#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2011 21:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φωνές βουλευτών εν τη ερήμω



Όπως είχαμε προβλέψει πριν από μερικές ημέρες, στο ΠΑΣΟΚ η ατμόσφαιρα δεν είναι καθόλου ωραία και το σημερινό υπουργικό ήρθε να επιβεβαιώσει τις κορυφαίες διαφοροποιήσεις με την πολιτική που ακολουθεί ο πρωθυπουργός.

Ο ένας μετά τον άλλο οι υπουργοί πήραν το λόγο και κάποιοι τόλμησαν να πουν τα αυτονόητα. Ότι η οικονομική συνταγή που ακολουθείται είναι λανθασμένη. Πιο άμεση στη διαφοροποίησή της ήταν η Λ. Κατσέλη η οποία φέρεται να προέβλεψε ότι η ύφεση θα το 2011 στο 4,1% κι όχι στο 3% που προβλέπει ο κ. Παπακωνσταντίνου. Κάποιοι θεώρησαν ότι πρόκειται για σαφή αιχμή στις επιλογές του τσάρου, ότι ουσιαστικά έχει αποτύχει.

Δε δόθηκε συνέχεια αλλά σίγουρα πρόκειται για ένα ακόμη επεισόδιο στο σήριαλ της μεταξύ τους αντιπαράθεσης.

Για απόκρυψη της αλήθειας από τον ελληνικό λαό, εκλαμβάνεται και η φράση του Ευ. Βενιζέλου "Πρέπει να πούμε την αλήθεια". Διότι, αν πράγματι ισχύει αυτό (κάτι που το έχει πει και ο Α. Λοβέρδος) τότε πρόκειται για μείζον θέμα.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι Παπουτσής, Κατσέλη και Ξενογιαννακοπούλου αμφισβήτησαν τα αποτελέσματα που θα έχουν οι αποκρατικοποιήσεις. Εκείνη τη στιγμή παρ' ολίγο να γίνει θερμό επεισόδιο καθώς ο Γ. Παπανδρέου φανερά εκνευρισμένος διέκοψε κάθε είδους συζήτηση για τις αποκρατικοποιήσεις ενώ είπε ότι θα διατηρηθεί ο έλεγχος του δημοσίου σε κρίσιμες ΔΕΚΟ.

Η Αννα Διαμαντοπούλου φέρεται να είπε ότι “δεν πρέπει να λέμε στο λαό ότι πέρασαν οι δυσκολίες” “καρφώνοντας” έτσι τον Γ. Παπακωνσταντίνου που μιλά για έξοδο από την ύφεση και ανάπτυξη από το 2012.

Ο Πάρις Κουκουλόπουλος τάχθηκε υπέρ της αναδιάρθρωσης στο πλαίσιο της επιμήκυνσης, χωρίς «κούρεμα»,

Ο Έκτωρ Νασιώκας είπε πως χρειάζεται συμφωνημένη αναδιάρθρωση «τώρα και με κούρεμα». Επίσης, είπε ότι το επιτελείο συντονισμού έχει πρόβλημα, όπως και το οικονομικό επιτελείο και επίσης πως η «δημόσια διοίκηση είναι χειρότερη από αυτήν που παραλάβαμε».

Ο Γιώργος Φλωρίδης αναφέρθηκε στη λειτουργία του κράτους, λέγοντας ότι βρίσκεται σε πλήρη αποσύνθεση, έθεσε θέμα πρόωρων εκλογών σε περίπτωση που η κυβέρνηση δεν ξεφύγει από τη «μεταρρυθμιστική κόπωση" και αναφέρθηκε με σκληρά λόγια στην κυβέρνηση, μιλώντας για σοβαρή αδυναμία συνολικού σχεδιασμού, αδυναμία στο σωστό μοίρασμα του κοινωνικού κόστους και στην ικανότητα εφαρμογής των μέτρων.

Η Σούλα Μερεντίτη έκανε λόγο για υπουργούς της κυβέρνησης που δεν ακούν παράπονα και παρατηρήσεις βουλευτών.



Ο Παναγιώτης Κουρουμπλής ζήτησε ριζικό ανασχηματισμό και υπενθύμισε τα λόγια της Μελίνας Μερκούρη προς τον Ανδρέα Παπανδρέου, όταν του είχε πει "πρόεδρε δεν αρέσουμε".

Ο Πάρις Κουκουλόπουλος επέμεινε πως "η αναδιάρθρωση για πολλούς μοιάζει αναπόφευκτη"

"Οι μεταρρυθμίσεις μας έμειναν στην κορυφή" είπε ο Νίκος Σαλαγιάννης και υποστήριξε ότι υπάρχουν ακόμα και σήμερα "συγκεχυμένες αρμοδιότητες" στην κυβέρνηση. Τέλος, είπε ότι το μοντέλο διακυβέρνησης έχει αποτύχει.

Τελευταίος στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ πήρε το λόγο ο πρώην πρόεδρος της Βουλής, Απόστολος Καλαμάνης που είπε μεταξύ άλλων : "Τιμώ αυτούς που έχουν αναλάβει κράτος και οικονομία (Ραγκούσης και Παπακωνσταντίνου). Εκεί έχουν σημειωθεί τα σοβαρότερα λάθη". Ενώ μιλούσε, νόμιζε πως η συνεδρίαση ήταν κλειστή. Όταν ενημερώθηκε, ζήτησε να διακοπεί το κύκλωμα και απομακρύνθηκε από τα μικρόφωνα. Παρόλα αυτά, ακούστηκε να λέει πως ήταν λάθος του Παπουτσή που παραλλήλισε τα γεγονότα του Δεκεμβρίου του 2008 με τα σημερινά.

Τώρα είναι οργανωμένα, πρόσθεσε, για να συμπληρώσει πως γνωρίζουν ότι ένα σοσιαλιστικό κόμμα δεν μπορεί να αντέξει ούτε νεκρό στην Κερατέα, ούτε νεκρό στους Αγίους Αναργύρους. "Το κόμμα το διαλύσαμε" κατέληξε.

Το να διαφοροποιούνται υπουργοί κατά της κυβερνητικής πολιτικής είναι βέβαια θεμιτό, αν ήταν να αλλάξει κάτι, όμως, επειδή είναι προφανές ότι οι αποφάσεις έχουν ληφθεί ερήμην τους. Κι από την άλλη, τώρα θυμήθηκαν να γίνουν “λαϊκοί ήρωες” και να τα βάλουν με τον καπετάνιο; Όσο καιρό έβλεπαν να βουλιάζει ο Τιτανικός γιατί κρύφτηκαν σαν ποντίκια;

 

(Πληροφορίες, Antinews,  Πρώτο Θέμα, κλπ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. katalytikos avatar
    katalytikos 15/04/2011 21:30:06

    Το γενικό κλίμα σήμερα σαν road map φυγής από την εξουσία έμοιαζε.
    θύμιζε λίγο την έκθεση Θεσ/κης το 2009.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 21:37:42

    Οταν ο Λοβερδος ειχε πει..." πρεπει να πουμε ολη την αληθεια στο λαο " !!!
    εννουσε οσα ακουσαμε σημερα??
    Μας ειπε το ΓΑΠ ολη την αληθεια??? Ο Λοβερδος σημερα τι εχει να πει?? ακουσε ολη την αληθεια απο το αφεντικο του... το οποιο προετρεπε να την πει??

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 21:45:54

      ...μην πιέζεις τον Λοβέρδο...θα μας ....παραιτηθεί ;-)

  3. tsiokas avatar
    tsiokas 15/04/2011 21:51:10

    *Μειωση βολευτων στους 100.

    *Περικοπη κατα 80% του μισθου τους
    και των λοιπων
    αποζημιωσεων/εξοδων.

    *Απολυση του 60% των υπαλληλων της
    βουλης.

    *Δικη/Φυλακιση 10-15 πολιτικων και
    αμεση κατασχεση περιουσιας.

    *Δικη/Φυλακιση 2-3
    μεγαλοεκδοτων/εργολαβων και
    κατασχεση περιουσιας.

    *Εκτακτος μεγαλος φορος σε
    τραπεζες,εκκλησια



    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΑ

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ tsiokas 15/04/2011 23:45:37

      Σωστότατος...
      Διαφωνώ στη Φυλάκιση..απλή δημευση περιουσιών, στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων και αποπομπή από τη χώρα ως ανεπιθύμητων προσώπων..
      Δεν θα τους ταϊζουμε κιολας..

      • cornelsen avatar
        cornelsen @ Φακ Κωστας 16/04/2011 01:02:58

        Όχι αποπομπή από την χώρα φίλε μου. Να παραμείνουν για πάντα στην χώρα και να εργάζονται γι' αυτήν με τον βασικό μισθό.

        • Orestios avatar
          Orestios @ cornelsen 16/04/2011 02:14:28

          Σε καμιά περίπτωση αποπομπή από την χώρα. Υποχρεωτική κοινωνική εργασία.

  4. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 15/04/2011 22:47:20

    Η αναδιάρθρωση είναι ήδη σε εξέλιξη, ξέρει τι λέει ο βουλευτής.

  5. Yiorgos avatar
    Yiorgos 15/04/2011 22:57:06

    Ean pragmati yparxoyn akomi Ellines pou theloun na sothi h Ellada prepei:
    1. Na dialythi h Vouli logo katastasis ektaktis anagkis.
    2. Na analavei prosorini kyvenisi Ethnikhs Sotirias me amesi allagi tou Syntagmatos pou na provlepi (se perilipsi)
    a. Na min exoun dikaioma eklegei kai eklegesthe OLOI oi politikoi kai meli ton oikogeneion tous ( Giati exoun klepsei toso xrima pou mporoun na exagorasoun ta panta kai na paroun pali tin exousia)
    b) Oi "voleftes" na ginoun 100
    c) Na Dimeftoun olwn oi periousies pou plotisan adikaiologita apo to 1975 kai meta... Poios Mporei na ta kanei ayta??? PERIMENW APANTISI....

  6. pizza avatar
    pizza 15/04/2011 23:37:34

    Ο ηλιος του ΠΑΣΟΚ αρχισε να δυη. Εδω δεν μπορουν να λυσουν το προβλημα στην Κερατεα. Τα οικονομικα θα λυσουν?
    Δεν μας λενε την αληθεια γιατι φοβουνται την αντιδραση του λαου. Αλλα στο πολιτιακο αυτο συτημα δυστυχως περα βρεχει. Ειναι ολοι τους εκτος τοπου και χρονου. Και οπως ειπε και ο Τραγκας, φερτε πισω τον χρυσο της χωρας που ακομη τον εχετε στο εξωτερικο.

  7. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 15/04/2011 23:42:15

    Yiorgo
    λυπάμαι, αλλά κανένας προς το παρόν. Ελπίζω όμως .....Βέβαια μην περιμένεις ότι θα υπάρξουν σοβαρές τιμωρίες όπως αυτές που προτείνεις. Εδώ το λέν' Ελλάδα και η νοοτροπία θυμίζει ανατολή.

  8. Orestios avatar
    Orestios 16/04/2011 02:13:26

    Ο πυρηνικός αντιδραστήρας του ΠΑΣΟΚ είναι έτοιμος να σκάσει.
    Ήδη διαρρέει τοξικές και ραδιενεργές αερολογίες.

  9. skymate avatar
    skymate 16/04/2011 08:18:19

    Δεν ειδα την ..."συσκεψη". Δεν ειχα κανενα λογο να τη δω.
    Μια απο τα ιδια θα ηταν:
    Ενα ..."γαπ" να διαβαζει ενα χαρτι που του το γραψανε καποιοι αλλοι.
    Μια μια τις φρασεις και με εμφανες χωρισμα να τις διαβαζει με την σειρα που του τις εχουνε γραψει.

    Μια προσεκτικη παρατηρηση αυτουνου του "γαπ" οταν διαβαζει πειθει οτι ΔΕΝ καταλαβαινει τι διαβαζει. Προσεξτε τον. Και θα με..θυμηθειτε.
    Οι εκφρασεις του οι κινησεις του ΔΕΝ εχουν καμμια συναφεια με το περιεχομενο αυτωνων που διαβαζει την εκαστοτε στιγμη..

  10. Xartografos avatar
    Xartografos 16/04/2011 09:19:20

    Όταν διαφωνείς χτυπάς το χέρι στο τραπέζι και ξεσηκώνεις τη γειτονιά απ΄τις φωνές. Όταν έχεις άλλη άποψη για τη μάχη, όταν διαμαρτύρεσαι και το εννοείς υπερσπιζόμενος τις ιδέες σου, όταν είσαι καθαρός και δεν σκέφεσαι τα σωσίβια της επόμενης ημέρας (π.χ. κ.Benny) τότε γίνεται ανάστα ο Κύριος. Με τέτοιο εξαπλούμενο πανικό στην κοινωνία θα έπρεπε να γίνει "αλεό" εκεί μέσα. Όμως ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ και το μυαλό τους είναι ήρεμα και στα βουβά, να σώσουν αν σώζεται την εδρούλα τους στις εκλογές. Κότες, ε κότες!