#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/09/2012 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτήνυνε το τσιμέντο στην Μονή Τοπλού;



Θυμάστε την υπόθεση της Μονής Τοπλού” για την οποία γράφαμε τις προάλλες;  Εκείνης που μετονομάστηκε σε fast track «Ιτανός Γαία», επειδή κάποιοι στο υπουργείο Ανάπτυξης πιστεύουν ότι απευθύνονται σε λωτοφάγους

Βιάζεται ως φαίνεται να «τρέξει» κάποιες μεγάλες επενδύσεις ο υπουργός ανάπτυξης Κωστής Χατζηδάκης στο πρόσωπο του οποίου, οι άνθρωποι των δανειστών, μόνο ύμνους αναπέμπουν - οι υπόλοιποι αναμένουμε εκείνο το "επενδυτικό σοκ" που μας υποσχέθηκαν προεκλογικά.

Μόνο που ο κ. υπουργός θα πρέπει να προσέξει για να μην δημιουργούνται περίεργοι συνειρμοί. Υπενθυμίζουμε απλώς ότι η οικογένεια Μητσοτάκη επιθυμούσε διακαώς να «κλείσει» την υπόθεση της Μονής Τοπλού και τελικά φαίνεται πώς αυτό θα συμβεί, αλλά με μερικά παράξενα...ντεσού.

Πώς γίνεται πριν μια πενταετία η επένδυση να κοστολογείτο στο 1.2 δις και σήμερα για πέντε ξενοδοχειακές μονάδες, γήπεδο γκόλφ, σπα και τα συναφή, να έχει πέσει στα 267 εκατομμύρια.

Τόσο πολύ φτήνυνε το τσιμέντο...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ERASMUS avatar
    ERASMUS 24/09/2012 13:49:28

    Κάπου εκεί έχει και κατι ανεμογεννήτριες νομίζω ..........

  2. drider avatar
    drider 24/09/2012 13:56:03

    Η επένδυση είναι συγχρηματοδοτούμενη από κάπου; Follow the money που λένε και οι Αγγλοσάξονες για να βρείτε τις απαντήσεις σας...

  3. Γρύνη avatar
    Γρύνη 24/09/2012 14:05:35

    Χατζηδάκης: ο αδαής υπουργός νόμισε με διαρροές φιλικά προσκείμενων του δημοσιογράφων θα εγγράψει ...χιλιόμετρα για την επόμενη μέρα, αλλά δυστυχώς αποδεικνύεται ...απραξίας ολκής!!
    Που είναι τα ΕΣΠΑ, τα ξέσπα και τα επενδυτικά σοκ;
    μόλις έγινε υπουργός πήρε απο το υπουργείο παιδείας -πολύ σωστά- τη γενική γραμματεία έρευνας και τεχνολογίας. Μόλις όμως του κάνανε ντου οι πανεπιστημιακοί της Ποσδεπ ανεφώνησε "απεταξαμην, απεταξαμην, παραδίνομαι" συνθηκολόγησε και το επέστρεψε σούμπιτο πίσω στο παιδείας!!
    και όλα αυτά σε δύο μήνες!!! πάρε, δώσε λοιπόν στις πλάτες της έρευνας και της τεχνολογίας, κομβικών στοιχείων σύμφωνα με όλες τις εκθέσεις διεθνών οργανισμών για την ανάπτυξη της χώρας!
    ποιος νοιάζεται άλλωστε; μόνο κάτι δυστυχείς που προσπαθούν να κάνουν έρευνα σ' αυτό το χάος και αλλάζουν και ξαναλλάζουν τα Logo των επισημων δικαιολογητικών ετσι ωστε να διεκδικήσουν εγκεκριμμένα ερευνητικά κονδύλια!!!

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 24/09/2012 14:26:18

    Δεν το γνωριζω το θεμα. Αλλα το δια ταυτα ειναι, αν πρεπει να γινει αυτη η επενδυση, ή οχι ?? Κι αν ΝΑΙ, τοτε με ποιους ορους? Παντως μιλαμε για περιπου 1.300 θεσεις εργασιας, οι οποιες ΑΝ καλυπτονταν απο ντοπιους, θα ηταν μια μεγαλη ανασα για τη περιοχη της Σητειας..

  5. Μπάμπης-Σητεία avatar
    Μπάμπης-Σητεία 24/09/2012 15:26:21

    ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ 7 ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ,ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΗΠΕΔΑ ΓΚΟΛΦ Κ.Τ.Λ..... ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 1200 ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!ΕΔΩ ΣΤΗ ΣΗΤΕΙΑ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΕΡΓΟ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΡΕ Ο ΣΥΡΙΖΑ.ΑΥΤΑ ΜΕ FAST TRACK KAI ΣΑΜΑΡΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ...Η ΑΝΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ...

    • DRACUMEL avatar
      DRACUMEL @ Μπάμπης-Σητεία 24/09/2012 19:05:11

      ..απάνω σου Μπάμπη !μην σου πάρουν τον αέρα οι ..οικολόγοι και ο...Ρήφης! Λίγα περισσότερα επιχειρήματα και αποδεικνυεις το δίκαιόν σου.

  6. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 24/09/2012 16:00:33

    Στα 1,2 δις περιελαμβάνοντο και 5000 παραθεριστικές ( μόνον ;) κατοικίες, οι οποίες « ἐφυγαν» από το σχέδιο λόγω αντιδράσεων των κατοίκων. Θα είχαμε δλδ μία ολόκληρη πόλι με ξένους κατοίκους στην ανατολική Κρήτη! Τα 26000 στρέμματα, πάντως ,επ΄ουδενί λόγω είναι θεμιτό να κατέχωνται από μία μονή. Το Δημόσιον για λόγους γενικού συμφέροντος οφείλει να δημεύση το μέγιστον μέρος της εκτάσεως. Υποψήφιος επενδυτής φέρεται θυγατρική της Minoan Group, εισηγμένης στο χρηματιστήριο του Λονδίνου. Οι κρητικές αναφορές πλέον από σαφείς, γνωρίζουμε δε ότι πολύ ελληνικό χρήμα λαθροβιεί εν Λονδἰνω.

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ Kραντωρ 24/09/2012 16:29:12

      Γιατὶ δὲν εἶναι "θεμιτὸ νὰ κατέχονται στρέμματα ἀπὸ Μονή";

      • Kραντωρ avatar
        Kραντωρ @ Κοινὸς νοῦς 24/09/2012 17:38:55

        Ενας «κοινός νους» θα αντιλαμβάνετο αμέσως. Με τα συμφραζόμενα , 26000 στρέμματα, σαφώς αναφέρομαι σε μεγάλες εκτάσεις, άλλωστε η κυριότης της περιοχής αμφισφητείται και μάλλον, κατά το μεγαλύτερο μέρος , ανήκει στο Δημόσιον.

  7. adidrust avatar
    adidrust 25/09/2012 10:31:55

    α ρε θα έρθουν οι επενδύσεις μαζικά από την invest in greece και θα τρίβετε τα μάτια σας...ποιες μονές και ψίχουλα μου λέτε τώρα...
    (...γελάσατε ε;)