09/12/2008 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτιαχτά "μίγματα συσσωρευμένης απόγνωσης"

Ο Νιλς Καντρίτσκε, γερμανός δημοσιογράφος και γνώστης των ελληνικών θεμάτων μίλησε στη Ντόιτσε Βέλε για τα αίτια των πρωτοφανών ταραχών στην Ελλάδα από τη δική του οπτική γωνία. Διακρίνει τρεις κρίσεις που συγκαθορίζουν στον έναν ή στον άλλο βαθμό το κύμα βίας που παρατηρείται στις πόλεις της Ελλάδας:

«Η πρώτη κρίση είναι αυτή της εκπαίδευσης και η οποία πλήττει άμεσα τη νέα γενιά. Η δεύτερη είναι η κρίση της σημερινής κυβέρνησης, η οποία αντιπροσωπεύει μια κρίση του κράτους, μια πολιτική κρίση και η οποία έχει μια μακρά προϊστορία. Αναφέρομαι στη διαφθορά, αναφέρομαι στη διαπλοκή, αναφέρομαι σε ένα κράτος που δεν ενδιαφέρεται για τα συμφέροντα των πολιτών του. Ένα κράτος που, όπως πιστεύουν, εξυπηρετεί τον πλουτισμό της πολιτικής τάξης και συγκεκριμένων κοινωνικών στρωμάτων. Και τέλος είναι η κρίση που προκάλεσε το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, για το οποίο γίνεται ακόμη λόγος».

Λύση οι πρόωρες εκλογές;

Συνταγές για διέξοδο από την παρούσα κρίση δεν υπάρχουν. Ακόμη και η προκήρυξη νέων εκλογών δεν θα συνιστούσε πραγματικά λύση του προβλήματος. Ο γερμανός δημοσιογράφος υποθέτει ότι ο Κώστας Καραμανλής δεν θα προκήρυσσε εκλογές, τις οποίες πιθανότατα θα χάσει, ενώ πιθανολογεί ότι στην παρούσα φάση κανείς δεν θα ήθελε να διαχειριστεί αυτή την κρίση. «Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει στην Ελλάδα πολιτικός που να θέλει να κερδίσει τις εκλογές και να διαχειριστεί το χάος που έχει κοινωνικά συσσωρευτεί»

Διαβάστε: «Μίγμα συσσωρευμένης απόγνωσης...»

Σχόλιο: Ο Katritzke και ο ρόλος που παίζει μας είναι γνωστός εδώ και δεκαετίες. Είναι απορίας άξιος ο τρόπος που προβάλλεται από τα ελλαδικά μέσα ενημέρωσης, με διάφορα συνοδευτικά εγκώμια του τύπου “φιλέλληνας”, “ειδικός για Ελληνικά θέματα” και τα παρόμοια. Ποιος νομίζετε ότι είναι η Ντόιτσε Βέλε που του δίνει βήμα; Πρακτορείο της Λούξεμπουργκ ή του Τέλμαν; Πρόκειται για τον κατ΄εξοχήν σταθμό συμφερόντων των ΗΠΑ στην Ευρώπη. Ο Κατρίτζκε δεν χάνει ευκαιρία όταν πρόκειται για δυσφήμιση της Ελλάδας στη Γερμανία. Σημειωτέον ότι είναι από τους πιο ένθερμους υποστηριχτές του σχεδίου Ανάν. Φτάσανε οι μπαρμπάδες να διοργανώσουν εκδήλωση υπέρ του σχεδίου Ανάν χωρίς συμμετοχή Ελλήνων ή Ελληνοκυπρίων, μόνο με Γερμανους (;), Τούρκους και Τουρκοκύπριους σε Ελληνικό(;) καπηλιό γνωστού ψευτοαριστερού στο Βερολίνο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. miaouth avatar
    miaouth 09/12/2008 18:45:16

    ..."στην παρούσα φάση κανείς δεν θα ήθελε να διαχειριστεί αυτή την κρίση. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει στην Ελλάδα πολιτικός που να θέλει να κερδίσει τις εκλογές και να διαχειριστεί το χάος που έχει κοινωνικά συσσωρευτεί» (Kadritzky).
    Έχει ήδη γίνει εδώ η ίδια εκτίμηση από 2-3 (και από τον γράφοντα).
    Για μας τους πολίτες όμως, είναι καθήκον να αναθέσουμε ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΩΤΕΡΟ να την διαχειριστούν με τον καλύτερο (ή έστω με τον λιγότερο κακό) τρόπο.
    Πολιτική διέξοδος λοιπόν. Ή μεταβατικός πρωθυπουργός ενός ελάχιστου κύρους (από την πλειοψηφία) και μετά εκλογές, ή εκλογές αμέσως.
    Η κατάσταση χειροτερεύει.

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 09/12/2008 18:50:20

    Απόλυτα εύστοχη η φωτογραφία της φλεγόμενης και μή καιόμενης (εισέτι) ηγετικής ομάδας της Νέας Δημοκρατίας. Στο βάθος της φωτογραφίας ή μη φλεγόμενη αλλά κεκαμμένη πλέον κυβέρνηση της Ελλάδος.

  3. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 09/12/2008 18:53:41

    Sthn Patra kskinhse h antidrash epitelous!!!

    Oi katoikoi ths Patras enwthikan me thn Astynomia, bghkan me ropaa kai dernoun anhlews tous Koukouloforous!!!!!

    Me phran thl apo Patra kai to dleei twra kai to Alter!

    Oi Kokouloforoi plaisiwnontai kai apo omades lathrometanastwn!

    Epitelus oi katoikoi bghkan me ropala kai enwthikan me thn Astynomia!!!!!!

    Fwnazei o kosmos ot "emeis eimaste Patrinoi kai den tha mas kanete Athina"!!!!

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/12/2008 18:56:15

    Μόλις μίλησα με συγγενείς από κάτω, οι αντιεξουσιαστές πολιορκούν την αστυνομική δ/νση και πολίτες κυνηγούν σε ομάδες όσους πλησιάζουν καταστήματα.

    Ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί με συγκρούσεις πολιτών.

  5. patos avatar
    patos 09/12/2008 18:56:31

    από το λινκ που έδωσες :
    "...
    Εκδηλώνεται κάτι που θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ως ‘εξέγερση μιας χαμένης γενιάς’. Αυτό σημαίνει ότι γύρω από τον σκληρό πυρήνα που αυτοαποκαλείται αντιεξουσιαστικός χώρος ή αναρχικοί, και τους οποίους εγώ ονομάζω desperados, παρατηρείται μια ευρύτερη κινητοποίηση».
    ...
    Desperados είναι οι απελπισμένοι ακτιβιστές που δίνουν το «παρών» στα επεισόδια, δεν είναι σίγουροι για αυτό που θέλουν και παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους.
    ..."

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/12/2008 18:56:35

    Η δήλωση του κ. Παπούλια έχει ως εξής: «Σήμερα, ημέρα της κηδείας του Αλέξη Γρηγορόπουλου, είναι για όλους μια μέρα πένθους. Η δολοφονία του πλήγωσε βαθιά τη δημοκρατία μας. Οι προηγούμενες μέρες έφεραν στη σκέψη όλων ένα μεγάλο «γιατί». Αν η κοινωνία μας δεν απαντήσει πειστικά δίνοντας λύσεις οι πληγές θα μένουν ανοιχτές. Στην απάντησή του όμως πρέπει να επιμείνουμε με σεβασμό στους θεσμούς και στους νόμους. Σαν μέλος της γενιάς που έζησε βαριά χρόνια στην ιστορία μας καλώ να τιμήσουμε τη μνήμη του Αλέξη ειρηνικά».

    Καταλαβατε γιατι δεν εχουμε κρατος; Ιδου λοιπον,

    Ο κυριος Παπουλιας που ως υπουργος εξωτερικων (τεμεναδων) μονομερως επετρεψε τη αθροα εισοδο Αλβανων με την επαισχυντη αποσυρσυ του νομου περι καταστασης πολεμου με την ομωνυμη χωρα, μας καλει γενικα και αοριστα "να σεβαστουμε"το νομο. Αυτονοητα πραγματα δηλαδη για συνειδητους πολιτες.

    Ωραια, λεω Ωραία, τότε και έξω απο τις Τράπεζες να βαλουμε ταμπέλες "παρακαλούνται οι κ.κ ληστές να μην εισέρχονται", και στις στρατιωτικές βάσεις να γράψουμε "απαγορεύεται η είσοδος σε κατασκόπους"!

    Να πουλήσουμε τα Mirage, και να στειλουμε απλά μια...κόσμια παράκληση στους Τούρκους να μην κάνουν παραβιάσεις στο Αιγαίο! δεν συναδει με τις Στενωπικες πρακτικες των ηλιθιων.

    δε θα ήταν πιό ουσιαστικό,αντί να χύνουμε κροκοδείλια δάκρυα, να κόβαμε τα πόδια των ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΩΝ που έστειλαν αυτό το παιδί στο θάνατο,πρίν στείλουν κι'αλλα?

    Γιατί ήταν κοινό μυστικό πως η αναρχία στην Αθήνα και η ατιμωρησία των "γνωστών-αγνωστων" θα όδηγούσε σε νεκρους, άλλωστε οι παραπάνω καθοδηγητές το ΕΠΕΔΙΩΚΑΝ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.

    Οταν όλοι τα αντιλαμβάνονταν αυτά,αλλα οι αρμόδιοι δέν έκαναν τίποτα,δεν είναι κροκοδειλια τα δάκρυα-τουλάχιστον της πολιτικής ηγεσίας?

    Αν ήξερε ο Αλέξης πιά συμφέροντα και παιγνίδια τον οδήγησαν στον τάφο! Αυτό σε κάνει να χύνεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δάκρυα-τουλάχιστον εμένα που έχω μικρο γυιό.

    Οι θεσμοι εχουν καταρευσει και υπευθυνοι ειναι αυτοι που πρωτα επρεπε να τους τηρουν.

    Εμεις που ζουμε εκτος ελλαδος ακομα δεν μπορουμε να πιστεψουμε το τι εχει γινει. Μεγαλη η θλιψη για το παιδι και για την πατριδα μας.

    Αδικος ο θανατος ενος παιδιου, "κακια" η ωρα.
    ποτε προλαβε η δικαιοσυνη και αποφασισε οτι ο δραστης ηταν ο αστυνομικος και οτι εγινε δολοφονια?
    τα καναλια και οι δημοσιογραφοι γιατι τον εβγαλαν αμεσως δολοφονο?
    με τι δικαιωμα τον εβριζαν εστω ακομη και αν ηταν αυτοπτες μαρτυρες?
    οταν ενας αστυνομικος σκοτωνεται δεν βλεπω τετοια ευαισθησια ουτε επισης οταν εχουμε θυματα απο τις ενοπλες δυναμεις.
    και ποτε δεν θα καταλαβω την συνδεση ενος αδικου χαμου με την καταστροφη των περιουσιων του κοσμου.
    κυριε προεδρε της δημοκρατιας το καλεσμα σας ειναι σεβαστο αλλα..αργοπορημενο.
    τα γεγονοτα πρεπει να τα προλαμβανομε οχι να τα ακολουθουμε.
    η πρωτευουσα ειναι αιχμαλωτη γνωστων και αγνωστων.

    Πώς έφτασε η χώρα που καποτε την κυβέρνησε ένας Βενιζέλος και ένας Τρικούπης να την κυβερνούν τέτοιοι θλιβεροί βραδύνοες?

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/12/2008 18:57:45

    Τελικα και οπως φαινεται, η θα αντιδρασουμε, η θα μας καψουν ολους ζωντανους.
    Και προφανως το πασοκ, δε θελει να παρει την καυτη πατατα.

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/12/2008 19:00:16

    Πραγματι, καποτε νομιζα κι εγω, οτι ο Παπουλιας,αντιπροσωπευε κατι αλλο, πιο σοβαρο εκει σ αυτη τη σκαταποθηκη που ειναι η βουλη,αλλα ως φαινεται, κι αυτος ανθρωπακι ειναι.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 19:04:51

    δεν θα αντιδράσουμε και δεν θα μας κάψουν ζωντανούς. Αρκετή βλακεία...

  10. tony avatar
    tony 09/12/2008 19:07:41

    Ρέ παιδιά καίτε τράπεζες και μαγαζιά δεν καίτε και καμιά εφορία νά χαρεί λιγάκι ο κόσμος?

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 19:10:00

    και καμιά πολεοδομία και κανένα παράρτημα της νομαρχίας που δίνει άδειες κυκλοφορίας, και 5-6 υπουργεία... αν είναι να είμαστε αντιεξουσιαστές, go all the way.

  12. PATRA avatar
    PATRA 09/12/2008 19:16:26

    RE FILE, PYRHNAS XRHSAYGITWN, AGANAKTISMENWN, KAI ASFALITWN ENWTHHKE ME TOYS ENSTOLOUS MPATSOUS.
    OI FILOI TOY KALAMPOKA GIA OPOION THYMATAI....

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/12/2008 19:20:26

    Ιδου ενα αλλο δειγμα αριστερης πρωτοπορειας. Να τι ειπε ο "αριστερος" Λαζοπουλος με τις δεξιες τσεπες.

    Σρόιτερ προς Λαζόπουλο: Τι θα λέγατε σε αυτούς τους νέους που είναι τώρα στους δρόμους και διαδηλώνουν και τα σπάνε;
    Λαζόπουλος: να μην σταματήσουν!!!!!!!!!!!

  14. patos avatar
    patos 09/12/2008 19:31:05

    και λέω, αν απο δουλειά σε δουλειά μαζεύατε κι αν 500 ευρο το μηνα - κι αν μήνα το μήνα πηγαίνατε απο δουλειά σε δουλειά και δε μιλάω ούτε για δάνεια ούτε για αυτοκίνητο, απλά μια γκαρσονιέρα ή ένα δυάρι με νοίκι- κι αν αν σας είχαν απολύσει γι άλλη μιά, και η κυβέρνηση να σε κοροϊδεύει κατά σύστημα και κατα συνήθεια
    θα τα σπαγατε για το παραμικρό ή όχι ? ποιός και πώς να συγκρατηθεί? και για ποιο λόγο να συγκρατηθεί? για ποίο νόμο?

  15. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 09/12/2008 19:42:45

    "Ή θα αντιδράσουμε ή θα μας κάψουν όλους ζωντανούς». Σιγά ρε, μη σας σκίσουν και κανένα καλτσόν... Κουφάλες, σε λίγο καιρό θα μιλάτε για τον ελληνικό «Μάη του '68» και θα διεκδικείτε και περγαμηνές κινητοποίησης, όπως οι κουκουέδες στο Πολυτεχνείο.

  16. τσούχτρα avatar
    τσούχτρα 09/12/2008 19:47:05

    Μας είχανε μελετήσει πολύ καλά! οργανώνανε τον αντιεξουσιαστικό χώρο ποντάροντας στο αδούλωτο του Έλληνα. πως οι πολίτες θα τους στηρίζουν, θα τους κρύβουν, θα τους καλύπτουν! Αμ, δε οι πολίτες ξύπνησαν... καιρός ήταν!

  17. zulu avatar
    zulu 09/12/2008 20:58:57

    @Νικος 6:56
    Α ρε κωθώνι χουντικό!
    Οι Αλβανοί σου φταίνε, βλάκα! Δεν κοιτάς τα χάλια σου, ζώον.

  18. τσούχτρα avatar
    τσούχτρα 09/12/2008 21:02:11

    σώπα καλέ! δεν είναι οργανωμένος καθόλου! το ιντυμέντια είναι για να παίζουν ποδοσφαιράκια και άλλες ευγενείς αθλοπαιδιές!
    Τί είναι; αναρχικοί;! πολύ σκελετωμένους τους βλέπω πράγματι....
    αλλά τό ό,τι πετάνε! ε, αυτό ν΄ αγιάσει το στόμα σου!

  19. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 21:27:53

    Ανώνυμε #18, τα είπες όλα. Εδώ μια ληστεία προσπάθησαν να κάνουν πριν 2 χρόνια και πήγανε σαν σκόρπια γίδια. Γι αυτό και τους πιάσανε. Και φυσικό είναι, το «σχέδιο» και η ιεραρχική οργάνωση, προϋποθέτει πράγματα στα οποία είναι φύσην αντίθετοι. Αυτός είναι άλλώστε ο ρόλος τους ως κοινωνική συνιστώσα, να δείχνουν προς την κατεύθυνση της ουτοπιστικής εκμηδένισης κάθε μορφής εξουσίας η οποία εκ προοιμίου είναι καταπιεστική. Ασχέτως του αν στην Ελλάδα όπως ξαναείπα κάθε «-ισμός» αυτοξεφτιλίζεται με συστηματικές ανόητες ενέργειες ή και απλές κουβέντες.

    Από την άλλη βέβαια, αν έκαναν «το ηθικόν» ως ακραίοι στην συγκεκριμένη συγκυρία, δηλαδή να κάψουν και να σπάσουν θεσμικά σημεία και όχι περιουσίες, εκεί να δεις πως θα έπαιρναν φωτιά τα πληκτρολόγια από συγκεκριμένους με αναφορές σε συντονισμένα σχέδια εκ του εξωτερικού. Αν τα διαβάσαμε μια φορά ήδη, σε τέτοια περίπτωση θα τα διαβάζαμε δέκα. Τουλάχιστον τώρα, με τα καψίματα περιπτέρων και περιουσιών από όλους αυτούς, κάποιοι σε όλα τα blogs κρύβονται πίσω από το ψευτοκαταγγελτικό «καίγονται περιουσίες πολιτών, γαμώ την πολυπολιτισμική σας κοινωνία και την διαχρονική πέραν το δέον ανοχή σας στην αριστερά». Αυτό φταιει, οι αριστερά. Οι διεθνιστές. Οι πράκτορες. Οι ξένοι δάκτυλοι. Η ανοχή. Και για την ιστορία, να αναφέρω πως προυπόθεση για μια πολυπολιτισμική και ανεκτική κοινωνία, δεν είναι απαραιτήτως η ανεξέλεγκτη εισροή λαθρομεταναστών όπως παρουσιάζεται συνήθως σε blogs και σε κανάλια. Άλλο πολυπολιτισμός, άλλο «σκέτο μπουρδέλο». Κάποιοι, προσπαθούν διαχρονικά να ταυτίσουν αυτά τα δυο.

    Συνοψίζοντας:
    Είτε περιουσίες έκαιγαν, είτε θεσμικά σημεία, κάποιους δεν τους πιάνεις πουθενά ούτως ή άλλως.

  20. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 21:39:40

    Και κάτι άλλο. Στο πολιπολιτισμικό Λονδίνο, οι «αναρχο-αυτόνομοι φρίκουλες και κοινωνικώς ανένταχτοι» κάθε είδους και φυλής, δεν κάνουν τέτοια, τουλάχιστον όχι πλέον. Όχι οτι δεν έχουν λόγους να τα κάνουν, αλλά γιατί το αντίπαλον δεος απέναντί τους, η αστυνομία, ειναι ΚΥΡΙΟΙ στον τρόπο που εκτελούν το καθήκον τους, ακόμα και στην ίδια τους την παρουσία από άποψη αισθητικής. Τόσο κύριοι, που ο κόσμος είναι στην πλειοψηφία τους μαζί τους και τους αντιλαμβάνεται ως προστάτες του. Και γνωρίζει πως αν κάποια στιγμή υπερβάλλουν, πραγματικά δεν γινόταν αλλιώς. Και πως αν υπερβάλουν χωρίς λόγο, τους έκοψε των κώλο η ίδια η πολιτεία.

  21. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 21:48:41

    Ας μου επιτραπεί να επανέλθω με καπάκι σχόλιο, στην σύγκριση με την Αγγλία.
    Οι Άγγλοι λοιπόν, μέσα στο χώρο τους είναι παναγίες. Όταν πάνε σε άλλες χώρες και τους παίρνει, κάνουν σαν παρλιακά για να ξεδώσουν. Τα έχουμε δει.
    Με εμάς τι γίνεται? Έξω είμαστε παναγίες και όταν είμαστε στη χώρα μας, φερόμαστε σαν ζώα. Συμπέρασμα?
    Το χιλιοειπωμένο "δεν υπάρχει κράτος" να κουλάντρίζει έξυπνα πράγματα και καταστάσεις. Γιατί δεν γουστάρουμε να υπάρχει. Πάνω εκεί πατούν και όσοι πονηροί ενδεχομένως επιβουλεύονται τη χώρα. Δεν μας το προκαλούν αυτοί. Βλέπουν φως και μπαίνουν. Το σηκώνει το πετσί μας.

  22. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 09/12/2008 23:18:19

    Ο Katritzke και ο ρόλος που παίζει μας είναι γνωστός εδώ και δεκαετίες. Είναι απορίας άξιος ο τρόπος που προβάλλεται από τα ελλαδικά μέσα ενημέρωσης, με διάφορα συνοδευτικά εγκώμια του τύπου "φιλέλληνας", "ειδικός για Ελληνικά θέματα" και τα παρόμοια. Ποιος νομίζετε ότι είναι η Ντόιτσε Βέλε που του δίνει βήμα; Πρακτορείο της Λούξεμπουργκ ή του Τέλμαν; Πρόκειται για τον κατ΄εξοχήν σταθμό συμφερόντων των ΗΠΑ στην Ευρώπη.
    Ο Κατρίτζκε δεν χάνει ευκαιρία όταν πρόκειται για δυσφήμιση της Ελλάδας στη Γερμανία. Σημειωτέον ότι είναι από τους πιο ένθερμους υποστηριχτές του σχεδίου Ανάν. Φτάσανε οι μπαρμπάδες να διοργανώσουν εκδήλωση υπέρ του σχεδίου Ανάν χωρίς συμμετοχή Ελλήνων ή Ελληνοκυπρίων, μόνο με Γερμανους (;), Τούρκους και Τουρκοκύπριους σε Ελληνικό(;) καπηλιό γνωστού ψευτοαριστερού στο Βερολίνο.

    Μποτίλια στο πέλαγος
    (Διονύσιος Κλαδάς, Βερολίνο)

  23. Factorx avatar
    Factorx 09/12/2008 23:34:15

    @Μποτίλια στο πέλαγος: δες τις αλλαγές

  24. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 00:23:27

    @Factorx
    Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω ποιες αλλαγές εννοείς. Προσωπικά δε ζήτησα καμία αλλαγή. Είμαι φανατικός φίλος της σελίδας, σέβομαι την προσφορά της και το περιεχόμενο της.
    Και κάποιοι άνθρωποι με έχουνε πείσει αμετάκλητα, γιατί δεν είμαι χθεσινός. Υπέρ αυτών καθαρίζω όποτε και όπως χρειαστεί.

  25. miaouth avatar
    miaouth 10/12/2008 01:30:13

    Παρεμπιπτόντως (για το επισχόλιο), η Ντώυτσε Βέλλε ήταν ο σταθμός που ακούγαμε κάθε νύχτα εκείνα τα χρόνια, 1967-1974. Ακούγαμε τον αδικοχαμένο Παύλο Μπακογιάννη, τον Σχινά και τόσους άλλους. Μήπως, λέω, μήπως τυχόν ακόμη και τότε ενοχλούσε κάποιους από τους "αριστερότερους των αριστερών" εδώ μέσα, ή μέσα στο θολό κλίμα της εποχής, χάσαμε κάθε κριτήριο του σωστού και του λάθους, κάθε αίσθηση της λογικής και του μέτρου;
    Και μετά περιμένουμε από τον Παυλόπουλο και τους άλλους να επιδείξουν λογική και σύνεση;

  26. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 01:43:22

    @FactorX
    Πρόσεξα τώρα την πρόσθεση. Ειλικρινά μου αρκεί να μπορώ να παρεμβαίνω στα σχόλια. Τη μεγάλη εκτίμηση που έχω για την ευθυκρισία σου, τη γνωρίζεις. Και δεν μπορώ να απαιτώ να είναι όλοι ενημερωμένοι για τα πάντα. Για μένα η ειλικρίνεια κρίνεται από τις προθέσεις. Με αυτή την έννοια, ακόμη και όταν δεν είναι όλα ακριβή όσα γράφονται, δεν παύεις να αληθεύεις.

  27. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 01:59:22

    @miauth
    Φίλε miauth μη συγχέεις την πρακτική της Ντόιτσε Βέλε πριν 35 χρόνια την περίοδο της δικτατορίας με τη σημερινή. Ξέρεις ποιοι είναι οι Έλληνες συνεργάτες της σήμερα; Ξέρεις ποια γραμμή αυτοί προβάλουν; Γνωρίζεις τον Κατρίτζκε; Δίνεις σήμερα μάχες στη Γερμανία, για να έχεις γνώση του χώρου;
    Με νοσταλγίες του παρελθόντος δεν μπορεί να στηριχθεί πολιτική άποψη στο σήμερα.
    Έγραψα ένα σχόλιο με βάση τα στοιχεία που διαθέτω και τη συνείδησή μου. Ο διαχειριστής έκρινε σκόπιμο να το αναρτήσει χωρίς μετατροπές. Εάν έγραφα κάτι για ανάρτηση, ίσως να το διατύπωνα διαφορετικά, διότι αυτά που ανάφερες μου είναι γνωστά και δεν συνηθίζω να προκαλώ χωρίς λόγο.
    Το κλίμα της εποχής δεν είναι θολό για όσους αντλούν την οπτική τους από τη δράση. Και το μέτρο είναι για ποιόν δουλεύει - κύκλωμα και συμφέροντα - ο κάθε δημοσιογράφος καλοθελητής. Δεν είμαστε σε στήλη "κοινωνικών" για να κρατάμε σαβουάρ βιβρ. Ενημέρωση σημαίνει παράθεση γεγονότων και δεδομένων.

  28. miaouth avatar
    miaouth 10/12/2008 02:42:58

    ΟΚ αγαπητέ Μποτίλια, κατανοητό, και συγγνώμη άν έγραψα την απορία μου άγαρμπα.
    Παλιό σκυλί είμαι, παλιές ιστορίες θυμάμαι και βραχνά γαυγίζω.

  29. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 03:21:45

    @miauth