03/08/2009 23:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμηλούς τόνους κρατάει η Αθήνα στη νέα τουρκική πρόκληση με τη Ρω

 



Ανησυχία δημιουργήθηκε πριν από λίγο σε δημοσιογραφικούς κύκλους, με αφορμή πληροφορίες ότι η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη επέστρεψε εσπευσμένως στην Αθήνα, από την Τζιά όπου παραθέριζε, λόγω «έντασης με την Τουρκία» - την πληροφορία μετέδωσε πρώτο το http://olympia.gr/

Η πληροφορία αυτή συνδυάσθηκε με την απόπειρα του τουρκικού καναλιού D να δημιουργήσει κρίση στο Αιγαίου, αμφισβητώντας την ελληνικότητα της Ρω και μεταδίδοντας πλάνα από το νησί, με  Έλληνες στρατιώτες, που ανέκαθεν βρίσκονταν εκεί, προσπαθώντας να δημιουργήσει κλίμα Ιμίων.

Το Υπουργείο Εξωτερικών και το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας κρατούν χαμηλούς τόνους, συνιστώντας ψυχραιμία στα ελληνικά Μ.Μ.Ε.

Όπως πληροφορούμεθα εξάλλου η κ. Μπακογιάννη μεταβαίνει τα Σαββατοκύριακα στην Τζια και ξεκούραση και κάθε Τρίτη επιστρέφει στο υπουργείο όπου παραμένει μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα «εσπευσμένης επιστροφής».

«Ουδέτερη» χαρακτήρισε τη νήσο Ρω ο τουρκικός τηλεοπτικός σταθμός Kanal D, σημειώνοντας σε ρεπορτάζ του ότι η Ελλάδα οικειοποιήθηκε «με νέο τετελεσμένο μία νησίδα, που δεν ανήκει σε κανέναν».

Το τουρκικό κανάλι μετέδιδε εικόνες από το ελληνικό φυλάκιο, σημειώνοντας ότι πρόκειται για μια νησίδα στη μύτη της Τουρκίας και ότι βάσει συμφωνίας του 1947, η νησίδα δεν ανήκει σε κανέναν, κατά συνέπεια δεν επιτρέπεται ο εποικισμός της. Η νήσος Ρω βρίσκεται σε απόσταση 3 ναυτικών μιλίων βόρεια του Καστελόριζου. Είναι γνωστή και από την Κυρά της Ρω, τη μοναδική κάτοικό του, που για χρόνια ολόκληρα ύψωνε κάθε πρωί την ελληνική σημαία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ avatar
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ 03/08/2009 23:24:17

    ποτε δηλαδή τους σήκωσε;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/08/2009 00:21:13

    Να γίνει επιστράτευση και να δω τον Σιανιδη ή και τον Ψυνάκη με φυσεκλίκια... Αέραααααα!!! Φρρρρρρ.... Ορμάτε ωρέ τσολιάδες! Πάντως στα σοβαρά τώρα, η τεράστια πλειοψηφία των πολιτικών, οικονομικών και πολιτιστικών (!) ταγών μας πιστεύω πως θα σπεύσει να κρυφτεί μαζί με τα γυναικόπαιδα. Το υπογράφω.
    Για αυτό ας κάτσουμε καλύτερα στα αβγά μας καθώς με Τσαλίκηδες και Ρέμμους δεν γίνονται πόλεμοι. Άσε που αντί για Βέμπο θάχουμε την Θώδη...

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/08/2009 00:57:55

    Τα προβλήματα με την Τουρκία δεν λύνονται μόνο με πόλεμο.

    Υπάρχει και η διπλωματία.

    Φτάνει βέβαια να έχει κότσια και ιστορική γνώση και φιλοπατρία και να μην περιορίζεται σε διακοπές στη Τζια και δελφινλίκια.

    • nyfitsa avatar
      nyfitsa @ Στέργιος 04/08/2009 10:12:27

      Και βέβαια υπάρχει και η διπλωματία!
      Είδατε πώς το κανόνισαν οι Τούρκοι το διπλωματικό θέμα με την ΑΓΕΛΑΔΑ?
      Αίσιο τέλος είχε επί τρεις εβδομάδες "σύλληψή’ της αγελάδας σε τουρκικό έδαφος, που κρατήθηκε 21 μέρες σε καραντίνα στην Αδριανούπολη,

      «Μαρίκα, καλώς ήλθες», ήταν τα πρώτα λόγια του κτηνοτρόφου, ο οποίος χρειάστηκε να καταβάλει 200 ευρώ στον Τούρκο κτηνίατρο-συνοδό για τα έξοδα τροφής και φύλαξης του ζώου, όπως αναφέρεται σε σχετικό "τιμοκατάλογο" που του παραδόθηκε. "Αυτό δεν με πείραξε τόσο, όσο που την είδα αδυνατισμένη…….

  4. Swell avatar
    Swell 04/08/2009 06:38:41

    Aυτή είναι η δεύτερη ιστορία με τη Ρω:

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/07/blog-post_24.html

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/08/2009 11:35:21

    Πρέπει κι εμείς ως χώρα να συστήσουμε ΜΚΟ (που μόνο ΜΚ δεν είναι) των Ελλήνων τής Ίμβρου και της Τενέδου, των Κωνσταντινουπολιτών, των Ποντίων, που θα κάνουν τον κακό χαμό στην Ευρώπη και στην Αμερική για τα περιουσιακά δικαιώματα που τους στερούν οι Τούρκοι. Σε οποιαδήποτε διαμαρτυρία τής Τουρκίας, εμείς ως κράτος απλώς θα λέμε "είναι ιδιωτικές πρωτοβουλίες, τι θέλετε, να τους φιμώσουμε;".

    Επίσης, θα πρέπει να υπενθυμίσουμε σε όλη τη διεθνή κοινότητα ότι η Ίμβρος και η Τένεδος εκχωρήθηκαν στην Τουρκία υπό τον όρο να αποτελέσουν ΑΥΤΟΝΟΜΗ περιοχή, όπως τα σουηδόφωνα νησιά Όλαντ εκχωρήθηκαν στη Φινλανδία υπό τον όρο να είναι αυτόνομα.

    Τέλος, για κάθε Αγαθονήσι και Φαρμακονήσι που θα αμφισβητούν οι Τούρκοι, θα αμφισβητούμε κι εμείς ένα δικό τους νησί. Δεν είμαι διεθνολόγος, αλλά αναφέρει η συνθήκη των Σεβρών τίποτα περί τουρκικής κυριαρχίας στα Πριγκηπόνησα; Ή στο Ίμραλι τής Προποντίδας;

    Και φυσικά, μπορούμε να στείλουμε ένα φιρμάνι στην Τουρκία που να λέει ότι ακόμη μια φορά να πετάξουν τα F-16 της πάνω από τα νησιά μας, και θα κλείσουμε το προξενείο τους στην Κομοτηνή. Τι θα μας κάνουν; Θα κλείσουν το προξενείο μας στη Σμύρνη; Σιγά τα ωά!

    Ζητούν αυτοί; Θα ζητούμε κι εμείς.
    Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για την εξασφάλιση τής αξιοπρέπειάς μας.

    Και ας μη φοβόμαστε αταβιστικά την Τουρκία. Δεν την παίρνει να κάνει πόλεμο. Αν την έπαιρνε, θα τον έκανε και θα κατακτούσε όλα τα νησιά που ήθελε.

    Η Τουρκία είναι ένας γίγαντας με πήλινα πόδια.
    Πρέπει να το καταλάβουμε.

    Και φυσικά, πρέπει να αξιώσουμε ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ στάση από αυτούς που μας κυβερνούν.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Στέργιος 04/08/2009 13:13:57

      ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΕΡΓΙΕ,
      Παρά τις αντιθέσεις μου στις θρησκευτικές σου θέσεις, προσυπογραφω το ΑΠΟΛΥΤΑ το σχόλιο σου.

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ mesaios daktylos 04/08/2009 13:16:33

        ΔΙΟΡΘΩΣΗ
        προσυπογραφω το ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ και περιεκτικο σχόλιο σου.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 04/08/2009 13:50:25

      Μεσαίε Δάκτυλε,

      Παρά την αντίθεσή μου στις δικές σου θρησκευτικές θέσεις, είμαστε όλοι Έλληνες. Έτσι δεν είναι;

  6. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 04/08/2009 13:45:48

    Οι καλογεροι και οι παπαδες δεν πανε φανταροι. Ουτε τα παιδια των λαμογιων και καλα πετυχημενων ουτε και οι βουλευταδες μας. Οι τραγουδιστες δεν πανε, οι ηθοποιοί δεν πάνε (ε σπυροπουλε;) Ποιοι μενουν; Να μετρηθουμε ρε παιδια.Πως θα πολεμησομεν; Ε; Ο εβρος δεν ειναι ελληναδικο να ανεβουμε στα τραπεζια.Θελει ιδρωτα.

  7. fatfat avatar
    fatfat 04/08/2009 15:55:12

    Οι ελληνικές κυβερνήσεις διαχρονικά δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι η αυτοσυγκράτηση που επιδεικνύει η Ελλάδα σε ότι αφορά το Αιγαίο,θεωρείται-εκλαμβάνεται ως ΑΔΥΝΑΜΙΑ από την Τουρκία,η οποία και κλιμακώνει τις προκλήσεις της.
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η Ελλάδα πρέπει να κάνει καμιά βιαστική κίνηση, που μπορεί να αποβεί εις βάρος της και να κάνει κακό στα συμφέροντά της.
    Ωστόσο χρειάζεται η Ελλάδα να στέλνει συνέχεια το μήνυμα στην γείτονα χώρα, ότι σε κάθε περίπτωση θα υπερασπιστεί άμεσα-αποφασιστικά-σθεναρά τα συμφέροντά της καθώς και κάθε σπιθαμή ελληνικού εδάφους.
    Μην ξεχνάμε ότι ορισμένοι σκοτεινοί κύκλοι της γείτονος χώρας(βλέπε κεμαλικό κατεστημένο) κάνουν ότι μπορούν για να επιδεινωθούν οι σχέσεις των δύο χωρών,για να "κατασκευάσουν" συνθήκες "θερμού επεισοδίου".Στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται και η προβολή του κατασκευασμένου και προβοκατόρικου ρεπορτάζ σχετικά με την Ρω, με το οποίο προσπαθούν να φανατίσουν το κοινό στο οποίο απευθύνεται και να πολώσουν την κοινή γνώμη της Τουρκίας.
    Ελπίζουν αυτοί οι κύκλοι,να δημιουργήσουν τεχνητή ένταση και η Ελλάδα να κάνει καμιά βιαστκή κίνηση(μακακία που θα έλεγε και ο Λαζόπουλος) για να τους δώσει άλλοθι και επιχειρηματολογία για κάθε επόμενη κίνησή τους.
    Προσπαθούν συνέχεια - είναι ο διακαής τους πόθος - να δοθεί η εντύπωση στο εξωτερικό,ότι "η Ελλάδα και η Τουρκία,που έχουν και καλά ένα σωρό διαφορές, είναι στα πρόθυρα πολέμου ή έστω θερμού επεισοδίου", προσβλέποντας έτσι στην διεθνή επέμβαση(π.χ ΗΠΑ,ΟΗΕ,ΝΑΤΟ,Ε.Ε), η οποία (επέμβαση) θα έχει ως αποτέλεσμα η Ελλάδα να συρθεί είτε σε απευθείας διαπραγματεύσεις με την Τουρκία, είτε σε διεθνή μεσολάβηση - πάντα βέβαια με το πρόσχημα της αποφυγής πολέμου στην περιοχή και την τελική διευθέτηση των διαφορών που υποστηρίζει η Τουρκία ότι υπάρχουν.
    Και στις δύο περιπτώσεις(απευθείας διαπραγματεύσεις,διεθνή μεσολάβηση) η Ελλάδα θα βγει χαμένη, διότι στις παρούσες συνθήκες δεν διεκδικεί τίποτα,σε αντίθεση με την Τουρκία που έχει "μακρύ κατάλογο διεκδικήσεων" σε βάρος της Ελλάδας.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ fatfat 04/08/2009 22:29:37

      Μην ονοματίζεις τη δειλία "αυτοσυγκράτηση".

      Αν εγώ διεκδικώ το χωράφι σου στο χωριό εδώ και 20 χρόνια κι εσύ απλώς "αυτοσυγκρατείσαι", τότε στη συνείδηση όλων το χωράφι κατοχυρώνεται σε μένα.

      Κι όταν χτίσω το σπίτι μου στο καταπατηθέν από μένα πρώην χωράφι σου, οι χωριανοί θα πουν "βρε τον απατεώνα, έκλεψε το χωράφι τού ανθρώπου", αλλά δεν θα επέμβουν υπέρ εσού. "Αφού αυτός δεν ξέρει να υπερασπιστεί τα δικαιώματά του, εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα;" θα πουν, και θα κοιτάξουν να τα έχουν καλά με μένα, για να μην τους φάω κι αυτωνών τα χωράφια.

  8. fatfat avatar
    fatfat 06/08/2009 16:38:38

    θα ήθελα σε αυτό το σημείο να απαντήσω στον φίλο Στέργιο.......

    αγαπητέ φίλε, βλέπεις την αυτοσυγκράτηση που επιδεικνύει η Ελλάδα ως δειλία.....παρόμοια συμπεράσματα εξάγει και η Τουρκία από την συμπεριφορά της Ελλάδας, η οποία εκλαμβάνει την αυτοσυγκράτηση και την σύνεση που επιδεικνύει η ελληνική πλευρά ως αδυναμία.
    Θεωρώ ότι σε τέτοια εθνικά ζητήματα ύψιστης σημασίας οι χειρισμοί - διπλωματικοί & στρατιωτικοί - πρέπει να είναι λεπτοί και να γίνονται με σύνεση, προς όφελος βέβαια των εθνικών μας συμφερόντων.
    Δηλαδή και εγώ που επικροτώ και εγκρίνω την αυτοσυγκράτηση που επιδεικνύουμε ως χώρα, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΙΛΟΣ?
    Δεν επιτρέπω φίλε μου, σε κανέναν να αμφισβητεί τον πατριωτισμό μου και την άδολη αγάπη μου για την πατρίδα μας.
    Δεν ξέρω που υπηρέτησες την στρατιωτική σου θητεία,αλλά θα σου πω συνοπτικά δύο λόγια για εμένα....δεν υπηρέτησα την θητεία μου ούτε στα γραφεία του Πενταγώνου,ούτε στα σύνορα της Κερατέας.......παρόλο που είχα το "μέσον" για Αεροπορία - Ναύτικο και να μείνω στην Αθήνα,επέλεξα συνειδητά να μην αλλάξω Κλάδο(η Στρατολογία με είχε βάλει Στρατό Ξηράς) και να υπηρετήσω την πατρίδα μου στα σύνορα.......έβαλα "μέσον" μετά το κέντρο εκπαίδευσης στην Θήβα,να πάω στον Έβρο σε μάχιμη μονάδα πυροβολικού ως σκοπευτής - πυροβολητής, όπου παρέμεινα επί 16 μήνες(δεν προσπάθησα να πάρω μετάθεση).......και έπεσα πάνω στα γεγονότα των Ιμίων......και πέρασα δύο σκληρούς χειμώνες.....έχω λάβει μέρος σε πολλές βολές πυροβολικού,έχω κάνει δύο τετραήμερα χειμερινής διαβίωσης, έχω κάνει συνολικά 40 μέρες "σκηνάκια".......όλα αυτά δεν τα γράφω για να μου αποδώσεις τα εύσημα,αλλά να σου δείξω φίλε Στέργιε, ότι η προσωπική μου πορεία δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση....δεν είσαι φίλε μου, περισσότερο πατριώτης από εμένα, επειδή επικροτώ την γραμμή της αυτοσυγκράτησης, την οποία εσύ θεωρείς - δικαίωμά σου - δειλία....όπως και εγώ δεν είμαι περισσότερο πατριώτης από κανέναν....όλοι είμαστε Έλληνες και όταν χρειαστεί θα κάνουμε το χρέος μας.....μην παρασύρεσαι λοιπόν από τα συναισθήματά σου και θέλεις η Ελλάδα να προβεί σε βιαστικές κινήσεις π.χ να καταρρίψει κάποιο τουρκικό πολεμικό αεροσκάφος.....αυτό επιδιώκει-επιζητά (την βεβιασμένη κίνηση της Ελλάδας) η τουρκική πλευρά για να νομιμοποιήσει κάθε επόμενη ενέργειά της, για να δώσει άλλοθι και επιχειρήματα σε μια ενδεχόμενη απόπειρα κατάληψης ελληνικού νησιού ή βραχονησίδας ή οποιαδήποτε άλλη επιθετική ενέργεια....και δεν δέχομαι τον διαχωρισμό που κάνουν μερικοί - είτε από άγνοια, είτε από βλακεία, είτε εσκεμμένα- σε λιγότερο και περισσότερο "πατριώτες".....................................
    " πατριώτες" ήταν υποτίθεται, και όσοι άνοιξαν την κερκόπορτα στην Τουρκία τον Ιούλιο 1974... να μην ξεχνάς ΠΟΤΕ ότι το άλλοθι-επιχείρημα για την εισβολή της Τουρκίας στην Κύπρο το 1974, το έδωσε δυστυχώς - αυτή είναι η ιστορική αλήθεια - η Ελλάδα, όταν οι Έλληνες "πατριώτες" που κυβερνούσαν τότε την χώρα,έκαναν την απόπειρα πραξικοπήματος κατά του Μακαρίου(στο όνομα της "αγάπης" και "του εθνικού συμφέροντος" έχουν γίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ).
    Οι Τούρκοι χωρίς αυτή την μαλακία που έκανε η Ελλάδα στην Κύπρο τον Ιούλιο 1974(εννοώ την απόπειρα πραξικοπήματος κατά του Μακαρίου), ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΠΟΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 1974 ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΓΙΑ 35 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ 40% ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΡΤΥΡΙΚΗΣ ΝΗΣΟΥ.....στο σημείο αυτό να σου θυμήσω και άλλο ένα ιστορικό παράδειγμα από την πρόσφατη ελληνική ιστορία,με την αναγκαία επισήμανση ότι δεν είμαι νοσταλγός ή θιασώτης κανενός δικτατορικού καθεστώτος ή του βασιλικού θεσμού.
    Το διάστημα 1937-1940 η Ιταλία είχε προβεί σε δεκάδες προκλήσεις εις βάρος της Ελλάδας,με σκοπό να απαντήσουμε βεβιασμένα και να προκληθεί πόλεμος.
    Η τότε κυβέρνηση(η οποία στο συγκεκριμένο θέμα εξέφραζε σύσσωμο τον ελληνικό λαό) δεν έπεσε στην παγίδα της Ιταλίας και δεν τους απαντούσε,επιδεικνύοντας ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ....στόχοι της ήταν να μην προκαλέσει την Ιταλία και να αποφύγει τον πόλεμο....ακόμα και όταν οι Ιταλοί βύθισαν το "ΕΛΛΗ" και ενώ υπήρχε πλήθος αποδείξεων για την ιταλική εμπλοκή,η Ελλάδα ισχυριζόταν μέχρι την έναρξη του ελληνοιταλικού πολέμου ότι ο τορπιλισμός της "ΕΛΛΗΣ" έγινε από υποβρύχιο "αγνώστης εθνικότητας"... αν ζούσες τότε φίλε μου, σίγουρα θα κατηγορούσες ανοιχτά τον βασιλιά και την ελληνική κυβέρνηση για δειλία και εσχάτη προδοσία και θα ζητούσες επιτακτικά "νέο Γουδί".
    Δεν ήταν όμως δειλοί, ήταν ΣΩΦΡΟΝΕΣ και ΣΥΝΕΤΟΙ......σκοπός τους ήταν η προάσπιση των εθνικών συμφερόντων και η αποφυγή του πολέμου....αν ήταν δειλοί θα είχαν επιλέξει την εύκολη λύση και θα είχαν δεχτεί αμέσως τα ιταλικά αιτήματα,που αναφέρονταν στο τηλεσίγραφο που επέδωσε ο ιταλός πρέσβης στον Μεταξά την νύχτα της κηρύξεως του πολέμου ......αν ήταν δειλοί,θα έδιναν ευχαρίστως "γη και ύδωρ" στο Άξονα....και μην ισχυριστείς ότι ήταν αγγλόφιλοι και για αυτό δεν πήγαν με το μέρος του Άξονα......ΠΡΩΤΑ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ, μετά ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ και μετά όλα τα άλλα......

    Σκέψου όμως και κάτι άλλο........σήμερα οι πόλεμοι δεν κερδίζονται-χάνονται μόνο στα πεδία των μαχών....οι ΗΠΑ δεν έχασαν πρώτα τον πόλεμο του Βιετνάμ στα πεδία των μαχών.....τον έχασαν πρώτα στο τομέα των εντυπώσεων,όταν στράφηκε εναντίον τους όλη η παγκόσμια κοινή γνώμη και τους αποδοκίμασε συνολικά για το πόλεμο του Βιετνάμ........γιατί λοιπόν να μην δείχνουμε αυτοσυγκράτηση μέχρι η Τουρκία να χάσει την ψυχραιμία της και να μας επιφέρει το πρώτο πλήγμα, έτσι ώστε να μείνει εκτεθειμένη στην παγκόσμια κοινή γνώμη?
    Γιατί πρέπει με το ζόρι να πέσουμε στην παγίδα της, να ενεργήσουμε αψυχολόγητα πρώτοι και να μείνει εκτεθειμένη στην παγκόσμια κοινή γνώμη η "κακιά Ελλάδα", που επιτέθηκε πρώτη στην "δύστυχη" Τουρκία?
    Έτσι δεν θα παρουσιαστεί - δηλαδή ως θύμα - η Τουρκία αν πρώτη η Ελλάδα προβεί σε κάποια κίνηση?
    Θέλω να σκεφτείς σοβαρά όσα σου γράφω.....δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις.....ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΤΕΡΓΙΟΥ...............

    • Nick avatar
      Nick @ fatfat 13/08/2009 04:33:08

      λες ανοησίες και είσαι προφανώς άσχετος με το θέμα. ακου κει η “κακιά Ελλάδα”, που επιτέθηκε πρώτη στην “δύστυχη” Τουρκία. Και άμα το πούν τί έγινε; θα ρθούν να μας κάνουν νταντά νομίζεις. δεν τους συμφέρει... απλά έτσι έχουν αφήσει μερικούς(μάλλον πάρα πολλούς) σαν κι εσένα να πιστεύουν. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ξέρεις. ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΕΡΑΓΙΑΔΕΣ. δεν θα περιμένουμε παντα τους άλλους να έρθουν να μας σωσουν. οι άλλοι μας έχουν γραμμένους ειδικά όταν βλέπουν ότι εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε τίποτα.

      από την στιγμή που οι τούρκοι κάνουν εικονικούς βομβαρδισμούς σε κατοικημένες περιοχές μπορούμε να τους καταρίψουμε με κάθε δίκιο. και μην φοβάσαι ακόμη και τότε δεν θα γίνει τίποτα. άπλα θα καταλάβουν οι τούρκοι ότι ξυπνήσαμε και θα κάνουν πάλι καμιά 20αριά χρόνια να φανούν στο Αιγαίο στην χειρότερη, στην καλύτερη θα καταρεύσει αύτανδρο το στρατιωτικό κατεστημένο της Άγκυρας.

      νομιζεις πως έχω άδικο; για πες μας τόσες δεκαετίες τί καλό μας πρόσφερε η ΣΥΝΕΤΗ πολιτική του κατευνασμού? όσο περνάει ο καιρός οι τουρκοι ξεθαρεύουν και αναβαθμίζουν τις προκλήσεις.

      ξυπνα λοιπον οσο ειναι καιρος και εσυ και οι ομοιοι σου