο την αντιπαράθεση ημιπαραφρόνων "αριστερών" και "δεξιών", μέσα σε καλπάζοντα υπερπληθυσμό!