#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2010 19:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Φόβος, απελπισία και θυμός»



Δυσμενείς επιπτώσεις στην ελληνική οικονομία –κλειστά καταστήματα, διογκούμενη ανεργία, πτώση των φορολογικών εσόδων– έχουν τα μέτρα λιτότητας για τον περιορισμό του χρέους, διαπιστώνει ρεπορτάζ στην αγγλική έκδοση του Der Spiegel.

Η συντάκτρια αναγνωρίζει μεν ότι κάποια από τα μέτρα, όπως για τον περιορισμό του ελλείμματος του προϋπολογισμού, έχουν αποδώσει θεαματικά, περισσότερο από τις συστάσεις της ΕΕ και του ΔΝΤ.

Ωστόσο, προσθέτει ότι «τα μέτρα λιτότητας έχουν εντωμεταξύ επηρεάσει κάθε πτυχή της οικονομίας της χώρας». Η κατανάλωση πέφτει όπως και τα φορολογικά έσοδα και «ένα μείγμα φόβου, απελπισίας και θυμού καλλιεργείται στην ελληνική κοινωνία».

Το Spiegel επικαλείται στη συνέχεια έρευνα του Πανεπιστημίου του Πειραιά για το ότι η ανεργία στο Πέραμα έχει φτάσει στο 60-70%. Οι εργάτες, πολλοί από τους οποίους είναι πάνω από 50 ετών, αδυνατούν να συμπληρώσουν τα ημερομίσθια για το ισχνό επίδομα ανεργίας.

Με αφορμή την «ασυνήθιστα ακραία περίπτωση» του Περάματος το δημοσίευμα σχολιάζει «την αυξανόμενη αδυναμία της ελληνικής οικονομίας να ανταγωνιστεί» ενώ επισημαίνει ότι η πτώση του δείκτη καταναλωτικής εμπιστοσύνης φέρνει πολλά καταστήματα στην Αθήνα κοντά στη χρεοκοπία.

Εντωμεταξύ, συνεχίζει το δημοσίευμα, η ανεργία αυξάνεται και είναι πολύ μεγαλύτερη από τις επίσημες ανακοινώσεις και προβλέψεις. Άνεργοι στο Πέραμα δηλώνουν στο περιοδικό απογοητευμένοι από τους πολιτικούς και τα συνδικάτα και προσθέτουν ότι τα πράγματα «έχουν αρχίσει να σιγοβράζουν και κάποια στιγμή θα εκραγούν».

«Όλη η χώρα πιέζεται από την ύφεση· όλα φαίνεται να πήραν τη κατηφόρα (...) χωρίς σαφή διέξοδο», σχολιάζει τέλος το δημοσίευμα και συνεχίζει λέγοντας ότι «σχεδόν κανένας δεν ελπίζει ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν μία μέρα».

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος 18/08/2010 19:24:10

    Όταν τα γράφει αυτά ο ΔΟΛ...τι να γράψουν όλοι οι άλλοι.Μάλλον η διάρκεια ζωής της κυβέρνησης μιας χρήσης που μόνο στόχο είχε και πέτυχε να φέρει το ΔΝΤ και την τρόικα, φθάνει στο τέλος της. Θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες ή στους δρόμους λοιπόν το Σεπτέμβρη;

    • aengus avatar
      aengus @ Νικος 18/08/2010 21:16:00

      Στους δρόμους Νίκο μου, οι μπαξέδες έχουν μαραθεί, κάτι δεκαετίες τώρα.

  2. Νικος avatar
    Νικος 18/08/2010 20:39:09

    Στο πρωτότυπο κείμενο του Spiegel ο συντάκτης έχει βάλει υπέρτιτλο την ερώτηση "Entering a Death Spiral?" Αυτό είναι όλη η ουσία των τελευταίων μηνών και των λίγων που απομένουν, μια διαδρομή θανάτου που θυμίζει σπιράλ με κύκλους που συνεχώς μικραίνουν μεχρι το τέλος.Ο διάσημος συγγραφέας βιβλίων μάρκετιγκ Tom Peters γράφει "You can't shrink your way to greatness" , πράγμα το οποίο γίνεται συστηματικά τους τελευταίους μήνες. Έξοδος από την κρίση με οικονομική αφαίμαξη και μόνο, ειναι πέρα για πέρα ουτοπική.

  3. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 18/08/2010 21:05:55

    Να δείτε εκεί που θα κλείσουν πολλά καταστήματα λόγο χρεωκοπίας το ΠΑΣΟΚ θα βρεί τρόπο να προωθήσει την επιχειρηματικότητα (λέμε τώρα) των αλλοδαπών και σιγά σιγά να αντικαταστήσει το Ελληνικό στοιχείο με αλλοδαπό σε ολόκληρες περιοχές. Τσάμπα τον στήριξε το Μεγάλο Αφεντικό απο την Αμερική?

  4. lpap avatar
    lpap 18/08/2010 21:24:34

    Λίγες μέρες μένουν ακόμα και φεύγω πάλι από την πατρίδα. Για ένα οικονομικό αύριο, απλά, λίγο καλύτερο. Ευτυχώς από η μια έχω αυτή τη δυνατότητα, δυστυχώς που μου την παρέχει έτσι η πατρίδα και ακόμα χειρότερα που δεν την παρέχει στους πολλούς. Λυπάμαι που φεύγω, βγαίνοντας εκτός, αγάπησα, είν αλήθεια, πιο πολύ τη χώρα μου. Αναρωτιέμαι πως θα ναι τα Χριστούγεννα που θα επιστρέψω!!Θα βρω τα ίδια μαγαζιά, τους ίδιους ανθρώπους να χουν δουλειά κι ελπίδα!! Μπα, μάλλον και τα δύο θα λείπουν..Αναρωτιέμαι γιατί όλοι αυτοί που κυβέρνησαν και κυβερνούν την Ελλάδα είναι τόσο προσκολλημένοι σε μοντέλα ξενικά. Σε κουλτούρα διάφορη της ελληνικής. Χαίρομαι που μεγάλωσα στην ελληνική επαρχία, τι να πρωτοθυμηθώ..γεύσεις, ξενοιασιά, ελευθερία, ανεμελιά, αρχοντιά, φτώχεια, τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω απ΄όσα πέρασα.. Ελλάδα σ αγαπώ πολύ!! Μα πάρα πολύ..Και δε σου κακιώνω, απλά θυμώνω με τους ανεγκέφαλους που επιλέγουμε να σε κυβερνούν, και τους απάτριδες επίσης..

    Συγγνώμη για το πολύ συναίσθημα,, αλλά έτσι βγήκε..κι ακόμα τα καλύτερα ελληνικά γλέντια τα κάνεις στο εξωτερικό..χμ!! όταν χάνεις κάτι το αγαπάς πιο πολύ και το σέβεσαι απεριόριστα..

    • Γιώργος ο ξενιτεμένος avatar
      Γιώργος ο ξενιτεμένος @ lpap 19/08/2010 01:34:54

      Αγαπητέ @lpap,

      Καλή τύχη να έχεις στο ταξίδι σου στα ξένα... έχε στο μυαλό σου την "Ιθάκη", ακόμα κι αν δε γυρίσεις ποτέ. Αυτή σου 'δωσε το ωραίο ταξίδι, κατά Καβάφη.
      Η Ελλάδα εξάλλου είναι μέσα σου, δε χωράει σε σύνορα.

      • lpap avatar
        lpap @ Γιώργος ο ξενιτεμένος 19/08/2010 14:12:59

        ευχαριστώ Γιώργο, ξενιτεμένε..σε λίγες μέρες θα χω κι εγώ αυτό τον προσδιορισμό ως συνοδευτικό..

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ lpap 19/08/2010 13:01:31

      Έχοντας παλινοστήσει πριν μερικά χρόνια στην παράγκα που είναι το κράτος των Ελλήνων (όχι Ελληνικό) καταλαβαίνω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάς. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη. Εγώ δεν έχω πλέον το κουράγιο να ξεκινήσω πάλι από από το μηδέν άσχετα αν εδώ που είμαι βρίσκομαι σχεδόν στο μηδέν. Άλλωστε η μοναδική ελπίδα να μην πάει φούντο το καράβι είναι οι Ελλ. κοινότηες του εξωτερικού. Αυτές που προκόβουν γιατί το κράτος δεν τους πριονίζει τα σανίδια κάτω απ' τα πόδια τους. Αυτές που συχνά τρέχουν για τα προβλήματα της πατρίδας πρώτα και δυναμικώτερα από τους Ελλαδίτες.

      Καλή τύχη και πάλι και όπως λέει και ο ποιητής
      ...μην παρακαλώ σας μη,
      μην την λησμονάτε την χώρα μου...

      • lpap avatar
        lpap @ Κοντη Λιζα 19/08/2010 14:14:21

        δύο χρόνια μείνανε ακόμα..ελπίζω να περάσουν σύντομα και γυρνώντας για μετεγκατάσταση να ναι καλύτερα τα πράγματα στην πατρίδα..

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ lpap 19/08/2010 13:22:11

      Αγαπητή lpap αυτά που λές τα έχω ζήσει, έφυγα, γύρισα, έφυγα πάλι και ξαναγύρισα πολλές φορές. Έξω νοσταλγούσα την πατρίδα, γύριζα εδώ και δεν την εύρισκα (πατρίδα είναι τα παιδικά κι εφηβικά μας χρόνια, άντε και λίγο μετά), άρχιζε πάλι η επιθυμία της αποδημίας (ακόμη και όταν δεν ήταν αναγκαστική, λόγω εργασίας). Αυτά επί δεκαετίες.
      Ο τόπος μας ποτέ και πουθενά δεν μας εγκαταλείπει. Τον κουβαλάμε μέσα μας. Και άν σε κάθε επιστροφή μας απογοητεύει, σημασία έχει η ελπίδα και η θέληση για το καλύτερο. Να έχουμε μεγάλες προσδοκίες δεν ωφελεί.
      Πέρασαν τα χρόνια, κι έμαθα ότι καλύτερο είναι να είμαστε συγκρατημένοι ίσως και απαισιόδοξοι στη σκέψη, αλλά αισιόδοξοι στη θέληση και στην ελπίδα. Προετοιμασμένοι για τα δύσκολα, προσγειωμένοι, αλλά χωρίς να χάνεται από μέσα μας η ουτοπία, η επιθυμία αυτού του κάτι που λείπει. Καλή τύχη.

      • lpap avatar
        lpap @ O Θείος 19/08/2010 14:19:42

        Αγαπητέ Θείε, (η λέξη θείος και θεία με παραπέμπουν σε τρυφερές στιγμές της παιδικής μου ηλικίας, γι αυτό σου χω μια ιδιαίτερη συμπάθεια) ευχαριστώ, τον εαυτό και την κουλτούρα μας την κουβαλάμε μαζί μας παντού..δεν αποχωρίζονται μόνο εμπλουτίζονται και αμβλύνονται. Ποτέ δε συμπάθησα τους ανθρώπους που απέρριπταν την ταυτότητά τους για να οικειοποιηθούν μια άλλη. Δέχομαι να εμπλουτίσω τη δική μου παίρνοντας, απορρίπτοντας και δίνοντας από αυτά που έχω. Και κατά ένα παράδοξο τρόπο, σε μένα τουλάχιστον, η ταυτότητά μου ενισχύθηκε αλλά και καθάρθηκε κιόλας από τα αρνητικά της φυλής μας..που δεν τα βλέπουμε εντός(καμιά φορά ούτε εκτός)..
        Θα τα λέμε, ιντερνετικά..