#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2014 13:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φόβοι για τρομοκρατικό κτύπημα σε πολιτικούς



Μεγάλη ανησυχία επικρατεί στο Μέγαρο Μαξίμου για ενδεχόμενο τρομοκρατικό κτύπημα μετά την εξαφάνιση του Χριστόδουλου Ξηρού και η κυβέρνηση βρίσκεται σε καθεστώς αυξημένης επαγρύπνησης.

Την ώρα που η κυβέρνηση ανησυχεί η πλευρά των ΗΠΑ δείχνει και πάλι τα δόντια της στην Αθήνα, εκφράζοντας με σαφέστατο τρόπο την ενόχλησή της για τις άκαρπες έρευνες της Αστυνομίας και τα ολέθρια λάθη στο σωφρονιστικό σύστημα, αλλά και την δυσφορία της για την εξαφάνιση του Ξηρού.

Ο Αντώνης Σαμαράς εξέφρασε στην χθεσινή σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου, παρουσία των Νίκου Δένδια και Χαράλαμπου Αθανασίου την ανησυχία του, ζητώντας να πληροφορηθεί αν υπάρχουν εκτιμήσεις και πληροφορίες για πιθανό νέο χτύπημα.

«Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, αλλά η ανάλυση της μεθοδολογίας και των κινήσεών τους καταλήγει ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό» φέρεται να απάντησε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης που είναι σε κόντρα με τον υπουργό Δικαιοσύνης και χρειάστηκε να παρέμβει ο Πρωθυπουργός για να ηρεμήσει η κατάσταση.

Ο Πρωθυπουργός ενημερώθηκε ότι η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία αλλά και γενικότερα η Αστυνομία έχει τεθεί σε κατάσταση συναγερμού, καθώς υπάρχουν πληροφορίες ότι πρόθεση των τρομοκρατών είναι να παραμείνουν στο προσκήνιο και τους επόμενους μήνες, καθιστώντας πλέον πολύ πιθανό ένα νέο χτύπημα.

Σύμφωνα με την ενημέρωση που έχουν στην κυβέρνηση, είναι μεγαλύτεροι και οι εν δυνάμει στόχοι των τρομοκρατών και γι’ αυτό αποφασίστηκε να αυξηθούν τα μέτρα ασφαλείας.

Πιο ανησυχητικά θεωρούνται τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγει η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία για την αλλαγή του ύφους και της δομής των τρομοκρατικών οργανώσεων, όπως προκύπτει από τον τρόπο δράσης τους, ενώ πλέον έχουν να κάνουν με μεγάλη ομάδα τρομοκρατών, αφού υπήρξε μαζική στρατολόγηση νέων ηλικιακά ατόμων τα τελευταία έτη.

Με απλά λόγια, η Αστυνομία φοβάται πλέον ανοιχτά ότι το νέο χτύπημα της οργάνωσης θα έλθει πολύ σύντομα, ενώ στα επόμενα χτυπήματα θα υπάρξουν θύματα, πιθανότατα από τον χώρο της πολιτικής.

Για τους ειδικούς λοιπόν είναι σαφές ότι τα χτυπήματα στο μέλλον θα είναι πιο πυκνά και πιο θεαματικά, αφού, όπως ομολογούν στις κλειστές συσκέψεις, υπάρχει πλέον η υποδομή και ο εξοπλισμός για να οργανωθούν εντυπωσιακά χτυπήματα.

Επίσης, εκτιμούν ότι στα επόμενα χτυπήματα θα υπάρξουν θύματα. Θεωρείται σχεδόν βέβαιον ότι οι στόχοι θα συνεχίσουν να είναι πολιτικά πρόσωπα. «Είναι προφανές επίσης ότι από την τακτική του θορύβου περνάνε στην τακτική του αποτελέσματος»

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 13:30:21

    Οτι γίνει τώρα ,θα γίνει με στόχο να έχει επίδραση στις εκλογές του Μαίου, και , τελείως συμπτωματικά βέβαια ,να ωφελεί τον ΣΥΡΙΖΑ...

    Με αυτό το δεδομένο ,και με δεδομένο επίσης πως η άνοδος της Χρυσής Αυγής για ευνόητους λόγους βολεύει τον ΣΥΡΙΖΑ , δεν είναι απίθανο στόχος να είναι πάλι η Χ.Α.

  2. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 10/01/2014 13:39:07

    Οι μόνοι που ωφελήθηκαν από τη δράση της 17Ν ήταν οι Γερμανοί (και ντόπιοι "συνεργάτες" τους)...σκεφτείτε το...

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/01/2014 14:30:08

    Η τρομοκρατία δεν αντιμετωπίζεται με φόβους και φρουρές, αλλά με εμπέδωση της πραγματικής δικαιοσύνης και άρση των αδικιών και της ατιμωρησίας των προνομιούχων.

  4. Tassos avatar
    Tassos 10/01/2014 14:31:16

    Κι όμως το know how το έχει η αντιτρομοκρατική από τον Κουφοντίνα. Αν θυμάστε κρατούσαν την Σωτηροπούλου για καιρό προφυλακισμένη αλλά ουσιαστικά ήταν μήνυμα στον Κουφοντίνα ότι ή παραδίδεσαι ή η γυναίκα σου θα σαπίσει στην φυλακή. Βάλτε και κείνην την Ισπανίδα του Σάββα Ξηρού μέσα και ο ίδιος ο Ξηρός θα παρακαλάει τον Χριστόδουλο να παραδοθεί.

  5. Ήρων avatar
    Ήρων 10/01/2014 14:40:17

    Ο ΣΥΡΙΖΑ θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Ξέρει ότι η κατάσταση αυτή τον συμφέρει αν δεν κρύβεται από πίσω... Αυτό είναι το μόνο λογικό συμπέρασμα από την εκκωφαντική σιωπή του.

  6. άλαλα και μπάλαλα avatar
    άλαλα και μπάλαλα 10/01/2014 15:06:49

    Σατανικό ε; ! Μόνος σου το σκέφτηκες;

    • Tassos avatar
      Tassos @ άλαλα και μπάλαλα 10/01/2014 15:55:43

      Από καμμιά συνιστώσα είσαι και στενοχωρέθηκες?

      • άλαλα και μπάλαλα avatar
        άλαλα και μπάλαλα @ Tassos 10/01/2014 20:34:21

        Ποιά συνιστώσα βρε πατριώτη; Από τη Νέα Σμύρνη είμαι και σε θαύμασα για την ...πολύπλοκη σκέψη σου!

  7. Άλλα λόγια... avatar
    Άλλα λόγια... 10/01/2014 15:12:35

    '' ...όπως ομολογούν στις κλειστές συσκέψεις, υπάρχει πλέον η υποδομή και ο εξοπλισμός για να οργανωθούν εντυπωσιακά χτυπήματα.''
    Όταν λέμε ''υπάρχουν πλέον''; Γιατί ο ...εξοπλισμός και οι ..υποδομές τους έλλειπαν πριν 8 μήνες;
    Και τι έγινε εν τω μεταξύ; Παρέλαβαν μήπως ...πυρηνικές κεφαλές;

  8. decodex avatar
    decodex 10/01/2014 15:16:35

    Ωραια, ενας μπουνταλας και καποιοι πιτσιρικαδες...προκαλουν ανησυχια. Δηλαδη αν ηταν κανεις του επιπεδου του Καρλος τι θα λεγανε;

  9. yiannos avatar
    yiannos 10/01/2014 15:27:16

    Ο συσχετισμός της εξαφάνισης Ξηρού με την πιθανότητα τρομοκρατικής ενέργειας είναι αβάσιμος. Παρακαλώ τον συντάκτη να με διαψεύσει, παραθέτοντας κάποια επιχειρήματα.

    Τα δικά μου:

    1. Υπάρχουν χιλιάδες διαθέσιμοι επαγγελματίες δολοφόνοι ανά τον κόσμο
    2. Ο Ξηρός δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητος οπουδήποτε στην Ελλάδα

    Συνεπώς αυτός δεν αποτελεί επιλογή.

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 10/01/2014 15:30:05

    Φαντάζομαι τι έχει να γίνει αν σκοτώσουν κάποιον μεγαλοσχήμονα ευρωπαίο τώρα που προεδρεύουμε.

    Μίλησα σκληρά όσον άφορά την πρόσφατη περίπτωση της απόδρασης Ξηρού λέγοντας ότι δεν θα έπρεπε να πάρει άδεια σε καμία περίπτωση την στιγμή που υπήρξαν και άρθρα του τύπου: "όχι βρε παιδιά δεν είμαστε και βάρβαροι".

    Τώρα θα πω και μία άλλη πικρή αλήθεια: Αν σκοτώσουν οι τρομοκράτες κανέναν ευρωπαίο, αυτό θα είναι πολύ άσχημο για την πατρίδα μας. Ωστόσο, θα είναι πολλοί οι έλληνες που θα ένιωθαν από δικαιωμένοι έως αδιάφοροι από ένα τέτοιο γεγονός.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Γιώργος Αχαιός 10/01/2014 16:01:27

      Αυτά τα έλεγε η 17Ν τα λέει και η Χρυσαυγή. Σκότωναν πχ τον Περατικό και λέγαν "γιατί είναι τρομοκρατία, νιώθετε φόβο?". Σκοτώνουν οι χουντοναζί κάναν φουκαρά μετανάστη και αλυχτούν: "ξένο σκοτώσαμε, γιατί να νιώθετε φόβο οι υπόλοιποι?". Ε λοιπόν δεν νιώθουμε φόβο ή χαρά όταν σκοτώνεται οποιοσδήποτε. Αηδία νιώθουμε και απομακρύνουμε από το σώμα της κοινωνίας τους δολοφόνους. Το ότι κατ' εσέ θα έπρεπε να νιώθουμε ...χαρά, ψάξ το με ειδικούς. Κάτι τύπους με άσπρες μπλούζες.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Tassos 10/01/2014 18:40:14

        Δεν είπα ότι εγώ θα ένιωθα χαρά.
        Είπα ότι πολλοί έλληνες "θα ένιωθαν από δικαιωμένοι έως αδιάφοροι".

        Και επειδή ήξερα ότι θα βγει κάποιος να πει αυτά που είπες, είχα υπενθυμίσει πιο πάνω ότι ήμουν απο αυτούς που είχε εκφραστεί απόλυτα κατά της τρομοκρατίας και της χορήγησης άδειας στον Ξηρό λίγες μέρες νωρίτερα.

        Λυπάμαι, αλλά θα επιμείνω στην εκτίμησή μου, ότι πολλοί έλληνες δεν θα λυπούνταν αν συνέβαινε ένα τέτοιο τραγικο συμβάν.

        Η ελληνική κοινωνία έτσι κι αλλιώς δεν υπήρξε πολύ ευαίσθητη ούτε σε τρομοκρατικά χτυπήματα που έγιναν σε περασμένες δεκαετίες και σε καιρούς παχιών αγελάδων. Πράγματι, η τρομοκρατία ασκούσε πάντα μία γοητεία, σε αριστερούς και σοσιαλιζοντες κύκλους ήδη απο τότε. Εξάλλου, αυτή είναι μία ημιεπίσημα διατυπωθείσα κατηγορία κατά του Συριζα. Ή κάνω λάθος; Οπότε για ποιο πράγμα ακριβώς με κατηγορείς όταν λέω, ότι, ναι, υπάρχουν και τέτοιοι έλληνες;

        Αυτό που λέω επίσης, είναι ότι η ευαισθησία έχει ακόμη περισσότερο μειωθεί σε σχέση με το 1980 εξαιτίας της τραγικής κατάστασης της χώρας και του λαού. Η ΧΑ στο 12% είναι μία αποδειξη.

        Τα περί τρέλας και τρελόγιατρων νομίζω είναι απρεπή. Το αρχικό μου σχόλιο ήταν σαφές και μη δυνάμενο να δημιουργήσει παρανόηση σε οποιονδήποτε το διάβαζε με προσοχή.

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Tassos 10/01/2014 20:05:06

        Δεν καταλαβες τι ειπε μαλλον.Αν βγεις τωρα και κανεις δημοσκοπηση στον λαο τι φοβαται τον ξηρο η' την φτωχεια, την ανεχεια, την ανεργια, τον φοβο μην παει φυλακη η' χασει το σπιτι του για χρεη που δεν μπορει να πληρωσει τι νομιζεις οτι θα σου απαντουσε ? Οπως ανεφερε ο γιωργος τις εποχες των παχεων αγελαδων ειχε μεγαλη αποδοχη η' εστω αδιαφορια η κοινωνια σε τετοια φαινομενα.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κωστας 10/01/2014 22:18:48

          Φυσικό είναι να μην καταλαβαίνει πάντα ο λαός πως οι προβοκάτορες τύπου 17Ν έπαιξαν κι'αυτοί σημαντικό ρόλο στην άλωση της χώρας, και στη φτώχια και την ανεργία που ζεί τώρα.

    • Αισιόδοξος και ανατρεπτικός avatar
      Αισιόδοξος και ανατρεπτικός @ Γιώργος Αχαιός 10/01/2014 18:50:18

      Λέτε "θα είναι πολύ άσχημο για την πατρίδα μας." Μήπως θα μπορούσε να είναι πολύ χρήσιμο; Θα γινόντουσαν αθρόες προσλήψεις στα σώματα ασφαλείας, θα εισαγόντουσαν νέες τεχνολογίες με ευρωπαϊκά χρήματα, ίσως και να μας δίνανε και χρήματα για καλύτερη φύλαξη των συνόρων, οπότε το επίπεδο της ασφάλειας συνολικά στη χώρα θα ανέβαινε. Αν μάλιστα βρίσκονταν λεφτά να γεμίσει η Αθήνα κάμερες όπως το Λονδίνο, θα κοιμόμασταν όλοι ήσυχοι τα βράδια και θα αφήναμε και τις πόρτες ξεκλείδωτες όπως πριν 20 χρόνια... Γιατί τα βλέπετε όλα μαύρα;

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Αισιόδοξος και ανατρεπτικός 11/01/2014 10:34:16

        Χα χα! Ωραίος!

    • ορεσέιβιος avatar
      ορεσέιβιος @ Γιώργος Αχαιός 10/01/2014 19:58:34

      Ελπίζω να μην έχεις στο μυαλό σου να το πούμε και στην μάνα του Αξαρλιάν αυτό....

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 10/01/2014 21:03:10

    άλαλα και μπάλαλα,

    Πάντως διαθέτεις ὑψηλό IQ καί ἀρκετό χιούμορ. :lol:

  12. Tassos avatar
    Tassos 11/01/2014 11:42:15

    Δεν χρειάζεται:Στέλνεις 2-3 από τους Ξηρούς στην Ιορδανία για ανάκριση. Εκεί σε κόβει ο ανακριτής τα δάχτυλα από το ένα χέρι με κλαδευτήρι, σε χαιδεύει στοργικά στο κεφάλι και σε λέει: "καλώς ήρθατε, μήπως ξέρεις να μας πεις που είναι ο χοντρός?". Εσύ τι λες, θα πουν ή δεν θα πουν?

  13. manos avatar
    manos 11/01/2014 14:15:16

    Ο πιθανός στόχος δεν μου προκαλεί κανένα φόβο αλλά χτύπημα σε πολιτικό στόχο θα ενεργοποιήσει συντηρητικά αντανακλαστικά άρα θα λειτουργήσει υπέρ της τροϊκανής συγκυβέρνησης. Μήπως τελικά δεν ξέφυγε και τόσο ...δύσκολα;