#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2012 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαλυβουργία: η απεργία δεν είναι επαναστατική γυμναστική



Οι απεργιακοί αγώνες είναι αδιαμφισβήτητο δικαίωμα των εργαζόμενων, ίσως και το μοναδικό όπλο τους απέναντι στην εργατική αυθαιρεσία.

Όμως, η απεργία είναι ένα όπλο που μοιάζει με τα πυρηνικά. Το τραβάς και το χρησιμοποιείς όταν το θέλουν και οι συνθήκες. Ούτε για επαναστατική γυμναστική είναι, ούτε για εργατική κατανάλωση.

Η περίπτωση της Χαλυβουργίας Ελλάδας, είναι ένα παράδειγμα αδυναμίας του εργαζόμενου να δει τι τον συμφέρει και τι όχι. Και η ανακοίνωση ότι πάει για λουκέτο η μονάδα στον Ασπρόπυργο, δείχνει ότι όταν ο συνδικαλισμός γίνεται όπλο στα χέρια ακραίων, ηττημένοι είναι οι εργαζόμενοι.

Το ΠΑΜΕ επί μήνες κρατούσε κλειστή τη μονάδα, παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι από τους μισούς εργαζόμενους ήθελαν εδώ και μήνες τη λύση της απεργίας και την επιστροφή στην εργασία. Ωστόσο, ο συνδικαλιστικός βραχίονας του ΚΚΕ, σε συνεργασία με τους Συριζαίους που κάνουν παντού «επανάσταση», είχαν αποφασίσει αλλιώς.

Ο… αγωνιστικός συνδικαλισμός ήταν αυτός που εμπόδιζε τους άλλους εργαζόμενους να πάνε στη δουλειά τους, αυτός είναι που βάζει και την οριστική ταφόπλακα.

Ο όμιλος Μάνεση, ακόμη και ανάλγητος να είναι,ξεγύμνωσε τους συνδικαλιστοπατέρες που είχαν στήσει εδώ και καιρό το τσιφλίκι τους στη Χαλυβουργία. Το ΚΚΕ πίστεψε ότι με τους εργαζόμενους εκεί να σηκώνουν τόσους μήνες αντάρτικο, θα δημιουργούσε τις συνθήκες για μια γενικευμένη επανάσταση. Αλίμονο, για ακόμη μια φορά έπεσε έξω και φυσικά αφήνει τους εργαζόμενους στην τύχη τους.

Τι έπρεπε να κάνουν οι εργαζόμενοι, θα αναρωτηθεί κανείς; Όταν πριν από ένα χρόνο ο όμιλος είχε καταθέσει πρόγραμμα εξυγίανσης με περικοπές μισθών και ωρών εργασίας, εθελοντικές αποχωρήσεις με καλές αποζημιώσεις, οι επαναστάτες αποφάσισαν ότι το λουκέτο είναι καλύτερο. Παρά το γεγονός ότι η κρίση είχε διαλύσει την επιχείρηση και η μόνη λύση ήταν η εξυγίανση.

Τώρα μπορούν να δρέψουν τους καρπούς της επιτυχίας τους.

ΠΑΜΕ και ΣΥΡΙΖΑ εδώ και καιρό μονοπωλούν την κοινωνική ευαισθησία, το εργασιακό δικαίωμα. Είναι οι μόνοι, κατ’ αυτούς, που έχουν δικαίωμα να πονάνε, να στεναχωριούνται, να αγωνίζονται για όσους δεν έχουν δουλειά.

Τώρα τελευταία μάλιστα, ακούμε τον Αλ. Τσίπρα να λέει ότι η κυβέρνηση έχει έλλειμμα πατριωτισμού γιατί δεν διαπραγματεύεται σωστά. Κάνει μαθήματα σε όλους όσοι έχουν αντίθετη άποψη από αυτόν.

Φαίνεται ότι η Αριστερά δεν έχει βάλει μυαλό, ούτε διδάχθηκε από τα λάθη του παρελθόντος. Αν συνεχίσει να πορεύεται εν έτει 2012 με τα τσιτάτα και τα μυαλά του 1920, τότε η ίδια η εποχή θα τους αποβάλλει πολύ σύντομα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/07/2012 13:16:49

    Οι απόφάσεις για απεργία παίρνονται σε γενικές συνελεύσεις με συντριπτική πλειοψηφία.
    Οι "περικοπές μισθών" κατέληγαν σε μισθούς των 400 ευρώ.

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ εναςάσχετος 13/07/2012 00:15:51

      Εσύ έχεις δικαίωμα να κάνεις απεργία,ναι είναι μισθός πείνας.Ο άλλος δεν έχει δικαίωμα να εργαστεί;

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Iωάννης34 13/07/2012 10:06:03

        Φυσικά και έχει δικαίωμα να εργαστεί, αλλά όχι σε βάρος των υπόλοιπων συναδέλφων του. Εφ όσον το σωματείο του οποίου είναι μέλος απεφάσισε απεργία και εκείνος μειοψήφησε, είναι υποχρεωμένος να πειθαρχήσει. Όταν τον συμφέρει, το σωματείο είναι καλό και όταν δεν τον συμφέρει δεν είναι?
        Πρακτικά τώρα, στην περίπτωση της Χαλυβουργίας, αυτοί που θέλανε να σπάσουν την απεργία, ήταν άνθρωποι των γραφείων και στελέχη. Σιγά μην μπορούν αυτοί να δουλέψουν στο χυτήριο. Θα σπάσουν κανα νύχι, θα σκίσουν κανα καλσόν και θα έχουμε δράματα!

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/07/2012 13:18:54

    Η Ελληνικη Αριστερα ειναι ενα μεγαλο παραμυθι. Δυστυχως οι εργαζομενοι δεν το εχουν καταλαβει...

  3. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 12/07/2012 13:28:05

    Ας δουλέψουν το εργοστάσιο μόνοι τους .

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 12/07/2012 15:45:26

      Αυτά γίνονται μόνο στα θεωρητικά "ευαγγέλια" της αριστερά!!!

  4. Στρυμών avatar
    Στρυμών 12/07/2012 15:44:01

    Σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία αυτές οι πρακτικές της επαναστατικής γυμναστικής δεν περνάνε.
    Το ΠΑΜΕ έπρεπε να πρωτοστατήσει σε αγωνιστικές κινητοποιήσεις όταν έκλεινε η 'Τυποεκδοτική"

  5. rollin avatar
    rollin 12/07/2012 15:51:03

    Τοσος κοσμος απολυετε λογω κλεισιματος της εταιρειας που εργαζοταν κ.περιμενει δικαστηκες αποφασεις για τα δεδουλευμενα σαν πολυ δεν ασχολουμαστε με τους συνδικαλιστες οι οποιοι παρεμποδιζαν μαλιστα αλλους συναδελφους τους να δουλευουν με αποτελεσμα σημερα να ειναι ανεργοι;

  6. tpe avatar
    tpe 12/07/2012 16:39:24

    Λοιπόν, μιας κι οι δικοί μας συνδικαλισταράδες μας έχουν πρήξει με τις "επιτυχίες" της ΧΕ, να σας ρωτήσω και να σας πω 2-3 πράγματα:
    1ον: Στο Βόλο έγινε το ίδιο; Αλήθεια, οι μισθοί δεν επανήλθαν στα προηγούμενα επίπεδα;
    2ον: Οι Γενικές Συνελεύσεις ήταν νόμιμες; Δηλαδή, υπήρχε απαρτία; Σε ποιο ποσοστό είχαν αποφασίσει την απεργία;
    3ον: Από που κι ως που, μου απαγορεύεις εμένα να εργαστώ κύριε; Ποιος σου είπε πως γουστάρω να πηγαίνω να ζητάω δανεικά σε συγγενείς;

    Και φυσικά, αφού είμαι έξω από το χορό, μάλλον ξέρω και πολλά τραγούδια, αλλά, ε, ας τα πω κι εγώ.

  7. Nik avatar
    Nik 12/07/2012 17:52:14

    Οι ελληνικές χαλυβουργίες ανήκουν στην κατηγορία των mini-mills. Είναι στην κυριολεξία μεταφερόμενες και μπορούν να μεταφερθούν αλλού.

    Ισως η εκδίωξη προς άλλη χώρα να είναι ο απώτερος στόχος.

  8. εργατηs avatar
    εργατηs 12/07/2012 21:40:01

    για να δουμε ποιοs πραγματικα κλεινει τα εργοστασια!
    το παρακατω link ειναι ...αποκαλυπτικο!
    http://www.pamehellas.gr/fullstory.php?lang=1&wid=2463

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ εργατηs 12/07/2012 22:26:33

      Δες ένα link ακόμη:
      "Βαριές καταγγελίες κατά του ΠΑΜΕ από το σωματείο Χαλυβουργών Θεσσαλίας
      Το σωματείο των εργαζομένων στη Χαλυβουργία Θεσσαλίας σε ανακοίνωση που υπογράφουν για το Δ.Σ. ο πρόεδρος Θεόδωρος Γκλαβίνης και ο γραμματέας Δημήτρης Τσοπάνος για όσα διαδραματίστηκαν χθες αναφέρει: «Ταχύρρυθμα μαθήματα… Δημοκρατίας «παρέδωσαν» σήμερα στους εργαζόμενους της Χαλυβουργίας Θεσσαλίας και στους Βολιώτες πολίτες τα τοπικά παραταξιακά φερέφωνα του «Ριζοσπάστη» και του Περισσού, που εξάντλησαν την… αγωνιστική τόλμη τους σε βάρος συναδέλφων τους, απαγορεύοντάς τους να μπουν στο εργοστάσιο και να πιάσουν δουλειά!

      Επιβάλλοντας πρακτικές, που δεν τόλμησαν να εφαρμόσουν και όταν πετιούνταν στο δρόμο συνάδελφοί τους, που δούλευαν στα έντυπα και ραδιοτηλεοπτικά Όργανα του ΚΚΕ (Ριζοσπάστη, 902 FM κ.λ.π.), οι ντόπιοι «ακτιβιστές» του ΠΑΜΕ και του Συνδικάτου Μετάλλου «Μήτσος Παπαρήγας» πούλησαν συνδικαλιστικό και απεργιακό τσαμπουκά σε απλούς εργάτες, που υπέπεσαν στο… παράπτωμα να πειθαρχήσουν στις αποφάσεις της Γενικής τους Συνέλευσης και να πάνε το πρωί για το μεροκάματο!"
      http://www.taxydromos.gr/article.php?id=37205&cat=88

      • εργατηs avatar
        εργατηs @ Κώστας ΜΠ 13/07/2012 01:05:35

        ψαξε λιγο ποια sites(μεγαλοεργολαβων,εκδοτων,εφοπλιστων,κομιστων,εισαγγελατων) υποστηριζουν τον μανεση και θα δωσειs μονοs σου την απαντηση ποιοs λεει την αληθεια ΚΑΙ για τον βολο!
        ασχετο:ολα αυτα τα λαλιστατα sites κατι για ραδιενεργα υλικα απο την χαλυβουργια βολου που οι ιταλοι τα γυρισαν πισω δεν το ...γνωριζουν....????

  9. Android avatar
    Android 12/07/2012 22:21:44

    Η τελευταία παράγραφος ειναι ανέκδοτο ετσι; Για να γελάσουμε; Αλλιώς φαίνεται οτι ο συντάκτης βρίσκεται πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου. Θα πρέπει να έλλειπε στις τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις. Μπορεί βέβαια να τον έπιασε ο καημός για τον συριζα