#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2010 20:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φυλετικές ταραχές στο Μιλάνο



Μεγάλες ταραχές ξέσπασαν αυτό το σαββατοκύριακο στο Μιλάνο, με αφορμή το θάνατο από μαχαίρι ενός Αιγύπτιου, ύστερα από συμπλοκή του με  μετανάστες που προέρχονται από τη Νότια Αμερική. Μια μεγάλη ομάδα αποτελούμενη από Βορειοαφρικανούς,  προκάλεσε καταστροφές στη πόλη, αναποδογυρίζοντας και καίγοντας αυτοκίνητα, και διαλύοντας καταστήματα που ανήκουν σε Νοτιοαμερικανούς. Όπως ανέφερε ο αντιδήμαρχος του Μιλάνου, η πόλη μετατράπηκε σε «…άγρια δύση, με συμπλοκές ανάμεσα σε συμμορίες μεταναστών». Οι ιταλικές αρχές αποφάσισαν τώρα να προχωρήσουν σε ενδελεχείς ελέγχους στις περιοχές των μεταναστών, προκειμένου να διαπιστώσουν αν η παραμονή τους στη χώρα είναι νόμιμη ή όχι. Οι πολιτικοί της δεξιάς ζητούν την άμεση απέλαση όλων όσων συμμετείχαν στις ταραχές. Σύμφωνα με ιταλικές εφημερίδες, οι φασαρίες θύμισαν αυτό που συμβαίνει στο Λος Άντζελες, με τις μάχες μεταξύ των διάφορων συμμοριών. Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί πριν από ένα μήνα και στη νότια Ιταλία, όταν λευκοί νεαροί  επιτέθηκαν σε Αφρικανούς.

 Daily Telegraph

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eastrader avatar
    Eastrader 15/02/2010 21:24:09

    Καλομελετα κι ερχεται

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Eastrader 15/02/2010 22:35:45

      Άγρια Δύση ?

  2. popolaros avatar
    popolaros 15/02/2010 22:14:59

    Το σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω στον Μυλοπόταμο, Ρέθυμνο μεριά.

  3. πολίτης avatar
    πολίτης 15/02/2010 22:18:57

    Θα διατυπώσω πάλι μία αφελή απορία. Καλά οι Ασιάτες, καλά οι Αφρικανοί. Από τη νότια Αμερική γιατί έρχονται εδώ (γιατί και στην Ελλάδα έχουν ξεφυτρώσει); Τους έρχεται κοντά η Μεσόγειος;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ πολίτης 15/02/2010 22:24:23

      διακίνηση κοκαϊνης;

    • Orestios avatar
      Orestios @ πολίτης 15/02/2010 22:26:04

      Έλα βρε Αρχαίε! Γίνονται αυτά τα πράγματα? Για ένα κομμάτι ψωμί ήρθαν, για το μέλλον τους, για μια καλύτερη ζωή. χαχαχαχα

  4. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2010 22:25:06

    Επιτέλους ενσωμάτωση.

  5. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/02/2010 22:46:04

    Η Ευρώπη έτσι όπως πάει, θά βρή τόν Χίτλερ της,δέν θά τήν γλυτώση.

  6. thespieys avatar
    thespieys 15/02/2010 23:04:15

    Που εισαι Ραγκουσηηηηηηή;;;; Ελπίζω να ακουσες τις δηλωσεις Μπερλουσκονι ότι οι μόνοι μεταναστες που θα δέχεται πλέον η Ιταλία θα είναι καλλονές και μοντέλα!!!

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/02/2010 00:31:36

    Ας έρθουν εδώ αυτοί που θα διώξουν από την Ιταλία, χαρίζει το ΠΑΣΟΚ όχι αστεία, σοσιαλιστές μόνοι ψάχνουν συντρόφους!

  8. Μπαρμπαγιώργος avatar
    Μπαρμπαγιώργος 16/02/2010 00:37:28

    http://www.youtube.com/watch?v=0g9d1XlUDY4

  9. Orestios avatar
    Orestios 16/02/2010 00:43:24

    Κάτι μου θυμίζουν αυτά τα αναποδογυρισμένα αυτοκίνητα. Τί μου θυμίζουν, τί μου θυμίζουν.

  10. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 16/02/2010 03:10:23

    Και εδώ δεν πάμε πίσω!

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1105979&lngDtrID=244
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10236825

    Οπότε αν το θύμα ήταν Αφρικανός, τηρουμένων των αναλογιών...

  11. Σαος avatar
    Σαος 17/02/2010 10:27:15

    Ένας γνωστός απασχολούσε έναν αλβανό (νόμιμο, εκ των υστέρων βέβαια) ο οποίος μόλις άκουσε πως θα δοθεί υπηκοότητα στους λαθρομετανάστες, επέστρεψε στην Αλβανία για να φέρει την ετοιμόγεννη γυναίκα του. Παρεμπιπτόντως, ο εν λόγω αλβανός είναι φανατικός ΠΑΣΟΚτζής και επειδή έχει μάθει τα κόλπα, αν πεις ότι δεν υποστηρίζεις ΠΑΣΟΚ ή ΣΥΡΙΖΑ την έχεις έτοιμη την ταμπέλα του ρατσιστή και του εθνικιστή από τον εν λόγω κύριο! Μάλιστα σε μια συζήτηση του ανέφερα για τους Βορειοηπειρώτες και αυτός αμέσως να πει πως δεν υπάρχουν Βορειοηπειρώτες αλλά μόνο αλβανοί και μάλιστα ότι η Αλβανία θα έπρεπε να φτάνει μέχρι την Άρτα γιατί μέχρι εκεί είναι όλοι αλβανοί!!!!!