#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαλκεία και Τέρατα



Αι Χυτήρ πια.

" Δημοψήφισμα... ότι μας βρίσκει εμάς σύμφωνους, κατ'αρχάς προέρχεται από εμάς "....

Τον ήλιο τον ζαλίσαμε κ έπειτα κονομήσαμε.

Να πουλήσουμε το κτίριο της Βουλής 3 Δις ευρώ, να πληρώνουν οι Βουλευτές ενοίκιο 1.000 Ε/Μήνα έκαστος

Που θα βρουν τέτοιες αποδόσεις οι επενδυτές; Δεν μειώνουμε Βουλευτικές αποζημιώσεις, αλλά έμμεσα νυν και πρώην Βουλευτές να πληρώνουν μέρος των τόκων... ΝΑΙ;

Ποιος αποδέχεται Κρατικά Δάνεια;

- Πρώτον, ποιό Κράτος αναλαμβάνει το ρίσκο να δανείζει άλλο Κράτος; Ποιόν ρώτησε; Το Κοινοβούλιο; Με ποια επιχειρήματα; Αυτά του ΓΑΠ !!!..

- Δεύτερον, ποιό Κράτος δέχεται να δανείζεται από άλλο Κράτος ( με επαχθείς όρους ) ; Ποια είναι η λογική του "δανείζομαι από Κράτος"; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! εάν υπήρχε θα την είχαν ανακαλύψει οι Δράκοι των Τόκων αιώνες πριν... αλλά βρέθηκε ΥΠΟΓΕΙΟΣ ΓΑΠ να φέρει νέα προϊόντα στην αγορά!!

Το δε ΓΑΠ έφερε και την άνθιση των CDS's & CDO's. Τα είχαν σε ύπνο οι Τράπεζες, και μπούκαρε το ΓΑΠ με την κατσαρόλα και την Πράσινη κουτάλα και ντιν νταν ντον τα ξύπνησε.... και έγινε πάρτυ !



Ποιος δανειστής θέλει ο δανειζόμενός του να μην έχει λεφτά να πληρώσει τα δανεικά; Ρωτάω διότι από αρχής Μνημοδανειακής όλα τα μέτρα τείνουν σε αυτό το αποτέλεσμα το οποίο ζούμε και δεν είναι ιδέα του ΠΠ..! Ποιός;;

Αυτός ο οποίος είναι Τοκογλύφος και αυτός ο οποίος θέλει να πάρει τις εγγυήσεις. Είναι τόσο απλό...!

- Δε έχεις; Δυσκολεύεσαι; Εγώ είμαι εδώ... πάρε κ άλλα και τα βρίσκουμε, υπέγραψέ μου 2-3 επιταγές ( μεταχρονολογημένες ) να σε διευκολύνω.

- Δεν έχεις; Με λύπη μου καταγγέλλω τη Δανειακή Σύμβαση, και εκπίπτουν οι εγγυήσεις υπέρ εμού.

Πάπαλα. Λές κ ευχαριστώ που δεν πας και φυλακή !

ΓΙΑΤΙ ο Γιούνκερ θέλει Treuhand και το διατυμπανίζει δημόσια; Οι συνευρωπαίκοι Γερμανοί έχουν ψάξει τι έχει συμβεί με την Treuhand στην Αν Γερμανία και ποιοί έβγαλαν πόσα και από πού;; Καλά οι Γερμανοί το 1990 δεν γνώριζαν. Εμείς που γνωρίζουμε 20 χρόνια αργότερα, καθόμαστε και το συζητάμε; Συζητάμε τη διαδικασία αποψίλωσης ;

Η Δαμανάκη για ποιόν δουλεύει; για το ΠΑΣΟΚ; για τους Γερμανούς; για τον Ελληνικό Λαό που την τίμησε με την ψήφο του μήπως;

Ο Καστανίδης μίλησε για "πραγματικά περιστατικά στην υπόθεση Μίζενς", ΠΡΙΝ στείλει την επιστολή τον Απρίλιο !! Απάντηση πήρε;

Τι βλέπουμε στην αναφορά του Reuters 20 Μαίου 2011, 3.24am ET ;;;;- Αναβάθμιση του ΤΤ σχεδόν 20%! - 3 μέρες πριν από την είσοδο του ΤΤ ως πρώτο στη λίστα αποκρατικοποιήσεων-ιδιωτικοποιήσεων !!!

ΕΝΩ - Την περασμένη Παρασκευή ( 13/5 ), ο οίκος αξιολόγησης Fitch υποβάθμισε (γι’ άλλη μια φορά) την πιστοληπτική ικανότητα της Ελλάδας γεγονός που καθιστά ΑΔΥΝΑΤΗ την οποιαδήποτε αναβάθμιση Ελληνικής τράπεζας, ΕΙΔΙΚΑ ΚΡΑΤΙΚΗΣ!!!

Όπως λέει και ο Αι Χυτήρ, ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ - Πληρώνω, είμαι ο υδραυλικός !

ΠΠ - αντιχαλκευτής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/05/2011 14:47:09

    Καλό!!!!

  2. Απορία avatar
    Απορία 27/05/2011 14:47:41

    "Η Δαμανάκη για ποιόν δουλεύει; για το ΠΑΣΟΚ; για τους Γερμανούς; για τον Ελληνικό Λαό που την τίμησε με την ψήφο του μήπως;"

    Για τον παχουλό, σε ευρώ, μισθό της.

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Απορία 27/05/2011 14:51:44

      Για τον εαυτό της! Είναι σαφές αυτό. Τι γυρεύει στο Παστώκ; Από ιδεολογικούς λόγους πήγε;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Απορία 27/05/2011 14:57:05

      19900 το μήνα...κρίμα που γεννήθηκα λίγο μετά το Πολυτεχνείο...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Απορία 27/05/2011 15:12:09

      τιε δικες της δηλωσεις πηρε η Ξυνη η Ακτινσον και μας τον "φορεσε" χτες.. συ ειπας τυπου.... δεν πηρε τις δικες μου ή τις δικες σου !!

      ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΑΤΚΙΝΣΟΝ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ???

      ΠΠ

  3. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 27/05/2011 14:58:12

    ΠΠ,
    Φοβερός και χειμαρρώδης όπως πάντα...

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 14:58:57

    Καλά, ΠΠ δεν παιζεσαι. Να είσαι καλά.
    Χαχαχαχαχα!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 15:27:08

      ααα να σαι καλα!! εσυ εγραψες "διπλα" !! ΠΑΣΟΚ και ΓΑΠ!... χαχαχαα

      ΠΠ

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:48:47

        Εκτός από τον Άϊ Χυτήρ (χαχαχαχαχα!), γράψε κάτι και για την Μπακογιάννη, την επονομαζόμενη και Passionaria des arloumbes.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 27/05/2011 15:51:09

          δε μπορω, με μπερδευει με τα 3 επωνυμα.. ενα για καθε χρηση...
          χαχαχααα
          ο γυιος Μπακογιαννης η Μαμα Μητσιτακη - Κουβελου - Μπακογιαννη... μπερδεμα μεγαλο !

          Αι ψηφισου μονη σου

          ΠΠ

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2011 15:00:04

    Με αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 27/05/2011 15:10:42

      Πρασινα με Ειδικη Πιεση...Σοσιαλιστικη!

      ΠΠ

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/05/2011 15:06:19

    Καταράχτης είσαι, καταράχτης. Οι κοπελίτσες καμαριέρες είναι?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 27/05/2011 15:10:09

      καμαριερα βασιλισα με καριερα,.... ισως ειναι και τραβε.. δεν ξερω!!
      ισως αντρας μετεμφιεσμενος σε καμαριερα. η δουλεια να γινει..!!..
      χαχαχααααααααααααααα

      ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:08:48

    Δεν προλαβα τον ΑΚΗ....
    Να καταθέσουν όλα τα μέλη του ΚΥΣΕΑ του 2002 πρότεινε με επιστολή του στην προανακριτική επιτροπή ο πρώην Υπουργός Εθνικής Άμυνας Άκης Τσοχατζόπουλος για το θέμα των υποβρυχίων.

    Να θυμίσω ότι σε αυτό το ΚΥΣΕΑ συμμετείχαν ηχηρά ονόματα όπως ο Γιώργος Παπανδρέου, ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης, ο αντιπρόεδος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος, Κώστας Λαλιώτης, Αλέκος Παπαδόπουλος, Γιάννος Παπαντωνίου, Βάσω Παπανδρέου, Γιώργος Ρωμαίος και ο τέως αρχηγός ΓΕΕΘΑ Αθανάσιος Τζογάνης.

    χαχαχαα εδω ειναι τα καλοπαιδα, εν ζωη.. να μας πουν ποσο ζημιωθηκε το Κρατος απο τη Μιζενς. το πόσο δεν ειναι ενα απλο νουμερο ! χ δις. εχει και υπεραξια εχει και opportunity cost (βαριεμαι να εξηγησω ) ..
    Οταν μας πουν Συνολο Ποσα Χασαμε να δωσουν τα νουμερα στον Καστανιδη να τα κανει annex στην επιστολη ως "πραγματικα περιστατικα !!"

    ναι???

    ΠΠ

    ΥΓ οχι οτι θα τους καλεσουν αλλα ο Ακης ο Τρισμεγιστος με τα βρεγμενα παντελονια, τους εβαλε στο καδρο !! ενα ΓΙΑΤΙ θα τον ρωτησει ενας Χριστιανος?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:10:54

      και αν βάλεις άλλες 2-3 τέτοιες δουλειές, να το το τσάμπα κούρεμα. Και με τους Ολυμπικακούς και τα λεφτά στην Ισπανική μαφία, σου λέω ότι πάμε για μπάνιο. Ο λαδωμένος, αγορασμένος σκουπιδότοπος είμαστε.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 27/05/2011 15:26:08

        Ξερεις ποσες μετοχες της Μιζενς δικαιουμαστε ??? σε χαρτοφθλακιο Ελλαδας... καιτ χαζοπραξεις εκανα, και κατι χαζοκειμενα διαβασα και κατι χαζο Annual Reports... κατι χαζοδημοσιευσεις, κατι χαζοχρηματιστηρια Γερμανιας και ΝΥ... κατι υπεραξιες... σε συνδιασμο με κατι χαζοημενρομηνιες αναθεσεων...
        οχι τπτ σοβαρο ετσι για να περναει η ωρα!!!

        μας ανηκει σε καταστατικη πλειοψηφια!! οπως οι Ελληνικες Τραπεζες στο 100%... αλλα μην πεις τπτ... μη μας ακουσει ο Καστανιδης και θολωσει... ναι??? μεταξυ μας !!

        ΠΠ ο εχεμυθος

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 15:15:30

      Σε προλαβε ο Ακης, ζητησε να κοπιασουν για τεστ αληθειας οι: Σιμιτης, Παγκαλος, Παπανδρεου....

  8. sawas avatar
    sawas 27/05/2011 15:13:28

    Σωστός, όλα τα σφάζεις όλα τα μαχαιρώνεις…..

  9. GEODETIS avatar
    GEODETIS 27/05/2011 17:21:14

    βρε ΠΠ λύστω αυτό το κακόμοιρο το κορίτσι που το μπαγλάρωσες πισθάγκωνα … κρίμα τέτοιο κορίτσι να το τυραννάς …

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GEODETIS 27/05/2011 18:03:21

      γεωδεμενο !!

      ΠΠ

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 19:19:15

        πες το και έτσι … βλέπεις σε δικαιολογώ … δύο εβδομάδες η χώρα στο λύσε – δέσε ήμαστε και δώσε μαγκανίες και αλχημείες … στο τέλος βέβαια ¨μηδέν εις το πηλίκο¨ … έτσι είναι θα μου πείς, αν παίζεις με τα αέρινα και άυλα, στο τέλος θα σε μουντζώσουν και τα υλικά … για να δούμε τι θα δούμε …

  10. καινός avatar
    καινός 27/05/2011 19:05:22

    αμάν με τις φωτογραφίες που βάζετε ρε παιδιά!!!! ΑΜΑΝ!!!!

    • καινός avatar
      καινός @ καινός 27/05/2011 19:05:45

      Μας αποσπούν την προσοχή...