#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2012 14:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φωτόπουλος: Να καταλάβουμε υπουργεία και δημόσια κτήρια!



Πρόταση για μπαράζ καταλήψεων σε υπουργεία, δημόσια κτήρια και οργανισμούς και επαναλαμβανόμενες 48ωρες απεργίες, με καθημερινή συγκέντρωση των απεργών στο Σύνταγμα, έκανε ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ Νίκος Φωτόπουλος σε σύσκεψη συνδικαλιστικών στελεχών της ΓΣΕΕ για την προετοιμασία της 24ωρης απεργίας την Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου.

«Στην κυριολεξία να τους κάνουμε να μην προλαβαίνουν να μετρούν τις καταλήψεις, να νεκρώσουν τα πάντα», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Φωτόπουλος.

Όπως είπε, για να πετύχει η απεργία χρειάζεται ιδεολογική αντιπαράθεση, προκειμένου να καταδειχθεί ότι τα μέτρα δεν είναι μονόδρομος, και συντονισμός των εργαζομένων στο Δημόσιο και τις ΔΕΚΟ, με καταλήψεις, επαναλαμβανόμενες 48ωρες απεργίες, κτλ.

«Τους πέντε δέκα ή και πενήντα χιλιάδες αγωνιστές μπορούν να τους αντιμετωπίσουν, αλλά τα εκατομμύρια του κόσμου της εργασίας, των απόμαχων της δουλειάς, των ανέργων και της νέας γενιάς που την μετατρέπουν σε δούλους και σκλάβους, όχι», ήταν μία ακόμη χαρακτηριστική αναφορά του προέδρου της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ.

ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 21/09/2012 14:43:49

    Σε τι να κάνουν κατάληψή; Στα μούτρα τους;
    Σάμπως αυτοί δεν κυβερνούν ακόμα;

    • GLAD avatar
      GLAD @ Χμμμμ 21/09/2012 15:31:30

      Οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι "νούμερα" και είναι αφελές και επικίνδυνο να αντιμετωπίζονται έτσι επειδή πράγματι έτσι φαίνονται "προς τα έξω".
      Πρόκειται για ιδεολόγους (στην πραγματικότητα παράσιτα , αφού δεν δουλεύουν δια νόμου) που εμπνέονται από τις "τρομερές" απόψεις του ιδιοφυούς "Αντρέα" , όπως ότι συνδικαλισμός είναι στοιχείο της δημοκρατίας , άρα αυτοί είναι προθιέρειες της δημοκρατίας και θα πρέπει να έχουν δεσπόζουσα γνώμη και για τις δημόσιες υπηρεσίες και τα κτίρια τους.
      Οι άνθρωποι δηλαδή που ο ρόλος τους είναι να φροντίζουν και να προάγουν τα στενώς επαγγελματικά τους συμφέροντα και μόνο , πιστεύουν ότι έχουν και θεσμικό ρόλο δημόσιου λειτουργού.
      Εκεί ακριβώς εμφανίζονται τα ΜΑΤ και κάνουν "ματ" στους επαγγελματίες της "αντιποίησης αρχής".

      • Ανιψιός avatar
        Ανιψιός @ GLAD 21/09/2012 16:21:22

        ΜΑΤ και ΜΕΑ για μια Ελλάδα νέα!(επειδή αναφερθήκατε στον "Αντρέα")

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/09/2012 14:52:27

    Ο Φωτόπουλος μου θυμίζει την μεγάλη Σαπφω Νοταρά στην ταινία της Βουγιουκλάκη με τον μαγειρεμένο λαγό:
    "Θα μπουκάρω μέσα".
    Ελπίζω να μην έχει και μολότωφ.

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Ο Θείος 21/09/2012 15:15:44

      Η Σαπφώ Νοταρά Θείε, είπε την ατάκα της σε μία κινηματογραφική κωμωδία. Στα καθ'ημάς, το έργο είναι ζωντανό και είναι τραγωδία, χωρίς αίσιο τέλος. Μπουρλότο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ανιψιός 21/09/2012 15:22:41

        Αλλά ο τρόπος που διαχειρίζονται την Ευρωπαική τραγωδία στην οικονομία (2008 - σήμερα) - οι Έλληνες πολιτικοί και όχι μόνον - είναι επειεικώς κωμωδία...

        • xp avatar
          xp @ Ο Θείος 21/09/2012 15:25:51

          Θειο μπορεί να ακουστεί το τραγούδι "σαλπάρει το καράβι ,και μας πάει μακριά,......" .Υπάρχουν ακόμη χώρες με πολλά λεφτά και φορολογία 7/1000.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ xp 21/09/2012 15:54:06

            Για όσους χρειαζόταν καράβι, έχει σαλπάρει εδώ και 2 - 3 χρόνια.
            "Τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε; Αυτοί με τον ήλιο τα βγάλανε, ούτε με ήλιο ουτε με σκοτάδι θα τα ξαναμπάσουνε".
            Πάει το κοπάδι με τις χρυσές προβιές. Οι τσελιγκάδες έμειναν με την γκλίτσα στο χέρι.

    • drider avatar
      drider @ Ο Θείος 21/09/2012 15:26:33

      Προφανώς δεν σας άρεσε όταν φώναζε για τις σκανδαλώδεις επιχορηγήσεις σε ιδιώτες παραγωγούς ενέργειας:
      h**p://www.youtube.com/watch?v=HBA3se8J84w

      Ευτυχώς για το συγκεκριμένο θέμα κινήθηκε επιτέλους ο κ. εισαγγελέας:
      h**p://www.antinews.gr/2012/09/12/179107/

      Επίσης, ξεβόλευε πολλούς επίδοξους μνηστήρες όταν φώναζε για το σχεδιαζόμενο "ξεπούλημα" των λιγνιτικών μονάδων παραγωγής της ΔΕΗ σε ιδιώτες...

      Ευτυχώς ήρθε η απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου για να ακυρώσει την απόφαση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής:
      h**p://www.econews.gr/2012/09/20/dei-lignites-eurodikastirio/

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ drider 21/09/2012 16:02:39

        Για τους λιγνίτες είναι απολύτως σωστό αυτό που επισημαίνεις.
        Αλλά το μπλοκάρισμα στις ανανεώσιμες πηγές (στην Ελλάδα του ήλιου και ανέμου) που επιχειρείται από διαπλεκόμενα τμήματα της διοίκησης και του (επιχειρησιακού, προσέχω τους χαρακτηρισμούς) συνδικαλισμού της ΔΕΗ, δεν είναι καθόλου αθώο: Π.χ ποτέ δεν αντιπολιτευθηκαν την χρήση πετρελαίου σε σταθμούς της ΔΕΗ. Ποτέ δεν πίεσαν για τεχνολογική ανανέωση των απαρχαιωμένων λιγνιτικών σταθμών. Πρότειναν ποτέ να επεκταθεί η ήδια η ΔΕΗ ως κρατική επιχείρηση σε επενδύσεις στον κλάδο των ανανεώσιμων πηγών;
        Είναι στοιχειώδη αυτά. Υπάρχουν αντικρουόμενα συμφέροντα - το ερώτημα είναι πάντοτε "με ποιούς θα πάς και ποιούς θ' αφήσεις".

        • Ανιψιός avatar
          Ανιψιός @ Ο Θείος 21/09/2012 16:17:05

          Για την επέκταση της ΔΕΗ στις ανανεώσιμες πηγές, έχουν επανειλημένα μιλήσει οι ΔΕΗτζήδες. Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι της το έχουν απαγορεύσει δια νόμου ή από την Ευρωπαϊκή επιτροπή.
          Εν πάσει περιπτώσει, τώρα αντιστέκονται στο σπάσιμο και το ξεπούλημα της επιχείρησης. Εάν συμφωνούμε, τους συμπαραστεκόμαστε. Αφού σώσουμε τη ΔΕΗ(και τις άλλες Εθνικές επιχειρήσεις), βλέπουμε ποιός είναι ποιός.
          Και πάντως μέχρι τώρα, ο Φωτόπουλος δεν έχει δείξει ότι είναι Παναγόπουλος.
          Εκτός αν σας ενόχλησε η κατάληψη που έκανε στο γραφείο του Ελ Ντοράντο Αθανασόπουλου όταν τον είχαν διορίσει διοικητή της ΔΕΗ.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ανιψιός 21/09/2012 16:29:38

            Που διαφωνούν η ηγεσία των συνδικαλιστών με τον Ελ Ντοράντο σε θέματα παραγωγικής προοπτικής της ΔΕΗ; Ενεργειακών πηγών, τεχνολογικής ανανέωσης, επενδύσεων;
            Δεν είδα καμμιά διαφωνία, πέρα από το ιδιοκτησιακό. Το πιό σημαντικό είναι άν θα έχουμε στη ΔΕΗ αμιγώς κρατικό καπιταλισμό (όπως έχουμε από την αρχή της) ή συμμετοχή ιδιωτών - και ποιών;
            Ή μήπως πρέπει κάποτε να ξεκουνηθεί η ΔΕΗ από τις τεχνολογικές προτεραιότητες του 1980 και να γίνει παραγωγός του 21ου αιώνα;

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ Ο Θείος 21/09/2012 16:48:16

            Νομίζω ότι το απολύτως ζητούμενο, τώρα που μιλάμε, είναι να σωθεί η περιουσία μας. Το στρατηγικό σχεδιασμό της επιχείρησης θα τον βρούμε μετά, εφόσον την έχουμε ακόμη στα χέρια μας.
            Πάντως, από αυτά που παρακολουθώ κατά καιρούς, δεν είμαι καθόλου ειδικός, το ζήτημα της παραγωγής ενέργειας, τεχνολογία, καύσιμα κλπ, έχει ανοίξει παγκοσμίως εκ νέου και φαίνεται ότι πιθανόν οι κατευθύνσεις του 21ου αιώνα δεν έχουν ακόμη βρεθεί ή επανεξετάζονται.

        • ERASMUS avatar
          ERASMUS @ Ο Θείος 21/09/2012 20:52:47

          Θείε , επειδή προσέχω τις αναρτήσεις σου και σέβομαι την γνώμη σου αν και αρκετες φορές διαφωνω ,και ειλικρινά χωρίς να έχει κανένα τονο προσβολής αυτό που θα πω , και εσύ και πολύς κοσμός εδω ειναι πολύ βαθεία νυχτωμένοι στο θέμα των Ανανεώσιμων .... και όταν λέω πολύ βαθεία εννοω πολυυυυυυυυυυ βαθεία .... ( ειλικρινά δεν θέλω να προσβαλω κανένα αλλά ειναι η μόνη φράση που ταιρίαζει ... ειλικρινα ) . Θα σου φέρω 2 παραδείγματα
          1. Στην Νότια Ευβοια ( που είναι η πλουσιώτερη περιοχή από πλευράς αιολικού δυναμικού της Ελλάδας , σκεψου Καβο - Ντορο ) , στην ΔΕΗ είχε απαγορευτει με ΝΟΜΟ να βαλει ανεμογεννήτριες πριν βαλουν οι ιδιωτες παραγωγοι , οι οποιοι και εκλεισαν φυσικα τα πιο παραγωγικα μέρη
          2.Στην ΔΕΗ ειχε απαγορευτει με ΝΟΜΟ η κατασκευη νεων σταθμων απο αλλες πηγες και μπορουσε μονο να ανεβασει την ισχύ σε υπάρχοντες

          Θα μπορουσα να σου πώ απειρα αλλα παραδείγματα για το ποσο στρεβλωμενη ειναι η αγορα , αλλα δεν ειναι του παροντος
          Αν η ΔΕΗ εκανε αυτο που επρεπε να κανει σαν μια αξιοπρεπης ιδιωτικη εταιρια που σεβεται τους μετοχους της , σου λεω , μετα λογου γνωσεως , οτι οι μισες ξενοδοχιακες μοναδες στην Ελλαδα θα ηταν κλειστές και σημαντικές εργοστασιακές μοναδες στην Ελλαδα , θα ηταν σε ακινησία.......(βλέπε Αλουμίνιο της Ελλαδος ....... )
          Οταν τα ειχα ξαναπει εδω ,λέγοντας οτι το ρεύμα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κοινωνικο αγαθο αλλα εμπορεύσιμο προιον , καποιος με ειχε αποκαλεσει οπαδο της Μιραντας Ξαφα ....

          • alex23 avatar
            alex23 @ ERASMUS 22/09/2012 00:29:45

            1. ειναι σαν την ρητρα που ειχε επιβληθει στον οτε να μην βγαζει στην αγορα νεα ανταγωνιστικοτερα (και φτηνοτερα) προιοντα πριν περασουν τουλαχιστον 6 μηνες απο την εμφανιση των αντιστοιχων ιδιωτικων..

            2. νομιζω οτι καποια στιγμη κυκλοφορησαν καποιες συμφωνιες απο την εποχη του εμφυλιου, που στα ανταλλαγματα απο πλευρας μας ηταν και ο περιορισμος του ελεγχου των ενεργειακων πηγων για μερικες δεκαετιες και καποιες τρελες 'διευκολυνσεις' σε δυτικοατλαντικες εταιρειες που θα ηθελαν να παρουν τα κοιτασματα/ δουλειες..

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ERASMUS 22/09/2012 11:00:21

            Κλειστό και το Αλουμίνιο της Ελλαδος ;
            Η ΜΟΝΗ σοβαρή βιομηχανία της χώρας !
            Με τέτοια μυαλά μας φέρανε εδώ που είμαστε, μια αποβιομηχανοποιημένη χώρα χωρίς παραγωγή.
            Ταλιμπάν της "ελεύθερης αγοράς" και "ένθερμοι μαρξιστές" (τού κώκου), σφιχταγκαλιασμένοι σε αυτοκαταστροφικό άσεμνο σύμπλεγμα.

          • ERASMUS avatar
            ERASMUS @ Ο Θείος 24/09/2012 13:34:59

            Aγαπητέ Θείε , στους παρακάτω συνδεσμους μπορείς να δείς και να καταλαβεις το μεγεθος της στρεβλότητας της αγοράς ενέργειας στην Ελλαδα .. Η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας από αυτό που όλοι πιστευουν …
            Μπορείς να βρείς και αλλα αρθρα επι του θέματος …. Και ανεξαρτήτως τι αποψη έχει ο καθένας εγώ παραμένω στην δική μου ….
            Το ρεύμα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κοινωνικό αγαθό … ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ εμπορεύσιμο προιον ….

            http://www.energia.gr/article.asp?art_id=60764

            http://www.energia.gr/article.asp?art_id=18160

            http://www.energia.gr/article.asp?art_id=61996

            http://www.energia.gr/article.asp?art_id=56112

            http://www.energia.gr/article.asp?art_id=56272

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ERASMUS 22/09/2012 11:06:50

            Η απαγόρευση στη ΔΕΗ να εγκαθιστά σταθμούς ανανεώσιμων είναι παρελθόν.
            h**p://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4751910
            Η αναφορά μου ήταν για το τι γίνεται τώρα και τι θέση παίρνει κάθε συντελεστής (διοίκηση, συνδικαλιστές, Δημόσιο, ΡΑΕ κτλ)

  3. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 21/09/2012 14:52:33

    Πω πώ ενας ...αγωνιστης !!! Ανατριχιασα !!!

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 21/09/2012 15:16:11

      Έχετε υπ'όψιν σας κάποιον καλύτερο;

      • george avatar
        george @ Ανιψιός 21/09/2012 15:29:03

        εσυ τωρα τι εισαι που υποστηριζεις τα αρχιλαμογια??μηπως εχεις καμμια σχεση με τους κηφηνες-λαμογια των δεκο που μαθανε να τρωνε με 10 μασελες????η πιστευεις ο φωτοπουλος τα λεει επειδη νοιαζεται για τον λαο ε??επειδη ξερει οτι με αυτο το πακετο θα του κοπει η μεγαλη μασα για τα καλα..γιαυτο συμπεριφερεται σαν αλητης.

        • Ανιψιός avatar
          Ανιψιός @ george 21/09/2012 16:00:36

          Κατ'αρχήν πάρτε μία βαθειά ανάσα και χαλαρώστε.
          Δεύτερον, σιγά μη σας απαντήσω. Θα σας αφήσω με την απορία.
          Τρίτον, σας παραπέμπω στην ανωτέρω ανάρτησητου drider.
          Με τις υγείες σας.

          • george avatar
            george @ Ανιψιός 21/09/2012 16:14:52

            αν δεν απαντας τοτε εχεις αμεση σχεση με το βοθρο των δεκο...λυπαμαι πολυ αλλα δεν θα κλαψουμε για τα λαμογια των δεκο....

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ george 21/09/2012 16:19:42

            Για τις ίδιες τις ΔΕΚΟ, δηλαδή τη περιουσία όλων μας, μήπως αντί να κλάψουμε, να φωνάξουμε και να αντισταθούμε;

          • george avatar
            george @ Ανιψιός 21/09/2012 16:26:39

            κανεις λαθος υπαλληλε των δεκο αυτο που σας καιει ειναι τα λαμογιοπρονομια που ειχατε..που παιρνατε ολοκληρα χιλιαρικα αποφοιτοι του δημοτικου οντας και μετο τσαμπα ρευμα νερο τηλεφωνο χεστρα...αυτο σας καιει και ασε την περιουσια του λαου οταν εσεις οι ιδιοι δεν την σεβαστηκατε αλλα απαιτουσατε απο εμας του ιδιωτικου τομεα να δουλεουμε σαν τα σκυλια για να γλεντοκοπατε σε ταξιδακια και ζωη χαρισαμενη..αστα αυτα...αστα αρκετα ανεχθηκαμε το αληταριο των δεκο και σια...

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ george 21/09/2012 18:52:31

            Σιγά μην απαντήσει ο δεκοτζής....

          • GreekInLux avatar
            GreekInLux @ Ανιψιός 21/09/2012 16:59:28

            τόσα χρόνια και ακόμα δεν μάθατε ότι οι ΔΕΚΟ και τα αρχιλαμόγια τους, όπως τα χαρακτήριστε ο σχολιαστής george παραπάνω, πάνε σετάκι;

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ GreekInLux 21/09/2012 19:21:58

            Αν ήταν "δεκοτζής", μπορεί και να απαντούσε.
            Προσωπικά, σε ασύντακτες βλακείες δεν έχω λόγο να απαντήσω.
            Παρεμπιπτόντος, εάν σας δίνω την εντύπωση αποφοίτου του δημοτικού, ξαναδιαβάστε τι γράψατε.

          • κεντρώος εξτρεμιστής avatar
            κεντρώος εξτρεμιστής @ Ανιψιός 21/09/2012 19:21:56

            οι ΔΕΚΟ δεν είναι περιουσία όλων μας, είναι περιουσία των φωτόπουλων.

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ κεντρώος εξτρεμιστής 21/09/2012 19:23:14

            ΟΚ, το δικό σας μερίδιο, θα το μοιραστούμε οι υπόλοιποι μεταξύ μας.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Ανιψιός 21/09/2012 15:37:05

        Εγώ δεν έχω κανέναν χειρότερο.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Βούρδουλας 21/09/2012 15:40:39

          Χειρότερον όχι, ίσους πολλούς.
          Γεμάτος ο τόπος, δεξιά, αριστερά, στο κέντρο, πάνω, κάτω, εντός και επι ταυτά...

          • Ανιψιός avatar
            Ανιψιός @ Ο Θείος 21/09/2012 16:08:13

            Κάτι γράφει πιο πάνω ο drider, Θείε.

          • WY avatar
            WY @ Ανιψιός 23/09/2012 10:57:31

            Ανιψιός είπε:
            21/09/2012 στις 7:21 pm

            Παρεμπιπτόντος, εάν σας δίνω την εντύπωση αποφοίτου του δημοτικού, ξαναδιαβάστε τι γράψατε.
            .....................................................

            Μέ όλον τόν σεβασμόν,μήπως χρειάζεσαι κάποια-ελάχιστα- μαθήματα ορθογραφίας από τόν νέον Μπαμπινιώτη τού ANTINEWS, σχολιαστή ΄Ιωνα(!!!!),διότι στό επίρ. **ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΟΣ** ή λήγουσα -όπως καί σέ όλα τά επιρ.- γράφεται μέ Ω(ΜΕΓΑ)!!!!

          • Ίωνας avatar
            Ίωνας @ WY 24/09/2012 23:51:41

            Στην ειρωνεία πάντως είσαι πρώτος (η).Δώσε μας μαθήματα να φτάσουμε στο επίπεδό σου.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Ανιψιός 21/09/2012 20:36:12

        Λείπει στό ᾿Αμέρικα αὐτός πού ἔχω ὑπ᾿ὅψιν. :D

  4. ERASMUS avatar
    ERASMUS 21/09/2012 15:16:30

    Αν και η αποψη μου ειναι γνωστη απο παλια , ειναι δεδομένο και περα απο καθε αντιρηση οτι ειναι ο μονος Ελληνας που καταφερε να κατατροπωσει την Τροικα οταν οι οι αλλοι μιλούσαν για ελλειψη ανταγωνισμου , πωληση μοναδων και λοιπα αλλα ευτραπελα .

    Να μην το χαρει ????

    http://www.energia.gr/article.asp?art_id=61939

  5. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 21/09/2012 15:20:54

    Ας του πει κάποιος του κυρίου, ότι πριν λίγο καιρό, γίνανε εκλογές.

    • voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
      voi8ate kaloi mou an8ropoi @ Ἀντρέας 21/09/2012 16:59:39

      Μήπως μπορείς να μας πεις αν τηρούνται και οι προεκλογικές δεσμεύσεις των νικητών ;
      Έχει την πολύ μεγάλη σημασία του , δεν νομίζεις ;

    • SOTPAP avatar
      SOTPAP @ Ἀντρέας 21/09/2012 17:09:34

      και τι ψήφισαν στις εκλογές οι πολίτες μεγάλε;
      Νέο μνημόνιο ή επαναδιαπραγμάτευση;
      ότι θες θυμάσαι;

  6. franc avatar
    franc 21/09/2012 15:27:07

    "Φωτόπουλος: Να καταλάβουμε υπουργεία και δημόσια κτήρια!"
    Προφανώς πρόκειται για ηλίθιο άτομο...Και το antinews του αφιερώνει άρθρο?

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 21/09/2012 15:35:02

    Γιατί τόσο μίσος και τόσα άρθρα συνεχώς εναντίον του Φωτόπουλου συγκεκριμένα και όχι π.χ. εναντίον του Λυμπερόπουλου των ταξιτζήδων; Μου φαίνεται ύποπτο γενικά.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Νικόλας 21/09/2012 15:39:05

      ...ιδεολογικές εμμονές.
      Ως γνωστόν, η ιδεολογία συνήθως είναι ψευδής συνείδηση.
      Δεν αφήνει να διακρίνεις ακόμη και πασιφανείς ομοιότητες.

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Ο Θείος 21/09/2012 17:13:30

        Μήπως έχουμε να κάνουμε με μηχανισμό προπαγάνδας; Είναι βαριά κατηγορία το ξέρω. Αλλά δε βλέπω καμία φωτογραφία του κυρίου Σαμαρά από την ομιλία του στο συνέδριο της ΔΑΚΕ για παράδειγμα. Γιατί; Δε βλέπω καμία φωτογραφία του κυρίου Λυμπερόπουλου με τον κύριο Βορίδη.

        Ύποπτο.

    • Νικος avatar
      Νικος @ Νικόλας 21/09/2012 15:59:41

      Τα ...δικά τους παιδιά; Ποτέ!

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Νικόλας 21/09/2012 16:05:16

      Δεν έχετε δίκιο. Προσφάτως υπήρξε ρηξικέλευθη ανάρτηση για το κο Κιουτσούκη.
      Τα κεφάλια μέσα και φροντίστε να συμμορφωθείτε προς τας υποδείξεις.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Νικόλας 21/09/2012 16:21:58

      Στον κ. Λυμπερόπουλο πάντως (των ταξί), δεν αρέσει η 24ωρη απεργία που ανακοίνωσαν για τις 26 του μηνός η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ.
      Προτείνει λοιπόν απεργία διαρκείας.
      Δεν ξέρω άν κάποιοι τώρα πιά τον χρεώνουν και αυτόν στον Σύριζα (και με αφήνει παγερά αδιάφορο η κομματική του προτίμηση, πρώην, νύν και επόμενη). Πάντως για καταλήψεις δεν είπε ακόμη τίποτε...

      • Ανιψιός avatar
        Ανιψιός @ Ο Θείος 21/09/2012 16:51:44

        Λοιπόν Θείε: τις προάλλες υπήρχε ανάρτηση για τη διαγραφή του Κιουτσούκη. Στη φωτό ποιος άλλος; Ο Φωτόπουλος!
        Σήμερα, για να μην επαναλαμβανόμαστε, βάζουμε μεν φωτό του Φωτόπουλου, αλλά κολλάμε και τον απαραίτητο Τσίπρα μαζί του.
        Εξαιρετικός ο factorx;

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ Ανιψιός 21/09/2012 17:19:32

          καταπληκτικός! τόσα χρόνια που βαράει το ΠΑΣΟΚ κάτι ξεσήκωσε κι αυτός... τι μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ θα εφαρμόζει κατά γράμμα τις λαλιώτειες μεθόδους; Εντάξει είπαμε ως διάδοχος και κληρονόμος έχει τον πρώτο λόγο, αλλά και να μη θες, τόσα χρόνια πράσινο καθεστώς κάτι σου μένει!

  8. Factorx avatar
    Factorx 21/09/2012 15:44:45

    Μπα, δεν σας αρέσει τώρα στον ΣΥΡΙΖΑ;

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/09/2012 15:48:53

    Αγαπητέ franc, άν προσέξεις τι γράφουν μερικοί διαφωνούντες στην ίσκρα, η φραξιονιστική πάλη οξύνεται. Μερικοί δεν έχουν υπομονή.
    Μήπως ο εν λόγω συνδικαλιστής επιχειρεί να παρεμβληθεί σ' αυτό το ενδοκομματικό σκηνικό;

  10. Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
    Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 21/09/2012 16:01:04

    Μόνο ο Δεατζής εργατοπατέρας θα κάνει καταλήψεις, θέλω και αυτόν/αυτούς της ΕΥΔΑΠ, θα είμαι μαζί τους, κάτω τα χέρια από την ΕΥΔΑΠ/ΕΥΔΑΘ, το νεράκι είναι του Θεούλη και δεν το έφερε κανένας ιδιώτης από το χωριό του.
    Ας ιδιωτικοποιήσουν όλα τα άλλα πρώτα να δούμε και κανένα απτό αποτέλεσμα, αλλά με το ρυθμό χελώνας που πάνε τις ιδιωτικοποιήσεις θα τις κάνουν το 2112 και βλέπουμε.

    • drider avatar
      drider @ Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 21/09/2012 17:11:20

      Έτσι για να "τρολάρω" λίγο:

      Η κυβέρνηση μοιάζει με middle managers - δεν έχει συμμετοχή στη λήψη των επιτελικών αποφάσεων αλλά φροντίζει να εφαρμόζονται για να παίρνει τα bonus (π.χ. έξοδα "φακέλου" 1ης δανειακής 400εκ. ευρώ) και άλλα δωράκια, τα οποία κατατίθενται σε μακρινούς προορισμούς όπως την Ανγκουίλα (σταματήστε να "ψάχνατε" στην Ελβετία, είναι passé).

      Οπότε θα πουλήσει ό,τι γουστάρει (και τον αέρα που αναπνέουμε)...

      • Ανιψιός avatar
        Ανιψιός @ drider 21/09/2012 20:34:06

        Μπορείτε να "τρολάρετε" λίγο συχνότερα;

  11. rollin avatar
    rollin 21/09/2012 17:33:07

    Να τον εχουν να τον χαιροντε τι δημιουργημα τους. Καλα κανει τοσο χρονια ξερει καλα να κανει τη δουλεια του. Ας πανε να τα βαλουνε με 55.000 που εκπρωσοποι.

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/09/2012 18:36:51

    Ἄν ἡ πρόταση τοῦ Φωτόπουλου εἶχε σκοπό μόνο γιά νά μήν περάσουν κάποια ἀπό τά σκληρά μέτρα,θά εἶχε μεγαλύτερη ἀπήχηση καί ἀποδοχή.Τώρα πού βγάζει καί τόν πόθο του πρός τά ἔξω,πόσοι θά τόν πιστέψουν καί θά τόν ἀκολουθήσουν;Ἐλπίζω ὅσοι χρειάζεται...

  13. takis400 avatar
    takis400 21/09/2012 19:07:41

    φιλοι μου θα τον ακολουθησουν πολλοι και να ξερετε κατι,αν καποιος απο εμας δουλευε στην δεη ο φωτοπουλος θα ηταν ο καλυτερος συνδικαλιστης ναι η οχι,αφου για τους εργαζομενους που εκπροσωπει εχει πετυχει σχεδον τα παντα υπερ τους..Προσοχη δεν λεω οτι ειναι χρυσος και αγιος,αλλα ο σκοπος του συνδικαλιστη δεν ειναι να υπερασπιζεται και να διεκδικει για τους εργαζομενους?Το οτι ηταν-ειναι και θα ειναι κομματοσκυλο ειναι τελειως αλλο θεμα.Για τωρα ομως η μονη λυση ειναι για τον κοσμο ειναι γενικος ξεσηκωμος διαρκειας,αν ο Σαμαρας ειναι ηγετης,ηρθε η ωρα να το αποδειξει και οοχι να αφηνει τον καθε ενα ,βλεπε στουρναρα,να παιρνει το 90 τοις εκατο απο αυτα που του ζητανε απο το λαο,αυτο το εκανα και εγω.Να βαλει τον κωλο του κατω και να βρει αλλους τροπους.Ο προεδρος να παρει αποφασεις ντε φακτο και να πει σε ολους και εξω,εγω αυτα υποσχεθηκα και αυτα θα κανω,αυτα ειναι τα ισοδυναμα,αλλιως η ηρεμια που θελετε μεχρι τις αμ. εκλογες παει περιπατο.Ετσι νομιζω κανουν οι ηγετες,απο διαχειριστες χορτασαμε.Συγνωμη αν κουρασα.

  14. cummulus avatar
    cummulus 21/09/2012 19:44:20

    Κάτι ἀκούστηκε ὅτι ὁ ΑΣ κατήργησε τί συνδικαλιστικές συντάξεις, καί ὅτι πλέον τό τζάμπα ρεῦμα θά φορολογεῖται σάν εἰσόδημα. Χμ... ἔτσι ἐξηγεῖται ἡ συμπεριφορά του.

  15. A.K. avatar
    A.K. 21/09/2012 20:13:02

    για δες μορφή που διάλεξε η τύχη να προβάλει
    τώρα που χάνετ' η ΔΕΗ κι Τρόικα κεντάει !

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/09/2012 20:59:47

    Φωτόπουλος: Κάτι μεταξύ Λένιν, Πολ Ποτ και βλαχοβαλκάνιου λαϊκιστή κομματάρχη, όλα αυτά σε συσκευασία Σύριζα...
    Τελικά, στην Ελλάδα έχουμε και τους συνδικαλιστές που μας αξίζουν...

  17. panos avatar
    panos 21/09/2012 22:02:50

    Η μεγαλη μαγκια του Αντωνη Σαμαρα θα ειναι να ιδιωτικοποιησει ΑΜΜΕΣΑ τη ΔΕΗ και αλλες δεκο που ειναι και ζημιογονες και πληρωνει χοντρα ο λαος. Εκει να δω τι μαγκιες θα κανουν οι φωτοπουλεοι-ριζαιοι και σια που τους πληρωνουμε χοντρα για να καθονται και να πουλανε και μαγκιες και να να κλεβουν επισης με διαφορα οικονομικα σκανδαλα τα χρηματα του Ελληνικου Λαου. Α ΡΕ ενας εισαγελεας που σας χρειαζεται καλαμοκαβαλαρηδες συνδικαλισταραδες κλεφτρονια.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/09/2012 23:59:30

    Oι καταληψεις ειναι παρανομες.Ολοι αυτοι που φωναζουν για τις παρανομες ενεργειες της ΧΑ τι θα κανουν για τις παρανομες ενεργειες του Φωτοπουλου;
    Θα τον αποκαλεσουν και αυτον συμμοριτη και παρακρατος ναι ή οχι;
    Η καταστροφη παγκου μικροπωλητη ειναι παρανομη και η καταληψη υπουργειου τι ειναι;Τσακιστε τον Φωτοπουλο και τη συμμορια του.

  19. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 22/09/2012 07:28:55

    Αυτός ο πιτσιρικάς με το μπουφάν που υποβάλει τα σέβη του στον Φωτόπουλο, ξέρει κανείς ποιός είναι?
    Καλό παιδί φαίνεται όμως, ο φωτόπουλος γιατί τον βλέπει έτσι άγρια?

  20. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 22/09/2012 09:46:37

    Ο κ Δένδιας να κάνει αμέσως μία δήλωση όπως πολύ σωστά έκανε με την Χρυσή Αυγή. Γιατί να συλλαμβάνονται βουλευτές εκλεγμένοι (καλώς) και όχι συνδικαλιστές όταν κάνουν ότι τους κατέβει!Αυτό είναι κράτος δικαίου που δεν το ζήσατε μερικοί δυστυχώς και εδώ μέσα εδώ μέσα και ονειρεύεστε να γυρίσουμε στις εποχές του Σακαφλιά! Υπό την ανοχή και την παρότρυνση του σύγχρονου.

  21. Δημητρης avatar
    Δημητρης 22/09/2012 09:47:41

    Αυτές οι δηλώσεις σε οποιοδήποτε ευνομούμενη πολιτεία θα οδηγούσαν στη σύλληψη τους εν λογω υποκινητη, κρατικοδιαιτου εκβιαστη συνδικαλιστή. Τρελαθηκε με το που του είπαν ότι θα του κόψουν τη συνδικαλιστικό-σύνταξη...

  22. drider avatar
    drider 22/09/2012 10:09:41

    Μα γιατί είναι ακόμα... πασοκ!
    h**p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=463467

  23. Ίωνας avatar
    Ίωνας 22/09/2012 10:09:59

    Στο τέλος αυτό θα γίνει είτε το προτείνει ο Φωτόπουλος είτε όχι.Είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

  24. skopelosnews avatar
    skopelosnews 22/09/2012 12:17:47

    Η «αριστεροσύνη» του ΣΥΡΙΖΑ...
    Την ...αριστεροσύνη του ΣΥΡΙΖΑ επικαλείται η χτεσινή «Αυγή» για να ψέξει το ΚΚΕ ότι ασκεί άδικη κριτική σε βάρος του. Παραθέτει μάλιστα διάφορα παραδείγματα «ατάκτως ερριμμένα», από θέσεις που διατύπωσε κατά καιρούς το ΚΚΕ για τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ στα επιμέρους μέτωπα, αλλά και στη στρατηγική του γραμμή, για να ισχυριστεί τελικά ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα λέει το ΚΚΕ, επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αριστερός! Αρα, σύμφωνα με την «Αυγή», δεν είναι δυνατόν, για παράδειγμα, οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ για τα ναρκωτικά να αναπαράγουν τη ναρκω-κουλτούρα. Ούτε είναι δυνατόν η στρατηγική του να υπηρετεί το κεφάλαιο και οι θέσεις του για την κρίση να γίνονται αντικείμενο αξιοποίησης από ιμπεριαλιστικά κέντρα ανταγωνιστικά προς τη Γερμανία. Ούτε γίνεται - σύμφωνα πάντα με την «Αυγή» - η διαχείριση που προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ να οδηγεί στη σφαγή του λαού από άλλο δρόμο. Γιατί; Μα επειδή - αναφωνεί η «Αυγή» - ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αριστερός! Τους θυμίζουμε ότι στήριξαν το νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης που απελευθέρωνε τη χρήση ναρκωτικών, ότι όσον αφορά στην εξωτερική πολιτική δε λένε κουβέντα για τις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις της ΕΕ και του ΝΑΤΟ, εκτιμούν πολύ την πολιτική διαχείρισης των ΗΠΑ και του Ομπάμα, λένε για εξυγίανση των τραπεζών, μιλούν για δημιουργία συνθηκών ώστε να έλθουν οι επενδυτές για να αναπτυχθεί η οικονομία, αλλά αυτό απαιτεί πάμφθηνους εργαζόμενους. Γιατί λοιπόν σκούζουν; Ας μην τρώγονται με τα ρούχα τους εκεί στην «Αυγή», την ίδια ώρα μάλιστα που ο ΣΥΡΙΖΑ δηλώνει από μόνος του ότι προσαρμόζεται στον αναβαθμισμένο «θεσμικό» ρόλο που του αναθέτει το σύστημα.
    http://skopelos-news.blogspot.gr/2012/09/blog-post_4428.html

  25. WY avatar
    WY 22/09/2012 13:22:24

    @@@

    Ανιψιός είπε:
    21/09/2012 στις 4:48 pm
    Νομίζω ότι το απολύτως ζητούμενο, τώρα που μιλάμε, είναι να σωθεί η περιουσία μας.
    ........................

    Εγώ δέν θεωρώ,ότι είμαι συνιδιοκτήτης καμμίας Εθνικής περιουσίας καί δή τής ΔΕΗ,πού από τό 1981 είναι τσιφλίκι τών ΣΥΝΔΙΚΑΛΗΣΤΑΡΑΔΩΝ ράτσας ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ,όπως φυσικά κι ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ(??????????????????????)!!!!

    Έλεος πιά μέ μερικούς εδώ μέσα,πού έχουν μετατραπεί σέ **σέ λακανατζούδες τών Νταβατζήδων Φωτόπουλων & ΣΙΑ**!!!!
    Τόσο κοντή μνήμη καί απώλεια κι ελαχίστου ίχνους κρίσης?????

    Διά Εθνική Συνείδηση δέν αναφέρομαι,διότι εδώ καί κάποια χρόνια,ανήκει στήν σφαίρα τής μεταφυσικής!!!!!

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ WY 22/09/2012 15:14:56

      Ε τότε ας πάρουμε τις περιουσίες μας πίσω από τους συνδικαλιστές.Εκτός αν πρέπει να τις δώσουμε σε Ευρωπαίους νταβατζήδες οπότε θα το κανονίσεις εσύ αυτό WY.

      • WY avatar
        WY @ Ίωνας 22/09/2012 17:53:49

        Nά κοντίνης τήν γλώσσα σου καί νά **ακονίσης** τήν μνήμη σου,εάν ή Κουμουνδούρου δέν σέ έχει υποβάλλει σέ λοβοτομή!!!
        Επίσης,εάν κάνης εξετάσεις dna,θά διαπιστώσης ποίας νταβατζής ήμουν εγώ,όπότε καί δέν θά ξαναφερθής στόν WY,διότι τότε θά ξέρης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Ίωνας avatar
          Ίωνας @ WY 23/09/2012 01:46:52

          Δεν κοντένω τίποτα, ούτε γλώσσα ούτε τίποτα που θα με απειλήσεις κιόλας.Ασύντακτε που θα μου πεις για Κουμουνδούρου και DNA ανήκω στην λαϊκή δεξιά αγράμματε.Που βάζεις και θαυμαστικά

          • WY avatar
            WY @ Ίωνας 23/09/2012 11:09:03

            ##...ανήκω στην λαϊκή δεξιά αγράμματε.Που βάζεις και θαυμαστικά ##.
            ...........................................................................

            Κι εγό ήμε ΔΕΞΙ ΕΞΤΡΕΜ τοίς Real!!!!!

            Μώνων, ήσως, εσί καί ό Μανώλης τών ΑΝΕΛ -ΒΩΗΔΩΝ,μπορρρίτε νά πρωσδιωροίσσσαιττε/αναλλλύσσετττε,τί εστί ΛΑΙΚΙ ΔΕΞΙΑ!!

          • Marios St avatar
            Marios St @ WY 23/09/2012 17:46:34

            Με όλο την ηλεκτρονική αγάπη
            "Δεν ξεχνάμε ποτέ τα χάπια μας"

  26. Νικόλας avatar
    Νικόλας 22/09/2012 13:29:16

    Οφείλω να παραδεχτώ ότι οι ΝεοΔημοκράτες είναι κάπως πιο ειλικρινείς στην προπαγάνδα τους από τα ΠΑΣΟΚια. Εννοώ ότι εφημερίδες όπως ο Ελεύθερος Τύπος και η (πρώην) Απογευματινή ή το Antinews το λένε στα ίσια ότι εμείς συνδεόμαστε άμεσα με τη Νέα Δημοκρατία και την υποστηρίζουμε. Δεν περιμένεις δηλαδή αντικειμενική πληροφόρηση από τον Ε.Τ. προφανώς.

    Αντίθετα τα ΠΑΣΟΚΟΝέα το παίζαν ανεξάρτητη εφημερίδα όπως και το MEGA το έπαιζε ανεξάρτητο κανάλι και σου περνάγαν ύπουλα τη φιλοΠΑΣΟΚΙΚή προπαγάνδα τους.

  27. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 22/09/2012 17:37:38

    Είδες τι έκανε ο Ανδρέας Παπανδρέου για να τους κάνει όλους τους υπαλλήλους. Συνδικαλιστές με συνδικαλιστικές συντάξεις και αντιστασιακής συντάξεις μόνο σε αριστερούς;γιατι τους δεξιούς που πολέμησαν κατα των κομμουνιστών δεν πήραν μια....κ

  28. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 22/09/2012 17:38:56

    Ακόμα και η Χρυσή Αυγή διαφωνεί για τέτοια μέθοδος καταλήψεων και συνδικαλισμό....πάλι καλά!

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ Καλλιπολίτης 23/09/2012 01:54:21

      Μα ειναι συστημικό κόμμα η χρυσή αυγή.

  29. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 22/09/2012 17:43:19

    Εδώ ο φωτοπουλος ήταν μαθητική νεολαία του ΠΑΣΟΚ και ο Τσιπρας ήταν ο δημιουργός των καταλήψεων τότε επι Μητσοτακη....τυχαίο;;;δεν νομίζω....και τώρα τους κακό φαίνεται .... Είδατε ο Ανδρέας Παπανδρέου που κοροϊδεύει τον έλληνα με ψεύτικο χρήμα;;;Γι αυτο γίνονταν οι υποτιμήσεις δραχμης αν θυμόσαστε μόνο σε κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ....για να σπαταλαει τρελό χρήμα!!!εβαλε ΟΤΑ τους εργάτη πατέρες συνδικαλιστές...και μετα βολεμένοι βουλευτές....η συνδικαλιστική και η αντιστασιακή σύνταξη πρέπει να καταργηθούν!!!

  30. καραγκιόζης avatar
    καραγκιόζης 23/09/2012 19:52:32

    Σε όσους σεν αρέσει η ΔΕΗ μπορούν να πάρουν ρεύμα από την και Hellas Power και την Energa.

    Α! συγνώμη, ξέχασα πως ο σωστός και υγειής ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ τομέας ΕΦΑΓΕ τα λεφτά του κοσμάκη και την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια.
    Δεν πάτε να δείτε αν έρχομαι επιχεορηματίες της πλάκας που γράφετε εδώ και κατηγορείτε τους συνδικαλιστές επειδή σας χαλάνε τη σούπα των μειώσεων !!!μισθών