#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2010 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάος στην κυβέρνηση - Αναβάλλεται η συζήτηση του νομοσχεδίου στο υπουργικό !



Χάος στην κυβέρνηση τις τελευταίες ώρες. Παρά το γεγονός ότι στο σημερινό υπουργικό συμβούλιο θα συζητούνταν μεταξύ άλλων και τα οικονομικά του ασφαλιστικού και θα έπαιρνε το πρώτο πράσινο φως το νομοσχέδιο, ξαφνικά η κυβέρνηση αλλάζει το θέμα και θα συζητήσει για... τη δια βίου εκπαίδευση. Μάλιστα, πάλι εντελώς ξαφνικά όρισε έκτακτο υπουργικό για το ασφαλιστικό την Παρασκευή ενώ ο Γ. Παπανδρέου θα συναντηθεί σήμερα με τον Α. Λοβέρδο σε μια μη προγραμματισμένη συνάντηση.

Δύο είναι οι λόγοι που υπάρχει αναστάτωση.

1. Η ερώτηση των βουλευτών του ΣΥΝ για το ασφαλιστικό, που στην ουσία μιλούν για λαθροχειρία στο κείμενο του μνημονίου φαίνεται να έχει βάλει φωτιά στην κυβέρνηση. Αν όντως είναι έτσι και η κυβέρνηση κορόιδεψε τον ελληνικό λαό και την πήραν χαμπάρι τότε τίθεται μείζον θέμα δημοκρατίας.

2. Μπροστά στην κατακραυγή ενδεχομένως ο Γ. Παπανδρέου να θελήσει να προχωρήσει σε αλλαγές και θα επιχειρηθεί να αντιστραφεί το πολύ κακό κλίμα για την κυβέρνηση. Πιθανότατα αύριο να ανακοινωθούν κάποιες νέες ρυθμίσεις και το νομοσχέδιο να γίνει πιο “εύπεπτο” στον κόσμο.

3. Βέβαια, υπάρχει και το τρίτο σημείο που ακούει στο όνομα Δικαιοσύνη. Ίσως στην κυβέρνηση πήραν το μήνυμα από δικούς τους δικαστές ότι πολλές ρυθμίσεις αντίκεινται στο Σύνταγμα και τώρα θέλουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.

Το ρεπορτάζ τρέχει και φαίνεται να υπάρχει πολύ παρασκήνιο, ίσως δραματικό

Ενημέρωση: Τελικά όμως αποφασίστηκε να υπάρξει νέα συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου, αποκλειστικά για το εργασιακό και το ασφαλιστικό, αύριο Παρασκευή, αμέσως μετά τις απαντήσεις του Πρωθυπουργού σε επικαιρες ερωτήσεις στη Βουλή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTINOS avatar
    NTINOS 24/06/2010 14:44:43

    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ....ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ.ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΥΒΡΝΑΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΛΑ ΕΠΙΠΛΕΟΥΝ.
    Γραφει η καθημερινη

    Οταν κάποιος παραβιάζει το όριο ταχύτητος ή σταθμεύει παράνομα γνωρίζει καλά πως, αν γίνει αντιληπτός από τα όργανα του κράτους, θα τιμωρηθεί. Αν πάλι κάποιος αγνοήσει παντελώς απόφαση ελληνικού δικαστηρίου, παραβιάσει τον νόμο περί παρακώλυσης συγκοινωνιών και προκαλέσει σοβαρή οικονομική ζημία σε χιλιάδες συμπολιτών του μπορεί να έχει την απόλυτη βεβαιότητα πως δεν θα υποστεί καμία απολύτως κύρωση. Αυτό διαπιστώθηκε χθες, για πολλοστή φορά, στο λιμάνι του Πειραιά όταν το ΠΑΜΕ παραβίασε κάθε έννοια νομιμότητος χωρίς να συμβεί τίποτα.

    Η κυβέρνηση είναι προφανές ότι δεν έχει το θάρρος ή απλώς είναι ανίκανη να επιβάλει τον νόμο. Ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου όμως πώς ανέχεται την κατάλυσή του και την προκλητική παραβίαση δικαστικών αποφάσεων;

    ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ο αρθρογραφος για τον εισαγγελεα του Αρειου παγου;;; Ποτε η ελληνικη δικαιοσυνη κινηθηκε για να προασπισει τα συνταγματικα δικαιωματα των πολιτων τα τελευταια 30χρονια.;;
    ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΖΥ ΤΟΥ ΓΛΕΝΤΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ.
    ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/06/2010 15:09:28

    Για το (3), δε νομίζω να ιδρώνει και πολύ το αφτί τους. Να σπρώξουν το χρόνο θέλουν, και όταν θα έρθει η ώρα να συζητηθούν στη Δικαιοσύνη οι προσφυγές και ανατραπούν κάποια μέτρα, θα βγουν να θυματοποιηθούν κιόλας (έναντι των πατρώνων τους του ΔΝΤ) ως εξής: "εμείς θέλαμε, νομοθετήσαμε, αλλά να που τα μέτρα βγαίνουν αντισυνταγματικά όπως είχαν βγει στη Λεττονία" κ.λπ...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/06/2010 15:45:09

    "Σε ιστορικά υψηλά επίπεδα αναρριχήθηκε σήμερα το κόστος ασφάλισης ελληνικών κρατικών ομολόγων έναντι αθέτησης πληρωμών, ενώ άνοδο σημείωσε και το σπρεντ των ελληνικών ομολόγων έναντι των αντίστοιχων γερμανικών".

    Να καταργηθούν πάραυτα τα ασφαλιστήρια, να απαγορευτούν οι πωλήσεις αξιογράφων και να μπει έξτρα φόρος CO2 στους κερδοσκόπους.

    Η Ελλαδίτσα μας γλυστράει προς τα κάτω, τα κοράκια παίρνουν ότι μπορούν και τα παιδία [δεν λέω την κκακιά λέξη]

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ archaeopteryx 24/06/2010 19:52:28

      Αν δεν υπήρχαν τα ασφάλιστρα και τα "nakedότιγουστάρωκάνω" θα είμασταν πολύ καλύτερα παγκοσμίως.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ undercover gpr 24/06/2010 20:06:29

        το λές, το ξαναλές, εγω δεν σε πιστεύω ούτε σε θεωρητική ούτε σε πρακτική βάση, και κρίμα, γιατί κατά τα λοιπά σκεπτόμενος μου φαίνεσαι. Βρες 1-2 μελέτες στις επιπτώσεις στο κόστος του χρήματος του οποιουδήποτε σε ενοχλεί, και ευχαρίστως να τις διαβάσω... εκτός αν ο αρχαιοπτέρυξ πάψει να ασχολείται με τις ΑΠΕ και ασχοληθεί να τεκμηριώσει πως η ελεύθερη κεφαλαιαγορά συμφέρει. Η αγορά χάνει την ελευθερία της όχι μόνο όταν νεο-σοσιαλ-γερμανο-αριστεροί βγάζουν αποφθεύγματα, αλλά όταν αυξάνεις το συστημικό ρίσκο με δανεισμό σε ρίσκα προϊόντα, Brealy & Myers Principles of Corporate Finance, το μόνο βιβλίο που χρειάζεσαι, θέλει λίγη υπομονή, αλλά τα λέει όλα χαχαχαχά, καλό διάβασμα

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ undercover gpr 24/06/2010 20:21:09

        Μιλάω μόνο για την αγορά κρατικών ομολόγων.Με πιστώσεις λαών και βιωτικών επιπέδων εγώ δεν παίζω.Άμα θέλουν μεγαλύτερες αποδόσεις οι πιστωτές να παίξουν με τα cds της Porshe που μάλλον δεν θα το ξανακάνουν το λάθος(χεχεχε)

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ undercover gpr 24/06/2010 20:47:18

        Περιμένω και τις διορθώσεις σου στο σημερινό μου (ειδικά στο κομμάτι για τις πιστώσεις και τις τράπεζες έχω πολλά κενά)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ undercover gpr 24/06/2010 20:52:00

        χαχαχαχα... σήμερα με τρώει 1) το θέμα πιθανής διασύνδεσης Ευρασίας με την ισλαμική νεο-τρομοκρατία (αλλά δεν ενδιαφέρει κανέναν) και 2) τι θα απογίνει η WWF και η Πράσινη Ειρήνη τώρα που θα τελειώσουν τα λεφτά.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ undercover gpr 24/06/2010 21:20:14

        Πως ξεκίνησε ιστορικά το τραπεζοπιστωτικό πάρτυ εννοούσα , αλλά οκ. έχει χαθεί κι ο stgm που είναι αλληλοσυμπληρωματικός ,ως προς την εν μέρη διαμόρφωση της άποψής μου ,με εσένα παρόλο που έχετε εντελώς αντίθετες απόψεις χεχεχε)

  4. αθανασιοςΙ. avatar
    αθανασιοςΙ. 24/06/2010 15:48:25

    Για όσους είναι γεννημένοι μεταξύ 1950-1985

    H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε.
    Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή:
    περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας. Έπρεπε να
    περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο
    ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές
    έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε.
    Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή..

    Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα
    ζωντανοί.. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα
    σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και
    μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά.. Ανεβαίναμε στα
    ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ,
    καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν
    φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

    Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια. Περνάγαμε ώρες
    κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε
    κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε
    ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε
    «μακριά γαιδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση..


    Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και
    δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα
    στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν
    υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν
    υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»
    Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν
    έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα
    θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα.. Δεν υπήρχε
    κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε
    καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το
    ξεπερνάμε.


    Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι..

    Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια,
    βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε
    φίλους.. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε.. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα.. Χάσαμε
    χιλιάδες μπάλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη
    βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους
    πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα
    στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν
    ενήλικοι για να μας επιβλέπουν.

    Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των
    φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να
    ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο
    σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

    Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν
    υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι.. Τι φρίκη!

    Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντηλιακή κρέμα με δείκτη
    προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ..
    Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με
    ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P

    Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε.

    Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί....

    Αγνώστου ταυτότητας μέχρι στιγμής.
    Τον/Την ευχαριστούμε για το ταξίδι...

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ αθανασιοςΙ. 24/06/2010 16:45:57

      Εξαιρετικό, εξαιρετικότατο. Με κάλυψες πλήρως.
      Και υποτίθεται ότι "αναπτυχθήκαμε" απο τότε, ή αλλοιώς: πώς οι λέξεις, η ζωή χάνουν το νόημά τους.

      Αμ το άλλο, που κολυμπούσαμε σε παραλίες χωρίς την παρουσία ναυαγοσώστη. Απορώ πώς δεν πνιγήκαμε.....!!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ αθανασιοςΙ. 24/06/2010 17:53:51

      Παιζαμε κρυφτο,κυνηγητο, γουρουνιτσα,στις γιορτες πηγαιναμε εξω απο τα σπιτια και φωναζοντας χρονια πολλα περιμεναμε να βγει καποιος να μα δωσει γλυκα, καναμε πατινι και πολλα αλλα...
      ...... θυμηθηκα αυτο το τραγουδι που ακουγα μικρο παιδι
      H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε..πολλες φορες αναρωτιεμαι στα κρυφα το ομολογω..
      h**tp://www.youtube.com/watch?v=CvHKIlrghYU&feature=related

  5. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 24/06/2010 15:55:37

    Τα στοιχεια αυτα αποτελουν κακουργηματικες πραξεις υπουργου.

  6. Αλήθεια avatar
    Αλήθεια 24/06/2010 16:03:28

    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=62863&Itemid=309

  7. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 24/06/2010 16:06:58

    Άλλα λέει, άλλα εννοεί.
    Άλλα εννοεί, άλλα λέει.
    Όταν είναι να καλύψει τις βρωμιές των δικών του κάνει ότι δεν ξέρει τίποτε.
    Μόνο στο σκοτάδι ξέρει να δουλεύει ο Παπαντρέου αλλά του έχω νέα.
    Πήραμε φακούς υπερύθρων και βλέπουμε ξεκάθαρα το βρώμικο και απάνθρωπο παιγνίδι που παίζει εναντίον του Ελληνικού λαού.
    Δεν θα γυρίσουμε πίσω στο μεσαίωνα, κύριε Παπαντρέου, επειδή κορόϊδεψες το λαό με τα προεκλογικά σου γλυκόλογα.
    Έχουμε παιδιά, έχουμε φροντιστήρια, έχουμε ζωή, έχουμε υποχρεώσεις.
    Πώς θα ζήσουμε ρε ποδηλάτη, που μας έκανες τη ζωή πoδήλατο;
    Tο μόνο που σε νοιάζει είναι η καρέκλα.
    Όχι άλλα ψέμματα, δεν τα αντέχουμε.
    Δεν σε θέλουμε.
    Να φύγεις, να πάς αλλού.
    Ζούσαμε πολύ καλύτερα χωρίς εσένα.

  8. evro avatar
    evro 24/06/2010 16:19:51

    5ετες CDS: 966 μ.β.

  9. PELIAS avatar
    PELIAS 24/06/2010 16:22:04

    Γιωργάκη,

    σάμπως το παρατράβηξες με τα εκτός Ελλάδος ταξιδάκια σου και μάλιστα την στιγμή ή καλύτερα την περίοδο που φλέγεται.

    'Αν ήσουν Έλληνας και όχι ... αυτός που είσαι, ή νομίζεις και παριστάνεις πως είσαι, θα καθόσουν στ'αυγά σου και δέν θα άφηνες τον ΣΥΡΙΖΑ με τον δυσκοίλιο τον Λοβέρδο πριν απο τον νευρικό κλονισμό να τα κάνουν μαντάρα.

    Τώρα ξέρουμε ότι, η προδοσία της χώρας, όπου σε έβαλαν Πρωθυπουργό, είναι περίτρανα αποδεδειγμένη και ξεκινά απο εκείνο το μισάωρο, που θα μπορούσες να το αφήσεις να περάσει χωρίς να βάλεις την υπογραφή σου με το ΔΝΤ. Δεν γίνονταν όμως Γιωργάκη, γιατί είσαι εντεταλμένος, όπως αποκαλούμε εμείς τους πράκτορες, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ούτε και τους καταλαβαίνεις τους Έλληνες, διότι δέν γεννήθηκες απο Έλληνες γονείς και παπούδες. Η παιδική σου ηλικία υπήρξε πολύ μακριά απο αυτήν την χώρα που νομίζεις ότι κυβερνάς. Δέν μπόρεσες κάν να κάνεις φίλους την ώρα που έπρεπε και που ξέρουν ΜΟΝΟ ΕΛΗΝΙΚΑ, για να μάθεις και να καταλάβεις τα χούγια των Ελλήνων.

    'Εσπευσες λοιπόν να υπογράψεις, επειδή φοβήθηκες μήπως σου την φέρουν στον ύπνο ή σε κανένα αεροπλάνο απο αυτά που πέφτουν όταν ταξιδεύει κάποιος που δέν τους κάνει.

    Και τώρα ψάχνεσαι. Όχι με την αντιπολίτευση αλλά με τους δικούς σου. Γιατί αυτοί πρώτοι και τώρα και ο ελληνικός λαός γνωρίζει ότι, όχι μόνο τον πρόδωσες άλλα και τον καταδικάζεις σύμφωνα με τις επιταγές του ΔΝΤ, γνωστού πάγκόσμιου ληστή, που το εκθειάζεις όπως και την παγκόσμια κυβέρνηση. Παιδάκι του Σόρος (???)

    Κουρδισμένος και τελείως ανιστόρητος παπαγάλος, που μπορεί να προσφέρει σε πολλούς άλλους λαούς, αλλά ΟΧΙ Σ'ΕΜΑΣ Γιωργάκη. Μάζευέ τα όσο είναι ακόμα καιρός και κολυμπάς στην αίσθηση της παντοδυναμίας. Αλίμονο όμως, άν την αίσθηση αυτή την αντικαταστήσει η οργή του κόσμου, που καταδίκασες και βρεθείς να ψάχνεις την πόρτα, απο όπου θα σε αφήσουν να φύγεις σώο και αβλαβή ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση να μήν ξαναπατήσεις στην Ελλάδα.

    Λυπάμαι κατάκαρδα για την εκτροπή μου στην γλώσσα του πεζοδρομίου, αλλά, άν κρίνω απο την πρακτική του ΔΝΤ, με την οποία συμφώνησες και υπέγραψες, είναι πάρα πολύ λίγα αυτά που σου αφιέρωσα.

    ΠΕΛΙΑΣ

    • αναγνώστρια avatar
      αναγνώστρια @ PELIAS 24/06/2010 20:35:20

      ο γεωργάκης βρίσκεται στα ταξιδάκια γιατί μετά θα μας πει εγώ δεν ήξερα τίποτα - γιατί έλειπα. Το έχει ξαναπεί όταν ήταν υπουργός εξωτερικών και ο Σημίτης οργίαζε.

  10. typhoon avatar
    typhoon 24/06/2010 16:37:52

    Σε τέτοια εποχή το “δούλεμα” δεν χωράει. Συνιστώ απόλυτη ειλικρίνεια και κοινωνικές συναποφάσεις. Ακόμα και το δημοψήφισμα δεν θα ήταν άσχημη ιδέα.

    Γιατί να φορτωθούν κάτι που δεν ελέγχουν οι ίδιοι (αν όντως είναι έτσι). Ας καλέσουν την τρόικα να πει ακριβώς και σε σύνολο το τι ζητάει και ας το θέσουν συνολικά ως δημοψήφισμα στον ελληνικό λαό.

    Άλλωστε, η πολλή κουβέντα, η γκρίνια και η τριβή είναι φτώχια.
    Όλα τα άλλα περιττεύουν.

    Εκτός κι αν η φιλοδοξία τους είναι τόσο μεγάλη που τους τυφλώνει, ή αν θεωρούν τον ελληνικό λαό ανώριμο να αποφασίσει για το μέλλον του, οπότε δεν πιστεύουν στη δημοκρατία, αλλά θεωρούν εαυτούς θεόπεμπτους μεσσίες.

    Αυτά τα λίγα και απλά!!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ typhoon 24/06/2010 18:05:04

      ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΛΟΥ...ΓΙ ΑΥΤΟ Ο ΓΑΠ ΤΡΕΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟ ΙΟΥΔΑΙΟ

  11. αθανασιοςΙ. avatar
    αθανασιοςΙ. 24/06/2010 16:56:52

    Και το ΧΑΟΣ ..στο γκλάβα του ΓΑΠ ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ

  12. anonymos avatar
    anonymos 24/06/2010 17:02:32

    Λοβέρδο χαζός είσαι πάει να σου φορτώσει τα πάντα και να σε τελείωσει φύγε αμέσως.

    • αθανασιοςΙ. avatar
      αθανασιοςΙ. @ anonymos 24/06/2010 17:04:43

      Τι σχέση ..οικογενειακή έχει με τον Σπύρο Λ. ..του 1936 ..είναι σύμπτωση???

      • Dimi avatar
        Dimi @ αθανασιοςΙ. 24/06/2010 18:25:31

        Αναφέρεσθε μήπως στον Yπουργό, Tραπεζίτη και «Eλευθεροτέκτονα» της Μασονικής Στοάς;

      • anonymos avatar
        anonymos @ αθανασιοςΙ. 24/06/2010 18:40:19

        Δεν καταλαβαίνω μπορειτε να γίνεται πιο συγκεκριμένοι?

  13. Κικη avatar
    Κικη 24/06/2010 17:39:32

    Εξαιρετικο το κειμενο του Αθανασιου,το προβλημα ειναι πως εμεις που μεγαλωσαμε έλευθερα και ανεμελα,καταφεραμε να τα κανουμε τοσο χαλια,και τι διδαξαμε στους νεωτερους ,οπως ο Λοβερδος,ο Γερουλανος ο Δρουτσας,Ο πεταλωτης,ο Ραγκουσης η ανεκδιηγητη Διαμαντοπουλου,να ειναι πολιτικο ψευτες και να ξεπουλουν την χωρα μας που με κοπο καναμε οσο μπορουσαμε δημοκρατικη με αγωνες Δυστυχως αποτυχαμε και η προηγουμενη κυβερνηση απατηλη ηταν ο Παυλοπουλος με την επανιδρυση,ο Πουσοπουλος Βουλγαρακης,πολιτικοι ηταν.Δεν μπορω να ξαναγυρισω πισω ντρεπομαι να βλεπω το παιδι μου να παιδευεται να βρει δουλεια,ντρεπομαι να του λεω οτι πρεπει να γλειψει για να βρει μια αξιοπρεπη δουλεια για να κανει οικογενεια,ντρεπομαι να του λεω οτι τζαμπα οι σπουδες,δεν αναγνωριζεται τιποτα,και εγινε ετσι γιατι η δικια μου γενεια εφτιαξε αυτο το συστημα,δυστυχως.Και λυπαμαι για ολους μας και περισσοτερο για τους πιο νεους απο τους προαναφερθεντες.

  14. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 24/06/2010 17:46:53

    imf
    Δελτίο Τύπου Νο 10/246
    17 Ιουνίου, 2010
    “Η μεταρρύθμιση του συνταξιοδοτικού συστήματος έχει προχωρήσει και έχει επιτευχθεί συμφωνία για πολλές βασικές παραμέτρους όπως προβλέπεται στο μνημόνιο συμφωνίας’’.

    http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2010/pr10246.htm

  15. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 24/06/2010 18:01:59

    ΑΔΕΛΦΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ
    ΑΥΡΙΟ ΣΕ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΠΑΣΟΚΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.
    ΕΙΤΕ ΦΥΓΟΥΝ ΕΙΤΕ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΣΟΥΝ ΧΕΙΡΟΠΟΔΑΡΑ.

    ΛΕΦΤΑΑΑΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!! ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ!!!!

    ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΜΗΝ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ KAI ΜΕ ΚΥΝΗΓΑ Ο FACTOR

    ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ...ΣΚΑΨΤΕ ΛΑΓΟΥΜΙΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ...

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/06/2010 18:53:46

    Μπα δεν νομίζω Φάκτορα κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ να έχει εξαπατήσει τους πολίτες της χώρας ...απλά χαμένοι στην μετάφραση είναι ...εδώ βγαίνουν άμοιροι βολευτές και ομολογούν ότι δεν ήξεραν τι ψήφιζαν και θα το διαβάσουν τώρα...προβλέπω γιαουρτόπτωση πολύ σύντομα εν την εμφανίσει...

  17. μικρός οδυσσέας avatar