Χάνει το κόμμα κάτω από τα πόδια του ο Αλέξης
22/07/2015 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάνει το κόμμα κάτω από τα πόδια του ο Αλέξης

«Η εντιμότητα στην πολιτική είναι αποτέλεσμα της δύναμης, ενώ η υποκρισία αποτέλεσμα της αδυναμίας», όπως έλεγε και ο Λένιν

Ο μπαρουτοκαπνισμένος από διασπάσεις Παναγιώτης Λαφαζάνης, φαίνεται πως δε αφήνει τίποτα να πέσει κάτω. Ελέγχοντας περίπου το 40% της Κεντρικής Επιτροπής και με γερές βάσεις στον κομματικό μηχανισμό ο επικεφαλής της Αριστερής Πλατφόρμας "σήκωσε το γάντι" μέσα από το isrka.gr και επιτέθηκε στον Αλέξη Τσίπρα για έλλειψη εναλλακτικού σχεδίου, σε όλη την πορεία των διαπραγματεύσεων.

Όπως επισημαίνει ο στενός συνεργάτης του Παναγιώτη Λαφαζάνη Νίκος Πέρπερας «ο πρωθυπουργός αναγνωρίζει, ούτε λίγο, ούτε πολύ, ότι στις 12 Ιουλίου, ύστερα από πεντέμιση μήνες διαπραγμάτευσης, δεν είχε το παραμικρό εναλλακτικό σχέδιο απέναντι στην απόλυτη άρνηση των δανειστών».

Στο ίδιο πλαίσιο υπογραμμίζει μία σειρά παραλείψεις, λάθη και αδράνειες του Μεγάρου Μαξίμου όπως ότι «δεν προχώρησε από την πρώτη στιγμή σε εθνικοποίηση των τραπεζών, αναστολή πληρωμών ενόψει της διαπραγμάτευσης, αλλά επέμενε να πληρώνει κανονικά τους δανειστές, αφαιμάζοντας τα δημόσια ταμεία».

Κατηγορεί με άλλα λόγια τον κ. Τσίπρα και την παρέα του για έλλειψη εντιμότητας. Και «η εντιμότητα στην πολιτική είναι αποτέλεσμα της δύναμης, ενώ η υποκρισία αποτέλεσμα της αδυναμίας», όπως έλεγε και ο Λένιν.

Παράλληλα κάνει λόγο για μια συμπαιγνία μεταξύ των μέσων ενημέρωσης και του Αλέξη Τσίπρα, προκειμένου να εξοντωθούν όσοι καταψήφισαν τη συμφωνία. Χαρακτηριστικά σημειώνει: «Τέλος, μόνο θλίψη προκαλεί το γεγονός ότι ο πρωθυπουργός και πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ αναπαράγει ατόφια τις απαράδεκτες επιθέσεις εναντίον μιας μεγάλης μερίδας του κόμματός του από την πλευρά των πιο επιθετικών, συστημικών μίντια. Εκείνων, δηλαδή, που μέχρι χθες "σταύρωναν" τον Αλέξη Τσίπρα και την παράταξή μας, ενώ σήμερα βρίσκονται ξαφνικά να του χτυπούν φιλικά την πλάτη».

Ο Αλέξης Τσίπρας αρχίζει και χάνει το πιο σημαντικό του στήριγμα, και κυρίως το πιο καθοριστικό πεδίο δράσης για κάθε Αριστερό: Την κομματική βάση. Δεν είναι τυχαίο πως ο Αλέξης Τσίπρας προσπαθεί με κάθε τρόπο να μεταφέρει τη σύγκλιση των κομματικών οργάνων όσο πιο μετά γίνεται. Ξέρουμε, πως αν ήταν στο χέρι του, δε θα τα συγκαλούσε μέχρι…τις εκλογές.

Ακριβώς γιατί θα είναι ένας πρόεδρος με λαβωμένη κοινοβουλευτική ομάδα και χωρίς κανένα έλεγχο του κόμματος. Για τον Αριστερό ψηφοφόρο το κόμμα είναι κάτι ιερό και οι αποφάσεις οφείλουν να είναι αποτέλεσμα κομματικών διαδικασιών και ζυμώσεων.

Αν μέσα σε όλα αυτά λάβουμε υπόψη μας το γεγονός πως η νέα κυβερνητική εκπρόσωπος κ. Όλγα Γεροβασίλη δήλωσε ότι «ενδεχομένως να είναι αναπόφευκτη η διάσπαση μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ», η δυναμική ΚΟΕ του Ρούντι Ρινάλντι είναι ήδη απέναντι, η Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ κάθε μέρα στους δρόμους και η Ζωή σχεδόν απειλεί πως θα στείλει την κυβέρνηση στο Ειδικό Δικαστήριο, τότε ο πόλεμος στον ΣΥΡΙΖΑ μόλις ξεκίνησε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 22/07/2015 15:21:56

    ...Ενώ σε συγχορδία όλοι οι αγνοί και φιλοπάτριδες μηντιάρχες, τον προτρέπουν σε σύγκρουση και οριστικό ξεκαθάρισμα, τον αξιόπιστο ετούτον ...ηγέτη που ''εμπιστεύεται'' ο λαός, σύμφωνα με τα απολύτως ''έγκυρα'' γκάλοπς τους :-) ! Τελικά αυτό το αθώο κι ''επιπόλαιο'' αγόρι, θ΄αποδειχτεί πως βλέπει πάντα το τυρί μα καταφέρνει να χάνει μονίμως τη φάκα; Η διορατικότητα, είναι ανεκτίμητο προσόν για έναν πολιτικό. Όταν απουσιάζει, η αυτοκαταστροφή μοιάζει αναπόφευκτη..... Κι η δυσπιστία στους κόλακες επίσης, αποδεικνύει μιά στοιχειώδη οξυδέρκεια που αν κι αυτή ακόμα αποδειχτεί περιορισμένη, τότε αποκλείεται στα σίγουρα, να πάει κανείς πολύ μακριά....

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Άλυτη Εξίσωση 22/07/2015 17:30:00

      Και για τους πολίτες είναι προσόν η διορατικότητα, όχι μόνον για τους πολιτικούς. Εσύ κοπέλα μου δεν έχεις καμία ευθύνη για την ψήφο σου; Για πες μας; Εμείς που βλέπαμε ξεκάθαρα τον πολιτικό απατεώνα στο πρόσωπο του Τσίπρα ήμασταν οι χαζοί ή μήπως άλλοι ήταν οι χαζοί;

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Διογένης 23/07/2015 09:08:55

        Μην προσπαθείτε ματαίως να ταυτίσετε τις ψύχραιμες διαπιστώσεις μου, με τις τσαλακωμένες εμμονές και τις ιδεοληψίες σας. Φυσικά και ο κάθε πολίτης είναι απόλυτα υπεύθυνος για τις επιλογές του, όπως επίσης είναι υπεύθυνος και για την τυφλή του προσκόληση σε αποδεδειγμένα αποτυχημένες μεθόδους, πολιτικές και πρόσωπα. Η διαφορά μας είναι οτι εσείς είστε ταγμένος, πιστός οπαδός πάσχων από το σύνδρομο του ''κατά φαντασίαν αλάνθαστου'' :-), ενώ εγώ συνειδητά λειτουργώ ως ελεύθερο και ανεξάρτητο άτομο, που έχει χρέος του τον πειραματισμό και την με ρίσκο παραχώρηση της εμπιστοσύνης του σε αναμάρτητους, πάντα υπό αίρεση, υπό προθεσμία και με αυστηρότατα κριτήρια. Εσείς διακρίνετε ....πολιτικούς απατεώνες εκεί που κατά τύχη συμβαίνει και να εξυπηρετεί, άρα είναι σαφές οτι δεν βλέπετε απολύτως τίποτε. Μην κουράζεστε άδικα λοιπόν γιατί δεν έχετε επιχειρήματα, παρά μόνο κλισέ.

  2. Valavanov avatar
    Valavanov 22/07/2015 15:54:02

    Η αξιοπιστία του κ. Τσίπρα φαίνεται στο ακόλουθο video: https://www.youtube.com/watch?v=fpuJRtOHXoM

  3. Κίτρινη Γραβάτα avatar
    Κίτρινη Γραβάτα 22/07/2015 16:55:47

    Μωρέ χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα! Κι ακόμα είμαστε μόνο στην αρχή.

  4. Θόδωρος Hellados avatar
    Θόδωρος Hellados 22/07/2015 20:50:12

    Αλεξάκο! Μανούλα μου! Σε ζορίζουν, ε?... 1. Πίσω δεν γυρνάς. Αν γυρίσεις -εκτός που θα γίνει της εταίρας το κιγκλίδωμα και μέσα κι έξω- θα σε τρελάνουν στην ειρωνία και στην καζούρα, θα σου παίρνουν έναν-έναν τους δικούς σου και σε κανά μήνα θα σε ρίξουν στην απόξω. Μέχρι και προδότη θα σε πούνε, οι εντιμότατοι σου "σύντροφοι".. Το ξέρεις κι εσύ αυτό που λέω αφού σ' αυτό το περιβάλλον μεγάλωσες και ανδρώθηκες.. :) 2. Όσο πιο γρήγορα ξεμπερδέψεις, λοιπόν, μ' αυτούς και με τις άλλες τις τρελές στο κλουβί -ξέρεις "άντε, στο κλουβί με τις τρελές, στο κλουβί με τις τρελές" που λένε- τόσο το καλύτερο. 3. Όλον αυτόν τον ντόρο που μας έχουν πάρει τα αυτιά τελευταία, ξέρεις γιατί το κάνουν, ε? Δεν περιμένεις εμένα να σου το πω. Για να εκφοβίσουν, εκβιάσουν και δεν ξέρω 'γω τι, να σου πάρουν βουλευτές. Επειδή ξέρουν ότι το διαζύγιο είναι οριστικό, προσπαθούν να μεγαλώσουν την ομάδα τους για τον νέο αντιμνημονιακό αγώνα! Μην βρεθείς μπόσικος. Συσπείρωσε τους. Αυτοί όπου βρίσκουν χαραμάδα, θα κοιτάν να σου κάνουν χαλάστρα. 4. Κοίτα σε 2 χρόνια π.χ. από τώρα. Τι θα λέμε για τις τωρινές ενέργειες όλων. Ποιος στάθηκε σωστά?.. Αυτό είναι το μόνο σου κριτήριο. Αν κάνεις το σωστό, βουρ! Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Στην Ελλάδα είμαστε: Αργά πάντα, άλλα το σωστό όλοι το καταλαβαίνουν στο τέλος. Και ο ΑΣ σωστά κινήθηκε σε γενικές γραμμές. Αν και άτολμα και αργά, ο καιρός τον προσπέρασε. Αλλά όταν ρωτάς "και τι να έκανε?", όλοι αρχίζουν τα τραγούδια: "εε, οο, νααα". Αυτή είναι η Ελλάδα. Ο ΑΣ είναι Έλληνας πατριώτης, αλλά δεν έκανε για τώρα. Θέλει ευελιξία και ταχύτητα. Αυτός παρέμεινε αγκυλωμένος στον παλαιοκομματισμό. Μην επαναλάβεις τα λάθη του. Κάντο εσύ.

  5. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 22/07/2015 21:35:32

    Δηλαδή ο Λαφαζάνης ήξερε εξ αρχής οτι ο Τσίπρας "πούλησε" την Αριστερά, και «δεν προχώρησε από την πρώτη στιγμή σε εθνικοποίηση των τραπεζών, αναστολή πληρωμών ενόψει της διαπραγμάτευσης, αλλά επέμενε να πληρώνει κανονικά τους δανειστές, αφαιμάζοντας τα δημόσια ταμεία», ως ώφειλε και όπως κάθε Αριστερός ηγέτης θα έκανε ...Παρ΄όλ' αυτά επι 6 μήνες ο Λαφαζάνης απέκρυψε επιμελώς (είχε υπουργική καρέκλα βεβαίως) την ανέντιμη αυτή πράξη του Τσίπρα, παρά το τεράστιο κόστος της για τον λαό και παρόλο που γνώριζε οτι αυτή θα ματαίωνε την μοναδική εναλλακτική λύση της επιστροφής στη Δραχμή που τώρα είναι αδύνατη, μιας και ο Τσίπρας άδειασε τις τράπεζες. Προφανώς ο Λαφαζάνης φέρθηκε και αυτός εξ ίσου ανέντιμα, διότι προσδοκούσε σε κάτι άλλο που δεν μας φανερώνει προς το παρόν... Για να δούμε λοιπόν τον Σεπτέμβρη στις εκλογές, τι θα πάρει ο Λαφαζάνης και οι δικοί του απ' τον λαό...