#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2011 01:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φόροι, φόροι, φόροι...



Απίστευτους φόρους που δεν έχουν τελειωμό και τα επόμενα χρόνια, θα κληθούν να πληρώσουν οι Έλληνες σύμφωνα με το μεταφρασμένο 4ο επικαιροποιημένο μνημόνιο.

Σύμφωνα με το κείμενο: Το μνημόνιο προβλέπει αυξήσεις στους φόρους κατά τουλάχιστον 2.017 εκατ. ευρώ το 2011 και επιπλέον 3.678 εκατ. ευρώ το 2012, 156 εκατ. ευρώ το 2013 και 685 εκατ. ευρώ το 2014.

Αυξήσεις οι οποίες επιδιώκεται να γίνουν μέσω:

Της αύξησης του ΦΠΑ στα εστιατόρια και στα μπαρ από 13% σε 23% από το Σεπτέμβριο του 2011,

Της αύξησης στους φόρους ακίνητης περιουσίας, της μείωσης του αφορολόγητου στα 8000 ευρώ και της υιοθέτησης μίας προοδευτικής εισφοράς αλληλεγγύης,

Της αύξησης στην φορολόγηση με τεκμήρια εισοδήματος και τελών στους ελεύθερους εισοδηματίες,

Της μείωσης στις απαλλαγές φόρων/δαπανών,

Των αλλαγών στο φορολογικό καθεστώς για προϊόντα καπνού με πιο γρήγορη την πληρωμή του ειδικού φόρου και αλλαγών στη φορολογική διάρθρωση, μέσω του ειδικού φόρου στα αναψυκτικά,

Των ειδικών φόρων στο φυσικό αέριο και το υγροποιημένο αέριο,

Της κατάργησης του φορολογικού πλεονεκτήματος για το πετρέλαιο θέρμανσης (για τις επιχειρήσεις από τον Οκτώβριο 2011 και ύστερα, και για τα νοικοκυριά σταδιακά από τον Οκτώβριο 2011 έως τον Οκτώβριο 2013),

Της αύξησης στα τέλη κυκλοφορίας,

Των έκτακτων εισφορών σε αυτοκίνητα, μηχανές και πισίνες,

Της αύξησης των προστίμων για αυθαίρετα κτίσματα και της τακτοποίησης πολεοδομικών παραβάσεων,

Της φορολόγησης σκαφών και γιοτ,

Της ειδικής εισφοράς πάνω σε ακίνητα μεγάλης αξίας,

Της ειδικής εισφοράς για τους χώρους καπνιζόντων.

Αν καταλάβατε καλά, θα έχετε μονίμως στην τσέπη σας ένα χέρι εφοριακού ή καλύτερα θα βάλετε το κράτος συνδικαιούχο του μισθού σας.

 

Στους παρακάτω συνδέσμους έχουν ανέβει κείμενο επιτροπής, αγγλική επικαιροποίηση και ανεπίσημη μετάφραση

Τέταρτη Αξιολόγηση - Ιούλιος 2011



Τα κείμενα στα αγγλικά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mayrh_trypa avatar
    mayrh_trypa 08/07/2011 01:38:42

    'ανδρες και γυναίκες θα αποκτήσουμε τεράστιο εύρος στον θώρακα μας..από το να έχει γίνει η μέση μας δακτυλίδι..

  2. φωνη avatar
    φωνη 08/07/2011 01:44:09

    Δεν πρόκειται να εισπράξουν τίποτα από αυτά που αναμένουν για πολλούς λόγους και ένας βασικός είναι ότι τα ποσά αυτά δεν κυκλοφορούν σε ύλη στις τσέπες των Ελλήνων φορολογουμένων.

    • road runner avatar
      road runner @ φωνη 08/07/2011 01:51:49

      Οχι μόνον αυτό αλλά και πολλοί απλως δεν θα πληρώσουν ανεξάρτητα της κατάστασής τους.
      Όμως ετσι κι'αλλιώς θα φύγουν νύχτα και πολύ σύντομα. Όταν πρεπει να γίνουν αυτά που έγιναν στο Σύνταγμα μόνο για να ψήφιστεί αυτό το πράγμα φαντάσου τι θα γίνει όαν αρχίσει ο κόσμος να το αισθάνεται στην ζωή του.
      Θα φύγουν νυχτά.(Αν προλάβουν)

  3. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 08/07/2011 02:57:06

    Μου κάνει εντύπωση η αντίδραση από σοβαρούς ανθρώπους και ελεύθερους επαγγελματίες με οικογένεια και συντηρητικό προφίλ. Όταν τους λέω για τους φόρους που έρχονται , όλοι απαντάνε με κάποια παραλλαγή στο ίδιο στυλ :
    " θα πάρουν τα αρ...ια μας ".
    Αν νομίζετε ότι οι αγανακτισμένοι είναι μόνο αυτοί που φαίνονται στις πλατείες, είστε γελασμένοι. Τα δε πασόκια όχι μόνο δεν μιλάνε πια με το υφάκι το νεοταξικό, αλλά κοιτάνε σαν χεσμένοι. Όσοι εκτέθηκαν το προηγούμενο διάστημα δικαιολογώντας την υπογραφή του Μνημοσύνου 1 φορτώνοντας όλες τις αμαρτίες στην πενταετία ΚΚ , είναι τώρα εκτεθειμένοι απέναντι σε ολόκληρη τη κοινωνία και την οργή της. Οι πιο συνετοί το είχαν βουλώσει από πέρυσι. Τιραμόλα πες αλεύρι. Ο Μητσάρας ο ταξιτζής σε γυρεύει.

  4. Barbarian avatar
    Barbarian 08/07/2011 03:31:05

    Το τρίτο το μακρύτερο (καραβόσχοινο) θα πάρουνε... Από ένα ξύλινο "Γ".

  5. ANERGOS avatar
    ANERGOS 08/07/2011 04:19:59

    και τρωνε αυτοι καλα και εμεις τιποτα.ολοι στο δημοσιο κατω απο τη φτερουγα,30 χρονια θεσμοθετιμενης διαπλοκης, ζητω ο εθνικος χορηγος ,το μαχαιρι στο συνταξιουχο

  6. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 08/07/2011 12:03:27

    ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΟΥΡΗ : ΟΙ ΦΟΡΟΙ (1883)

    «Βάλετε φόρους, βάλετε εις την πτωχήν μας ράχη,
    ποτίστε με το αίμα μας την άρρωστη πατρίδα
    σεις το κρασί και τον καπνό που πίνετε μονάχοι
    κι εμείς να σας κοιτάζομε με μάτι σαν γαρίδα
    Βαριά φορολογήσετε και το νερό που τρέχει
    βάλετε φόρους, βάλετε, η πλάτη μας αντέχει.
    *
    Ο,τι καλό κι αν έχουμε επάνω σας ας μείνει
    στα πρόσωπά μας ας χυθεί του μαρασμού το χρώμα
    μ’ εμάς το ισοζύγιο του έθνους μας ας γίνει
    φορολογήστε και αυτή τη σάρκα μας ακόμα
    του σώματός μας κόβετε καμιά παχιά λωρίδα
    και τρώγετέ την λαίμαργα μαζί με την πατρίδα.

    *

    Ο,τι κι αν τρώγουν οι πτωχοί το έθνος ας τα τρώγει
    ό,τι κι αν πίνουν οι πτωχοί το έθνος ας τα πίνει
    χορταίνετε σαν Λούκουλοι μ’ εμάς το σκυλολόγι
    κι εμείς θα σας γνωρίζουμε γι’ αυτό ευγνωμοσύνη.
    Τέτοιοι χωριάτες που ‘μαστε αντέχουμε εις όλα
    και ούτε τόσον εύκολα τινάζουμε τα κώλα.
    *

    Πρέπει να είναι οι πολλοί πτωχοί και πεινασμένοι
    και οι ολίγοι πάντοτε να βρίσκονται χορτάτοι
    Πρέπει να στέκουν οι πολλοί στα σπίτια των κλεισμένοι
    και οι ολίγοι να πηδούν επάνω στο παλάτι
    Πρέπει ο κόσμος ο πολύς να δέχεται τα βάρη
    κι ο λιγοστός επάνω του κανένα να μην πάρει.
    *

    Μ’ αυτόν τον νόμον έζησε ο κόσμος και θα ζήσει
    τη δύναμή του προσκυνά η κάθε κοινωνία
    Δεν ημπορεί καθένας μας βεβαίως να πλουτίσει
    γιατί του κόσμου έπειτα χαλά η αρμονία
    Φτώχεια και πλούτος – ζήτημα του καθενός αιώνος:
    Ιδού το τέλος κι η αρχή του φοβερού αγώνος
    *

    Λοιπόν κανένας πρόστυχος κεφάλι μη σηκώσει
    για τόσα νομοσχέδια μη βγάλει τσιμουδιά
    Εις της πατρίδας τον βωμόν το αίμα του ας δώσει
    χωρίς ν’ αφήσει στεναγμόν η μαύρη του καρδιά
    Κι αν τώρα πάλι έπεσεν επάνω του ο κλήρος
    Πρέπει και πάλι να φανεί γενναίος – μάρτυς – ήρως

    Γραμμένο πριν από 125 περίπου χρόνια, επίκαιρο όσο ποτέ.Δυστυχώς τίποτε δεν αλλάζει (;) σ΄αυτόν τον έρμο τόπο;

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 08/07/2011 15:24:02

    Τι Bodyline και βλακείες,η καλύτερη δίαιτα είναι του μνημονίου,όλοι του χρόνου θα έχουμε το σώμα του ΓΑΠ.....

  8. Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗ!!! avatar
    Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΟΠΗ!!! 08/07/2011 16:02:40

    The Beatles - Taxman

    http://www.youtube.com/watch?v=Maz9ddxEQnM

    Το Taxman είναι ένα τραγούδι του Τζωρτζ Χάρισσον , που κυκλοφόρησε ως το εναρκτήριο κομμάτι του άλμπουμ Revolver (1966) των Μπητλς. Οι στίχοι του, ασκούν κριτική στους υψηλούς συντελεστές της προοδευτικής φορολογίας, που επέβαλε η βρετανική κυβέρνηση των Εργατικών υπό τον Χάρολντ Γουίλσον.

    Στοίχοι:
    Άσε να σου πω πως έχουν τα πράγματα:
    ένα θα κρατάς εσύ, δεκαεννιά θα παίρνω εγώ.
    Γιατί εγώ είμαι η Εφορία.
    Ναι, η Εφορία.

    Αν το πέντε τοις εκατό, σου φαίνεται λίγο,
    να χαίρεσαι που δεν σ’ τα παίρνω όλα.

    Γιατί εγώ είμαι η Εφορία.
    Ναι, η Εφορία.

    (Αν οδηγείς αμάξι)-θα φορολογήσω το δρόμο
    (Αν πας να κάτσεις)- θα φορολογήσω την καρέκλα
    (Αν κρυώνεις πολύ)- θα φορολογήσω τη θέρμανση
    (Αν πας περίπατο)- θα φορολογήσω τα βήματα

    Εφορία!
    Γιατί εγώ είμαι η Εφορία.
    Ναι, η Εφορία.

    Μη ρωτάς γιατί τα θέλω (α-α, κύριε Γούιλσον),
    αλλιώς θα πληρώσεις κι άλλα (α-α, κύριε Χηθ).
    Γιατί εγώ είμαι η Εφορία.
    Ναι, η Εφορία.

    Και μία συμβουλή γι’ αυτούς που πεθαίνουν (Εφορία):
    Δηλώστε τους οβολούς που έχετε στα μάτια.
    Γιατί εγώ είμαι η Εφορία.
    Ναι, η Εφορία.
    Και συ δουλεύεις μόνο για μένα.
    Εφορία!

    (*H φορολογία είναι κλοπή. Γιατί πλέον κυριαρχεί η φοροδιαφυγή, η πολυνομία, η ανυπαρξία κριτηρίων, η μηδενική "ανταποδοτικότητα". Η ενιαία προοδευτική φορολογική κλίμακα, τιμωρεί τον πολίτη που ρισκάρει και παράγει.)

    h**p://egkathetoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_26.html

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 16:28:22

    Dee Jay Stelio
    Άντε να το πάρετε το σώμα του Γαπ..προσοχή στο μυαλό και τη φάτσα του!!!!