08/11/2009 17:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάνουν την ψυχραιμία τους στο στρατόπεδο της Ντόρας



Εμείς σας το έχουμε πει επανειλημμένως ότι η Ντόρα δεν αντέχει τις …μεγάλες συγκινήσεις, την πίεση και άλλα τέτοια αγχωτικά. Στην χθεσινή παρουσία της στο Συνέδριο αναλώθηκε σε μια κενή ιδεολογικού και πολιτικού περιεχομένου ομιλία, γεμάτη «εγώ» και αναφορές στον Μητσοτάκη που εκνεύρισαν τους Καραμανλικούς. Αντιθέτως ο Σαμαράς «κατέβασε» ολοκληρωμένη ιδεολογική και πολιτική πλατφόρμα πείθοντας και τους πλέον δύσπιστους ότι ξέρει τι επιδιώκει.

 Έτσι η κ. Μπακογιάννη αναγκάστηκε να κάνει σήμερα  δευτερολογία για να απαντήσει σε όσα είπε ο Σαμαράς και κυρίως στα σημεία όπου πρώτον, τόνισε την ανάγκη επανάκτησης και ενίσχυσης της ιδεολογικής ταυτότητας της ΝΔ, δεύτερον επέκρινε την τακτική της συνεχούς ψηφοθηρίας στους « ταλαντευόμενους ψηφοφόρους με αποτέλεσμα να χάνουμε τους σταθερούς» και τρίτον το σημείο όπου είπε: «Η ΝΔ είναι κεντροδεξιό κόμμα και δεν πρέπει να μετακινηθεί προς το ΠΑΣΟΚ. Πρέπει να πείσει την κοινωνία και όχι να ξεγελάσει τους ταλαντευόμενους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ. Να μην γίνουμε ολίγον από απομίμηση του εκσυγχρονιστικού ΠΑΣΟΚ. ΠΑΣΟΚ υπάρχει ένα και φτάνει».

 Απαντώντας σήμερα μεταξύ άλλων η κ. Μπακογιάννη χαρακτήρισε  «πλασματικό» το δίλημμα σχετικά με το προς τα πού πρέπει να στραφεί η ΝΔ για να ανακτήσει το χαμένο έδαφος: «Παρουσιάστηκε ένα πλασματικό δίλημμα. Ότι κάπου έξω βρίσκονται δικοί μας, που πρέπει να τους φέρουμε πίσω. Αυτό είναι ψευτοδίλημμα. Οι δικοί μας ψηφοφόροι είναι εδώ. Είναι αυτοί που πληγωμένοι, οργισμένοι, πήγαν και ψήφισαν. Κάναμε λάθη, είχαμε συμπεριφορές, που εξόργισαν τον κόσμο. Αυτούς θα τους προσεγγίσουμε δημιουργώντας ένα σύγχρονο και ανοιχτό κόμμα» είπε . Συνεχίζοντας τόνισε: «Ένα είναι το δίλημμα. Θέλουμε ανοιχτό δημοκρατικό κόμμα, που θα αντιπολιτευθεί το ΠΑΣΟΚ, ή ένα κόμμα περιχαρακωμένο επιρρεπές στον λαϊκισμό, που θα προσεγγίσει τα σύγχρονα προβλήματα με παλαιοκομματικές συνταγές; Η θέση μου είναι ξεκάθαρη. Η ιδεολογική περιχαράκωση της ΝΔ είναι συνταγή αποτυχίας. Ο δικός μου αγώνας είναι να ξανακάνω τη ΝΔ να πιστέψει στον εαυτό της».

 Απο την πλευρά του Αντώνη Σαμαρά συνεργάτες του δήλωσαν τα εξής: « Ο πολιτικός λόγος του Αντώνη Σαμαρά και η ιδεολογική του πλατφόρμα είναι ολοκληρωμένη και ξεκάθαρη και γι αυτό αγκαλιάστηκε από την συντριπτική πλειοψηφία των συνέδρων. Δεν χρειάζεται λοιπόν ούτε να διευκρινίσει, ούτε να εξηγήσει, ούτε να προσθέσει οτιδήποτε.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 08/11/2009 17:33:04

    Δηλ για να καταλαβω ρε ΦΑΚΤΟΡΑ τωρα η ΝΤΟΡΟΥΛΑ "βριζει"εμας τους οπαδους του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ...γιατι δεν της κανουμε τα κεφια και την αντιπολιτευομαστε επι της ουσιας?

    Καλα ...καλο ξημερωμα Ντορουλα!!

    και αυριο παλι μερα ειναι...να απαντησεις ως δευτερη στον ΠΡΟΕΔΡΟ!!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/11/2009 17:36:03

    Οι δικοί μας ψηφοφόροι είναι εδώ! Ναι! 33% συνολικά και με τα χίλια ζόρια! Ένα εκατομμύριο κόσμο χάσανε και από αυτούς οι 500.000 κάθησαν σπίτι τους! Χάσανε τον 1/3 των ψηφοφόρων του 2004! Και λέει μετά "οι δικοί μας ψηφοφόροι είναι εδώ"!

    Εκτός από την ψυχραιμία της απώλεσε και την επαφή με την πραγματικότητα. Θα μου πείτε, πρόβλημά της.

  3. markella avatar
    markella 08/11/2009 17:43:38

    Καλα...η Κυρια δεν παιζεται!!

    Δεν ακουσε χθες το "ενοχο" αλλα ειλικρινες χειροκρότημα στον Ψωμιαδη??
    Δεν μιλαω για Σαμαρα...γιατι εφαγε ενα "φυστικι" κατα το μπασκετ, που παρολο το μποι της την ταπωσε κανονικα..!
    Λοιπον επειδη αυτη ειναι παλιοκομματικη...αφου τοσο καιρο μεσα στα κεντρα εξουσιας, και μετα απο την ψυχρολουσια των εκλογων, δεν καταλαβε ακομα οτι

    1. Ειναι νεοδημοκρατες δεν ειναι προβατα...οπαδοι ειναι.
    2. Οι νεοδημοκρατες δεν θελουν να ακουσουν ανασκευασμενες τακτικες
    3. Οι νεοδημοκρατες θελουν οραμα, στοχο και αξιοπρεπεια...
    4. Οι νεοδημοκρατες δεν θελουν αρχηγο-κηπουρο που να κλαδευει, αναλογα με τις πρωινες του ορεξεις
    5. Και εντελει εχουμε και εμεις τις αναζητησεις μας , περα απο στεγανα

    ΕΕΕΕ...Αιντε...πρηχτηκαμε Ντορα!

    • loretta avatar
      loretta @ markella 08/11/2009 17:47:09

      Sister ξεχασες το σημαντικοτερο ολων..!! Ποιος ειπε στην θεοδωρα οτι θελουμε να κανει το κομμα σαν ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ και αυτη στο ρολο ΤΟΥ FREDDIE KRUGER???

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2009 17:47:25

    Οι μόνοι «ταλαντευόμενοι ψηφοφόροι» είναι του φέουδου. Τους παραχωρούμε ανάλογα με τα ανταλλάγματα. Με την Ντόρα βρήκαμε τον θηλυκό Άκη. Να καλός συνδυασμός. Οι παλαιοπροεδρικοί πασόκοι με τους μητσοτακικούς (πάρτε και τον Μπένυ μαζί σας)

  5. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 08/11/2009 17:51:08

    Αυτούς τους αστείους συλλογισμούς δεν τολμά να τους πει κανείς ούτε σε φοιτητικό αμφιθέατρο. Εκτός των άλλων αποδεικνύεται ότι είναι και πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/11/2009 17:56:36

    Οι κοπέλες της παρέας, να μας σχολιάσετε την επιλογή της να φορέσει παντελόνι; Δεν ξέρω, εγώ στη θέση της θα πήγαινα με ταγιέρ. Πώς το ψυχολογείτε;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επώνυμος 08/11/2009 18:26:33

      Σήμερα τί χρώμα φόραγε; δει είδα φωτογραφία
      Για το χθεσινό:
      Φόρεσε ένα σακάκι με το οποίο έχει ξαναφωτογραφηθεί (ο Φάκτορας ως γνωστόν είναι γάτα με πέταλα: φωτογραφία θέματος με τον Καρατζαφέρη)
      Μέγιστο σημειολογικό ατόπημα: λέει αυτό που φέρνω που κομίζω είναι ξαναφορεμένο. Ακόμη χειρότερα, μπορεί να είναι το γούρικό της, άρα υποψιάζεσαι ισχυρή ανασφάλεια... Ανασφάλεια και μέλλων πρωθυπουργός;;!! α πα πα πα για τον κοινό νου....
      Δεν συμφωνώ με το ταγιέρ. Δείγμα αυτοπεποίθησης θα ήταν ένα μαύρο, καφέ, μπλέ φόρεμα με ένα κομψό σακάκι σε διακριτικό χρώμα που να συνδυάζεται αλληλοσυμπληρώνοντας το σκούρο του φορέματος, πχ αν ήταν καφέ το φόρεμα, το σακάκι καμηλό (ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι το πικ της αυτοπεποίθησης και του αυτοελέγχου και της αυτοκυριαρχίας, από μόνος του επιβάλλει σεβασμό: καρατσεκαρισμένο)
      Για το κόκκινο χρώμα δεν το συζητάω. το χρώμα της Τουρκίας, της Αλβανίας, της αριστεράς, του ολυμπιακού, που απευθύνεται;
      Είναι το πρώτο χρώμα που σκέφτεται ο νους, άρα και το πιο εύκολο, άρα άνθρωπος των εύκολων λύσεων. Επίσης είναι το πιο κραυγαλέο και το πιο χτυπητό, άρα άνθρωπος των εντυπωσιασμών. Τουναντίον εάν διάλεγε το πορφυρό (η απόχρωση του κόκκινου η σκούρα) θα γλίτωνε κάθε τέτοιο συνειρμό και θα λειτουργούσε θετικά η θέρμη και η λαμπρότητα του χρώματος. Θα έπρεπε όμως να είναι κουστούμι, και πορφυρό κουστούμι από τους πολιτικούς μόνον την Μερκούρη θα μπορούσα να φαντασθώ ικανή να ντύνεται ένα τέτοιο ρούχο και να μην την ντύνει αυτό...

      • ΦΙΛΟΙ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ avatar
        ΦΙΛΟΙ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ @ B.K.Σ. 08/11/2009 18:34:49

        σήμερα φορούσε... ΜΑΥΡΑ!

        • loretta avatar
          loretta @ ΦΙΛΟΙ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ 08/11/2009 18:38:57

          ...ΜΑΥΡΟ ...οπως το μαυρο μου το χαλι...οπως βαφτα μαυρα μαστορα..οπως...μαυρισε η ψυχη μου..οπως...ο αραπης ο μαυρος ο ρανταπλαν...οπως....τον μαυρο και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας...??

          ΔΙΑΛΙΕΧΤΤΤΤΕΕΕΕΕΕ!!! κατι απολα θα ενοουσε η ποιητρια!!

        • kaneis avatar
          kaneis @ ΦΙΛΟΙ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ 08/11/2009 18:48:20

          Με κόκκινη μπλούζα,όμως!
          Ξέχασε να τινάξει τη ναφθαλίνη και τα κόλυβα, από τον δεξί ώμο...

    • markella avatar
      markella @ Επώνυμος 08/11/2009 18:47:49

      Kαι λεω

      1.Τα ταγιερ πανε στις καλιγραμμες και οχι στις νταρντανεσκου, οποτε καλα εκανε και δεν το φορεσε...
      2. Το μαυρο...παραπεμπει σε κηδεια...
      Ειδες η διαισθηση πως λειτουργει?

  7. loretta avatar
    loretta 08/11/2009 18:06:54

    Well εχει αντικειμενικα προβληματα με τον σωματοτυπο της συνεπως δεν ειναι τοσο το αν θα φορεσει παντελονι (κουστουμι) η ταγιες (φουστα σακακι) ειναι πως θα το φορεσει και το στυλιζαρισμα της που δυστηχως κατ'εμε ΦΟΡΑΕΙ ΤΗΝ ΑΡΤΑ ΜΕ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ!


    Η ΝΤΟΡΑ ακομα και στο ντυσιμο εχει λιγο απ'ολα...ΚΑΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/11/2009 18:38:37

    Ευχαριστώ πολύ συντρόφισσες!

    Πάμε τώρα στην ουσία. Έφαγα ένα φλας από αυτά που τρως την ώρα που κάνεις ντους (πράγματι ήμουν στο ντους). Νομίζω ότι αυτή η τακτική της Ντόρας είναι πολύ επικίνδυνη. Εννοώ το να βγάζει το στυλάκι "εγώ πάω για τη μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη". Το παίρνει γραμμή ότι είναι πιο πρωθυπουργήσιμη. Ήδη το έχουν κάνει σημαία και γι' αυτό δευτερολόγησε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απώλεια ψυχραιμίας, φάκτορες και οι λοιποί, είναι ένα ακόμη κόλπο των επικοινωνιολόγων της.

    Θα μου πείτε, είναι μπαρούφα. Θα σας πω, δεν απευθύνεται σε πολιτικά σκεπτόμενο ακροατήριο, αλλά σε νεοδημοκράτες που μόνον τα τελευταία πέντε-δέκα χρόνια έχουν αρχίσει να μαθαίνουν να σκέφτονται πολιτικά. Και είναι ακόμη μειοψηφία όσοι σκέφτοναι πολιτικά.

    Για ένα πολιτικό ακροατήριο που επί δέκα χρόνια και βάλε είχε μάθει να τρώει στη μάπα τη λογική του "μεσαίου χώρου", αυτά που λέει η Ντόρα ακούγονται πάρα πολύ λογικά. Έστω κι αν είναι μπαρούφες!

    Ο Σαμαράς πρέπει να κάνει μεγάλη επίθεση στο συγκεκριμένο θέμα. Τώρα που έκανε το "λάθος" να μιλήσει πολιτικά σε ακροατήρια που εν μέρει είναι Ινδιάνοι, πρέπει να το κυνηγήσει μέχρι τέλους.

    Του δίνει τα όπλα μόνη της.

    Αυτή λέει "οι ψηφοφόροι μας είναι εδώ". Μα δεν γίνεται λόγος για αυτούς που είναι εδώ. Γίνεται λόγος για αυτούς που δεν πήγαν πουθενά, πρώτιστα, και δευτερευόντως, για αυτούς που πήγαν σε ένα ΛΑΟΣ που το έπαιζε "ΝΔ" (αυτός είναι ο κύριος λόγος που επιβιώνει ο Καρατζαφέρης, ότι το παίζει Νέα Δημοκρατία, ίδια πολυκατοικία και τα λοιπά, μένει αγκιστρωμένος στο φράχτη του μαντριού). Ένα εκατομμύριο ψηφοφόροι χάθηκαν και 10.000 μόνον πήγαν στο ΠΑΣΟΚ. Άρα μας φτάνει να κερδίσουμε τους δικούς μας για μια πολύ άνετη νίκη!

    Από εκεί και πέρα, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην ηθική υπόσταση, χωρίς να φαίνεται αυτό πολύ προσβλητικό απέναντι στη Ντόρα (όσο κι αν είναι αλήθεια, αλλά θέλει προσοχή και διακριτικότητα, για να μην γίνει μπούμεραγκ κατά Σαμαρά). Να δοθεί δηλαδή έμφαση στο ιδεολογικό κομμάτι, σε σχέση με τη καθαρότητα. Να πούμε ότι πρέπει να το κάνουμε πράξη ως κόμμα, ως παράταξη, όχι άλλα να λέμε και να βγαίνουν μετά σκάνδαλα.

    Να πούμε για πατρίδα. Να σκεφτεί πολύ το επιτελείο Σαμαρά αν πρέπει να την ξεμπροστιάσει ανοικτά για τον ως τώρα ρόλο της στο Σκοπιανό. Παραμονεύει βέβαια η ρετσινιά του πατριδοκάπηλου, αλλά αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα και εκεί αναφέρεται ο Σαμαράς: Όποιος πάει να μιλήσει για πατρίδα, αμέσως να τον πουν πατριδοκάπηλο! Λες και δεν φαίνεται ο πραγματικός πατριδοκάπηλος (Καρατζαφέρης) από τον μη πατριδοκάπηλο...

    Θέλει πολύ δουλειά, φίλοι του επιτελείου Σαμαρά, αν μας διαβάζετε, διότι από ό,τι βλέπω στις τηλεοράσεις, είναι το νέο τους παραμύθι.

    Δεν το βάζουν κάτω. Εγώ πιστεύω ότι η Ντόρα η ίδια έχει σπάσει, αλλά είναι τόσα τα συμφέροντα πίσω της που τη σπρώχνουν, που δεν την αφήνουν αυτά να το βάλει κάτω.

    Θα τους νικήσουμε όμως όλους.

    Επώνυμος

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/11/2009 18:51:48

    Eλεος πια,μεχρι και το κοκκινο χρωμα αναφερθηκε για να πουμε οτι η Ντορα δεν ειναι πατριωτισσα,ισως να ειναι και συνοδοιπορος.
    Οι ψηφοφοροι που εφυγαν γιατι να εφυγαν λογω της Ντορας και οχι λογω καποιου αλλου.Η Ντορα αποφασισε την ανοχη προς τους αναρχικους ή αλλος;
    Ο Σαμαρας δεν μπορει να ξεμπροστιασει τιποτα στο σκοπιανο χωρις να ξεμπροστιαστει ο ιδιος,οτι τωρα δηλαδη ζητουμε αυτο που εκεινος απερριπτε το 1993.
    Οπως ξαναεγραψα ο Σαμαρα εριξε την κυβερνηση της ΝΔ με δυο αιτιολογικα :
    1) Ονομα Σκοπιων 2) Πωληση ΟΤΕ
    Σημερα συμμετειχε στην κυβερνηση Καραμανλη η οποια εχει θεση στο ονομα των Σκοπιων αυτη που ειχε η κυβερνηση που εριξε (συνθετη ονομασια) και που πούλησε τον ΟΤΕ οπως σχεδιαζε η κυβερνηση που εριξε.
    Αρα ιστορικα η κινηση του το 1993 απετυχε.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 08/11/2009 19:01:13

      Ψυχραιμία μην εξάπτεσαι, το κόκκινο το έβαλε για να τη φωτίσει -τα εύκολα που λέμε, δεν έχει ψυχανεμίσματα για περισσότερα, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υφίσταται η αναισθησία για τους συμβολισμούς του στο συγκεκριμένο ακροατήριο.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ B.K.Σ. 08/11/2009 19:07:33

        Ενταξει.Κοιταξε ομως,η ΝΔ δεν ειναι μονο εθνικοφρονες ταλιμπαν,εχει και μεγαλα φιλελευθερα στρωματα που αισθανονται ανετα με ενα λαμπερο στυλ.
        Και ξερεις κατι;δεν εχει σημασια μονο το παρελθον αλλα και το μελλον.ΟΛες οι δημοσκοπησεις δειχνουν οτι η νεολαια της Ελλαδος ειναι φιλοευρωπαικη και μοντερνα.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 08/11/2009 21:06:57

          Και ταυτόχρονα και πατριωτική. Βλέπεις τι λένε στη Βουλή των Εφήβων; Πράγματα που είναι "ρατσιστικά" και "εθνικιστικά" αν τα πει οποιοσδήποτε μεγάλος.

          Τελικά είσαι εγκάθετος. Είναι τόσο προσεγμένα αυτά που λες, τόσο επίμονα και τόσο στοχευμένα, που δεν μπορεί να τα λέει κάποιος χωρίς να στοχεύει σε συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Παπαγαλάκι της Νέας Τάξης με σκοπό να μας εμφυσήσεις ηττοπάθεια. Αλφα-βήτα των ψυχολογικών επιχειρήσεων.

          Διάβασε την ομιλία Σαμαρά για το φιλοευρωπαϊσμό.

          Θα μας πείτε οι ανθέλληνες για την Ευρώπη!

        • παρατηρητής avatar
          παρατηρητής @ ψυχραιμια 08/11/2009 21:33:39

          Φίλε τη βραδιά των ευρωεκλογών ο μπαμπάς της Ντόρας έκανε πάρτυ. Μην σου πω τι έκανε τη βραδιά των βουλευτικών. Ερχόμαστε έλεγε, Ερχόμαστε!

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 09/11/2009 09:12:41

          εμ γι αυτό της πρότεινα τα αφάνγκατέ του ευρωπαϊκού στυλ (Μπαρμπέρης που λένε και στο στέητ μας) αλλά σιγά που παίρνει χαμπάρι απ΄ αυτά η συγκεκριμένη! Την ίδια αισθητική με τις δυό Μιμές έχει, που μου θέλεις να εκφράσει και τη νεολαία, που τρέχει από πίσω της να χαριεντισθεί μαζί της όπως όλοι οι μέτριοι που θέλουν να επιβιώσουν! (Δεν το πιστεύω που έχεις "τρομάξει" τον Επώνυμο...!) Όσο για το λαμπερό το στυλ αν είσαι γυναίκα οφείλεις να γνωρίζεις πως το όριο της κομψότητάς τελειώνει στο κραυγαλέο και στο εκτυφλωτικό. Με βάση αυτό το όριο για θυμήσου ποιά ήταν η πιο λαμπερή γυναίκα, τουτέστιν κομψή και εύχαρις στα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης; για να μη πω δηλαδή πως ήταν και η μόνη κομψή και εύχαρις! Τίποτα δεν είναι τυχαίο λοιπόν... Αυτός ο άνθρωπος πρέπει να είναι ευλογημένος από τα παιδικά του χρόνια... (το είδες το απόσπασμα της Π.Δέλτα που έφερε ο αρχαιοπτέρυγας; :)

    • markella avatar
      markella @ ψυχραιμια 08/11/2009 19:14:10

      δειτε αλτερ

      • kanis avatar
        kanis @ markella 08/11/2009 19:27:19

        Τι έγινε;

  10. kaneis avatar
    kaneis 08/11/2009 18:53:40

    Η αλλαζονική, προκλητική αλλά κι επιθετική δήλωση Μειμαράκη,ότι,
    "το κόμμα θα το πάρει, όποιος διαθέτει τον καλύτερο μηχανισμό",
    σε ποιούς απευθύνεται;
    Εχουν καταλάβει, ότι την αλλαζονεία πολλοί αγάπησαν, αλλά τον αλλαζόνα..ΟΥΔΕΙΣ!

    • markella avatar
      markella @ kaneis 08/11/2009 19:02:54

      Πες τα αγορι μου!!!

      Και παω ενα βημα παραπερα...καλα εκανε ο Μειμαρακης και εκανε τις δηλωσεις αυτες!!

      Εδωσε την απαντηση μας σε αυτους που εδω μεσα επαιρονται της Ντορας και των ανυπαρκτων ταχα μηχανισμων της.
      ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΜΕ ΡΟΔΑ ΟΣΑ ΛΕΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!
      Ο μηχανισμος της τσακισε την κυβερνηση της ΝΔ
      Ο μηχανισμος της ηθελε εκλογη απο τους συνεδους
      Και σημερα ο μηχανισμος της θα φαει μαυρο...γιατι οι ψηφοφοροι της ΝΔ δεν ειναι προβατα!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kaneis 08/11/2009 21:20:36

      Α ρε Μεϊμαράκη... Το κόμμα θα το πάρει ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ. Κατάλαβες;

      Αυτοί ακόμη στους μηχανισμούς έχουν μείνει.

      Θα αρχίσει από αύριο εκστρατεία να μεταπείσουν ψηφοφόρους. Εκβιασμοί, ταξίματα, ξέρετε εσείς. Θέλει πολύ προσοχή και ξεμπρόστιασμα.

      • loretta avatar
        loretta @ Επώνυμος 08/11/2009 21:23:45

        Μα το λεμε απο προχτες μολις αρχισαν να κυκλοφορουν τα νουμερα του Σαμαρα στην πιατσα οτι θα αρχισει το παιχνιδι..!!

        Γιαυτο ολοι στο ποδι !! ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ!

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/11/2009 18:53:42

    Και κάτι ακόμα: Πρέπει να πει ότι με αυτή τη λογική, έμεινε το ΠΑΣΟΚ ηγεμονία τόσα χρόνια, από το 1981 μέχρι σήμερα, και ερίζει η κεντροδεξιά για 40-45%, με την κεντροαριστερά να έχει πλειοψηφία. Αυτό έγινε, επειδή υπεστάλη η ιδεολογική σημεία και η ΝΔ κερδίζει μόνον ως ώριμο φρούτο την εξουσία, και τη χάνει εύκολα (και τώρα και το 1993).

    Αυτά τα έχει πει βέβαια και το antinews και ο ίδιος, αλλά τώρα τα γράφω εκ του περισσού.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Επώνυμος 08/11/2009 20:40:51

      Μήν εκπλήσεσαι έτσι, με τέτοια διχόνοια που έχει πέσει στην Νέα Δημοκρατία ανάμεσα στην οικογένεια Μητσοτάκη και τους εχθρούς της πάλι καλά που καταφέρνετε έστω να αγγίζετε την εξουσία.

      • markella avatar
        markella @ Κεραυνός 08/11/2009 20:49:57

        Λες ε??

        ΕΕΕ κοιτα...μεχρι προχθες ειχαμε το show της οικογενειας Παπανδρεου ε? Μην ξεχνιομαστε!
        Και η λεξη δαχτυλιδι απεκτησε μοναδικη αξια στο χερι του Γιωργακη...

        • Κεραυνός avatar
          Κεραυνός @ markella 08/11/2009 20:59:34

          Μα ο ίδιος ο Επώνυμος παραπάνω μας γράφει για την Νέα Δημοκρατία του '93 ποιόν είχε τότε αρχηγό το κόμμα σας? χε χε

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ markella 08/11/2009 21:20:54

          Τι εννοείς Κεραυνέ μου;

      • Κεραυνός avatar
        Κεραυνός @ Κεραυνός 08/11/2009 21:31:35

        Eπώνυμε απλά τα πράγματα ο Μητσοτάκης που αφορίζετε σάν πηγή κάθε κακού ήταν αρχηγός του κόμματος σου και πρωθυπουργός το 1993, τότε που έχασε επίσης εύκολα την εξουσία όπως λές παραπάνω όπως και σήμερα.
        Απο ποιόν? Απο τον μελλοντικό ηγέτη σας τον Σαμαρά.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Κεραυνός 08/11/2009 21:38:34

          Ο Μητσοτάκης δεν έχασε από το Σαμαρά, έχασε από τον Ανδρέα. Και όλες τις ψήφους της Άνοιξης να έπαιρνε, πάλι δεν έβγαινε (θα ήταν 47-44).

          Τέλος πάντων, δεν κατάλαβα πού κολλάει αυτό στη συζήτηση.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Κεραυνός 08/11/2009 21:39:56

          Γαργάλατα γαργάλατα Κεραυνέ.

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/11/2009 18:55:30

    Αυτό ζητάτε εσύ και οι όμοιοί σου. Ο Σαμαράς ζητάει αυτό που ζητάει ο λαός. Όχι στον επαίσχυντο συμβιβασμό.

    Γι' αυτό θα εκλεγεί, γι' αυτό και θα χάσετε. Γιατί δεν καταλάβατε ποτέ ότι την πολιτική αυτή που εκχωρεί ένα κομμάτι της ταυτότητάς μας ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΟΥΜΕ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 08/11/2009 19:03:29

      Kαι μετα δεν θα κανει τιποτα απ οσα ειπε.
      Οσο βυθισε το Χορα ο Ανδρεας και αποχωρησε απο ΕΟΚ και ΝΑΤΟ αλλο τοσο ο Σαμαρας θα πετυχει το καθολου Μακεδονια στο ονομα.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ψυχραιμια 08/11/2009 19:06:26

        Δηλαδή εδώ θα μπει η Τουρκία στην ΕΕ χωρίς να αναγνωρίσει την Κύπρο και θα υπάρξει κόλλημα να μπει η ΦΥΡΟΜ χωρίς δική μας αναγνώριση; Η συνθήκη της Βαρκελώνης έρχεται...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 08/11/2009 21:04:14

        Μη βιάζεσαι. Το κράτησε μόνος απέναντι σε όλους, αρχές 2008, όταν όλοι το είχαν πουλήσει.

        Εξάλλου, το 1992 θα το είχε κερδίσει αν δεν τον υπονόμευε ο Μητσοτάκης.

        Εδώ κι ο Μητσοτάκης μόνος του θα το είχε κερδίσει τον Ιούνιο του 1992, όταν του είπε ο Γκένσερ "να τους δώσουμε κι όνομα, να τους πούμε 'Δημοκρατία των Σκοπίων'" και το Μητσοτάκης του είπε "όχι".

        Πρέπει να θέλεις για να το κερδίσεις. Κι εσείς δεν θέλετε. Αυτό είναι το πρόβλημά σας. Δεν είναι το πρόβλημά σας ο Σαμαράς. Έχετε ηττηθεί από γεννησιμιού σας.

        Μάθε ότι δεν μας ενδιαφέρει αν θα το κάνει τελικά ο Σαμαράς. Μας ενδιαφέρει ΕΣΤΩ, που το λέει. Που αλλάζει την ατζέντα. Αν δεν τον κάνει, θα διώξουμε αυτόν και θα φέρουμε άλλον. Όπως διώχνουμε τη Ντόρα, ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΛΕΕΙ.

        Κουμάντο κάνουμε ο λαός. Ζήτω το Ίντερνετ!

  13. markella avatar
    markella 08/11/2009 18:56:46

    Ο μεσαιος χωρος ειναι ο πιο αμφιταλαντευομενος χωρος γιατι

    1. Δεν εχει ολοκληρωμενη πολιτικη σκεψη, παρα μονο παιρνει και συρραπτει λιγα απο εδω λιγα απο εκει.

    2. Δεν εχει οπαδους γιατι καθε ανερχομενη πλειοψηφια ολο και σε κατι απο τα αιτηματα του μεσαιου χωρου ανταποκρινεται.

    Αυτο απο μονο του τους καταστα λιγο πολυ..αγομενους και φερομενους. Οταν χανεις κυτταρα του πυρηνα σου, απο αγανακτηση, σε κομματα οπως το ΛΑΟΣ το πρωτο που κανεις ειναι να ξαναζωντανεψεις τον πυρηνα σου.

    Δες ΒΟΡΙΔΗ....

  14. markella avatar
    markella 08/11/2009 19:04:01

    λοιπον και κατι αλλο...
    Ποιος απο εδω ειναι απο Βολο??

    • Swell avatar
      Swell @ markella 08/11/2009 19:21:47

      Από Δουνέικα κανείς; Ψάχνει ο Μεϊμαράκης.

  15. anonyma avatar
    anonyma 08/11/2009 19:13:50

    O Boρίδης έφυγε από την Α' Αθηνών όπου είχε σίγουρη την εκλογή και κατέβηκε στη Β.Α. Αττική που έχει οξυμένο πρόβλημα με λαθρομετανάστες. Ήταν μια πρωτόγνωρη αλλά τολμηρή κίνηση για έναν αστό πολιτικό.

    Στη Ραφήνα τα γραφεία του ΛΑΟΣ που είναι στην δεύτερη πλατεία της πόλης, πάνω από το λιμάνι και απέναντι από την οικία ΚΚ είναι πάντα κλειστά ή δείχνουν ότι δεν έχουν κίνηση. Υπάρχει κάποιου είδους άτυπη συμφωνία;

    • markella avatar
      markella @ anonyma 08/11/2009 19:18:54

      Ανθρωποι σαν τον Βοριδη,

      Συντρωνε στο εξωτερικο....συστηματικα με παραγοντες της ΝΔ και υπουργους..

      και ο νοων νοητω..

      • anonyma avatar
        anonyma @ markella 08/11/2009 19:24:21

        το αιμα νερο δεν γινεται
        όμως
        σε άλλες περιοχές της μεγάλης περιφέρειας της Β.Α.Αττικής τα γραφεία του ΛΑΟΣ είναι πιο δραστηρια..
        και ο νοων νοητω..

      • loretta avatar
        loretta @ markella 08/11/2009 20:56:23

        Στον ανωνυμο

        μια ερωτηση ..Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ παντρευτηκε την αρχηγια του κομματος του? και αν παψει να υπαρχει αυτος...το κομμα του θα υπαρχει??...

      • anonyma avatar
        anonyma @ markella 08/11/2009 21:16:01

        Ποιος ξερει;
        Απλως μια παρατηρηση για υπογειες διεργασιες που ενδεχομενα να εχουν "συμπεφωνηθει" σε ανυποπτο χρονο. Η παντελης ησυχια των γραφειων του ΛΑΟΣ στη Ραφηνα απεναντι ακριβως απο την οικια ΚΚ και σε ευθεια οπτικη επαφη κατι σηματοδοτει για προσεκτικους τοποτηρητες ...
        (Ο Βοριδης ειναι αξιολογος πολιτικος αν αυτο διερευνας)

  16. debbie avatar
    debbie 08/11/2009 23:02:37

    Υπάρχει κάτι ακόμη χειρότερο. Αυτός ο Μηχανισμός που τώρα κινεί τα νήματα χωρίς να έχει ακόμη το κόμμα στα χέρια της, φανταστείτε τι "εργαλείο" θα γίνει αν ποτέ το αναλάβει . Στους διαδρόμους του Σταδίου άτομα του περιβάλλοντός της , νομίζοντας ότι μιλάνε σε "δικούς" τους, ψιθύριζαν ότι μετά την εκλογή της , μέσα σε 15 ημέρες δεν θα έχει μένει στο κόμμα, ούτε ένας από τους παλιούς... Την ίδια ώρα η Ντόρα μέσα έλεγε ότι "τους Βουλευτές και τους εκπροσώπους σας θα τους εκλέγεται εσείς, γιατί εγώ δεν φοβάμαι να ανοίξω το κόμμα".Ξέχασε να προσθέσει "αυτό που θα έχω πλήρως αλώσει, οπότε ότι και να ψηφίζετε θα βγαίνει αυτό που θέλω εγώ".... Στα μαγειρέματα άλλωστε έχει ειδικότητα η οικογένεια...

  17. loretta avatar
    loretta 08/11/2009 23:09:38

    Debbie γιαυτο ολοι μας στις 29 πρεπει να κοψιμα τα νηματα που κινουν τον μηχανισμο!!

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2009 00:11:45

    Ο Αντώνης σημερα εδωσε απλα μαθηματα για το ΠΩΣ ΘΑ ΣΠΑΣΕΤΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ. Η κυρια ειδε πως εχασε τις εντυπωσεις χθες και ετρεξε σημερα να δευτερολογησει. Οταν ο Σαμαρας δεν της απαντησε παρα μόνο μεσω συνεργατων του πως ο Σαμαρας ο,τι ειχε να πει το ειπε χθες, η Ντορα θυμωσε (σου λεει: Ουτε να μου απαντησει δεν καταδεχετε?) και ειπε εμεμσως πως ο Σαμαρας περιφρονει τους συνέδρους. Το γινάτι βγαζει ματι λεει ο λαος.

    • kanis avatar
      kanis @ ΓΙΑΝΝΗΣ 09/11/2009 01:04:15

      Κι έτσι, η Ντόρα ελλείψει ουσιαστικών προτάσεων κι επιχειρημάτων, αλλά και με τη λύσσα να "φανεί", δεν ντράπηκε, να υποβιβαστεί σε απουσιολόγο!

      • loretta avatar
        loretta @ kanis 09/11/2009 01:17:39

        χαχαχα αστειρευτος/η εισαι βρε kanis.

      • loretta avatar
        loretta @ kanis 09/11/2009 01:34:24

        Παντως παρουσιολογιο θα κραταει μεσα στον ΝΕΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ.!!
        εσυ τι λες?

        Ξαφνικα.. επανεμφανίστηκε..και σε τι εποχη..!!

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 09/11/2009 01:49:45

          Αναλογίζομαι, πόσοι ήταν κι είναι, οι κομμένοι από τα ΜΜΕ, αν δεν εξυπηρετούσαν το Μητσοτακέικο.
          Πόσων οι φωνές σιωπήσανε, πόσων οι δουλειές χαθήκανε, πόσων οι υπολείψεις λερωθήκανε!
          Εχει πολλούς συμμάχους ο Αντώνης, τελικά....

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 09/11/2009 01:56:28

          στον επιχειρηματικο κοσμο να δεις τι ζημιες εχει κανει ανα τα χρονια ....!!

  19. kanis avatar
    kanis 09/11/2009 02:07:31

    Τα ΜΜΕ έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα, γιατί εκείνα πληροφορούν και για την διείσδηση και τον ρόλο τους, σε όλους τους άλλους χώρους(οικονομία, περιβάλλον, πολιτισμός,..), που ότι αγγίζανε ...καταστρεφότανε.
    Εντύπωση κάνει, ότι κανείς από τους "έγκυρους" μεγαλοδημοσιογράφους, δεν αναζήτησε τον Αντώνη Σαμαρά, όλα αυτά τα χρόνια.

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 09/11/2009 02:17:35

      Loretta

      Για σένα αυτό, σε συνέχεια του 1:56!

  20. tiramola avatar
    tiramola 09/11/2009 08:38:26

    Ο Ομπάμα φαίνεται να έχει μιά δυναμική αλλά μην υποτιμάτε και τη Χίλαρυ...

  21. kanis avatar
    kanis 09/11/2009 09:45:54

    ...jamais!

  22. Orestios avatar
    Orestios 09/11/2009 19:23:34

    Πως να πιστέψει κάποιος στον εαυτό του αν δεν γνωρίζει ποιός είναι. Αν δεν έχει αποδεχθεί την κοσμοθεωρία του.
    Πως μπορεί μια δημοκρατική παράταξη να μην έχει ιδεολογία, παρά να άγεται και να φέρεται ως παντιέρα στον άνεμο? Πώς θα εμπιστευτεί ο καθένας μας κάποιον που είναι ολίγον χύμα στο κύμα?