#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2012 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάρρυ, κάτι δεν πάει καλά, άλλαξε τροπάριο

(Απάντηση στο άρθρο που ανάρτησε ο Χάρρυ Κλύνν στο προσωπικό ιστολόγιο με τίτλο:  "ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ANTINEWS, ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΡΟΠΑΡΙΟ…")



Μου είναι δύσκολο να γράψω κάτι εναντίον σου Χάρρυ Κλύν! Όχι μόνο επειδή παραμένεις μια διαχρονική αδυναμία μου, αλλά γιατί με το τόσο γέλιο που μας έχει χαρίσει, μπορώ να συγχωρήσω κάθε αμετροέπειά σου! Έτσι, επειδή είσαι ο Χάρρυ Κλύνν!

Όμως, το τελευταίο καιρό επιτίθεσαι εναντίον μας με άκρως υβριστικό και απαξιωτικό τρόπο.

Πρωτίστως, αδικείς τον εαυτό του.

Εντάξει, Χάρρυ, είπαμε εσύ είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ!

Όμως, τα ....παιδιά ούτε τα ειρωνεύεσαι, πολύ δε περισσότερο δεν τα απαξιώνεις. Ύστερα μερικοί από εμάς δεν είμαστε και τόσο ...παιδιά!

Δεν κάνουν τέτοια οι Μεγάλοι, αλλά οι εμπαθείς.

Και εσένα δεν σου ταιριάζει, γιατί δεν σε συνηθίσαμε έτσι!

Εντάξει, δεν σ’ αρέσει ο Σαμαράς!

Γούστο σου! Κανένας δεν είναι ....τέλειος!

Αν εσύ διεκδικείς για τον εαυτό σου το δικαίωμα να θεωρείς  ....σωτήρα την ... Κουντουρά, γιατί μου αρνείσαι εμένα το δικαίωμα να έχω την ίδια άποψη για το Σαμαρά;

Αν εσύ νομιμοποιείσαι να βρίζεις τον Σαμαρά  γιατί εγώ δεν δικαιούμαι να τον υπερασπίζομαι;

Και από που αντλείς το δικαίωμα να μας καθυβρίζεις επειδή υποστηρίζουμε τον Σαμαρά;

Κατέχεις εσύ την εξ αποκαλύψεως αλήθεια ή κάποια μαγική συνταγή που δεν γνωρίζουμε;

Για μολόγα την;

Γιατί τίποτα επί της ουσίας δεν έχω ακούσει, παρά μόνο πομφόλυγες!

Δεν έχω πρόβλημα να δεχθώ ακόμα και  κακόβουλη κριτική  ή ν’ ακούσω  γενικόλογους αφορισμούς ως πολιτικές ιδέες.

Άλλωστε όλοι  θέλουμε ειρήνη στον κόσμο, κοινωνική ισότητα, μια Ελλάδα Ανεξάρτητη και ευημερούσα και κατώτατο μισθό 1500 ευρώ!

Εκείνο που μ’ ενοχλεί, είναι η ..εμπάθεια και η άσφαιρη κριτική χωρίς επιχειρήματα.

Η πολιτική  με τσιτάτα μας παραπέμπει δεκαετίες πίσω.

Σήμερα απαιτούνται συγκροτημένες απαντήσεις, όχι εξυπνακισμοί και λαϊκιστικές κορώνες. Αυτά τα τελευταία μας έφεραν εδώ.

Γράφεις: «η χώρα έχει ανάγκη από ευφυή, αποφασιστικό, εμπνευσμένο, τολμηρό και κυρίως «ταλαντούχο» πολιτικό ηγέτη, ικανό να εμπνεύσει και να συνεγείρει το λαό»

Ο Σαμαράς είχε την ευφυΐα να δει από την αρχή ότι το Μνημόνιο ήταν λάθος.

Είχε την αποφασιστικότητα να το καταψηφίσει όταν το σύνολον του καθεστωτικού τύπου θεωρούσε το Μνημόνιο σωτηρία.

Είχε την έμπνευση και το θάρρος να μας παρουσιάσει μια άλλη πρόταση εξόδου  από την κρίση με έμφαση στην ανάπτυξη.

Σήμερα όλοι μιλάνε για ανάπτυξη! Τότε τον Σαμαρά, τον είπαν ....Χάρρυ Πότερ!

Αν είχε εισακουστεί, ίσως δεν φτάναμε εδώ!

Όσον αφορά στους  ταλαντούχους πολιτικούς ηγέτες που ενέπνευσαν και συνεπήραν τα πλήθη. Ξέρω πράγματι πολλούς που το κατόρθωσαν αυτό και στο τέλος οδήγησαν το λαό στην καταστροφή! Από τον Αλκιβιάδη,  μέχρι τον Ανδρέα Παπανδρέου.

Γιατί δεν είχαν κάτι άλλο που παραλείπεις ν’ αναφέρεις: τη σωφροσύνη!

Φαντάζομαι ότι θα με ρωτήσεις και γιατί ο Σαμαράς δεν συνέχισε στην ίδια γραμμή, αλλά στήριξε την Κυβέρνηση Παπαδήμου;

Την απάντηση, προφητικά, την είχε δώσει ο ...Τραμπάκουλας πριν από τρείς δεκαετίες:"Παρακάτω είναι γκρεμός, θα σκοτωθούμε!" Και ο νοών, νοείτο.

Αγαπητέ Χάρρυ,

Τούτες τις δύσκολες ώρες που βιώνει η χώρα, το πιο εύκολο πράγμα για κάθε πολιτικό αρχηγό είναι να πλειοδοτεί  σ’ έναν άκρατο και ανέξοδο λαϊκισμό και οι Έλληνες είμαστε  λαός  επιρρεπής στο λαϊκισμό.

Μόλις το 2009, δώσαμε τεράστια πλειοψηφία σ’ ένα τύπο που  λίγους μήνες πρίν αποκαλούσαμε ...Γιωργάκη, επειδή θέλαμε  να πιστέψουμε  ο,τι  «λεφτά  υπάρχουν»!

Το αντίστοιχο του «λεφτά υπάρχουν» είναι αυτά που λένε σήμερα ο Καρατζαφέρης, ο Τσίπρας, ο Κουβέλης και εσχάτως οι.... "Ανεξάρτητοι"!

Γιατί  μας υπόσχονται μαγικές λύσεις χωρίς θυσίες!

Γενικόλογες αναφορές στις οποίες χωράνε όλα και όλοι! Και κυρίως η μη αυτοδυναμία Σαμαρά.

Όταν κάποιος μιλάει γενικά και αόριστα το κάνει επειδή δεν θέλει να μας αποκαλύψει την αλήθεια και τις προθέσεις του!

Αν, λοιπόν, θέλεις να κάνουμε μια πολιτική αντιπαράθεση επί της ουσίας, πολύ ευχαρίστως! Να την κάνουμε!

Αν πάλι  θέλεις, μπορείς να συνεχίσεις να μας καθυβρίζεις...

«Εξεστι Κλαζομενίοις....»

Αδέξιος Δεξιός


ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreekInLux avatar
    GreekInLux 17/03/2012 13:37:21

    !!!! ++++1000000000

  2. tak avatar
    tak 17/03/2012 13:40:26

    ... ασχημονείν!

  3. rally monkey avatar
    rally monkey 17/03/2012 13:52:37

    μην κολλάμε στη 'φορμα' (ειδικα οταν εχουμε τον Χαρρυ Κλυν απεναντι) και κυριως μην στρουθοκαμηλίζουμε,
    γιατι δεν ειναι ειναι μόνο ο Χαρρυ Κλυν που επισημαινει 'κατι δεν πάει καλά',
    αλλα και πολλοί (πρωην?) ενθερμοι υποστηρικτές του Α.Σ. που σχολιαζουν εδω μέσα και δεν ειναι μόνοι τους (αν μαλιστα συμπεριλάβεις και τους 'σιωπηλους' αναγνώστες η πραγαμτικη εικονα ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτην που προβάλουν τα γκάλοπ)

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ rally monkey 17/03/2012 14:06:17

      Σε λίγο θα μας πεις και για την "σιωπηλή πλειοψηφία". Και όπως πας θα βγάλεις τον Καμμένο με αυτοδυναμία. Και δεν κατάλαβα, το antinews δεν ασχολήθηκε ούτε μία φορά με τον Χάρρυ Κλην. Αυτός έχει κάνει σημαία του την αντι-προπαγάνδα

    • factorx avatar
      factorx @ rally monkey 17/03/2012 15:40:22

      Λίγο φασίστα σε κόβω. Αυτά περί "σιωπηλής πελιοψηφίας" τα έλεγαν και άλλοι πριν απο σένα. Και δεν σε ενοχλεί η επίθεση στο antinews, ότι απαντάμε σε ενοχλεί. Να υποθέσω οτι θα γούσταρες πολύ να μην υπάρχουμε;

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ factorx 17/03/2012 17:50:50

        σε διαβεβαιώ πρωτον καμμία ενοχληση και δευτερον δεν διεκδικησα πρωτοτυπία με το σχολιο.
        Τωρα στο βαθμο που δεχτηκε επιθεση το αντινιουζ καλα κανει και απαντάει. Απλα με το να γινεται η αντιπαραθεση αντινιουζ-ΧΚλυν το κυρίως θέμα χάνεται η ουσία - η μάχη των εντυπώσεων δινεται αλλού - και η ΝΔ φαινεται να τη χάνει.

    • LIAPIS Dimitrios avatar
      LIAPIS Dimitrios @ rally monkey 17/03/2012 15:52:14

      Factorx: επειδή δεν καταλαβαίνουμε greeklish, σε παρακαλώ γράφε ελληνικά αν θες να σχολιάζεις

  4. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 17/03/2012 13:57:26

    Καλά βρε Χάρυ, πρέπει να έκανες πάρα πολύ καιρό να γράψεις αυτό το πόνημα. Άντε και εις ανώτερα.
    Πάντως έχω τίτλο έτοιμο που σου ταιριάζει και εάν ασχοληθείς σοβάρα για να τον αναπτύξεις, είμαι σίγουρος, ότι για μια ακόμα φορά θα μας καταπλήξεις. "Η ασφαλής μετάβαση από την ζωοφιλία στην κτηνοβασία". ΒΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.

  5. Α avatar
    Α 17/03/2012 13:58:49

    Ο καθένας επειδή κρατάει ένα μικρόφωνο, νομίζει ότι μπορεί να επηρεάζει την κοινή γνώμη!
    Νομίζει όμως ότι έτσι θα εκβιάσει κάποιους, ή θα έχει προσωπικό ώφελος;
    Εμένα ο νους μου πάει, ότι θέλει κάτι ν΄αποκομίσει, γιατί αυτήν αλλαγή της στάσης του την παρατηρώ μετά τις Δημοτικές εκλογές κατά τις οποίες δεν εξελέγη Δήμαρχος Καλαμαριάς.

  6. Stefanos avatar
    Stefanos 17/03/2012 14:05:32

    Λυπάμαι που θα σας το πω αλλά ο Χάρρυ Κλυν θα δικαιωθεί απόλυτα. Γιατί από το πρώτο μνημόνιο ο Χάρρυ Κλυν, όπως και πολύ κόσμος είχαμε μία ελπίδα από τη στάση του Σαμαρά. Όμως ζήλεψε τον άλλο κωλοτούμπα τον Καρατζαφέρη και έγινε μεγαλύτερος κωλοτούμπας. Οπότε άδικα τα βάζετε με τους άλλους. Οι άλλοι παρέμειναν σε αυτά που πίστευαν. Και σταματήστε να κάνετε το μαύρο άσπρο επιτέλους. Ξέρουμε πολύ καλά τι μας περιμένει όλους από Ιούνιο, με τα μέτρα που ψήφισε η ΝΔ. Ένας λογικά σκεπτόμενος πολίτης δεν θα δώσει καμμία ψήφο πλέον σε αυτούς που τον έθαψαν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Stefanos 17/03/2012 14:15:58

      Ρε μάστορα, ήμαρτον, με το κομμάτι σε πληρώνουν?

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Stefanos 17/03/2012 14:18:08

      Ποιοί είναι οι άλλοι τεράστιε; Οι πρώην υπουργοί του Καραμανλή; Η Κουντουρά;

    • factorx avatar
      factorx @ Stefanos 17/03/2012 15:43:06

      Ποιος τα βάζει με ποιόν; Ο Χάρρυ άρχισε πρώτος τις επιθέσεις εναντίον μας. Εχετε φαγωθεί με το antinews και προφανώς ποστάρετε με το μεροκάματο.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Stefanos 17/03/2012 15:56:39

      Αυτό με τη κωλοτούμπα έχει καταντήσει μονότονο. Αφού θα βρίσετε που θα βρίσετε βάλτε το και λίγο να δουλέψει...αυτοσχεδιάστε...λίγο στυλ δεν βλάπτει. Κι αν δεν το 'χετε μπορείτε ν' απευθυνθείτε στην κα Κουντουρά που είναι και του χώρου. Τσάμπα σβάρνιζε τις πασαρέλες τόσα χρόνια? Mon dieu...

    • svetlana avatar
      svetlana @ Stefanos 17/03/2012 16:19:03

      Ιδού η Ρόδος .... Στις προσεχείς εκλογές ψηφίστε Αριστερά κα Ανεξάρτητους... όπως ψηφίσατε Γιωργάκη και "Λεφτά υπάρχουν"...
      Μετά όμως μην αρχίσετε να γεμίζετε τις πλατείες "αγανακτησμένους" !!! Γιατί τότε η Ελλάδα θα έχει καταστραφεί ... και ο κατα τ΄αλλα συμπαθής κύριος Βασίλης Τριανταφυλλίδης θα μαζευτεί στο καβούκι του όπως έκανε τόσα χρόνια τώρα... Στα δύσκολα Μεγάλε σε θέλω μπροστά, όχι στην ανέξοδη προπαγάνδα... Και κάτι τελευταίο, με όλο το σεβασμό, ο κ.Κλύν ξεκίνησε ΚΚΕ πέρασε στην ΠΟΛΑΝ ξαναγύρισε στην αριστερά ξαναγάπησε τον Σαμαρά και τώρα αγάπησε τον Καμμένο... Τόση κωλοτούμπα φίλε μου ούτε η Κομανέτσι.... Ρώτα και μάθε.....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Stefanos 17/03/2012 19:59:07

      Το πρόβλημα της Αριστεράς στην Ελλάδα είναι ότι απλά δεν είναι ...Αριστερά.

      Διαπιστώνει το πρόβλημα και καταγγέλει το αδιέξοδο.Κρίνει και περιγράφει την υφιστάμενη κατάσταση.Ωραία & ...... Άχρηστο.
      Μα αυτό όχι μόνο το κάνει αλλά το βιώνει ο κάθε ένας που περιμένει στο συσσίτιο δεν έχει φως δουλειά και γονατίζει από την καθημερινότητα.
      Λύσεις;
      Γιατί όποιος απαιτεί και ζητεί τη διοίκηση μέσο ψήφου πρέπει να καταθέσει λύσεις.
      Ο απλός καταγγελτικός λόγος έχοντας συγχρόνως ως λυδία λίθος το ΝΑΙ στο € και την ΕΕ είναι απλά κωμικοτραγικός.
      Το να υποστηρίζεται το ΝΑΙ στα € των δανείων αλλά ΝΑΙ και στην στάση της αποπληρωμής είναι μεγάλη ....μαγκιά.

      Δυστυχώς η Αριστερά στην Ελλάδα μετά το 1981 δεν είναι τίποτα άλλο από ότι έχουμε ζήσει στα ΔΣ (Ασφαλιστικών Ταμείων, Οργανισμών, κλπ) και στα Υπηρεσιακά Συμβούλια : οι "αντιστασιακοί" που παίρνουν είτε καρέκλες είτε επιχορηγήσεις και δεν έχουν καμία ¨ευθύνη" πέρα της ...."συμμετοχής". Καταγγελίες και ως αντάλλαγμα πλασάρισμα στις "αμοιβές" και στο μοίρασμα.
      Ο μόνος της φόβος; Μήπως γίνει καμία μ@λ@κί@ και χρειαστεί ποτέ να ασκήσει διοίκηση, οπότε καλά είναι οι 15 Πρόεδροι και οι 1000 καρέκλες και απλά ... καταγγέλλουμε.

      Το μεγαλύτερο δυστύχημα; Οτι η προνομιακή προβολή της από τα ΜΜΕ με την προώθηση "Αριστερών" ειδώλων με δεξιόστροφες τσέπες έχει απαλλοτριώσει όλο το σύστημα.
      Κανένας δεν μιλά πχ ότι δεν υπάρχει ΔΣ που να μην μετέχει η Αριστερά τα τελευταία 25 χρόνια αλλά δεν είδαν δεν άκουσαν δεν ψήφισαν ....και απλώς κατάγγειλαν τα σκάνδαλα χωρίς να αποχωρούν βεβαίως βεβαίως μισθοδοτούμενοι από τις καρέκλες στις οποίες έχετε στρογγυλοκαθόσαστε.
      Εχει διαπαιδαγωγηθεί μια κοινωνία στη μαγκιά στην αρπαχτή και στην εξαργύρωση της ...γλώσσας.
      Αλλά ξέρω ξέρω φταίει το σύστημα ο καπιταλισμός το ΝΑΤΟ και η ΕΕ πλην των ... επιχορηγήσεων της.

      • Λίζα Αλεξίου avatar
        Λίζα Αλεξίου @ Ο Ιθαγενής 19/03/2012 10:09:43

        !!!!

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 17/03/2012 14:20:32

    Εδώ και καιρό έχει απωλέσει γράδα.

  8. Ντοκος Αιμιλιος avatar
    Ντοκος Αιμιλιος 17/03/2012 14:55:59

    Αντε ρε "χαρρυ κλυν" αριστερε προοδευτικε και αλλε "προοδευτικε δυναμειs"

    Αντε λεμε

  9. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 17/03/2012 14:58:35

    Όταν οι γελωτοποιοί (κακής μάλιστα ποιότητας τουλάχιστον για την αισθητική μου) θέλουν να καθορίσουν και την πολιτική γραμμή και κατεύθυνση τί να πει κανείς;
    Όταν ένας λαός θέλει να ισορροπεί στην παλάντζα λαϊκιστών του τύπου ενός "λεφτά υπάρχουν" κι ενός κεκα(υ)μένου, η δουλεία του είναι αναπόφευκτη κι οι γελωτοποιοί τη διευκολύνουν.

    • patsman avatar
      patsman @ Εύμηλος 17/03/2012 15:36:00

      Ε όχι και γελωτοποιός ο Χάρρυ! Μπορεί κι εγώ να μη συμφωνώ στα περισσότερα από τα υπερβολικά λόγια που εξαπολύει εσχάτως, αλλά η συνεισφορά του στη σάτιρα τη δεκαετία '80 παραμένει ανεκτίμητη.

      Δυστυχώς, επιβεβαιώθηκε σχεδόν σε όλα. Η νοοτροπία και ο εύκολος τρόπος ζωής που προσέφερε απλόχερα ο Αντρέας αναδείχθηκαν εξαρχής από τον Χάρρυ. Το ίδιο και το πρότυπο του Ελληνάρα αρχοντοχωριάτη που πλούτισε, έσπασε μια χιλιαδίτσα πιάτα στα μπουζούκια, άκουγε Γιαννάκη και Ρίτα, και ήπιε μπόλικο "Τσίβας Ρίγκαν".

  10. Nik avatar
    Nik 17/03/2012 15:15:01

    Τα πράματα είναι πιο απλά από ποτέ: χωρίς ανάπτυξη την βάψαμε.

    Εχει ο συμπαθής Χάρρυ Κλυν καμιά πρακτική πρόταση για ανάπτυξη; Να την ακούσουμε. Τα υπόλοιπα περισσεύουν.

  11. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 17/03/2012 15:29:15

    Άστο Χάρρυ,γιατί δέν σέ παίρνει,μία ή αλεπού δλδ καί δέκα τά αλεπόπουλα!!!!!

    Ή Ιστορία γιά όλους μας/σας πλέον είναι γνωστή καί στά παιδιά επίσης!!!!
    Κρείττον σιωπάν καί συνέχισε τόν Νήδυμον ύπνον σου!!!!!!

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 17/03/2012 19:21:57

      ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΩΜΑΣΤΕ

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 17/03/2012 15:37:35

    ο Χαρυ κλυνν μπορει να ειναι ιστορικος κωμικος και αγαπημενος μου επισης,,αλλα ειναι πολιτικα αριστερα προκατειλλειμενος..οπως και οι περισσοτεροι ηθοποιοι τραγουδιστες κλπ μετα το 74 ειδικα

    οποτε μην ζηταμε πολλα,ποτε δεν θα αναγνωριζε μια ελπιδα σε δεξιο πολιτικο..η δεξια γιαυτους ειναι κακια εκ των προτερωνκαι η αριστερα καλη..

    οποτε και πριν τα ζιγκ ζαγκ του Αντωνη-που κλονισαν και μενα- και μετα παλι αυτοι θα περιμενουνε αριστερες ουτοπιες..

    ας ειναι καλοι ηθοποιοι,,αλλα μην τους κανουμε κι πολλα παραπανω.

  13. Carlos avatar
    Carlos 17/03/2012 15:45:10

    Κι εγώ πιστεύω ότι δε χρειαζόταν απάντηση στο Χάρρυ Κλυνν. Ας μείνει καλύτερα στο ότι ο καθένας έχει την άποψή του. Δεν υπάρχει λόγος να ανοίγουν νέα μέτωπα. Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά αυτός πετάει και θανατηφόρες ατάκες. Εγώ σκέπτομαι μην πάει πάλι σε κανένα Λαζόπουλο και βγάλει καμμία ατάκα εις βάρος του Σαμαρά και το πάρει μετά η νεολαία και το κάνει σλόγκαν, πράγμα που θα είναι επικοινωνιακά επιζήμιο. Ελπίζω όμως ότι θα λήξει εδώ το θέμα.

  14. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 17/03/2012 16:23:08

    Δεν νομίζω οτι θα κανει ενα τοσο τραγικό λαθος, να αφήσει να φανεί με τοσο ερασιτεχνικό τροπο η προκατάληψη του, θα εκτεθεί κι αυτος, αλλά και οι υπόλοιποι...«Αστειατορες». o_O

  15. alex23 avatar
    alex23 17/03/2012 16:40:49

    ο κ.κλυν νομιζω οτι εχει παρασυρθει απο την αντιμνημονιακη σταση του (επι καιρου μνημονιου 1) και εχει παγιδευτει απο αυτην, με αποτελεσμα να μην μπορει να δει οτι το παιχνιδι μετα ξεφυγε σε αλλα επιπεδα..
    το ιδιο συμβαινει και σε πολλους αλλους και θα συνεχισει να συμβαινει οσο οι απαραδεκτοι επικοινωνιακα πολιτικοι της νδ δεν το εξηγουν επαρκως στον κοσμο..

    και επειδη του αρεσει το ποδοσφαιρο, να πω οτι μου θυμιζει ποδοσφαιριστη που διαμαρτυρεται δικαια και εντονα γιατι τον αδικησαν καταφορα στο πρωτο ημιχρονο,
    αλλα το παιχνιδι ειναι πια στο δευτερο, η ομαδα προσπαθει να μαζεψει τα κομματια της και να ξαναμπει στο παιχνιδι και αυτος το μονο που καταφερνει ειναι να της χαλαει τον ρυθμο..

  16. victoria (true) avatar
    victoria (true) 17/03/2012 16:54:32

    Με απογοήτευσε πάρα πολύ ο Χάρυ Κλυν.
    Νομίζω πως όντως εδώ παγιδεύθηκε και θέλοντας να "εκφράσει" τον κόσμο, τον οδηγεί κάπου 'αλλού'. Αλλά δεν ξέρει πού κιόλας.
    Ο δαίμονας ο Σαμαράς είναι Χάρυ;; Έχεις δύναμη, πρόσεχε πώς τη χρησιμοποιείς. Δεν μας ενδιαφέρει ένα κόμμα εδώ, αλλά μία χώρα. Ήλπιζα ότι θα το είχες καταλάβει. Τον Σαμαρά τον θέλουμε γιατί πιστεύουμε ότι μόνο αυτός μπορεί και θέλει. Έχουμε πει χίλιες φορές το γιατί. Όποιος έχει άλλη άποψη δικαίωμά του, κι αν θέλει να την τεκμηριώσει να ακούσουμε.

  17. Δαναός avatar
    Δαναός 17/03/2012 17:04:45

    Χάρρυ, εδώ και χρόνια τώρα κρατούσες και με το σπαθί σου βέβαια,μια θέση μέσα μου. Ξεθώριασες όμως Χάρρυ και είναι κάτι που δεν το ήθελα!
    Τώρα που έσβησαν οι προβολείς γι σένα, τώρα που τα μικρόφωνα δεν σε υπακούουν, τώρα που δεν σ'αντέχει το σκοινί γιατί δεν υπάρχει το χειροκρότημα, τώρα που θα μπορούσες να κερδίσεις το χειροκρότημα της ψυχής μας, έπαθες παράκρουση εγκεφαλικών κυττάρων γιατί ου γαρ μόνον έρχεται.Καημένε Χάρρυ!
    " Πού νυν η λαμπρά της υπατείας περιβολή; Πού οι κρότοι και οι χοροί και αι θαλίαι και αι πανηγύρεις; Πού ο της πόλεως θόρυβος και αι εν ιπποδρομίαις ευφημίαι και των θεατών αι κολακείαι; Πάντα ταύτα οίχεται· και άνεμος πνεύσας αθρόον τα μεν φύλλα κατέβαλε, γυμνόν δε ημίν το δένδρον έδειξε… πού νυν οι πεπλασμένοι φίλοι; Πού τα συμπόσια και τα δείπνα;... Άνθη ην εαρινά, και παρελθόντος του έαρος, άπαντα κατεμαράνθη· σκιά ην και παρέδραμε· καπνός ην και διελύθη· πομφόλυγες ήσαν και διερράγησαν· αράχνη ην και διεσπάσθη"Καληνύχτα Χάρρυ!

  18. nikolas avatar
    nikolas 17/03/2012 17:24:44

    Απλά θυμάμαι κάποια τραγούδια του, κάποιες ατάκες, κάποια λόγια του που εξέφραζε μέσα από τους δίσκους του απο την δεκαετία του ογδόντα. Ελλάδα η χώρα του πράσινου ήλιου, grazie koskotas, το χρήμα είναι θεός, βασίλης ο βασιλιάς της ασφάλτου, ο νονός ( επι Σημίτη ) και άλλα πολλά. Τριάντα χρόνια τα έλεγε και κτυπούσε την πράσινη σαπίλα όσο κανένας άλλος. Το ίδιο και την "και καλά αγωνιστική αριστερά". Εγώ είμαι ΚΚΕ έλεγε και λέει το ΚΚΕ δεν είναι μαζί μου!!! Σε κανέναν δε χαρίστηκε χρόνια τώρα αλλά επειδή είναι γλυκό να βγάζεις χρήμα πουλώντας αέρα, λίγοι τον έπαιρναν στα σοβαρά. Είχε και έχει τη παιδεία να βλέπει που οδηγούμαστε. Όχι και να τον κράζουμε τώρα. Εξάλλου είχε το θάρρος να φύγει στη Αμερική να εργαστεί και να επιστρέψει, ενώ πολλοί φίλησαν κατουρημένες ποδίες για μια θεσούλα στο δημόσιο και για επιχορηγήσεις υψώνοντας τη πράσινη σημαία. Γνωρίζουμε το παρελθόν για να μην κάνουμε τα ίδια λάθη στο μέλλον. Είναι απο τους ελάχιστους που δικαιούται να κριτικάρει με τον σκληρότερο τρόπο.

  19. Βαγγέλης Κ. avatar
    Βαγγέλης Κ. 17/03/2012 17:47:07

    Διάβαζα πάλι πρόσφατα (στο Bruegel) τη διαπίστωση ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε τη κουλτούρα του "debate" που μαθαίνουνε οι Αμερικάνοι από το λύκειο. Δεν είμαι κατά της εισαγωγής αυτού του "μοντέλου" της επιχειρηματολογίας, αλλά λογικά θα πρέπει να το μελετήσουμε πριν το αντιγράψουμε.

    Ο Χάρρυ Κλυνν (που μη ξεχνάμε είναι καλλιτεχνική περσόνα, alter ego, κτλ. με σατιρική προδιάθεση) μπήκε για παράδειγμα, στον κόπο να παραθέσει και μια συγκεκριμένη παράγραφο στην οποία απάντησε, πράγμα που χρειάστηκε να ψάξω στο δίχτυο για να το διαπιστώσω. Ο Κλυνν λοιπόν εντόπισε ένα point του Antinews, ότι ο Σαμαράς είναι εγκλωβισμένος στη κομματική καμαρίλα. Και ρώτησε πώς έφτασε το Antinews στη διαπίστωση ότι ο Σαμαράς ξεχωρίζει από αυτή τη καμαρίλα (και απλά είναι εγκλωβισμένος εκεί). Και παραπέρα, πώς μπορεί να θεωρεί το Antinews ικανό πολιτικό κάποιον που εγκλωβίστηκε στη κομματική καμαρίλα.

    Στην "απάντηση" που δημοσιεύετε, βλέπω μια υπερβολική ευθιξία που δεν είναι καλός σύμβουλος σε επιχειρηματολογία. Και βλέπω και μια προσπάθεια απάντησης στο ίδιο ύφος, το οποίο και πάλι απλά αποπροσανατολίζει από το θέμα. Και αδυνατώ προσωπικά να διακρίνω συγκεκριμένες απαντήσεις στα συγκεκριμένα ερωτήματα που διέκρινα, αν και το κείμενο προφανώς θεωρεί ότι τις έδωσε και κατηγορεί από πάνω τον Κλυνν για γενικολογία.

    • Βαγγέλης Κ. avatar
      Βαγγέλης Κ. @ Βαγγέλης Κ. 17/03/2012 17:58:35

      Διορθώνω: στην Ευρώπη λένε στο Bruegel ότι δεν έχουμε τη κουλτούρα του "ντιμπέιτ". Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο φυσικά, παρασύρθηκα από το ελληνικό του θέματος.

  20. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/03/2012 17:49:18

    Κάποτε στη δεκαετία του '80 ,είχε προκαλέσει αίσθηση με τη σάτυρά του. Εκτοτε ,αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα να είναι προβλέψιμος και βαρετός. Τα περάσματά του από το Λαζόπουλο ,πληκτικά και επαναλαμβανόμενα ,παρ'όλη την εμπειρία του και το ταλέντο. Επειδή πρώτα απ'όλα είναι καλλιτέχνης , θα'ταν καλλίτερο, όλο το δυναμικό του να το κατευθύνει προς τα εκεί, δημιουργώντας κάτι φρέσκο , διαφορετικό. Αν αυτό δεν μπορεί να το κάνει, ίσως λόγω της κούρασης των χρόνων ,ή ίσως λόγω απώλειας της έμπνευσης, καλλίτερα ν'αποσυρθεί μέχρι να έχει κάτι νέο να δώσει . Ο κόσμος να τον θυμάται όπως τον γνώρισε στις δόξες του και όχι ως ένα παρακμάζοντα καλλιτέχνη που του περισσεύει η γκρίνια και η μιζέρια.

  21. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 17/03/2012 17:53:28

    Ρε Χάρρυ άντε και έχεις δίκιο... Μέχρι να βρούμε αυτόν τον βιονικό πολιτικό, τον Έλληνα υπεράνθρωπο του Νίτσε, δεν πρέπει να μιλήσουμε και λίγο ρεαλιστικά; Σε ενάμιση δύο μήνες έχουμε εκλογές και θα κληθούμε να επιλέξουμε κυβέρνηση από το ήδη υπάρχον πολιτικό προσωπικό. Μέτριο, άθλιο, τρισάθλιο αυτό είναι, και από αυτούς κάποιοι θα βγουν. Αν δεν σου αρέσει κάνε δικό σου κόμμα και βγες στο κόσμο να πεις τις αλήθειες σου. Αλλιώς και εσύ θα πρέπει να διαλέξεις από την υπάρχουσα πολιτική αγορά - μη χάνεσαι σε λαβυρίνθους πολιτικών φαντασιώσεων, που όσο καλές και άγιες να είναι στην ουσία ρίχνουν νερό στο μύλο της μεταπολίτευσης και του πασοκισμού.

    Σου θυμίζω:

    "Ποιο Eλληνοτουρκικό και ποιό Eλληνοβαλκανικό... Tο μεγαλύτερο πρόβλημα στην Eλλάδα είναι το Eλληνοελληνικό".

  22. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 17/03/2012 18:04:03

    έχουν γραφεί κατά καιρούς ΠΟΛΛΑ ΦΑΟΥΛ σε διαδυκτιακές αναρτήσεις με το όνομα του Κλυν ... αν και είναι θεωρητικά επίσημες αναρτησεις του ιδίου έχω μεγάλη αμφιβολλία αν γράφει Ο ΙΔΙΟΣ ...

    P.s. κατ εμέ η χειρότερη διαδυκτιακή στιγμή του ήταν όταν στο fb απάντησε σε έναν χρήστη που έγραψε κάτι διαφορετικό " α γ@μήσου " ... στην ψύχρα ... από εκεί και μετά και αφού έφαγε μετά καλό κράξιμο σταμάτησα να παρακολουθώ τον "ιντερνετικό" Χάρυ ... αν είναι ο ίδιος κρίμα ... αν είναι κάποιος που γράφει αντ'αυτού να τον μαζέψει

    p.s.2 στα περί antinews , επί της ουσίας το φόρουμ είναι ίσως το πιο ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ (στα πλαίσια που αυτό είναι εφικτό πάντα) στο διαδύκτιο και αυτό το γράφει κάποιος που έχει διαφωνήσει στο σύνολο της "επίσημης" γραμμή του με πολλές αναρτήσεις του να μην έχουν δει το "φως" ... αλλά ακόμα περισσότερες ΑΚΡΩΣ διαφορετικές με τη "γραμμή" να έχουν δημοσιευτεί

    Θεωρητικά είναι εύκολο να κριτικάρει κάποιος ... αν πιστέυει ότι μπορεί να το κάνει καλύτερα , ας δημιουργήσει δικό του ιστόχωρο να δούμε πόσο δημοκράτης θα είναι τότε αυτός !!!

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/03/2012 18:08:26

    Ο Χάρρυ είχε την ...χάρι. Και την ευφυία που κρύβει η αυθεντική ειρωνεία.
    Ωστόσο κόλλησε την "νεοελληνική επιδημική νόσο": Κόλλησε δηλαδή στα στερεότυπα των δεκαετιών 1970 και 1980 και έμεινε κολλημένος εκεί.
    Ακόμη εκεί είναι κολλημένος. Σ' αυτό, μοιάζει αφόρητα με την Ελληνική πολιτική τάξη, ανεξαρτήτως χρώματος.
    Μικρό το κακό άν "κόλλησε" ένας πολύ προικισμένος σατιρικός. Το αφόρητο κακό είναι ότι σε δύσκολους καιρούς έχουμε "κολλημένο" πολιτικό σύστημα. Μια "κεντροδεξιά" που έκανε 2 χρόνια για να συννενοηθεί με τους εταίρους της στο ΕΛΚ, μια "κεντροαριστερά" που ως κυβέρνηση έκανε επίσης 2 χρόνια για να καταλάβει ότι είναι ...κυβέρνηση (δουλειά της κυβέρνησης-Εκτελεστικού είναι να εκτελεί ότι νομοθετεί η Βουλή), ένα ΚΚΕ δειγμα μοναδικό στην Ευρώπη από την Ιουράσειο εποχή, μιά "άλλη αριστερά" που εμφανίζεται σε βασικό πολιτικό ζήτημα με 2 γραμμές αλληλοαποκλειόμενες (όπως στην εποχή της Φραξιονιστικής Πάλης δίχως Αρχές - λίγο πρίν τον Μεταξά), μια τρίτη "αριστερά" που άλλα διακηρύσσει και άλλα ψηφίζει στο Κοινοβούλιο (αυτό το είχε αποφύγει ακόμη και η ...Φεντερασιόν), ανύπαρκτους πολιτικά Πράσινους, όπως στη δεκαετία του 1970 (εδώ φταίει και η γεωγραφία, μια και βρισκόμαστε νοτίως των Άλπεων)....Και τα λοιπά.

  24. να δεις που κάποτε θα μας πούνε και... avatar
    να δεις που κάποτε θα μας πούνε και... 17/03/2012 18:18:11

    Επιτέλους, βρέθηκε αποδιοπομπαίος τράγος και το όνομα αυτού Χάρρυ Κλιν.

    Να δεις που αυτός θα φταίει και για τη σύμπραξη ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μετεκλογικά ελλείψει αριθμών

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ να δεις που κάποτε θα μας πούνε και... 18/03/2012 12:25:03

      Μην περιμένετε το "κάποτε", ήδη επάξια τον κερδίσατε τον τίτλο...

  25. airman avatar
    airman 17/03/2012 18:24:02

    Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα!
    Υ.Γ. Εμείς πάντως, τα μεγαλύτερα παιδιά που τον ξέρουμε χρόνια, το Βασίλη τον αγαπάμε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ airman 17/03/2012 18:33:41

      Τον Βασίλη θα τον αγαπάμε και πάντα θα θέλαμε ν' απολαύσουμε νέα από το σατιρικό ταλέντο του.
      Ιδιαίτερα, μια ισχυρή δόση αυτοσαρκασμού θα ήταν πολύ λυτρωτική, στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα η Ελληνική κοινωνία.
      Την πατήσαμε, το πολυμήχανο 30 % των συμπολιτών μας (μαζί και η πολιτική μας τάξη), μας πιάσανε τους λοιπούς 70 % κώτσους: Σάν τον Τραμπάκουλα. Αυτό είναι τραγικό, αλλά και κωμικό συνάμα. Τόσα χρόνια δεν προσέχαμε, ώσπου "το πνίξαμε το κουνέλι". Άν αυτοσαρκασθούμε επαρκώς, ίσως απελευθερώσουμε παρατημένα αποθέματα σοφίας.

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/03/2012 18:46:03

    O Σαμαρας αντιθετα με τη στροφη του εσωσε την παραταξη απο ενα δευτερο 1920.
    Πριν ενα αιωνα η παραταξη προγονος του ΠΑΣΟΚ ηθελε παση θυσια να κηρυξει τον πολεμο στη Γερμανια δηλωνοντας οτι ετσι θα απελευθερωσει τους Ελληνες της Μικρας Ασιας.
    Η δεξια αντιταχθηκε λεγοντας οτι ηταν τρελα και η Μ.Ασια δεν μπορουσε να κρατηθει.Αυτο προκαλεσε τον εθνικο διχασμο.
    Ο Βενιζελος με τη βοηθεια στρατων και στολων της Ανταντ ανετρεψε την κυβερνηση και επεβαλε την πολιτικη του στελνοντας τελικα στρατο στη Μ.Ασια.
    Επειτα εκανε εκλογες που εχασε ΑΦΟΥ ομως πρωτα ειχε στειλει το στρατο απεναντι και πλεον οι ελληνικοι πληθυσμοι ησαν εκτεθειμενοι στις αντεκδικησεις των Τουρκων.
    Οι αντιπαλοι του ησαν πια υποχρεωμενοι να ακολουθησουν μια πολιτικη που ηξεραν οτι θα φερει την καταστροφη και μερικοι εκτελεσθηκαν ως υπευθυνοι αυτου που ειχαν προβλεψει.
    Το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι ολοι οι Ελληνες της Μ.Ασιας - μαλλον και ο Χαρρυ Κλυνν- θεωρησαν αυτη την παραταξη υπευθυνη για την καταστροφη και οχι αυτον που εκανε το σαλτο μορταλε και μετα την κοπανησε δια των εκλογων,πραγμα που ειχε συνεπειες δεκαετιες μετα μεχρι και σημερα και την ανοδο του ΠΑΣΟΚ.
    Μια κυβερνηση οταν κυβερνα δρα και αλλαζει τις συνθηκες οποτε ειτε η αντιπολιτευση προσαρμοζεται ειτε ζει στον κοσμο της.
    Ο ΓΑΠ με το μνημονιο αλλαξε ριζικα την κατασταση της οικονομιας.Το 2009 δεν ηταν 2012.
    Το 2009 με 120 χρεος υπηρχαν αλλες λυσεις που το 2011 δεν υπαρχουν.
    Εαν ο Σαμαρας επεμενε και δεν εμπαινε στην κυβερνηση Παπαδημου θα ακολουθουσαν εκλογες που θα κερδιζε θριαμβευτικα οπως το 1920.
    Θα παρελαμβανε μια κατεστραμμενη οικονομια με χρεος στο 170 και οι μονες λυσεις θα ηταν ειτε η εγκαταλειψη ΜΕΤΑ τις εκλογες των αντιμνημονιακων και η εξαπατηση των ψηφοφορων ειτε η εξοδος του Μεσολογγιου προς δραχμη.
    Και στις δυο περιπτωσεις αυτος θα χρεωνοταν την καταστροφη ενω ηταν εξω απο την κυβερνηση απο το 1992.
    Δεν πειραζει καθολου λοιπον που τον βριζουν τωρα οι αντιμνημονιακοι.
    Δεν μπορουν να πουν οτι τους πουλησε αφου οι εκλογες ειναι μπροστα και μπορουν να ψηφισουν οτι θελουν.
    Ουτε ειναι απαραιτητη η αυτοδυναμια.Αυτοδυναμια τυπου Γουναρη δεν χρειαζομαστε.
    Εμπρος λοιπον κ.Χαρρυ Κλυνν.Ψηφιστε και εσεις και οι αλλοι οτι θελετε.
    Η ΝΔ δεν σας υποκλεπτει την ψηφο.Στις προηγουμενες εκλογες μιλησε για παγωμα μισθων και τωρα για μνημονιο 2.
    Εαν τα θεωρειτε απαραδεκτα τοσα κομματα υπαρχουν που ειναι εναντιον.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ψυχραιμια 18/03/2012 01:04:06

      Έτσι είναι.
      Κι όμως....αφήσαμε της ....Αμύνης τα παιδιά....φέρανε τον Λεφτεράκη - το χαζοχαρούμενο τραγούδακι του μεγάλου....Γκάτσου - να κυριαρχεί κι εμείς να βιώνουμε τη ντροπή του Δεξιού.

    • mx avatar
      mx @ ψυχραιμια 18/03/2012 09:06:30

      mono i benizeliki parataxi exei meinei pleon.....
      nomizw oti mpenakis-benizelos mazi itan tote....

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 18/03/2012 13:12:08

      ας το πουμε ακομα μια φορα..δεν πειράζει
      Στην πραγματικοτητα το προβλημα του Σαμαρα δεν ειναι το (ψευτο)δίλλημα οπως (δυστυχώς) κατέληξε στο τελος του 2011 Μνημονιακός/Αντι-Μνημονιακος.
      το προβλημα του Σαμαρά ειναι η νομιμοποίηση των εγκληματιών
      ΓΑΠ, Παπακωνσταντινου κ Σια

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ψυχραιμια 18/03/2012 13:23:46

      Άν και δεν είμαι οπαδός της ΝΔ (ούτε και κανενός από τα υπάρχοντα εγχώρια κόμματα), συμφωνώ κατά βάση με το γενικο σκεπτικό του ψυχραιμία (για την τακτική της ΝΔ από το φθινόπωρο 2011 και μετά ): Ο Σαμαράς και η ηγετική ομάδα της ΝΔ, άν και πιεζόμενη από τις αντίρροπες δυνάμεις που την στηρίζουν, με τη λύση Παπαδήμου και με το Μνημόνιο 2
      1. Το κυριότερο, συνεισέφεραν ουσιωδώς στο να μην υπάρξει εθνική καταστροφή (πτώση στο Ζάλογγο της δραχμής).
      2. Απέφυγαν ένα καταστροφικό αδιέξοδο για την πολιτική παράταξή τους.
      Όσοι παρακολουθούσαν το σχολιασμό μου πρίν 6 μήνες - 1 χρόνο, μάλλον θα θυμούνται ότι δεν είχα καμμιά αμφιβολία πώς αυτή την πολιτική θα επέλεγαν (παρά την "αντιμνημονιακή" ρητορική του 2010 - αρχών 2011). Η ΝΔ έχει το ένστικτο της κομματικής αυτοσυντήρησης. Το απέδειξε και το 2009, δραπετεύοντας μέν από την εξουσία, αλλά επισημαίνοντας την τελευταία στιγμή προεκλογικά, το πραγματικά δραματικό της οικονομικής κατάστασης ως παρακαταθήκη για το μέλλον.
      Απομένει, μετά τις τωρινές εκλογές, να ελέγξουμε το ουσιωδέστερο: Άν η ΝΔ (όπως και το άλλο κόμμα εξουσίας, όπως και κάθε άλλο κόμμα), έχει (ή μαλλον υπολογίζουν) το ένστικτο της εθνικής αυτοσυντήρησης. Ή άν, πιεζόμενη από τις αντίρροπες δυνάμεις που την στηρίζουν, θα επιχειρήσει να θυσιάσει την εθνική αυτοσυντήρηση για απατηλούς κομματικούς εγωισμούς του τύπου "σώνει και καλά αυτοδυναμία" ή "αλλεπάλληλες εκλογές".

      • tak avatar
        tak @ Ο Θείος 18/03/2012 13:30:03

        Θείε μου, έχεις δίκιο όπως τα εκθέτεις, μόνο που πρέπει να ξεχωρίσουμε τον κ. Σαμαρά από τη σημερινή Νέα Δημοκρατία, για τις δομές μιλάω...
        Αν ο Αντώνης Σαμαράς έρθει στην εξουσία, παράλληλα με το κράτος, θα εκσυγχρονίσει και τις κοιμισμένες δομές του κόμματός του, διαφορετικά δεν κάναμε τίποτα. Στη Νέα Δημοκρατία είναι τυχεροί που τους έλαχε τέτοιος "Αρχιερέας", ας φροντίσουν λοιπόν να τρέξουν να τον προλάβουν...

  27. cobalt avatar
    cobalt 17/03/2012 18:49:34

    Το πρόβλημα, δεν είναι του Χάρρυ Κλύνν, αλλά πρόβλημα της αμετροέπειας στην κριτική σκέψη στην Ελλάδα: Κάποιος είναι ή φανταστικός-συγκλονιστικός-τέλειος, ή τίποτα. Αυτό είναι πρόβλημα, που το επεσήμανε πρώτος ο Κωστής Παλαμάς για την κριτική της ποίησης στην Ελλάδα.
    Με το μύκητα της αριστερής κουλτούρας, αυτό το ζυμάρι γιγαντώθηκε και κάλυψε τα πάντα. Πλέον αν διαφωνούμε με κάτι, το απορρίπτουμε συλλογικά, χωρίς να ελέγχουμε ούτε την άλλη άποψη, ούτε την κοινή λογική. Ποιος θυμάται την Αυριανή;

    Κοιτώντας τον Σαμαρά με μισό μάτι από την 28η και μετά, διαφωνώντας και με πολλά από αυτά που κάνει πλέον -καθώς δεν πιστεύω ούτε λεπτό πως ένας Πατριώτης θα έμπαινε στα διλήμματα που μπήκε ο Αντώνης- καταλαβαίνοντας όμως το λόγο που τα κάνει και ακούγοντας αν αυτά που λέει έχουν σχέση με την πραγματικότητα, το βρίσκω δύσκολο να αναλωθώ σε ανεύθυνους χαρακτηρισμούς με συναισθηματικό υπόβαθρο.
    Στης προδομένης γκόμενας τα λόγια δηλαδη: Αλήτες, προδότες και τα τοιαύτα.

    Και προπάντων δεν ξεχνώ ποιος ξεκίνησε και ποιος ευθύνεται για το χαλασμό.

    Διότι αν ακούσεις τελευταία, όψιμες δεξιόστροφες φωνές θα πίστευες πως ο Σαμαράς φταίει γι' αυτά που περνάμε.
    Τους άλλους τους ξεχάσαμε, λες και αυτοί αυτά θα κάνανε -το ξέρουμε- αλλά απο τον Αντώνη; Απαπαπα, ο Αντώνης πρέπει να είναι άμωμος.
    Να άρει τις αμαρτίες μας, μέρες που είναι.
    Εμείς τα κάναμε σκ*τ* και τους ψηφίσαμε, κάνε τον καμπόυ, τώρα, Αντώνη και τράβα σώσε την Λόλα, γιατί βάλαμε φωτιά στην αποθήκη του Σαμ.
    Με την πολλή τριβή στον αυνανισμό ανάψαν τ' άχυρα απ' τις σπίθες.
    Και σ' αυτή τη χώρα για λεφτά δεν ξέρω, αλλά από σπίθες...

    Αυτό που η αφεντιά μου ζητάει από το Σαμαρά, είναι κάτι που θα έκανε ένας Κολοκοτρώνης, η ένας Σαμουήλ στο Κούγκι. Το αναγνωρίζω. Όπως αναγνωρίζω, πως ζητάω να υπερβεί τα ανθρώπινα όρια του, τον πολιτικό λόγο του και δεν μπορώ να απαιτήσω κάτι τέτοιο και σίγουρα δεν μπορώ να ξεβαφτίσω τον άλλο, επειδή δεν μου πραγματοποιεί τη φαντασίωση.
    Είναι σα να απαιτώ απο τον κο Κλύνν, να γίνει George Carlin, αλλιώς δεν είναι τίποτα. Δεν έχει λογική αυτό. Ο καθένας στα μέτρα του.

    Μόνο που, συμπαθάτε με που θα περιαυτολογήσω πάλι, για την ώρα με ο Σαμαράς μου βγάζει περισσότερη σκιά απο όση θέλω. Καταλαβαίνω πως όλοι οι υπόλοιποι είναι στο σκοτάδι τελείως, αλλά και πάλι...
    Θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ περισσότερο για να με πείσει πως είναι η σωστή επιλογή τη σωστή ώρα πλέον.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ cobalt 17/03/2012 19:04:46

      Το ιδανικό είναι ο "Σαμουήλ στο Κούγκι";
      Ρωτήστε όμως καλού κακού, άν σοβαρολογείτε φίλτατε, τους πολίτες; Άν θέλουν να γίνουν κρέας για το δυναμίτη τον ζωσμένο στη μέση της ακρο-"δεξιο"-"αριστερής" μειοψηφίας.
      Έχουν όμως γνώσιν οι φύλακες, τουτέστι ένα 70 % των πολιτών (τουλάχιστον), άνοιξη ή φθινόπωρο εδώ είμαστε, θα το δούμε .

      • cobalt avatar
        cobalt @ Ο Θείος 17/03/2012 19:29:29

        Κανένας λογικός και σώφρων άνθρωπος του κόσμου δεν θα δεχόταν και μακριά από εμένα τα άκρα.
        Μην ανησυχείς Θείε, θέλω 'γω να χάσω το αρνί του Πάσχα, νομίζεις;

  28. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 17/03/2012 19:15:05

    Τώρα μας πείραξε ο Χάρρυ Κλυνν. Πολύ φοβάμαι ότι πέφτουμε πάλι στο επίπεδο του "λεφτά υπάρχουν" με τις εξαγγελίες περί ανάπτυξης. Δεν έχει ακουστεί το παραμικρό για το σχέδιο του Σαμαρά για την ανασυγκρότηση και την ανάπτυξη. Φταίει που δεν έχει πει τίποτε, φταίει που δεν έχει βγει προς τα έξω τίποτε από επικοινωνιακή ανικανότητα, γιατί δεν έχει πάρει ακόμη σάρκα και οστά η πρόταση αυτή δεν ξέρω. Πρέπει όμως να διατυπωθεί με μεγάλη σαφήνεια και με πολλές λεπτομέρειες γιατί ο πολύς κόσμος έχει γίνει δύσπιστος και με το δίκιο του. Μέχρι να γίνει αυτό δυστυχώς δίνει ο Σαμαράς το δικαίωμα στον οποιοδήποτε, συμπεριλαμβανομένου του Χάρρυ Κλυνν, να διατυπώνει τις οποιεσδήποτε απόψεις του με δυσμενείς χαρακτηρισμούς και να βρίσκει ευήκοα ώτα. Αν δεν υπάρξει κλιμάκωση από την περιγραφή του ζητουμένου που είναι η ανάπτυξη, στην περιγραφή του πως θα επιτευχθεί η πολυπόθητη αυτή ανάπτυξη, δεν θα έχουν οι θέσεις του Σαμαρά περισσότερο βάρος από τις θέσεις του "αστειάτορα" Χάρρυ Κλυνν.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Δεν έχει σημασία 17/03/2012 19:18:04

      προσωπικά συμφωνώ με τα όσα λες για τη ΝΔ ... άλλο πράγμα όμως συζητάμε ... αν διαβάσεις τι γράφω παραπάνω ... παρακολουθώ καιρό τον διαδυκτιακό Χάρυ (αν όντως αυτός ανεβάζει τις διάφορες αναρτήσεις) και κατ εμέ κάνει συνεχόμενα ΦΑΟΥΛ !!! ... έταιρον-εκάτερον

      • Δεν έχει σημασία avatar
        Δεν έχει σημασία @ EVANGELOS 17/03/2012 19:58:13

        Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Το αντινιουζ έχει αναγάγει τον Χάρρυ Κλυνν σε συνομιλητή. Ας το πάρουμε χαμπάρι ότι όποιος λέει κάποια αλήθεια δεν διατυπώνει δημιουργικό πολιτικό λόγο. Η δουλειά του πολιτικού είναι να παράγει λύσεις και όχι να κάνει διαπιστώσεις. Αν πρόσεξες, στις προηγούμενες εκλογές κέρδισε αυτός που έδειξε ξεκάθαρο σχέδιο δράσης (ΓΑΠ) έναντι αυτού που εξέπεμπε μισόλογα κλαψουρίζοντας (ΚΚ). Ο λαός έφαγε την τρίπλα τότε αλλά το αποτέλεσμα είναι να χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη λεπτομέρεια και πολύ περισσότερες αλήθειες για να πειστεί τώρα. Το σχέδιο για την ανάπτυξη πρέπει να υπάρχει, να είναι εντελώς ξεκάθαρο και να επικοινωνηθεί αποτελεσματικά. Αλλοιώς, γιατί να μην ακούσει ο λαός τον Χάρρυ Κλυνν, ο οποίος στο κάτω-κάτω δεν έχει καμμία ευθύνη για ότι λέει, ούτε θα του ζητήσει κανείς τα ρέστα μετά τις εκλογές. Ο Σαμαράς δεν έχει σκοπό να τη βγει στον Χάρρυ Κλυνν, έχει σκοπό να πείσει τον λαό για την αξιοπιστία του σχεδίου του για την έξοδο από την κρίση και την ανάπτυξη. Δεν έχει νόημα να αφιερώσει ούτε δευτερόλεπτο ούτε αυτός ούτε το αντινιουζ, εκτός και αν θέλουν να κάνουν καριέρα ως "αστειάτορες".

    • airman avatar
      airman @ Δεν έχει σημασία 17/03/2012 19:44:30

      Η προεκλογική περίοδος δεν άρχισε ακόμα. Όταν με το καλό προκηρυχθούν οι εκλογές, σίγουρα θα ενεργοποιηθεί πλήρως και το επικοινωνιακό κομμάτι, θα ξεδιπλωθεί το πρόγραμμα και ο σχεδιασμός. Σε ότι αφορά τη λεπτομέρια, σίγουρα δεν μπορούν (και ίσως δεν είναι σκόπιμο) να αναλυθούν τα πάντα. Υπάρχουν και λεπτά σημεία που απαιτούν τόσο λεπτομερή γνώση των υφιστάμενων δεδομένων όσο και προσαρμογή σε καταστάσεις που είναι και θα παραμείνουν ρευστές. Είναι δε γεγονός ότι το ευρύ κοινό δεν μπορεί να αφομοιώσει εκ των πραγμάτων ένα αναλυτικό/λεπτομεριακό πρόγραμμα ούτε να αντιληφθεί τη σκοπιμότητα επιμέρους μέτρων και προβλέψεων. Δεν είμαστε άλλωστε όλοι ειδήμονες επί παντός επιστητού, άσχετα με το τι διατεινόμαστε ή θα θέλαμε. Πρέπει να γίνει κωδικοποίηση με απλό τρόπο του συνόλου των προτάσεων, του σχεδίου δράσης και του χρονικού ορίζοντα (στο μέτρο του δυνατού), ώστε το πρόγραμμα να βρει γόνιμο έδαφος, μια και απευθύνεται στη βάση. Αυτό σίγουρα πρέπει να υποστηρίζεται από αναλυτικές περιγραφές δράσεων, μέτρων και πρακτικών, στις οποίες θα μπορεί να ανατρέχει ο κάθε ένας για ειδικότερη και ενδελεχέστερη ενημέρωση.
      Όποιος έχει επίγνωση της κατάστασης δεν μπορεί να ελπίζει σε τίποτα μόνο με λόγια, ανέξοδες υποσχέσεις και ''πολεμικές'' αντιπαραθέσεις. Ξέρουμε ποιοι θα καταφύγουν σε τέτοιες τακτικές. Αυτοί δεν έχουν τίποτα να χάσουν γιατί ότι είχαν να χάσουν το έχασαν. Και δεν είναι όλοι ίδιοι. Ένας διαφέρει. Μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι, αλλά δυστυχώς. Το ΠΑΣΟΚ οδήγησε την Ελλάδα στα ίδια χάλια με την αφεντιά του. Με μία μόνο επιλογή!

  29. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 17/03/2012 20:34:11

    προσωπικά αυτό που πιστέυω έχει ενοχλήσει είναι ότι από το Χάρυ περίμενε πολύς κόσμος πολύ πιο επί της ουσίας και καυστική σάτυρα ... αυτό που διαβάζει όμως είναι μετρίου χιούμορ ατάκες και συνηθισμένη κριτική επιπέδου "μπλογκ" διανθισμένη με 1-2 photoshop ... κανείς δε θα ενοχλείτω (το αντίθετο μάλιστα) ακόμα και αν ΔΙΕΛΥΕ τη ΝΔ (όπως και οποιοδήποτε άλλο κόμμα) αν το έκανε με τον παλιό καλό τρόπο ...

  30. Θ.Α. avatar
    Θ.Α. 17/03/2012 20:56:09

    Μην ξεσυνερίζεστε τον Χάρυ. Δικαιούται και αυτός να ξαναβγεί λίγο στο προσκήνιο. Περνάνε τα χρόνια, ο κόσμος ξεχνάει, οι νέοι δεν ξέρουνε.. Ε, μη το κάνουμε θέμα τώρα. Μη ξεχνάμε ότι με τα χρόνια το σώμα (και το μυαλό) δεν μπορεί, αλλά η ψυχή όμως δε λέει να το βάλει κάτω. Α, ρε Χάρυ, ας είσαι καλά και ας κάνεις και καμία παρέμβαση - λακαμία που και που. Χαλάλι σου γιατί στα νιάτα μας, μας έκανες και γελάγαμε....

  31. factorx avatar
    factorx 17/03/2012 21:52:39

    Διάβασες τι γράφει η ανάρτηση, ή αρλουμπολογείς; Βαθύτατη εκτίμηση στον καλλιτέχνη Κλυν. Αλλά δεν έχουμε δικαίωμα να απαντήσουμε σε πολιτική κριτική; Τι φασισμός είναι αυτός;

  32. svetlana avatar
    svetlana 17/03/2012 22:07:44

    -Χαράλαμπεεεε!
    -Κούλαααααααααααααααα!
    -Χαράλαμπε?
    -Κούλα?

  33. Nik avatar
    Nik 18/03/2012 01:06:07

    "“Αριστερών” ειδώλων με δεξιόστροφες τσέπες "

    Μνημειώδης η φράση σου Ιθαγενή!

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ Nik 19/03/2012 04:15:54

      Πράγματι, πάμπλουτος ο κ. Κλύν και αριστερός!

  34. rally monkey avatar
    rally monkey 18/03/2012 13:15:50

    ..το βλεπω να 'ρχεται ..και μη μου πεις δεν εγινε κυβ/νση, δεν μπορουσε να κανει τιποτα, θα κανει τη 'Μια Εξεταστική'..
    η νομιμοποίηση ήρθε σε επίπεδο Συμβολισμών
    (στηριξη κυβ/νσης με Παπακωνσταντινου στη συνθεση της,..στο ιδιο τραπέζι με τον ΓΑΠ.. κλπ)

  35. bird avatar
    bird 18/03/2012 15:49:36

    Η αρνητική ή θετική (αλλά πάντα καλοπροαίρετη) κριτική σε έναν πολιτικό έχει αξία. Αλλά από τη φύση της διαφέρει εντελώς από την άσκηση πολιτικής. Ο πολιτικός πρέπει να λύσει προβλήματα. Αυτός που ασκεί κριτική δεν επιφορτίζεται με τέτοια ευθύνη.
    Θυμάμαι τις μέρες που ο ΓΑΠ ανακοίνωσε το δημοψήφισμα οτι ο Ν. Χατζηνικολάου είχε διαβάσει στον αέρα της εκπομπής του ένα μήνυμα του Χ.Κλυνν που έλεγε περίπου ότι " ο λαός δε θα πάει να ψηφίσει και θα μείνουν με το δημοψήφισμα στο χέρι".
    Είναι μια άποψη που μπορεί να ακουστεί δημόσια, έχει και χιούμορ, αλλά φαίνεται ότι αγνοεί εντελώς πόσο κακό θα είχε συμβεί στη χώρα μέχρι να φτάσουμε στην ημέρα διεξαγωγής του δημοψηφίσματος. Ένας καλλιτέχνης μπορεί να τοποθετηθεί έτσι. Ένας πολιτικός δεν μπορεί να το πει και δεν μπορεί να το αφήσει να συμβεί, γιατί μέχρι να έφτανε η χώρα στο δημοψήφισμα θα είχε γίνει το έλα να δεις.