30/04/2010 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χάθηκαν ο 13ος και ο 14ος μισθός στον Ιδιωτικό Τομέα

Όπως πληροφορούμεθα ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν κατάφερε να σώσει τον 13ο και τον 14ο μισθό στον Ιδιωτικό Τομέα.

Βαρύ το κλίμα στην κυβέρνηση, όπου φοβούνται ότι η νέα αυτή ήττα της θα αποτελέσει  casus belli  για τους  εργαζόμενους. Η περικοπή των δώρων στον Ιδιωτικό Τομέα θα επιταχύνει το κοινωνικό ξέσπασμα.

Η «κατανόηση» που υπάρχει μέχρι σήμερα στους χρεωμένους με στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια ιδιωτικούς υπαλλήλους για τις περικοπές στο σπάταλο Δημόσιο, θα μεταβληθεί σε οργή.

Οι πολιτικές εξελίξεις θα κρίνονται πλέον ώρα με την ώρα. Ούτε καν κάθε μέρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lewnidas avatar
    Lewnidas 30/04/2010 14:49:27

    θελω μια λιστα με τα πολιτικα γραφεια τους και τα σπιτια τους! δεν υπαρχει λογος να καψουμε τα υπουργεια αφου δικα μας ειναι και απο δικα μας λεφτα θα τα φτοιαξουν. τα γαμωσπιτα που τα εφτοιαξαν με τα λεφτα μου οπως και τα πολιτικα τους γραφεια. μια λιστα ρε παιδια

  2. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 30/04/2010 14:50:19

    Δεν έβαλε πλάτη ο ΣΕΒ τελικά ;
    Απρόσμενη απογοήτευση!
    Και αυτός ο Παπακωνσταντίνου μεγάλα φαρμάκια πίνει.

  3. http://firiki2010.wordpress.com/ avatar
    http://firiki2010.wordpress.com/ 30/04/2010 14:52:09

    Πιθανώς να έχετε δίκιο. Καταλαβαίνετε όμως ότι αν τελικά προκύψει πχ περικοπή του κατά 50% θα εμφανισθεί ως θρίαμβος. (Η γνωστή ιστορία του Χότζα με τον γείτονα που είχε μικρό σπίτι)

  4. Orestios avatar
    Orestios 30/04/2010 14:53:10

    Τί μου λέτε? Μαχητής ο Παπακωνσταντίνου? Αυτός που θα τους έπαιρνε τα πουκάμισα?
    Έχει σκιστεί το καλσόν του από την πολύ μάχη μήπως? Να ζητήσει νέο από τον Λοβέρδο.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/04/2010 14:54:17

    Έχουμε να κάνουμε με εγκληματικό τυφώνα.

    Αν σήμερα ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ το 13ο και το 14ο μισθό του ιδιωτικου τομέα ΣΗΜΕΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ μπορεί να ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ.

    ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΙΚΑΝΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΘΑΤΣΕΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΕΙΟ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑΝ 25 ΧΡΟΝΙΑ.

  6. Greg avatar
    Greg 30/04/2010 14:57:26

    Περιττά τα λόγια. Όλοι αύριο στους δρόμους για την Πρωτομαγιά. Είναι η τελευταία ευκαιρία...

  7. donaE avatar
    donaE 30/04/2010 15:02:36

    Ειναι επικινδυνοι,αβουλοι και ασχετοι.Ο κοσμος πρεπει να καταλαβει οτι τωρα δεν ειναι θεμα δημοσιων υπαλληλων μονο.Μεχρι τωρα ηταν ευκολο να ενοχοποιουμε μερικες ομαδες.Αφορα τους παντες.Γλυτωσαμε τον εμφυλιο.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ donaE 30/04/2010 15:04:42

      Νά'ναι καλά οι άνθρωποι...

      • donaE avatar
        donaE @ (A)θανάσης 30/04/2010 15:26:28

        Οχι,τωρα δεν θα ειναι καλα.Τωρα θιγονται οι παντες,και ελπιζω να σταματησει ο ωχαδερφισμος.Ρωτησα σημερα υπαλληλο καφετεριας που θα διαμαρτυρηθει αυριο και μου απαντησε πως "θα παει για ουζακι',γιατι οι δημοσιοι καλα να παθουν που τεμπελιαζουν...

  8. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 30/04/2010 15:03:22

    Η νομικη οδος νομιζω οτι θα μπορουσε να αποτελεσει ενα αποφασιστρικο φραγμα στη θυελλα που εφερε στη χωρα ο παπαντρεισμος. Να τους μουρλανουμε με οποιοδηποτε νομικο μεσο προκρινουν οι νομικοι οτι προσφερεται για τη συγκεκριμενη περιπτωση. Και παραλληλα να πουμε ξεκαθαρα σε οσους θα υπερψηφισουν τον στραγγαλισμο του ελληνικου λαου οτι τα ονοματα τους θα ειναι συνεχως αναρτημενα για να γνωριζουν οι παντες, ολοι οι Ελληνες, δηλαδη, τους πεθαμενατζηδες.

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 30/04/2010 15:05:09

    αποφασιστικο*

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/04/2010 15:08:53

    Αυτά προς γνώσιν και συμμόρφωση, όσω πίστευαν ότι ο ιδιωτικός τομέας δεν θα θιγεί.
    Όταν η φωτιά καίει το δάσος, όλα τα ζώα κινδυνεύουν και γι αυτό το λόγο ομονοούν.
    Αφήστε τις αναστολές και τις προκαταλήψεις!
    Όλοι αύριο στους δρόμους. Μαχητικά, να βουλιάξει η Αθήνα!
    Φωνή λαού, οργή Θεού!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ εναςάσχετος 30/04/2010 22:15:45

      Ανοίξτε και σαμπάνιες οι Δημόσιοι επειδή έκοψαν το δικό μας το μισθό και τώρα "βολεύει" στην πολιτική σας. Αυτόν που έτσι κι αλλιώς δεν παίρνουμε.

  11. pedro avatar
    pedro 30/04/2010 15:15:44

    Άντε μπας και ξεκινήσει ο πόλεμος

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/04/2010 15:30:11

    Άντε, καλή αυριανή συνέλληνες! Καλό ντερλίκωμα στις παρά θιν' αλός ταβέρνες και καλό κοπροσκύλιασμα στις καφετέριες! (Έχει κανείς αμφιβολία ότι ΕΤΣΙ θα συμβεί; Και αφού έτσι θα συμβεί, γιατί να τα βλέπουν αυτά οι δυνάμεις κατοχής του ΔΝΤ και να μη λένε "πηδάτε τους, αντέχουν ακόμα";)

    Αυτός είναι, δυστυχώς, ο "περιούσιος" λαός της Ελλάδος. Εξακόσια χρόνια ραγιάς!

  13. GreenHordes avatar
    GreenHordes 30/04/2010 15:33:06

    Εδώ πάνε να κόψουν την σύνταξη και το δώρο συντάξεων 300-350 ευρώ τι να λέμε

  14. george1 avatar
    george1 30/04/2010 15:37:48

    Ευτυχώς που η κυβέρνηση έβαζε κόκκινες γραμμές. Είναι δυνατόν να ζητά απο τον γαπ ο γγ της ΑΔΕΔΥ να υπάρξει μέριμνα για τους συνταξιούχους και ο Παπανδρέου να απαντά "καλό είναι αυτό που λες αλλά δεν αποφασίζω εγω" τότε τι κάθεται εκεί αυτός και ο θιασός του. Ας παραιτηθούν να γλυτώσουμε τουλάχιστον και απο εκεί αμοιβές έτσι κι αλλιώς η χώρα μας διοικείται απο το ΔΝΤ.

  15. Σαος avatar
    Σαος 30/04/2010 15:50:56

    Παρασκευή, 30 Απριλίου 2010
    Ποιός επέβαλε στο ΔΝΤ την επέκταση των μέτρων στον ιδιωτικό τομέα;

    Για να μην τρελαθούμε τελείως, και επειδή δεν πρόκειται να πάρουμε απάντηση απο την κυβέρνηση ή απο κανέναν άλλο αρμόδιο θέτουμε ένα ερώτημα προς τους αναγνώστες μας:
    με ποιά λογική και για ποιόν λόγο επεκτείνονται τα μέτρα περιορισμού των μισθών στον ιδιωτικό τομέα;

    * Ο πρόεδρος του ΣΕΒ κ. Δ. Δασκαλόπουλος που εκπροσωπεί τους εργοδότες είχε ζητήσει να μην επεκταθούν τα μέτρα στον ιδιωτικό τομέα.

    Η λογική λέει οτι ο ιδιωτικός τομέας θα πρέπει να δώσει αυξήσεις, εφόσον και αν έχει κέρδη, ώστε να αυξηθεί η κατανάλωση και να μην βαθύνει η ύφεση.
    Επίσης η λογική λέει οτι ...οτι ο ιδιωτικός τομέας δεν επιβαρρύνει καθόλου το δημόσιο έλλειμμα το οποίο προέρχεται εξολοκλήρου απο τις δαπάνες του δημοσίου. Το ΔΝΤ σε καμία χώρα που πήγε δεν ανακατεύτηκε με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα. Εδώ γιατί ανακατεύεται;
    Ποιός επέβαλε στο ΔΝΤ την επέκταση των μέτρων στον ιδιωτικό τομέα και για ποιόν λόγο;

    Οι "συνωμοσιολόγοι" λένε οτι η επέκταση του παγώματος των μισθών στον ιδιωτικό τομέα γίνεται για να μην "στεναχωρηθούν" οι δημόσιοι υπάλληλοι και γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη ολόκληρου του πολιτικού συστήματος, δηλαδή όλων των κομμάτων.

    Διαβάστε περισσότερα: http://greece-salonika.blogspot.com/2010/04/blog-post_3420.html#ixzz0maTsfUu9

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σαος 30/04/2010 15:57:56

      Αφού είναι κρατικοδίαιτος ιδιωτικός τομέας. Κατ' επίφαση ιδιωτικός.
      Ο νεοφιλελεύθερος σοσιαλισμός στο μεγαλείο του δηλαδή. Bailout είναι.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Σαος 30/04/2010 17:14:42

      Πάλι οι δημόσιοι φταίνε. Δεν είμαστε καλά λέω εγώ...

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Σαος 30/04/2010 22:25:36

      Οι “συνωμοσιολόγοι” λένε οτι η επέκταση του παγώματος των μισθών στον ιδιωτικό τομέα γίνεται για να μην “στεναχωρηθούν” οι δημόσιοι υπάλληλοι και γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη ολόκληρου του πολιτικού συστήματος, δηλαδή όλων των κομμάτων.


      Ναι, και των Δημοσίων υπαλλήλων που φεύγουν απο τη δουλίτσα τους στις 1 η ώρα και πηγαίνουν να συνεχίσουν στην ιδιωτική τους επιχείρηση. Χώρια το οτι το κόψιμο του ιδιωτικού βολεύει στο να ενισχυθεί το διαδηλωσιακό ρεύμα τον Δημοσίων ενω μετά ο ιδιωτικός υπάλληλος θα αφεθεί στη τύχη του.
      Σας έχω όμως νεα. Το πρόγραμμα της κυβέρνησης θα αποτύχει και τώρα βλέπετε την εισαγωγή εις το κυρίος έργο. Το υπόλοιπο έργο θα παιχτεί αργότερα, μετά τις εκθέσεις του ΔΝΤ και ποιος ξέρει ακόμη πόσα παιχνίδια κερδοσκοπικά στην οικονομία. ενω είμαστε εντελώς ξεβράκωτοι σε περίπτωση φυσικής καταστροφής.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ otiprepei 01/05/2010 00:36:46

        "...είμαστε εντελώς ξεβράκωτοι σε περίπτωση φυσικής καταστροφής."

        Αυτοί, ακόμα και με σεισμό τύπου Αϊτής δεν θα χαμπάριαζαν και θα συνέχιζαν την εφαρμογή των μέτρων!

  16. panos avatar
    panos 30/04/2010 16:24:35

    φιλε μου την διαλυση και του ιδωτικου μισθολογιου την επεβαλαν για να ερθουν εδω πολυεθνικες να εχουν φθηνα εργατικα χερια ωστε να μπορουν να εξαγουν στις ανεπτυγμενες χωρες(αφου πλεον εμεις και επισημως δεν ειμαστε)σκεψου τα nike made in taiwan, made in china κτλ κτλ κτλ γι αυτο φαγωνονται στο δντ για τον ιδιωτικο τομεα.αυτο εννοουν αναπτυξη. Την διαλυση της μικρομεσεας επιχειρσης και την αντικατασταση της με ενα ολιγοπωλειο πολυεθνικων με στοχο την τσαμπα παραγωγη και αμεση εξαγωγη.οποιος νομιζε οτι οι τεχνοκρατες εννοουσαν αναπτυξη την αναπτυξη της ελληνικης μικρομεσαιας εταιρειας πλανουνται πλανην οικτρα

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ panos 30/04/2010 17:49:38

      πράγματι, μόνον έτσι εξηγείται το σενάριο της βελτίωσης του εμπορικού ισοζυγίου (αύξηση εξαγωγών)... αλλά σε βάρος μας

  17. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 30/04/2010 16:50:50

    Το είπε ο Νοστράδαμος;
    Ή κανένας πιτσιρικάς manager της Goldman;

  18. πολίτης avatar
    πολίτης 30/04/2010 17:18:46

    Επιτέλους ξεκαθάρισε το τοπίο!
    Να γιατί είχαν έτοιμη τη ρύθμιση για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά!!!
    Όταν το είχα διαβάσει το σχέδιο δεν είχα καταλάβει τη χρησιμότητά του, γιατί απευθυνόταν σε πολύ μικρό αριθμό ακτημόνων και ανευ εισοδήματος χαροκαμένων.
    Αλλά το ΠΑΣΟΚ βλέπει πολύ μακριά τελικά. Λίγους μήνες μετά, αυτοί θα είναι η πλειοψηφία!!!
    Εύγε, αυτό θα πει σοσιαλιστική ευαισθησία!!!

  19. Ωκεανός avatar
    Ωκεανός 30/04/2010 17:21:01

    Αν πειράξουν τον ιδιωτικό τομέα είναι σαν να κάνουν μια τρύπα στο νερό.
    Η νοοτροπία του "να μπω στο δημόσιο να γλυτώσω" θα συνεχιστεί και θα πτωχεύσουμε με μαθηματική ακρίβεια.Ο ιδιωτικός τομεάς δεν χρωστάει να πληρώσει τίποτα.Τόσα χρόνια πλήρωνε ολα αυτά τα κομματόσκυλα που στριμώχτηκαν στο δημόσιο.
    Εάν δεν γίνει ελκυστικός ο ιδιωτικός τομέας δεν πρόκειται να σωθούμε.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ωκεανός 30/04/2010 17:54:15

      τι ελκυστικός, αναγκαίο κακό θα γίνει, αφού δεν θα μπορείς να μπείς στο δημόσιο.

      Η επιχειρηματικότητα (ατομική πρωτοβουλία και αυτενέργεια) είναι η μόνη δυνατότητα πια, το υπαλληλίκι πεθαίνει με τέτοια μέτρα

      • Βολιώτης avatar
        Βολιώτης @ δρόμος 30/04/2010 19:06:40

        Αγαπητοί Ωκεανέ & δρόμε,
        το υπαλληλίκι πεθαίνει και το χαίρεστε, απ' όσο καταλαβαίνω. Επειδή, όμως, αυτό σημαίνει, στην πραγματικότητα, ότι θα πεθάνω εγώ, που είμαι 28 χρόνια δημόσιος υπάλληλος (και, για να σας προλάβω, δεν μπήκα μέσω κάποιας κλαδικής, γιατί ήμουν χαρακτηρισμένος δεξιός, φασίστας και τα συναφή...)και θα εξαθλιωθούν τα 3 παιδιά μου, μήπως θα 'πρεπε να το ξανασκεφτείτε λιγάκι;...
        Όσο για το χαρακτηρισμό "κομματόσκυλα", ξέρεις αγαπητέ Ωκεανέ, υπάρχουν κι άλλοι εκτός από Πασόκους στο Δημόσιο, γύρω στο 40%. Μας χαρίζεις, ελαφρά τη καρδία, στο ΠΑΣΟΚ; Λυπούμαι πολυ, δε θα σου κάνω τη χάρη. Αγωνίζομαι από τα φοιτητικά μου χρόνια για τη Νέα Δημοκρατία και τιμώ, με τη δουλειά μου, το ψωμί που τρώω. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, αγαπητέ μου.

        Συγνώμη αν σας κούρασα.
        Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 30/04/2010 19:50:49

        κανείς δεν θέλει να πεθάνεις, αλλά πώς να το κάνουμε, είναι πολλοί εκείνοι που έζησαν χωρίς να στηρίζονται πουθενά, και μέχρι σήμερα δεν έχεις καν υποψιασθεί την ύπαρξή τους. Μια και σου μένει ακόμη λίγος καιρός μέχρι να βγεις στη σύνταξη, στην κακή περίπτωση που απολυθείς από το δημόσιο, είναι σίγουρο πως η όμορφη πόλη σου προσφέρει άφθονες ευκαιρίες αυτενέργειας. Πληροφορίες εντός.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ δρόμος 30/04/2010 19:55:51

        Δεν πεθαίνει το υπαλληλίκι, αλλά το βόλεμα. Διαφορετικά πράγματα. Δυστυχώς το υπαλληλίκι είχε γίνει συνώνυμο με το βόλεμα. Ένα από τα αίτια της χρεωκοπίας μας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ωκεανός 30/04/2010 21:03:53

      Ωραία εγώ ως ΔΥ που είμαι το πρόβλημα της χώρας, εργάζομαι σε Υπουργείο που δεν έχει επιδόματα, λαμβάνω καθαρά με 1.400 € και δύο πτυχία με δύο παιδιά μετά από 22 χρόνια ας αποδεχτώ την κατάργηση μισθών για να μην κοπούν επιδόματα άλλων.
      Οι συνταξιούχοι τι θα κάνουν που πλήρωναν τις εισφορές;
      Εμένα γιατί μου κρατά εισφορές αφού αποφασίζει και διατάζει τι θα δώσει και πότε;
      Αλλά ας μην διαμαρτύρομαι είναι επιλογή μου σωστά;

      Επειδή έχουμε όμως δημοκρατία και ισονομία γιατί να μην γίνει το ίδιο και στους ελεύθερους επαγγελματίες, βιοτέχνες, κλπ; Οχι μισθωτούς του Ιδιωτικού τομέα, αλλά στα λαμόγια...
      ...και δεν μιλώ λοιπόν για εισφοροδιαφυγή και φοροκλοπή.

      Αλλά δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ ιδιώτη και εκπρόσωπό του να ζητά την κατάργηση των επιχορηγήσεων.
      ΠΡΟΣΟΧΗ όχι επιδοτήσεων αλλά επιχορηγήσεων ....

      Αλλά το όλα τα κιλά όλα τα λεφτά για ανύπαρκτα κιλά ή για ανύπαρκτες επενδύσεις ή για ανύπαρκτες θέσεις εργασίας δεν είναι πρόβλημα σωστά;
      Πρόβλημα είναι τα δώρα (ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ των Υπαλλήλων) και όχι τα επιδόματα των πραιτοριανών
      Πρόβλημα είναι τα δώρα των συνταξιούχων

      μα πάνω από όλα ένα μόνο πρόβλημα έχει η χώρα παιδείας όχι εκπαίδευσης ΠΑΙΔΕΙΑΣ

      ΥΓ

      ας υποθέσουμε ότι οι ΔΥ στενού και ευρύτερου είναι 1.000.000 * 1.000 το ΔΧ (γιατί έτσι και αλλιώς το κράτος δεν αποδίδει τις κρατήσεις κ Λοβέρδο και κ Κουτρουμάνη) είναι 1 δις €

      Ξέρετε πόσο είναι το ύψος των επιδομάτων στο Υπ Οικονομικών;

      Σας δουλεύουν και μας κλέβουν σήμερα εμάς όλους αύριο εσάς και ειλικρινά λυπάμαι τους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα που τους διαλύει τα εργασιακά και τις αποζημιώσεις των απολύσεων.
      Γιατί εγώ έχω την μονιμότητα και θα μειώσω την κατανάλωση οπότε θα πεταχτεί κόσμος στον δρόμο.

      ...και πριν αρχίσει κάποιος να ουρλιάζει και η μονιμότητα πρέπει να αρθεί (το λέω εδώ και χρόνια είμαι γραφικός πλέον) αλλά να μπει αξιολόγηση και καθηκοντολόγιο.
      Αλλά δεν θέλουν οι πολιτικοί και οι ιδιώτες γιατί θέλουν το ΚΡΑΤΟς ΕΊΤΕ ΠΟΥΤΆΝΑ ΕΊΤΕ ΠΕΛΆΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΏΝΕ...

  20. δημητρης avatar
    δημητρης 30/04/2010 20:46:20

    Που ησασταν ολοι εσεις οι ανταρτες πριν λιγο καιρο οταν η αρκουδα χορευε στην αυλη των Δ.Υ; Νομιζατε οτι δεν θαρθει και στη δικη σας αυλη;.
    Οι Δ.Υ κακως-καλως θα περνουν εστεω και αυτα τα ψιχουλα τωρα. Εσεις ομως θα κλεισετε σαν ανθρωποι, οχι μονο τα μαγαζια σας.
    Επειτα νομιζει οτι τωρα θα μαζεψει ΦΠΑ και Φορους. Ας παει στους εφοριακους και τους τελωνειακους να τα παρει. Οπως δεν... θελει να τα παρει απο τους Βιομηχανους, Εφοπλιστες, Εκδοτες και Λαθρεμπορους οπλων που εχει μεσα στο κομμα του, ετσι δεν θα ...μπορεσει να τα παρει και απο τους πολιτες.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ δημητρης 30/04/2010 22:33:22

      Θα δεις που είμαστε όταν θα σκάσει ο εμφύλιος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ δημητρης 30/04/2010 22:45:21

      Υπάρχει και μία διαφορά. Τους Δ.Υ. τους πληρώνουμε εμείς, ενώ οι Δ.Υ. δεν πληρώνουν εμάς. Γι' αυτό και ακούν καμιά φορά και τίποτε παραπάνω, επειδή τα αφεντικά τους και οι χρηματοδότες τους είμαστε εμείς.

  21. Άργος avatar
    Άργος 01/05/2010 07:44:42

    "Όπως πληροφορούμεθα ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν κατάφερε να σώσει τον 13ο και τον 14ο μισθό στον Ιδιωτικό Τομέα."

    Είναι ανεύθυνο να διαδίδονται __γενικολογίες__ για κάτι ακόμη κι αν είναι αληθές. Γενικολογίες για κάτι το αληθές, επαναλαμβάνω, μην θεωρηθεί ότι διαψεύδω. Αν όχι χειρότερο από ανεύθυνο. Φάκτορα, μας είχες συνηθίσει σε υπεύθυνο γράψιμο. (Προσωπικά, τα σέβη μου, ειλικρινά.)

    "Βαρύ το κλίμα στην κυβέρνηση, όπου φοβούνται ότι η νέα αυτή ήττα της θα αποτελέσει casus belli για τους εργαζόμενους."

    Δεν ισχύει. Αφού ξέρουν πως κανείς εργαζόμενος τώρα, εδώ, στην Ελλάδα του σήμερα, δεν έχει την βούληση (τρομοκρατημένς για τα χειρότερα) να χάσει ούτε ένα μεροκάματο. Θα σκεφτεί το αίμα του αγώνα, τώρα ; ; ; Αστεία λέμε;