10/08/2009 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάνεται ένα ακόμη σπάνιο είδος...και οι υπεύθυνοι....αγναντεύουν...



Η φωτογραφία είναι από παράδρομο της Αγ. Άννης (περιοχή Βοτανικού) σε λίμνη που έχει σχηματιστεί από λάδια φορτηγών που περνούν από την περιοχή!

Ο συγκεκριμένος κορμοράνος είναι από τους ελάχιστους του είδους που έχουν απομείνει.

Σύμφωνα με καταγραφές επιστημόνων υπολογίζεται πως αυτή την στιγμή έχουν απομείνει μόνο 130 στον υδροβιότοπο του.....Βοτανικού!

http://www.greekalert.com/2009/08/blog-post_9261.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/08/2009 18:06:17

    χα χα χα ... φοβερός τίτλος!

  2. rs avatar
    rs 10/08/2009 21:11:02

    Το χιούμορ σας να είχα ρε παιδιά και ήμουν ...βουβός!!

  3. etsi einai dystyxos avatar
    etsi einai dystyxos 10/08/2009 21:12:16

    tsipris agnantus votanikus
    έτσι ειναι δυστυχώς, και εγώ αν με κάνεις μετοχο σε κατασκευαστική, όχι κορμοράνο θα δω στον Βοτανικό, αλλά και το τέρας του Λόχνες αν χρειάζεται

  4. Tsertos. avatar
    Tsertos. 11/08/2009 00:59:36

    Επιτρεψτε μου να μεταφερω εδω ενα σχολιο απο το greekalert
    που κατα την γνωμη μου τα λεει ολα για το σχεδιο κορμορανος.

    ΄΄ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
    ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΡΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΗΣ ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ, ΠΙΝΟΥΝ ΚΑΦΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ, ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΟ Σ.Τ.Ε ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΙΑΚΤΙΝΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
    ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΕΙΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΝΚΑΡΔΑ ΣΤΟ ΠΕΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ.
    Ι ΚΑΡΔΟΥΛΑ ALEXIS.΄΄

  5. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 11/08/2009 13:38:27

    Έστω και μέσα από την σάτιρα, κα΄ποια πράγματα λέγονται με το όνομά τους.
    Μου έφτιαξε η ημέρα.

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/08/2009 19:19:41

    tsipris agnantus votanikus. Σπάνια ποικιλία, πασίγνωστη για το χαριτωμένο τσουλουφάκι της. Συγγενική της albanus hoary votanikus. Τα δύο είδη τσιρίζουν ομόηχα.

  7. geo avatar
    geo 11/08/2009 20:36:51

    οτι εφτιαξε ο ΣΥΡΙΖΑ τα γκρεμισε ο Αλεξης με το καλαμι του

  8. αντί avatar
    αντί 11/08/2009 23:09:38

    Με τις σαχλαμάρες των κορμοράνων, δίνεται η ευκαιρία να έχουν επιχειρήματα όλα τα λαμόγια που έχουν σκοπό τους να μην αφήσουν ούτε σπιθαμή χωρίς τσιμέντο απλά και μόνο για να κερδίσουν περισσότερα χρήματα.

  9. geo avatar
    geo 12/08/2009 10:29:55

    με τις σαχλαμαρες των κορμορανων, δινεται η ευκαιρια να εχουν επιχειρηματα ολα τα λαμόγια που εχουν σκοπό τους να μην αφήσουν σπιθαμη χωρίς τσιμεντο και παράλληλα να το παίζουν ευαίσθητοι με διακυρήξεις και υπογραφές δήθεν περιβαλοντικου ενδιαφεροντος (βλέπε 130 βοτανικου)