03/05/2010 00:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτηνά επικοινωνιακά κόλπα, χωρίς καμία σημασία πια

Από αυτόν τον ιστότοπο σας είχαμε προειδοποιήσει ότι η κυβέρνηση έχει μάστερ στην επικοινωνία. Ότι τις δύσκολες αποφάσεις τις πασπαλίζει με περιτύλιγμα δήθεν αλλαγών, δήθεν πατριωτισμού, δήθεν μονόδρομου για να γίνουν πιο εύπεπτα στον κόσμο.

Ένα βασικό της, όμως, τέχνασμα είναι αυτό της σκόπιμης διόγκωσης των γεγονότων, της διαρροής φοβερών και τρομερών σεναρίων μέσω ενός τάγματος «προθύμων» δημοσιογράφων αλλά και αφελών ρεπόρτερ του πολιτικού και οικονομικού ρεπορτάζ.

Σας είχαμε προειδοποιήσει από το Σάββατο για το κόλπο που πάει να κάνει η κυβέρνηση με τη διόγκωση των μέτρων ώστε μετά να έλθει η λάιτ εκδοχή και να ανασάνει ο κόσμος. Το άρθρο μας με τίτλο Ντροπή !!!  και φωτογραφία έναν παπαγάλο έγραφε χαρακτηριστικά:

«Βρε δεν ντρέπεστε κάφροι επικοινωνιολόγοι και πρόθυμοι δημοσιογράφοι της εύκολης ενημέρωσης (με σημειώματα από τον Παμπούκη);»

Και λίγο παρακάτω με τονισμένα γράμματα: «Αφήστε δε που έχουν ξεκινήσει κάποιες άλλες διαρροές ότι δεν θα κοπούν ούτε στο δημόσιο τομέα τα δώρα αλλά ένα μέρος τους που θα ενσωματωθεί στο μισθό. Ακόμη πιο γενναιόδωρη η κυβέρνηση δηλαδή. Δε σε σφάζω αλλά σου κόβω χέρια – πόδια και σε ρίχνω στη θάλασσα για να κολυμπήσεις.».

Το ίδιο παιχνίδι παίχθηκε και με τα δώρα στον Ιδιωτικό Τομέα, για τα οποία η ίδια η κυβέρνηση διέρρεε ότι είχαν κοπεί.

Αυτά γράφαμε 24 ώρες πριν ανακοινωθούν τα μέτρα και επιβεβαιωθήκαμε πλήρως. Έριξαν στον κόσμο να τσιμπήσει ότι είμαστε χρεοκοπημένοι, ότι τα μέτρα θα είναι επώδυνα και άλλα τρομερά για περικοπές μισθών και συντάξεων παντού και την Κυριακή ήλθαν, μετά την Εκκλησία, να μοιράσουν το… αντίδωρο, κάπως πιο βελτιωμένο.

Το κόλπο ήταν από την αρχή στημένο, η συμφωνία είχε κλείσει από την Πέμπτη το βράδυ και την Παρασκευή αλλά σκοπίμως άφηναν να διαρρεύσει ότι δίνουν σκληρή μάχη για τον ιδιωτικό τομέα. Μ’ ένα σμπάρο δύο τρυγόνια: Και ήρωες που αντιστάθηκαν στο ΔΝΤ και πιο φιλολαϊκοί αφού δεν αποτέλειωσαν τους εργαζόμενους.

Όμως, όλα αυτά είναι τόσο φθηνά που πλέον δεν έχει νόημα να τα συζητάμε. Άλλωστε, το επόμενο πακέτο μέτρων θα έλθει πολύ πιο σύντομα απ’ ότι και οι ίδιοι πιστεύουν και τότε δεν γλιτώνει κανείς. Να το θυμηθείτε ότι εμείς εδώ το γράψαμε και επιβεβαιωθήκαμε. Όσοι ξέρουν από λίγα οικονομικά βάζουν κάτω τους αριθμούς και βλέπουν ότι τα κουκιά δεν βγαίνουν…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 03/05/2010 00:59:39

    Επιπλέον η προσπάθεια να εμφανιστεί το "πρόβλημα" της χώρα σαν αποτέλεσμα μιας γενικευμένης διαφθοράς με την λογική της "συλλογικής ευθύνυνης" κάνει ακόμη πιο ανήθικη την κυβέρνηση και τον πιο σοσιαλιστή.
    Άνθρωποι χωρίς ηθικούς φραγμούς, κάλυψαν ολοκληρωτικά τις ευθύνες τους και όλης της Μεταπολιτευτικής εξαπάτησης. Έδωσαν άφεση αμαρτιών στα λαμόγια, τιμωρώντας τους Έλληνες με φτώχεια.
    Απαίσιοι και χυδαίοι έχουν στο πλάι τους της ίδιας ηθικής δημοσιογράφους.
    Το τέλος της Μεταπολίτευσης πρέπει να έρθει γρήγορα.

    • maestros avatar
      maestros @ Orestios 03/05/2010 10:07:25

      ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΚΑΣΤΑ

      ...Ένα λίφτινγκ ενός γερασμένου και διεφθαρμένου οικοδομήματος. Στα πλαίσια μιας επιβαλλόμενης εκβιαστικής συγκατάθεσης, σε συνθήκες της υψηλότερης ιστορικά αναξιοπιστίας του πολιτικού συστήματος....

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_1815.html

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/05/2010 01:02:58

    Ως γνωστό η ενέργεια είναι καθοριστικός παράγοντας για την ανάπτυξη και την πορεία της κάθε οικονομίας την περασμένη χρονιά με μέση τιμή ανά βαρέλι τα 61,06 δολάρια η ελληνική οικονομία επηρεάστηκε αρνητικά, σύμφωνα τουλάχιστον με τα στοιχεία που δοθήκαν στη δημοσιότητα, (έλλειμμα, κ.α.)

    την τρέχουσα χρονιά η μέση τιμή έχει διαμορφωθεί στα 77,12 δολάρια με ανοδική τάση, γεγονός που σημαίνει ότι παγκόσμια ζήτηση αυξάνεται, αν η μέση τιμή παγιωθεί σε αυτά τα επίπεδα σημαίνει ότι η παγκόσμια οικονομία ανακάμπτει.

    Από τη στιγμή που για τη χώρα μας όλες οι προβλέψεις είναι προς τα κάτω, ο συνδυασμός της αυξημένης φορολογίας - αύξηση της μέσης τιμής δεν θα επηρεάσει (σύμφωνα και με τα περσινά δεδομένα!!) αρνητικά το σύνολο της οικονομίας; (πληθωρισμός, έλλειμμα κ.α)

    *δείτε το διάγραμμα του οπεκ με την πορεία της μέσης τιμής,
    http://www.opec.org/opec_web/en/data_graphs/40.htm?selectedTab=annually

  3. Ελληνας avatar
    Ελληνας 03/05/2010 01:12:14

    εκείνη η φώφη (φωφωφω) και η διαμαντοπούλου ακούσατε τι δήλωσαν? "Πρέπει να ντρέπονται αυτοί που μας έφτασαν σε αυτό το χάλι".
    Ποιους εννοούσε, και αυτές που ήταν τα προηγούμενα χρόνια. Στην εξορία?
    Μήπως προέκυψαν εκ παρθενογεννέσεως?
    Τελικά ο κόσμος θα αρχίζει να ονειρεύεται χούντες και βασιλιάδες, και δεν θα φταίει ο λάος. Κάποιοι άλλοι θα τον έχουν φέρει σε τέτοιες σκέψεις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ελληνας 03/05/2010 01:15:12

      Αφού υπάρχουν αρκετοί που τους αρέσει να αυτομαστιγώνονται και να τους βρίζουν, δεν μου κάνει εντύπωση που λένε αυτά τα πράγματα.
      Το θράσος τους είναι απύθμενο και το μίσος τους για τους Έλληνες τεράστιο. Ειδικά από την συγκεκριμένη.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Ελληνας 03/05/2010 01:16:42

      ποός τις γ,,,, αυτές! Από αγ....ες και κακογαμ... τί περιμένεις;

    • Χαμενος avatar
      Χαμενος @ Ελληνας 03/05/2010 01:53:42

      Μέχρι στιγμής ότι και να πουν "τους βγαίνει" οπότε λένε ότι να'ναι. Μην το παίρνετε προσωπικά.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Ελληνας 03/05/2010 13:40:35

      Ένα λοχία ρεεεεεεεεεεε

  4. Στεφανος-- avatar
    Στεφανος-- 03/05/2010 02:30:43

    Σε λιγο καιρο για να παμε διακοπες σε καποιο απο τα νησια μας θα πρεπει να βγαζουμε.....βιζα !!! Στην πρωτη επαφη με την κ.Μερκελ ο κ.πρωθυπουργος μας μιλουσε 10 λεπτα για τα ομορφα νησια μας που οι γερμανοι ζητουσαν να πουληθουν. Γιατι ??? Τετοια ξεφτυλα τετοια ντροπη και τετοιο ξεπουλημα θα γραφτουν στην ιστορια με.."χρυσα" γραμματα για το Πασοκ....!Δοξαστε τους...

  5. back to the states geoffrey avatar
    back to the states geoffrey 03/05/2010 06:12:19

    Ο ΕΡΠΗΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΙΚΕ ΙΣΤΟΡΙΑ(ΠΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ-ΠΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ,Α ΝΑΙ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ)

    http://3.bp.blogspot.com/_qHtDbP2xoZY/S91SfXT-MDI/AAAAAAAAEJ0/enG6q-cvHK0/s1600/papa-erpi2.jpg


    http://1.bp.blogspot.com/_qBHuN_daBq4/SBjnnt5EuyI/AAAAAAAAAMA/-m_N-64YljY/s320/kougias.JPG

  6. anetos avatar
    anetos 03/05/2010 07:35:39

    Ο μικρός γιος , Καψης χθες στο δελτίο των οκτώ έβγαζε πύρινους λόγους για την προσπάθεια του ΓΑΠ να διατηρήσει τα δώρα στους ιδιώτες μέχρι και με τον Στρος Καν μίλησε ο ΓΑΠ, έλεγε με πάθος, αλλά δεν πρόλαβε να τελειώσει όταν στρουμπουλή ρεπόρτερ του δελτίου Sofia όταν ρωτήθηκε τι τους είπαν στην συνέντευξη οι εκπρόσωποι του ΔΝΤ είπε ,αφελώς η καημένη , ότι τους απάντησαν οτι δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το θέμα γιατί δεν τους αφορούσε ο ιδιωτικός τομέας..... Μεγάλος γλείφτης αυτός ο μικροκαψης ρε παιδί μου.....

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ anetos 03/05/2010 09:16:15

      τον ειδα και εγω αυτον αλλα αηδειασα και τον εκλεισα. καλα δεν ντρεπεται λιγο. σε ποιους νομιζει οτι μιλαει. οταν θα καει το μεγκα θα μιλανε για προσπαθεια φυμωσης της ανεξαρτητης δημοσιογραφιας.

  7. Titos avatar
    Titos 03/05/2010 08:11:49

    Τώρα θα στέψουν την προσοχή του κόσμους σε «κοκορομαχίες» γύρω από τον «Καλλικράτη», που, σκόπιμα, τον παρουσιάζουν με οφθαλμοφανείς ελλείψεις, για να αρχίσει ο κάθε ένας να λέει «το μακρύ του και το κοντό του».
    Μετά σειρά θα έχει ο νέος εκλογικός Νόμος και, καπάκι, θα ενεργοποιήσουν τον ΠΡΟ ΠΟ σε προκλητικές προβοκάτσιες.
    Έτσι για νε έχουμε να ασχολούμαστε με κάτι.
    Οι άνθρωποι δεν παίζονται!!! Εμείς τι κάνουμε;
    «Ω…. δεν την λησμονεί κανείς, είναι η Γη η Ελληνίς».

  8. Hase avatar
    Hase 03/05/2010 09:53:55

    Σχετικα με την μη περικοπη του 13 και 14 μισθου στον ιδιωτικο τομεα, η κυβερνηση ειπε οτι το παλεψε και το καταφερε στο τελος. Αυτο ειναι το μεγαλυτερο ψεμμα που ειπαν, και πριν και μετα το τελος των διαπραγματευσεων. Μετα την παρουσιαση των μετρων απο τον κ. Παπακωνσταντινου, εδωσαν συνεντευξη τυπου και οι διαπραγματευτες του ΔΝΤ στους δημοσιογραφους. Εκει και σε ερωτηση που τους τεθηκε, γιατι επεμεναν τοσο πιεστικα για την καταργηση του 13 και 14 μισθου στον ιδιωτικο τομεα, αυτοι απαντησαν πως ουδεποτε πιεσαν γιαυτο το πραγμα. Δηλαδη η κυβερνηση παλευε ... χωρις αιτια!

  9. Colombus avatar
    Colombus 03/05/2010 10:27:20

    Όλοι εσείς που γράφετε στα blogs φέρτε τα λεφτά πίσω εγω θα τα γυρίσω αύριο άλλα δεν ξέρω που να τα πάω,για να μην με πιάσουν και πάω φυλακή όπως είπε και ο σεναριογράφος κ.Παπακωνσταντίνου

  10. Hi fi avatar
    Hi fi 03/05/2010 11:02:56

    "Φτηνά επικοινωνιακά κόλπα" που ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι...

    Όμως, για το χωρίς καμία σημασία πια -- αναρωτιέμαι...

    Μακάρι -- αλλά θαρρώ πως ακόμη ζούμε στη χώρα της εύκολης δημαγωγίας.