#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2013 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φόρος στα ακίνητα: Θα πληρώσουν όλοι, έστω κι από λίγο



Αφορολόγητο στα 50.000 ευρώ για τα σπίτια και στα 30.000 ευρώ για τα αγροτεμάχια και συντελεστές από 0,1% μέχρι 1,5% ή 2% για τις πολύ μεγάλες περιουσίες, φαίνεται να αποφασίζει η κυβέρνηση σχετικά με τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων. Αν και ο χρόνος μέχρι να ληφθούν οι τελικές αποφάσεις είναι αρκετός, οι διαρροές σχετικά με το σύστημα που θα ισχύσει έχουν ήδη γίνει με το γνωστό φυσικά σύστημα «δίνω σενάρια για να δω αντιδράσεις».

Από τις μέχρι σήμερα διαρροές πάντως, είναι εμφανής η αγωνία του οικονομικού επιτελείου να μην επιβαρυνθούν οι μικρές ιδιοκτησίες και να διευρυνθεί η φορολογική βάση στον τομέα της ακίνητης περιουσίας.

Αν δεν υπήρχαν όλοι οι προηγούμενοι φόροι και δεν είχαν επιβαρυνθεί τα ελληνικά νοικοκυριά με τόσα χαράτσια και τόσες περικοπές, θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι (αν ισχύουν τα σενάρια) ένας δίκαιος φόρος. Όμως, με τον κόσμο να μην έχει να πληρώσει ούτε για τα βασικά, είναι επόμενο να αναρωτιούνται όλοι αν θα μπορέσει να πληρώσει και το φόρο στα ακίνητα.

Όπως όλα δείχνουν, όσοι έχουν ακίνητα αξίας μέχρι 100.000 ευρώ αντικειμενική αξία (δηλαδή φθηνά και μεσαία ακίνητα) θα πληρώνουν έως και 50 ευρώ το χρόνο για το σπίτι τους. Για παράδειγμα, ένα σπίτι 70 τ.μ. σε περιοχή με αντικειμενική αξία 1.300 ευρώ, συνολικά δηλαδή 91.000 ευρώ, μετά το αφορολόγητο 50.000 ευρώ, θα πληρώσει 41 ευρώ ετησίως αφού πολλαπλασιάζονται τα υπόλοιπα 41.000 ευρώ με συντελεστή 0,1%.

Εκτιμάται δε ότι το αφορολόγητο για ένα ζευγάρι θα είναι στα 100.000 ευρώ, οπότε πιθανότατα να μην πληρώσουν δύο στους τρεις ιδιοκτήτες, με βάση τα στοιχεία που ίσχυαν μέχρι σήμερα για τις αξίες των ακινήτων των Ελλήνων. Άλλο παράδειγμα: Σπίτι 60 τ.μ. 10ετίας στο Περιστέρι με ανώτερη τιμή ζώνης 1.300 ευρώ, δηλαδή συνολική αξία 78.000 ευρώ. Το ζευγάρι δε θα πληρώσει ούτε ένα ευρώ ενώ το 2011 και 2012 πλήρωσε χαράτσι (έκτακτο για να λέμε την αλήθεια) από 360 ευρώ. Επίσης, νεόδμητη κατοικία 55 τ.μ. στον Κορυδαλλό με αντικειμενική αξία 41.250 ευρώ (750 ευρώ/τ.μ. η κατώτερη τιμή ζώνης) δε θα πληρώσει φόρο ενώ το χαράτσι ήταν 275 ευρώ.

Αυτοί που θα πληρώσουν πολλά είναι κυρίως οι έχοντες μεγάλες περιουσίες αφού θα επιβαρυνθούν με ετήσιο φόρο ιδιαίτερα υψηλό, αν ισχύσουν συντελεστές 1,5% ή 2%. Για παράδειγμα, ιδιοκτήτης περιουσίας 1 εκατ. ευρώ θα πληρώσει φόρο 15-20 χιλιάδες ευρώ.

Θα πρέπει βέβαια να αναφέρουμε ορισμένα βασικά σημεία των νέων ρυθμίσεων οι οποίες και θα κρίνουν την είσπραξη εσόδων πάνω από 3 δις που προσδοκά η κυβέρνηση.

Το πρώτο είναι ότι στον ενιαίο φόρο θα ενταχθούν και οι νομιμοποιημένοι ημιυπαίθριοι και τα αυθαίρετα που τακτοποιήθηκαν. Μέχρι τώρα δεν υπήρχαν για το κράτος αυτά τα τετραγωνικά, ήταν άγνωστα κι επομένως αφορολόγητα. Από εδώ και στο εξής θα φορολογούνται. Αν για παράδειγμα είχε δηλώσει 80 τ.μ. και είχε άλλα 40 τ.μ. αυθαίρετα που τα νομιμοποίησε πλέον θα πληρώσει φόρο και για τα 120 τ.μ.

Αυτό σημαίνει ότι αυξάνονται πλέον τα τετραγωνικά και οι αντικειμενικές αξίες που θα φορολογούνται, κι επομένως, θα καλύψουν τα έσοδα που θα χαθούν λόγω του αφορολόγητου 50.000 ευρώ.

Το δεύτερο σημείο είναι ότι για πρώτη φορά φορολογούνται και τα αγροτεμάχια. Κι εκεί ίσως είναι η μεγάλη επιβάρυνση, αν και φαίνεται να προκρίνεται η εξαίρεση των κατ’ επάγγελμα αγροτών. Διότι κάθε χωράφι, κήπος ή οικόπεδο θα μπει πλέον στο καλάθι της εφορίας και κάθε χρόνο θα επιβαρύνεται με κάποιο ποσό. Είτε είναι 100 ευρώ είτε 1.000 ευρώ, θα πρόκειται για έναν νέο φόρο, για νέες εισπράξεις για το κράτος.

Το τρίτο σημείο είναι οι αντικειμενικές αξίες οι οποίες θα αυξηθούν, τουλάχιστον στην περιφέρεια της χώρας και στις φθηνές περιοχές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Αυτό θα οδηγήσει και σε μεγαλύτερα ποσά πληρωμής αφού ο νέος φόρος επιβάλλεται με βάση τις αντικειμενικές αξίες.

Με την αύξηση των αντικειμενικών εκτιμάται ότι πολλοί από τους 2,7 εκατ. ιδιοκτήτες που διαθέτουν ακίνητο αξίας έως 50.000 ευρώ, θα πιαστούν στα δίχτυα της εφορίας.

Το τέταρτο σημείο, που θα προκαλέσει αντιδράσεις είναι η φορολόγηση των ακινήτων των νομικών προσώπων. Δηλαδή βιομηχανίες να πληρώνουν για τα εργοστάσιά τους, να επιβληθεί φόρος στα εμπορικά κέντρα, στα μεγάλα κτίρια γραφείων, σε ΝΠΙΔ, στα ασφαλιστικά ταμεία και την Εκκλησία. Ήδη ο ΣΕΒ εξέδωσε ανακοίνωση που ζητά την εξαίρεση από το φόρο των παραγωγικών μονάδων ενώ και η Εκκλησία δε βλέπει με καλό μάτι το νέο φόρο. Εκτιμάται ότι θα φορολογηθούν κι αυτοί αλλά με χαμηλότερο συντελεστή στη λογική να «πληρώσουν όλοι, έστω κι από λίγο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. chrisk avatar
    chrisk 09/02/2013 22:09:59

    προετοιμαζεις το εδαφος
    καλα τα παραδειγματα, αλλα τα σπιτια δεν ειναι 50 τμ ειναι πανω απο 80 τμ , και τα τετραγωνικα δεν εχουν 700 ευρω αντικειμενικη,οποτε δεν μας λες και κανενα τετοιο παραδειγμα;
    περι οικογενειακου εισοδηματος και αλλων τετοιων "ανακουφιστικων" διαταξεων μαλλον δεν τα πιστευεις ουτε κι ο ιδιος.
    και καλα να τα πληρωσουμε αυτα, οι αλλοι φοροι στα τελη της δεη πχ θα φυγουν ή θα πληρωνουμε κι αυτα;
    Αληθεια, μ΄αυτα που λεει ο κος. Παυλοπουλος συμφωνεις;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ chrisk 10/02/2013 00:10:57

      O φορος της ΔΕΗ ενσωματωνεται στο νεο φορο.

  2. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 09/02/2013 22:15:33

    Έχω μια ερώτηση, απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα από κάποιον που να ξέρει.
    Ακριβά ακίνητα, που ανήκουν σε εταιρίες εξοχώριες, πώς θα γίνει δυνατό να φορολογηθούν? Δηλαδή, αν ιδιοκτήτης είναι μια "μπλού μπέλ" αγνώστων λοιπών στοιχείων, με έδρα μια χώρα που δε συνεργάζεται, πως θα πιεστεί ο ιδιοκτήτης να καταβάλλει το 2% ?

    • dim avatar
      dim @ Ρύκιος 09/02/2013 22:21:19

      Ας μη τα καταβάλλει... Σε δυο - τρία χρονάκια που θα έχει συσσωρευτεί ένα χρέος 20 - 30 -50 -100 - 500 χιλ. ευρώ (ανάλογα με το πόσα τετραγωνικά είναι το κτίριο), θα πάει το δημόσιο και θα του το κατασχέσει... Να δεις τότε πως θα τρέξει να τα καταβάλλει, πληρώνοντας και τους τόκους και τα πρόστιμα που θα έχουν προκύψει...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ρύκιος 09/02/2013 22:47:08

      Με κατάσχεση στο ακίνητο.

  3. dim avatar
    dim 09/02/2013 22:17:54

    Καλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως...Ειδικά αν ισχύσει ότι για ζευγάρι το αφορολόγητο ανεβαίνει στα 100 χιλ. ... Επίσης είναι πάρα πολύ σωστή η λογική να πληρώσουν πολλοί αλλά από λίγο...

    Επίσης, το έχω ξαναπεί πολλές φορές, θα πρέπει να βάλουν από τώρα στο νόμο, τη πρόβλεψη μετά το 2016 να ανέβει το αφορολόγητο κι άλλο, ώστε να δείξουν στο κόσμο ότι τα έσοδα από τα ακίνητα θα κινηθούν στο υψηλό επίπεδο του 2011 και 2012 (φαπ + ετακ + χαράτσι) μόνο για όσο κρατάει το πρόγραμμα προσαρμογής, και μετά το 2016 υπάρχει μέριμνα να πέσει αυτό το έσοδο, αφού η οικονομία θα έχει πάρει μπροστά, θα έχει πιαστεί φοροδιαφυγή, θα έχει μειωθεί η σπατάλη από γραφειοκρατία και διαφθορά κλπ. και δε θα χρειάζεται να εισπράττουν πια τόσο υψηλά ποσά από την ιδιοκτησία της μεσαίας τάξης...

    Και μια διόρθωση… Αν κάποιος έχει ακίνητα αξίας πχ 1 εκατ. και ο συντελεστή είναι 1,5% ή 2%, δε θα πληρώσει όπως λέει το άρθρο 15.000 – 20.000 χιλ. ευρώ.... Οι συντελεστές πάνε προοδευτικά, και αυτό ισχύει παντού και πάντα… Άρα με αφορολόγητο στα 100 χιλ. (αν είναι ζευγάρι), και με συντελεστές που θα ξεκινάνε από το 0,1 για να φθάνουν πχ στο 2% για αξίες άνω των 800 χιλ. δε θα πληρώσει ούτε τα μισά από αυτά που αναφέρει το παράδειγμα του άρθρου…

    • Apostolos Vlahos avatar
      Apostolos Vlahos @ dim 10/02/2013 09:03:38

      Μάλλονεσύ δεν πλήρωσες την έκτακτη εισφορά όπου οι συντελεστές ΔΕΝ πήγαιναν προοδευτικά. Αλλά εκεί ακριβώς είμαστε: στο ποτέ και στο πουθενά.

      • dim avatar
        dim @ Apostolos Vlahos 10/02/2013 14:03:36

        Στους φόρους οι συντελεστές πάνε πάντα προοδευτικά... Άλλοι οι εισφορές,τα τέλη κλπ. και άλλο οι φόροι...

  4. Nik avatar
    Nik 09/02/2013 22:28:05

    Ακίνητα που ανήκουν σε εξοχώριες ήδη πληρώνουν φόρο και μάλιστα ψηλότερο από ότι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες.

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ Nik 09/02/2013 22:38:26

      Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

    • σταρατα avatar
      σταρατα @ Nik 09/02/2013 22:41:03

      Δεν μιλάμε για το φόρο που πληρώνουν καμμια δεκαρια νόμιμες εξωχώριες και που δεν ξεπερνάει καμμιά δεκαριά εκατομμύρια ευρώ αλλά τις "άγνωστες" αμέτρητες εξοχώριες που ο νόμος του καπιταλισμού καλύπτει διεθνώς και οφείλουν δισεκατομμύρια Ευρώ στο Ελληνικό κράτος χωρίς να πληρώνουν ποτέ. Και μόνο τις εξωχώριες Κρανιδίου να πιάσουν θα δούμε πράμματα και θάμματα. Αλήθεια γιατί δεν πιάνουν ούτε αυτές? Μήπως ""είναι πολλά τα λεφτά Άρη"?

  5. σταρατα avatar
    σταρατα 09/02/2013 22:48:08

    Μέχρι να εισπράξουν τα ψιλά απο τα ακίνητα, δεν εισπράτουν απο τη λίστα Λαγκάρντ μια προκαταβολή 2-3 δις να καλύψουν τις νέες τρύπες του προυπολογισμού και μετά προχωρούν στις κατασχέσεις και των ακινήτων μήπως και οι "έντιμοι δανειστές" που απαιτούν να καταργηθούν και οι ρυθμίσεις στην εφορία, δεχτούν να πληρωθούν με ακίνητα για το τίμιο χρήμα τους που θέλουν να επενδύσουν για να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας?

  6. anonymous avatar
    anonymous 09/02/2013 22:49:09

    Επιστρέφει το χαράτσι από την πίσω πόρτα και πιάνει και τα χωράφια. Αθλιότητα.

  7. Karenin avatar
    Karenin 09/02/2013 23:17:59

    Η κυβέρνηση πάντως αποκαθιστά σιγά σιγά τις αδικίες και όπου μπορεί. Ετσι οι διπλές και τριπλές συντάξεις πρωην δημάρχων βουλευτών και άλλων αιρετών και δεν κόπηκαν και θα δούμε απο την άνοιξη πως ..... θα μειωθούν!!!

  8. ATR avatar
    ATR 09/02/2013 23:38:44

    ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΙΜΙΑ!
    ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

    2013: ΦΑΤΕ ΤΗΝ!

    • σταρατα avatar
      σταρατα @ ATR 10/02/2013 22:11:51

      Αμ, το άλλο που κλέβει το κράτος τις επιδοτήσεις της ΕΕ απ' τους αγρότες μέσω ΕΛΓΑ? Δεν είναι ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΤΙΜΙΑ?

  9. tsakali avatar
    tsakali 10/02/2013 00:09:03

    Με τούτα και με κείνα θα παμε ΑΠΑΤΟΙ στίς εκλογές !!! Αμα ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ!

  10. Ανεργος Χ. avatar
    Ανεργος Χ. 10/02/2013 00:16:07

    Φορολογουν τα αγροτεμαχια και σκεφτονται να εξαιρεσουν αυτα των κατ επαγγελμα αγροτων ? Αυτα δηλαδη που αντικειμενικα αποφερουν εσοδο στους ιδιοκτητες τους ? Και θα φορολογησουν τα 10-20 στρεμματα χερσα η αγριελιες καποιου ο οποιος ουτε καν γνωριζει που βρισκονται ? Ως ποτε θα μας κοροιδευουν αυτοι οι επιστημονες της αλητιας ?

  11. palalos avatar
    palalos 10/02/2013 00:36:01

    Eχω μια απορια. οποιος μπορει ας βοηθησει.........Εαν εξαιρεθουν τα εργοστασια για μενα ορθως , γιατι πρεπει να φορολογηθουν τα αγροτεμαχια των αγροτων? Και αυτα δεν ειναι συντελεστες παραγωγης? Δεν θα ανεβασουν το κοστος? Τα πιο πολλα ειναι ενοικιαζομενα , ποιος ιδιοκτητης δεν θα μετακυληση το κοστος στον ενοικιαστη?

  12. tpe avatar
    tpe 10/02/2013 08:35:32

    Ακόμα δεν το είδατε, Γιάννη το βαφτίσατε...
    Υπάρχουν πολλά λάθη. Η αντικειμενική αξία δεν υπολογίζεται απλά με την τιμή ζώνης. Αυτό ισχύει μόνο στο χαράτσι της ΔΕΗ.
    Πάμε παρακάτω. Επίσης, αν έρθει κάποιος και σου πει να πληρώσεις φόρο για ένα αγροτεμάχιο άνω των 30.000€ αντικειμενικής (πως θα υπολογιστεί αυτό είναι ένα θέμα), συγνώμη, αλλά πόσα στρέμματα είναι αυτά; Γιατί με τις τιμές που ακούω, μιλάμε για πάνω από 10-15, οπότε δεν είναι το χωραφάκι του παππού...

    Και τέλος, αμάν πια. Για 100€ το χρόνο το κάνουμε θέμα; Ας έρθουμε στην ουσία. Κι αυτή είναι να πληρώσουν ΟΛΟΙ. ΟΛΟΙ. Κι οι βιομηχανίες και τα ξενοδοχεία και οι αγρότες κλπ.

    • tpe avatar
      tpe @ tpe 10/02/2013 09:01:32

      Πάνω από 10-15=πάνω από 10-15 στρέμματα.

  13. νεφέλη avatar
    νεφέλη 10/02/2013 10:24:11

    Με τα ιδρύματα τι γίνεται;
    Ακόμη, εξαιρούνται από το φόρο για τα ακίνητα;
    Ακόμη, σημαντικές ακίνητες περιουσίες κληροδοτούνται στους οικίους με το κόλπο της σύστασης, κλπ, ιδρύματος, και τις συνεπαγόμενες γενναιόδωρες φοροαπαλλαγές;
    Τα ιδρύματα αποτελούν καλύτερο καταφύγιο κι από τις εξωχώριες για όσους θέλουν να φοροδιαφύγουν, έχοντας κιόλας το άλλοθι της κοινωνικής συνεισφοράς (και δεν αναφέρομαι σε όσα αληθινά συνεισφέρουν, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα...)!!!!

  14. dem avatar
    dem 10/02/2013 10:28:08

    Πρέπει σταδιακά τα "οριζόντια μέτρα" που οδηγούν σε "οριζόντια ύφεση" να αντικατασταθούν με δίκαια κοινωνικά -και οικονομικά- μέτρα.
    Δεν μπορεί επειδή δεν συλλαμβάνεται το λαθρεμπόριο στα καύσιμα να ξεπαγιάζει ο κόσμος τον χειμώνα ή επειδή δεν συλλαμβάνεται η φοροδιαφυγή να πληρώνουν οι "συνήθεις ύποπτοι" μισθωτοί.

  15. Νεοδημοκράτης κορόιδο avatar
    Νεοδημοκράτης κορόιδο 10/02/2013 10:48:35

    Φόρος στα ακίνητα είναι φόρος έμπνευσης σοβιετικής ιδεολογίας, που καμία σχέση δεν έχει με την φιλελεύθερη οικονομία που υποτίθεται ότι πρεσβεύει η ΝΔ. Δέχομαι να φορολογηθώ για τους καρπούς του ακινήτου [π.χ. ενοίκια], αλλά για το ίδιο το ακίνητο, που ήδη έχει φορολογηθεί για την κατασκευή ή την μεταβίβασή του, γιατί να φορολογηθώ? Φόρος στα αγροτεμάχια είναι φόρος ανήθικος, γιατί να φορολογηθώ για την γη του πατέρα μου ή του παππού μου, για να πληρώνονται οι υπεράριθμοι-ρουσφέτια στους Δήμους και τις ΔΕΚΟ? Ξεχάστηκα, όμως, ζήτω ο πατριώτης Στουρνάρας του Χρηματιστηρίου, φίλος των Σημίτη-Παπαντωνίου, ζήτω η επαναδιαπραγμάτευση, ζήτω το άλλο μείγμα πολιτικής. όσοι νομίζετε πάντως ότι τον Σαμαρά τον ψηφίσαμε για να μας γεμίσει φόρους, χωρίς να αγγίξει συντεχνίες του Δημοσίου και να μειώσει το ατελείωτο κράτος, μάλλον πλανάστε. Μόλις τελειώσει ο "μήνας του μέλιτος" και έρθουν τα πρώτα εκκαθαριστικά της εφορίας, να του ετοιμάστε θέση δίπλα στον αλήστου μνήμης ΓΑΠ, άλλωστε την ίδια πολιτική εφαρμόζει.

  16. νεφέλη avatar
    νεφέλη 10/02/2013 11:46:35

    Τελικά ποιός οφελείται από την νεκρωμένη αγορά ακινήτων;
    Πόσα χάνει το δημόσιο από τον ανύπαρκτο πλέον κύκλο εργασιών γύρω από τα ακίνητα, της σημερινής φορολογικής λαίλαπας και της αυριανής φορολογικής ασάφειας και ψυχολογικής τρομοκρατίας με όσα ακούγονται;
    Η, όλα πλέον δουλεύουν μόνο για τις τράπεζες και την απόλυτη υποδούλωση σε αυτές, που χρήματα έλαβαν μεν, αλλά δάνεια δεν δίνουν !!!
    Μήπως γιατί στις επόμενες εκλογές αντί για κόμματα, θα ψηφίζουμε τράπεζες;

  17. George avatar
    George 10/02/2013 14:02:06

    Φορολογική πολιτική που αρχίζει στα κυβικά εκατοστά και τελειώνει στα τετραγωνικά μέτρα! Μια κοινωνία που ζητά να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα. Μέχρι να αλλάξει αυτό καλό ταξίδι στο πηγάδι....

  18. σταρατα avatar