04/09/2008 03:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φυγή Καραμανλή προς τα εμπρός

 

___________________________________________________ 

«Φυγή προς τα εμπρός» ήταν το συμπέρασμα χθεσινής σύσκεψης στο Μαξίμου για τον τρόπο αντιμετώπισης της οξυμένης πολιτικής κατάστασης και των επιθέσεων που δέχεται το στενό περιβάλλον Καραμανλή τις τελευταίες ημέρες και ιδιαίτερα ο κ. Ρουσόπουλος. Το ερώτημα βεβαίως είναι «πως»; Και προς τα «που»;

Πως άραγε θα καταφέρει αυτή την φορά να τα ξεμπουρδουκλώσει, έτσι που όλα πλέον μπλέκονται μεταξύ τους, σε μια αμείλικτη για τον ίδιο πραγματικότητα: ανικανότητα, διαπλοκή και διαφθορά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anetos avatar
    anetos 04/09/2008 09:34:48

    Η φυγη (εξαφανιση) θα ηταν προτιμοτερη γι'αυτον απο την φυγη προς τα μπρος !

  2. aionios avatar
    aionios 04/09/2008 10:04:13

    Είναι τελειωμένη περίπτωση δεν γίνεται πλέον τίποτα.

  3. rs avatar
    rs 04/09/2008 10:57:24

    Επιτρέψτε μου ένα φαινομενικά άσχετο σχόλιο.
    Είδα (όχι άκουσα, έχει σημασία) για πολύ λίγο την ομιλία του ΓΠ στην τηλεόραση και εκέινο που μου έμεινε σαν εικόνα ή καλύτερα σαν...ήχος, ήταν ένα συνεχές...κορνάρισμα. Αν λοιπόν κάποιος δει αφαιρετικά την όλη εικόνα και μείνει στο κορνάρισμα, η κατάσταση κλίνει προς το σουρεαλιστικό, η καλύτερα γκροτέσκο.
    Ανάθεμά με λοιπόν άν κάποιος πρόσεχε τί έλεγε ο ΓΠ. Δεν βοηθάει φυσικά και η εκφορά του λόγου του αλλά ...λέμε τώρα. Ουσιαστικά λοιπόν πήγαν εκεί να κάνουν ...φασαρία. Να δηλώσουν ένα εκωφαντικό παρόν και έναν οιηματικό τσαμπουκά του στύλ "ναι ρε εδώ είμαστε και αμα λάχει...."
    Αυτή λοιπόν είναι η...πολιτική πραγματικότητα στην Ελλάδα και όποιος την αγνοεί η δεν την καταλαβαίνει "δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει".
    Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για την ΝΔ. Με την πολιτική της ...καραμούζας και της κόρνας δεν υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί τίποτε.
    Με λίγα λόγια όταν γίνουν εκλογές,οι "ποδοσφαιρικές" συμπεριφορές θα χαρακτηρίζουν την πλειοψηφία του εκλογικού σώματος και φυσικά θα απέχουν παρασάγκας από βαθυστόχαστες και εμβριθείς αναλύσεις.

  4. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 04/09/2008 12:10:17

    den eho na prostheso se avta pou egrapsan oli tipota allo.

  5. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 12:19:22

    και γω παω να ψυσω κοκκινες πιπεριες Φλωρινης.
    .

  6. Robin Hood avatar
    Robin Hood 04/09/2008 13:05:59

    Μια καλή ιδέα είναι φυγή για να μονάσει στη μονή Βατοπαιδίου.
    Για συγχώρηση αμαρτιών.

  7. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 04/09/2008 13:15:55

    Τα λέω στον Κώστα εδώ και καιρό. Ή δε διαβάζει αυτή την ιστοσελίδα, ή δεν προσέχει τα σχόλια μου, ή τα παρακάμπτει. Και τα τρία συνιστούν κενό μόρφωσης για ένα σοβαρό πρωθυπουργό.

    Κώστα, επανέρχομαι για τελευταία φορά στο θέμα της ηρωικής εξόδου, δεδομένου ότι σε μερικές ημέρες θα έχουν εξαντληθεί τελείως τα χρονικά περιθώρια, οπότε το μόνο που θα σου μείνει σε μια τέτοια περίπτωση, θα είναι η επεξεργασία της πικρής εμπειρίας.

    Βήμα 1ον:
    Ανασχηματισμός:
    Υπουργός οικονιμικών/οικονομίας: Σπύρος Κλαδάς
    Υπουργός Δικαιωσύνης: Γιώργος Ζορμπάς
    Υπουργός Εργασίας: Μανώλης
    Υπουργός Εξωτερικών: Γιώργος Καραμπελιάς
    Υπουργός Πολιτισμού: Χρήστος Γιανναράς
    Κυβερνητικός Εκπρόσωπος: Φάκτωρ Χ
    Προσωπικός σου Αστρολόγος: Μποτίλια
    Σύμβουλος Μαξίμου (στη θέση Αγγέλου): Olymbia.gr
    Δημιουργία Διαδυκτυακού Συμβουλίου Εθνικής Σωτηρίας από ειληκρινείς μπλόγκερς.

    Βήμα 2ον:
    Αλλαγή πολιτικών επιλογών. Κατάργηση του "φιλελεύθερης" οικονομικής απάτης και διάλυσης.

    Εάν συναντήσεις δυσκολίες, αναλαμβάνω να βοηθήσω να πειστούν τα πρόσωπα που ανέφερα.
    Μια γρήγορη απόφασή σου θα φέρει αποτελέσματα. Φοβάμαι όμως ότι είναι η λύση που σου προτείνω είναι η μόνη για να ξεπεραστεί το αδιέξοδο.
    Ο καιρός μάζεψε επικίνδυνα.
    Κώστα, ή τώρα ή ποτέ.

  8. Robin Hood avatar
    Robin Hood 04/09/2008 13:27:28

    @ Μποτίλια στο πέλαγος :
    Ξέχασες τον ηγούμενο Εφραίμ: Υπουργός Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος.
    Και το Ζαχόπουλο: Παιδείας και Θρησκευμάτων.
    Κατα τα άλλα, άν είναι να αναβαθμιστούμε από Κόζα Νόστρα σε τρελλοκομείο, συμφωνό.

  9. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 04/09/2008 13:51:47

    @Robin hood
    Το σύστημα μας έχει περάσει μια "λογική". Υπό αυτή την έννοια δηλώνω τρελός.
    Τον λογαριασμό για τη "λογική" μας, θα τον δούμε να σερβίρεται, όταν σε συνθήκες πλήρους εσωτερικής αστάθειας, διογκωθούν οι εξωτερικές απειλές:
    - Τούρκος πρόεδρος στη Λευκωσία (έστω εκ παρεκτροπής)
    - Αλβανός δήμαρχος Αθήνας
    - "Διεθνής" αρμοστής στη Θράκη, με υπόλογο έλληνα και τούρκο διεκπεραιωτή
    - Προτεκτοράτο τσαμουριάς
    - Πολυπληθής Σκοπιανή μειωνότητα στη Θεσσαλονίκη
    - Τρία υπόλοιπα δέντρα στο Μέτσοβο, όπου θα διοργανώνονται "σεμινάρια" λογικής
    - Τσίχλες κοκαΐνης στα περίπτερα
    - Ανδρειάντα του Σόρος στην πλατεία Ομονείας

    Λίγη υπομονή φίλε. Εδώ είμαστε και θα ξανασυζητήσουμε για "λογική".
    Για το Ζαχόπουλο δεν θέλω να τοποθετηθώ, διότι βρίσκεται σε φάση ανάρρωσης. Όσο αφορά τον Εφραίμ, στο ποσοστό που συγκροτηθεί η κυβέρνηση που προτείνω, θα εισηγηθώ να καταδικαστεί σε εικοσαετή ποινή καταναγκαστικών έργων, να διαχειρίζεται το ιστολόγιο του ΠρέζαTV.

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 04/09/2008 13:58:12

    Δυστυχώς ο δρόμος (της φυγής) απο μπροστά είναι γεμάτος απο σκουπίδια. Γιατί μόλις έσκισε δημόσια την πρόσκληση για τα εγκαίνια της ΔΕΘ ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης.Και πέταξε τα κομμένα χαρτιά στον δρόμο.

    Και όπως φαίνεται σαν αυτόν είναι και αρκετοί άλλοι, καθώς οι τηλεφωνικές προσκλήσεις απο τα κέντρα οργανώσεως της υποδοχής δέν μαρτυρούν αποδοχή για συμμετοχή στην υποδοχή.

    Ο ουδέτερος παρατηρητής περιμένει πλέον να δεί. άν αυτοί που θα μαζευθούν, θεσσαλονικείς και απο τα πέριξ, θα δείξουν την χαρά τους στον αφικνούμενο ή το αντίθετο, οπότε φυγή σε ανοικτό δρόμο ή σε δρόμο με σκουπίδια δέν θα έχει καμία σημασία. Σημασία θα έχει, άν μετά την όποια φυγή επιστρέψει ή όχι.

    ΠΕΛΙΑΣ

  11. Robin Hood avatar
    Robin Hood 04/09/2008 13:59:22

    @ Μποτίλια στο πέλαγος
    Φίλε, κόβεις δελτία παροχής υπηρεσιών για έναν ή για πολλούς εργοδότες;
    Sorry, αλλά δουλειά μου είναι να ρίχνω με το τόξο.

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/09/2008 14:08:40

    Ο rs τα έγραψε όλα σε λίγες γραμμές .

    Δυστυχώς εγώ τη φυγή προς τα εμπρός την ερμηνεύω : φέρτε τώρα που γυρνάει κι άλλα σκάνδαλα να μαζευτούν όσα περισσότερα γίνεται να μπερδευτούν όλοι να βαρεθούν και τέλος όπως πάντα να τα ΞΕΧΑΣΟΥΝ .

    Ερώτηση κρίσεως :

    Αλήθεια τη Siemens που την έχει ο μέσος Νεοέλληνας στο μυαλό του ? Στο δεξί ή το αριστερό ημισφαίριο του υποτιθέμενου εγκεφάλου του ?? Μήπως εκεί που έχει βάλει και τις υποθέσεις : ομολόγων , υποκλοπών , πακιστανών-CIA , Ζαχόπουλου και και και και ?

    Χαλαρώστε λοιπόν και διασκεδάστε τον απόλυτο ξεπεσμό ενός ημι-αμόρφωτου λαού .

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/09/2008 14:14:11

    Καμμία κυβέρνηση δεν έχει τελείωσει αν δεν εμφανισθεί στον ορίζοντα η εναλλακτική λύση παρ εκτός αν η χώρα είναι σε επαναστατική κατάσταση.
    Αυτό δεν συμβαίνει οποτε το σήριαλ συνεχίζεται.
    Αλλά και αν πέσει μετά από δύο εκλογές που δεν θα σχηματίζεται κυβέρνηση όλα ξαναρχίζουν.

  14. σασκα avatar
    σασκα 04/09/2008 14:16:25

    Επειδή τυγχάνει να ανήκω στο ημι-αμόρφωτο κοινό μήπως εσύ μορφωμένε greekpoliticalreview μπορείς να μας απαντήσεις στην ερώτηση σου;
    Περίεργος είμαι να ακούσω την άποψη σου για την Siemens και να δω σε ποιο ημισφαίριο του υποτιθέμενου εγκεφάλου σου την έχεις!.

  15. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 04/09/2008 14:28:21

    @Robin Hood
    Ζω στο εξωτερικό και εργοδότης μου είναι ο εαυτός μου, γιατί είμαι επαγγελματίας. Μπλοκάκια δεν έχω και ουδέποτε τοποθετήθηκα επ΄ αυτού γιατί σέβομαι τη δραματική κατάσταση πολλών συναδέλφων στην Ελλάδα.
    Ωραίο το τόξο. Μόνο που οι σερίφηδες των Forests διαθέτουν πλέον άρμα, οπότε χρειάζεται μπαζούκας. Αν μελετήσεις το τόξο σου θα καταλάβεις και αυτά που λέει ο Ηράκλειτος περί κρυφής αρμονίας.

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/09/2008 14:39:58

    Έλα βρε σάσκα , δε θέλω να σε βλέπω με νεύρα .

    Η πολλή ώρα πίσω από το pc σου προφανώς σ έχει κάνει να ζεις σε ηλεκτρονική πραγματικότητα .

    Αν θες να μάθεις τη γνώμη μου μπορείς να πας εκεί που γράφω τα σεντόνια μου .

    Κι επειδή όπως δηλώνεις κι εσύ : τρέλα μπορεί να πουλάς αλλά μνήμη έχεις , θυμήσου λίγο πόσο καιρό έκανε ο μορφωμένος λαός να ξεχάσει και να απορρίψει τα σκανδαλάκια των αγαπημένων σου Πασόκων και θα καταλάβεις τι σημαίνει φυγή προς τα εμπρός .

    Εκτός αν θεωρείς ότι άλλοι ζούσαν τότε κι άλλοι τώρα .

    Αλλά πάνω απ όλα dont panic όταν βγεις και καταλάβεις που ζεις .

  17. Robin Hood avatar
    Robin Hood 04/09/2008 14:46:04

    @ Μποτίλια στο πέλαγος
    Τα είπε παλιά κι ο παλιός εθνάρχης σας: Η Ελλάδα είναι απέραντο φρενοκομείο. Τα λέει σήμερα και η Γιάννα στον Ελεύθερο Τύπο.
    Φίλε ΟΚ, είσαι σταθερά εντός γραμμής (δεν κινδυνεύεις να τσαλακώσουν την ψήφο σου οι αγοραστοί και να την βάλουν στην τσέπη).
    Ελπίζω επίσης να πουλάς μόνο τρέλλα ("ένα μπλοκάκι, ένας εργοδότης"), γιατί αλλοιώς το πράγμα αλλάζει ...

  18. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 04/09/2008 14:54:10

    @Robin Hood
    Ότι και να είναι η Ελλάδα, φίλε, είχα την ευθιξία να σηκωθώ και να φύγω για 35 χρόνια, με βάση το στίχο του Μαγιακόφσκι: "Από υπερβολική αγάπη για τη ζωή, προτίμησα το θάνατο".
    Δεν ψηφίζω ποτέ, γιατί είμαι αναρχικός.
    Δεν πουλάω μόνο τρέλα. Κατά συνέπεια άσε τις απειλές, γιατί όταν έρθει η ώρα να πάρω φόρα, θα ψάχνεις για το τόξο.
    Τρέλα πουλάτε μια ζωή οι στυλοβάτες της λογικής του συστήματος.

  19. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 15:41:41

    Γιατί δεν ξαναφεύγεις για άλλα 35;

  20. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 19:39:02

    Kraepelin- μην το παρακανεις .Θα σου απαντησω εγω "για να φυγεις εσυ "

  21. aris avatar
    aris 05/09/2008 08:31:34

    η φωτό τα λέει όλα...μα πήρε το μάτι μου και τον μποτίλια κάπου εκεί ανασκελιασμένο να προσπαθεί να σηκωθεί και να φύγει προς τα μπρος ή έκανα λάθος?