#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2012 15:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φτάσαμε στην κατάντια να συζητά η κυβέρνηση αν θα γίνουν παρελάσεις την 25η Μαρτίου !!!



Τελικά, στην κυβέρνηση επικράτησαν οι λογικές φωνές κι όχι εκείνοι που πρότειναν μια εθνική ντροπή, την κατάργηση των εκδηλώσεων για την 25η Μαρτίου υπό το φόβο επεισοδίων κατά πολιτικών.

Η σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου αποφάσισε τελικά να πραγματοποιηθούν κανονικά οι παρελάσεις και μάλιστα να υπάρξει κεντρική παρουσία της κυβέρνησης στις εκδηλώσεις. Δηλαδή υπουργοί, ίσως και ο πρωθυπουργός, να πάνε στις εκδηλώσεις προς τιμήν μια σπουδαίας ημέρας για τη χώρα.

Οι ίδιες πληροφορίες λένε ότι δε θα υπάρξουν έκτακτα επιχειρησιακά μέτρα της Αστυνομίας αλλά μια ενισχυμένη ετοιμότητα προκειμένου να αποφευχθούν επεισόδια.

Στη σύσκεψη υπογραμμίστηκε η αναγκαιότητα καταδίκης των εκδηλώσεων βίας από τα κόμματα, τις κοινωνικές οργανώσεις και τα ΜΜΕ, καθώς, όπως τονίστηκε, τέτοια φαινόμενα υποβαθμίζουν τη Δημοκρατία. Επιπλέον, επισημάνθηκε η ανάγκη να υπογραμμιστεί ο ενωτικός χαρακτήρας των εκδηλώσεων για την 25η Μαρτίου.

Ο φόβος των επεισοδίων είχε κάνει ορισμένους «κομψευμένους» πολιτικούς να φτάσουν στο σημείο να μιλούν για κατάργηση των εκδηλώσεων, ουσιαστικά της εθνικής εορτής. Ο λόγος; Τα γιαούρτια και η αγανάκτηση του κόσμου για τη σκληρή πραγματικότητα που ζει. Αντί δηλαδή κάποιοι πολιτικοί να προσπαθήσουν να αλλάξουν την κατάσταση που βιώνει ο Έλληνας, τόλμησαν να ζητήσουν ακόμη και την κατάργηση των εορτασμών.

Όπως, φαίνεται, οι ψυχραιμότεροι αντέδρασαν και είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να σβήσουμε από το χάρτη την 25η Μαρτίου.

Αλλά και μόνο που υπήρξε ειδική συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου με θέμα την αναβολή ή όχι των παρελάσεων για την 25η Μαρτίου δεν είναι εθνική ντροπή;

Θυμίζουμε:

“Το αίμα αυτού εφ’ημάς και επί των τέκνων ημών…”

ΣΧΟΛΙΑ

  1. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/03/2012 15:38:47

    Θα ήταν εγκληματική η ματαίωση παρελάσεων υπό τον φόβο των επεισοδίων. Εαν η Πόλιτεία υποκύπτει σε τέτοιυ είδους "εκβιασμούς" ας αυτοκαταργηθεί ! Γιατί στο επόμενο στάδιο οι "αγανακτιοσμένοι" θα πρέπει να έχουν λόγο και για αν και πως θα γίνονται πολιτικές ή δημόσιες συγκεντράσεις και -γιατί όχι- ποια κόμματα και ποια πρόσωπα θα δικαιούνται να συμμετάσχουν στις εκλογές.

    • The Saint avatar
      The Saint @ firiki2010 12/03/2012 16:22:56

      Φιρίκι, γιατι λές ότι θέλεις?
      Ειδες πουθενά τους "αγανακτισμένους" μέχρι σήμερα, να έχουν επιβάλει κάτι? Γιατι μπερδεύεις την αγανακτηση του κόσμου γιά την σαθρή και αντιλαική πολιτική που ακολουθείται απο πολιτκούς που είναι ένοχοι γιά την κατάντια της οικονομίας μας, αλλά και τα ΨΕΜΜΑΤΑ που σέρβιραν και σερβίρουν στον λαό, με τις όποιες προβοκάτσιες, και το φόβο αυτων των ίδιων πολιτικών να μη θιγεί η προσωπική τους υπόληψη εν μέσω "κινδυνου" να φάνε ...γιαούρτια? Η μήπως να ανφέρω το ότι έφτασαν στο σημείο να ποινικοποιήσουν την ...μούτζα?
      Ειδες ποτέ εσύ να βγεί κανείς σε συγκέντρωση και να απαιτεί την παρουσία συγκεκριμένων κομμάτων? Βλέπεις τι γράφεις? Η προκειμένου να διατηρηθεί η ΠΟΛΙΤΙΚΩΣ ποθούμενη λαική απραξία και η εφαρμογή του ...fair play γράφουμε άλλα αντι άλλων εδώ?

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ The Saint 12/03/2012 20:20:50

        Η διακοπή παρελάσεων ή δημοσίων συγκεντρώσεων , οι προπηλακισμοί - δεν μ΄ ενδιαφέρει ποιου ... ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ- κατ΄ εσέ δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Είναι προφανές ότι έχουμε διαφορετική αντίληψη περί δημοκρατίας και για το πως εκφράζει ο καθένας την άποψη και την διαφωνία του.

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/03/2012 15:52:41

    ''Ο φόβος των επεισοδίων είχε κάνει ορισμένους «κομψευομένους» πολιτικούς να φτάσουν στο σημείο να μιλούν για κατάργηση των εκδηλώσεων, ουσιαστικά της εθνικής εορτής''Μιας και ειμαστε προ εξοφλησης λογαριασμων μεσω των επικειμενων εκλογων μηπως ειναι επικαιρο να δημοσιοποιηθουν τα ονοματακια αυτων των «κομψευομενων» λουλουδιων ?

  3. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 12/03/2012 15:56:08

    Και ενταξει να γινουν οι παρελασεις..
    Αλλα για σκεφτειτε και τα "πολιτικα υποκειμενα"!!..
    Ανθρωποι (??) δεν ειναι και αυτα τα κακομοιρα??

    Αντε τωρα παρτε το "κ.παπουλιας" και πειτε του να παει Θεσσαλονικη να ..παραστει ως "τιμωμενο" (Ε??Ως τι??) προσωπο στην παρελαση..
    Θα χρειαστει "ψυχολογικη υποστηριξη" !!

    Παρτε το μπραβογιοργο !!! Ω! και καινουργιο ποδηλατο να του ταξετε δεν τον βλεπω να πηγαινει σε καμμια παρελαση..!!!!
    Ω! Ω! Ω! το μπραβογιοργο σε παρελαση!!! Θαχει πλακα. Μεγαλη πλακα..

    Τελικα μονον αν βρεθει κανενας σωσιας /κομπαρσος η κατι τετοιο θα παει να .."τιμηθει" σαν επισημος στην παρελαση!!

    Λοιπον οι παρελασεις να γινουν .
    ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ "τιμωμενα προσωπα" και δη υποκειμενα της (συν-μοριας) πασοκ..

    Εκτος αν καποιες "ελπιδες" εχουν προγραμματισει κανενα καλο σωου...
    Αποτελεσματικο κυριοι,με εννοειτε??

  4. franc avatar
    franc 12/03/2012 17:48:55

    Tελικά εκτός απο κλέφτες και ψεύτες, οι πολιτικοί επιβεβαιώνουν και τις έρευνες που λένε οτι γενικώς είναι άτομα χαμηλού IQ. Συζητάνε για κατάργηση των παρελάσεων ενω μπορούν απλά να καταργήσουν την παρουσία πολιτικών προσώπων στις εξέδρες. Oμως θα μου πείς, αυτοί βγάζουν και τη μάνα τους στο πεζοδρόμιο προκειμένου να δείξει τη "μεγαλοφυή και πανέμορφη φάτσα τους" έστω για λίγα δευτερόλεπτα η μαγική κάμερα που απο γουρούνια τους μετατρέπει σε πρίγκηπες/σες. Το τί "καλαμιές" αγκωνιές και τσιμπήματα πέφτουν μεταξύ τους για το ποιός θα δείξει πιό πολλή μούρη στην κάμερα δεν συζητιέται... ακόμα και τώρα. Είναι απίστευτο! Αυτοί οι άνθρωποι κρατάνε το μέλλον της ΕΛΛΑΔΑΣ στα χέρια τους!!!

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 12/03/2012 19:40:46

    Οι παρελασεις δεν πρεπει να ματαιωθουν. Αυτο που επιβαλλεται ομως να γινει ειναι η μη συμμετοχη των πολιτικων και πολιτευτων. Σε κανενα δεν θα λειψει ο διαγκονιζομενος συρφετος παρατρεχαμενων, Ισως ομως θα πρεπει να παρευρεθουν εκπροσωποι στρατιωτικων αρχων,εκπαιδευσης και εκκλησιας, αυτοι και μονο ωστε να μην εχει κανενας τη δικαιολογια ( εστω και ευλογη) για την προκληση επεισοδιων!!

  6. Nick avatar
    Nick 12/03/2012 19:42:50

    Τι δεν καταλαβαίνουν οι πολιτικοί μας; Τα πράγματα είναι απλά.
    Αν δεν εμφανιστεί κανένας πολιτικός στις παρελάσεις, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα. Πρέπει να μας αφήσουν να καμαρώσουμε τα παιδιά μας και τα περήφανα στρατεύματα. Πού ακούστηκε οι πολιτικοί, στημένοι στην εξέδρα να γυρίζουν τα νώτα τους στον Άγνωστο Στρατιώτη, και οι στρατιώτες μας και τα περήφανα νιάτα αντί να αποτίνουν φόρο τιμής σε κείνους που έδωσαν το αίμα τους για την πατρίδα, να χαιρετούν τον κάθε πολιτικάντη που δεν τους έδωσε βιβλία να σπουδάσουν , τον κάθε υπουργό που δεν έχει πάει καν φαντάρος αλλά αποκαλεί τους ένστολους αντιπαραγωγικούς, τον κάθε δωσίλογο που λέει ότι είναι δικαίωμα του καθενός να καίει τη σημαία, τον κάθε πουλημένο που υποστηρίζει τη διαστρέβλωση της ιστορίας μας, τον κάθε άχρηστο που δεν μπορεί να διασφαλίσει την ασφάλεια των πολιτών. Μόνο οι ανάπηροι πολέμου στην εξέδρα και η στρατιωτική ηγεσία.

  7. charulisN avatar
    charulisN 12/03/2012 21:21:03

    Τι να τις κανετε τις παρελασεις. Για να βγαινουν και να μιλανε για το αξιομαχο των ΕΔ.,οταν δεν εχουν καυσιμα.

  8. voter avatar
    voter 12/03/2012 22:16:05

    Ολα εξαρτώνται απο τον καλό σχεδιασμό για περιφρουρηση της παρέλασης απο την αστυνομία .Υπάρχει και τρόπος και τεχνική γιά έλεγχο των "αγανακτισμένων".
    Οσο αφορά τις μαθητικές μουτζες ,επειδη οι νέοι είναι στην πλειοψηφία τους τίμιοι, αρκεί να τους σεβαστεις , μια σοβαρή και ειλικρινής συννενοηση μαζί τους καθώς και συμμετοχη στην παρέλαση σε εθελοντική βάση και οχι με το ζόρι ,θα έλυνε το προβλημα .
    Ισως όμως αυτά να είναι ψιλά γράμματα και να οδεύουμε σιγά σιγά στην κατάργηση των "φασιστικων " (sic!) κατα ΚΚΕ , Τσιριζα κλπ παρελάσεων .Χρονια το προσπαθουν .

  9. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 13/03/2012 10:05:08

    '' τέτοια φαινόμενα υποβαθμίζουν τη Δημοκρατία'',ενω η εξαθλιωση ενος ολοκληρου λαου την αναβαθμιζει,η αυταρχικη επιβολη φορων και μειωση μισθων ειναι αναβαθμιση,τα συσσιτια,οι λιποθυμιες των παιδιων στα σχολεια ειναι αναβαθμιση;Αν τετοια αναβαθμισμενη δημοκρατια θελουν τοτε να πανε με κρανη στις παρελασεις γιατι ολοι οσοι τιμουνται σ'αυτες τις επετειους μονο για αυτη τη δημοκρατια δεν πεθαναν.

  10. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 13/03/2012 13:44:29

    ΑΦΟΡΜΕΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ- ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΤΙΚΟΙ. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ. ΟΛΟΙ ΦΕΡΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ, ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ.