#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2012 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαβαλές ... πολυτελείας



Από  τη Χίο έλκει την καταγωγή και στη Χίο εκλέγεται ο υπουργός ναυτιλίας, Κωστής Μουσουρούλης. Κι επειδή μιλάμε για το νησί των εφοπλιστών, μάλλον θα έπρεπε να είναι προσεκτικότερος όταν αποφασίζει να ασχοληθεί με την φορολογία των θαλαμηγών...

Με πολύ βιασύνη και προχειρότητα, για να μην υποθέσει κανείς τίποτα άλλο, έσπευσε να αντιμετωπίσει ο κύριος υπουργός το θέμα της φορολόγησης των σκαφών αναψυχής. Ετσι τουλάχιστον φάνηκε από την προσπάθεια να περάσει...άρον-άρον την κατάργηση του «φόρου πολυτελείας» που είχε θεσπίσει η κυβέρνηση Παπανδρέου στο πλαίσιο-υποτίθεται-πάταξης της φοροδιαφυγής, με ένα ενιαίο τέλος «πλού και παραμονής»(της πλάκας...)

Φυσικά η τροπολογία απεσύρθη κακήν-κακώς αφού(άκουσον-άκουσον) ούτε η σχετική μελέτη για την δημοσιονομική απόδοση του μέτρου δεν είχε ζητηθεί από το Γενικό Λογιστήριο του κράτους, όπως ορίζει ακόμη και ο Κανονισμός της Βουλής!

Το μόνο λοιπόν που βρήκε να απαντήσει ο κύριος υπουργός είναι ότι, με τον φόρο πολυτελείας που είχε θεσπιστεί στο παρελθόν, αντί προβλεπόμενων εσόδων εκατομμυρίων ευρώ, είχαν εισπραχθεί μόνο μερικές χιλιάδες ευρώ. Η αιτία; Οτι οι κάτοχοι των σκαφών αναψυχής που τα δήλωναν ψευδώς ως επαγγελματικά, τα έπαιρναν και...έφευγαν!

Αντί λοιπόν να στηλιτεύσει το μπαταχτσηλίκι και την αλητεία κάποιων σκαφάτων  και να δεί πώς από δώ και μπρός θα εισπράττεται ο φόρος, ο αρμόδιος υπουργός επιχείρησε να δημιουργήσει ένα περιβάλλον...λιγότερο αποτρεπτικό για τους ενδιαφερόμενους.

Λογιστικά δεν είμαι βέβαιος ποιό από τα δύο πλαίσια θα αποδώσει καλύτερα.  Στο κυνήγι των εσόδων, ίσως έχει λογική και το... «κάλιο πέντε και στο χέρι...». Από ηθικής πλευράς όμως, η διευκόλυνση των κατόχων θαλαμηγών, σε μία περίοδο που ο μέσος πολίτης στενάζει και κάποιοι άλλοι ψάχνουν στα σκουπίδια, είναι απαράδεκτη και ως σκέψη.

Φόρος πολυτελείας και μάλιστα δυσβάστακτος έπρεπε να επιβάλλεται. Και όχι με μοναδικό κριτήριο το μήκος του σκάφους, αλλά και την ιπποδύναμη των μηχανών. Αυτό το τελευταίο οι αρμόδιοι έπρεπε να το είχαν εξηγήσει στον κύριο υπουργό. Γιατί ποιά είναι η λογική, πείτε μου, να φορολογηθεί ένα απλό τρεχαντήρι 12 μέτρων που καίει πετρέλαιο περισσότερο από ένα δεκάμετρο φουσκωτό με τούρμπο-τζετ μηχανές το οποίο μπορεί να έχει και πολλαπλάσια αξία;

Εν κατακλείδι: Αυτοί που αντέχουν ακόμη να ξοδεύουν 1-2 χιλιάρικα για καύσιμα προκειμένου να...πεταχτούν μέχρι τις Σπέτσες για αστακομακαρονάδα, αντέχουν να πληρώσουν και τον φόρο, ακόμη και  8μετρο φουσκωτό να έχουν. Ακόμη και τα τζετ σκι έπρεπε να θεωρούνται είδη πολυτελείας, στο βαθμό που παραπέμπουν σε θαλάσσιο...χαβαλέ(διότι περί θαλασσίου...αθλήματος δεν πρόκειται).

Απλά είναι τα πράγματα λοιπόν και απορώ πώς κάποιοι στη κυβέρνηση δεν τα αντιλαμβάνονται.  Την ώρα που η κοινωνία βράζει και  γονατίζει, κάθε τι που παραπέμπει στην πολυτελή διαβίωση, στις ακριβές συνήθειες και εν γένει στη...διασκέδαση πολυτελείας, πρέπει να φορολογείται αμείλικτα. Και να μην αποτελεί κραυγαλέα περίπτωση φοροδιαφυγής.

Οι πλούσιοι κι οι νεόπλουτοι, ας ζούν όπως γουστάρουν. Όμως κύριε Μουσουρούλη, θα πληρώνουν φόρους! Και όχι...πουρμπουάρ. Γιατί πριν από τα έσοδα το κράτος πρέπει να προστατεύει την ισονομία. Αν αυτή καθημερινά ποδοπατείται, αργά ή γρήγορα, κάποιοι θα πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Κατανοητό;

Γιώργος Χαρβαλιάς

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aρτεμις avatar
    Aρτεμις 23/09/2012 16:15:14

    NO MORE TAXES!!

    Όχι άλλους φόρους! Όχι σε άλογες αυξήσεις τεκμηρίων! ΝΑΙ στην εύρεση και πάταξη της φοροδιαφυγής!

  2. Heaven avatar
    Heaven 23/09/2012 16:22:14

    Αγαπητέ Γιώργο Χαρβαλιά, κοινώς μπλέξαμε... με πολιτικάντηδες της πλάκας και της αρπαχτής ...ψήφων και μαυρογυαλούρους των ψωρο...εκατομυρίων ευρώ!!

    άντε να βρεις άκρη λοιπόν με όλους αυτούς τους τενεκέδες της πολιτικής ενω στο βάθος του τούνελ δεν φαίνεται φως παρά μόνο μια ...αυγή να ...χρυσοχαράζει!!!

    ας προσέχαμε...

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/09/2012 18:16:59

    Το ζήτημα δεν είναι να φορολογηθούν (και πόσο;) τα σκάφη αναψυχής...
    Το ζήτημα είναι να φορολογηθούν (δίκαια) οι κάτοχοι των σκαφών αναψυχής. Για το σύνολο της περιουσίας τους, κινητής και ακίνητης - όχι μόνον για τα σκάφη.
    Δίκαια. Και αναδρομικά θα έλεγα, για του διαφυγόντες φόρους 2 - 3 δεκαετιών.

    • Heaven avatar
      Heaven @ Ο Θείος 23/09/2012 19:04:50

      γιατι είσαι τόσο σκληρός βρε Θείε;
      θέλεις να κάνεις την καημένη τη Χρουσαλλίτα να κλαίει με μαύρο δάκρυ;
      για μια κωλο...θαλαμηγούλα ως δώρο γενεθλίων κάνεις έτσι; (το πρόθεμα κωλο... όπως βλέπεις, "κωλάει" παντού!!!)
      δεν κάνει...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Heaven 24/09/2012 13:12:41

        Το διευκρινίζω παρακάτω, απαντώντας σε άλλο σχόλιο.

  4. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 23/09/2012 18:57:20

    Μιά απόλυτα νησιωτική και ναυτική Χώρα τσακίζει στους φόρους τα σκάφη και την πολύ καλή εγχώρια βιομηχανία σκαφών αναψυχής, η οποία παρά τη στοχοποίηση εξακολουθεί να υπάρχει και να δίνει δουλεία σε αρκετές οικογένειες. Κάπου ακούστηκε και γιά επιβολή φόρου.... πλόων. Καμμία λογική.
    (ειρήσθω εν παρόδω, οτι δεν έχω σκάφος)

    • VassilisV avatar
      VassilisV @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 24/09/2012 00:57:32

      Περίμενες τίποτα καλύτερο σ' αυτή τη χώρα;

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ VassilisV 24/09/2012 15:43:29

        Περίμενα κάτι καλύτερο από αυτή τη κυβέρνηση.

  5. θησεας avatar
    θησεας 23/09/2012 20:18:12

    ειναι αληθεια οτι πανω απο 1000τμ εχουν 30%και πανω απο 2000τμ εχουν 60%
    εκπτωση στο χαρατσι ?

  6. victoria (true) avatar
    victoria (true) 23/09/2012 21:39:48

    Ο στόχος ήταν έσοδα για το δημόσιο, όχι το αντίθετο, αλλά ορθολογικά, ένα τέλος ξεκάθαρο και όχι 40 ψιλά δεξιά και αριστερά. Τα περισσότερα σκάφη άλλαξαν σημαία και αυτός ήταν ο μόνος τρόπος, όπως κάνουν κι άλλες χώρες. Πρέπει να ξαναέρθει η ρύθμιση, βέβαια με την πλήρη τεκμηρίωση και έκθεση (που θα πρέπει να δείξει και τι έσοδα παίρναμε ως τώρα...).

  7. nikos avatar
    nikos 23/09/2012 22:32:50

    Εσοδα για το δημόσιο χωρίς κοινωνική δικαιοσύνη είναι εγκληματικό ειδικότερα στην παρούσα φάση.
    Η "προχειρότητα" μόνο δόλο δηλώνει

  8. dorothea avatar
    dorothea 23/09/2012 23:18:57

    Mα το φοβερό, που ορθότατα επισημαίνει ο αρθρογράφος, είναι ότι από τον φόρο πολυτελείας που επιβλήθηκε το 2010, αντι για προβλεπόμενο έσοδο πέντε εκατομμύρια, εισπράχθηκαν κάποιες λίγες χιλιάδες ευρώ...Είναι δυνατόν;

  9. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 23/09/2012 23:23:37

    Bρέθηκα σήμερα σε ένα κοντινό νησί των Κυκλάδων. Αν και ο καιρός ήταν ένα γεμάτο 5αράκι, είδα μία παρέα με 1ο(μετρημένα) φουσκωτά που ήρθε να απολαύσει το ψαράκι της στο ταβερνάκι μιας σχετικά ήσυχης παραλίας. Καμία αντίρρηση και καλά ναναι τα παιδιά. Ομως σας βεβαιώ, κανένα από τα προαναφερόμενα 8μετρα και 10 μετρα σκάφη, ολοκαίνουργια, με τις εξωλέμβιες να γυαλίζουν, δεν κοστίζει λιγότερο από 50 χιλιάδες ευρώ. Είναι είδη πολυτελείας; Σαφέστατα. Από τη στιγμή μάλιστα που για να...πάρουν μπρός κόβουν ευρώπουλα στην ταρίφα. Αρα, συμφωνώ ανεπιφύλακτα με τον Χαρβαλιά. Οποιος αντέχει να ¨πετάγεται¨για ψαράκι μέχρι τη Κύθνο, αντέχει και να πληρώνει φόρο πολυτελείας...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Wraia ta leme 24/09/2012 13:11:49

      Είναι λάθος να επικεντρωνόμαστε μόνον στα σκάφη, αντί στο όλον περιουσιακό status των "σκαφάτων".
      Ελάχιστη φορολογική - τεκμηριακή σημασία έχει ένα σκάφος των 50.000 Ε, άν ο κάτοχος και το άμεσο οικογενειακό περιβάλλον του έχουν επίσης 3 - 4 αυτοκίνητα ακόμη μεγαλύτερης αξίας και καμμιά δεκαριά ακίνητα των 500.000 Ευρώ το καθένα - χωρίς να προχωρήσουμε σε καταθέσεις και λοιπές κινητές αξίες.
      Συζητώντας για τα "φετίχ" των νεότερων κοτζαμπάσηδων, ξεχνάμε ότι συχνά κατέχουν ένα ολόκληρο "χωριό" και τα περίχωρά του. Η αιώνια νεοελληνική εμμονη με τις χρωματιστές γυάλινες χάντρες - και η τυφλότητα για τα διαμάντια.

  10. sitting duck avatar
    sitting duck 23/09/2012 23:26:23

    Kαλά, ο Μουσουρούλης, πήγε να καταθέσει τροπολογία για φόρο, χωρίς να έχει προσκομίσει την υπολογισμένη απόδοση του; Μα τόοσο σκιτζής; Η απλώς βιαζόταν να εξυπηρετήσει;...

    • Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
      Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) @ sitting duck 24/09/2012 12:33:20

      Είναι να μην βιάζεται .... σου λέει σήμερα είμαι, αύριο δεν είμαι, πρέπει γρήγορα να ξεπληρώσω τις υποχρεώσεις μου.....
      Ας πάει να κοιτάξει ο κος Μουσουρούλης κάποιους συνταξιούχους με 11 μετρα επαγγελματικά σκάφη, που μόνο επαγγελματικά δεν είναι ...... και ας πάει μαζί με τον Στουρνάρα στις ΔΟΥ πλοίων να δει αν κάνουν καλά την δουλειά τους και μετά τα λέμε αν εισπράττονται αυτά που πρέπει.
      Αίσχος , αυτό έχω να πω, πεθαίνει κόσμος και αυτοί τον χαβά τους.

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 23/09/2012 23:30:45

    Πότε θα αρχίσε να μοιράζει κόκκινες κάρτες ο Πρωθυπουργός ;

  12. PeterB avatar