#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2008 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φόβοι για εξαγωγή της κρίσης στο Αιγαίο

Η εκδήλωση μετωπικής σύγκρουσης της κυβέρνησης Ερντογάν με το βαθύ κράτος δημιουργεί σοβαρούς τριγμούς στην Τουρκία και φόβους αστάθειας στην ευρύτερη περιοχή. Το ενδεχόμενο εκτόνωσης της έντασης στο Αιγαίο ανησυχεί την Αθήνα, η οποία παρακολουθεί με ιδιαίτερη προσοχή τις εξελίξεις, ενισχύοντας τα μέτρα επιτήρησης, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Ελληνικές διπλωματικές και στρατιωτικές πηγές εκτιμούν ότι οι πρόσφατες συλλήψεις από τις τουρκικές αρχές 24 μελών της υπερεθνικιστικής οργάνωσης, αυξάνουν την πολιτική ρευστότητα στη χώρα.

Πιθανώς, πιεζόμενοι οι στρατηγοί από τις κινήσεις Ερντογάν και αδυνατώντας να καταφέρουν πλήγμα ανάλογης βαρύτητας στο εσωτερικό «θέατρο επιχειρήσεων», να στρέψουν τα πυρά τους εκτός των συνόρων, με σκοπό την αποσταθεροποίηση της κυβέρνησης. Στην περίπτωση αυτή, όπως εκτιμούν επιτελείς του ελληνικού Πενταγώνου, η κρίση ίσως εκτονωθεί στην πλευρά του Αιγαίου, δεδομένου ότι η τρέχουσα περίοδος δεν είναι η καλύτερη για τις ελληνοτουρκικές σχέσεις. Εκείνο που μέχρι στιγμής καταγράφουν οι επιτελείς του ΓΕΕΘΑ είναι η αύξηση των εμπλοκών μεταξύ τουρκικών και ελληνικών μαχητικών στο Αιγαίο το τελευταίο διάστημα. Πρόκειται για χαρακτηριστικό της λεγόμενης ποιοτικής αναβάθμισης της δραστηριότητας των Τούρκων, το οποίο ωστόσο παρουσιάζεται συχνά-πυκνά χωρίς απαραίτητα να συνδέεται και με κλιμάκωση της έντασης. (http://www.e-tipos.com/newsitem?id=43278)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 05/07/2008 13:02:36

    Εμ, τα έλεγα εγώ...

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/07/2008 13:18:41

    Νick,

    εγώ προσθέτω επίσης απο παλιά, την ρήση Μεϊμαράκη.

    Μας λείπουν τρείς μεραρχίες ανυπότακτων. Γνωστών και μή εξαιρετέων. Επειδή έχει επικρατήσει ότι, όλες τις χειρωνακτικές δουλειές τις κάνουν πλέον στην χώρα μας οι Αλβανοί. Ενώ τα καμάρια και θρεφτάρια μας "σπουδάζουν" στις καφετέριες απο το πρωϊ. Ενώ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ απο το Όλυμπο και πάνω είναι με αλυσίδα και κλειδαριά στην πόρτα και δέν υπάρχει πλέον τολλ στρατώνα με τζάμια, γιατί αυτά έχουν γίνει στόχος των κυνηγών που ασκούνται στο σημάδι.

    Μου λέει φίλος στρατολόγος ότι, φρεγάτες έχουμε. Ναύτες δέν έχουμε. Και πανωσάμαρα έχουμε στα συρτάρια μας 50.000 αιτήσεις μεταναστών, λαθραίων και μή, που ζητούν να μας υπηρετήσουν μισθοφορικά και στον στρατό. Και είδαμε αυτό, τί σημαίνει, όταν πριν απο αρκετόν καιρό σε κάποιο στρατόπεδο οι Γεωργιανοί και οι Ρώσσοι κόντεψαν να καθαρίσουν τους Έλληνες αξιωματικούς!

    Του Μεϊμαράκη ζητήθηκε να δώσει τα ονόματα των ανυπότακτων. Και θα θυμάστε ότι, την επομένη μέρα κραυγή μεγάλη απο τα προσωπικά δεδομένα (να τα χέσω!) του απαγόρεψαν την δημοσίευση.

    Εκεί είμαστε φίλοι μου. Και πανωσάμαρα έχουμε και την Ντόρα μας να πηγαίνει στην γιορτή των ΗΠΑ την 4.7. και να δέχεται προτάσεις για τουρκική μειονότητα. 'Οχι μόνο στην Θράκη αλλά καί στα νησιά.

    Πού είσαι ρε Βουλή των Ελλήνων, που υπέγραψες την ευρωσυνθήκη; Δέν λέει αυτή ΤΙΠΟΤΕ για τον χώρο στον οποίο ισχύει; Μήπως δέν είμαστε στην Ε.Ε. και είμαστε ακόμα στην Ασία;

    ΠΕΛΙΑΣ

  3. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/07/2008 13:34:08

    ΠΕΛΙΑ,

    τι είναι τα "πανωσάμαρα"; Έχουμε μισθοφόρους στο στρατό μας; Θα τρελαθώ! Δεν το ήξερα. Τι ήταν αυτοί οι Ρώσοι και οι Γεωργιανοί; Επαναπατρισθέντες; Μπορεις, σε παρακαλώ, να γράψεις δυο κουβέντες παραπάνω, ή να δώσεις κάνα λινκ σχετικό;

  4. Lara avatar
    Lara 05/07/2008 13:59:39

    Κι εγω δεν το ηξερα και εμεινα αναυδη.
    Αποτελεσματα συγκρουση ανατολικου και δυτικου πολιτισμου.
    Αυτο που ξερω ειναι οτι σε μια υγειη κοινωνια οι στρατολογουμενοι νεοι/ες θα πρεπει να εχουν το λιγοτερο αποπερατωσει τη βασικη υποχρεωτικη ΠΑΙΔΕΙΑ της χωρας, τημ οποια προκειται στρατιωτικα να υπηρετησουν.

    Κατι αναλογο ζει καθημερινα η Γερμανια με τα παιδια των Τουρκων, που επιστρεφουν στη Γερμανια μετα απο πολυχρονο παρκαρισμα στην Τουρκαλα γιαγια.
    Λαρα

  5. Lara avatar
    Lara 05/07/2008 14:30:33

    Πανωσαμαρα=
    παλια αλλα ακομα και σημερα οι μεταφορες σε αποκρημνους οικισμους χωριων της Ηπειρου, Πινδου και του Πηλιου γινοταν με μουλαρια, γαιδουρια η αλογα.
    Το ζωο φορτωνονταν με την πραματεια, εμπορευματα ακομα και οικοδομικα υλικα απο τις δυο μεριες του σαμαριου.
    Ο,τι δε χωρουσε στα πλευρα του, πετιουνταν απανω απο το σαμαρι, εξ ου κι η λεξη
    Πανωσαμαρα.
    Αξιζει μια βολτα στο βουνο των Κενταυρων
    στις γραμμικες βουνοπλαγιες,
    οπου αιωνοβιες Καστανιες
    σπρωχνουν τη διψα για ρεμβασμο
    ως κατω στη μπουκα του καταγαλανου πελαγους.
    Ακομα και μες στο λιοπυρι αχνιζει το βουνο
    δροσια απ' τα δακρυα των Νυμφων στο κατευωδιο
    των Ημιθεων κι εκστρατειες της Αργους.
    λαρα

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 05/07/2008 14:48:56

    Δανείζομαι φίλοι μου,

    - λεξιδάνειο λέγεται - μερικές λογοτεχνικές κουβέντες απο την Λάρα μας, τον ενταύθα βραβευμένο φάρο ποίησης και λογοτεχνίας, που έχω την τιμή να
    γνωρίζω εδώ και μερικά χρόνια.

    Πανωσάμαρα λοιπόν είναι μία λέξη, που χρησιμοποιούσαν οι παππούδες και γιαγιάδες μας όταν παραφόρτωναν, όπως γράφει και η Λάρα, το σαμάρι του μουλαριού, του αλόγου ή και του γαϊδάρου.

    Όντως υπάρχουν λοιπόν αιτήσεις κυρίως Αλβανών, που θέλουν να υπηρετήσουν στον ελληνικό στρατό. Την εξέλιξη αυτών ταν αιτήσεων δέν γνωρίζω. Ίσως με κάποια ευκαιρία μπορέσω να μάθω περισσότερα.

    Γνωρίζω όμως ότι, στο περι ού ο λόγος στρατόπεδο είχαν συγκεντρωθεί ρωσσοπόντιοι, καυκάσιοι και γεωργιανοί με ελληνική πλέον την εθνικότητα λόγω "ελληνικών ριζών" σύμφωνα με τα εκεί ελληνικά προξενεία. Κατ'εμε καθόλου ελληνικών ριζών και του σχοινιού και του παλουκιού, που συναντούμε κάθε μέρα στο διάβα μας, καθώς με κάποιον τρόπο καταφέρνουν να οργανώνουν μαφίες κάθε είδους.

    Ελπίζω να ήμουν επαρκώς κατατοπιστικός

    ΠΕΛΙΑΣ

  7. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 05/07/2008 15:18:48

    Τι ανησυχείτε μωρέ; Σε περίπτωση κρίσης στο Αιγαίο, ο Κωστάκης θα συμβουλευτεί τις κρυφές δημοσκοπήσεις, ο Ρουσσό θα κάνει τις ανακοινώσεις και όλα θα πάνε καλά. Επίσης, αφού "η Αθήνα παρακολουθεί προσεκτικά τις εξελίξεις", εμείς δεν έχουμε παρά να συσπειρωθούμε γύρω από τους πολιτικούς τιτάνες.(Στο μεταξύ κάνουμε και το σταυρό μας γιατί αν πραγματικά συμβεί κάτι, θα μας φαίνεται ο Σημίτης των Ιμίων σαν πατριώτης κλάσης Κολοκοτρώνη)

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/07/2008 15:42:10

    @Λαρα: Thanks!

    @ΠΕΛΙΑΣ: κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ.

  9. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 05/07/2008 16:50:33

    Αυτές οι θεωρίες της σχολής ΕΛΙΑΜΕΠ περί "εξαγωγής της κρίσης στο Αιγαίο" είναι γελοίες.

    Η Τουρκία έχει μία δεδομένη πολιτική, πάντα - και καλά κάνει, το συμφέρον της κοιτά.

    Εμείς, έχουμε; Γιατί, ως το 2004 το σχέδιο Σημίτη ήταν "λύνουμε το Κυπριακό και μπαίνει η Τουρκία στην ΕΕ, τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε με τις ντιρεκτίβες".

    Τώρα; Υπάρχει σχέδιο; Κατάλαβε κάποιος γιατί μέχρι κι ο Σημίτης άλλαξε στάση; Ξέρει κάτι;

  10. Nick avatar
    Nick 05/07/2008 16:54:31

    (Στο μεταξύ κάνουμε και το σταυρό μας γιατί αν πραγματικά συμβεί κάτι, θα μας φαίνεται ο Σημίτης των Ιμίων σαν πατριώτης κλάσης Κολοκοτρώνη)
    ----

    Να δούμε... Σας λένε κάτι τα "εξαμίλια" (έξι ναυτικά μίλια";;

  11. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2008 18:30:27

    ke min ksehnate ke ton Karatzaferi me ton gio tou Plewri pou me ena tsourmo tha kataktisun tin Poli

  12. Dennyl avatar
    Dennyl 06/07/2008 20:16:28

    Anonymous Says:
    July 6th, 2008 at 7:37 pm

    Ζωγράφισες!!! Ε μα! Γιατί θα τρελαθούμε τελείως εδώ πέρα... Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου!
    Κάτι τέτοιες προτάσεις εκτός από εξωπραγματικές, υποκριτικές, κλπ κλπ., είναι και απάνθρωπες. Και 5 χρόνια πώς θα ζήσει ο άλλος ρε παιδιά? Θα του στερήσεις για 5 χρόνια το δικαίωμα να εργαστεί, να κάνει παιδιά, γενικά να ζήσει, για ποιο λόγο ακριβώς? Για να πάρει την πολύτιμη ελληνική ιθαγένεια??? Πάει στην Αγγλία, δουλεύει 5 χρόνια, (μαζεύει λεφτά παράλληλα)και παίρνει την Αγγλική. Σιγά μην κάτσει να γίνει δουλάκι σου/μου, να ψωμολυσσάξει, και να σκοτωθεί για την πάρτη σου/μου...