#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2009 02:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φόβοι σοβαρού τρομοκρατικού κτυπήματος και επεισοδίων

 



Μια ακόμη κρίσιμη εβδομάδα μπαίνει για την κυβέρνηση, σε δύο πολύ σοβαρά μέτωπα: αυτό της ασφάλειας του πολίτη και της ευνομίας και εκείνο της ενίσχυσης των υπερχρεωμένων νοικοκυριών. Το πώς θα χειριστεί η κυβέρνηση αυτά τα ζητήματα θα επηρεάσει και τις επόμενες κινήσεις της, όμως, τα πρώτα δείγματα δεν είναι καθόλου θετικά.

 

Οι κρίσιμες ημερομηνίες είναι: Η 17 Νοεμβρίου, επέτειο του Πολυτεχνείου, η 1-2 Δεκεμβρίου όπου θα γίνει η διάσκεψη των υπουργών του ΟΑΣΕ και η 6η Δεκεμβρίου, επέτειο της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου. Ο φόβος τρομοκρατικού χτυπήματος (όχι αυτά που κάνουν τα παιδαρέλια με τις χύτρες) αλλά και σοβαρών επεισοδίων αλά Δεκέμβρης 2008, έχουν βάλει στην πρίζα τον Μ. Χρυσοχοΐδη και την Αστυνομία.

 

Ο Γ. Παπανδρέου έχει ποντάρει πολλά πάνω του ενώ και ο ίδιος ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη έχει βάλει στοίχημα με τον εαυτό του διότι πιστεύει ότι μπορεί να παίξει ενεργό ρόλο στο ΠΑΣΟΚ στην μετά Παπανδρέου εποχή. Όμως, πρέπει να παρατηρήσουμε κάτι: Ο κ. Χρυσοχοΐδης δεν ήταν αυτός που λοιδορούσε τον κ. Μαρκογιαννάκη όταν προχώρησε σε συλλήψεις των 20χρονων στη γιάφκα του Χαλανδρίου. Γιατί τώρα κάνει το ίδιο και ετοιμάζει κι άλλα εντάλματα; Μήπως γιατί πιέζεται να έχει αποτελέσματα και να πάρει χρονική παράταση μήπως και... σκάσει καμιά βόμβα στα χέρια κάποιου σοβαρότερου τρομοκράτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 11:38:34

    Ας τα αφήσουνε αυτά.. με το κλίμα τρόμου που πάνε να δημιουργήσουν.
    Αν έχουν τις "πληροφορίες" για τέτοια γεγονότα... να κοιτάξουν να κάνουν την δουλειά τους και δεν χρειάζεται να μας διαφημίζουν τί θα δούμε "προσεχώς" και όλως τυχαίως όλες οι "επικίνδυνες" ημερομηνίες να είναι γύρω από τις 29/11/09.
    Οι ψηφοφόροι που επέλεξαν τον Σαμαρά δεν καταλαβαίνουν από τέτοια. Θα πάνε να ψηφίσουν στις 29 ο κόσμος να χαλάσει.

    Άϊ σιχτίρ πιά!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Mara 15/11/2009 11:47:53

      Το κομμα μας Μαρα ηδη εχει κανει μια σημαντικη υποχωρηση μεταθετοντας το β΄γυρο στις 5 Δεκεμβριου Σαββατο και οχι Κυριακη 6 οπως ηταν το κανονικο υποκυπτοντας στις απαιτησεις των αναρχικων.
      Σε αυτο ειναι ολοι συνυπευθυνοι.Οποιος και να βγει,Σαμαρας ή Ντορα μονο και μονο αποτην ημερομηνια αυτη που θα βγει εχει ηδη την πρωτη του ηττα.Ας μη λεμε λοιπον μεγαλα λογια για ιδεολογικη σταθεροτητα.

  2. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 12:09:53

    Η μεγάλη ήττα... όποιος και να βγεί αρχηγός, σε σχέση με τις ημερομηνίες δεν κατάλαβα, που ακριβώς "κολλάει"???
    "Κονταίνει" ο αρχηγός γιατί? Επειδή δεν θα είναι η Ντόρα????

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Mara 15/11/2009 12:17:48

      Ο αρχηγος κονταινει γιατι υπεκυψε στις απειλες των αναρχικων και θα βγει στις 5 Δεκεμβριου ημερα Σαββατο που δεν γινονται ποτε εκλογες στην Ελλαδα και τωρα θα γινουν μονο και μονο επειδη απειλουνταν επεισοδια αν γινονταν την κανομικη ημερομηνια 6 Δεκεμβριου.
      Αυτο ισχυει για οποιο και οποια να βγει.

  3. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 12:12:54

    Ποιός ασχολείται με το κόμμα σας και τα απομεινάρια του ? Σίγουρα οχι ο Χρυσοχοίδης που εχει αλλο πολύ σοβαρότερο εργο απο την ενασχόληση με τελειωμένους "αρχηγούς" και "αρχηγίνες"...

  4. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 12:20:29

    Φυσικά και έχει σοβαρό έργο... και πολύ διάβασμα... μην του βάλουν οι teachers... "μηδέν είς στο πηλίκιο...."

  5. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 12:37:15

    Εφθάρει το αστειάκι με τους teachers !Δεν δικαιούνται δια να ομιλούν οι οπαδοί του κόμματος του Κανελλόπουλου και του "στρατηγέ ιδού ο Στρατός σας" για αμερικανοδουλεία...

  6. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 13:06:46

    Μην βιάζεσαι αγαπητέ μου, έχεις να χαρείς για τον Χρυσοχοϊδη, ούκω ολίγες φορές σε λίγο καιρό. Τα καλύτερα έρχονται.... Θα αντιμετωπίσει τα γεγονότα που έρχονται... άριστα.... και φυσικά Θα εξαρθρώσει... παράλληλα ή αμέσως μετά τρομοκρατική οργάνωση.
    "Επιτυχίες" να δούν τα μάτια σου.
    Από ότι φαίνεται όμως,
    Δεν έχεις καταλάβει ότι έχει πάρει το "χρίσμα" από την U.S.A πολύ καιρό πρίν.
    Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι είναι ο "εκλεκτός"?
    Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι είναι ο "διάδοχος"?
    Δεν έχεις καταλάβει ότι θα αναλάβει το ΠΑΣΟΚ πολύ πιο γρήγορα από ότι φαντάζεσαι και από ότι φαντάζεται και ο ΓΑΠ?
    Εφόσον "κάηκε" ο Βενιζέλος, ήταν προ πολλού η δεύτερη χρυσή εφεδρία.
    Βέβαια όλα αυτά είναι σχέδια επί "χάρτου". Να δούμε στην εφαρμογή τί θα γίνει.
    Το απρόβλεπτο, που δεν μπορεί ποτέ να είναι προβλέψιμο, (βλέπε Ντορίτσα...) μπορεί να φέρει τα πάνω-κάτω........

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Mara 15/11/2009 13:31:15

      Το "απρόβλεπτο" και το "προβλέψιμο" είναι σχετικά... και για το Σαμαρά κυκλοφορούσαν οι φήμες από το 91-92 ότι προορίζεται για πρωθυπουργός, όπως και για το Χρυσοχοίδη μετά το 2000.... Ο πρώτος για την ώρα καλά πάει :) μετά από 8 χρόνια που καθόταν σπίτι του όπως λέει μιά χαρά γρήγορα πάει, πιθανώς γιατί το πρώτο σχέδιο δεν πάει καλά και ενεργοποιήθηκε το σχέδιο Β΄? Γιατί αν πιστεύουμε σε μυστικά σχέδια και θεωρίες συνομωσίας τότε ένας σωστός "οργανωτής" θα έχει σχεδιο Α, Β, και Γ πιθανώς.....

  7. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 13:33:33

    Τελικώς το ΚΚΕ με την αμερικανομανή πλύση εγκεφάλου επί 60 χρόνια τώρα εχει γράψει στο συλλογικό υποσυνείδητο...
    Νέο filioque λοιπόν ! Ολα εκπορεύονται εξ' ΗΠΑ ! δεν εχομε να περιμένομε τίποτε !

  8. Mara avatar
    Mara 15/11/2009 13:44:23

    Έ! Όχι και δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα.
    Απολαμβάνουμε το πώς λυσσάνε όλοι αυτοί, που εκπονούν τα άριστα σχέδια τους, όταν αυτά ανατρέπονται από τον ίδιο τον λαό.
    Δεν μπορείς να πείς, νομίζω εδώ συμφωνούμε, ότι είναι μεγάλη απόλαυση!!!!

  9. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 19:16:09

    Επαψα πρό πολλού να πιστεύω οτι υπάρχει "λαός" και οτι είναι σε θέση να ανατρέψει οτιδήποτε εκτός απο την κοινή λογική... Ειδικώτερα στην χώρα μας υπάρχουν συμμορίες και ομάδες αντιτιθεμένων συμφερόντων πάντως οχι "λαός" και πολίτες.

  10. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 16/11/2009 07:37:07

    Φόβοι παντού φόβοι ,φόβοι εδώ φόβοι εκει φόβοι και παραπέρα φόβοι στην γη στον ουρανό φόβοι και στον αέρα.
    Καταρέει η οικονομία , οι μετανάστες σβάζουν κλέβουν κι'ατιμάζουν,η γρίππη απειλεί,η τρομοκράτες καραδοκούν,το πολυτεχνείο ...
    Αίντε ανθρωπάκια λουφάξτε.
    ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ.

  11. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 16/11/2009 09:47:28

    16/11/2009 at 7:37 amΦόβοι παντού φόβοι ,φόβοι εδώ φόβοι εκει φόβοι και παραπέρα φόβοι στην γη στον ουρανό φόβοι και στον αέρα.
    Καταρέει η οικονομία , οι μετανάστες σφάζουν κλέβουν κι’ατιμάζουν,η γρίππη απειλεί,οι τρομοκράτες καραδοκούν,το πολυτεχνείο …
    Αίντε ανθρωπάκια λουφάξτε.
    ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ.