21/10/2008 01:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χέρι-χέρι Τραπεζίτες - κυβέρνηση

Συμφώνησαν τελικά όλοι οι τραπεζίτες να μοιραστούν την πίτα τω 28 δισ. Ευρώ που θα τους δώσει απλόχερα το υπουργείο Οικονομικών μέσω του πακέτου στήριξης των ελληνικών τραπεζών. Και αυτό ώστε να μην εμφανιστούν κάποιες τράπεζες ως «αδύναμοι κρίκοι» - εκείνες δηλ. που θα έκαναν πρώτες και μεμονωμένα την κίνηση να ζητήσουν κρατική βοήθεια - και δυσφημιστούν.

Βέβαια οι κ.κ. τραπεζίτες δεν φαίνονται διατεθειμένοι να συμφωνήσουν στο θέμα της «επιτροπείας» αμοιβών για μια πενταετία όπως πρότεινε ο κ. Αλογοσκούφης.

Ακόμα δεν έχουν γίνει γνωστοί οι όροι της συμφωνίας αλλά όπως μαθαίνω δεν θα μας ικανοποιήσουν, γιατί δεν ακούω και κάποια μέτρα για τους ιδιώτες όπως π.χ. για μείωση δανειο-επιτοκίων κτλ..Ούτε ελέχθη κάτι για το πού θα βρεθούν τα χρήματα. Κάτι μου λέει ότι την λυπητερή θα την πληρώσουν πάλι οι φορολογούμενοι. Κάποιος υπολόγισε «28.000.000.000 ευρώ /10.000.000 πολίτες = 2.800 ευρώ ανά πολίτη"» ( για το clopyright ).

Εκεί , λοιπόν , που μας έλεγαν ότι δεν είχαν πρόβλημα οι τράπεζες γίνεται τώρα όχι το «Πάρε Κόσμε!» αλλά το «Πάρε Τραπεζίτη!»

Απαιτώ άμεσα:

1) Να ψηφισθεί αύριο το πρωί η τροπολογία εγγύησης καταθέσεων 100 χιλ. Ε - αλλιώς θα σταματήσω να πληρώνω φόρους..

2) Να μου καταθέσει το Υπουργείο Οικονομικών στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων εγγύηση για το συνολικό ποσόν των καταθέσεων μου σε τρεις τράπεζες ( "διασπορά" χε χε χε...)

3) Ένα golden boy/husband - ή ένα golden γενικά - για να απολαύσουμε μαζί τη χαρά του ξοδεύειν

Keep Talking

ΥΓ: είμαι καλοβαλμένη, γλωσσομαθής και πολυταξιδεμένη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κωστας avatar
    κωστας 21/10/2008 08:02:30

    ειναι ανοητο να ξαχνουμε απο το κρατος και τους τραπεζιτες να συμπεριθερθουν με ευαισθησια.απορω ομως γιατιεμεις που υποστομεθα την αγρια εκμεταλλευση αντιδρουμε με χειροτερους τροπους απο τους δυναστες μας.τα κατασχεμενα των τραπεζων ποιοι τα αγοραζουν?με την λογικη του κερδους δεν αντιδρουν οι περισοτεροι ελληνες?ποσοι απο εμας μπουκοταραν το σαπιο συστημα τους?και τελος δεν ειναι ματαιο μονο να παραπονιομαστε και στο τελος να υποκυπτουμε

  2. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 21/10/2008 09:11:46

    Στις ΗΠΑ και την Ευρώπη, ακόμη και συντηρητικοί αναλυτές, προσπαθούν να κατανοήσουν και να αναδείξουν την πολιτική φύση της οικονομικής κρίσης και βέβαια τον ισχυρό της αντίκτυπο στην πολιτική. Mικρό δείγμα το άρθρο του George Friedman The Political Nature of the Economic Crisis (http://www.stratfor.com/weekly/20080930_political_nature_economic_crisis)
    που έκανε ήδη τον γύρο του κόσμου προκαλώντας αρκετές συζητήσεις. Στην χώρα όμως που ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα οι πολιτικές συζητήσεις, εν γένει, θα αρκεστούν και τον επόμενο μήνα σε αναλύσεις για το πώς ο Εφραίμ κατάφερε να αρπάξει τα οικόπεδα «φιλέτα» και πώς ψήφισαν οι «αντάρτες» για τις επιτροπές. Τι μας ενδιαφέρει η οικονομική κρίση και η διάθεση των 28 δις. Ευρώ (που εμείς θα πληρώσουμε); Πρόκειται για οικονομικό-τεχνικό θέμα που θα χειριστούν αυτοί που αγρυπνούν για την ευημερία μας: ο Αλογοσκούφης και οιτραπεζίτες. Γιαυτό άλλωστε μόλις κατατέθηκε η τροπολογία για την εγγύηση των καταθέσεων (χωρίς ακόμη να ψηφιστεί) θεωρήσαμε ότι δικαιούμεθα να αλλάξουμε πλευρό και να συνεχίσουμε μακαρίως τον ύπνο. Όταν η σκληρή πραγματικότητα μας ξυπνήσει και διαλυθούν τα όνειρα που καλλιεργούν οι καθημερινές συναρπαστικές "πολιτικές" διαμάχες στα τηλεπαράθυρα θα ανακαλύψουμε, ως συνήθως, ότι κοιμόμασταν ξεσκέπαστοι.

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/10/2008 09:44:21

    Μα ατομικα, δε γινεται.

  4. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 21/10/2008 10:16:39

    "...που θα βρεθουν τα χρηματα??"
    Τα τυπογραφεια των Βρυξελλων δουλευουν υπερωριες και κανεις δημοσιογραφος δεν λεει τιποτε ουτε καν ρωταει που βρεθηκαν τα λεφτα που ολες οι χωρες ριχνουν τωρα στις τραπεζες.
    Αφηνουν την εντυπωση οτι τα λεφτα ηταν στην ακρη για ωρα αναγκης και τωρα βεβαια ειναι η αναγκη.

  5. t avatar
    t 21/10/2008 11:18:59

    Τα Σκόπια υπέστησαν στρατηγική ήττα στην ΕΕ.
    Ο Επίτροπος για τη διεύρυνση Olli Rehn δήλωσε την Δευτέρα, ότι η ΠΓΔΜ δεν είναι ακόμη έτοιμη να αρχίσει συνομιλίες με Ευρωπαϊκή Ένωση.

    www.eubusiness.com/news-eu/1224508622.02
    www.vlada.mk/?q=node/1371

  6. Simakos avatar
    Simakos 21/10/2008 11:27:10

    Συγγνώμη κιόλας για την ασχετοσύνη μου αλλά πόσο είχε κοστίσει η φούσκα του Χρηματιστηρίου;

    Μπορεί κανείς να βρει πολλές διαφορές μεταξύ των δύο γεγονότων; Κανονική κλοπή στη μία, επίσημη κλοπή στην άλλη. Η ουσιώδης διαφορά ποια είναι;

    Α, βρήκα μία: ότι στη μία περίπτωση κλέψανε τους πολίτες και στην άλλη το κρατικό ταμείο. Στην πρώτη όμως έχασαν μόνο οι "τζογαδόροι", ενώ στη δεύτερη χάσαμε όλοι, θέλοντας και μη, για να πληρώσουμε τα σπασμένα των... golden boys.

    Είμαστε καταδικασμένοι;

  7. Simakos avatar
    Simakos 21/10/2008 11:37:00

    Ήρθε στο mail μου η παρακάτω ιστορία. Ίσως και να είναι παλιά αλλά παραμένει επίκαιρη:


    Μια φορά και έναν καιρό σ΄ ένα χωριό, ένας άντρας ο Χάρης ανακοίνωσε στους χωρικούς ότι θα αγόραζε μαϊμούδες προς 10 δολάρια τη μία. Ξέροντας οι
    χωρικοί ότι υπήρχαν πολλές μαϊμούδες γύρω στο δάσος πήγαν και τις έπιασαν. Ο Χάρης αγόρασε χιλιάδες προς 10 δολάρια τη μία όπως είπε. Το εμπόρευμα όμως λιγόστευε και οι χωρικοί σταμάτησαν να κυνηγάνε μαϊμούδες.

    Ο Χάρης ξαναανακοινώνει ότι θα αγόραζε μαϊμούδες για 20 δολάρια τη μία. Οι χωρικοί έτρεξαν και έπιασαν και άλλες μαϊμούδες. Σύντομα όμως οι μαϊμούδες λιγόστεψαν κι άλλο, οι χωρικοί επέστρεψαν στα κτήματά τους.

    Ο Χάρης ανακοινώνει πάλι ότι επειδή δεν υπάρχουν πλέον πολλές μαϊμούδες θα αγόραζε τη μία προς 25 δολάρια. Οι χωρικοί πιάνουν και τις λίγες που
    έμειναν.

    Ο Χάρης τούς λέει καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν πλέον παρά ελάχιστες μαϊμούδες γι' αυτό και εγώ θα σας δώσω 50 δολάρια τη μία. Αλλά επειδή πρέπει
    να φύγω για την πόλη για δουλειές θα αναλάβει την αγοροπωλησία ο βοηθός μου.

    Ο βοηθός φωνάζει τους χωρικούς και τους λέει. Κοιτάξτε τι έκανε ο Χάρης. Γέμισε ένα στάβλο γεμάτο με μαϊμούδες, θα σας τις πουλήσω εγώ για 35 δολάρια τη μία και όταν γυρίσει ο Χάρης τού τις πουλάτε εσείς για 50 δολάρια τη μία. Οι χωρικοί στριμώχτηκαν μάζεψαν όλες τις οικονομίες τους και αγόρασαν όλες τις μαϊμούδες.

    Δεν ξαναείδαν ούτε τον βοηθό ούτε τον Χάρη.

    Καλώς ήρθατε στη Wall Street