#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2013 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάος και νέο αδιέξοδο προκαλούν Κουβέλης - Βενιζέλος



Όπως ακριβώς είχαμε προβλέψει, η κρίση στην κυβέρνηση υπάρχει, είναι εδώ και καμιά εκτόνωση δεν έχει επέλθει αφού η διαφορά των τριών κομμάτων για την ΕΡΤ είναι χαώδης.

Μάλιστα, πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Φ. Κουβέλης απειλεί να τινάξει στον αέρα τη σύσκεψη της Τετάρτης ζητώντας εδώ και τώρα από την κυβέρνηση να ανοίξει την ΕΡΤ. Σύμφωνα με την ιδιαίτερα σκληρή ανακοίνωση της ΔΗΜΑΡ:

«Η προσωρινή διαταγή του Συμβουλίου της Επικρατείας είναι άμεσα εκτελεστή. Έπρεπε ήδη από χθες να λειτουργήσει η δημόσια ραδιοτηλεόραση, να μεταδίδονται οι ραδιοτηλεοπτικές εκπομπές και να ενεργοποιηθούν οι διαδικτυακοί ιστότοποι της ΕΡΤ ΑΕ.

Έπρεπε ήδη από χθες να καταστούν ενεργές όλες οι συχνότητες της ΕΡΤ. Η μη εκτέλεση της προσωρινής διαταγής αποτελεί παράνομη ενέργεια.

Η ΔΗΜΑΡ επιμένει στην ανάκληση της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου.

Από κει και πέρα, με την ΕΡΤ σε λειτουργία, να προωθηθούν και να γίνουν άμεσα, χωρίς καθυστέρηση, οι αναγκαίες αναδιαρθρώσεις και ο εξορθολογισμός της ΕΡΤ».

Αλλά και στο ΠΑΣΟΚ τα νεύρα είναι τεταμένα και είναι χαρακτηριστική η ανακοίνωση της Ιπποκράτους:

«Ο σεβασμός του δημοκρατικού κράτους δικαίου επιβάλλει την άμεση συμμόρφωση στην προσωρινή διαταγή του Προέδρου του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Καμία καθυστέρηση δεν δικαιολογείται.

Όποιοι βρήκαν τον τρόπο να διακόψουν σε λίγες ώρες τη λειτουργία της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης, οφείλουν να κάνουν όλα όσα πρέπει για να αποκαταστήσουν τη λειτουργία αυτή».

Μέσα στο κλίμα αυτό αναζητούνται λύσεις για το πώς θα λειτουργήσει η ΕΡΤ κι έχει πέσει στο τραπέζι η πρόταση να εκπέμψει εκτός του ραδιομεγάρου της Μεσογείων, μέσω του καναλιού της Βουλής. Είναι άγνωστο, όμως, ποιοι θα κάνουν τις εκπομπές, αν θα υπάρχει ενημερωτικό ή απλά θα είναι μια πειραματική εκπομπή μέχρι να εξομαλυνθεί η κατάσταση. Χάος δηλαδή και νέο αδιέξοδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 18/06/2013 15:01:42

    Και ολα αυτα τη στιγμη που η αναγκη να γινουν μεταρρυθμισεις ειναι περισσοτερο αναγκαια απο ποτε.Το χρηματοδοτικο κενο που δημιουργειται ειναι κοντα στο 1,5 δις και αυτο αν δεν γινουν μεταρρυθμισεις θα μεταφραστει σε νεα μετρα.Προκειται για εναν πολεμο ΔΝΤ και ΕΕ...?
    Ηδη η τροικα μετα την ηττα του κατεστημενου αρχιζει να ζηταει περικοπες που οχι μονο δεν πρεπει να γινουν αλλα πρεπει να ενισχυθει η βοηθεια απο τομεις αναγκαιους οπως ο ΕΟΠΥΥ.Οπου οι μεταρρυθμισεις πανε πισω θα μεταφραζεται σε περικοπες στη ΥΓΕΙΑ....
    Οι λαθρομεταναστες που οδηγουν τεραστια κεφαλαια εκτος Ελλαδας και επιβαρυνουν το συστημα υγειας και αφου διαλυουν την Ελληνικη κοινωνια με τη δραση τους (λαθρεμποριο παντος ειδους,εθνικη ασφαλεια κλπ) το ταυτοχρονο μπλοκαρισμα των μεταρρυθμισεων απο της δυναμεις του εθνομηδενισμου δημιουργουν ανυπερβλητα εμποδια στη προσπαθεια σωτηριας της χωρας απο τισ ελευθερες δυναμεις του Ελληνισμου.
    Αντωνη Σαμαρα η μαχη αρχισε.Ο Ελληνικος λαος παρακολουθει.Μην κανεις πισω παρα μονο οταν χρειαζεται για κινησεις τακτικης.
    Αν ανοιξει η ΕΡΤ οι ανθελληνικες δυναμεις δυναμεις που εδωσαν φωνη στον πακιστανο απο την αμυγδαλεζα και φωναζαν αποτροπαια εμφυλιοπολεμικα συνθηματα (εαμ ελας μελιγαλας) θα αφρισουν λυσσαλεα εναντιον της προσπαθειας ανασυγκροτησης της χωρας και υπερ της διατηρησης των προνομιων τους.
    Ενα ακομα εμποδιο ειναι το πασοκικο κρατος.Ενω το πασοκ ειναι ανυποληπτο πλεον στη ελληνικη κοινωνια παρολα αυτα διατηρει αλωβητο το κρατος του...Ολο το κρατος ειναι πασοκικο με οτι αυτο συνεπαγεται τουτες τις ωρες...

  2. Πυθία avatar
    Πυθία 18/06/2013 15:03:29

    Αυτοί οι βαρετοί, συμβατικοί .....γάμοι που συνάπτονται αποκλειστικά στη βάση της ‘’αναγκαιότητας’’ (για να μην πω της συμφεροντολογίας) ενώ απουσιάζουν εντελώς τα αισθήματα και η προοπτική, είναι σαν το αυτοκίνητο που μένει από βενζίνη στη μέση της ερήμου.
    Δεν έχει νόημα να εγκαταληφθεί κανείς στην τρυφερή αυταπάτη του ...αντικατοπτρισμού, όαση δεν υπάρχει. Απλά χάνεις πολύτιμο χρόνο.
    Καβαλάς την επερχόμενη ...καμήλα λοιπόν και φεύγεις εγκαταλείποντάς το, πριν σε καταβάλλει η αφυδάτωση και δ΄εξολοθρεύσουνε τα όρνια.

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 15:04:45

    Κι εγώ λέω, να πάμε στον στίβο όπου ξεκαθαρίζουν όλα...
    Κι εκεί να τεθεί στον λαό το πραγματικό δίλημμα. Να τελειώνουμε με τους μικρομέγαλους.

    • Οδυσσέας avatar
      Οδυσσέας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 15:12:25

      Αυτοι Φαηλο δεν θα διστασουν να στηριξουν την προταση του ΚΚΕ για διατηρηση ολου του κρατους.Υπερασπιζονται λυσσαλεα τη διατηρηση των παθογενειων που οδηγησαν τον Ελληνισμο στα μνημονια και δεν θα αργησουν να τον οδηγησουν στον ολεθρο.Αν δεν γινουν μεταρρυθμισεις στο Δημοσιο με απλα λογια η κατασταση θα επιδεινωνεται και θα χρειαστουν νεα μετρα απο τομεις οπως η Υγεια που ηδη επιβαρυνεται απο τους λαθρομεταναστες,την Αμυνα της χωρας κλπ......

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Οδυσσέας 18/06/2013 17:20:02

        "Υπερασπιζονται λυσσαλεα τη διατηρηση των παθογενειων που οδηγησαν τον Ελληνισμο στα μνημονια. . ."

        Καί πολλοί πιστεύουν ὅτι τό πασοκ πνέει τά λοίσθια. Μόνο ὅταν τό κράτος ἀπαλλαγεῖ ἀπό τούς ὑπαλλήλους τῶν πρασινορόζ κομματικῶν σωλήνων θ᾿ ἀναπνεύση ἡ ῾Ελλάδα. Τό κράτος ἁλώθηκε ἀπό τό πασοκ τό 81, δύσκολα καί βεβαίως ὄχι ἀμαχητί θά παραδώση τό κάστρο του πού εἶναι τό δημόσιο!! Γνωστό τοῖς πάσει.

    • Έσσετ΄ήμαρ avatar
      Έσσετ΄ήμαρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 15:16:56

      Δεν μας επιτρέπει η Θείτσα Μέρκελ και οι λοιποί ...συγγενείς.
      Από τον Οκτώβριο τα σπουδαία....

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 15:25:59

      Αν σ'ακούσει η Μέρκελ ότι θέλεις εκλογές, μαύρος Σόιμπλε που σ'έφαγε!

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 15:29:47

      Για κάνετε αγαπητέ μιαν αναπάντητη στο Σόϊμπλε, όταν αδειάσει, να μας πάρει πίσω για να μας πεί τι λέει κι αυτός....

    • cp avatar
      cp @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 15:30:54

      Φαήλο μην λες τέτοια και τρελαίνεις την εθνική μας θεία & τον εθνικό μας ανάπηρο !
      Ελεος ποιά ! Δεν θυμάσαι τον βασικό μέτοχο και την ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ ?
      Μετά τον Σεπτέμβρη το θέαμα θα είναι "αυστηρώς ακατάλληλο " ,τώρα 'εχουμε "ανάπαυση" !

    • αλέξανδρος παύλιος avatar
      αλέξανδρος παύλιος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 16:38:44

      Ναι όπως πήγαμε πέρυσι με τυμπανοκρουσίες και πήραμε 19%. Έχουμε κοιτάξει καμμιά πρόσφατη δημοσκόπηση που να μας δείχνει, ας πούμε ότι είμαστε οριακά στην αυτοδυναμία, ή γράφουμε ότι μας έρθει?

      Πολύ κακή υπηρεσία προσφέρουμε στο κόμμα με το να αεροβατούμε.

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/06/2013 18:43:44

      Ναι στις εκλογές, όμως πρέπει πρώτα να σταματήσει η ιδεολογική απονεύρωση των δεξιών ψηφοφόρων. Αλλιώς δεν έχει νόημα...

  4. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 18/06/2013 15:08:00

    Εκλογές να τελειώνουμε.
    Αυτοί (ο πρόεδρος του όλου ΠΑΣΟΚ του 5% και ο θολωμένος Κουβέλης) το μόνο ενδιαφέρον που έχουν είναι τα κομματόσκυλα της ΕΡΤ.
    Ελπίζω να μην κάνει πίσω ο Σαμαράς γιατί ο κόσμος (ακόμα και οι παλαιοπασόκοι του Σύριζα) είναι εξοργισμένοι με τους μισθούς και το αραλίκι των υπαλλήλων της ΕΡΤ (φάνηκε στην συγκέντρωση του Σύριζα πόσοι πήγαν).
    Αν ο Σαμαράς κάνει πίσω θα τις χάσει τις εκλογές που αναγκαστικά θα γίνουν γιατί το πρόγραμμα των απολύσεων δεν θα προχωρήσει και τα συνεταιράκια θα αποθρασυνθούν. Αν επιμείνει και πάει σε εκλογές ΠΑΣΟΚ και Σύριζα εξαφανίζονται ......

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Π. Ευθυμιάδης 18/06/2013 17:15:01

      +1000000000000

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Π. Ευθυμιάδης 19/06/2013 00:57:42

      ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ ήθελα να πω αλλά ας είναι και ο Σύριζα....

  5. The Despared avatar
    The Despared 18/06/2013 15:12:01

    Αν πάμε σε εκλογές είμαστε άξιοι της μοίρας μας καθώς είναι σίγουρο πως οι κάλπες θα οδηγήσουν σε νέο χειρότερο αδιέξοδο καθώς είτε η ν.δ είτε ο σύριζα που διεκδικούν την πρωτιά δεν θα πάρουν πάνω από 28-30% και η χ.α θα χτυπήσει σίγουρα 15άρι μην πω και παραπάνω την δημαρ την κόβω να μην πιάνει το 3% το πασοκ θα μπει οριακά κοντά στο 4-5% και το κ.κ.ε είναι μπετόν αρμε στο 6-7% κάτω από εκεί δεν πέφτει άντε τώρα να βγει κυβέρνηση από αυτό το πράγμα πάντως δεν αποκλείω αν γίνουν εκλογές κυβέρνηση Ν.Δ με ΣΥΡΙΖΑ όλα τα έχουμε δει γιατι όχι και αυτό φανταστείτε υπουργό αδωνι και υφυπουργό την ζωή θα κλαινε και τα τσιμέντα

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ The Despared 18/06/2013 17:23:47

      Τότε θα πάμε σε δεύτερες ή σε τρίτες εκλογές με ισχυρότατη πόλωση ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ μέχρι κάποιος από τους 2 να κάνει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Κάθε μέρα που συνεχίζεται αυτός ο αργός θάνατος προσπάθειας συγκυβέρνησης με 2 κόμματα που δε ξέρουν τι θέλουν (εκτός από εκλογές που σίγουρα δε τις θέλουν αλλά όχι γιατί τους πήρε ο πόνος για το καλό της χώρας) άσπρη μέρα δε θα δούμε. Η χώρα έχει ανάγκη από αποφασιστική εφαρμογή πολιτικών όχι διαβουλεύσεις-συννενοήσεις κλπ. Στην αρχή ήταν η συμμετοχή τους με πολιτικά στελέχη στην κυβέρνηση, μετά το μνημόνιο 3 (παρών ΔΗΜΑΡ για τα εργασιακά!!!!), μετά οι δημιοσιογράφοι στον ΕΟΠΥΥ, μετά η ΕΡΤ, την επόμενη εβδομάδα το νομοσχέδιο που εισέρχεται στη Βουλή (συμφωνημένο με την τρόικα) για το άνοιγμα των καταστημάτων τις Κυριακές. Πιστεύεις ότι μπορεί για πολύ να συνεχιστεί αυτή η τρικομματική κυβέρνηση όταν ο ένας πιστεύει ότι πρέπει να φύγουμε αποφασιστικά εμπρός και οι άλλοι δυο να διαφωνούν στα πάντα;

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:14:26

        Χοτζα
        Αφου το ανοιγμα των καταστηματων ειναι τοσο καλο μετρο, γιατι δεν το εφαρμοζουν και οι Ευρωπαιοι "συνεταιροι" μας στις χωρες τους;

        • ΛΜ avatar
          ΛΜ @ Zugzwang 19/06/2013 00:27:55

          Είναι για τους Χοτζαλβανούς αυτά. Δεν είναι για τους Ευρωπαίους. Αλλά ο Χοτζαλβανός, δεν έχει επίγνωση της θέσης του. Νομίζει οτι λέγοντας φαφλατάδικα αστειάκια θα γίνει ...Ελβετός! Το χαμό του γιορτάζει ο αφελής.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Zugzwang 19/06/2013 01:02:03

          @zugzwang
          Σε Ιταλία, Ισπανία, Ιρλανδία, Σουηδία, Τσεχία. Πολωνία δεν υπάρχει κάνενας περιορισμός ούτε ωραρίου, ούτε ημερών λειτουργίας. Σε άλλες χώρες υπάρχουν συγκεκριμένοι περιορισμοί για τις Κυριακές, κυρίως αριθμού Κυριακών που μπορούν να λειτουργήσουν, (πχ Ολλανδία 12 Κυριακές, Δανία 30) . Η χώρα που μοιάζει περισσότερο με το μοντέλο που θέλουμε να υιοθετήσουμε στην Ελλάδα είναι η Μεγ. Βρετανία που για όλα τα καταστήματα άνω των 280 τμ επιτρέπεται λειτουργία 6 ωρών τις Κυριακές.

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Συριζαλβανία του Χότζα 19/06/2013 20:03:39

            Χοτζα
            Δεν ειναι ακριβως ετσι. Και σε πολλες χωρες, οσα καταστηματα μενουν ανοικτα την Κυριακη υποχρεουνται να κλεισουν καποια αλλη μερα της εβδομαδος.
            Στην Γαλλια τα καταστηματα ειναι κλειστα την Κυριακη εκτος απο φουρνους και ζαχαροπλαστεια (και φυσικα καφενεια, εστιατορια -οχι ολα- και ταβερνες). Καποια καταστηματα τροφιμων και σουπερ μαρκετ ανοιγουν την Κυριακη κατ' εξαιρεση, σε συγκεκριμενες περιοχες και με την συμφωνη γνωμη των εργαζομενων σε αυτα. Σε διαφορες περιοχες της Γαλλιας, τα εμπορικα μενουν κλειστα και την Δευτερα! Και πρεπει να πουμε επισης οτι kathe mera απο τις 12 το μεσημερι μεχρι της 1 η 1.30 η 2 τα περισσοτερα μαγαζια κλεινουν γιατι για τους Γαλλους το φαγητο ειναι ιερο και πρεπει οπωσδηποτε να πανε να φανε.
            Καπως ετσι ειναι τα πραγματα και στο Βελγιο και αλλου.
            Μη νομιζουμε οτι εχει γενικευθει στην Ευρωπη το ανοιγμα των καταστηματων την Κυριακη. Τετοια δε μετρα, του τυπου αποφασιζουμε και διαταζουμε να μενουν ανοικτα τα καταστηματα στην Κυριακη, ειναι αυταρχικου χαρακτηρα και δεν συμβαδιζουν με την οικονομια της αγορας.
            Ας σκεφθουμε, μηπως ο στοχος της γενικευσης αυτης δεν ειναι τοσο το καλο της οικονομιας αλλα το αδειασμα των εκκλησιων απο πιστους;

  6. yianna avatar
    yianna 18/06/2013 15:19:57

    Προφανώς οι δημοσκοπήσεις για τον Φώτη είναι απελπιστικές για να λαϊκίζει έτσι. Ας αποσύρει τη στήριξή του και ας πάει στο καλό.
    Καμμιά υποχώρηση από τον Σαμαρά γιατί μετά θα ψάχνουμε τους δικούς μας ψήφους.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ yianna 18/06/2013 15:42:33

      Εμμέσως, πλην σαφώς, δηλαδή,
      άλλες δημοσκοπήσεις δείχνουν σε μας, το πόπολο,
      και άλλες έχουν τα κόμματα!

      ΑΡΑ: Οι δημοσκοπήσεις που παρουσιάζουν τα... έγκριτα ΜΜΕ, κλασικά και ηλεκτρονικά, είναι ΜΟΥΦΑ!

      Ερώτησις κρίσεως 1: ΓΙΑΤΙ τις δείχνουν, τότε;

      Ερώτησις κρίσεως 2: Εμείς, ΓΙΑΤΙ τις βλέπουμε;

      • ΛΜ avatar
        ΛΜ @ Χαιρετώ! 19/06/2013 00:29:57

        Το κακό δεν είναι να τις βλέπουμε. Το δράμα είναι να τις πιστεύουμε :-)

  7. aris. aold avatar
    aris. aold 18/06/2013 15:21:13

    Δωσε θάρρος στον χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι.

    Οταν ανέχεσαι να μετέχει στην κυβέρνηση αλλά να μην ψηφίζει κρίσιμα νομοσχέδια

    Οταν ανέχεσαι υπουργούς της δημαρ όχι μόνο να μην τρέχουν μη στους ρυθμούς που πρέπει αλλά να δημιουργούν συνεχώς προβλήματα

    Οταν εχεις παραχωρήσει θέσεις στον κρατικό μηχανισμό δυσανάλογες με την δυναμη του συναιτερου σου

    Και οταν μέχρι σημερα δεν εχεις διώξει τον Μανιτάκη

    Τότε δικαιολογημένα και ο άλλος σε χορεύει στο ταψί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ aris. aold 18/06/2013 17:22:52

      Όταν δεν έχεις δώσει αυτοδυναμία στο Σαμαρά και έφτασε ο Τσίπρας με τον Καμμένο και τη ΧΑ να μαζεύουν πάνω από 40% καλά να πάθουμε ως λαός. Δε θέλουμε καθαρές κουβέντες αλλά ψέμα...

  8. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 18/06/2013 15:29:09

    Υπάρχουν πράγματα που λέγονται αλλά δεν γίνονται και άλλα που γίνονται αλλά δεν λέγονται...Κατά συνέπεια, ας μην βιάζόμαστε να ερμηνεύσουμε τα γεγονότα....είναι κάτι σαν φαινόμενο fata morgana αυτό που διαδραματίζεται...

  9. Μara(old) avatar
    Μara(old) 18/06/2013 15:45:00

    Εδώ που φθάσανε τα πράγματα μόνο οι εκλογές θα δώσουν λύση.

  10. SPARTAKOS avatar
    SPARTAKOS 18/06/2013 15:45:14

    Φοβαμαι οτι ο Φαηλος εχει δικιο.Η κοντρα των 2 με τον Σαμαρα διαιωνιζεται για καθαρα επικοινωνιακους και εκλογικους λογους.Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ αντεχουμε εκλογες.

  11. Joao avatar
    Joao 18/06/2013 15:53:55

    Και ο ΓΑΠ με διλήμματα κυβέρνησε.. με διλήμματα φτάσαμε εδώ που φτάσαμε..

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Joao 18/06/2013 17:13:05

      Πάντα στην πολιτική υπάρχουν δύσκολα διλήμματα, όσοι αναπαραγάγουν διλήμματα του τύπου καλό-κακό είναι γελοίοι πολιτικάντηδες. Εδώ φτάσαμε γιατί ποτέ σαν κοινωνία δε θέλαμε να ακούσουμε ότι εύκολοι δρόμοι δεν υπάρχουν παρά μόνο σκληρές και δύσκολες αποφάσεις!

  12. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 18/06/2013 15:55:53

    Σας καταλαβαίνω,μα το κακό είναι πως δεν μας παίρνει για εκλογές.Σας παραπέμπω στις χθεσινές πιέσεις του ''ξένου παράγοντα''.

    • Μara(old) avatar
      Μara(old) @ Βασίλης Παπαχρήστος 18/06/2013 16:40:22

      Καταλαβαίνω αγαπητέ Βασίλη αλλά... έτσι όπως έχει εξελιχθεί η κατάσταση, όσο πιό γρήγορα οδηγηθούμε σε εκλογές τόσο το καλύτερο.
      Η καθυστέρηση δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα....

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Βασίλης Παπαχρήστος 18/06/2013 17:25:59

      Αν με ρωτάγατε πριν 20 ημέρες για εκλογές θα σας έλεγα ότι όποιος το λέει αυτό δε ξέρει τι του γίνεται, τώρα πια δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια!

      • mara M. avatar
        mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:52:00

        Ενώ εγώ συριζάλ έλεγα ότι το αντιρατσιστικό είναι η αρχή του τέλους και πρόβα τζενέράλε για αποχώρηση. Ποιός δικαιώθηκε; 1-0

  13. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 18/06/2013 15:58:30

    Οι αριστερό-κομμουνιστές μόνο στους ΦΟΡΟΥΣ συμφωνούν.
    Ποιός όμως ο λόγος αυτήν την φορολαίλαπα τους κεφαλικούς φόρους τον φόρο στα ακίνητα στα χωράφια κλπ. να την χρεώνεται η ΔΕΞΙΑ και ο Σαμαράς προσωπικά προκειμένου το συντηρείται το τέρας που οι “αριστεροί δεν δημιούργησαν” αλλά το προστατεύουν με νύχια και με δόντια!

    Η μειώνεις τα έξοδα του σοβιετικού τέρατος η αυξάνεις πάλι τους φόρους και συ “λαέ βασανισμένε” διάλεξε και πάρε.
    Εάν ακόμα και τώρα δεν κατάλαβες ποιος υποστηρίζει το τέρας και ποιος θέλει να σε απαλλάξει από αυτό και τους κεφαλικούς φόρους για τους οποίους αγανακτείς και βρίζεις νυχθημερόν την κυβέρνηση ΔΕΝ πρόκειται να το καταλάβεις παρά μόνο …με πόνο!

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 18/06/2013 16:06:25

    Φαήλο καλό θα ήτανε. Αλλα δυστυχώς δεν έχουμε καταφέρει να πάρουμε (πίσω) το 10-12% του κόσμου που θα ψηφίσει Χ.Α. Αρα αυτοδυναμία γιόκ. Πάλι τα ίδια θα έχουμε, σύν τη φθορά στη χώρα απο τις εκλογές.

    Αντί να κοιτάξουμε να ξανακερδίσουμε αυτον τον κόσμο ,που βέβαια δεν είναι...ναζιστές ,φλερτάραμε το "Κεντρο" (πούν'το?) και πλειοδοτούσαμε σε αντιρατσισμό. (ναι ο Α.Σ σταμάτησε το έκτρωμα Ρουπακιώτη ,αλλα αυτό δεν "επικοινωνήθηκε" όπως έπρεπε στον κόσμο)

    • Ξένος avatar
      Ξένος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 18/06/2013 17:02:19

      Η Χ.Α. και το Κ.Κ.Ε. είναι οι «κοπρομαγνήτες» του εκλογικού σώματος, κάτι σαν βόθρος του κάθε άκρου. Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, ευτυχώς που απέκτησε και η δεξιά αποχετευτικό σύστημα. Και έρχομαι στο προκείμενο: Αυτούς που, με χίλιες μύριες όσες δικαιολογίες –ή αιτιολογήσεις αν θέλεις- είχαν τέτοιο ψυχολογικό προφίλ που τους ώθησε να μετακινηθούν προς τη χρυσή αυγή και αποκόπηκαν επιτέλους από το υγιές κομμάτι της δεξιάς, γιατί να τους πάρεις πίσω; Είσαι βέβαιος οτι τους θέλεις;

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ Ξένος 18/06/2013 17:32:34

        Στο πιθανό ενδεχόμενο το 7% να γίνει 17... αυτό το 10 που μετακινείται κ απο ΝΔ... θα το αφήσεις έτσι ;
        Χαλάλι...

        • Ξένος avatar
          Ξένος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 18/06/2013 17:43:28

          Βρε δεν πάει να γίνει και 40%; Και 90% να φτάσει η θέση μου είναι απέναντί τους, όχι δίπλα ώμο με ώμο να παίζω τις κουμπάρες μαζί τους.

      • Κανενας avatar
        Κανενας @ Ξένος 18/06/2013 18:37:55

        .....Οσα δεν φτανει η αλεπου,τα κανει κρεμασταρια....... Φιλτατε "Ξενε",Απο ποτε ανθρωποι,ρημαγμενοι,εξοργισμενοι με την αδιαφορια του κρατους(ποιου αραγε?)απεναντι στην εγκληματικοτητα των λαθρο,πεινασμενοι απο την παντελως απουσα κοινωνικη φροντιδα,απο ποτε λοιπον αυτοι οι ανθρωποι,που θελουν να ψηφισουν Χρυση Αυγη,ανηκουν στο βοθρο του συστηματος?? Μια λογικη απαντηση....

        • Ξένος avatar
          Ξένος @ Κανενας 18/06/2013 20:42:19

          Με την ίδια λογική που η κοινωνία χαρακτηρίζει τις πόρνες κάπως, ακόμα κι αν αυτές "αμάρτησαν για το παιδί τους". Υπό το επιχείρημα πως άλλες στη θέση τους δεν έκαναν το ίδιο. Κάπου δηλαδή πρέπει να το έχεις και μέσα σου.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ξένος 18/06/2013 23:48:03

        Μιλάς για 400.000 Έλληνες, που ίσως έχουν γίνει 800.000 από την τσαντίλα τους και τα λάθη. Οπότε θα έλεγα να κάνεις λίγη περισυλλογή και να ξανασκεφτείς τους χαρακτηρισμούς.

        • ΛΜ avatar
          ΛΜ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/06/2013 00:00:59

          ...Και κάθε μέρα που περνά, οι συνεχείς θρίαμβοι και οι επιτυχίες τους αυξάνουν.

  15. mid avatar
    mid 18/06/2013 16:16:18

    Σαμαρά πίεσε τους εταίρους και πάρε ένα τεράστιο κονδύλι για την αντιμετώπιση της ανεργίας ανακοίνωσε μετά ένα τεράστιο πρόγραμμα απασχόλησης που θα διοχετεύονται άνεργοι σε δήμους και ιδιώτες και μετά προκήρυξε εκλογές και θα έχεις μια εύκολη αυτοδυναμία και θα μπορέσεις να κυβερνήσεις χωρίς βαρίδια.Αυτοδυναμία με 30% ανεργία δεν γίνεται.

  16. Ηλίας avatar
    Ηλίας 18/06/2013 16:22:38

    Αυτό μου θυμίζει κάτι που έκαναν τα μικρά παιδιά στο χωριό που μεγάλωσα. Για όποια διαφορά μικρή η μεγάλη έπαιζαν ... ξύλο.
    Για τις ανακοινώσεις όμως δεν βλέπω να απαντάς. Έχουν ή όχι δίκαιο να ζητούν από την κυβέρνηση να εκτελέσει άμεσα μια απόφαση της δικαιοσύνης ??

  17. Απορών avatar
    Απορών 18/06/2013 16:46:42

    Γιατί απλά δεν ξανανοίγει το κανάλι της Βουλής με τους εργαζομένους του (οι οποίοι δεν είναι απολυμένοι της ΕΡΤ) και το πρόγραμμά του; Έτσι και δημόσια τηλεόραση θα έχουμε και δεν αλλάζει τίποτα ως προς το σχεδιασμό της κυβέρνησης (της πραγματικής εννοώ). Νομίζω ότι έτσι καλύπτεται πλήρως η απόφαση του ΣΤΕ. Κάνω κάπου λάθος;

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Απορών 18/06/2013 20:09:19

      Καλη ιδεα!

      • Απορών avatar
        Απορών @ Zugzwang 18/06/2013 22:22:41

        Ευχαριστώ Zugzwang... Να που συμφωνούμε σε περισσότερα πράγματα τελικά!

  18. LamprosM avatar
    LamprosM 18/06/2013 16:56:48

    Προφανως ειναι σε πανικο και οι δυο, Μπενυ & Κουβέλης. Βλέπουν πως ότι και να κανουν ειναι χαμενοι: Αν συμφωνησουν στις μεταρυθμισεις χανουν την πελατεία τους των στρατιών των ΔΥ, ενω αν δεν συμφωνησουν δειχνουν πως απλά ακολουθουν τις εξελίξεις χωρις να εχουν ουσιαστική συνεισφορά σε κάτι.
    Αρα? Τους συμφερει να μην γινει ΤΙΠΟΤΕ, και να διαιωνιζεται μια θολή κατασταση που κυριαρχεί η μετριότητα.
    Μάλλον ο Φαηλος παραπάνω εχει δικιο... αργά ή γρηγορα όσο και να τα στρογγυλευουμε τα πραγματα θα δουμε πως ειναι βαριδια & οι δυο τους και θα πρέπει να παμε σε εκλογές. και μαλιστα τολμω να κανω μια προβλεψη προς τον Νοεμβρη, όπου θα γινει και με τις ευλογίες της ΕΕ, αφου θα εχει ξεκαθαρίσει ο αγνωστος (;) παραγοντας Χ των γερμανικών εκλογών.

  19. firiki2010 avatar
    firiki2010 18/06/2013 17:03:21

    Οι εκλογές τις οποίες εύχονται συνσχολιαστές αποτελούν "μη λύση". Η αυτοδυναμία της ΝΔ υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες είναι αδύνατη, αλλά ακόμα και μια αυτοδυναμία του 40% και όλους τους υπόλοιπους απέναντι δύσκολα μπορείς να την διαχειριστείς. Και αν δεν προκύψει αυτοδυναμία; Ποια θα είναι η επόμενη κυβέρνηση; Εχει έννοια να φτιάξεις κυβέρνηση πάλι με αυτούς με τους οποίους πριν λίγο καιρό τα έσπασες;
    Εκτός βέβαια όλων αυτών... αν γίνουν εκλογές - που δύσκολα μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα είναι διπλές - θα έχουμε χύσει την καρδάρα με το γάλα που μαζέψαμε 1 χρόνο ή όχι;
    Μην μένουμε στα επικοινωνιακά.... ποιος θα καταφέρει να εμφανιστεί νικημένος και ποιος νικητής. Prima lex salus patriae. Αυτή η "prima lex" πρέπει να υπηρετηθεί . Κομματικά και προσωπικά οφέλη ή κόστη έπονται και σε κάθε περίπτωση είναι εξαιρετικά αβέβαια.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ firiki2010 18/06/2013 17:39:39

      Αν οι δημοσκοπήσεις με αναγωγή σε ένα μη πολωμένο κλίμα δίνουν στη ΝΔ ένα 27-29%, η αυτοδυναμία δεν είναι εύκολη αλλά δεν είναι ακατόρθωτη με την πόλωση που θα συνοδευθεί η ανακοίνωση της προσφυγής στις κάλπες. Θεωρώ ότι η πόλωση αυτή τη φορά θα ξεπεράσει ακόμα και εποχές άγριας πόλωσης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Μπορεί να μη τη δούμε με 48άρια στις εκλογές ή μεγάλες συγκεντρώσεις αλλά σε επίπεδο πολιτικών επιθέσεων είμαι σίγουρος θα ξεπεράσει εκείνες τις εποχές. Η χώρα χρειάζεται αποφασιστική εφαρμογή πολιτικών. ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ δεν ενδιαφέρονται πια ούτε καν για τις μνημονιακές μας δεσμεύσεις (2.000 απολύσεις, άνοιγμα καταστημάτων Κυριακές κ.ά.). Σας ρωτώ λοιπόν πώς μπορείς να συγκυβερνήσεις μαζί τους όταν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η αναβολή επιτακτικών και κρίσιμων αποφάσεων με μόνο στόχο μια πιθανή καθυστέρηση του πολιτικού τους τέλους; Ποιός θα έρθει να επενδύσει σε μια χώρα που κάθε 10 μέρες θα έχει κυβερνητική κρίση;

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:54:28

        " Η χώρα χρειάζεται αποφασιστική εφαρμογή πολιτικών." Εχετε απολυτο δίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι δύσκολα θα προκύψει σήμερα από εκλογές κυβέρνηση που να μπορεί να κινηθεί πιο αποφασιστικά. Ασε που τυχόν εκλογές "θα χύσουν τη καρδάρα με το γάλα "
        Κατά τη γνώμη μου η ΝΔ θα πρέπει αποφεύγοντας εκλογές να καταστήσει ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ συμμετόχους στις όποιες μεταρρυθμίσεις εκθέτοντας τους ταυτόχρονα για τις μεταρρυθμίσεις που εμποδίζουν. Ηδη ακόμα και ΔΗΜΑΡίτες πολύ περισσότερο ΠΑΣΟΚοι έχουν καταλάβει πλήρως και αγανακτούν για τον "αντιστασιακό" ρόλο που παίζουν Μανιτάκης - Ρουπακιώτης.
        Το ότι η συγκυβέρνηση αυτή - πριν δυο χρόνια αδιανόητη- θα ήταν δύσκολη το ξέραμε. Το μέλλον της χώρας που δείχνει σιγά-σιγά , πολύ σιγά να συνέρχεται δεν μπορεί να παιχθεί σε μια πολύ αμφίβολη εκλογική ζαριά.

    • Μara(old) avatar
      Μara(old) @ firiki2010 19/06/2013 00:49:17

      Αγαπητέ νομοτελειακά θα φθάναμε σε ακραίες καταστάσεις και φθάσαμε.
      Στην Τουρκία το βαθύ κράτος είναι οι στρατιωτικοί και στην Ελλάδα οι συνδικαλιστές με τους δημοσιογράφους.
      Ο Σαμαράς διάλεξε την ώρα να χτυπήσει αιφνιδιαστικά, για πολλούς.... και διαφόρους... λόγους.
      Το μεγάλο ξεκαθάρισμα για την σωτηρία της χώρας πρέπει να γίνει και τώρα είναι η χρυσή ευκαιρία.
      ΕΤΣΙ... ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ...

  20. SSKIN avatar
    SSKIN 18/06/2013 17:11:05

    Νομοσχέδιο άμεσα, γιά κατάργηση της ΑΜΕΣΗΣ - ΕΜΜΕΣΗΣ και ΕΚΤΑΚΤΗΣ
    φορολόγησης των Εργαζομένων-συνταξιούχων, στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ μέ σχέση εξηρτημένης εργασίας,(δλδ. όσων είχαν αφεντικό στο κεφάλι τους) αναδρομικά απο το
    2008 τουλάχιστον και μετά,επιστροφή των φόρων εννοείται και κάλυψη του
    ποσού αυτού από την μείωση της Μισθοδοτικής Δαπάνης του Δημοσίου.
    Γιά την Υγεία δέν μπαίνει θέμα.Οσοι είναι ασφαλισμένοι με τις προδιαγραφές
    των ασφαλιστικών εισφορών του ΙΚΑ ,θα συνεχισουν κ.λ.π.
    Για την Παιδεία πρέπει νά συνεισφέρουν όλοι , πρός το παρόν...
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΜΥΝΑ και για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ Θά συνεισφέρουμε ΟΛΟΙ
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ κατ΄ισομοιρία (ακόμα καί γιά τους έφεδρους στο στράτευμα).

    Αν γίνουν εκλογές,όποτε γίνουν,βλέπετε την Ν.Δ. κάτω από 60-70% ???

  21. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 18/06/2013 17:16:45

    Εκλογές να τελειώνουμε,βαρέθηκα....Εκλογές και ας αποφασίσει ο λαός.Στο τέλος θα πάρει αυτό που του αξίζει.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Μεγάλες στιγμές 18/06/2013 20:00:46

      Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν εκλογές πρίν τις Γερμανικές εκλογές. Μόνο απο ατύχημα θα γίνουν κι αν το ατύχημα κοστίσει στη Μέρκελ, δεν θα το συγχωρήσει με τίποτα.

  22. Χαρης avatar
    Χαρης 18/06/2013 17:16:51

    Οπα ρε μαγκες. Αφου οι εκλογες τωρα θα οδηγησουν σε νεο αδιεξοδο πιο είναι το προβλημα να ανοιξει κανονικα η ΕΡΤ και αμεσα να ψηφιστεί το νομοσχεδιο της εξυγιανσης. Αν τοτε δε προχωρησει με τιποτα η εξυγιανση ποιος θα εχει το πανω χερι νομίζετε ο Σαμαρας η οι αλλοι; Ας κανει εκλογες τοτε και παιζει με μεγαλες πιθανότητες για αυτοδυναμία.....

  23. pirandello avatar
    pirandello 18/06/2013 17:20:32

    Αλήθεια για ποιες εκλογές μιλάτε;
    Σήμερα μάθαμε οτι ο ΕΟΠΠΥ έχει μαύρη τρύπα 2,5 δις Ευρώ, τα έσοδα του κράτους παρουσιάζουν υστέρηση στο ποσό των 450 εκ. Ευρώ μόνο το πρώτο τετράμηνο του 2013 και ότι τα 2,5 δις Ευρώ που αφορούσαν στις αποκρατικοποιήσεις ΟΠΑΠ-ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ μεταφέρονται για το δεύτερο εξάμηνο του 2013 και αν δεν τελεσφορήσουν τις αναλαμβάνει αποκλειστικά η Τρόικα. Να μην ξεχνάμε ότι τα μέτρα του 2014 ανέρχονται στα 4,5 δις ευρώ και για το 2015 στα 6,5 δις Ευρώ. Στα 17 δις περίπου που χρειάζονται μέχρι το 2015 χωρίς να υπολογίζονται ενδεχόμενες αστοχίες στα δημοσιονομικά έσοδα από δω και στο εξής, υπάρχει μήπως κάποια σοβαρή απάντηση αναφορικά με το πως και από που μπορούν να βρεθούν. Διότι ο τρισμέγιστος Υπουργός Οικονομικών μας διαβεβαιώνει ότι το 2014 θα έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα και ότι θα βγούμε από το μνημόνιο περί τα τέλη του έτους!!!
    Η τρικομματική πέθανε για όποιον δεν το κατάλαβε, κάτι άλλο;;

  24. cp avatar
    cp 18/06/2013 17:29:25

    Δεν έχετε καταλάβει ότι και 80 % να πάρει ο Σαμαράς όσο έχουμε την ίδια σχέση με "φίλους" , η νίκη του αυτή θα είναι ήσσονος σημασίας .
    Πολλοί νομίζουν ότι οι κουτόφραγκοι είναι κουτοί .Ορισμένοι μάγκες ήθελαν και ....διόδια .
    Ας ανατρέξουμε στην ιστορία :
    "Το 1913 ο Ελληνικός Στρατός, αποτελούμενος από δυνάμεις της Β.Ελλάδος, έχυσε το αίμα του για να καταλάβει μια στρατηγικής σημασίας σιδηροδρομική γραμμή! Την γραμμή Θεσσαλονίκης – Κωνσταντινούπολης! Και το πέτυχε αυτό! Η γραμμή κατελήφθη από τον Ελληνικό Στρατό. Φαίνεται όμως ότι οι “Σύμμαχοι” είχαν άλλα σχέδια για μας!

    Ενώ την καταλάβαμε εμείς, ξαφνικά οι Γάλλοι αποφάσισαν ότι … η γραμμή τους ανήκει, στα πλαίσια της “συμμαχικής μοιρασιάς” ! Όμως ήταν κάτι που υπήρχε σε Ελληνικά εδάφη και δεν θα μπορούσαμε να δεχτούμε κάτι τέτοιο! Ετσι μας εξανάγκασαν να την αγοράσουμε!!!!
    Κι επειδή ως συνήθως δεν είχαμε λεφτά, μας έδωσαν το δάνειο και μάλιστα σε δολάρια. Μας έδωσαν ένα Καναδικό (δηλαδή Γαλλικό) δάνειο 8.000.000 δολαρίων για να πληρώσουμε στους Γάλλους μια σιδηροδρομική γραμμή την οποία εμείς την είχαμε καταλάβει με τον στρατό μας !!!! "
    To ΧΡΕΟΣ ,ο ELA και οι κανονισμοί της ΕΕ στην πραγματικότητα εγκλωβίζουν
    τους πολιτικούς και δείχνουν τα αδιεξοδα . Αυτός είναι ο γόρδιος δεσμός ! Ποιός όμως τολμά να τον κόψει ?

  25. λειβαδιτης avatar
    λειβαδιτης 18/06/2013 17:43:52

    Μαγκια του ΣΑΜΑΡΑ να δωσει το Υφυπουργειο στο Κουβελη και να του πει τωρα κανε την αναδιαρθρωση εσυ με 1000 εργαζομενους.αντε καλα σαραντα

  26. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 18/06/2013 17:54:28

    Καλά αν πάνε στο 40% όχι ώμο ώμο αλλά τοίχο τοίχο...

  27. στεντωρ avatar
    στεντωρ 18/06/2013 18:00:09

    Το διακυβευμα του κλεισιματος της ΕΡΤ κατα την αποψη μου ξεπερναει την απλη απολυση των 2500 υπαλληλων που κατα την αποψη μου 90% ειναι αριστεροι δηλαδη ΠΑΣΟΚ παλαιο και νεο ΚΚΕ εξωτερικου και εσωτερικου η οπως λεγονται σημερα ΚΚΕ ΣΥΡΙΖΑ με ή ανευ συνιστωσών ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΚΚΕ μουλοι κλπ .Με συγχωρειται για τις παλαιολιθικες αναφορες μου αλλα ειμαι 55 χρονων και ετσι τους ειχαμε γνωρισει στα αμφιθεατρα να κραυγαζουν με δημοκρατικη ευαισθησια να προπηλακιζουν με ευγενεστατο τσαμπουκα να δερνουν με απαλες γροθιες και να φιμωνουν καθε αντιθετη φωνη. Στην ΕΡΤ ειναι αυτοι και οι συγγενεις τους αδελφια ξαδελφια γιοι και θυγατερες γυναικες νομιμες αισθηματα παρανομα κλπ. Και ενω στην Ελληνικη κοινωνια εκπροσωπουν μια ιδεολογια νοοτροπια και αισθητικη που λιωνει και αργοπεθαινει συνεχιζουν να την προβαλουν απο την Δημοσια τηλεοραση ως προτυπο. Αν καποιος αμφιβαλλει γι αυτο επρεπε να περασει απο την ΕΡΤ τις τελευταιες ημερες των δημοκρατικων αγωνων. Η κουρελαρια η τσικνα απο τα λουκανικα και οι κραυγες και υλακες των δημοκρατων κυριαρχουσαν. Εχασαν και τα λεφτα και το βημα της προπαγανδας γι αυτο δεν νομιζω οτι θα κανουν πισω. Δεν μπορουν να ζησουν χωρις αυτα. YOU CAN TEACH AN OLD DOG NEW TRICKS και για την ελληνικη Δεν μπορεις να μαθεις ενα παλιοσκυλο καινουργια κολπα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ στεντωρ 18/06/2013 18:36:58

      στεντωρ,

      ΥΟU "CAN'T."

      • στεντωρ avatar
        στεντωρ @ Φωτεινή 18/06/2013 20:11:19

        Ευχαριστω. Παρόραμα

  28. Χαρης avatar
    Χαρης 18/06/2013 18:04:56

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ λειβαδιτη.........................

  29. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/06/2013 18:07:40

    Εδώ η χώρα καίγεται κι ο κοσμος υποφέρει και κάποιοι όλων των κομμάτων ζούν στην κοσμάρα τους.
    Λες και δεν καταλάβαινουμε τι έγινε τα τελευταία 30 χρόνια. Λες και δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται τώρα στη χώρα μας και διεθνώς.
    Κάποιοι ακονίζουν μαχαίρια, μιλούν για αρένες σαν να μην έμαθαν τίποτα από το 1822, το 1922 το 1963 - 65 κτλ.
    Κάποιοι κάνουν σημαία τους τη διαφάνεια και είναι χειρότερα λαμόγια.
    Αλίμονό μας με τους ¨πατριώτες¨, τους ¨δημοκράτες¨ κι όλους αυτούς τους μουζαχεντίν της εθνικής και ιδεολογικής καθαρότητας.

    • panas avatar
      panas @ Μανιάτης 18/06/2013 18:56:37

      Έτσι τα βλέπω και εγώ αγαπητέ Μανιάτη. Ότι γίνεται από όλα τα κόμματα είναι τακτικισμοί, διχασμοί, τεχνητά διλήμματα και πολλές φανφάρες. Να μην μπορούμε να συμφωνήσουμε σε τίποτα πια, την ώρα που η χώρα κυριολεκτικά παραπαίει..., ούτε και για την αναδιάρθρωση της ΕΡΤ...

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ panas 18/06/2013 20:17:40

        Η περιφρόνησή μας μόνο τους αξίζει.

  30. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/06/2013 18:09:06

    Κι από τις πολλές μαγκιές σ΄αυτή τη χώρα θα μείνουν τα καυσόξυλα.

  31. Σουητόνιος avatar
    Σουητόνιος 18/06/2013 18:16:30

    Τα παραμύθια να τελειώσουν..... δημαρ & πασοκ (με πολύ μικρά γράμματα) συνεχίζουν να απαιτούν ουσιαστικά την ταπείνωση του Πρωθυπουργού... Μοναδική λύση : εκλογές τώρα, να αναδιαμορφωθεί η πολιτική πανίδα και χλωρίδα, να εξαφανισθούν τα πολιτικά παράσιτα, που καθυστερούν την μεταρρύθμιση με εξυπνάδες και σοφιστίες. Ή μεταρρύθμιση και μετασχηματισμός του Δημοσίου -απολύσεις κ.λ.π.- ή νέα μέτρα για να αντισταθμιστεί το συνεχιζόμενο έλλειμμα. Η οικονομία έχει παγιδευτεί σε έναν δημοσιονομικό βάλτο και δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί πραγματική ανάπτυξη σύντομα, εάν δεν μειωθεί πραγματικά το έλλειμμα. Είναι τόσο απλό.

  32. mara Μ avatar
    mara Μ 18/06/2013 18:18:57

    Συμφωνώ ότι το κράτος πρέπει να απαλλαγεί διορισμούς κομματικού στρατού. Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς το κράτος είναι πρασινομπλέ σήμα κατατεθέν αυτων που το κυβέρνησαν για πολλά πολλά χρόνια, όσο για το ρόζ θα κριθεί όταν έρθει η ώρα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ mara Μ 18/06/2013 19:24:14

      ᾿Ελάχιστοι οἱ μπλέ "κόκκοι" μπροστά στά 80αρια!!! Οἱ ρόζ κόκκοι κρύβοντε ἔξυπνα!!!

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ mara Μ 18/06/2013 19:37:52

      Αν είχε πρόγραμμα αξιοκρατίας του δημοσίου και απολύσεων των ρουσφετιών ο συριζα δεν θα τον ψήφιζαν στις εκλογές ούτε οι Φωτόπουλοι, ούτε οι Μπαλασόπουλοι, ούτε τα ρουσφέτια του ΠΑΣΟΚ που φοβούνται μη χάσουν τη θέση τους. Άρα όχι μόνο είναι ο ίδιος αλλά και χειρότερος!

      • mara M. avatar
        mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 18/06/2013 20:47:39

        Δεν ήξερα ότι κυβερνάει το 4% τόσο χρόνια και το 40% δεν ξέρει, δεν άκουσε, δεν είδε.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 18/06/2013 23:32:00

          Το 40% του ΠΑΣΟΚ θα γίνει 4%, γιατί δε τους λέει πια λεφτά υπάρχουν, άλλωστε κατά 80% το ποσοστό του Σύριζα από πρώην πασόκους είναι. Πώς γίνεται να ψήφιζαν με τέτοια μυαλά τόσα χρόνια αυτό που ψήφιζαν, και να τα άλλαξαν τώρα;

        • Πάτροκλος avatar
          Πάτροκλος @ mara M. 19/06/2013 02:25:07

          Γιατι θυμάσαι ποτέ την αριστερά να ερχόντουσαν προυπολογισμοι στη βουλή ελλειμματικοί και να έλεγε στην κυβέρνηση να πάρει μέτρα για να μειωθούν τα ελλείμματα; Πάντα ζητάγανε αύξηση δαπανών, δηλαδή κι'αλλα δανεικά. ΣΥ.ΡΙΖ.Α.= το νέο λεφτά υπάρχουν. Εκείνος που το είπε πρώτος έφερε μνημόμια, αυτός που το λέει τώρα θα φέρει πιο βαριά μνημόνια αν βγει. Αν ήμουνα σε ένα ''κόμμα'' που το ψηφίζουν μαζικά πασόκια θα ντρεπόμουνα Μάρα εσύ είσαι και υπερήφανη κιόλας/

          • mara M. avatar
            mara M. @ Πάτροκλος 19/06/2013 21:09:41

            Αγαπητέ μου Πάτροκλε για κανέναν δεν είμαι περήφανη και δεν ανήκω σε κανένα κόμμα. Δεν περιμένω να το καταλάβεις, όπως και δεν περιμένω να δείς τα γεγονότα αντικειμενικά. Για μένα δεν υπάρχουν κόμματα υπάρχουν αυτοί και οι άλλοι. Αυτοί που κυβέρνησαν μέχρι τώρα και έβαλαν ένα λιθαράκι στην καταστροφή της πατρίδας με τις πολιτικές τους και οι άλλοι που πρέπει να τους δοθεί μια ευκαιρία.
            Αυτά τα πράγματα είναι όπως η απιστία σ'ενα γάμο άλλοι εθελοτυφλούν, άλλοι συγχωρούν, άλλοι συμβιβάζονται και άλλοι παίρνουν διαζύγιο.

  33. zikos.fe avatar
    zikos.fe 18/06/2013 18:23:13

    Εμαθα οτι ο πρωθυπουργος εχει στο συρταρι του κρυφη δημοσκοπηση που του δινει 34%.Αν κανει κινηση ματ και στειλει τα ματ να εκκενωσουν την ΕΡΤ απο τα αναρχομπαχαλα εχει ανετα αυτοδυναμια.Εκλογες τωρα!

  34. Διαίρει και βασίλευε avatar
    Διαίρει και βασίλευε 18/06/2013 18:25:11

    Κια τώρα όποιος το λέει, να αναφέρεται για μετά τον Οκτώβριο-Νοέμβριο.

  35. zikos.fe avatar
    zikos.fe 18/06/2013 18:29:00

    Τι γινετε μ αυτον τον κουβελη;
    Παλια ητανε υπευθυνος αριστερος μετα εγινε ψεκασμενος και αποστατης χθες βραδυ σκετο υπευθυνος και σημερα παλι αποστατης.Εχω μπερδευτει!!!

  36. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 18/06/2013 19:00:35

    Αμεση συμμόρφωση στην προσωρινή διαταγή του προέδρου του Συμβουλίου Επικρατείας.
    Εντολή εκπομπής σήματος Τ Ω Ρ Α.
    Με ποιό προσωπικό;;
    Με αυτό της παλαιάς ΕΡΤ.
    Με τι μισθούς;;
    Με τους κατώτατους του δημοσίου,καθόσον ΕΡΤ δεν υφίσταται οπότε και καμμία σύμβαση εργασίας.
    Το πιθανότερο;;
    Το μαύρο στις οθόνες θα διατηρηθεί με υπαιτιότητα των εργαζομένων.

  37. cp avatar
    cp 18/06/2013 19:45:07

    Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι οι απολύσεις . Ούτε οι μισθοί του Δημοσίου τομέα που γενικά πρέπει να υπολείπονται του ιδιωτικού.Πολλοί ΄έχουν περάσει από το Δημόσιο παλιότερα και παραιτήθηκαν .Εγιναν επιτυχημένοι επιχειρηματίες ή επαγγελματίες .(Ενας μάλιστα και γνωστός τραπεζίτης) .Το πρόβλημα είναι το τρίπτυχο :
    ΑΝΕΡΓΙΑ-ΕΛΛΕΙΨΗ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΟΣ-ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.
    Και επειδή πρέπει να λέμε αλήθειες επί χούντας πχ -όπως μου έλεγε ένας συνταξιούχος -σε έδιωχναν/έφευγες από μια επιχείρηση και στο επόμενο τετράγωνο έβρισκες δουλειά. Για αυτό τότε είχαμε 90% χουντικούς (και στην μεταπολίτευση 90% αντιστασιακούς).
    Για αυτό και στα πλούσια κράτη της ΜΑνατολής έχουμε απόλυτη μοναρχία και δεν κουνιέται φύλλο.
    Ετσι όπως είναι η κατάσταση δεν μπορεί να κυβερνηθεί η χώρα !
    Η πυγμή είναι άχρηστη αν δεν λύσεις το τρίπτυχο !
    Απλώς περνάει ο χρόνος και η πατρίδα μας βυθίζεται .................
    (Και 100.000 ΔΥ να απολύσεις , επενδύσεις δεν έρχονται ,αν το κράτος δεν αρχίσει τις επενδύσεις. ) Κατι που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ εντός ευρώ !!! Οπως είναι αδύναμη και η πυγμή . Κάποια στιγμή θα σου γυρίσει μπούμερανκ !

  38. λειβαδιτης avatar
    λειβαδιτης 18/06/2013 22:30:00

    Μια μικρουλα ιδεα,πολυ μικρη .Να αρχισει να εκπεμπει παλι η ΕΡΤμε προσωπικο απο το υπαρχον αφου πρωτα υπογραψουν διμηνη συμβαση με το μισθο του Δ Υ και μετα τη ληξη της συμβασης να απολυθουν.ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ Μ Α Υ Ρ Ο

  39. roadrunner avatar
    roadrunner 19/06/2013 01:08:21

    Κάποιος θέλει να μας πείσει ότι θύμωσε. Οκ, το αντιληφθήκαμε.
    Οι πραγματικές αιτίες του θυμού όμως, είναι οι προφανείς ;
    Ή υπάρχουν κι άλλες, ανομολόγητες ;

  40. Πάτροκλος avatar
    Πάτροκλος 19/06/2013 02:15:01

    Χότζα, αν εξαιρέσεις τη Γερμανία και τη Γαλλία που επιτρέπει τη λειτουργία μαγαζιών σε συγκεκριμένους κλάδους (πχ τρόφιμα), οι περισσότερες χώρες έχουν απελευθερώσει την αγορά και την Κυριακή.

  41. Πάτροκλος avatar
    Πάτροκλος 19/06/2013 02:16:28

    Απάντησε ο άνθρωπος βρε νούμερο αστοιχείωτο, τρολατζή της κακιάς ώρας

  42. Ξένος avatar
    Ξένος 19/06/2013 09:17:31

    Η ανοχή και η δικαιολόγηση του φασισμού ήταν πάντοτε η πυώδης παρανυχίδα της δεξιάς. Αν θέλω να είμαι τίμιος στον τρόπο και το μέγεθος της αποστροφής μου για τον αριστερό ολοκληρωτισμό και την μαρξιστική ανοησία, δεν γίνεται να το πετύχω κάνοντας κουπεπέ και νταχτιρντί τα επιρρεπή μυαλά της δικής μου πλευράς.
    Κι ας φτάσουν το ενάμισι εκατομμύριο. Ζω στην Κολωνό, νιώθω κι εγώ τσαντισμένος κι αβοήθητος με το λαθρομεταναστευτικό αλλά λόγο ύπαρξης και ρόλο ρυθμιστή στους ακροδεξιούς δεν θα δώσω ποτέ γιατί μεταξύ άλλων ξέρω πως σε τέτοιο ενδεχόμενο ο κοινωνικός αυτοματισμός οδηγεί σε ανασύνταξη και την ακροαριστερά. Οι οποίοι ακροαριστεροί είναι πολιτικά επιζήμιοι εκτός από μια περίπτωση: όταν συγκρούονται με την ακροδεξιά. Τότε κατασκευάζουν ηθικό πλεονέκτημα τόσο ισχυρό που ύστερα τρως την κοινωνική τους παρουσία στο σβέρκο για δεκαετίες.