18/11/2008 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΧΑΑ: Αγοράζετε το πρωί, πουλάτε το απόγευμα

Δεν ήθελα να γράψω άλλο για τις αγορές, γιατί ότι είχα να πω, το έχω ήδη πει. Δεν εντυπωσιάστηκα από την μίνι φούσκα εκεί περί την 4η Νοεμβρίου... Τα fundamentals ήταν αυτά που ήταν και δεν έχουν αλλάξει, απλά τώρα το βλέπει πιο πολύς κόσμος, ό, τι συνεπάγεται αυτό.

Ούτε οι ευρωπαϊκοί δείκτες ούτε οι αμερικάνικοι, ούτε οι ασιατικοί έχουν τίποτα το καινούργιο. Το πετρέλαιο πέφτει και δεν θα εκπλαγώ αν πέσει κι άλλο, ίσως ήδη είναι κάτω από $50. Ο χρυσός δεν έχει τσιμπήσει και πληθωριστικές πιέσεις δεν φαίνονται στον ορίζοντα. Μην ξαναρχίσω το αν η Ευρώπη θα κρατηθεί καλύτερα ή χειρότερα από τις άλλες οικονομίες, αν και αυτό θα κούρδιζε διάφορους «φανατικούς»  σχολιαστές...

Θα πω κάτι που ψυχανεμίζομαι στον Γενικό Δείκτη του Χρηματιστηρίου Αθηνών: Πέφτει μέχρι νωρίς το απόγευμα με χαμηλό όγκο και μετά τσιμπάει προς τα πάνω με αντίστοιχο, ή υψηλότερο όγκο. Ο κόσμος πουλάει και κάποιοι μαζεύουν, έτσι το αναλύω εγώ, αλλά μόνο ένας έμπιστος χρηματιστής θα σας πει αν είναι έτσι. Ωστόσο, εμένα έτσι μου μοιάζει... Που σημαίνει, αν αγοράζετε, προτιμάτε τα πρωινά, αν  πουλάτε προτιμάτε τα απογεύματα... Φυσικά και με το που το παρατήρησα, έπαψε να ισχύει... Ή, τα ψαράκια μας κοιτάνε την Ασία το πρωί, και την Νέα Υόρκη το βράδυ.

Είμαστε στο τούνελ. Έχει ακόμα φως από την είσοδο, αλλά σε 2-3 μήνες θα είναι πολύ σκοτεινά, και υποψιάζομαι δύσκολα. Χαίρομαι που τουλάχιστον το θέατρο των τραπεζών έγινε κοινή γνώση. Το πρόβλημα των τραπεζών είναι ότι οι Έλληνες πελάτες τους φτωχαίνουν και μπορεί να μην έχουν να ξεπληρώνουν...

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 18/11/2008 18:19:28

    αφου η BOOZ @ Company εσωσε τον Τακη και Γιωργο ειμαστε ολο χαρα.καποια ωρα να μηλαμε με υπολογισμους και οχι δηλωσεις

  2. nas avatar
    nas 18/11/2008 18:52:05

    Μην έχεις καμιά καλή πρόταση για τοποθέτηση μετρητών;

  3. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/11/2008 18:54:23

    ΑΠΟΡΙΑ ΑΣΧΕΤΟΥ:

    Δεν μπορώ να καταλάβω, παίδες, ΓΙΑΤΙ δεν συμπεριλαμβάνετε στις αναλύσεις σας οι επαΐοντες περί τα χρηματιστηριακά, τις διακυμάνσεις του ισραηλινού χρηματιστηρίου. Τα εβραϊκά κεφάλαια δεν είναι τα μακράν σπουδαιότερα- μεγαλύτερα όλων; Άρα, και αυτά που κάνουν (πάντα, και, τώρα,) το παιγνίδι; Αν ναι, ΤΟΤΕ, παρακολουθώντας και αναλύοντας το Χ. Α. Ισραήλ, δεν θα μπορούσαμε να "δούμε", ευκρινέστερα, προς τα "πού" το πάνε το "παιγνίδι";;;

  4. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 19:07:22

    νηπιε γεροντα

    Και φυσικα το πανε το ταξιδι και προσδοκουν το κατρακυλισμα οσο περισσοτερων γινεται οικονομικα δυστοκων κρατων, τα οποια θα υποκυψουν σα γερας στα κακεντρεχη και ανωμαλα βιτσια τους.
    λαρα

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2008 19:40:28

    αν σε βοηθάει, νήπιε, μπορώ να σου παραθέσω και τις διακυμάνσεις στα λαχανάκια βρυξελλών στην αγορά του Τιμπουκτού...

  6. t avatar
    t 18/11/2008 19:52:22

    Citigroup and JPMorgan Still at Risk

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/11/2008 20:13:35

    νηπιος γερων

    Αν ενστερνισθουμε τις αποψεις σου,πρεπει να ξερεις οτι τα χρηματιστηρια ειναι δουναι και λαβειν οπου καποιοι κερδιζουν και καποιοι χανουν.

    Το αυτο και στο Ισραηλ. Αρα τιθετε το ερωτημα, οσοι χανουν εκει πρεπει να τους αφορισει ο ραββινος? :-)

  8. nas avatar
    nas 18/11/2008 20:29:13

    έκανα ένα ερώτημα στα σοβαρά, πλήν όμως ο κύριος αρχαιοτέτοιος, μάλλον γράφει για να στείλει μηνύματα αλλού. Ο.Κ. αλλά μην κάνει και τον πάνσοφο με αστειάκια. δεν είναι όλα για καλαμπούρι...

  9. provato avatar
    provato 18/11/2008 21:18:39

    @nas
    Δεν ξέρω για τον αρχαιοπτέρυξ αλλά για εμένα η ερωτησή σου είναι σαν να ρωτάει κάποιος την ώρα που γίνεται σεισμός (και αναμένεται μεγαλύτερος) που να παρκάρει το αυτοκίνητό του με ασφάλεια ανάμεσα στις πολυκατοικίες για να μην του το κλέψουν.
    Η απάντηση θα μπορούσε να είναι : βγές στην ύπαιθρο όσο προλαβαίνεις με ή χωρίς αυτό.Σε λίγο θα είναι αργά.
    Η νομισματική κρίση που μάλλον θα ξεσπάσει αργά ή γρήγορα θα διαλύσει τα πάντα στο πέρασμά της.Απλώς ακούω τους αλήτες (G τόσο ,ΔΝΤ ,WB κτλ) που μιλάνε (γενικά) για ανάγκη ΄΄παγκόσμιας πολιτικής συνεννόησης΄΄ και ΄΄αγριεύω΄΄ περισσότερο...

  10. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 18/11/2008 21:21:20

    @nas Says:
    Να σου απαντησω εγω, μεσοπροθεσμα «παντελωνιασετα» γιατι με cash στο χερι, σε λιγο θα παιρνης κεφαλια. Εάν θελης να το παιξης βαθυστοχαστος μακροπροθεσμος επενδυτης ,περιμενε μολις κανη υποτιμηση το ρουβλι 30% (οπου ναναι) και αμεσως αγορασε. Διαλεγεις και παιρνεις. Επιταγες μονο μην «σπασης» οσα και να σου δωσουν, γιατι τα εχασες σιγουρα.

  11. t avatar
    t 18/11/2008 21:21:42

    Shares of GM down 10.4 percent to $2.85 !!!

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2008 21:34:06

    @nas, συγγνώμη, έφευγα από το μεροκάματο, και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω (γιατί εσύ ρώτησες κάτι σοβαρό και δεν μπορούσα να πω κάτι στο ...φτερό)

    Εντίμως δεν μπορώ να σου δώσω επενδυτική συμβουλή, αν δεν ξέρω ποιός είσαι, τι έχεις, τι θές, πόσο στομάχι έχεις για ρίσκο και τέτοια. Περαιτέρω, οι καιροί είναι πονηροί και χαλεποί και τα θωρητικά σωστά και τίμια μπορεί να μην ισχύουν.

    Δύο παράμετροι παιζουν στο κεφάλι μου: Η διάρκεια και ένταση της ύφεσης, και ο φόβος του πληθωρισμού (που για την ώρα δεν φαίνεται)

    Κατ' αρχάς να σου πω τι κάνω εγώ (που όμως είμαι σίγουρα διαφορετικός από εσένα): Ότι λεφτά μου περισσεύουν σε ευρώ, τα έχω σε απλούς λογαριασμούς όψεως, ταμιευτηρίου, τέτοια, απλά πράγματα. Άμεση ρευστότητα, χαμηλό ή καθόλου επιτόκιο, μηδενικό ρίσκο (διότι δεν αντέχω αϋπνίες). Λογικά, αν είχα λύσει όλα μου τα προβλήματα και μου περίσσευαν, αν αγόραζα τώρα μετοχές είτε στην Νέα Υόρκη είτε στην Αθήνα, σε 7, 8, 10 χρόνια θα έβγαζα περισσότερα από το να τα έχω στην τράπεζα. Αλλά εγώ δεν τολμάω, και δεν ξέρω πότε θα χρειαστώ τα λεφτά, και αν σε τρία χρόνια υποθετικά τα θέλω, θεωρώ όχι μηδενική την πιθανότητα να βγώ χαμένος.

    Ότι λεφτά έχω σε ξένο νόμισμα από τον καιρό που ήμουν μετανάστης, το έχω στο ξένο νόμισμα, σε βραχυπρόθεσμες, ακίνδυνες, βαρετές καταθέσεις.

    Δεν θα αγόραζα ακίνητα, λογικά σε ένα δύο χρόνια θα είναι φτηνότερα. Αγόρασα αγροτική γη πριν 2 ή 3 χρόνια, σε μη προνομιούχο μέρος, αλλά για συναισθηματικούς λόγους, όχι επενδυτικά.

    Δεν θα αγόραζα χρυσό. Αν έχει ςκάποιον φίλο που επιμένει, θα έβαζα 5 με 10% σε χρυσό, αλλά θα σου είναι χρήσιμος μόνο σε περίπτωση 3ου Παγκοσμίου Πολέμου, αν πιστεύεις ότι θα σου αγοράσει το τελευταίο εισητήριο για την γή της επαγγελίας (που δεν θα υπάρχει)

    Εμμέσως σου έχω πει τι πιστέυω εγώ για το μελλον (τα επόμενα 5-10 χρόνια): Πιστέυω ότι όσοι έχουν μετρητά θα έχουν το πάνω χέρι. Πιστέυω ότι η ύφεση θα εκρατήσει πάνω από 2-3 χρόνια, και θα φτωχύνει μάλλον πολύς κόσμος. Δεν καταλαβάινω, πως θα γλυτώσουμε τον πληθωρισμό, χωρίς να βιώσουμε περίεργα υψηλά βραχυπρόθεσμα επιτόκια (αυτό όμως προς το τέλος της ύφεσης).

    Τέλος υπάρχει και στο μυαλό μου μεγάλη αβεβαιότητα, γιατί αυτό που έχει συμβεί δεν έχει προηγούμενο, ούτε το 1929, ούτε το 1979, ούτε το 1987. Πιστέυω ότι έχει γραφτεί «Ιστορία» και, επενδυτικά, θα προτιμούσα το χαμηλό ρίσκο από την υψηλή απόδοση. Αλλά αυτός είμαι εγώ. Εσύ μπορείς να το βλέπεις διαφορετικά...

    Για να είμαι ήσυχος με την ψευδώνυμη συνείδησή μου, δεν θα έπαιρνα τίποτα από όσα σου είπα τοις μετρητοίς, χωρίς ανεξάρτητη σκέψη από εσένα.

    Καμία ερώτηση;

  13. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 21:38:07

    Εκει σιγουρα θα το κανουν οπως εδω.
    Περιφερονται το Σαμπατ απο τραπεζα σε τραπεζα και εξω απο τα κουτια αναληψης διαβαζουν την ειδικη ευχη αυγατισματος του χρηματος.
    Ελι, Ελι και του Ραββινου η Τρισαλη

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/11/2008 21:41:29

    τι όμορφα ρατσιστικά σχόλια, όπως ακριβώς το 1938. Οι Γερμανοί τον έχασαν τον Β' Παγκόσμιο, και τον Α' και τον Γ' θα τον χάσουν αν το ξαναδοκιμάσουν. Στον Β' πόσο % των Ελλήνων πέθαναν από πείνα, και πόσο % σε στρατόπεδα συγκεντρώσεων. ΟΥΣΤ φρικιό!

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/11/2008 22:03:17

    @archaeopteryx: χίλια "ευχαριστώ"!

    @Ο Χαζος του χωριου: Ποιες "απόψεις μου να ενστερνισθείς"; Δεν κατάλαβα τίποτα. Διευκρινίζω ότι η απορία δεν κρύβει κανένα υπονοούμενο. Συνήθως γράφω: "Ερώτησις κρίσεως", ή "ρητορική ερώτηση", όταν θέλω να υπονοήσω κάτι. Και εδώ δεν πρόκειται, βέβαια, για ερώτηση, αλλά για "απορία". Και δηλωμένου ΑΣΧΕΤΟΥ. Και ελληνικά γνωρίζω...
    ***

    Η απορία μου γεννήθηκε τις προάλλες και την κατέθεσα εδώ. Ειλικρινά, η πρώτη απάντηση που μου είχε έρθει στο μυαλό ήταν ότι μπορεί να μην υπάρχει χρηματιστήριο στο Ισραήλ! Τόσο κεραυνοβολημένος ένοιωσα, όταν συνειδητοποίησα ότι, ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ, δεν αναφέρεται το ισραηλινό χρηματιστήριο. Ένας φίλος μού απάντησε δίνοντάς μου το λινκ των χρηματιστηριακών της "Χααρετζ", -ή κάπως έτσι.

    Έκτοτε, παραμένει η απορία μου. Και την ξανα- κατέθεσα εδώ, LOUD and ξε-clear, στους e- φίλους μου, στους e- γνωστούς μου και σε όποιον άλλον τυχόν την διάβαζε, μπας και μου έλυνε την απορία. Η οποία λύση μπορεί να είναι και του στυλ: "Ρε, νήπιε, εκεί ο όγκος συναλλαγών είναι το 1/100 του Χ. Α. ...Σόφιας!". Ή κάτι άλλο ανάλογο.

  16. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 22:08:20

    Ξυπνα! ο πολεμος τελειωσε, οι σειρηνες σωπασαν.
    Ο Κανταφι τα' φτιαξε με την Αμερικη, οι Παλαιστινιοι εμμενουν σε ανεξαρτητο κρατος κι εσυ, καημενουλη, ξεχαστηκες να φυλας σκοπια στα υψωματα του Γολγοθα.

  17. ερδόμενος avatar
    ερδόμενος 18/11/2008 22:17:08

    μην με ευχαριστείς νήπιε. Ανοησίες είπες, ανοησίες σου απήντησα.

  18. mesmer avatar
    mesmer 18/11/2008 22:21:09

    Lara,

    πεθιδίνες σου κάνουν τα βράδια και παραμιλάς?

  19. Lara avatar
    Lara 18/11/2008 22:27:21

    Απαντηση στο 14 ειναι.
    Τι φταιω εγω, αν ο νους ειναι δυσκινητος;

  20. ερζατζ ελβετο-ιρανή avatar
    ερζατζ ελβετο-ιρανή 18/11/2008 22:30:45

    αν ο νους σου είναι δυσκίνητος να κάνεις πρόβα να γράφεις σε κανένα παθφάϊντερ, ούφο.

  21. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 18/11/2008 23:08:03

    15 νηπιος γερων

    Λαθος καταλαβα και...καλυτερα!

    Παντως ισχυει αυτο που εγραψα. Στο χρηματιστηριο του Ισραηλ ειναι σχεδον ολοι (περισσοτερο αναλογικα απο το ΧΑΑ) Ισραηλιτες. Αρα και οι νικητες και οι χαμενοι...

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/11/2008 23:24:57

    @archaeopteryx: μαγκεψάμειν;

  23. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 18/11/2008 23:42:50

    Μια και αναφερεσθε περι Εβραιων και Ισραηλ, καλο είναι να ξερετε ότι Οι Εβραιοι αποτελουνται από 10 φυλες (ακομη και στο νομισμα τους υπαρχει αναφορα ) ,και μεταξυ των φυλων υπαρχει διχονοια και φαγωμαρα. Δεν χρειαζεται ουτε να τους μυθοποιειται ουτε να τους θαυμαζεται σαν καμμια ιδιαιτερη Φυλη με υπερτερα προσοντα. Αλλοτε τους ευνοησαν οι διαφορες κοινωνικες συνθηκες αλλοτε όχι. Η περιφημη καπατσοσυνη τους περι εμποριου προερχεται από την εποχη των Ρωμαιων που τοτε τους απαγορευαν να εχουν ιδιοκτησια και να καλλιεργουν γη ,αρα αναγκαστικα η μονη δουλεια που τους επιτρεπετο ητο να μεταφερουν αγροτικα προιοντα και να τα εμπορευονται στις πολεις,ετσι επετευχθη εμπειρια και εξοικειωση με το αντικειμενο . Η περιφημη αλλυλεγγυη τους προερχεται και είναι ευνοητη από τον εγκλεισμο τους στα γκετο ,(αν πατε στην Ρωμη κοντα στο Βατικανο υπαρχει ακομη ) και λογικο είναι να αναπτυσσεται αλληλεγγυη και το «εμεις και αυτοι» σε τετοια κατασταση, όπως η ελευση του καπιταλισμου τους ευνοησε διοτι στην ουσια του καπιταλισμου είναι και και η συνενωση δυναμεων ,συγκεντρωση κεφαλαιων κτλ . Αλλα δεν είναι αληθεια ότι αυτή η αλληλεγγυη υφισταται παντου και παντοτε. Στην Ελλαδα είναι αδικαιολογητη αυτή η υστερια εναντιων των διοτι στην ουσια ποτε δεν μονοπωλησαν καμμια αγορα και κατασταση . Ειρωνικο είναι ότι αν πας στο Ισραηλ θα ακους παντου ελληνικα τραγουδια και παλαιοτερα το ονειρο κάθε νεου ισραηλιτη ηταν το πρωτο ταξιδι του στο εξωτερικο, να ερθει στην Ελλαδα. Αντι να εκμεταλλευθουμε αυτους τους δεσμους δυστυχως όπως παντα στον βωμο της μικροπολιτικης αναπτυχθηκε εχθροτης, δηθεν υπερ της ελληνοαραβικης φιλιας και συνεργασιας η οποια ποτε δεν απεδωσε και κατι σπουδαιο. Δυστυχως ο τροπος που κανουμε φιλιες η εχθρες μονον στην σφαιρα της ψυχοπαθειας μπορει να εξηγηθει και όχι με λογικη εξηγηση.

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/11/2008 01:23:40

    @Mακρης Κ.: e- φίλε, δράττομαι της ευκαιρίας τού σχολίου σου "περι Εβραιων και Ισραηλ", για να ξεκαθαρίσω ορισμένα θέματα, για να μην γίνονται παράνιες, (: όχι από σένα), με όσα έγραψα. Πάμε...

    ***
    "Ειρωνικο είναι ότι αν πας στο Ισραηλ θα ακους παντου ελληνικα τραγουδια", αλλά και για να ξεκαθαρίζω την θέση μου: 

    «Εκστατικοί άκουγαν το Σάββατο οι καλεσμένοι της Σεμίνας Διγενή, .. όπως και πάμπολλοι τηλεθεατές (1.140.000), τον Ισραηλινό Σλόμι Σαράνγκα να ερμηνεύει τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη και να στέκεται δίπλα στην μεγάλη Καίτη Γκρέυ .. ο ισπανικής καταγωγής πατέρας του ήταν λάτρης του Καζαντζίδη. Ο Σλόμι, που έχει κάνει πολλούς δίσκους με ελληνική μουσική, δεν θα μπορούσε να είναι Εσκιμώος. Είναι παιδί της Μεσογείου και το χρώμα της φωνής του κουβαλά και την παράδοση της ελληνικής μουσικής που πρωτοέφτασε στο Ισραήλ πριν από περίπου 50 χρόνια ..

    Ναι, μας κολακεύει το γεγονός ότι στην ισραηλινή δισκογραφία υπάρχουν π έ ν τ ε διαφορετικές εκτελέσεις του «Υπάρχω» ή ότι η Γλυκερία χαρακτηρίζεται «βασίλισσα» και ότι ο Μίκης Θεοδωράκης είναι πασίγνωστος και αγαπητός, όμως αγνοούμε την επίδραση που άσκησαν στη μουσική της χώρας οι Αιγυπτιώτες Ελληνες μουσικοί (που συνεργάστηκαν με Εβραίους μουσικούς).

    Αυτή η άγνωστη ιστορία μας αναγκάζει να αναλογιστούμε το πόσο αποσπασματικός, μεροληπτικός και τελικά επαρχιωτικός είναι ο πολιτισμός της λεγόμενης παγκοσμιοποίησης, ο οποίος ταυτίζεται με τη βίαιη, την επιθετική επιβολή ενός διεθνούς μέσου όρου α π ο β λ ά κ ω σ η ς .. Με χαρά, λοιπόν, είδαμε τον Σλόμι .. να ερμηνεύει με πάθος τα «δικά μας» τραγούδια, που δεν είναι ιδιοκτησία μας, αλλά ανήκουν σε όλους όσους τα αγαπάνε και τα σέβονται», Εικονογράφημα, Μαριάννα Τζιαντζή, Καθημερινή, 8-2-05

    ***
    "Στην Ελλαδα είναι αδικαιολογητη αυτή η υστερια εναντιων των":

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙ- ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ, ειδικά, ΟΧΙ ΑΝΤΙ- ΕΒΡΑΙΟΙ, γενικά


    “«Η ισραηλινή φιλοσοφία έγκειται στην πεποίθηση πως μπορούμε να σκοτώσουμε είκοσι Άραβες για να μείνει στην ζωή ένας Εβραίος. Όμως, για μένα δεν υπάρχει χώρος ούτε για εκλεκτό λαό ούτε για Γη της Επαγγελίας. Θα ήταν καλυτερα να δημιουργηθεί ένα εβραϊκό κράτος στην Βαυαρία!».

    Ακριβώς αυτό που πρότεινε πρόσφατα ο σκληροπυρηνικός Ιρανός πρόεδρος Αχμαντινεζάντ, παρατηρεί η απεσταλμένη της «Γεντιότ Αχρονότ».

    «Έχει δίκιο» της απαντά εκείνος ξεσπώντας σε γέλια, «το κλίμα εκεί είναι θαυμάσιο!». Ποιός τα λέει αυτά; (: Προσδεθήτε, για καλό και για κακό, ό,σοι τυχόν…ελληναράδες!). «Υπήρξε από τους αρχηγούς της εξέγερσης του εβραϊκού γκέτο της Βαρσοβίας εναντίον των Ναζί, το 1943… Θεωρείται ήρωας στο Ισραήλ, αλλά, επικρίνει έντονα τον ΣΙΩΝΙΣΜΟ…

    Ο ΜΑΡΚ ΕΝΤΕΛΜΑΝ, ογδόντα τεσσάρων ετών σήμερα, ζητούσε το 2002 από την ισραηλινή κυβέρνηση να συνομιλήσει με την Χαμάς και την Τζιχάντ και όχι με τον Αραφάτ!.. Αποσπάσματα συνεντεύξεως στη «Γεντιότ Αχρονότ» παραθέτει ο Γιώργος Αγγελόπουλος στα «Νέα»”, «Ελευθεροτυπία»…

    ***

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΞΕΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ". Όπου "Έλλην-ας" = ο ελληνικής Παιδείας άνθρωπος...


    “…Λέει στην «Λιμπερασιόν» ο 82χρονος Φρανσουά Βαλ, ο πατέρας του οποίου πέθανε το 1943 στο Άουσβιτς: «Το ουσιώδες στο κείμενό μου στην ‘Λε Μοντ’ ήταν η δήλωση πως ο διωγμός των Εβραίων ήταν ένας διωγμός όπως όλοι οι άλλοι».

    Επί 35 χρόνια εκδότης (στον οίκο Seuil) και με μεγάλη επιρροή στην γαλλική διανόηση, ο Βαλ αποσύρθηκε πλήρως πριν 16 χρόνια. Βγήκε όμως από την σιωπή του πριν από μερικές βδομάδες, δημοσιεύοντας στη ‘Λε Μοντ’ ένα αυστηρό άρθρο εναντίον του παλιού του φίλου, γλωσσολόγου Ζαν- Κλοντ Μιλνέρ, ο οποίος χαρακτήρισε αντισημιτικό ένα βιβλίο του Πιέρ Μπουρντιέ και ανήγαγε τους Εβραίους σε ενσάρκωση του απόλυτου θύματος.

    .. Για τον γλωσσολόγο, οι ευρωπαϊκές δημοκρατίες είναι αρνητικές έναντι των Εβραίων, επειδή είναι εμποτισμένες από έναν χριστιανικό οικουμενισμό όπου, κατά τη ρήση του Αποστόλου Παύλου, «δεν υπάρχει πια ούτε Εβραίος ούτε Έλληνας».

    Σ’ αυτό ο Φρανσουά Βαλ αντιτάσσει την εμπειρία ενός δείπνου, πριν από δύο ή τρία χρόνια: «Ήταν στο σπίτι ενός ψυχολόγου. Όλοι ήταν Εβραίοι και το θέμα ήταν η Τορά (τα βιβλία του Μωυσή, τα πέντε πρώτα της Βίβλου). Εγώ σιωπούσα». Όταν τον ρώτησαν γιατί σιωπά, ο Βαλ τελικά είπε: «Τι θέλετε να σας πω; ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ». Δηλαδή, είμαι φιλόσοφος, όχι μελετητής του Μωσαϊκού Νόμου”, Γιώργος Αγγελόπουλος, Τα Νέα, 2-3-07

  25. συλφίς avatar
    συλφίς 19/11/2008 05:45:00

    όποτε γράφεις νήπιε γέροντα τα σεντόνια σου, ταράζεται η οικουμένη από νοητικό σφρίγος

  26. ΖΗΚΟΣ avatar
    ΖΗΚΟΣ 19/11/2008 11:48:34

    ΓΙΑΤΙ ΧΡΥΣΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΣΟΥ, ΠΑΝΣΟΦΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ

  27. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/11/2008 12:14:49

    Εγώ πάντως θα τολμήσω να προβλέψω ένα ακόμα ράλυ προς τα πάνω πριν την μεγάλη και διαρκή πτώση που θα επακολουθήσει .

    Τα fundamentals φίλε αρχαιοπτέρυξ δεν είναι τόσο άσχημα συγκριτικά με άλλα Χρηματιστήρια που πάνε καλύτερα (οι τεχνικές αναλύσεις λένε πως το Χ.Α αξίζει για πάνω από 2300-2500 μονάδες) μας τρώει όμως η περιφερειακή μας φύση .

    Εδώ , τα ξένα λεφτά , έρχονται για κέρδη . Αν δεν αποδώσουμε τα αναμενόμενα , δρόμο και πάνε για άλλα (με πιο μικρό ρίσκο τη σήμερον ημέρα). Κι όταν φύγουν αυτοί ποιος θα αγοράσει ?? Οι μέτοχοι ή τα στελέχη ?? Και με τι λεφτά ??

    Μόνο τα μαύρα μπορούν να σώσουν το Χ.Α τα επόμενα 2-3 χρόνια .

    Νήπιε , προσωπικά δεν γνωρίζω τόσο καλά τα της παγκόσμιας οικονομίας αλλά υποθέτω πως η απάντηση στο ερώτημα σου έχει να κάνει με το ότι τα λεφτά (τα πολλά εννοώ) των Ισραηλιτών είναι τοποθετημένα σε εκτός Ισραήλ μέρη οπότε τα του ισραηλινού Χρηματιστηρίου δεν είναι ενδεικτικά των προθέσεών τους ή των προθέσεων της παγκόσμιας οικονομίας .

  28. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 19/11/2008 13:09:58

    @ "νήπιος γέρων"
    Εκεινο που ηθελα να τονισω ηταν μονο ότι είναι λαθος να «φτιαχνουμε» SUPER-Εβραιους , SUPER -Ελληνες , SUPER - Λαους,
    Αλλα απλα Εβραιους,Ελληνες η οτιδηποτε άλλο απλως ΛΑΟΥΣ. Αλλιως ολες αυτές οι υπερ-θεωριες μας οδηγουν σε μιση εχθρες διωξεις δυστυχιες μεταξυ λαων και ανθρωπων. Ένα καλο που προσφερει η εποχη μας (μεσα σε όλα τα μεγαλα δεινα της) είναι το «σπασιμο» των συνορων μεταξυ ανθρωπων και πολιτισμων. Ας μην χανουμε αυτην την δυνατοτητα δημιουργωντας καινουργια τειχη μεταξυ μας. Αλλωστε προσφατο δειγμα εχουμε διπλα μας με την Γιουγκοσλαβια. Την εχω διασχισει πανω από 40 φορες παλαιοτερα ,εβλεπες Σερβους παντρεμενους με Αλβανιδες η το αντιθετο ζουσανε αρμονικα και ξαφνικα για τις φιλοδοξιες καποιων ηγετισκων και ξενων συμφεροντων, χυθηκε τοσο αιμα αθωων και δημιουργηθηκε τοσο μισος. Απλοικη η θεση μου ισως, αλλα την προτιμω, γιατι την βρισκω πιο ανθρωπινη.

  29. nas avatar
    nas 19/11/2008 14:07:57

    @ archaeopteryx 12: αγαπητέ φίλε σου ζητώ συγνώμην για το "τσαντισμένο" σχόλιο, όμως ήθελα ακριβώς αυτό που απάντησες μετά! Δεν είναι να ακολουθήσω ντε και καλά κάτι, αλλά μου ξεδιάλυνες κάποια ερωτηματικά και μου επιβεβαίωσες κάποιες σκέψεις μου, τι να κάνω κάποια περισσεύματα ζωής (...και ότι γλίτωσαν απ' το χρηματιστήριο!). Νομίζω πως μαζί με μένα βοήθησες και πολλούς άλλους. και πάλι σε ευχαριστώ...

  30. t avatar
    t 19/11/2008 20:28:41

    Shares of GM down 14 percent to $2.66 with intraday low $2.52

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2008 21:10:02

    θα την αφήσουν να χρεωκοπήσει... έτσι μου μοιάζει. Και μπορεί και να της βγει σε καλό. Σε αντίθεση με εμάς το πτωχευτικό δίκαιο του Κεφαλαίου 11, επιτρέπει ζημιές, εκλογίκευση και επιβίωση με άλλο βιώσιμο σχήμα. Πάνε οι καιροί που η ευμάρεια της χώρας ήταν ταυτισμένη με την ευμάρεια της GM. Τώρα είναι μάλλον η Google και πάντα η ...General Electric.

  32. t avatar
    t 19/11/2008 23:22:34

    @ archaeopteryx
    Dow Jones (DJI) fell 426.91 points, or 5.07 percent, at 7,997.84 !!!
    Να περιμένουμε αύριο νέα πτώση του γενικού δείκτη ΧΑ κάτω από τις 1.800 μονάδες???

  33. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/11/2008 02:54:58

    @συλφίς: σ' ευχαριστώ! (αν δεν με "δουλεύεις"! Γιατί ήταν πολύ βαρύ, πολύ καλό, αυτό που μου είπες)

    @greekpoliticalreview: λογικό, e- φίλε. Κι εγώ κάτι τέτοιο υποπτεύομαι, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Γι' αυτό και ρώτησα.

    @Mακρης Κ.: e- φίλε, (μεταξύ σοβαρού κι αστείου), "SUPER -Ελληνες" δεν γίνεται να υπάρξουν: "Μηδέν άγαν" και "Μέτρον άριστον", ο LOGOS! Γι' αυτό και είναι ανθέλληνες όσοι πρεσβεύουν θεωρίες περί ..."περιούσιου λαού" των Εξωγήινων. Από τα SUPER- HYPER- ΥΠΕΡ- Έλληνες, όμως, μην φτάσουμε στο άλλο άκρο και λέμε ότι όλοι οι πολιτισμοί είναι εφάμιλλοι. Ο ελληνικός πολιτισμός δεν είναι "άλλος ένας". Είναι Ο ΕΝΑΣ. Πώς να το κάνουμε; Έχεις διαβάσει το "Ποιος σκότωσε τον Όμηρο;"; Οι ελληναράδες μας είναι της πλάκας, μπροστά στους δυο αυτούς αμερικανούς ελληνιστές, ή "Έλληνες", κλασικούς φιλολόγους.

    Ο κόσμος πρέπει να εμβαπτισθεί και πάλι στο αρχαίο ελληνικό Πνεύμα (= ΠΑΙΔΕΙΑ), αν θέλει να σωθεί. Αλλοιώς, η ...SUPER- HYPER- ΥΠΕΡ- ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ έρχεται. Ή, "στην καλύτερη", θα διαιωνίζεται η δυστυχία...

  34. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/11/2008 03:57:29

    @συλφίς: δεν τσίμπησες, ε;

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 06:28:09

    @t
    δεν θέλω να είμαι «κασσάνδρα» αλλά όλα τα απαισιόδοξα για την πορεία των αγορών, τα βλέπω, χωρίς να καταλαβαίνω πως έγινε ή μινι φούσκα (προσπάθεια θεσμικών να ξεφορτώσουν;) Δηλαδή DJ ίσως και 7000 και ΓΔ κάτω από 1700 (και ίσως 1453 και πρόσκαιρα 1204, αλλά αυτά για τους ιστοριοδίφες)

    βέβαια οι αγορές δεν είναι αυτοσκοπός, σε αυτήν την περίπτωση, αλλά οιωνός της κατάστασης της πραγματικής οικονομίας. Δηλαδή ανεργία, μείωση οικονομικής δραστηριότητας, ανέχεια, και αλλάγές στην κατανομή πλούτου. Αυτά γράφονται σαν λέξεις σε μια οθόνη, αλλά στην πραγματικότητα είναι εξαιρετικά δύσκολα.